Νέα

Νέα μέτρα - φοροεπιδρομή...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gatto
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 96K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Που σκέφτεστε να ξοδέψετε τον 14ο μισθό ??? (όσοι βεβαίως θα πάρετε...)

  • Στην Πιστωτική Κάρτα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε Δάνειο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Στα Τέλη Κυκλοφορίας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε άλλες "ανελαστικές" δαπάνες (πχ ασφάλιστρα κλπ)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε CG/CT

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε δώρα...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε κάποιο ταξίδι λόγω εορτών

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πουθενά, αποταμιεύω!

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Εορτοδάνειο θα πάρω για να την βγάλω...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ποιός ήρθε ???

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
αφου λοιπον δεν εχεις παρωπιδες σαν και μας τις ευθυνες της διακυβερνησης της εχει παντα το κομμα που κυβερναει και κανενας αλλος, τα αλλα κομματα χαιδευουν αυτια, αναλογικα και μονο λοιπον το πασοκ και το καθε πασοκ που ειναι στην εξουσια 20 χρονια απο τα 28 μετα το '80 φερει και την μεγαλυτερη ευθυνη, βεβαιως φταει και η ν.δ στο ποσοστο που της αναλογει,αληθεια οταν ενα κομμα το στηριζουν τα μεγαλυτερα εκδοτικα και επιχειρηματικα συμφεροντα ειναι σοσιαλιστικο;;

Πσσσσττττ, κλωναρίδη,

Τα έχω πει πολλές φορές.

Εκείνο που έχει καταβαραθρώσει την χώρα είναι το έλειμμα της αξιοπιστίας της και όχι οι απόλυτοι αριθμοί.


Είναι το γεγονός ότι τα στοιχεία που ανακοινώνουμε είναι τελείως αναξιόπιστα. Και είναι αναξιόπιστα γιατί τα αλλάζουμε συνεχώς.

Ο όρος "Greek statistics" είναι ανέκδοτο στις Βρυξέλλες και τα οικονομικά κέντρα του κόσμου.

Και ποιός ευθύνεται ΚΥΡΙΩΣ για αυτό;;;;;

Είναι κανείς άλλος από τον αλαζόνα Αλογοσκούφη;;;

Ο οποίος με του που βγήκε κυβέρνηση άρχισε την ιστορία με την αναθεώρηση του ΑΕΠ. Ζητούσε αναθεώρηση του ΑΕΠ κατά 25,7% με πέτσινα στοιχεία. Μέτρησε (λέμε τώρα...) και τα λεφτά που ξοδεύουμε στις πουτάνες και μας πήρανε στο ψιλό για πρώτη φορά οι Ευρωπαίοι. Έχω κάνει παράθεση στο παρελθόν του άρθρου των Financial Times.

Βέβαια τα πέτσινα στοιχεία δεν έγινα αποδεκτά και η ΕΕ τελικά αποδέχθηκε αύξηση του ΑΕΠ κατά 9,6%.
Από τότε είχε αρχίσει να γκρινιάζει ο Αλμούνια και είχαν αρχίσει να δημιουργούνται σοβαρές αμφισβητήσεις στους τραπεζίτες. Ιδού και τα σχετικά:
Ο Γ.Αλογοσκούφης επιβεβαιώνει την καταβολή αναδρομικών εισφορών λόγω αναθεώρησης
(το ωραίο ήταν ότι υπόσχονταν και ισοσκελισμένο προϋπολογισμό το 2012. Τόση ανοησία; )

Και όλα αυτά γιατί τα έκανε ο άφρων Αλογοσκούφης;;;; Μόνον και μόνον για στενά μικροπολιτικούς λόγους και για να αμαυρώσει την φήμη του Σημίτη.

Και μετά ερχόμαστε στα 2 τελευταία χρόνια της διακυβέρνησης της Ν.Δ.

Το έλλειμμα του 2008 αναθεωρήθηκε έξι φορές μέχρι τώρα, ενώ αυτό του 2009 επτά φορές μέχρι την αλλαγή κυβέρνησης.

Βγήκαν ποτέ ο Κωστάκης, ο Αλογοσκούφης και ο Παπαθανασίου να δώσουν έστω και μία εξήγηση;
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
ρωτα τους ανεργους, τους αγροτες και του συνταξιουχους του ι.κ.α...πες μας ομως και 'συ 20 χρονια τι 'κανατε;;

εγω δεν ειμαι το ΠΑΣΟΚ
εγω ειμαι πολιτης

και τα 5 χρονια δεν ειδα ουσιαστικη αλλαγη

εσυ που τη βλεπεις, δεν μας τη δειχνεις??????????
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
και κατι τελευταιο, ο ''γερος της δημοκρατιας'' παππους του σημερινου πρωθ. δεν ηταν εκεινος που ανοιξε τα στρατοπεδα συγκεντρωσης για του αριστερους μετα το '45; αυτος δεν υπεγραψε την συμφωνια της βαρκιζας και μετα τους εστειλε με κρατικα εξοδα διακοπες, μακρονησο, ικαρια, γυαρο;; δημοκρατες μου εσεις!!!!

Όπως σωστά κατάλαβες, η γνώμη σου δεν αποτελεί προτεραιότητα για μένα

Εγώ σε ρώτησα κάτι απλό στο οποιο δεν απάντησες. Από κει και πέρα, επιλέγω τους συνομιλητές μου

Aντε γεια
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.498
Κριτικές
61
Like
42.800
Πόντοι
22.785
Απλό είναι!!! ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ ΟΛΑ!!!!!!!!!
 

whoknows

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
149
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Για να σταματήσεις να κάνεις τον έξυπνο: από το 1981 ως το 1989 το χρέος εκτινάχθηκε από τα 672 δις δρχ. στα 9,2 τρις δρχ. ήτοι αύξηση 1.370%!!!!!!! Ενώ από το 2004 έως το 2009 το χρέος ανέβηκε κατά 60% από τα 180 στα 280 δις. Άλλο 60% και άλλο 1.370%...Εεεε???


Oι σχετικοί αριθμοί προσφέρονται για να παρουσιάζονται τα πράγματα όπως θέλουμε... και να ισχύουν τα  νούμερά σου    ...κάνε τις πράξεις  να δεις τι σημαίνει: το 1981-89 από  2  δις  ευρώ  πήγαμε στα 28 (κάνοντας όμως αναδιανομή εισοδήματος  κ έργο- άσχετα να διαφωνώ σε πολλά  με τον Α.Παπ.).Το ποσοστό 81-89 φαίνεται  εντυπωσιακό γιατί το μετράς σε δραχμές, νόμισμα  που  έχανε τη ναξία του, αν το μέτραγες σε μάρκα ή δολλάρια θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Ενώ το 2004 -2009 προστέθηκε 100 δις ευρώ χρέος,χωρίς  έργο, με αναδιανομή προς  τους πλούσιους, διαλύοντας φοροεισπρακτικούς  μηχανισμούς. Τη στιγμή που οι προοπτικές  ήταν  πολύ καλές  (ΟΝΕ, Ολυμπιακοί, ΕΣΠΑ, με τις επιχειρήσεις μας να έχουν σημαντική θεση στα Βαλκάνια κτλ). Το μόνο έργο που έγινε  ήταν οι  χιλιάδες  διορισμοί ανθρώπων χωρίς προσόντα, χωρίς  κριτήρια , σε θέσεις που δεν υπήρχε ανάγκη. Και τα 100.000.000 το χρονο διαφήμιση του ΟΠΑΠ.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
(Ηδη τελείωσαν κ κάνουν τις σχετικές δηλώσεις έξω από το Προεδρικό Μέγαρο)...

Με θετικές εντυπώσεις αποχώρησε από τη συνάντηση των πολιτικών αρχηγών ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, χαρακτηρίζοντας σημαντικό το αποτέλεσμά της. Οπως τόνισε ο κ. Παπανδρέου, πολλές από τις προτάσεις που έκανε ο ίδιος έγιναν δεκτές από τους άλλους πολιτικούς αρχηγούς, ενώ και ο ίδιος προτίθεται να αξιολογήσει θετικά ορισμένες από τις προτάσεις που κατέθεσαν οι πολιτικοί αρχηγοί. Ο πρωθυπουργός τόνισε ότι το θέμα της διαφθοράς είχε τεθεί από το ΠΑΣΟΚ και προεκλογικά ως κύριο ζήτημα στην πολιτική ζωή της χώρας, η οποία χρειάζεται μια νέα αξιοπιστία και μια νέα εμπιστοσύνη. Πρέπει, πρόσθεσε, να χτυπήσουμε την ανομία και την ανισότητα την οποία δημιουργεί η διαφθορά, η οποία πλήττει την αξιοπιστία της χώρας, αλλά και τα χρήματα του ελληνικού λαού.

Ικανοποιημένος εμφανίστηκε από τη συζήτηση και ο Αντώνης Σαμαράς. Ο πρόεδρος της ΝΔ έκανε λόγο για δείγμα πολιτικού πολιτισμού και επισήμανε ότι και ο ίδιος συμφώνησε με προτάσεις που κατέθεσε ο Γιώργος Παπανδρέου, αλλά και ο πρωθυπουργός συμφώνησε με δικές του προτάσεις. "Για να είναι ένας πολιτικός αυστηρός στους νόμους που φτιάχνει", τόνισε ο κ. Σαμαράς, "πρέπει να είναι αυστηρός και αξιόπιστος ο ίδιος. Θα ήταν αφύσικο να ζητάς κάτι από τους πολίτες και να μην δίνεις ο ίδιος το παράδειγμα". Ο κ. Σαμαράς έφερε ως παράδειγμα στο οποίο συμφώνησαν όλοι, το νόμο περί ευθύνης υπουργών και έκανε λόγο για ένα σημαντικό βήμα που έγινε σήμερα. Ο πρόεδρος της ΝΔ ζήτησε τη διεξαγωγή προ ημερησίας συζήτηση στη Βουλή για τη διαφθορά, κάτι που έγινε δεκτό από τους υπόλοιπους αρχηγούς.

 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Για να σταματήσεις να κάνεις τον έξυπνο: από το 1981 ως το 1989 το χρέος εκτινάχθηκε από τα 672 δις δρχ. στα 9,2 τρις δρχ. ήτοι αύξηση 1.370%!!!!!!! Ενώ από το 2004 έως το 2009 το χρέος ανέβηκε κατά 60% από τα 180 στα 280 δις. Άλλο 60% και άλλο 1.370%...Εεεε???

Πάλι ΨΕΜΜΑΤΑ ποστάρεις;;
 

Συνημμένα

  • Econmy 1960-1997.jpg
    Econmy 1960-1997.jpg
    172,6 KB · Εμφανίσεις: 14

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Χθες πηγα να πληρωσω τις εισφορες στο ασφαλιστικο ταμειο μου.
Χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα ή να λειπει κατι για να πληρωσω αυτα που μου αναλογουν και να μου θεωρησουν τα βιβλιαρια οτι πληρωσα , περασα απο 5 (ΠΕΝΤΕ) υπαλληλους.
Δηλαδη για μια δουλεια που χρειαζονται 2 ατομα για να μην πω 1 , απασχοληθηκαν 5 (ΠΕΝΤΕ) δημοσιοι υπαλληλοι!! Και ξαναλεω χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα ή να λειπει κατι απο χαρτια.

Οσα και να εχουν φαει οι πολιτικοι δεν ειναι τπτ μπροστα στους μισθους 30ετων 5πλασιων δημοσιων υπαλληλων απο οσων χρειαζομαστε.

Αλλα στην Ελλαδα το αυτονοητο ειναι και το πιο δυσκολο να γινει αντιληπτο.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Χθες πηγα να πληρωσω τις εισφορες στο ασφαλιστικο ταμειο μου.
Χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα ή να λειπει κατι για να πληρωσω αυτα που μου αναλογουν και να μου θεωρησουν τα βιβλιαρια οτι πληρωσα , περασα απο 5 (ΠΕΝΤΕ) υπαλληλους.
Δηλαδη για μια δουλεια που χρειαζονται 2 ατομα για να μην πω 1 , απασχοληθηκαν 5 (ΠΕΝΤΕ) δημοσιοι υπαλληλοι!! Και ξαναλεω χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα ή να λειπει κατι απο χαρτια.

Οσα και να εχουν φαει οι πολιτικοι δεν ειναι τπτ μπροστα στους μισθους 30ετων 5πλασιων δημοσιων υπαλληλων απο οσων χρειαζομαστε.

Αλλα στην Ελλαδα το αυτονοητο ειναι και το πιο δυσκολο να γινει αντιληπτο.

Ετσι...

Και για να καταλάβουμε το μέγεθος του προβλήματος (αντικειμενικά κ χωρίς κομματικές "ταμπέλες"), ας υποθέσουμε ότι η (όποια) Κυβέρνηση αποφάσιζε να τους απολύσει (με τις νόμιμες αποζημιώσεις φυσικά) κ να κρατήσει μόνον τον 1. Αναρωτιέται κανείς ΤΙ θα έκαναν όλοι αυτοί οι υπεράριθμοι? ΠΟΥ ν' απασχοληθούν? Οταν ήδη κ στον ιδωτικό τομέα οι θέσεις εργασίας είναι ελάχιστες... κι αφού (δυστηχώς) παραγωγικές μονάδες ΔΕΝ έχουμε, αλλά ούτε κ μπορούμε να είμαστε ανταγωνιστικοί... :headbang:
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Αναρωτιέται κανείς ΤΙ θα έκαναν όλοι αυτοί οι υπεράριθμοι? ΠΟΥ ν' απασχοληθούν? Οταν ήδη κ στον ιδωτικό τομέα οι θέσεις εργασίας είναι ελάχιστες... κι αφού (δυστηχώς) παραγωγικές μονάδες ΔΕΝ έχουμε, αλλά ούτε κ μπορούμε να είμαστε ανταγωνιστικοί... :headbang:

Tο που θα απασχοληθεί κάποιος δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Δικό μου πρόβλημα είναι το ότι ΔΟΥΛΕΎΩ για να τον πληρώνω να ΚAΘΕΤΑΙ
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.274
Κριτικές
4
Like
1.996
Πόντοι
266
Μάλλον εσύ έχεις αχρωματοψία

Δεν είδα πουθενά σε όσα λες το μπλε χρώμα. Μονο πράσινο

Γιατί αυτό?

Γιατί αυτό που ΒΑΣΙΚΑ ευθύνεται είναι το πράσινο, βλακάκο...Να δώσω κι άλλους αριθμούς μήπως??
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.274
Κριτικές
4
Like
1.996
Πόντοι
266
Tο που θα απασχοληθεί κάποιος δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Δικό μου πρόβλημα είναι το ότι ΔΟΥΛΕΎΩ για να τον πληρώνω να ΚAΘΕΤΑΙ

Ναι ΒΛΑΚΑΚΟ...Γι αυτό σου λέω...Για δες λίγο τα ΡΕΚΟΡ του ΠΑΣΟΚ που αφορούν την ΕΡΓΑΣΙΑ...

ΡΕΚΟΡ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ: Το 2002 είχαμε το ρεκόρ του 1.008.642 (ΕΝΟΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥ+) απολύσεων!
ΡΕΚΟΡ ΑΝΕΡΓΙΑΣ: Ρεκόρ Ανεργίας (Κατεγεγραμένης μόνο) 11,9%!!! στα μέσα του 2002!
ΡΕΚΟΡ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ: Το 2003 έκλεισαν 143.323 επιχειρήσεις εν Ελλάδι!


 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66

Μερικά πράματα βλέπω δεν αλλάζουν.

Μέχρι να απαντήσεις στην ερώτηση που σου έκανα, μέχρι να ξεκαθαρίσεις με ποιο nick θέλεις να μιλάς...σου αφιερώνω τον παρακάτω ύμνο

anatologami - σάλτα και γάμι
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.274
Κριτικές
4
Like
1.996
Πόντοι
266
Μερικά πράματα βλέπω δεν αλλάζουν.

Μέχρι να απαντήσεις στην ερώτηση που σου έκανα, μέχρι να ξεκαθαρίσεις με ποιο nick θέλεις να μιλάς...σου αφιερώνω τον παρακάτω ύμνο

anatologami - σάλτα και γάμι

Σε ΟΛΑ σου ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΜΑΛΑΚΑΚΟ  :birdman: ΚΡΥΦΟΣΗΜΙΤΑΚΟ...Και μάλιστα με ΑΡΙΘΜΟΥΣ...Να σου θυμίσω και τα 100 δις που φάγανε στο Χρηματιστήριο ο Κοντοεβραίος κι η παρέα του??
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Σε ΟΛΑ σου ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΜΑΛΑΚΑΚΟ  :birdman: ΚΡΥΦΟΣΗΜΙΤΑΚΟ...Και μάλιστα με ΑΡΙΘΜΟΥΣ...Να σου θυμίσω και τα 100 δις που φάγανε στο Χρηματιστήριο ο Κοντοεβραίος κι η παρέα του??

Ισα ρε άπλυτε γύφτο που θα μου απευθύνεις και το λόγο

Βάλε τώρα 3-4 κλώνους σου να με βρίσουν

Anatologami - σάλτα και γάμι
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
...Μπομπάτη ιστοσελίδα...Για ΜΑΛΑΚΕΣ σαν τον cretan...και ΟΛΟΥΣ εσάς που ξεχάσατε...και ξαναψηφίσατε τους ΑΛΗΤΗΡΙΟΥΣ...

Ηλίθιε,
απευθύνεις το παραπάνω λίνκ σε δεξιό απο τα γενοφάσκια του μέχρι το 2007 (Ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω..... :grin: :grin: :grin: :grin: ). Και μάλιστα σε νομό που το αντίπαλο δέος χτυπούσε τα 60% για πλάκα.
Όταν θα ξυπνήσεις, αν ποτέ, και θα καταλάβεις τι έγραψα στο αρχικό ποστ μου εδω μέσα τα ξαναλέμε.
Ως τότε...
Ανατολγαμι, ΣΑΛΤΑ ΚΑΙ ΓΑΜΙ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom