Νέα

Νέα μέτρα - φοροεπιδρομή...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gatto
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 96K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Που σκέφτεστε να ξοδέψετε τον 14ο μισθό ??? (όσοι βεβαίως θα πάρετε...)

  • Στην Πιστωτική Κάρτα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε Δάνειο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Στα Τέλη Κυκλοφορίας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε άλλες "ανελαστικές" δαπάνες (πχ ασφάλιστρα κλπ)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε CG/CT

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε δώρα...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε κάποιο ταξίδι λόγω εορτών

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πουθενά, αποταμιεύω!

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Εορτοδάνειο θα πάρω για να την βγάλω...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ποιός ήρθε ???

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
και αντε ξαναληρωνε μαλακα Ελληνα τα γαμησιατικα των πολιτικων μας
Αυτοί τα χουν σε offshore εταιριες τα λεφτα και τα ακίνητα τους φιλάρακι...Δεν τους πιάνεις με τίποτα!!! Πάλι μαλάκες μας πιάσαν    :tickedoff:
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
Που θα πάει ρε π.... αυτή η κατάσταση...με τη φορολογία...

Αν ξανανέβει 150$ το βαρέλι, πόσο θα πάει η βενζίνη?
3€ το λίτρο???

Θα τα βάλουμε φωτιά να τα κάψουμε στο τέλος...
Ειδες εσυ καθολου να κοψει ο Ελληναρας το αυτοκινητο οταν περυσι ειχε φτασει η αμολυβδη 1,4 Ε. το λιτρο ? Ρε δεν κοβει ο Ελληναρας την καλοπεραση ρεεεεε!...μη και μπει στο τρολευ το πρωι, θα του πεσει ο κώλος! Μόνο στο μετρο μπαινει και αυτο αν ειναι κοντα στο σπίτι του. Καλόμαθε ο κώλος του και δεν ξεβολευεται τωρα....Αυτα βλέπει η κυβερνηση και μας βαραει στο κεφαλι...Καλά κάνουν ρε...αφου βρηκαν μαλάκες....        :tickedoff:
 
OP
OP
gatto

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Έξι λεπτά η μέση αύξηση της τιμής της βενζίνης ανά λίτρο, λόγω της νέας φορολογίας. Αύξηση 12% στη φορολόγηση της κινητής τηλεφωνίας. 250 ευρώ εφάπαξ εισφορά των ιδιοκτητών αυτοκινήτων άνω των 1999 κυβικών και εφάπαξ εισφορά των ιδιοκτητών σκαφών αναψυχής, καθώς και επιβάρυνση της φορολογίας τους ανάλογα με το μήκος τους.

Και εδώ μετράει το μήκος... :tooth:
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
«αν πλήρωναν όλοι τους φόρους που τους αναλογούσαν δεν θα υπήρχε πρόβλημα εσόδων»

Μάλιστα, να προσθέσω και εγώ:

"αν δεν ήταν άχρηστοι και διεφθαρμένοι οι μηχανισμοί για να ελέγχετε την φοροδιαφυγή, δεν θα υπήρχε πρόβλημα εσόδων"

Παραιτηθείτε καραγκιόζηδες. Είστε άχρηστοι, τελείως άχρηστοι.

Από τα 2,3 δις ευρώ που απαιτούνται για να κλείσουν κάποιες από τις τρύπες που οφείλονται σε ολική ανικανότητα διαχείρισης "οργανισμών", τα 1,15 δις ευρώ θα τα μαζέψουν από την νομιμοποίηση των ημιυπαίθριων.

Είστε γελοίοι λέμε, τελείως όμως.

Αντί να βάλετε τάξη στο μαγαζί σας (το κράτος), αντί να μην φορτώσετε την αγορά με επιπλέον φόρους που θα μειώσουν την ανταγωνιστικότητα και όπως σας είπαν την τελευταία φορά από τις Βρυξέλλες, επιδίδεστε σε ένα πρωτοφανές πανηγύρι εξευτελισμού του ρόλου σας, διδάσκοντας τον δόλο, την ασχετοσύνη, την παρανομία, την ανευθυνότητα και την λαμογιά στους πολίτες.

Παραιτηθείτε, είστε επικίνδυνοι.
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Είναι επειδή πείραν το μήνυμα....σου λέει 48% των πολιτών στείλατε μήνυμα??/ Ε τα κάνω τώρα πιό ακριβά να δείτε.....
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
Έξι λεπτά η μέση αύξηση της τιμής της βενζίνης ανά λίτρο, λόγω της νέας φορολογίας. Αύξηση 12% στη φορολόγηση της κινητής τηλεφωνίας. 250 ευρώ εφάπαξ εισφορά των ιδιοκτητών αυτοκινήτων άνω των 1999 κυβικών και εφάπαξ εισφορά των ιδιοκτητών σκαφών αναψυχής, καθώς και επιβάρυνση της φορολογίας τους ανάλογα με το μήκος τους.

Και εδώ μετράει το μήκος... :tooth:
Τα σκαφη φιλαρακι να φορολογουνται γενικα σωστο ειναι. Ειδος πολυτελειας δεν ειναι? Από ποτε έγινε απαραιτητο δηλαδις δεν καταλαβα...Σιγα μη λυπηθω και τους σκαφατους...    :2funny:
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
«αν πλήρωναν όλοι τους φόρους που τους αναλογούσαν δεν θα υπήρχε πρόβλημα εσόδων»

Μάλιστα, να προσθέσω και εγώ:

"αν δεν ήταν άχρηστοι και διεφθαρμένοι οι μηχανισμοί για να ελέγχετε την φοροδιαφυγή, δεν θα υπήρχε πρόβλημα εσόδων"

Παραιτηθείτε καραγκιόζηδες. Είστε άχρηστοι, τελείως άχρηστοι.

Από τα 2,3 δις ευρώ που απαιτούνται για να κλείσουν κάποιες από τις τρύπες που οφείλονται σε ολική ανικανότητα διαχείρισης "οργανισμών", τα 1,15 δις ευρώ θα τα μαζέψουν από την νομιμοποίηση των ημιυπαίθριων.

Είστε γελοίοι λέμε, τελείως όμως.

Αντί να βάλετε τάξη στο μαγαζί σας (το κράτος), αντί να μην φορτώσετε την αγορά με επιπλέον φόρους που θα μειώσουν την ανταγωνιστικότητα και όπως σας είπαν την τελευταία φορά από τις Βρυξέλλες, επιδίδεστε σε ένα πρωτοφανές πανηγύρι εξευτελισμού του ρόλου σας, διδάσκοντας τον δόλο, την ασχετοσύνη, την παρανομία, την ανευθυνότητα και την λαμογιά στους πολίτες.

Παραιτηθείτε, είστε επικίνδυνοι.
Τα σκαφη ομως να φορολογουνται φιλαρακι..δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης. Για τους ημιυπαιθριους επρεπε να τα ριξει στους κατασκευαστες και οχι στον κοσμο που τα αγορασε αφου κανεις δεν βρισκει σπιτι πλεον χωρις ημιυπαιθριο
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.795
Κριτικές
23
Like
89
Πόντοι
2.357
....Eπισηs να φορολογουνται οι αναπνοεs!!!!!!!.......Ανα κυβικο εκατοστο αερα , να τιμολογειται μονο το καθαρο οξυγονο εναντι 0,01 ευρω.......Θα ξεχρεωσουμε πολυ γρηγορα ετσι τα δανεια....Αλλα μου φαινεται οτι κοιμουνται οι υπευθυνοι στο Οικονομικων....Ετοιμεs λυσειs τουs δινουμε..
 

nectar

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
590
Κριτικές
10
Like
533
Πόντοι
6.065
οσα μετρα και να παρουν απ'τη στιγμη που η κρατικη μηχανη ειναι διεφθαρμενη τιποτε δε γινεται.ο ελληνας κατι θα σκαρφιστει και θα την σκαπουλαρει.εγω παντως κριση στη διασκεδαση δεν βλεπω καθε σ/κ ολοι ειναι μες την καλη χαρα.
παντως η κρατικη μηχανη για να δουλεψει θελει να μπει το μαχαιρι στο κοκαλο και οι περισσοτεροι κοπριτες που ειναι βολεμενοι στο δημοσιο να πανε σπιτι τους δεν τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι γιατι καποιοι δουλευουν.
εγω ειμαι λογιστης και βλεπω οτι για να κανεις τη δουλεια σου στην εφορια πρεπει να λαδωσεις,αν πας με το σταυρο στο χερι τη γαμησες.
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Κάποτε ο Χότζας ήταν στεναχωρημένος και όταν τον ρώτησαν τί έχει τους είπε..
" Αφήστε, πάνω που έμαθα τον γαίδαρό μου να μην τρώει, πέθανε"
Αυτά..
 
OP
OP
gatto

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Τα σκαφη φιλαρακι να φορολογουνται γενικα σωστο ειναι. Ειδος πολυτελειας δεν ειναι? Από ποτε έγινε απαραιτητο δηλαδις δεν καταλαβα...Σιγα μη λυπηθω και τους σκαφατους...    :2funny:
Συμφωνώ...απλά το πήρα λίγο στην πλάκα το συγκεκριμένο!Βέβαια και εδώ το πρόβλημα είναι ότι πολλοί έχουν τα σκάφη τους  σε off shore εταιρείες!!!
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
οσα μετρα και να παρουν απ'τη στιγμη που η κρατικη μηχανη ειναι διεφθαρμενη τιποτε δε γινεται.ο ελληνας κατι θα σκαρφιστει και θα την σκαπουλαρει.εγω παντως κριση στη διασκεδαση δεν βλεπω καθε σ/κ ολοι ειναι μες την καλη χαρα.
παντως η κρατικη μηχανη για να δουλεψει θελει να μπει το μαχαιρι στο κοκαλο και οι περισσοτεροι κοπριτες που ειναι βολεμενοι στο δημοσιο να πανε σπιτι τους δεν τους βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι γιατι καποιοι δουλευουν.
εγω ειμαι λογιστης και βλεπω οτι για να κανεις τη δουλεια σου στην εφορια πρεπει να λαδωσεις,αν πας με το σταυρο στο χερι τη γαμησες.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ και το πιο σωστο που ακουστηκε. Απο κει ξεκιναει η διαφθορα. Απο τις εφοριες. Και μην ξεχνατε...ο φορος στα σκαφη ειναι δικαιος. Θα το φωναζω και θα το λεω...       :rockon:
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.795
Κριτικές
23
Like
89
Πόντοι
2.357
.......Ναι απο σκαφη,  αλλο τιποτα!!!!!!!!  Εχω ενα ...κουρδιστο τηs MatchBox  ελπιζω να μην φορολογηθω και γι αυτο...!!!!!!!!
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ και το πιο σωστο που ακουστηκε. Απο κει ξεκιναει η διαφθορα. Απο τις εφοριες. Και μην ξεχνατε...ο φορος στα σκαφη ειναι δικαιος. Θα το φωναζω και θα το λεω...       :rockon:

Ο φόρος στα σκάφη είναι πολύ άδικος και αναλύω....
Αν έχεις ένα σκάφος που κοστίζει 500.000 ευρά, θες να μας πεις πως είναι δίκαιο να πληρώσεις 150-200 ευρουδάκια??
Μαλακία είναι ο φόρος αυτός γιατί για μια ακόμη φορά αφήνει απ' έξω την πραγματική φορολογία στους έχοντες...
Στάχτη στα μάτια μας ρίχνουν με αυτά τα κολπάκια...
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
.......Ναι απο σκαφη,  αλλο τιποτα!!!!!!!!  Εχω ενα ...κουρδιστο τηs MatchBox  ελπιζω να μην φορολογηθω και γι αυτο...!!!!!!!!
Εσυ και γω δεν εχουμε και στ αρχιδια μας   :rockon: Αλλά καποιοι άλλοι εχουν και θα χαλαστουν λιγακι. Ετσι μαγκες μου, δικαιοσυνη      :rockon:
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
Ο φόρος στα σκάφη είναι πολύ άδικος και αναλύω....
Αν έχεις ένα σκάφος που κοστίζει 500.000 ευρά, θες να μας πεις πως είναι δίκαιο να πληρώσεις 150-200 ευρουδάκια??
Μαλακία είναι ο φόρος αυτός γιατί για μια ακόμη φορά αφήνει απ' έξω την πραγματική φορολογία στους έχοντες...
Στάχτη στα μάτια μας ρίχνουν με αυτά τα κολπάκια...
Δεν ειδα τους συντελεστες φορολογιας φιλαρακι. Αλλά μιλαω γενικα σαν μετρο οτι ειναι σωστο και δικαιο. Δεν φανταζομαι να κανεις ετσι επειδη έχεις καμμια σκαφαρα?
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.795
Κριτικές
23
Like
89
Πόντοι
2.357
Εσυ και γω δεν εχουμε και στ αρχιδια μας   :rockon: Αλλά καποιοι άλλοι εχουν και θα χαλαστουν λιγακι. Ετσι μαγκες μου, δικαιοσυνη      :rockon:
Τοσα χρονια.........ατελειωτα χρονια δλδ......οι μαγκεs πληρωνανε...εναντι......Κι εμειs με τα χερια στην τσεπη βλεπαμε απο απεναντι.....Ε  αs συμβαλλουν λιγακι κι αυτοι.......
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
Ο φόρος στα σκάφη είναι πολύ άδικος και αναλύω....
Αν έχεις ένα σκάφος που κοστίζει 500.000 ευρά, θες να μας πεις πως είναι δίκαιο να πληρώσεις 150-200 ευρουδάκια??
Μαλακία είναι ο φόρος αυτός γιατί για μια ακόμη φορά αφήνει απ' έξω την πραγματική φορολογία στους έχοντες...
Στάχτη στα μάτια μας ρίχνουν με αυτά τα κολπάκια...
Ετσι ειναι μαγκα μου...θες σκαφος με πουτανες πανω για τρελες νυχτες στη Μυκονο? Καμμια αντιρρρηση, να το χεις πασά μου, αλλά θα πληρωσεις...Δικαιο δεν ειναι?
 

PILOTENIOS

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
233
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Δεν ειδα τους συντελεστες φορολογιας φιλαρακι. Αλλά μιλαω γενικα σαν μετρο οτι ειναι σωστο και δικαιο. Δεν φανταζομαι να κανεις ετσι επειδη έχεις καμμια σκαφαρα?

Μια σκάφη της γιαγιάς μου έχω ενθύμιο..θα δεις τους συντελεστές και θα γελάς....
Πραγματική φορολογία δεν είναι το αυτοτελές σε όποιον έχει σκάφος γιατί με αυτό τον τρόπο νομιμοποιεί το που βρήκε τα λεφτά και το αγόρασε...έχετε υπόψιν σας στην Αμερική πως πάει ο αντιστοιχος ΣΔΟΕ και ελέγχει??

Δεν πάει να σου βάλει ένα εφάπαξ και τέλος...σου λέει φιλαράκι για τα 500.000 που αγορασες το σκάφος έχεις πληρώσει φόρο??? Είναι καθαρά?? Αν ναι είσαι ΟΚ αν όχι, θα πληρώσεις για τα 500.000!!! Αυτό είναι ΔΙΚΑΙΟ μάγκες..

ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΓΕΜΙΖΟΥΝ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ!! Αλλά αυτό θελει αρχ...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Τα σκαφη ομως να φορολογουνται φιλαρακι..δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης.
Εάν φορολογούσε στην αφετηρία και όχι στην κατάληξη των χρημάτων, δεν υπάρχει λόγος να φορολογήσει αγαθά.
Ο μόνος λόγος που φορολογεί στην κατάληξη, είναι επειδή υπάρχει μαύρο χρήμα και δεν μπορεί να το πιάσει στην πηγή.
Με απλά λόγια και επαναλαμβάνοντας προηγούμενο post, ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ.

Για τους ημιυπαιθριους επρεπε να τα ριξει στους κατασκευαστες και οχι στον κοσμο που τα αγορασε αφου κανεις δεν βρισκει σπιτι πλεον χωρις ημιυπαιθριο
Υπερβολή αυτό που λες.
Είναι σαν να λες, ότι
α) κατοικίες χτίζονται μόνο από κατασκευαστές και να υπονοείς ότι όσοι ιδιώτες φτιάχνουν το σπιτάκι τους, δεν κλείνουν ημιυπαίθριους και
β) ότι στις αντιπαροχές, οι οικοπεδούχοι δεν θέλουν κλειστούς ημιυπαίθριους και δεν παζαρεύουν τα ποσοστά με βάσει και αυτούς.

Εάν θες την γνώμη μου για τους ημιυπαίθριους, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τους νομιμοποιήσει. Πρέπει να σταματήσει επιτέλους η καραμέλα ότι γίνεται παράνομα, κάποια στιγμή με συνοπτικές διαδικασίες να γίνεται νόμιμο και μόνο προς όφελος των εσόδων του κράτους, επειδή το τελευταίο απαρτίζεται από στελέχη που δεν μπορούν να διαχειριστούν ούτε περίπτερο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom