Νέα

Νέα μέτρα - φοροεπιδρομή...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gatto
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 97K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Που σκέφτεστε να ξοδέψετε τον 14ο μισθό ??? (όσοι βεβαίως θα πάρετε...)

  • Στην Πιστωτική Κάρτα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε Δάνειο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Στα Τέλη Κυκλοφορίας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε άλλες "ανελαστικές" δαπάνες (πχ ασφάλιστρα κλπ)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε CG/CT

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε δώρα...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε κάποιο ταξίδι λόγω εορτών

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πουθενά, αποταμιεύω!

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Εορτοδάνειο θα πάρω για να την βγάλω...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ποιός ήρθε ???

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
Ο Dr. Marc Faber, γκουρού των επενδύσεων, ολοκλήρωσε τη μηνιαία αναφορά του με τα παρακάτω σχόλια :

"Αν ξοδεύουμε τα χρήματά μας στο Wal-Mart, αυτά καταλήγουν στην Κίνα.

Αν τα ξοδέψουμε σε βενζίνη, πάνε στους Αραβες.

Αν αγοράσουμε PC, πάνε στην Ινδία.

Αν αγοράσουμε φρούτα και λαχανικά, πάνε στο Μεξικό, την Ονδούρα και τη Γουατεμάλα.

Αν αγοράσουμε καλό αυτοκίνητο, πάνε στη Γερμανία.

Τίποτε απ' αυτά δε βοηθάει την Αμερικανική Οικονομία.

Ο μόνος τρόπος να κρατήσουμε τα λεφτά εντός συνόρων είναι να τα ξοδέψουμε σε πουτάνες και μπύρες, γιατί αυτά είναι τα μόνα προϊόντα πια, που παράγονται στις ΗΠΑ.

Εγώ κάνω ό,τι μπορώ...."



Αλλά... στην Ελλάδα οι μπύρες είναι Γερμανικές, και οι πουτάνες Ρωσίδες... άρα χέσε μέσα, δεν έχουμε σωτηρία.
Σωστό αλλά απλουστευμένο και απλοποιημένο για λαική κατανάλωση από ανίδεους.

Στο προηγουμενο κραχ του '29 είχαν απ' ευθείας αυξηθεί οι δασμοί από τις ΗΠΑ κατά 30% για να μην συμβεί το ανωτέρω.

Αποτέλεσμα?
Βραχυπρόθεσμα η κρίση μεταδόθηκε σε όλο τον κόσμο, η παγκόσμια οικονομία εισήλθε σε ύφεση και μαζί της επιδεινώθηκε χειρότερα η οικονομία των ΗΠΑ που βούλιαξε πλέον όχι (μόνο) μόνη της αλλά αγκαλιά με όλες τις άλλες.
Μακροπρόθεσμα ήρθε ... ο Χίτλερ!!!

Κάποια τέτοια μαλακία του ξέφυγε και του Ομπάμα και έφαγε το χειρότερο κράξιμο από τότε που ανέλαβε.
Φυσικά και ανασκεύασε αμέσως...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Αυτό είναι σωστό.
Πολλές φορές μου έχει τύχει κάποιοι να μην καταλαβαίνουν και φυσικά ο ειδήμων να λέει (εντυπωσιασμένος) το ποιος μπορεί εν τέλει να "βλέπει" καθαρά σε αντίθεση με το σύνολο...

Ας πάρουμε για παράδειγμα ένα iq τεστ...
Από ένα σημείο και ύστερα οι συντριπτικά πολλοί θα απαντούνε λάθος και δίκιο θα έχουν υπερβολικά λίγοι.
Στην περίπτωση δε που είσαι qualified για την μένσα θα έχουμε 2 στους 100 που θα έχουν δίκιο και δεν θα μπορούν με τίποτα να πείσουν τους άλλους 98!!! :2funny:
Και όμως οι άλλοι 98 θα πιστεύουν ότι οι άλλοι δυο δεν ξέρουν τι λένε :2funny: και απαντάνε σωστά μόνο αυτοί οι 98 (για την ακρίβεια το μεγαλύτερο ποσοστό τους).
Απίστευτο ε?
Απίστευτο ότι ακόμα και σήμερα θα καίγαμε τον Γαλιλαίο επειδή δεν καταλαβαίνουμε ή χωνεύουμε ότι είναι εξυπνότερος μας και πρέπει να σκάμε όταν μιλαει...

Τι λες πάλι βρε όρνιο;

Για πρόσπαθησε ξανά να μας αποδείξεις ότι το Δημόσιο όταν περικόπτει τα επιδόματα των ΔΥ κατά 10% δεν κερδίζει χρήματα για την μισθοδοσία αλλά χάνει.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Τι λες πάλι βρε όρνιο;

Για πρόσπαθησε ξανά να μας αποδείξεις ότι το Δημόσιο όταν περικόπτει τα επιδόματα των ΔΥ κατά 10% δεν κερδίζει χρήματα για την μισθοδοσία αλλά χάνει.

Nαι έλα ντε αυτό πως γίνεται άραγε?
 

Επισκέπτης
Αυτό είναι σωστό.
Πολλές φορές μου έχει τύχει κάποιοι να μην καταλαβαίνουν και φυσικά ο ειδήμων να λέει (εντυπωσιασμένος) το ποιος μπορεί εν τέλει να "βλέπει" καθαρά σε αντίθεση με το σύνολο...

Ας πάρουμε για παράδειγμα ένα iq τεστ...
Από ένα σημείο και ύστερα οι συντριπτικά πολλοί θα απαντούνε λάθος και δίκιο θα έχουν υπερβολικά λίγοι.
Στην περίπτωση δε που είσαι qualified για την μένσα θα έχουμε 2 στους 100 που θα έχουν δίκιο και δεν θα μπορούν με τίποτα να πείσουν τους άλλους 98!!! :2funny:
Και όμως οι άλλοι 98 θα πιστεύουν ότι οι άλλοι δυο δεν ξέρουν τι λένε :2funny: και απαντάνε σωστά μόνο αυτοί οι 98 (για την ακρίβεια το μεγαλύτερο ποσοστό τους).
Απίστευτο ε?
Απίστευτο ότι ακόμα και σήμερα θα καίγαμε τον Γαλιλαίο επειδή δεν καταλαβαίνουμε ή χωνεύουμε ότι είναι εξυπνότερος μας και πρέπει να σκάμε όταν μιλαει...

Λοιπόν βλάκα άκου κάτι για να τελειώνουμε..
Έχω γνωρίσει στη ζωή μου πάρα πολλύ κόσμο,άλλους περισσότερο έξυπνους άλλους λιγότερο..
Αυτό που έχω καταλάβει και είμαι σίγουρος ότι ισχύει είναι ότι ο πραγματικά έξυπνος άνθρωπος,το ξέρει ότι είναι (έξυπνος).
Άρα δεν έχει κανένα λόγο να αυτοδιαφημίζεται και να διατυμπανίζει την ευφυία του.
Αυτός που έχει τη γαμάτη τη δουλειά (κατά τη γνώμη μου όλες είναι αν αγαπάς αυτό που κάνεις) τα φράγκα το κοινωνικό status (για να πιάσουμε και τα γιάπικα που γουστάρεις) αλλά και την κοινωνική αναγνώριση,το γνωρίζει ότι τα έχει όλα αυτά και δε χρειάζεται να παραμυθιάζει τον εαυτό του ζώντας σ'ένα παράλληλο σύμπαν πουλώντας φίδια κρυμμένος πίσω από την ανωνυμία που του προσφέρει το νετ.
Να στο πω και λαϊκά...ο μάγκας δεν πουλάει μαγκιά αλλά την κρατάει για πάρτη του.
Συνέχισε έτσι αν γουστάρεις,δικό σου θέμα αλλά μην έχεις αυταπάτες..
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
Τι λες πάλι βρε όρνιο;

Για πρόσπαθησε ξανά να μας αποδείξεις ότι το Δημόσιο όταν περικόπτει τα επιδόματα των ΔΥ κατά 10% δεν κερδίζει χρήματα για την μισθοδοσία αλλά χάνει.
Αν μπορέσεις εσύ να το αποδείξεις με βάση την λογική εγώ θα το δεχτώ...
Εγώ πάντως δεν μπορώ να το κάνω.



υ.γ. Από την άλλη η μαθηματική μου παιδεία με έχει κάνει να αποδέχομαι ότι στατιστικά όλα είναι δυνατά οπότε σε περιμένω
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
Λοιπόν βλάκα άκου κάτι για να τελειώνουμε..
Έχω γνωρίσει στη ζωή μου πάρα πολλύ κόσμο,άλλους περισσότερο έξυπνους άλλους λιγότερο..
Αυτό που έχω καταλάβει και είμαι σίγουρος ότι ισχύει είναι ότι ο πραγματικά έξυπνος άνθρωπος,το ξέρει ότι είναι (έξυπνος).
Άρα δεν έχει κανένα λόγο να αυτοδιαφημίζεται και να διατυμπανίζει την ευφυία του.
Αυτός που έχει τη γαμάτη τη δουλειά (κατά τη γνώμη μου όλες είναι αν αγαπάς αυτό που κάνεις) τα φράγκα το κοινωνικό status (για να πιάσουμε και τα γιάπικα που γουστάρεις) αλλά και την κοινωνική αναγνώριση,το γνωρίζει ότι τα έχει όλα αυτά και δε χρειάζεται να παραμυθιάζει τον εαυτό του ζώντας σ'ένα παράλληλο σύμπαν πουλώντας φίδια κρυμμένος πίσω από την ανωνυμία που του προσφέρει το νετ.
Να στο πω και λαϊκά...ο μάγκας δεν πουλάει μαγκιά αλλά την κρατάει για πάρτη του.
Συνέχισε έτσι αν γουστάρεις,δικό σου θέμα αλλά μην έχεις αυταπάτες..
Πρώτον ... το τι νομίζεις εσύ δεν είναι καθολικός νόμος.
Πρόκειται για την μεγαλύτερη μορφή αλαζονίας στην οποία έχεις παραδοθεί αμαχητί βλέπω ...... την αλαζονία εννοώ του ότι λες είναι νόμος και όχι μια άλλη οπτική.

Δεύτερον ... μου έχουν πει ότι υπάρχουν πιο μούρες από μένα στο φόρουμ και ότι δεν προσπαθώ αρκετά.
Αυτό είναι διότι απλά ... δεν προσπαθώ για κάτι, ούτε θέλω να παραστήσω κάτι΄
Η απάντηση ήταν απλή δλδ...

Τρίτον ... έχει δίκιο ότι ο έξυπνος το γνωρίζει και δεν αυτοδιαφημίζεται.
Ο λόγος του είναι αρκετός για να "διαφημιστεί".
Όταν όμως προκαλείται ... γελάει τουλάχιστον ο ίδιος ... γιατί έχει την αφέλεια να πιστεύει ότι όλοι τον καταλαβαίνουν.
Το έχω δει πολλάκις.

Τέταρτον ... για τον έξυπνο η λέξη μάγκας είναι εξαιρετικά απεχθής.
Δηλώνει μια λαική άποψη κουλτούρας που σαφώς δεν συμβαδίζει με τα λίγο-πολύ αντισυμβατικά στάνταρ με τα οποία ζει.
Για αυτό και συνήθως αποκαλείται -λανθασμένα- "φλωράκι" ή "σπασίκλας"...
Με λίγα λόγια δεν ξέρεις γενικά τι λες ... γνωστό και αναμενόμενα άλλωστε...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Σωστό αλλά απλουστευμένο και απλοποιημένο για λαική κατανάλωση από ανίδεους.

Στο προηγουμενο κραχ του '29 είχαν απ' ευθείας αυξηθεί οι δασμοί από τις ΗΠΑ κατά 30% για να μην συμβεί το ανωτέρω.

Αποτέλεσμα?
Βραχυπρόθεσμα η κρίση μεταδόθηκε σε όλο τον κόσμο, η παγκόσμια οικονομία εισήλθε σε ύφεση και μαζί της επιδεινώθηκε χειρότερα η οικονομία των ΗΠΑ που βούλιαξε πλέον όχι (μόνο) μόνη της αλλά αγκαλιά με όλες τις άλλες.
Μακροπρόθεσμα ήρθε ... ο Χίτλερ!!!

Κάποια τέτοια μαλακία του ξέφυγε και του Ομπάμα και έφαγε το χειρότερο κράξιμο από τότε που ανέλαβε.
Φυσικά και ανασκεύασε αμέσως...


Ρε βλαξ, πότε ο Ομπάμα πρότεινε προστατευτισμό;;
Για δώσε link να το δούμε και εμείς.

Και επειδή ξεφουρνίζεις ανοησίες με την σέσουλα στα οικονομικά:
Protectionism and the Great Depression
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.503
Κριτικές
8
Like
3.281
Πόντοι
786
δε γαμάω στράκια.
λοιπόν σήμερα είδα μια αφίσα με το άβαταρ σου και την φράση remember remember the 6th of December. Άρα είσαι κατά της αστυνομικής βίας;
Από wiki:
Many popular contemporary verses were written in condemnation of Fawkes. The most well-known verse begins:
Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder treason and plot,
I see no reason
Why the gunpowder treason
Should ever be forgot.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Τι λες πάλι βρε όρνιο;

Για πρόσπαθησε ξανά να μας αποδείξεις ότι το Δημόσιο όταν περικόπτει τα επιδόματα των ΔΥ κατά 10% δεν κερδίζει χρήματα για την μισθοδοσία αλλά χάνει.

εγώ που έχω μείνει μετεξεταστέος στα μαθηματικά λέω.
1.500.000 χ 10 % = 15 μύρια τοις εκατό.

άρα ο φυρδόμηγδος είναι 15 μύρια τοις εκατό ΜΑΛΑΚΑΣ.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
λοιπόν σήμερα είδα μια αφίσα με το άβαταρ σου και την φράση remember remember the 6th of December. Άρα είσαι κατά της αστυνομικής βίας;
Από wiki:
Many popular contemporary verses were written in condemnation of Fawkes. The most well-known verse begins:
Remember, remember the fifth of November,
The gunpowder treason and plot,
I see no reason
Why the gunpowder treason
Should ever be forgot.
είμαι κατά της ενεργητικής αστυνομικής βίας.
η παθητική δε με χαλάει καθόλου.
 

Επισκέπτης
εγώ που έχω μείνει μετεξεταστέος στα μαθηματικά λέω.
1.500.000 χ 10 % = 15 μύρια τοις εκατό.

άρα ο φυρδόμηγδος είναι 15 μύρια τοις εκατό ΜΑΛΑΚΑΣ.

Όχι ρε..έμείς το 98% δε μπορούμε να καταλάβουμε το φιρδημίγδη που ανήκει στο 2% των εγκεφάλων..
Τό άτομο ρε είναι πολύ μπροστά...είναι αυτό που λέμε "έχει πάρει δρόμο"!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Όχι ρε..έμείς το 98% δε μπορούμε να καταλάβουμε το φιρδημίγδη που ανήκει στο 2% των εγκεφάλων..
Τό άτομο ρε είναι πολύ μπροστά...είναι αυτό που λέμε "έχει πάρει δρόμο"!

ε αυτό σημαίνει 15 μύρια τοις εκατό μαλάκας.
ααααααααααχαχχαχαχαχαχαχαχα
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
φυρδόμηγδε εκφραστή της πένσας πες μας εν τάχει τι λέει η γενικευμένη θεωρία της σχετικότητας.
εν τάχει και τον ορισμό της αντιύλης.
 

Επισκέπτης
φυρδόμηγδε εκφραστή της πένσας πες μας εν τάχει τι λέει η γενικευμένη θεωρία της σχετικότητας.
εν τάχει και τον ορισμό της αντιύλης.
Δεν ξέρω αν θα σου δώσει τον ορισμό της αντιύλης αλλά το ότι ο εγκέφαλός του είναι άϋλος είναι στανταράκι..
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
Ρε βλαξ, πότε ο Ομπάμα πρότεινε προστατευτισμό;;
Για δώσε link να το δούμε και εμείς.

:2funny: :2funny: :2funny:
Ναι δεν πρότεινε τι να σου πω ... τι έγινε δεν πήρες εφημερίδα εκεινη την μέρα??? :2funny:
Όχι μόνο πρότεινε ... πήρε κάποια "ελαφρά" κιόλας και μετά πήρε τα τέτοια μου ...

Όσο για το λινκ ... σε έχω για πιο "χαζοζαρούμενο ανθρωπάκι καρφωμένο στο ίντερνετ" από μένα ... οπότε είναι και πανέυκολο να τα βρεις ...
Εμένα πάντως μου τα εβγαλε ο γκούγκλης εύκολα, ανέλπιστα εύκολα λέω...

Και επειδή ξεφουρνίζεις ανοησίες με την σέσουλα στα οικονομικά:
Protectionism and the Great Depression
Το τι ξεφουρνίζω άσ' το καλύτερα ... έχω κριθεί (περιττό να σου πω το πως) απο άλλους πολύ καλύτερους από εσένα...

Όσο για το λινκ δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις ... αλλά όπως είπες είσαι και πιο έξυπνος απο μένα οπότε το αποδίδω εκεί...
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.503
Κριτικές
8
Like
3.281
Πόντοι
786
Η αστυνομική βία - όπως όλη η κρατική βία - μπορεί να είναι νόμιμη ή παράνομη...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
:2funny: :2funny: :2funny:
Ναι δεν πρότεινε τι να σου πω ... τι έγινε δεν πήρες εφημερίδα εκεινη την μέρα??? :2funny:
Όχι μόνο πρότεινε ... πήρε κάποια "ελαφρά" κιόλας και μετά πήρε τα τέτοια μου ...

Όσο για το λινκ ... σε έχω για πιο "χαζοζαρούμενο ανθρωπάκι καρφωμένο στο ίντερνετ" από μένα ... οπότε είναι και πανέυκολο να τα βρεις ...
Εμένα πάντως μου τα εβγαλε ο γκούγκλης εύκολα, ανέλπιστα εύκολα λέω...

Τι είπες ρε γλοιώδες σκουλήκι;;;

Τι πρότεινε;;;;
(όσο για τα τέτοια σου απλά δεν υπάρχουν).

Πόσες φορές έχει πει:
www.neurope.eu/site/articles/Obama-says-US-EU-must-avoid-protectionism-temptation/97353.php]Obama says US, EU must avoid protectionism temptation[/url]

www.indianexpress.com/news/countries-should-avoid-protectionism-obama/434073/]Countries should avoid protectionism: Obama[/url]

Ρε ανίδεε ποιά είναι η πρόταση για την έξοδο από την κρίση του Συμβουλίου των Οικονομικών Εμπερειγνωμώνων του Λευκού Οίκου του οποίου επικεφαλής είναι η Romer (αν έχεις καν αίσθηση του τι σημαίνει αυτό γιατί είμαι σίγουρος ότι δεν την έχεις ακούσει ποτέ στην μίζερη ζωή σου όπως και δεν κατάλαβες τίποτε από το άρθρο του Κρούγκμαν);

Ρε ανιστόρητο γίδι πες μας κάτι και για τους δασμούς που επέβαλε ο Μπους στον χάλυβα και ο Ρήγκαν στα Γιαπωνέζικα ηλεκτρονικά.

Για συνέχισε να μας διασκεδάζεις με τις ανύπαρκτες γνώσεις σου και τις εντρυφείς αναλύσεις σου.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom