Νέα

Νέα μέτρα - φοροεπιδρομή...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gatto
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 4K
  • Εμφανίσεις 96K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Που σκέφτεστε να ξοδέψετε τον 14ο μισθό ??? (όσοι βεβαίως θα πάρετε...)

  • Στην Πιστωτική Κάρτα

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε Δάνειο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Στα Τέλη Κυκλοφορίας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε άλλες "ανελαστικές" δαπάνες (πχ ασφάλιστρα κλπ)

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε CG/CT

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε δώρα...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σε κάποιο ταξίδι λόγω εορτών

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πουθενά, αποταμιεύω!

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Εορτοδάνειο θα πάρω για να την βγάλω...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Ποιός ήρθε ???

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

Επισκέπτης
Νοέμβρη-Δεκέμβρη,θα βλέπουμε σε βιτρίνες επιγραφές του τύπου:



            [size=20pt] Πωλούνται αποδείξεις λιανικής πώλησης[/size]
                     [size=20pt] Πληροφορίες εντός[/size]
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
Νοέμβρη-Δεκέμβρη,θα βλέπουμε σε βιτρίνες επιγραφές του τύπου:



            [size=20pt] Πωλούνται αποδείξεις λιανικής πώλησης[/size]
                     [size=20pt] Πληροφορίες εντός[/size]

Σε εφημεριδες και χαρτακια στις στασεις απο λαμογια..........
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
Παντως το αποφασιζουμε και διαταζουμε ειναι τουλαχιστον ενοχοποιητικο να το ονομαζεις δημοκρατια.

Αλλα τα ζωα δεν καταλαβαινουν.
 

i_am_back

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.510
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
16
Με τον κίνδυνο να φωνάξει την αστυνομία ο μαγαζάτορας?

Be my guest!

Τώρα αν μου πείς ότι αν κάνεις αυτήν την ερώτηση θα σου φέρει την αστυνομία...τί να πώ???Μπράβο του αν το κάνει...
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
Τώρα αν μου πείς ότι αν κάνεις αυτήν την ερώτηση θα σου φέρει την αστυνομία...τί να πώ???Μπράβο του αν το κάνει...
Δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι νοοτροπία τους ... και όχι γιατί είναι λάθος αυτοί, αλλά έχει τόσο ποτίσει η μαλακία και η κλεψιά το άίμα μας που δεν μπορούμε να συμπεριφερθούμε εμείς ως άνθρωποι.

Μπορώ να σου πω πολλές περιπτώσεις (αλλά βαριέμαι) που γίνανε στο εξωτερικό, και στις οποίες μας κοιτουσανε ατάραχοι ή με χαμόγελο ενώ στην Ελλάδα θα είχαν ανοίξει μύτες από το ξύλο.
Άσε σου λέω...
 

i_am_back

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.510
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
16
Δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι νοοτροπία τους ... και όχι γιατί είναι λάθος αυτοί, αλλά έχει τόσο ποτίσει η μαλακία και η κλεψιά το άίμα μας που δεν μπορούμε να συμπεριφερθούμε εμείς ως άνθρωποι.

Μπορώ να σου πω πολλές περιπτώσεις (αλλά βαριέμαι) που γίνανε στο εξωτερικό, και στις οποίες μας κοιτουσανε ατάραχοι ή με χαμόγελο ενώ στην Ελλάδα θα είχαν ανοίξει μύτες από το ξύλο.
Άσε σου λέω...

Συμφωνώ με αυτό που λές...όλοι έχουμε να πούμε περιπτώσεις...
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.503
Κριτικές
8
Like
3.281
Πόντοι
786
Συμφωνώ με αυτό που λές...όλοι έχουμε να πούμε περιπτώσεις...
Ναι σ' αυτές τις χώρες είναι έντονη η κοινωνική συναίνεση, διότι και το κράτος είναι έντιμο προς τους πολίτες. Στην Ελλάδα σχεδόν όλοι είναι σε κάποια δικαστική διαμάχη με το κράτος. Και για τα δύο υπάρχουν παραδείγματα. Ες αύριον τα σπουδαία.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Γιατί ρε ηλίθιε δεν μπορείς να πάρεις μια πουτσογκαρσονιέρα με 30000 ευρώ?
Δεν μπορεί να σου έχει δώσει και ένα ελάχιστο κεφάλαιο ο πατέρας σου που με ένα στεγαστικό του κώλου να σου εξασφαλίσει ένα δυαράκι?
Η να έχεις πάρει ένα επισκυεαστικό για να κάνεις κατοικησιμο το μικρό ερείπιο που κληρονόμησες?

ΒΛΑΚΑ....

μας κάνεις με το πανεράι τα ταξίδια στις Λωζάνες μονακά και μόντρεαλ ανάλυση της ελληνικής φτωχολογιάς;


ππππππππππππςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

πόσα κιλά μαλάκας είσαι που καρφώνεσαι απο μονος σου.
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
μας κάνεις με το πανεράι τα ταξίδια στις Λωζάνες μονακά και μόντρεαλ ανάλυση της ελληνικής φτωχολογιάς;


ππππππππππππςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

πόσα κιλά μαλάκας είσαι που καρφώνεσαι απο μονος σου.
Πάλι αβαβά η απάντηση?
Το βουλώσαμε ε?

Και γιατί να μην σου κάνω ρε ηλίθιε?
Εγώ που ζω, στον Άρη?
Έχω γνωστούς με σπίτια που είναι ασύλληπτα ακόμα και για Μενεγάκη ή Βίσση και έχω γνωστούς που ούτε το νοίκι δεν έχουν.
Και το "παράξενο" είναι (σε αντίθεση δλδ με το τι πιστεύει ο εκ γενετής γκρινιάρης Έλληνας) ότι πολλοί πλούσιοι καταλαβαίνουν τους φτωχούς και για αυτό πλουτίσαν ... για να πλουτίσεις πρέπει να πουλάς στην μάζα δλδ. στον φτωχό. Όποιος πούλησε σε πλούσιο μόνο πρεστίζ αποκόμισε.


Η Φερράρι πάντα θα πουλιέται εν τέλει στην Φίατ...
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
Αυτά είναι..
Αν έχεις τα σωστά πρότυπα,καταλαβαίνεις ποιους στόχους πρέπει να ξεπεράσεις στη ζωή σου και προοδεύεις!
Αλήθεια?
Τους έχεις σαν σωστά προτυπα?
Σε λυπάμαι αλλά δεν πρόκειται να το καταλάβεις και ποτέ...

Εδώ δεν κατάλαβες ότι αναφέρθηκα μόνο στα σπίτια τους (ααα ... ξέχασα της Τζούλιας και της Μπεζαντάκου συγνώμη) ... δεν σε έχω ικανό για πιο σύνθετες πράξεις ...
 

Επισκέπτης
Αλήθεια?
Τους έχεις σαν σωστά προτυπα?

Το καλό με σένα είναι ότι έχεις αντίληψη και καταλαβαίνεις ακριβώς τι γράφει ο άλλος :idiot:

δεν σε έχω ικανό για πιο σύνθετες πράξεις ...

Έχω ένα θεματάκι με τις ασυναρτησίες..είναι γεγονός!

Υ.Γ. Παραδέχομαι ότι είμαι άδικος μαζί σου..

Δε φταις εσύ που είσαι μπετόβλακας!
 

sirtimid

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.173
Like
5
Πόντοι
16
Το καλό με σένα είναι ότι έχεις αντίληψη και καταλαβαίνεις ακριβώς τι γράφει ο άλλος :idiot:

Ιδού τι έγραψες...
Αυτά είναι..
Αν έχεις τα σωστά πρότυπα,καταλαβαίνεις ποιους στόχους πρέπει να ξεπεράσεις στη ζωή σου και προοδεύεις!
Με αυστηρά μαθηματική λογική έχω απόλυτο δίκιο ...
Η "λογική" η δική σου δεν είναι απόλυτα μια καθολική λογική ... μπορεί άνετα να διαφέρει 180 μοίρες από την λογική την δική μου,ενός Σουηδού ή ενός Μουσουλμάνου οι οποίοι να έχουν όλοι δίκιο και όλοι να διαφωνούν ...
Αν δείξεις σε ζουλού μια σχηματική απεικόνιση σκάλας με γραμμές από ενα μολύβι θα σου απαντήσει ότι δεν βλέπει μια κατασκευή (κάθε δυτικός θα την αντιλαμβανότανε ως σκάλα) αλλά γραμμές ... το πάραξενο είναι ότι αυτός έχει δίκιο!!!!
Μόνο οι πολύ έξυπνοι άνθρωποι μπορούν να βλέπουν την ζωή "στα συστατικά" της.
Ο Θρύλος λέει ότι ο Αινστάιν δεν μπορούσε να ζητήσει μια ασπιρίνη, πάντα ζητούσε ακετυλοσαλυκιλικό οξύ ... φυσικά οι άλλοι γελούσαν αλλά είχαν προφανώς άδικο!
Δεν περιμενω να το καταλάβεις το έχω ξαναπεί ... και ούτε θέλω να το καταλάβεις, θέλω να γελάω δυνατά ....

Έχω ένα θεματάκι με τις ασυναρτησίες..είναι γεγονός!

Υ.Γ. Παραδέχομαι ότι είμαι άδικος μαζί σου..

Δε φταις εσύ που είσαι μπετόβλακας!
Δεν είναι κακό που έχεις πρόβλημα με τις ασυναρτησίες απαραίτητα ... το πρόβλημα σου οξύνεται απλά όταν μιλάς με ανθρώπους σαν εμένα.
Δλδ. τόσες και τόσες οπισθοδρομικές κοινωνίες που χτιστήκαν μέσα στις ασυναρτησίες είχαν πρόβλημα?
Όχι ... εφόσον σε καταλαβαινουν οι άλλοι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Το πρόβλημα ξεκινάει όταν πας να κάνεις το βήμα προς τα πανω ... και πάλι αν δεν ξυπνήσεις ποτέ είναι σαν να μην έγινε τίποτα...
 

Επισκέπτης
Με αυστηρά μαθηματική λογική έχω απόλυτο δίκιο ...
Η "λογική" η δική σου δεν είναι απόλυτα μια καθολική λογική ... μπορεί άνετα να διαφέρει 180 μοίρες από την λογική την δική μου,ενός Σουηδού ή ενός Μουσουλμάνου οι οποίοι να έχουν όλοι δίκιο και όλοι να διαφωνούν ...
Αν δείξεις σε ζουλού μια σχηματική απεικόνιση σκάλας με γραμμές από ενα μολύβι θα σου απαντήσει ότι δεν βλέπει μια κατασκευή (κάθε δυτικός θα την αντιλαμβανότανε ως σκάλα) αλλά γραμμές ... το πάραξενο είναι ότι αυτός έχει δίκιο!!!!
Μόνο οι πολύ έξυπνοι άνθρωποι μπορούν να βλέπουν την ζωή "στα συστατικά" της.
Ο Θρύλος λέει ότι ο Αινστάιν δεν μπορούσε να ζητήσει μια ασπιρίνη, πάντα ζητούσε ακετυλοσαλυκιλικό οξύ ... φυσικά οι άλλοι γελούσαν αλλά είχαν προφανώς άδικο!
Δεν περιμενω να το καταλάβεις το έχω ξαναπεί ... και ούτε θέλω να το καταλάβεις, θέλω να γελάω δυνατά ....
Δεν είναι κακό που έχεις πρόβλημα με τις ασυναρτησίες απαραίτητα ... το πρόβλημα σου οξύνεται απλά όταν μιλάς με ανθρώπους σαν εμένα.
Δλδ. τόσες και τόσες οπισθοδρομικές κοινωνίες που χτιστήκαν μέσα στις ασυναρτησίες είχαν πρόβλημα?
Όχι ... εφόσον σε καταλαβαινουν οι άλλοι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Το πρόβλημα ξεκινάει όταν πας να κάνεις το βήμα προς τα πανω ... και πάλι αν δεν ξυπνήσεις ποτέ είναι σαν να μην έγινε τίποτα...

ΟΚ, ότι πεις...
Να το κοιτάξεις όμως γιατί αν τ'αφήσεις....
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
Ο Dr. Marc Faber, γκουρού των επενδύσεων, ολοκλήρωσε τη μηνιαία αναφορά του με τα παρακάτω σχόλια :

"Αν ξοδεύουμε τα χρήματά μας στο Wal-Mart, αυτά καταλήγουν στην Κίνα.

Αν τα ξοδέψουμε σε βενζίνη, πάνε στους Αραβες.

Αν αγοράσουμε PC, πάνε στην Ινδία.

Αν αγοράσουμε φρούτα και λαχανικά, πάνε στο Μεξικό, την Ονδούρα και τη Γουατεμάλα.

Αν αγοράσουμε καλό αυτοκίνητο, πάνε στη Γερμανία.

Τίποτε απ' αυτά δε βοηθάει την Αμερικανική Οικονομία.

Ο μόνος τρόπος να κρατήσουμε τα λεφτά εντός συνόρων είναι να τα ξοδέψουμε σε πουτάνες και μπύρες, γιατί αυτά είναι τα μόνα προϊόντα πια, που παράγονται στις ΗΠΑ.

Εγώ κάνω ό,τι μπορώ...."



Αλλά... στην Ελλάδα οι μπύρες είναι Γερμανικές, και οι πουτάνες Ρωσίδες... άρα χέσε μέσα, δεν έχουμε σωτηρία.


 

mabillon

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2007
Μηνύματα
330
Like
8
Πόντοι
1
Ο Dr. Marc Faber, γκουρού των επενδύσεων, ολοκλήρωσε τη μηνιαία αναφορά του με τα παρακάτω σχόλια :

"Αν ξοδεύουμε τα χρήματά μας στο Wal-Mart, αυτά καταλήγουν στην Κίνα.

Αν τα ξοδέψουμε σε βενζίνη, πάνε στους Αραβες.

Αν αγοράσουμε PC, πάνε στην Ινδία.

Αν αγοράσουμε φρούτα και λαχανικά, πάνε στο Μεξικό, την Ονδούρα και τη Γουατεμάλα.

Αν αγοράσουμε καλό αυτοκίνητο, πάνε στη Γερμανία.

Τίποτε απ' αυτά δε βοηθάει την Αμερικανική Οικονομία.

Ο μόνος τρόπος να κρατήσουμε τα λεφτά εντός συνόρων είναι να τα ξοδέψουμε σε πουτάνες και μπύρες, γιατί αυτά είναι τα μόνα προϊόντα πια, που παράγονται στις ΗΠΑ.

Εγώ κάνω ό,τι μπορώ...."



Αλλά... στην Ελλάδα οι μπύρες είναι Γερμανικές, και οι πουτάνες Ρωσίδες... άρα χέσε μέσα, δεν έχουμε σωτηρία.

+100000000000 αύτο ακρίβως !!! η ουσία του προβλήματος !!!
όλα τα γύρω γύρω που συζητάμε δημιουργούνται λόγω της μη ανταγωνιστηκότητας την οικονομίας.

Αρά έκει βαδιζουμε ολοταχώς: διάλυση της ευρωζώνης, οριστική χρεοκοπία της ελλάδος για κάνενα χρόνο κάνεις δεν θα έχει να φάει και σιγά σιγά καποιοι 8α αρχίσουν να καλιεργούν πατάτες άλλοι να μαζεύουν ελίες άλλοι κρασί και πάει λέγοντας 
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.896
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
Ο Dr. Marc Faber, γκουρού των επενδύσεων, ολοκλήρωσε τη μηνιαία αναφορά του με τα παρακάτω σχόλια :

"Αν ξοδεύουμε τα χρήματά μας στο Wal-Mart, αυτά καταλήγουν στην Κίνα.

Αν τα ξοδέψουμε σε βενζίνη, πάνε στους Αραβες.

Αν αγοράσουμε PC, πάνε στην Ινδία.

Αν αγοράσουμε φρούτα και λαχανικά, πάνε στο Μεξικό, την Ονδούρα και τη Γουατεμάλα.

Αν αγοράσουμε καλό αυτοκίνητο, πάνε στη Γερμανία.

Τίποτε απ' αυτά δε βοηθάει την Αμερικανική Οικονομία.
Ο μόνος τρόπος να κρατήσουμε τα λεφτά εντός συνόρων είναι να τα ξοδέψουμε σε πουτάνες και μπύρες, γιατί αυτά είναι τα μόνα προϊόντα πια, που παράγονται στις ΗΠΑ.

Εγώ κάνω ό,τι μπορώ...."
Αλλά... στην Ελλάδα οι μπύρες είναι Γερμανικές, και οι πουτάνες Ρωσίδες... άρα χέσε μέσα, δεν έχουμε σωτηρία
αρκετα ευστοχη παραθεση
με δυο λογια αντικατοπτριζεται το προβλημα παραγωγικοτητας της χωρας..αμμεση συνεπεια,η αδυναμια εισροης εσοδων απο τις διεθνεις αγορες...
το  κυριο αιτιο του κατακρηιμνισμου της ελληνικης οικονομιας..
δεν παραγεις--->αδυναμια εστω και μερικης αυτοχθονιας--->συνεχεις δανεισμοι---->φουντος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom