Νέα

Μπύρες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pristine
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 814
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποσες μπυρες πινεις την μερα ?

  • Μια

    Ψήφοι: 23 33,3%
  • Δυο

    Ψήφοι: 16 23,2%
  • Τρεις

    Ψήφοι: 19 27,5%
  • Δεκα

    Ψήφοι: 7 10,1%
  • Αν πινεις πανω απο 80 τοτε εισαι για Γκινες

    Ψήφοι: 4 5,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    69

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
Αστο φίλε πιες ρετσινα. χεχε
 

gbeyyt11

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.515
Like
143
Πόντοι
16
Corona ftw για το καλοκαιρι . Χειμωνα πατροπαραδοτα πραγματα με Heineken κλασικα και για αλλαγη καμια McFarland
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.260
Like
20
Πόντοι
366
νομίζω το έχω ξαναγράψει παλιότερα:
2 φορές έχω κάνει τεστ σε άτομα που έλεγαν ότι πίνουν μόνο πράσινη μπύρα...
και οι δύο τους δεν κατάφεραν να ξεχωρίσουν την χάινεκεν από την άμστελ :2funny: :2funny: :2funny: :rockon: :rockon: :rockon:
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.793
Κριτικές
23
Like
89
Πόντοι
2.357
νομίζω το έχω ξαναγράψει παλιότερα:
2 φορές έχω κάνει τεστ σε άτομα που έλεγαν ότι πίνουν μόνο πράσινη μπύρα...
και οι δύο τους δεν κατάφεραν να ξεχωρίσουν την χάινεκεν από την άμστελ :2funny: :2funny: :2funny: :rockon: :rockon: :rockon:

Ιδιωs μετα το δευτερο ποτηρι, ολεs οι μαρκεs ειναι ιδιεs :grin: :grin:
 

bestman69

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2009
Μηνύματα
2.713
Like
10
Πόντοι
16
Από τις καλύτερες μπύρες.
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    70,7 KB · Εμφανίσεις: 33

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.260
Like
20
Πόντοι
366
εισαι μαλακας η πρασινη ειναι νερο :jerking:

εγώ σου λέω τι έγινε (ένας φίλος μου ήταν και μια τύπισσα, σε άσχετα χρονικά σημεία)

πήραν τ'αρχίδια μου και οι 2 :zfuck:

Ιδιωs μετα το δευτερο ποτηρι, ολεs οι μαρκεs ειναι ιδιεs :grin: :grin:

το τεστ έγινε με τις πρώτες γουλιές και μάλιστα δοκίμασαν και από τις 2 μπύρεσ για να βγάλουν το πόρισμα με βεβαιότητα :2funny:

δεν λέω ότι δεν μπορεί να τις ξεχωρίσει κανείς, αλλά κάποιοι είναι μαγκιά κλανιά :2on1:
 

life97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Φεβ 2007
Μηνύματα
44.793
Κριτικές
23
Like
89
Πόντοι
2.357
εγώ σου λέω τι έγινε (ένας φίλος μου ήταν και μια τύπισσα, σε άσχετα χρονικά σημεία)

πήραν τ'αρχίδια μου και οι 2 :zfuck:

το τεστ έγινε με τις πρώτες γουλιές και μάλιστα δοκίμασαν και από τις 2 μπύρεσ για να βγάλουν το πόρισμα με βεβαιότητα :2funny:

δεν λέω ότι δεν μπορεί να τις ξεχωρίσει κανείς, αλλά κάποιοι είναι μαγκιά κλανιά :2on1:

Αντε να δεχτω οτι μπορει να δειs διαφορα απο την πρωτη γουλια, αντε δευτερη
Επειδη ομωs η μπυρα δεν ειναι ....κοινωνια...να την πινειs γουλιτσα-γουλιτσα , χανειs τον λογ/σμο απ το δευτερο και περα....και ψαχνειs την τουαλετα
 

Επισκέπτης
Οι βέλγικες είναι εξαιρετικές
και εκεί πίνουν άλλη μπύρα ανάλογα με τη διάθεση,

για μένα κορυφαία είναι αυτή που μόλις ήρθε στο ελλάντα
(αλλά είναι από το 1040)
[size=20pt]Weihenstephaner
[/size] το όνομά της

πιείτε και μετά πείτε μου πως είναι η ζωή
(τη βρήκα πρόσφατα στον ΑΒ)
Φοβερη σταρομπυρα,η καλυτερη στα ραφια του ΑΒ-αν και για συναισθηματικους λογους θα προτιμουσα Franziskaner.
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Ωραίο Thread! Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Miller: αμερικανιά ελαφριά μπύρα για ξέπλυμα από ξύδια αλλά έχει ένα άλφα ενδιαφέρον.

Marzen καπνιστή: μία από τις αγαπημένες μου. Καπνιστή σκουρόχρωμη με έντονα αρώματα καπνού και γεμάτη γεύση. Αρκετά σκουρόχρωμη και συστήνεται μόνο με συνοδεία φαγητού. Για τους φανατικούς του είδους βέβαια και σκέτη γαμάει.

Chimay :Μοναστηριακή. βγαίενι σε δυο εκδόσεις κόκκινη και μπλε. Η μία έχει περισσότερους βαθμούς από την άλλη και μια παραπάνω αλκοολική ζύμωση. Εγώ προτιμώ την "ελαφριά" (δε θυμάμαι αν είναι η μπλε ή η κόκκινη). Πολύ ισσοπροπημένη γεύση αλλά προσοχη γιατί κοπανάει άσχημα (γύρω στους 8 βαθμούς είναι)

Kozel Volkopopovicky: Τσέχικη σκουρόχρωμη με απαλό άρωμα και ελαφριά. Σκούρο χρώμα αλλά επoυδενή η πίκρα της Guiness. Επίσης πολύ καλή επιλογή για κάτι ελαφρύ σε ώρα εκτός φαγητού.

Tripel Karmeliet: Κάτι ανάμεσα σε μοναστηριακή (βλέπε chimay και la trappe) και weiss (βλέπε weihenstaphaner και erdinger). Αρκετά δύσκολη μπύρα. Ή θα πάθει πλάκα ο φίλος σου ή θα σιχαθεί.

Erdinger: Λευκή (weiss) μπύρα. Εμενα μου αρέσει αλλά γούστα είναι αυτά. Πάντως σαν κατηγορία η λευκές μπύρες είναι must.

Keiser: κλασσική pilsner περιπτέρου πολύ καλύτερη επιλογή όμως από τις άλλες βλέπε πράσινες αμστελ κλπ.

Krombacher: βγαίνει σε λευκή και σε pilsner. και οι δύο είναι καλές επιλογές για κάτι πιο σίγουρο χωρίς ιδιαίτερο ρίσκο αποτυχίας.

Floris: Μπύρα με γεύσεις φρούτων (κεράσι, ροδάκινο, φράουλα αν θυμάμαι καλά). Εντελώς γκομενίστικη μπύρα λλά παρ'όλα αυτά είναι κάτι που θα κάνει εντύπωση. Προτείνω την γεύση κεράσι.

La trappe: Η πιο κλασσική μοναστηριακή. Βγαίνει σε duppel trippel και quadruppel, που θα πει διπλής τριπλής και τετραπλής ζύμωσης αντίστοιχα. Θα πρότεινα την duppel χωρίς όμως να με τρελαίνει κιόλας. Επίσης βαράει (από 7 μέχρι 10 βαθμούς αν θυμάμαι καλά).

AYTA!
Τα είπες όλα! :thumbsup: Έχω δοκιμάσει τις περισσότερες και αν και διαφορετικές για να συγκρίνει κανείς, η Marzen πραγματικά γαμάει. :happy:

Αυτή και η Corsendonk υπάρχουν στο ψυγείο σε μόνιμη βάση. :rockon:
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
http://[URL unfurl="true"]www.multitravel.gr/prague-guide/prague-images/fagita-pota/pullitr-pilsner-urquell.jpg[/img[/URL]]
[/quote]

[URL unfurl="true"]http://www.all-restaurants.gr/Events.asp?EvID=1170[/URL]

Τετάρτη, 31 Αυγ - Κυριακή, 11 Σεπτ: Γιορτή της Μπύρας

Τί λες; Δέχεσαι "να μονομαχήσουμε" μια από αυτές τις ημέρες με θέα το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας;  :2funny:

Με διαιτητές Γκαμπαντού από εσένα και Τραμουντάνα από εμένα.
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Φοβερη σταρομπυρα,η καλυτερη στα ραφια του ΑΒ-αν και για συναισθηματικους λογους θα προτιμουσα Franziskaner.

http://[URL unfurl="true"]www.multitravel.gr/prague-guide/prague-images/fagita-pota/pullitr-pilsner-urquell.jpg[/img[/URL]]
[/quote]


Για αναρχοαυτονομοι εχετε ακριβα γουστα  :cool:

Κανονικα θα επρεπε να πινετε amstel και τα ρεστα να τα δινετε στους αναξιοπαθουντες λαθρομεταναστες ;D
 

Heelover

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
9.250
Κριτικές
27
Like
15
Πόντοι
3.057

Τετάρτη, 31 Αυγ - Κυριακή, 11 Σεπτ: Γιορτή της Μπύρας

Τί λες; Δέχεσαι "να μονομαχήσουμε" μια από αυτές τις ημέρες με θέα το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας;  :2funny:

Με διαιτητές Γκαμπαντού από εσένα και Τραμουντάνα από εμένα.

για τον μπούτσο η γιορτή μπύρας ...
πήγαινα τα πρώτα χρόνια.... στην Κηφησιά ήταν καλύτερα....

στο σεφ δεν αξιζει ο χόρος.... και γενικά η οργάνωση είναι ελλειπής...
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
247
Πόντοι
36
Να προτεινω και εγω καποιες λιγο βαριες

Helles πολλη καλη made in munich
agustine made in munich
ειναι λιγο καπως στην γευση αλλα για εμας που δεν εχουμε συνηθησει την γευση τους στ  october fest εχει καργα κανεις κονε κατω απο το βαρελι

και ενα λινκ  και πινω μπυρες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom