Νέα

Μετά τη "Βίλα Αμαλία" έφοδος και στη "Λέλα Καραγιάννη"

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bestman69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 291
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Πολυ σιγουρος εισαι για την ΝΔ φιλαρακι. Η "σαρα" και η "μαρα"(οπως προσβλητικα αναφερεις αν μου επιτρεπεις) τυγχανει ναναι καμποσες χιλιαδες(δε λεω εκατομμυρια) νεοι ελληνες που δεν ειχαν ξαναψηφισει και που δεν προκειται ποτε να ψηφισουν ΝΔ και πασοκ με αυτα που περνανε εξαιτιας τους. Να το θυμασαι αυτο  ;)


δεν είμαι καθόλου σίγουρος για κανέναν... υποστηρίζω ότι σε 5 χρόνια από σήμερα δεν θα υφίστανται πλέον τα παραδοσιακά κόμματα που υπάρχουν σήμερα (τό έχω ξαναγράψει) και θα αντικατασταθούν από


(0) φασιστικό
(1) ακροδεξιό (το οποίο θα πάρει κάποιους γκαγκάδες του μιχαλοβλάκα και μερικούς καμμένους του καμμένου) με περίπου 4-5%
(2) δεξιό στα πρότυπα της χριστιανοδημοκρατίας στην Ευρώπη (ΝΔ, μέρος των ΑΝΕΛ, μερος της ΧΑ οι νοικοκυραίοι να πούμε που δεν έχουν σχέση με τα χρυσαύγουλα, μέρος του ΠΑΣΟΚ)
(3) κεντρώο στα πλαίσια των φιλελευθέρων (μέρος ΠΑΣΟΚ και μέρος ΔΗΜΑΡ)
(4) σοσιαλδημοκρατικό (μερος ΣΥΡΙΖΑ, μερος ΠΑΣΟΚ, μέρος ΔΗΜΑΡ)
(5) αριστερό (κάτι σαν το λίνκε με μερος ΣΥΡΙΖΑ, μέρος ΚΚΕ και λοιπά γκρουπάκια της αριστεράς)
(0) κομμουνιστικό
εξουσία θα παίζουνε (2), (3), (4)... είτε (2)-(3) είτε (3)-(4) είτε (2)-(3)-(4)...

τα (1) και (5) θα είναι οι μαιντανοί της βουλής ενώ τα (0) πρακτικά ανύπαρκτα .....

 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
δεν είμαι καθόλου σίγουρος για κανέναν... υποστηρίζω ότι σε 5 χρόνια από σήμερα δεν θα υφίστανται πλέον τα παραδοσιακά κόμματα που υπάρχουν σήμερα (τό έχω ξαναγράψει) και θα αντικατασταθούν από


(0) φασιστικό
(1) ακροδεξιό (το οποίο θα πάρει κάποιους γκαγκάδες του μιχαλοβλάκα και μερικούς καμμένους του καμμένου) με περίπου 4-5%
(2) δεξιό στα πρότυπα της χριστιανοδημοκρατίας στην Ευρώπη (ΝΔ, μέρος των ΑΝΕΛ, μερος της ΧΑ οι νοικοκυραίοι να πούμε που δεν έχουν σχέση με τα χρυσαύγουλα, μέρος του ΠΑΣΟΚ)
(3) κεντρώο στα πλαίσια των φιλελευθέρων (μέρος ΠΑΣΟΚ και μέρος ΔΗΜΑΡ)
(4) σοσιαλδημοκρατικό (μερος ΣΥΡΙΖΑ, μερος ΠΑΣΟΚ, μέρος ΔΗΜΑΡ)
(5) αριστερό (κάτι σαν το λίνκε με μερος ΣΥΡΙΖΑ, μέρος ΚΚΕ και λοιπά γκρουπάκια της αριστεράς)
(0) κομμουνιστικό
εξουσία θα παίζουνε (2), (3), (4)... είτε (2)-(3) είτε (3)-(4) είτε (2)-(3)-(4)...

τα (1) και (5) θα είναι οι μαιντανοί της βουλής ενώ τα (0) πρακτικά ανύπαρκτα .....


Nα κατι τετοια κανεις, γι αυτο σε απολαμβανω οταν σε διαβαζω  :grin:
Παρενθεσεις, παυλες, αγκυλες..... :rockon: :rockon: :rockon:
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
σε τι διαφωνείς ??


Σχεδον σε ολα αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα  :grin:
Οντως μου αρεσει να σε διαβαζω με τις παρενθεσεις και τα ρεστα.
Τα κειμενα σου εχουν τουλαχιστον ψυχη και τεκμηριωση. Και ας διαφωνω. Δεν εγινε και τιποτα.
Ολοι εχουν την αποψη τους  ;)
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Σχεδον σε ολα αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα  :grin:
Οντως μου αρεσει να σε διαβαζω με τις παρενθεσεις και τα ρεστα.
Τα κειμενα σου εχουν τουλαχιστον ψυχη και τεκμηριωση. Και ας διαφωνω. Δεν εγινε και τιποτα.
Ολοι εχουν την αποψη τους  ;)

εξάλλου όπως είπε κα΄ποιος μεγάλος .. οι απόψεις είναι σαν τιν κωλοτρυπίδες... όλοι μα όλοι έχουν από μία...  ;)

αντε δείξε μας και την δικιά σου (την άποψη εεε να μην παρεξηγιομαστε κιόλας  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:)
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
εξάλλου όπως είπε κα΄ποιος μεγάλος .. οι απόψεις είναι σαν τιν κωλοτρυπίδες... όλοι μα όλοι έχουν από μία...  ;)

αντε δείξε μας και την δικιά σου (την άποψη εεε να μην παρεξηγιομαστε κιόλας  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:)

Εγω νομιζω οτι αν δεν εχουμε καποια μεγαλη κοινωνικη εξεγερση κλπ(κοινως αν ο λαος αντεξει για 3-4 χρονια ακομα) θα μεινουν 3 πολιτικοι χωροι στο μελλον.
Ο ενας θα ειναι μιξη ΝΔ, μισου πασοκ, μισης δημ.αρ
Ο αλλος θαναι μιξη συριζα, κκε, και του αλλου μισου πασοκ και της μισης δημ.αρ
Και ο τριτος θαναι μιξη ΧΑ, ΛΑΟΣ, παπαδων(ναι πιστευω οτι οι παπαδες θα ανακατευτουν πολυ φανερα στα πολιτικα συντομα) κλπ

Το ποιος απ ολους αυτους θα κυβερναει στο μελλον, δεν το ξερω, αυτο που ξερω ειναι οτι θα πεσει πολυ γελιο  ;)
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εγω νομιζω οτι αν δεν εχουμε καποια μεγαλη κοινωνικη εξεγερση κλπ(κοινως αν ο λαος αντεξει για 3-4 χρονια ακομα) θα μεινουν 3 πολιτικοι χωροι στο μελλον.
Ο ενας θα ειναι μιξη ΝΔ, μισου πασοκ, μισης δημ.αρ
Ο αλλος θαναι μιξη συριζα, κκε, και του αλλου μισου πασοκ και της μισης δημ.αρ
Και ο τριτος θαναι μιξη ΧΑ, ΛΑΟΣ, παπαδων(ναι πιστευω οτι οι παπαδες θα ανακατευτουν πολυ φανερα στα πολιτικα συντομα) κλπ

Το ποιος απ ολους αυτους θα κυβερναει στο μελλον, δεν το ξερω, αυτο που ξερω ειναι οτι θα πεσει πολυ γελιο  ;)

χάνεις τον μεσαίο χώρο.. όχι ότι θα είναι μεγάλος αλλά θα είναι καθοριστικός...  ;)

κατά τα άλλα δεν διαφωνούμε... το ένα γκρουπούσκουλο το βρήκες ... σου λείπει το αριστερό...
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
χάνεις τον μεσαίο χώρο.. όχι ότι θα είναι μεγάλος αλλά θα είναι καθοριστικός...  ;)

κατά τα άλλα δεν διαφωνούμε... το ένα γκρουπούσκουλο το βρήκες ... σου λείπει το αριστερό...


Με δεδομενες τις κοινωνικες συνθηκες πολυ αμφιβαλλω αν θα ξαναυπαρξει συντομα "μεσαιος χωρος"(οχι οτι υπηρξε και ποτε βεβαια)....η εποχη ευνοει τα ακρα. Καθε ειδους.
Αφου το "κεντρο" απετυχε να δωσει λυσεις (ισα ισα που δημιουργησε το προβλημα) ο κοσμος αναγκαστικα θα στραφει σε πιο κλειστες και ακραιες θεσεις.
 

Eisenfaust

Ανώτερος
Εγγρ.
11 Απρ 2011
Μηνύματα
1.217
Κριτικές
58
Like
2.597
Πόντοι
7.276
Αυτό με τα καινούρια κόμματα δεν το έχω καταλάβει. Τί μόδα βάρεσε πάλι τους πολιτικούς ;  Πρόσωπα και πολιτικές καινούριες χρειαζόμαστε, όχι κόμματα
Αν είναι να αλλάξει το όνομα της ταμπέλας και από κάτω να βλέπεις τους ίδιους να τα χέσω τα καινούρια κόμματα
 

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Αυτό με τα καινούρια κόμματα δεν το έχω καταλάβει. Τί μόδα βάρεσε πάλι τους πολιτικούς ;  Πρόσωπα και πολιτικές καινούριες χρειαζόμαστε, όχι κόμματα
Αν είναι να αλλάξει το όνομα της ταμπέλας και από κάτω να βλέπεις τους ίδιους να τα χέσω τα καινούρια κόμματα

Ειναι φαση ποδοσφαιρου τυπε.
Νεος Πανιωνιος, Νεος Ολυμπιακος Βολου κλπ κλπ
Ολοι στον δρομο που χαραξε ο μπεος  :grin:
 

Επισκέπτης
ο σύριζα ήταν και είναι ανύπαρκτος... το θέμα είναι ότι σε αυτόν έχει προσχωρήσει η σάρα και η μάρα και το κακό συναπάντημα όπως συνέβει και στο ΚΚΕ της εποχής του εμφυλίου, στην ΕΚ του 1963 και στο ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα Παπανδρέου...

αμα ο ΣΥΡΙΖΑ ξεβρακωθεί από αυτούς τότε πάλι στο 4% θα βρεθεί...

Όταν όλοι αυτοί προσχωρούν αλλού λέγεται λαϊκή κυριαρχία, ενώ όταν προσχωρούν στο συριζα λέγεται η σάρα  και η μάρα..
 

Bleach

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.605
Κριτικές
31
Like
4.152
Πόντοι
5.595
Όταν όλοι αυτοί προσχωρούν αλλού λέγεται λαϊκή κυριαρχία, ενώ όταν προσχωρούν στο συριζα λέγεται η σάρα  και η μάρα..

Τωρα γιατι τον κοντραρεις? Ο γιατρος εχει πει να του λεμε "ναι".
 

Επισκέπτης
Τωρα γιατι τον κοντραρεις? Ο γιατρος εχει πει να του λεμε "ναι".

Eσύ καταδίκασες σήμερα τη βία??



Χαμός γίνεται πάλι με τις καταδίκες της βίας τις τελευταίες ημέρες. «Καταδικάζουμε τα άδεια μπουκάλια στις καταλήψεις», «Καταδικάζουμε τα γκαζάκια», «Καταδικάζουμε τις επιθέσεις με Καλάσνικοφ», «Καταδικάστε κι εσείς», «Καταδικάστε ακόμα περισσότερο», «Καταδικάστε αυτό που θα γίνει αύριο», και, γενικά, γαμώ την καταδίκη μου.

Εν τω μεταξύ, αυτοί που καταδικάζουν -και ζητάνε και από όλους τους άλλους να καταδικάσουν- είναι όλοι αυτοί που θα έπρεπε να είναι στη φυλακή αλλά ο σοφός ελληνικός λαός είτε τους ψήφισε ξανά είτε τους ανέχεται.

Λογικό είναι πως, από την στιγμή που η Δικαιοσύνη δεν καταδίκασε κανέναν για την χρεοκοπία της χώρας –αφού κανείς δεν οδηγήθηκε στη Δικαιοσύνη- θα ερχόταν η μέρα που αυτοί που θα έπρεπε να καταδικαστούν θα γίνονταν δικαστές, θα καταδίκαζαν τους πάντες και θα ζητούσαν από τους άλλους να κάνουν το ίδιο.

Καταδικάζουν τη βία για να καλυφθεί το βίαιο και επαναλαμβανόμενο κοινοβουλευτικό πραξικόπημα. Ας κάνει κάποιος τον κόπο να δει τι ψηφίστηκε χτες στη Βουλή και με ποιο τρόπο ψηφίστηκε.

Αυτά δεν τα καταδικάζει κανείς. Αυτά δεν είναι βία. Είναι χάδια.

Φυσικά, νιώθουν πως η βία πλησιάζει τις σιχαμερές υπάρξεις τους. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που ζητούν την καταδίκη της βίας. Γιατί, κατά τ’ άλλα, οι ίδιοι είναι πολύ βίαιοι. Αδίστακτοι.

Αλήθεια, υπάρχει έστω ένας που να πιστεύει πως με το να παραμένουν οι ίδιοι άνθρωποι στις ίδιες θέσεις και να κάνουν τα ίδια πράγματα υπάρχει έστω και μια πιθανότητα να αλλάξει το παραμικρό;

Τι ακριβώς περιμένουμε;

Η Ελλάδα έχει ξεπεράσει κάθε όριο γελοιότητας.

Και οι Έλληνες μουγκοί θεατές. Ακόμα πιο γελοίοι.

Λαμβάνουμε αυτό που ζητήσαμε. Λαμβάνουμε αυτό που αξίζουμε.

Νέμεσις.

Είναι κι αυτό Δικαιοσύνη.
 

Bleach

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.605
Κριτικές
31
Like
4.152
Πόντοι
5.595
Φυσικα και καταδικασα τη βια ! Στο αλλο θρεντ της Αμαλιας! Απο οπου κι αν προερχεται !


Όταν η Λέλα Καραγιάννη συνελήφθη από τα κατοχικά στρατεύματα ήταν μαζί με πέντε από τα παιδιά της.

Ενώ βασανιζόταν από τους Γερμανούς για τις δολιοφθορές που είχε προκαλέσει στα ναζιστικά στρατεύματα φώναξε: «Το αίμα των παιδιών μου θα σας πνίξει» γεγονός που οδηγεί πολλούς αναλυτές στο συμπέρασμα ότι δεν καταδίκαζε τη βία απ’ όπου και αν προέρχεται.
 

Επισκέπτης

αααααααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Τι έγινε τραβατρόμπα? Τα παιδιά που πληρώνεις σαν φορολογούμενος σ'έγραψαν στ'αρχίδια τους και σχόλασαν?
Δεν πληρώνει υπερωρίες ο φίλος σου ο Δένδιας??
 

Fuckable

Μέλος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
201
Κριτικές
18
Like
5
Πόντοι
11
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους,
δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα,
γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους,
ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό,
δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός.
Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα,
αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου.

Μπερτολτ Μπρεχτ
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους,
δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα,
γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους,
ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό,
δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός.
Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα,
αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου.

Μπερτολτ Μπρεχτ
....και ένα δάκρυ κύλησε.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
αααααααααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Τι έγινε τραβατρόμπα? Τα παιδιά που πληρώνεις σαν φορολογούμενος σ'έγραψαν στ'αρχίδια τους και σχόλασαν?
Δεν πληρώνει υπερωρίες ο φίλος σου ο Δένδιας??


ήταν λίγοι μέσα... περιμένουμε να ξαναγεμίσει να πιάσουμε περισσότερους...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom