Νέα

Μεγάλοι Έλληνες!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Heelover
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 406
  • Εμφανίσεις 21K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

O μεγαλύτερος Έλληνας όλων των εποχών

  • Αλέξανδρος ο Μέγας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Παπανικολάου

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αριστοτέλης

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Σωκράτης

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Κολοκοτρώνης

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Βενιζέλος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Περικλής

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Πλάτων

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Καποδίστριας

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Καραμανλής

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
κοντεψαν να μου βγουν τα ματακια μου....

κι εγω δεν ξερω ακριβως τι ηταν ο πλουταρχος αλλα στο ακουσμα της λεξης πλουταρχος δεν μ ρχεται η εκφραση αχ,κοριτσι μου στο μυαλο!!!!!!!!! :- :-
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
185
Like
468
Πόντοι
2.950
κοντεψαν να μου βγουν τα ματακια μου....

κι εγω δεν ξερω ακριβως τι ηταν ο πλουταρχος αλλα στο ακουσμα της λεξης πλουταρχος δεν μ ρχεται η εκφραση αχ,κοριτσι μου στο μυαλο!!!!!!!!! :- :-
Και ποιά σου έρχεται ? "Δεν είναι ο έρωτας παιδί της λογικής " ?
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.281
Κριτικές
94
Like
11.005
Πόντοι
17.885
κοντεψαν να μου βγουν τα ματακια μου....

κι εγω δεν ξερω ακριβως τι ηταν ο πλουταρχος αλλα στο ακουσμα της λεξης πλουταρχος δεν μ ρχεται η εκφραση αχ,κοριτσι μου στο μυαλο!!!!!!!!! :- :-

ούτε εμένα! Μου ρχεται το άλλο: Ηηηταν τα λάααθη μας μεγάααλααα  :2funny: :2funny: :2funny:
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Δεν πρόσεξες την πρώτη γραμμή του ποστ μου.

Βέβαια αν προεκτείνουμε την λογική σου κανένας δεν μπορεί να σταθεί δίπλα στους Αρχαίους Έλληνες. Θα μπορούσαμε να βάζαμε 100 αρχαίους και να έκλεινε το θέμα.
Αυτό άλλωστε είναι και το τεράστιο πρόβλημα της ψηφοφορίας αυτής όπως την οργανώνει ο σταθμός.
Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να αφορούσε μόνον σύγχρονους Έλληνες, από την δημιουργία του πρώτου ελληνικού κράτους και μετά.

Μέσα σε αυτόν τον χρονολογικό ορίζοντα εγώ επισημαίνω προσωπικότητες που έχουν πετύχει την διεθνή αναγνώριση για το έργο τους, όπως εγώ θεωρώ σημαντική την διεθνή αναγνώριση. Το ανιδιοτελώς ή όχι είναι κάτι που δεν μπαίνει στην αξιολόγηση μου, δεν ψάχνω για την Μητέρα Τερέζα (αλλά αν υπάρχει το ελληνικό αντίστοιχο το συζητάμε).

Χμμμμ, μάλλον θα οδηγηθούμε σε παρανόηση, ενώ είναι φανερό ότι αντιλαμβανόμαστε από την ίδια σκοπιά το πράγμα, απόδειξη, η αναφορά σου στη μέγιστη Μαρία, που η υπερβατική φωνή της μας ταξίδεψε πολύ ΜΑΚΡΙΑ...
Δεν είναι μόνο οι αρχαίοι...Μια Κάλλας κι ένας Θεοτοκόπουλος, έχουν "πολλά" να πουν ακόμα και σ' αυτούς...
Ούτε εγώ αναφέρθηκα σε μητέρα Τερέζα, που είχε σκόπο της την προσφορά...
Σίγουρα, δεν είχε τέτοιου είδους "προσφορά" ο Ελ Γκρέκο στο μυαλό του όταν ζωγράφιζε το "Τολέδο στην καταιγίδα", ούτε η Κάλλας όταν τραγουδούσε την Κάστα Ντίβα...Αλλά η μεγαλοφυία τους και η τέχνη τους είναι προσφορά στο ον Άνθρωπος, τον ανεβάζει, τον απομακρύνει από τις σπηλιές για να το θέσω αλλιώς...
Κι έθεσες και το θέμα του χρονικού ορίζοντα, το πιο μεγάλο αγκάθι σε τέτοιου είδους εκτιμήσεις, καθώς αναγκαζόμαστε να συγκρίνουμε πολλές φορές τα ασύγκριτα, καθώς και να κόψουμε και να ράψουμε βάζοντας μερικούς και αγνοώντας κάποιους άλλους...Το είχα θέσει ως θέμα μερικές σελίδες πριν, όταν έγραψα περί πιο "σύνθετης" ψηφοφορίας, με χρονικούς διαχωρισμούς...

ΥΓ:
Ο Τσιαντάκης, γιατί λείπει από την 100άδα; :2funny:
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Τον όμηρο τον είχε στην δεύτερη εκπομπή απο το 50 έως το 11... και ήταν ψηλά στην κατάταξη.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Τον είδα και στην 1η εκπομπή που τον ανέφερε, αρκετά ψηλά αλλά τον ανέφερε!

Καμμία αντίρρηση. Σε κάθε περίπτωση να φτιάξουν το σαϊτ τους. Κανένας δεν θα ψάξει νομίζω την λίστα των 100 αλφαβητικά (είναι πιο χρονοβόρο) και στις αλλες ταξινομήσεις.
Σε κάθε περίπτωση ο Όμηρος είναι ο μεγαλύτερος διαμορφωτής της Ελληνικότητας ever και δεν δικαιούται μικρότερη θέση από την πρώτη.
Όλοι οι άλλοι έπονται. Ακόμη και Αλέξανδρος.
Το ότι δεν είναι κάν στην δεκάδα τα λέει όλα για το πνευματικό μας επίπεδο και την δυνατότητα αξιολογικής κρίσης του Νεοέλληνα.
Χωρίς αυτήν βέβαια δύναται και μόνο να επιβληθεί η γενικευμένη αναξιοκρατία και μετριοκρατία που ζούμε.
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
ο κρόιφ νο 14
 

Biker.

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2009
Μηνύματα
186
Like
0
Πόντοι
1
Φίλε μου Biker. ο Κορνηλιος Καστοριάδης ειναι αγνωστος στους περισσότερους Ελληνες, για τον λόγο αυτό ειναι σίγουρα και πολύ πιο σημαντικός από πολλούς άλλους προτεινόμενους :jerking: (Καρα-αμαν. Παπα-τσιδες κλπ)
όσο για το αντικουμουνιστης μάλλον λαθος τον διάβασες, adonis13
Αντισταλινικός ΝΑΙ-αντιολοκληροτικός ΝΑΙ

...Κοίτα . . .

ΑΝ είδες κάπου να αναφέρω ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ , μία φράση , μία λέξη , ένα γράμμα , ρε παιδάκι μου , γιά

τον Καστοριάδη , δείχτο μου και μένα  !

Τώρα , σε όσα αφορούν τα της Ζωής και των Έργων του , σαφέστατα και οι Μπακουνινικοί . . .
πρώτ'απ'όλα είναι Κομμουνιστές  . . .

Απλώς , κάποιοι δεν μπορούν ή δεν θέλουν , πιθανόν επειδή τους βολεύει ή επειδή βαριούνται να ψάξουν ή

επειδή και'γώ δεν ξέρω γιατί , και δεν με νοιάζει να το ψάξω κι'όλας , τα εξισώνουν . . .

και οι όποιοι δεν είναι Αμερικανοί , είναι Κομμουνιστές και πάει και τελείωσε !

Στο διά ταύτα , η σχέση που διέπει τους Κομμουνιστές , τον Κομμουνισμό και το εκάστοτε Πολίτ Μπυρό . . .

είναι ακριβώς η ίδια που διέπει τον Χριστιανισμό , τους Χριστιανούς και τον εκάστοτε Χριστοδούλο

( Δ Ε Ν έκανα λάθος στον τονισμό )

Ο Υ Δ Ε Μ Ι Α !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

( . . . κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη , η οποία Δ Ε Ν είναι , σώνει και καλά η σωστή )

ΤΡΙΚΑΡΔΕ ΣΥΓΓΝΩΜΗ !
:jerking:

Δεν πρόσεξα πως αναφερόσουν στο άξιο τέκνο της Αλέκας !
 

cockpit

Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.626
Like
0
Πόντοι
16
Καμμία αντίρρηση. Σε κάθε περίπτωση να φτιάξουν το σαϊτ τους. Κανένας δεν θα ψάξει νομίζω την λίστα των 100 αλφαβητικά (είναι πιο χρονοβόρο) και στις αλλες ταξινομήσεις.
Σε κάθε περίπτωση ο Όμηρος είναι ο μεγαλύτερος διαμορφωτής της Ελληνικότητας ever και δεν δικαιούται μικρότερη θέση από την πρώτη.
Όλοι οι άλλοι έπονται. Ακόμη και Αλέξανδρος.
Το ότι δεν είναι κάν στην δεκάδα τα λέει όλα για το πνευματικό μας επίπεδο και την δυνατότητα αξιολογικής κρίσης του Νεοέλληνα.
Χωρίς αυτήν βέβαια δύναται και μόνο να επιβληθεί η γενικευμένη αναξιοκρατία και μετριοκρατία που ζούμε.

Αν και για εμένα Νο1 είμαι μεταξύ Περικλή και Αλεξάνδρου (και πάλι ζορίζομαι) συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ...........
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
Καμμία αντίρρηση. Σε κάθε περίπτωση να φτιάξουν το σαϊτ τους. Κανένας δεν θα ψάξει νομίζω την λίστα των 100 αλφαβητικά (είναι πιο χρονοβόρο) και στις αλλες ταξινομήσεις.
Σε κάθε περίπτωση ο Όμηρος είναι ο μεγαλύτερος διαμορφωτής της Ελληνικότητας ever και δεν δικαιούται μικρότερη θέση από την πρώτη.
Όλοι οι άλλοι έπονται. Ακόμη και Αλέξανδρος.
Το ότι δεν είναι κάν στην δεκάδα τα λέει όλα για το πνευματικό μας επίπεδο και την δυνατότητα αξιολογικής κρίσης του Νεοέλληνα.
Χωρίς αυτήν βέβαια δύναται και μόνο να επιβληθεί η γενικευμένη αναξιοκρατία και μετριοκρατία που ζούμε.

:rockon: :rockon: πες τα χρυσοστομε.....

_αξιολογικη κριση_??? στο λυκειο μας ελεγε ο ιστορικος μας πως το βιβλιο μας ισως διαστρεβλωνει καποια πραγματα,οταν σε τροφοδοτουν με -παραποιημενες- γνωσεις πως να εχεις σωστη αντιληψη των πραγματων?????? :huh:
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Ρε παιδιά ο τίτλος ειναι "Μεγάλοι Έλληνες" οχι "Οι άνθρωποι με την μεγαλύτερη προσφορά στην Ελλάδα".
Γιατί πχ ο Παπανικολάου πρόσφερε στην ανθρωπότητα και στην εμπιστήμη οχι στο έθνος.
 

nikospireas

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.541
Κριτικές
49
Like
81
Πόντοι
3.945
αν και ψηφισα μ.αλεξανδρο δηλωνω ψιλοασχετος γενικα με αυτα..
εχω ενα ερωτημα : πριν χρονια σε μια διαλεξη για οικονομικα,στο διαλειμα που καναμε,ζυγωσα σε ενα πηγαδακι που ηταν ο αγαπημενος μου καθηγητης-αναλυτης οικονομικων και καποια στιγμη ειπε.."ο κορνηλιος καστοριαδης(πρωτη φορα ακουγα αυτο το ονομα) θεωρειται διεθνως ενας απο τους 5 συγχρονους σοφους του πλανητη.τον αποκαλουμε ανθελληνα επειδη μας λεει τα στραβα μας.για αυτο και αποφασισε να ζει αυτοεξοριστος στη γαλλια".

  ειναι αληθεια πως ηταν τοσο σπουδαιο ατομο ρε παιδια ? μη μου κανετε καμια μεγαλη αναλυση καθοσον σαν ψιλοασχετος θα τη διαβασω και δε θα την καταλαβω.απλα μου κανει απορια να ειναι στους 5 σοφους και να μην τον εχουμε εστω ακουστα
 

i_am_back

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.510
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
16
Αυτός που έκανε την ψηφοφορία ξέχασε να βάλει τον Γιώργη τον Παπανδρέου (ή θλιβερός κατά το site) και τον Κώστα τον Καραμανλή (ή γελαστός,ομοίως κατά το site)...  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom