Νέα

Κόντρα και αδιαφορία απέναντι στο μισογυνισμό και την αγαμία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα urlauber
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 132K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.616
Like
21.987
Πόντοι
5.006
Εγω γνωριζω τύπε, ειναι και πελατης μου κιολας. Μιλαμε για απιστευτο ξυλο, νυχιες, χαστουκια, τις προαλλες τον κυνηγουσε με ενα μαχαιρι και τον κλειδωσε ολο το βραδυ στο μπαλκονι και ψοφησε στο κρυο

τον μπιμπι με την αννουλα εχει πελατη τυπε? :S
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Να κανό μία εροτιση φίλε μου.αφου είναι έτσι οπος τα λες γιατί οι νταβατχιδες έχουμε ακούσει ότι κοπανανε τα κορίτσια και δεν βρίσκουν μπελά ποτέ;
θες να σου εγώ τι φταίει;ότι απλά εμείς εδώ είμαστε καλομαθιμενοι.αν τσακοθις με ελλινα θα κοιτάξει να αποφύγει τον καυγά όσο πάει.μονο και μόνο γιατί έχει ζωή.αν δεν έχει ζωή θα σου γαμησει ότι έχεις και δεν έχεις.οι αλλοδαποί είναι μαθιμενοι αλλιος.εψουν δεν έχουν ζωή τσακώνονται.
όσον αφορά τις γινεκες θες να μας πεις ότι ένας αλλοδαπός αν σαπισει μία θα υποστεί συνέπειες;εγώ σου λέω όχι τουλαψιστον τις περισσότερες φορές.

Γιατί ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ αυτό τον τύπο του άντρα γουστάρουν. Η πιο τρανή απόδειξη είναι η εξής. το έτος 2012 γράφηκε ένα βιβλίο από γυναίκα (  James E. L.  )και έγινε τεράστια επιτυχία. Για να ξέρουμε τι λέμε,  Η τριλογία "Πενήντα Αποχρώσεις του Γκρι" πούλησε περισσότερα από 125 εκατομμύρια αντίτυπα παγκοσμίως και μεταφράστηκε σε 52 γλώσσες.  Φυσικό ήταν αυτή η τεράστια επιτυχία να γυριστεί ταινία. Τη σκηνοθεσία ανέλαβε η Σαμ Τέιλορ-Τζόνσον και το σενάριο έγραψε η Κέλι Μαρσέλ, φυσικά γυναίκες. Το κοινό ήταν κατά συντριπτική αναλογία γυναικείο, όσοι αναγκάστηκαν να τις συνοδεύσουν είτε κοιμήθηκαν είτε έκαναν την ανάγκη φιλοτιμία και τρελάθηκαν στα χασμουρητά. Η ταινία έκανε 158 εκ. δολάρια εισπράξεις σε πενήντα πέντε χώρες (εκτός Αμερικής ), αποτελώντας την πιο εμπορική, ακατάλληλη για ανηλίκους ταινία όλων των εποχών στη συγκεκριμένη κατηγορία. Αν μάλιστα, προσθέσει κανείς σε αυτές τα 82 εκ. δολάρια που έκανε το φιλμ στις Η.Π.Α., το «Πενήντα Αποχρώσεις του Γκρι» φτάνει στο αστρονομικό παγκόσμιο άθροισμα των 240 εκ. δολαρίων!
Στην Ελλάδα, τώρα, την ταινία είδαν 140.443 θεατές μέσα σε μόλις τέσσερις ημέρες, με το «Πενήντα Αποχρώσεις του Γκρι» να κάνει ένα από τα καλύτερα ανοίγματα των τελευταίων χρόνων στη χώρα μας. Πιο αναλυτικά, στην Αθήνα η ταινία έκοψε 64.550 εισιτήρια σε 63 κινηματογράφους, ενώ στη Θεσσαλονίκη 18.531 σε 18 σινεμά (εξαιρετικά μεγάλο νούμερο για τα εμπορικά δεδομένα της συμπρωτεύουσας ). Επίσης, στην Επαρχία το ερωτικό φιλμ είδαν 57.362 θεατές σε 63 αίθουσες. Μάλιστα, το σύνολο εισιτηρίων του «Πενήντα Αποχρώσεις του Γκρι» σε Θεσσαλονίκη – Επαρχία (75.893 ) ήταν μεγαλύτερο από αυτό της Αθήνας (64.550 ), κάτι που συναντάμε ελάχιστες φορές στο ελληνικό box office. ΠΗΓΉ .
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Εγο είχα γιαουρτωσει μία εκτός ότι την πέρασα γενεές δεκατέσσερις και δεν μου έκαναν τίποτα.που λες να οφείλεται αυτό κιριε μποκολε;

Ίσως στο ότι δεν ήξερε ποιος είσαι ώστε να σου κάνει αγωγή. Υπάρχει ειδικός νόμος περί τεντιμπουσμού
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Δεν ημουν και μεσα στο σπιτι τους να ξερω τι γινοταν. Αν εννοεις αυτο, εχεις δικιο. Ξερω ομως τα γεγονοτα που δεν  αμφισβητουνται. Πολυχρονη γνωριμια, εκεινη εργαζομενη μερικης απασχολησης με ελαχιστες αποδοχες, απο φτωχη οικογενεια, απλη, με ονειρο σε μικρη ηλικια το γαμο και το παιδι, εκεινος την υπεραγαπουσε. Ολοι ειχαν να πουν τα καλυτερα.  Παω στο γαμο τους καλεσμενος και σε 4 χρονια μαθαινω οτι εκεινη εχει βρει καλυτερη δουλεια, γνωριζει εκει καποιον αλλον, χωριζει το συζυγο λογω ερωτα με τον καινουριο και κυκλοφορει με τη μικρη κορη απο το χερι πανευτυχης. Δικη της επιλογη, δικες της και οι πρωτοβουλιες. Ο πρωην συζυγος αλλιως τα περιμενε, αλλιως του ηρθαν. Χωρις να μπορει να κανει και τιποτα.

ΟΚ, ερωτεύτηκε, αυτό την κάνει σκάρτη? Συμβαίνουν αυτά
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
ένα από τα θανάσιμα αμαρτήματα : ποτε δεν πας με καποια που μπορει να σε δειρει  :woldman:
Πολυ ψαγμενο αυτο.


Επισης εχω κι αλλο κρουσμα με πελατη μου.
Πελατης μου, παντρεμενος επι 20 ετη, επιασε την γυναικα του στο κρεβατι με την γειτονισσα.
Δεν εκανε επεισοδιο και δεν εβαλε μπρος διαζυγιο.
Εγω τον συμβουλεψα να παρει δρομο αμεσως.
Δεν με ακουσε, γυρισε σπιτι του.

Εχω να μαθω νεα του μια εβδομαδα και δεν σηκωνει και τα τηλεφωνα.
Τι σκατα εγινε?
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Πολυ ψαγμενο αυτο.


Επισης εχω κι αλλο κρουσμα με πελατη μου.
Πελατης μου, παντρεμενος επι 20 ετη, επιασε την γυναικα του στο κρεβατι με την γειτονισσα.
Δεν εκανε επεισοδιο και δεν εβαλε μπρος διαζυγιο.
Εγω τον συμβουλεψα να παρει δρομο αμεσως.
Δεν με ακουσε, γυρισε σπιτι του.

Εχω να μαθω νεα του μια εβδομαδα και δεν σηκωνει και τα τηλεφωνα.
Τι σκατα εγινε?

Zed is Dead
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Φίλτατε μη μου πεις ότι δεν μπορείς να ψάξεις να βρεις international crime statistics στο google. Δε σου λέω να πας σε κάποια ειδική σελίδα.

Α ναι, και μάθε να διαβάζεις.

Π

Kαταλαβαινεις οτι καμια στατιστικη δεν αρκει για  να στοιχειοθετησει οτι ειναι στη φυση του αντρα να ειναι πιο βιαιος απο τη γυναικα?
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Kαταλαβαινεις οτι καμια στατιστικη δεν αρκει για  να στοιχειοθετησει οτι ειναι στη φυση του αντρα να ειναι πιο βιαιος απο τη γυναικα?

ΟΚ, ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες και μετά άνοιξε ένα βιβλίο Ιστορίας και πες μου τι διαβάζεις.

Γενικά, παράτησε τα όλα και πήγαινε να γίνεις βοσκός
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Ναι. Ζεις σε άλλο κόσμο. Γιατί ελάχιστοι έχουν συνειδητοποιήσει ότι στη σημερινή Κοινωνία μια γυναίκα μπορεί να σε ξεφτιλίσει μπροστά στον κόσμο, να πει στο γιο σου ότι ο πατέρας του είναι μαλάκας, κι αν εσύ χάσεις την ψυχραιμία σου και της τραβήξεις ένα χαστούκι θα βρεθείς στο κρατητήριο. Ότι και να συμβεί, κάποιος άντρας θα φταίει και η γυναίκα σίγουρα είναι το θύμα
Αν δεν σου σηκώσουν χέρι δεν το σηκώνεις και εσύ, αυτός είναι βασικός κανόνας. Με την ίδια λογική, εαν η γυναίκα σου σε πιάσει να την κερατώνεις πρέπει να σου τα κόψει στον ύπνο σου?

Τι εννοεις αν της τραβήξεις ένα χαστούκι? Και σε άντρα να τράβαγες ένα χαστούκι επειδή σε έβρισε μύνηση μπορεί να σου έκανε αν ήθελε να σε τρέξει.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166

[/quote
Εγω γνωριζω τύπε, ειναι και πελατης μου κιολας. Μιλαμε για απιστευτο ξυλο, νυχιες, χαστουκια, τις προαλλες τον κυνηγουσε με ενα μαχαιρι και τον κλειδωσε ολο το βραδυ στο μπαλκονι και ψοφησε στο κρυο
ΤΟυ έχει και πιάτο στο μπαλκόνι για την ξηρά τροφή?
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
ΟΚ, ξαναδιάβασε αυτό που έγραψες και μετά άνοιξε ένα βιβλίο Ιστορίας και πες μου τι διαβάζεις.

Γενικά, παράτησε τα όλα και πήγαινε να γίνεις βοσκός

Kαλα, πρωτον το τι θα κανω δε θα μου το υποδειξεις εσυ, αν θες μπορεις να κανεις στην οικογενεια σου, εδω παντως οχι ( δε θα ηταν ασχημα παντως βοσκος και ουτε ευκολο ειναι). Δευτερον την ιστορια ασε να την ξερουν αλλοι ανθρωποι καλυτερα απο εσενα.
Τριτον αρτζι μπουρτζι και λουλας. Καμια ιστορια και στατιστικη δε στοιχειοθετει οτι ειναι στη φυση του αντρα (!!) να ειναι βιαιος. Αυτο μπορει να το στοιχειοθετησει αλλη επιστημη που σχετιζεται με τη γενετικη η τη βιολογια. Μονο ετσι τεκμηριωνεται οτι ενα χαρακτηριστικο συμπεριφορας, αφορα γενικα και καθολικα μια συγεκριμενη κατηγορια ανθρωπων , που οριζεται βιολογικα- γενετικα δηλαδη απο το φυλο. Επομενως με εναν τετοιο ισχυρισμο, σημαινει οτι εκ των προτερων ο καθε αντρα ειναι βιαιος απο τη φυση του κατι που προφανως δεν ισχυει.
Ανεφερες πριν οτι δηθεν ο αντρας "ειναι στη φυση του" να ειναι βιαιος" και οτι η γυναικα  "βιαοπραγει" μονο υπο ειδικες περιστασεις. Παραλειπεις οτι οπως υπο περιστασεις μπορει η γυναικα να ειναι βιαιη ετσι μπορει και ο αντρας. Απλως οι περιστασεις αυτες ευνοουνται απο συνθηκες κοινωνικες, ιστορικες, και βιολογικες ( μεγαλυτερη μυικη δυναμη ο αντρας και τεστοστερονη κλπ) και εχουν ως αποτελεσμα πολυ περισσοτερα περιστατικα βιαιης συμπεριφορα τελουμενα απο αντρες ( εως και πολεμοι, σφαγες κλπ).
Το οτι στατιστικα συντριπτικα περισσοτεροι αντρες ειναι βιαιοι απο οτι γυναικες, δε σημαινει οτι ειναι στη φυση του αντρα να ειναι βιαιος .
Επομενως η τελεση βιαιοπραγιας θα πρεπει να κριθει ακριβως με τα ιδια μετρα και σταθμα και για τον αντρα και για την γυναικα. Το αν πρεπει να υπαρχουν ελαφρυντικα, τιθεται κατα περιπτωση, οχι αναλογα με το φυλο, κατι που ειναι αβασιμο, παρανοικο και ανοητο επιχειρημα.
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.163
Κριτικές
16
Like
1.787
Πόντοι
4.655
Kαλα, πρωτον το τι θα κανω δε θα μου το υποδειξεις εσυ, αν θες μπορεις να κανεις στην οικογενεια σου, εδω παντως οχι ( δε θα ηταν ασχημα παντως βοσκος και ουτε ευκολο ειναι). Δευτερον την ιστορια ασε να την ξερουν αλλοι ανθρωποι καλυτερα απο εσενα.
Τριτον αρτζι μπουρτζι και λουλας. Καμια ιστορια και στατιστικη δε στοιχειοθετει οτι ειναι στη φυση του αντρα (!!) να ειναι βιαιος. Αυτο μπορει να το στοιχειοθετησει αλλη επιστημη που σχετιζεται με τη γενετικη η τη βιολογια. Μονο ετσι τεκμηριωνεται οτι ενα χαρακτηριστικο συμπεριφορας, αφορα γενικα και καθολικα μια συγεκριμενη κατηγορια ανθρωπων , που οριζεται βιολογικα- γενετικα δηλαδη απο το φυλο. Επομενως με εναν τετοιο ισχυρισμο, σημαινει οτι εκ των προτερων ο καθε αντρα ειναι βιαιος απο τη φυση του κατι που προφανως δεν ισχυει.
Ανεφερες πριν οτι δηθεν ο αντρας "ειναι στη φυση του" να ειναι βιαιος" και οτι η γυναικα  "βιαοπραγει" μονο υπο ειδικες περιστασεις. Παραλειπεις οτι οπως υπο περιστασεις μπορει η γυναικα να ειναι βιαιη ετσι μπορει και ο αντρας. Απλως οι περιστασεις αυτες ευνοουνται απο συνθηκες κοινωνικες, ιστορικες, και βιολογικες ( μεγαλυτερη μυικη δυναμη ο αντρας και τεστοστερονη κλπ) και εχουν ως αποτελεσμα πολυ περισσοτερα περιστατικα βιαιης συμπεριφορα τελουμενα απο αντρες ( εως και πολεμοι, σφαγες κλπ).
Το οτι στατιστικα συντριπτικα περισσοτεροι αντρες ειναι βιαιοι απο οτι γυναικες, δε σημαινει οτι ειναι στη φυση του αντρα να ειναι βιαιος .
Επομενως η τελεση βιαιοπραγιας θα πρεπει να κριθει ακριβως με τα ιδια μετρα και σταθμα και για τον αντρα και για την γυναικα. Το αν πρεπει να υπαρχουν ελαφρυντικα, τιθεται κατα περιπτωση, οχι αναλογα με το φυλο, κατι που ειναι αβασιμο, παρανοικο και ανοητο επιχειρημα.

Για να τελειώνουμε, ρε φίλε είσαι ηλίθιος;

Πήγαινε αγόρι μου να διαβάσεις και άσε τις αμπελοφιλοσοφίες.

Π
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.804
Like
14.583
Πόντοι
3.656
Σύμφωνα με την γλυκύτατη κυρία Marilyn French, όλοι οι άνδρες είναι βιαστές.  "all men are rapists, and that's all they are. They rape us with their eyes, their laws, and their codes." Ευχαριστούμε καλή μας κυρία, που μας μαθαίνετε τι πραγματικά σκέφτονται οι Φεμινίστριες για όλους εμάς. Και γιατί απλώνετε το γλυκό χεράκι σας και παίρνετε όσα σας προσφέρει ο τεχνολογικός πολιτισμός που τον έφτιαξαν οι βιαστές; Φύγετε μακριά για να γλυτώσετε από την καταπίεση.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom