Νέα

Κλασσικές ξένες ταινίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dfwk
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 171
  • Εμφανίσεις 24K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.874
Κριτικές
6
Like
406
Πόντοι
316
Με το που τελείωσα το posting όλων των ταινιών του Kubrick περάσανε αστραπιαία από το μυαλό μου δεκάδες εκπληκτικές ταινίες από αξιόλογους σκηνοθέτες που θα τις αδικήσουμε εάν δεν τις αναφέρουμε.

Έτσι ξεκινάω αυτό το thread που θα αναφέρονται κλασσικές ξένες ταινίες που άφησαν εποχή.

Για να μην γίνει το thread ένας μονόλογος των δικών μου επιλογών, θα ήθελα να αναφέρετε και εσείς ή ακόμα καλύτερα να postaρετε μια ταινία που πιστεύεται πως είναι κορυφαία.
 
OP
OP
dfwk

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.874
Κριτικές
6
Like
406
Πόντοι
316
Θα ξεκινήσω το thread με μια ταινία του Alfred Hitchcock, την Psycho.
Το θρίλερ που άλλαξε για πάντα τις ισορροπίες στο σινεμά του τρόμου και θα αποτελεί ως είδος καλλιτεχνικής έκφρασης έναν από τους πολυτιμότερους ακρογωνιαίους λίθους ευφυούς , εικονικής και μυθοπλαστικής αφήγησης.
[size=14pt]Psycho[/size]
2i1npft.jpg

2a942tg.jpg

2zedxg3.jpg

Μία νεαρή υπάλληλος κλέβει 40.000 $ από το αφεντικό της και το σκάει. Η νύχτα και η καταρρακτώδης βροχή την αναγκάζουν να διανυκτερεύσει στο πρώτο μοτέλ που συναντά. Ο εκκεντρικός ιδιοκτήτης, της εξηγεί πως μένει μαζί με την άρρωστη, ηλικιωμένη μητέρα του στην γοτθική έπαυλη, στην κορυφή του λόφου. Μετά από μία μικρή ξενάγηση στο δωμάτιο με τα αγαπημένα βαλσαμωμένα πουλιά του Μπέητς, η γυναίκα αποσύρεται στο δωμάτιό της. Καθώς κάνει ένα σύντομο ντους, λίγο πριν κοιμηθεί, η γριά εμφανίζεται από το πουθενά και τις επιτίθεται. Με ένα τεράστιο μαχαίρι την χτυπά μέχρι θανάτου, ενώ οι κραυγές φρίκης του γιου της αντηχούν. Σύντομα, η αδελφή του θύματος και ένας αστυνομικός θα επισκεφτούν το μοτέλ, αναζητώντας τα ίχνη της γυναίκας. Αυτό που θα συναντήσουν, όμως, ξεπερνά και τις πιο τρομακτικές τους σκέψεις.

~ Είδος : Θρίλερ
~ Παραγωγής : 1960
~ Διάρκεια : 109'
~ Σκηνοθέτης : Alfred Hitchcock
~ Ηθοποιοί : Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles, John Gavin, Martin Balsam, John McIntire, Simon Oakland, Vaughn Taylor, Frank Albertson, Lurene Tuttle, Patricia Hitchcock, John Anderson, Mort Mills

   
Greek Subs:
 
OP
OP
dfwk

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.874
Κριτικές
6
Like
406
Πόντοι
316
[size=14pt]The Bridge On The River Kwai - Η Γέφυρα του Ποταμού Κβάι (1957)[/size]
kwaiphoto1xh2.jpg

kwaiphotosqp1.jpg

Κλασική "πολεμική περιπέτεια", η οποία όμως ούτε πολεμική ταινία είναι ούτε περιπέτεια με την καθαυτή έννοια των λέξεων. Με οδηγό το μυθιστόρημα του Γάλλου συγγραφέα Πιερ Μπουλ, η "Γέφυρα του ποταμού Κβάι" διαθέτει ένα εντυπωσιακό σε δράση φινάλε. Στις δυόμισι ώρες που διαρκεί, εστιάζει κυρίως στον ψυχολογικό πόλεμο στον οποίο επιδίδονται ο Ιάπωνας διοικητής ενός στρατοπέδου και ο διοικητής ενός τάγματος Βρετανών αιχμαλώτων, όταν ο πρώτος διατάζει τους αξιωματικούς να δουλέψουν στην κατασκευή γέφυρας από όπου θα περάσουν οι σιδηροδρομικές γραμμές και ο δεύτερος επικαλείται τις διεθνείς συνθήκες. Για εμπορικούς λόγους η Columbia επενέβη στο πρωτότυπο εισάγοντας έναν επιπλέον κεντρικό χαρακτήρα (έναν Αμερικανό που υποδύεται ο σούπερ σταρ της εποχής Γουίλιαμ Χόλντεν), αλλά και μία νοσοκόμα και μερικές.. γυναίκες βαστάζους, καθώς διαπίστωσε ότι στο σενάριο δεν υπήρχε εκπρόσωπος του "ωραίου φύλου".

• Είδος: Πολεμική
• Παραγωγής: 1957
• Διάρκεια: 155'
• Χρώμα: Έγχρωμο
• Γλώσσα: Αγγλικα
Παίζουν: Αλεκ Γκίνες, Γουίλιαμ Χόλντεν, Τζέιμς Ντόναλντ, Τζακ Χόκινς

 

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
Υλικό δυστυχώς δεν έχω.. :'(

Όμως  παραθέτω κάποιες από  τις αγαπημένες :

- Casablanca
- The Godfather
- Lawrence of Arabia
- Taxi Driver
- Monty Python and the Holy Grail

 
OP
OP
dfwk

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.874
Κριτικές
6
Like
406
Πόντοι
316
Υλικό δυστυχώς δεν έχω.. :'(

Όμως  παραθέτω κάποιες από  τις αγαπημένες :

- Casablanca
- The Godfather
- Lawrence of Arabia
- Taxi Driver
- Monty Python and the Holy Grail
Αρχηγέ μες στο μυαλό μου είσαι!!! Θα τις ανεβάσω αύριο γιατί δεν τις βρίσκω τώρα.... :headbang:
 

Επισκέπτης
Once upon a time in America.

Sunset Boulevard

Algiers

The Third Man

The Wrong Man

North by Northwest

Paths of Glory
(Απαγορευμένη στη Γαλλία από το 1957 που γυρίστηκε και δεν θα επιτραπεί ποτέ γιατί δείχνει την ξεφτύλα τους!)

Das Boot

Brief Encounter

The Treasure of the Sierra Madre

Some Like It Hot

Raging Bull

High Noon
(Ο ΑΝΤΡΑΚΛΑΣ Γκάρυ Κούπερ και η Γκομενάρα Γκρεις Κέλλυ)

Rebecca

Strangers on a Train

On the Beach

Witness for the Prosecution

Stalag 17

White Heat

Laura

From Here to Eternity

 

Bluevertigo

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
393
Like
4
Πόντοι
1
1. Das Boot (Wolfgang Petersen)
2. Brazil (Terry Gilliam)
3. Blue Velvet (David Lynch)
4. Otto e Mezzo (Fellini)
5. Caligola (TintoBrass)
6. Solyaris (Tarkovsky)
7. Bianca (Nanni Moretti)
8. One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Forman)
9. Lolita (Kubrick)
10. Der Amerikanische Freund (Wenders)
11. Rosemary’s Baby (Roman Polanski)
12. Force of Evil (Abraham Polonsky)
13. The Postman Always Rings twice (Tay Garnett ή Bob Rafelson, θέμα γούστου)
14. Five Easy Pieces (Bob Rafelson)
15. Touch of Evil (Orson Welles)
16. Sonatine (Takeshi Kitano)
17. Hakuchi (Akira Kurosawa)
18. The Big Sleep (Howard Hawks)
19. The Cook, the Thief , his Wife and her Lover (Greenaway)
20. Vertigo (Hitchcock)
21. Plein Soleil (Rene Clement)
22. Le Samourai (Jean-Pierre Melville)
23. Les Choses de la Vie (Claude Sautet)
24. Pierrot le fou (Jean-Luc Godard)
25. Sunset Blvd (Billy Wilder)
26. Vargtimmen (Ingmar Bergman)
27. The Birds (Alfred Hitchcock)
28. Apocalypse Now (Coppola)
29. Last Tango in Paris (Bertolucci)
30. Don’t Look Now (Nicolas Roeg)
31. Insignificance (Nicolas Roeg)
32. Και μια ελληνική «Ο Βασιλιάς» (Νίκος Γραμματικός)

Δεν είναι όλες κλασσικές, αλλά όλες αξίζουν για τον α ή β λόγο. Έπεται και συνέχεια.
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.901
Like
15
Πόντοι
66
εχεις βαλει αυτο το κλασσικες στον τιτλο κ δεν νομιζω οτι οι ταινιες του τριερ (ο αγαπημενος μου εβερ σκηνοθετης) ανταποκρινονται σ αυτο... :rolleyes:

 
OP
OP
dfwk

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.874
Κριτικές
6
Like
406
Πόντοι
316

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.901
Like
15
Πόντοι
66
οχι καθολου... το εχω δει μονο 976798579 φορες κ ο τριερ απλα κατα τη γνωμη μου εφτιαξε το τελειο με αυτη την ταινια.
αλλα ολες οι ταινιες του μ αρεσουν



αυτος ο σκηνοθετακος  :P ομως νομιζω οτι πρεπει να εχει μια θεση στον ηλιο (εν προκειμενω στο τοπικ)


 
OP
OP
dfwk

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.874
Κριτικές
6
Like
406
Πόντοι
316
οχι καθολου... το εχω δει μονο 976798579 φορες κ ο τριερ απλα κατα τη γνωμη μου εφτιαξε το τελειο με αυτη την ταινια.
αλλα ολες οι ταινιες του μ αρεσουν
Ήμουνα 100% σίγουρος... Πάντως είναι συμπαθητικός σκηνοθέτης. Πριν κανά μήνα είδα και Το Μεγάλο Αφεντικό. Κάλη φάση. :2funny:
 

Burtoniac

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
49
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
0
E, όχι ρε παιδιά το DOGVILLE στα κλασικά! Ημαρτον! Κι εσύ που το είδες 976798579 φορές τί να πω... Χαρά στο κουράγιο σου! Πρέπει όμως να συνειδητοποιήσεις οτι ο Τρίερ μετά το ΧΟΡΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ, απλά έχει πεθάνει καλλιτεχνικά. Νομίζω και κανονικά, αλλιώς δεν εξηγείται! Κάποιος εξωγήινος που μπήκε στο σώμα του πρέπει να γύρισε το DOGVILLE, το MANDERLAY, το ΜΕΓΑΛΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ κι ό,τι άλλη πίπα έχει γυρίσει τελευταία...

Υ.Γ. Ωραίες οι προτάσεις του dfwk, πάντως, και μπράβο του για την πρωτοβουλία. Οσοι δεν τις έχετε δεί (αν και ντροπή σας) κατεβάστε τις.

ΠΑΝΟS
 
OP
OP
dfwk

dfwk

Τιμημένος
Εγγρ.
3 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.874
Κριτικές
6
Like
406
Πόντοι
316

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.901
Like
15
Πόντοι
66
@dfwk

απλα συμπαθητικος ο λαρς.. οκ θα το καταπιω...

κ αυτος ο τυπας μ αρεσει... δεν ξερω μην κ αυτον συμπαθητικουλη τον βρισκεις...  :P

@burtoniak

γουστα ειναι αυτα γιατι εξαπτεσαι? :rolleyes:
 

Burtoniac

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
49
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
0
BiteMeIaMfresH δεν εξάπτομαι, αλλά όπως λες είναι θέμα γούστου. Υπάρχει το καλό και το κακό!  :P

Ασε τον Κισλόφσκι και τον Λεόνε. Ρίξε κανα Μπάρτον να δεί ο κόσμος αληθινό εικονοκλαστικό σινεμά! (Αν και η εισαγωγή απο το ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗ ΔΥΣΗ είναι απο μόνη της ολόκληρο σεμινάριο σκηνοθεσίας...)

ΠΑΝΟS
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.901
Like
15
Πόντοι
66
κοιταξε πανος... σεβομαι απολυτα το γουστο του καθενος... αλλα ειμαι απολυτη κ στα δικα μου γουστα  κ ας τα θεωρει ο οποιοσδηποτε κακα, ειδικα για το ντογκβιλ δεν ακουω κουβεντα :P

μπαρτον ε? κ ποια ταινια του σας αρεσει μεσιε? :P


αναλλλ μαζεψου :P :P :P
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom