Νέα

Ημερήσια ενημέρωση για φωτιές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα px75
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 341K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
Λαμβάνεις άλλα μνμ;Η εικόνα που παίρνεις είναι επιτυχίας;
Ξερεις κατι?
Θυμαμαι το 2008-2009, που λεγανε καποιοι οτι ζουμε σε ακραια λιτοτητα, οτι υπαρχει ακριβεια κλπ.
Και φτασαμε 2021 και ακομη ονειρευομαστε να γυρισουμε στο 2008, που εχει καταγραφει πλεον ιστορικα ως περιοδος ευημεριας.
Αρα φοβαμαι το ιδιο, οτι θα αναλαβει η νεα γενια, θα τα κάνει ολα μπαχαλο και θα ονειρευονται ολοι την δικη μας γενια ως γενια που εφερε ευημερια, απλως δεν το ειχαμε συνειδητοποιησει.
 

1belkinjo2

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2016
Μηνύματα
217
Κριτικές
1
Like
336
Πόντοι
21
Ελπίζω να κάνει η νέα γενιά, γιατί η δική μας απέτυχε (40-50)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Αύριο θέλουν...
Δυστυχώς, φοβάμαι ότι έχεις εν μέρει δίκιο. Η δικιά μας (ελπιδοφόρα) γενιά απέτυχε, αλλά απέτυχε διπλά.
Ούτε καταφέραμε να ξεφύγουμε από τις παθογένειες του παρλθόντος, αλλά προετοιμάζουμε και μια νέα γενιά χειρότερη από τη δική μας, αδιάφορη και απαίδευτη.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.912
Κριτικές
16
Like
14.766
Πόντοι
6.515
Λόγω βιβλικής καταστροφής στην αττικη η λύση ειναι μια

ΔΗΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 300.000 ευρω στις τράπεζες

Τα χρηματα θα χρησιμοποιηθούν για αγορά πυροσβεστικών αεροσκαφών
Άνοιγμα δασικών δρόμων , αναδάσωση
Και για θέματα πυρασφάλειας της ΕΛΛΑΣ

Εαν δε δημευτουν οι καταθέσεις η ελλας χωρις πυροσβεστικά μεςα θα γινει ΤΕΦΡΑ
Ότι να ναι...
 

1belkinjo2

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2016
Μηνύματα
217
Κριτικές
1
Like
336
Πόντοι
21
Ξερεις κατι?
Θυμαμαι το 2008-2009, που λεγανε καποιοι οτι ζουμε σε ακραια λιτοτητα, οτι υπαρχει ακριβεια κλπ.
Και φτασαμε 2021 και ακομη ονειρευομαστε να γυρισουμε στο 2008, που εχει καταγραφει πλεον ιστορικα ως περιοδος ευημεριας.
Αρα φοβαμαι το ιδιο, οτι θα αναλαβει η νεα γενια, θα τα κάνει ολα μπαχαλο και θα ονειρευονται ολοι την δικη μας γενια ως γενια που εφερε ευημερια, απλως δεν το ειχαμε συνειδητοποιησει.
Εδώ θεωρούμε περίοδο ευημερίας τις εποχές παλιού ΠΑΣΟΚ. Κανείς δεν θυμάται π.χ. την έννοια της υποτίμησης που μάθαμε καλά τότε. Αρκεί που πηγαίναμε μπουζούκια!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
Εδώ θεωρούμε περίοδο ευημερίας τις εποχές παλιού ΠΑΣΟΚ. Κανείς δεν θυμάται π.χ. την έννοια της υποτίμησης που μάθαμε καλά τότε. Αρκεί που πηγαίναμε μπουζούκια!
Η υποτιμηση του νομισματος ομως εδινε πουσάρισμα στην οικονομια και την ανταγωνιστικοτητα, ηταν ενα καλο εργαλειο ανεξαρτητα απο τα βραχυπροθεσμα αρνητικα του αποτελεσματα.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Ξερεις κατι?
Θυμαμαι το 2008-2009, που λεγανε καποιοι οτι ζουμε σε ακραια λιτοτητα, οτι υπαρχει ακριβεια κλπ.
Και φτασαμε 2021 και ακομη ονειρευομαστε να γυρισουμε στο 2008, που εχει καταγραφει πλεον ιστορικα ως περιοδος ευημεριας.
Αρα φοβαμαι το ιδιο, οτι θα αναλαβει η νεα γενια, θα τα κάνει ολα μπαχαλο και θα ονειρευονται ολοι την δικη μας γενια ως γενια που εφερε ευημερια, απλως δεν το ειχαμε συνειδητοποιησει.
Εσύ μπορεί να φοβάσαι, εγώ όμως όχι.

Όπου βλέπω νέους ανοίγει η ψυχή μου,
•ιδιαιτερο αίσθημα ζωοφιλιας, εμείς μικροί τα κλωτσαγαμε για πλάκα
•οπου μπαίνουν στα σώματα ασφαλείας-ενστολοι, κάνουν αμέσως την διαφορά χωρίς να το παίζουν ιστορία-εξουσια όπως εμείς νεοι
•εχουν ακόμη μια αθωότητα στα μάτια τους, όπου την δική μας μας την είχαν ήδη πάρει (στα 20 μας)
•παντου σε όλα τα βίντεο αυτών των ημερών, μόνο νέους βλέπω όπου όταν μιλάνε τους χαίρομαι, ούτε βρισιές ούτε μαγκιά κλανιά.

Τέρμα, είναι έτοιμοι και μεις από πίσω τους
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.107
Κριτικές
123
Like
51.065
Πόντοι
27.261
Η επιστολή παραίτησης του πρώην υπαρχηγού της Πυροσβεστικής:

03/03/2021

«Αξιότιμε κ. Πρωθυπουργέ,

Ως μέλος της ΝΔ αλλά και ως πολίτης νιώθω απέραντο θυμό και πλήρη απογοήτευση για τις αποτυχημένες και ατελέσφορες πολιτικές στους χειρισμούς της κυβέρνησης στις σημαντικότερες κρίσεις λχ ελληνοτουρκική, υγειονομική, οικονομική, φυσικές καταστροφές, που αντιμετωπίζει σήμερα η χώρα.

Θεωρώ λοιπόν, ότι υπάρχει έλλειμμα αποτελεσματικής διαχείρισης των ως άνω κρίσεων από μέλη της Κυβέρνησης που είναι «ΑΡΕΣΤΟΙ» σε εσάς προσωπικά και στο πρωθυπουργικό σας περιβάλλον και όχι οι «ΑΡΙΣΤΟΙ», οι οποίοι σήμερα, που η κοινωνία βιώνει ένα γενικότερο κλίμα κρίσης θεσμών και αξιών είναι περισσότερο από ποτέ απαραίτητοι.

Αίρω λοιπόν την εμπιστοσύνη μου προς την Κυβέρνησή σας, γιατί θεωρώ ότι με την παρούσα σύνθεση είναι ανίκανη στο να διαχειριστεί αποτελεσματικά τις άνω κρίσεις για το καλό του τόπου και του κοινωνικού συνόλου, ενώ διαφωνώ κάθετα και με άλλες πολιτικές σε κρίσιμα ζητήματα.

Κατόπιν τούτου και επειδή δεν προτίθεμαι στις επόμενες εκλογές να ψηφίσω τη ΝΔ, ζητώ τη διαγραφή μου από μέλος της παράταξης, την οποία υπηρέτησα πιστά ενστερνιζόμενος τις αρχές και αξίες της και στηρίζοντάς την με την ψήφο μου αδιάλειπτα σε όλες τις εκλογές από τα 18 μου μέχρι και σήμερα.

Με σεβασμό
Ανδριανός Γκουρμπάτσης
Αντιστράτηγος - Υπαρχηγός ΠΣ, ε.α.

Υ.Γ. Διαβλέπω μια δυσκολία να αφουγκράζεστε τη φωνή μας, - επανειλημμένα σας έχω ενημερώσει για τις συνεχιζόμενες μέχρι και σήμερα δυσλειτουργίες και παθογένειες της Πολιτικής Προστασίας - γιατί δεν σας επιτρέπει το αισθητήριο των προσωπικών επιλογών σας, που τις στηρίζετε σθεναρά κι ας έχουν πολιτικό κόστος γιατί σας εκθέτουν. Οι ΑΡΕΣΤΟΙ αυτοί, με τις εσφαλμένες πολιτικές, την έπαρση και ανικανότητά τους θα σας στερήσει στις επόμενες εκλογές την κοινοβουλευτική πλειοψηφία, και μοιραία θα οδηγήσει την ΝΔ στην αντιπολίτευση. Βέβαια τότε θα ναι πολύ αργά για να επανορθώσετε τα τραγικά λάθη ως προς τις επιλογές σας.

Πηγή: https://thepressproject.gr/paraitisi-me-varia-skia-kai-plithos-erotimatikon-gia-tin-kyvernisi/
κατσε φιλε, περιμενε να σκασουν τα γνωστα κομματοσκυλα να γλυψουν τον κωλο των αχρηστων και να γελασουμε με τις σαχλαμαρες τους για πολλοστη φορα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
Εσύ μπορεί να φοβάσαι, εγώ όμως όχι.

Όπου βλέπω νέους ανοίγει η ψυχή μου,
•ιδιαιτερο αίσθημα ζωοφιλιας, εμείς μικροί τα κλωτσαγαμε για πλάκα
•οπου μπαίνουν στα σώματα ασφαλείας-ενστολοι, κάνουν αμέσως την διαφορά χωρίς να το παίζουν ιστορία-εξουσια όπως εμείς νεοι
•εχουν ακόμη μια αθωότητα στα μάτια τους, όπου την δική μας μας την είχαν ήδη πάρει (στα 20 μας)
•παντου σε όλα τα βίντεο αυτών των ημερών, μόνο νέους βλέπω όπου όταν μιλάνε τους χαίρομαι, ούτε βρισιές ούτε μαγκιά κλανιά.

Τέρμα, είναι έτοιμοι και μεις από πίσω τους
Τι να σου πω? Μακαρι
 

1belkinjo2

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2016
Μηνύματα
217
Κριτικές
1
Like
336
Πόντοι
21
Η υποτιμηση του νομισματος ομως εδινε πουσάρισμα στην οικονομια και την ανταγωνιστικοτητα, ηταν ενα καλο εργαλειο ανεξαρτητα απο τα βραχυπροθεσμα αρνητικα του αποτελεσματα.
Το ξέρω, απλά θυμάμαι και την επίδραση που είχε στην ψυχολογία του κόσμου κάθε φορά που γινόταν.
Βέβαια, για να είμαι δίκαιος, ήταν άλλες εποχές τότε. Ίσως ήταν η τελευταία δεκαετία που μπορούσες να φτιάξεις κάτι μόνος σου, με τη δουλειά σου, χωρίς να έχεις ανάγκη δανεισμούς.
Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω σπαμάρουμε.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.912
Κριτικές
16
Like
14.766
Πόντοι
6.515
Η ΕΡΤ δείχνει και ξανά δείχνει ένα σπίτι Κρυονέρι που κάηκε
Το σπίτι είναι ξύλινο μέσα, στη βλάστηση
Λεπτομέρεια :confused:
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.107
Κριτικές
123
Like
51.065
Πόντοι
27.261
Η ΕΡΤ δείχνει και ξανά δείχνει ένα σπίτι Κρυονέρι που κάηκε
Το σπίτι είναι ξύλινο μέσα, στη βλάστηση
Λεπτομέρεια :confused:
τραγικοι στις περιγραφες, αλλα βλεπεις συνεχεια live.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ethanH

koukos19

Σπουδαίος
Εγγρ.
6 Οκτ 2019
Μηνύματα
1.690
Κριτικές
38
Like
4.807
Πόντοι
2.846
Η ΕΡΤ δείχνει και ξανά δείχνει ένα σπίτι Κρυονέρι που κάηκε
Το σπίτι είναι ξύλινο μέσα, στη βλάστηση
Λεπτομέρεια :confused:
Καίγονται κόποι μιας ζωής...Πολύ δύσκολα τα πράγματα...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ethanH

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.321
Κριτικές
2
Like
19.069
Πόντοι
3.656
Εσύ μπορεί να φοβάσαι, εγώ όμως όχι.

Όπου βλέπω νέους ανοίγει η ψυχή μου,
•ιδιαιτερο αίσθημα ζωοφιλιας, εμείς μικροί τα κλωτσαγαμε για πλάκα

•εχουν ακόμη μια αθωότητα στα μάτια τους, όπου την δική μας μας την είχαν ήδη πάρει (στα 20 μας)
•παντου σε όλα τα βίντεο αυτών των ημερών, μόνο νέους βλέπω όπου όταν μιλάνε τους χαίρομαι, ούτε βρισιές ούτε μαγκιά κλανιά.

Τέρμα, είναι έτοιμοι και μεις από πίσω τους
ωραίος :hi:
 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.971
Like
11.950
Πόντοι
3.556
Η επιστολή παραίτησης του πρώην υπαρχηγού της Πυροσβεστικής:

03/03/2021

«Αξιότιμε κ. Πρωθυπουργέ,

Ως μέλος της ΝΔ αλλά και ως πολίτης νιώθω απέραντο θυμό και πλήρη απογοήτευση για τις αποτυχημένες και ατελέσφορες πολιτικές στους χειρισμούς της κυβέρνησης στις σημαντικότερες κρίσεις λχ ελληνοτουρκική, υγειονομική, οικονομική, φυσικές καταστροφές, που αντιμετωπίζει σήμερα η χώρα.

Θεωρώ λοιπόν, ότι υπάρχει έλλειμμα αποτελεσματικής διαχείρισης των ως άνω κρίσεων από μέλη της Κυβέρνησης που είναι «ΑΡΕΣΤΟΙ» σε εσάς προσωπικά και στο πρωθυπουργικό σας περιβάλλον και όχι οι «ΑΡΙΣΤΟΙ», οι οποίοι σήμερα, που η κοινωνία βιώνει ένα γενικότερο κλίμα κρίσης θεσμών και αξιών είναι περισσότερο από ποτέ απαραίτητοι.

Αίρω λοιπόν την εμπιστοσύνη μου προς την Κυβέρνησή σας, γιατί θεωρώ ότι με την παρούσα σύνθεση είναι ανίκανη στο να διαχειριστεί αποτελεσματικά τις άνω κρίσεις για το καλό του τόπου και του κοινωνικού συνόλου, ενώ διαφωνώ κάθετα και με άλλες πολιτικές σε κρίσιμα ζητήματα.

Κατόπιν τούτου και επειδή δεν προτίθεμαι στις επόμενες εκλογές να ψηφίσω τη ΝΔ, ζητώ τη διαγραφή μου από μέλος της παράταξης, την οποία υπηρέτησα πιστά ενστερνιζόμενος τις αρχές και αξίες της και στηρίζοντάς την με την ψήφο μου αδιάλειπτα σε όλες τις εκλογές από τα 18 μου μέχρι και σήμερα.

Με σεβασμό
Ανδριανός Γκουρμπάτσης
Αντιστράτηγος - Υπαρχηγός ΠΣ, ε.α.

Υ.Γ. Διαβλέπω μια δυσκολία να αφουγκράζεστε τη φωνή μας, - επανειλημμένα σας έχω ενημερώσει για τις συνεχιζόμενες μέχρι και σήμερα δυσλειτουργίες και παθογένειες της Πολιτικής Προστασίας - γιατί δεν σας επιτρέπει το αισθητήριο των προσωπικών επιλογών σας, που τις στηρίζετε σθεναρά κι ας έχουν πολιτικό κόστος γιατί σας εκθέτουν. Οι ΑΡΕΣΤΟΙ αυτοί, με τις εσφαλμένες πολιτικές, την έπαρση και ανικανότητά τους θα σας στερήσει στις επόμενες εκλογές την κοινοβουλευτική πλειοψηφία, και μοιραία θα οδηγήσει την ΝΔ στην αντιπολίτευση. Βέβαια τότε θα ναι πολύ αργά για να επανορθώσετε τα τραγικά λάθη ως προς τις επιλογές σας.

Πηγή: https://thepressproject.gr/paraitisi-me-varia-skia-kai-plithos-erotimatikon-gia-tin-kyvernisi/
Τι αυτός δεν ενστερνίζεται το αχταρμά κείμενο του φτωχού σε μυαλό Πυραγού της καρδιάς μας ? :confused:
Όχι τίποτα άλλο αλλά κουράστηκε ο άσχετος Πυραγός από όσους έχουν άποψη για όλα και γίνανε και αναλυτές πυρκαγιών.

Φάτε την στον κώλο τώρα από έναν που ξέρει που πάνε τα 4 όντας ειδικός !

Αναμένω να ακούσω ότι ο Γκουρμπάτσης είναι μαλάκας, ψέκας, κινείται με μικροπολιτική σκοπιμότητα για ίδιον όφελος, αντιδρά γιατί δεν πήρε κάτι που του είχαν τάξει και άλλα τέτοια γραφικά !
 

Aristarxos dj

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
7.394
Like
21.003
Πόντοι
5.956
Κάτι απειλές πάντως...λες τον Κυριάκο τον νοιάζει αν θα λιώσει όταν πεθάνει...μάλλον ψεκας θα ήταν αυτός..
 
Τελευταία τροποποίηση:

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.205
Πόντοι
456
H πουτσα που θα ερθει στη παγκοσμια οικονομια ειναι ασυλληπτη.

Το τυπωμα χρηματος ειναι ακραιο (~~το 30% των δολλαριων της ιστοριας τυπωθηκε τον τελευταιο χρονο)
Ο πληθωρισμος ειναι σιγουρος.
Η αποσταση πλουσιων-φτωχων ειναι μεγαλυτερη απο ποτε


Ιστορικα δεν ειναι η πρωτη φορα γινεται αυτο ουτε οτι τα κρατη εχουν φτασει στο οριο των δανειων τους.

Εχει γινει 2-3 φορες στην ιστορια.

Σε ολες τις περιπτωσεις αλλαξε το οικονομικο συστημα.
Πριν 100 χρονια εγινε το gold standard
Σημερα τι? Ψηφιακο νομισμα centralised?

Κανεις δε ξερει τι, ουτε ο καλυτερα τσιπαρισμενος συνομοσιολογος.

ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ γινεται.
 

karnezis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2012
Μηνύματα
361
Κριτικές
11
Like
637
Πόντοι
531
 

Aristarxos dj

Ανώτερος
Εγγρ.
13 Ιουν 2021
Μηνύματα
7.394
Like
21.003
Πόντοι
5.956
H πουτσα που θα ερθει στη παγκοσμια οικονομια ειναι ασυλληπτη.

Το τυπωμα χρηματος ειναι ακραιο (~~το 30% των δολλαριων της ιστοριας τυπωθηκε τον τελευταιο χρονο)
Ο πληθωρισμος ειναι σιγουρος.
Η αποσταση πλουσιων-φτωχων ειναι μεγαλυτερη απο ποτε


Ιστορικα δεν ειναι η πρωτη φορα γινεται αυτο ουτε οτι τα κρατη εχουν φτασει στο οριο των δανειων τους.

Εχει γινει 2-3 φορες στην ιστορια.

Σε ολες τις περιπτωσεις αλλαξε το οικονομικο συστημα.
Πριν 100 χρονια εγινε το gold standard
Σημερα τι? Ψηφιακο νομισμα centralised?

Κανεις δε ξερει τι, ουτε ο καλυτερα τσιπαρισμενος συνομοσιολογος.

ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ γινεται.
Χοντρικά μπορεί να ειπωθεί ότι ( εδώ και καιρό) μπαίνουν τα θεμέλια για παγκόσμια χούντα...
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.107
Κριτικές
123
Like
51.065
Πόντοι
27.261
περιμενε λιγο τα γνωστα κομματοσκυλα να μας πουν αν ειναι εγκυρο η' προπαγανδα φιλε :confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom