Νέα

Ημερήσια ενημέρωση για φωτιές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα px75
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 341K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Άρα, διασπάται ή όχι το νερό σε μία πυρκαγιά ας πούμε 1000 βαθμών; (άστο το 300, ας πούμε τους 1000 που είναι και παραπάνω)
Θεωρητικά ναι. Σε υδρογονο και οξυγόνο. Παρακατω θέλεις φυσικό ή εμπλεκομενο σε πυροσβεσεις να σου εξηγήσει τι ισχύει και σε ποιο ποσοστό συμβαίνει αυτό.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.880
Κριτικές
184
Like
44.173
Πόντοι
21.896
Μη ξεχασω....Με μηδέν μποφόρ έκαψαν τη μισή χώρα,δισ. σε υλικές ζημιές,ασύλληπτες καταστροφές σε φυσικό και ζωικό κεφάλαιο...και όλα αυτά επειδή είχαν επιχειρησιακή ετοιμότητα και σχέδιο δράσης...δέκα γαμημενες μέρες μετά δεν έχει τσίπα να παραιτηθεί κάνεις αρχιδομουρης,ούτε έχει καρατομησει κάποιον ο Μωυσής....Μητσοτάκη ποζερα γαμιεσαι ρε ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΕ...
Τα παπαγαλάκια της ΝΔ ψάχνουν να βρουν ευθύνες σε κλιματική αλλαγή σε καλώδια ΔΕΗ κ οτιδήποτε άλλο
Στα αρχιδια μου από που προκλήθηκε
Εγώ ξέρω ότι φορολογούμai για να έχω προστασία κ δεν την έχω

Άχρηστο το κράτος ξυνεί τα αρχιδια του κ βολεύει τα δικά του παιδια
 
Τελευταία τροποποίηση:

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.871
Like
2.269
Πόντοι
456
Θεωρητικά ναι. Σε υδρογονο και οξυγόνο. Παρακατω θέλεις φυσικό ή εμπλεκομενο σε πυροσβεσεις να σου εξηγήσει τι ισχύει και σε ποιο ποσοστό συμβαίνει αυτό.
Χωρίς να περνάει ρεύμα από μέσα του δεν διασπάται. Γι αυτό και στο έγγραφο που βρήκες γράφει για ηλεκτρόλυση στους 1000 βαθμούς.
Χωρίς ηλεκτρόλυση το όριο είναι οι 2500 βαθμοί όπως το γράφει στην 1.4.5.3 παράγραφο.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.060
Like
11.288
Πόντοι
2.606
Τα παπαγαλάκια της ΝΔ ψάχνουν να βρουν ευθύνες σε κλιματική αλλαγή σε καλώδια ΔΕΗ κ οτιδήποτε άλλο
Στα αρχιδια μου από που προκλήθηκε
Εγώ ξέρω ότι φορολογούμε για να έχω προστασία κ δεν την έχω

Άτακτο το κράτος κινεί τα αρχιδια του κ βολεύει τα δικά του παιδια
Ναι ρε ...μας έχουν ζαλίσει τα αρχιδια τόσες μέρες άσπρη γάτα μαύρη γάτα...αφού δεν μπορεί να πιάσει ποντίκια σουτ να πά να γαμηθει....ειδικά η συγκεκριμένη γάτα έχει δώσει απίστευτα πολλά δείγματα πηχτης μαλακίας...
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.060
Like
11.288
Πόντοι
2.606
Ρε δύο χρόνια επενδύσεις ,ανάπτυξη,πρόοδο,νέες θέσεις εργασίας μηδέν....0....κουλούρι....έχουν μπουχωσει όμως τα ΜΜΕ και τους λιβανιζουν ολημερίς,μοιράζουν την πίτα στους σπόνσορες και όποιος μιλάει έχει μπάτσους...άντε γαμιδια πουστηδες...ασφάλεια μηδέν υγεία μηδέν οικονομία μηδέν προστασία μηδέν....μόνο ξύλο ρουφιάνιες και λιβάνια...
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.871
Like
2.269
Πόντοι
456
Όποιος από εσάς έχει δουλέψει σε ατμολέβητες πλοίων ξέρει ότι υπάρχουν ατμοί νερού στους 400 βαθμούς που φυσικά δεν διασπώνται σε υδρογόνο ούτε στο ελάχιστο.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.880
Κριτικές
184
Like
44.173
Πόντοι
21.896
Ναι ρε ...μας έχουν ζαλίσει τα αρχιδια τόσες μέρες άσπρη γάτα μαύρη γάτα...αφού δεν μπορεί να πιάσει ποντίκια σουτ να πά να γαμηθει....ειδικά η συγκεκριμένη γάτα έχει δώσει απίστευτα πολλά δείγματα πηχτης μαλακίας...
Κ ποσό στρατηγικά ακόμα κ σε αυτό το νήμα τα παπαγαλάκια του γουρλοματη προσπαθούν να αποπροσανατολίσουν τη συζήτηση στο αν φταίει το καλώδιο της ΔΕΗ ή ο εμπνευστής ή το νερό στις μάνικες ήταν μη απιονισμένο κ παπαριές μαντολες




Άχρηστοι πολιτικοί κ αχρηστο δημ προσωπικό ανίκανο σε όλα

Τζάμπα φορολογουμαστε οι υπολοιποι
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Χωρίς να περνάει ρεύμα από μέσα του δεν διασπάται. Γι αυτό και στο έγγραφο που βρήκες γράφει για ηλεκτρόλυση στους 1000 βαθμούς.
Χωρίς ηλεκτρόλυση το όριο είναι οι 2500 βαθμοί όπως το γράφει στην 1.4.5.3 παράγραφο.
Αν σου παραθεσω αρθρο για διασπαση στους 1350 με θερμανση απο ηλιακη ακτινοβολία μεσω κατοπτρων καλυπτεσαι; Που είναι μέθοδος σε δοκιμαστική εφαρμογή τωρα. Δεν είμαι απόλυτος. Δεν το παιζω γνώστης, οπως εγραψα, δεν εχω καθήσει ποτε σε κοκπιτ καναντερ για να εχω αποψη. Πολυ περισσότερο να αντικρουσω καποιον που έχει. Είμαστε οκ; Δέχομαι αυτο που λέει ο πτέραρχος ωσπου να ειμαι σε θεση να τον αντικρούσω με τις γνώσεις μου.
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Έχετε χάσει τη μπάλα ορισμενοι...ο στοκαδουρας πραγματικά έχει καταντήσει εκνευριστικος με τις υπερωρίες που βαράει να εξηγήσει τα ανεξήγητα ...όπως γιατί δεν γαμιεται ας πούμε ο Μητσοτάκης,αλλά μια χαρά σας τα εξηγαει ωραία στα τελευταία ποστ...μια ερώτηση ρε ταγαρια....όταν διαβάζετε είστε σίγουροι ότι καταλαβαίνετε τι στον πουτσο διαβάζετε η απλώς χοροπηδάνε τα γράμματα στο κλουβιο σας κεφάλι και τα βάζετε όποια σειρά θέλετε εσείς?....μαλακές έλεος....η βλακεία σας είναι απύθμενη...
Θα το πω κι εγώ. Μην αμφιβαλλεις. Οταν τελειώσει ολο αυτό, γίνει απολογισμός και δεν αποδωθουν ευθύνες. Δε γίνεται να μην ευθύνεται κανείς για τις οποιες αστοχίες.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.880
Κριτικές
184
Like
44.173
Πόντοι
21.896
Αυτή η στάνη, αυτό το τυρί βγάνει. Εσείς τους ψηφίζετε και τους στέλνετε στη βουλή, δεν πάνε ουρανοκατέβατοι.
Δυστυχώς τα συστηματικά κόμματα έχουν φτιάξει τεράστιο στρατό που τους ψηφίζει
Αν πχ εγώ κ εσύ φτιάξουμε κόμμα έχουμε hamdicap 20 τοις εκατό από τα συστημικά κομματα
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.871
Like
2.269
Πόντοι
456
Αν σου παραθεσω αρθρο για διασπαση στους 1350 με θερμανση απο ηλιακη ακτινοβολία μεσω κατοπτρων καλυπτεσαι; Που είναι μέθοδος σε δοκιμαστική εφαρμογή τωρα. Δεν είμαι απόλυτος. Δεν το παιζω γνώστης, οπως εγραψα, δεν εχω καθήσει ποτε σε κοκπιτ καναντερ για να εχω αποψη. Πολυ περισσότερο να αντικρουσω καποιον που έχει. Είμαστε οκ; Δέχομαι αυτο που λέει ο πτέραρχος ωσπου να ειμαι σε θεση να τον αντικρούσω με τις γνώσεις μου.
Ναι, παράθεσε το.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.106
Κριτικές
123
Like
51.082
Πόντοι
27.261
νεοδημοκρατικα σιχαματα μια ζωη, ζουν αναμεσα μας.
παΝΔημια.jpg
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Τώρα θα βγούνε οι γνωστοί φαιοκόκκινοι φασίστες να πούνε ότι ο Κούλης πίεσε και τους δημοσιογράφους στη Ρουμανία για να κρύψουν την αληθινή αλήθεια που έβγαλε στο φως το Μακελειό.

ασσα.jpg
To πιο σημαντικο σημειο ειναι αυτο που λεει "δεν μπορω να καταλαβω πώς υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν μια ειδηση χωρις λινκ, χωρις δηλαδη να διαβασουν την υποτιθεμενη συνεντευξη σε ενα λινκ".
Τελικα το αυτονοητο και η κοινη λογικη εχουν γινει το ζητούμενο.
Αλλά βλεπεις εδω μεσα, καποιοι αναπαραγουν κατι "επειδη το διαβασαν σε αναρτηση στο facebook".
Και αυτοι οι ανθρωποι εχουν ισης αξιας ψηφο με τη δικη μου.
Στην εποχη των social media ξαναγνωριστηκαμε ως κοινωνια.
Και υπαρχουν πολλοι, παρα πολλοι βλακες γαμω την αγανακτηση μου...
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.106
Κριτικές
123
Like
51.082
Πόντοι
27.261

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
με ιμιτατιον κομματοσκυλα δε μιλαω πχια. τσαμπα σαλιο.
Παιδι μου εισαι βλαμμενος?
Ανεβασες μια αναρτηση, ειπα ουσιαστικα συμφωνω οτι αυτη η κυρια γραφει ηλιθιοτητες και παλι χαλιεσαι?
Τι θελεις επιτελους?
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.281
Πόντοι
2.586
Τα παπαγαλάκια της ΝΔ ψάχνουν να βρουν ευθύνες σε κλιματική αλλαγή σε καλώδια ΔΕΗ κ οτιδήποτε άλλο
Στα αρχιδια μου από που προκλήθηκε
Εγώ ξέρω ότι φορολογούμε για να έχω προστασία κ δεν την έχω

Άτακτο το κράτος κινεί τα αρχιδια του κ βολεύει τα δικά του παιδια
Αυτό ισχύει αλλά όχι μόνο για την ΝΔ.. Με ΣΡΖ τα περισσότερα ήταν καθηλωμένα, μηδέν ανταλλακτικά. Αν είχαν πιάσει οι ίδιες φωτιές όπως τώρα, θα κλαίγαμε στην Αττική.
Ο Άγιος Στέφανος και πολλές άλλες περιοχές θα είχαν αποχαιρετίσει.

Το θέμα είναι πως σωστά περιμένουμε προστασία και δεν υπάρχει, φαίνεται σαν να είναι όλα στην τύχη.
Αλλά επαναλαμβάνω αυτό δεν φταίει αποκλειστικά ο κρατικός μηχανισμός αλλά το πώς είναι φτιαγμένο το όλο σύστημα, με την ευθύνη αυτού να βαραίνει την Πολιτεία διαχρονικά.

Δεν υπάρχουν κατάλληλοι νόμοι και όπου αυτοί υπάρχουν τηρούνται σπάνια. Το πρόβλημα για αυτό είναι πως τους γράφουν χαρτογιακάδες.
Πολεοδομικά, χαρακτηρισμοί δασικών κτλπ είναι γελοία, με οποιονδήποτε ενεργό επαγγελματία μηχανικό να μιλήσεις θα σου προτείνει πολύ πιο ρεαλιστικούς και ορθούς τρόπους.

Δεν γίνεται βρε παιδιά να χτίζει κάποιος ΠΛΕΟΝ μέσα σε δάση και να μην έχει το σπίτι του δεξαμενή, γεννήτρια και να μην το αποψιλώνει περιμετρικά (για αυτό φταίει κ το δασαρχείο βέβαια).
Να γίνει νόμος όπως πρέπει να έχει στατική επάρκεια ένα κτίριο, σε δασικές περιοχές να έχει και σύστημα πυροπροστασίας.

Δεν γίνεται να έχουμε "κλιματική αλλαγή" αλλά τα υπόλοιπα να μένουν ίδια. Δυστυχώς κάποια πράγματα τελείωσαν, έγινε τόσο χάλια ο πλανήτης που η ξεγνοιασιά του εξοχικού στο δάσος είναι πλέον πολυτέλεια. Ίσως.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Επισης εχω μια απορια.
Ολοι εσεις οι "αντικειμενικοι", αφιερωσατε εστω και ενα ποσταρισμα για να κατακρινετε τα fake news με τις συνεντευξεις του Ρουμανου αρχιπυροσβεστη?
Οχι βεβαια.
Γιατι αραγε?
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.266
Κριτικές
4
Like
7.281
Πόντοι
2.586
Και γιατι πρεπει να χρεωθει ο Κουλης και η ΝΔ τις ανοησιες μιας ηλιθιας?
Όχι μόνο αυτό, αλλά η κυρία που είναι μία απλή πολίτης μιλούσε αναφερόμενη στα fake news των συριζαίων. Δηλαδή για αυτά δεν ντρέπεται ο παπαροτρίφτουλας, η γυναίκα τον πείραξε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom