Νέα

Ημερήσια ενημέρωση για φωτιές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα px75
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 340K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

hotyan

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
14
Like
24
Πόντοι
2.057
Ετσι είναι.....αυτοί τιε βάζουνε εχουν δημιουργήσει παρακράτος

Τα ήξερε αυτα ο Καραμανλής γι αυτο το πηγε λαου λαου να μπορέσει να στρώσεικαποια πράγματα
Γι αυτο καλεσε και τα ρωσικα αεροπλα΄να πριν 20 μέρες και αυτοί χλεβάζανε

Ρε παιδιά τα πράγματα είναι απλά!!! Δεν έφταναν τα όμολόγα στο ΠΑΣΟΚ για να γυρίσει το κλίμα... Ήθελε κάτι πιο δυνατό!!! Ο νοών νοήτω!!!
 

kostasbmw

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2007
Μηνύματα
801
Like
6
Πόντοι
6
wobasor
sorry βρε συ δεν θυμομουν το προοδευτικη πυρκαγια
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
Σε παρακαλώ ρε φίλε,στη Σάμο,στη Θάσο,στην Πεντέλη το 97,στην Ικαρία με ΝΕΚΡΟΥΣ ΕΠΙ ΣΗΜΙΤΗ....εκεί οι φωτιές ήταν ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΕΣ....τώρα φταίει η συντηρητική ,η επάρατη δεξιά.....

Δηλαδη μετα 10χρονια τα 3.5 δικα σας δεν ειχε την ικανοτητα ,ο καταλληλοτερος να τα αποτρεψει στο 30 μας φερατε.
δε ντρεπεστε μιλατε ακομα με 65 νεκρους και την μιση χωρα καμενη
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
:idiot:[size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt]Κατα κοινή ομολογία το 95 % των πυρκαγιών ωφείλεται σε κατευθυνόμενους εμπρηστές...[/size][/size][/size][/size]

[size=10pt]ΕΡΩΤΗΜΑ : Γιατί ο Γιωργάκης δεν εχει κάνει ούτε μία δήλωση για εμπρηστές????[/size] :headbang:

Μήπως τους θίξει και χάσει την ψήφο τους!!!!   :huh:


ΠΟΛΥ ΠΑΤΡΙΏΤΗΣ ΤΟ ΡΟΥΜΑΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΈΡΕΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΊΔΑ !!!!

Καταρχήν ο Γιωργάκης έχει υπηρετήσει θητεία στον στρατό ξηράς και μάλλον πιο σκληρή από τον Κωστάκη- άλλο η αντιπάθεια και άλλο το να λέμε ό,τι μας κατέβει...

Δεν ξέρω τι λέει η κοινή ομολογία αλλά τα στοιχεία ακόμη είναι σχετικά ασαφή με τα αίτια των εμπρησμών...
Και εμένα είναι η αίσθησή μου ότι κάτι δεν πάει καλά με τις συγκεκριμένες φωτιές αλλά δεν είμαι και μέντιουμ με κληρονομικό χάρισμα να βασίζομαι σε αυτήν την αίσθηση...

Διότι πολλές φορές μιλάμε για οργανωμένα συμφέροντα και τελικά αποδεικνύεται ότι οι φωτιές ξεκίνησαν από την ανεξέλεγκτη χωματερή που ο κάθε βλαχοδήμαρχος δεν κλείνει ως οφείλη για να μη δυσαρεστήσει κάποιο κωλόσογο που τον ψηφίζει, από το μαλακάκο της διπλανής πόρτας που νομίζει ότι το διπλανό δάσος ήταν περιουσία της οικογενείας του από το 1472 (πχ) και τα άτιμα τα δέντρα του τη στερούν, από την καθυστερημένη γιιαγιά που έπρεπε να είχε κλειστεί εδώ και δεκαετίες σε ίδρυμα....

Αν προλαβαίναμε αυτές τις φωτιές (που προλαμβάνονται), ίσως οι όποιοι οργανωμένοι εμπρηστές να είχαν πολύ πιο δύσκολο έργο...

Και μια τελευταία ερώτηση...
Αν υποψιάζεσαι ότι προεκλογικά θα σου παίξουν χοντρή πουστιά, αναμενόμενο γαρ και λόγω επιστροφής του Βοντελμορτ στο πασόκ, δεν θα ήταν σκόπιμο να πάρεις όλα τα απαιτούμενα μέτρα αν όχι για να την αποτρέψεις τουλάχιστον για να περιορίσεις τη ζημιά και ίσως και να πιάσεις και κανά εμπρηστή με το στουπί στο χέρι;

Αυτή για μένα είναι η γκάφα της κυβέρνησης, ότι δεν προσπάθησε καν να προλάβει την απειλή, υπαρκτή ή μη, έστω και για επικοινωνιακούς λόγους- 5-6 ελικόπτερα του στρατού επάνω από τα μεγάλα δάση θα ήταν και αποτελεσματικά και εφέ για τον κόσμο;

Από εκεί και πέρα, αν σου ανάψουν 200 φωτιές σε μια μέρα σε πευκοδάση που έχουν υποστεί ξηρασία, ούτε ο κατακλυσμός του Νώε δε σε σώζει...
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
επιτέλους και μία πολύ ψύχραιμη άποψη....
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Να ρωτήσω κάτι? Έγινε τόσος ντόρος (και ΣΩΣΤΑ) για την ειδική μεταχείριση που είχε ο Αρχιεπίσκοπος στο πρόβλημά του , εν αντιθέσει με το λαό που ξεροσταλιάζει για ένα ραντεβού στο ΙΚΑ(δε λέμε για μόσχευμα...καλύτερα να πεθάνεις!! ) . Κανείς όμως από όλους τους δήθεν που βγαίνουν στα κανάλια και από αυτούς που γράφουν στο σάιτ και κατακεραυνώνουν τον Χριστόδουλο δεν είπε κάτι που έβγαζε μάτια και εμένα με προκάλεσε ! Μόνο μια γριούλα το είπε! Τί είπε η γριούλα? Μέσα στη συμφορά της είπε: « Καλά όρμησαν όλοι να σώσουν τις πέτρες στην Ολυμπία και άφησαν εμάς να καούμε?» . Έτσι είναι. Όσο και να σεβόμαστε ως χώρα τα Αρχαία και το «λίκνο» του πολιτισμού, ΟΤΑΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΖΩΕΣ , το λίκνο αυτομάτως μετατρέπεται σε ΠΕΤΡΕΣ ΑΨΥΧΕΣ, με ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ  μπροστά σε έστω μία ανθρώπινη ζωή (έστω και  γριούλας 150 ετών) . Βέβαια αυτά σε σοβαρή χώρα! Στην Ελλάδα , την ΕΠΑΡΧΙΑ της Ευρώπης , που οι κάτοικοί της ΕΙΝΑΙ οι βλαχοεπαρχιώτες της Ευρώπης δεν μετράνε αυτά. Πώς θα κοκορευτούμε και πώς θα τονίσουμε στους βάρβαρους κουτόφραγκους ότι όταν αυτοί τρώγαν βελανίδια εμείς είχαμε χοληστερίνη?
Θυμάμαι , πριν 3 χρόνια που είχε πέσει το Σινούκ παίρνοντας στο τάφο 30 ανθρώπους , που βγαίναν στα κανάλια όλοι και λέγανε , (επειδή αυτό το Σινούκ που έπεσε μετέφερε την Ολυμπιακή φλόγα), : «Φαντάζεστε να είχε πέσει με τη φλόγα τί θα γινόταν ?» . Έμεινα κάγκελο. Τί λένε οι άνθρωποι? Εδώ έπεσε με 30 ανθρώπους ,  η φλόγα μας μάρανε?
Να κλείσω προλαβαίνοντας μερικούς , ότι τα ίδια θα έλεγα αν σπεύδαν να σώσουν οι σωστικές δυνάμεις κάποια εκκλησία ή κάποιο πρωτοχριστιανικό υπερχιλιετές μνημείο την ίδια ώρα που θα κινδύνευε κάποια γριούλα (έστω και... συνομήλικη του Χριστού) . Όσο ιερά και να είναι τα αρχαία για τους Αρχαιολάτρες, όσο «Οίκοι του Θεού» κι αν είναι οι Εκκλησίες  για εμάς του Χριστιανούς, μετατρέπονται σε άψυχα ντουβάρια όταν κινδυνεύουν ανθρώπινες ζωές!
 

hotyan

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Αυγ 2007
Μηνύματα
6.784
Κριτικές
14
Like
24
Πόντοι
2.057
OK με οσα λες

ενα μονο

Αν ο αρχηγός της αξιωματικης αντιπολίτευσης ειπε στα σοβαρα  Ποιαστε τους εμπρηστες. Η πιστευεις οτι θα το πει???

Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμύδια

Το κομμα που εχει αμεσο συμφέρον για την επιρροη και την αγανάκτιση  του κοσμου και ιδιαίτερα των πυρόπληκτων εναντίον της σημερινης κυβερνησης

Φτυσιμο θελουν οταν μιλάνε για αδράνεια και ακυβερνησία
Με τοσες βαλτες φωτιες ολοι μας να ειμαστε πυροσβεστες και ολοι μας να ειχαμε κανει τα ΙΧ μας βυτια παλι τιποτε δεν θα μπορουσαμε να κανουμε

κακα ειναι τα ψεμματα
ο κοσμος δεν ειναι ομως βλάκας κ α τ α λ α β α ι ν ε ι.....


Καταρχήν ο Γιωργάκης έχει υπηρετήσει θητεία στον στρατό ξηράς και μάλλον πιο σκληρή από τον Κωστάκη- άλλο η αντιπάθεια και άλλο το να λέμε ό,τι μας κατέβει...

Δεν ξέρω τι λέει η κοινή ομολογία αλλά τα στοιχεία ακόμη είναι σχετικά ασαφή με τα αίτια των εμπρησμών...
Και εμένα είναι η αίσθησή μου ότι κάτι δεν πάει καλά με τις συγκεκριμένες φωτιές αλλά δεν είμαι και μέντιουμ με κληρονομικό χάρισμα να βασίζομαι σε αυτήν την αίσθηση...

Διότι πολλές φορές μιλάμε για οργανωμένα συμφέροντα και τελικά αποδεικνύεται ότι οι φωτιές ξεκίνησαν από την ανεξέλεγκτη χωματερή που ο κάθε βλαχοδήμαρχος δεν κλείνει ως οφείλη για να μη δυσαρεστήσει κάποιο κωλόσογο που τον ψηφίζει, από το μαλακάκο της διπλανής πόρτας που νομίζει ότι το διπλανό δάσος ήταν περιουσία της οικογενείας του από το 1472 (πχ) και τα άτιμα τα δέντρα του τη στερούν, από την καθυστερημένη γιιαγιά που έπρεπε να είχε κλειστεί εδώ και δεκαετίες σε ίδρυμα....

Αν προλαβαίναμε αυτές τις φωτιές (που προλαμβάνονται), ίσως οι όποιοι οργανωμένοι εμπρηστές να είχαν πολύ πιο δύσκολο έργο...

Και μια τελευταία ερώτηση...
Αν υποψιάζεσαι ότι προεκλογικά θα σου παίξουν χοντρή πουστιά, αναμενόμενο γαρ και λόγω επιστροφής του Βοντελμορτ στο πασόκ, δεν θα ήταν σκόπιμο να πάρεις όλα τα απαιτούμενα μέτρα αν όχι για να την αποτρέψεις τουλάχιστον για να περιορίσεις τη ζημιά και ίσως και να πιάσεις και κανά εμπρηστή με το στουπί στο χέρι;

Αυτή για μένα είναι η γκάφα της κυβέρνησης, ότι δεν προσπάθησε καν να προλάβει την απειλή, υπαρκτή ή μη, έστω και για επικοινωνιακούς λόγους- 5-6 ελικόπτερα του στρατού επάνω από τα μεγάλα δάση θα ήταν και αποτελεσματικά και εφέ για τον κόσμο;

Από εκεί και πέρα, αν σου ανάψουν 200 φωτιές σε μια μέρα σε πευκοδάση που έχουν υποστεί ξηρασία, ούτε ο κατακλυσμός του Νώε δε σε σώζει...
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
Να ρωτήσω κάτι? Έγινε τόσος ντόρος (και ΣΩΣΤΑ) για την ειδική μεταχείριση που είχε ο Αρχιεπίσκοπος στο πρόβλημά του , εν αντιθέσει με το λαό που ξεροσταλιάζει για ένα ραντεβού στο ΙΚΑ(δε λέμε για μόσχευμα...καλύτερα να πεθάνεις!! ) . Κανείς όμως από όλους τους δήθεν που βγαίνουν στα κανάλια και από αυτούς που γράφουν στο σάιτ και κατακεραυνώνουν τον Χριστόδουλο δεν είπε κάτι που έβγαζε μάτια και εμένα με προκάλεσε ! Μόνο μια γριούλα το είπε! Τί είπε η γριούλα? Μέσα στη συμφορά της είπε: « Καλά όρμησαν όλοι να σώσουν τις πέτρες στην Ολυμπία και άφησαν εμάς να καούμε?» . Έτσι είναι. Όσο και να σεβόμαστε ως χώρα τα Αρχαία και το «λίκνο» του πολιτισμού, ΟΤΑΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΖΩΕΣ , το λίκνο αυτομάτως μετατρέπεται σε ΠΕΤΡΕΣ ΑΨΥΧΕΣ, με ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ  μπροστά σε έστω μία ανθρώπινη ζωή (έστω και  γριούλας 150 ετών) . Βέβαια αυτά σε σοβαρή χώρα! Στην Ελλάδα , την ΕΠΑΡΧΙΑ της Ευρώπης , που οι κάτοικοί της ΕΙΝΑΙ οι βλαχοεπαρχιώτες της Ευρώπης δεν μετράνε αυτά. Πώς θα κοκορευτούμε και πώς θα τονίσουμε στους βάρβαρους κουτόφραγκους ότι όταν αυτοί τρώγαν βελανίδια εμείς είχαμε χοληστερίνη?
Θυμάμαι , πριν 3 χρόνια που είχε πέσει το Σινούκ παίρνοντας στο τάφο 30 ανθρώπους , που βγαίναν στα κανάλια όλοι και λέγανε , (επειδή αυτό το Σινούκ που έπεσε μετέφερε την Ολυμπιακή φλόγα), : «Φαντάζεστε να είχε πέσει με τη φλόγα τί θα γινόταν ?» . Έμεινα κάγκελο. Τί λένε οι άνθρωποι? Εδώ έπεσε με 30 ανθρώπους ,  η φλόγα μας μάρανε?
Να κλείσω προλαβαίνοντας μερικούς , ότι τα ίδια θα έλεγα αν σπεύδαν να σώσουν οι σωστικές δυνάμεις κάποια εκκλησία ή κάποιο πρωτοχριστιανικό υπερχιλιετές μνημείο την ίδια ώρα που θα κινδύνευε κάποια γριούλα (έστω και... συνομήλικη του Χριστού) . Όσο ιερά και να είναι τα αρχαία για τους Αρχαιολάτρες, όσο «Οίκοι του Θεού» κι αν είναι οι Εκκλησίες  για εμάς του Χριστιανούς, μετατρέπονται σε άψυχα ντουβάρια όταν κινδυνεύουν ανθρώπινες ζωές!
φίλε συμφωνώ απόλυτα,η Ολυμπία δεν αξίζει παραπάνω από το πιο μικρό σπιτάκι του τελευταίου χωρικού του πιο μικρού χωριού....
άσε που αυτοί που μιλάνε για Ολυμπία,ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ τι συμβολίζει,αμφιβάλλω αν έχουν στη ζωή τους ανοίξει ένα βιβλίο και μιλάνε για πολιτισμό....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
OK με οσα λες

ενα μονο

Αν ο αρχηγός της αξιωματικης αντιπολίτευσης ειπε στα σοβαρα  Ποιαστε τους εμπρηστες. Η πιστευεις οτι θα το πει???

Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμύδια

Το κομμα που εχει αμεσο συμφέρον για την επιρροη και την αγανάκτιση  του κοσμου και ιδιαίτερα των πυρόπληκτων εναντίον της σημερινης κυβερνησης

Φτυσιμο θελουν οταν μιλάνε για αδράνεια και ακυβερνησία
Με τοσες βαλτες φωτιες ολοι μας να ειμαστε πυροσβεστες και ολοι μας να ειχαμε κανει τα ΙΧ μας βυτια παλι τιποτε δεν θα μπορουσαμε να κανουμε

κακα ειναι τα ψεμματα
ο κοσμος δεν ειναι ομως βλάκας κ α τ α λ α β α ι ν ε ι.....

Νόμιζα ότι ο εμπρησμός είναι ποινικό αδίκημα και οι εμπρηστές συλλαμβάνονται, δικάζονται και καταδικάζονται (αν αποδειχθεί η ενόχή τους βέβαια) είτε το πει ο Γιωργάκης, είτε όχι.

Ας πιάσει με σοβαρά στοιχεία η αστυνομία μερικούς εμπρηστές, οι οποίοι να πουν και ποιός τους έβαλε να το κάνουν και να δεις πώς κάνουν τουμπεκί οι ΠρετεντεροΤρέμηδες..

Αλλά εδώ δεν μπόρεσαν να πιάσουν αυτόν που έκαψε το μνημείο του αγνώστου στρατιώτη που τον έχουν και on camera, σχέδιο εμπρησμών (αν υπάρχει) θα αντιμετώπιζαν οι "πραιτωριανοί" του Κώμωδου- Πολύδωρα;
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
Καταρχήν ο Γιωργάκης έχει υπηρετήσει θητεία στον στρατό ξηράς ...

10 μεσα 1 εξω τον πήγαινε και αυτον και τον Κυριακο Μητσοτακη που ηπηρετησε αεροπορια στην Αγχιαλο (στο site του θα δειτε και pin up φωτος με την μπλουζα πανω στα A-10 F κατι τι εχει στο Βόλο).

Για αυτο μας πηδανε σήμερα τους εχει μεινει απο το πηξιμο που εφαγαν στο στρατο!!

Μωρε καλα τα λεει ο Λεβεντης Ζωα-κουτορνιθια-Ηλιθιοι-Ανεγκεφαλοι ΝΑ-ΝΑ-ΝΑ (μουτζες).

Ρε ποιοι εμπρηστες και αηδιες. Αναρωτιεται και αλλος ο λαλακας του ΛΑΟΣ αν ειναι υποπτο που εγιναν οι πυρκαγιες σε εγκαταστασεις της ΔΕΗ (Αλιβερι, Μεγαλόπολη), τοτε ρε κόπανε γιατι δεν καηκε και η Πτολεμαιδα, ααα ξεχασα αυτην την κλεινουν μονοι τους οι κατοικοι!!!!

Μια 77χρονη γιαγια που εχει συληφθει ειναι υπευθυνη για τη φωτια στη Ζαχαρω.

Βεβαια μπορει να ειναι και οι Εβραιο πισω απο τις πυρκαγιες. Ακουσα οτι στη κατοχη η μανα της γιαγιας ειχε κρυψει εναν Εβραιο στο κελάρι αυτη τοτε 12 χρονων τον ερωτευτηκε και την πήρε τηλεφωνο τον Ιουνιο αυτος και της ειπε "Στο ονομα της παλιας μας αγαπης ΚΑΨΕ ΤΟ ΧΩΡΙΟ"

 Αν και εγω πιστευω οτι την φωτια την εβαλαν οι αντιπαλοι των ΕΛ. Ως γνωστον οι Ελ εφυγαν λόγω βεντετας απο ον πλανητη τους. Αλλα τωρα οι αντιπαλοι εβαλαν δορυφορικη και ειδαν τον Λιακόπουλο και ειπαν "ΩΣΤΕ ΕΚΕΙ ΕΙΣΤΕ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ" και εβαλαν τις φωτιες!!!!

Τελος αυτοι οι εμπρηστες εχουν μεινει πολυ πίσω. Στουπια και μαλακιες. Με 1,5€ παιρνεις 40 προσσαναμματα (αυτα τα fire starter που ειναι για το τζακι) και κανεις γαμω τις δουλειες.

Στα βενζινάδικα εχει και κουτσουρα τετοια (2,5€ το ενα)!!!!


  ΥΓ τωρα μου ηρθε. Οταν ειναι ΝΔ επανω τις φωτιες τις βαζει το ΠΑΣΟΚ. Οταν εινα ΠΑΣΟΚ επανω τις φωτιες τις βαζει η ΝΔ.
  Και σεις πατε και ψηφιζετε ΕΜΠΡΗΣΤΕΣ

  ΥΓ2 Σε αυτι που ειπε ο Germaon. Αν καιγοταν το σπίτι μου και η Ακροπολη ειμαι σιγουρος οτι θα εσβηναν την ακροπολη
Σκεψου τιτλους εφημεριδων

 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
 Αν και εγω πιστευω οτι την φωτια την εβαλαν οι αντιπαλοι των ΕΛ. Ως γνωστον οι Ελ εφυγαν λόγω βεντετας απο ον πλανητη τους. Αλλα τωρα οι αντιπαλοι εβαλαν δορυφορικη και ειδαν τον Λιακόπουλο και ειπαν "ΩΣΤΕ ΕΚΕΙ ΕΙΣΤΕ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ" και εβαλαν τις φωτιες!!!!
Δηλαδή καλά έκανα και ανέφερα τους Ε και το 2012, ή σε αυτό θρέντ ή στο άλλο που συγκρίνουμε τους μαλάκες?  :think: :think: :think: :think: :think: :think:
 

spt

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Να ρωτήσω κάτι? Έγινε τόσος ντόρος (και ΣΩΣΤΑ) για την ειδική μεταχείριση που είχε ο Αρχιεπίσκοπος στο πρόβλημά του , εν αντιθέσει με το λαό που ξεροσταλιάζει για ένα ραντεβού στο ΙΚΑ(δε λέμε για μόσχευμα...καλύτερα να πεθάνεις!! ) . Κανείς όμως από όλους τους δήθεν που βγαίνουν στα κανάλια και από αυτούς που γράφουν στο σάιτ και κατακεραυνώνουν τον Χριστόδουλο δεν είπε κάτι που έβγαζε μάτια και εμένα με προκάλεσε ! Μόνο μια γριούλα το είπε! Τί είπε η γριούλα? Μέσα στη συμφορά της είπε: « Καλά όρμησαν όλοι να σώσουν τις πέτρες στην Ολυμπία και άφησαν εμάς να καούμε?» . Έτσι είναι. Όσο και να σεβόμαστε ως χώρα τα Αρχαία και το «λίκνο» του πολιτισμού, ΟΤΑΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΖΩΕΣ , το λίκνο αυτομάτως μετατρέπεται σε ΠΕΤΡΕΣ ΑΨΥΧΕΣ, με ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ  μπροστά σε έστω μία ανθρώπινη ζωή (έστω και  γριούλας 150 ετών) . Βέβαια αυτά σε σοβαρή χώρα! Στην Ελλάδα , την ΕΠΑΡΧΙΑ της Ευρώπης , που οι κάτοικοί της ΕΙΝΑΙ οι βλαχοεπαρχιώτες της Ευρώπης δεν μετράνε αυτά. Πώς θα κοκορευτούμε και πώς θα τονίσουμε στους βάρβαρους κουτόφραγκους ότι όταν αυτοί τρώγαν βελανίδια εμείς είχαμε χοληστερίνη?
Θυμάμαι , πριν 3 χρόνια που είχε πέσει το Σινούκ παίρνοντας στο τάφο 30 ανθρώπους , που βγαίναν στα κανάλια όλοι και λέγανε , (επειδή αυτό το Σινούκ που έπεσε μετέφερε την Ολυμπιακή φλόγα), : «Φαντάζεστε να είχε πέσει με τη φλόγα τί θα γινόταν ?» . Έμεινα κάγκελο. Τί λένε οι άνθρωποι? Εδώ έπεσε με 30 ανθρώπους ,  η φλόγα μας μάρανε?
Να κλείσω προλαβαίνοντας μερικούς , ότι τα ίδια θα έλεγα αν σπεύδαν να σώσουν οι σωστικές δυνάμεις κάποια εκκλησία ή κάποιο πρωτοχριστιανικό υπερχιλιετές μνημείο την ίδια ώρα που θα κινδύνευε κάποια γριούλα (έστω και... συνομήλικη του Χριστού) . Όσο ιερά και να είναι τα αρχαία για τους Αρχαιολάτρες, όσο «Οίκοι του Θεού» κι αν είναι οι Εκκλησίες  για εμάς του Χριστιανούς, μετατρέπονται σε άψυχα ντουβάρια όταν κινδυνεύουν ανθρώπινες ζωές!

Αν τώρα μας έλεγαν οτι "ξέρετε κάποτε πριν 200 χρόνια υπήρχε η Ολυμπία το λίκνο του Ολυμπισμού αλλά οι τότε υπεύθυνοι το αφήσανε και καταστράφικε για να σώσουν κάποιες περιουσίες" τί θα λέγαμε σήμερα ?
Εγώ νομίζω οτι θα λέγαμε τι μαλάκες που ήταν.
Μερικά πράγματα είναι παραπάνω από όλους εμάς τους εφήμερους.Πάρτε το απόφαση,το ΕΓΩ σας είναι ένα τίποτα μπροστά στην κληρονομιά αυτού του τόπου.
Λαός που αφήνει να καούν τα σύμβολά του είναι ένα ΤΙΠΟΤΑ.
Τώρα 65 καήκανε γιατι θέλανε να το παίξουν παλικάρια και πήραν στο λαιμό τους και μικρά παιδιά.Όπως 65 πεθαίνουν κάθε 7 μέρες από τροχαία επιδή πάλι κάποιοι νομίζουν οτι είναι μάγκες του τιμονιού.Όταν η πολιτία σου λέει οτι προταιρεότητα της πυροσβεστικής είναι η ανθρώπινη ζωή,αυτό σημαίνει οτι δεν πρόκειται να ασχοληθεί με τις περιουσίες γιατι απλά η φωτιά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και η ανάλωση των δυνάμεων σε κάτι τέτοιο θα ήταν επί ματαίω.
Αλλά κάποιοι νομίζουν οτι ξέρουν καλύτερα και κάθονται στα χωριά να σταματήσουν τα τείχη φωτιάς με την πούτσα τους.
Το γαμότο είναι οτί ούτε την Αρχαία Ολυμπία προστάτεψαν.
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Εσύ θα θυσιαζόσουνα για τα ...λίκνα? Τα παιδιά σου θα τα θυσίαζες? Τη μάνα σου?Εγώ όχι πάντως!
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Την άποψη μου εκφράζω , έτσι? Χωρίς παρεξήγηση!
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Βάλανε φωτιά και στο Γραμματικό? Κάτι άκουσα τώρα.
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
ναί....τυχαία..όπως όλες οι άλλες φωτιές...είδατε τι κάνουν τα κομμάτια γυαλιού την νύχτα...αρπάζουν φωτιά ρε γαμώτο.....
 

beavis

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2007
Μηνύματα
583
Like
2
Πόντοι
6
οποιος πιστευει οτι οι φωτιες μπαινουν τυχαια ειναι  :jerking: :cum: :jerking:
 

anachron

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
358
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
1
Αν τώρα μας έλεγαν οτι "ξέρετε κάποτε πριν 200 χρόνια υπήρχε η Ολυμπία το λίκνο του Ολυμπισμού αλλά οι τότε υπεύθυνοι το αφήσανε και καταστράφικε για να σώσουν κάποιες περιουσίες" τί θα λέγαμε σήμερα ?
Εγώ νομίζω οτι θα λέγαμε τι μαλάκες που ήταν.
Μερικά πράγματα είναι παραπάνω από όλους εμάς τους εφήμερους.Πάρτε το απόφαση,το ΕΓΩ σας είναι ένα τίποτα μπροστά στην κληρονομιά αυτού του τόπου.
Λαός που αφήνει να καούν τα σύμβολά του είναι ένα ΤΙΠΟΤΑ.

Κοίτα δεν είναι ακριβώς έτσι. Κατ'αρχάς ο germanon αναφέρθηκε σε ζωές και όχι σε περιουσίες. Και η διαφορά είναι πως την περιουσία μπορείς να την ξαναφτιάξεις, να αποζημιώσεις στο ακέραιο βρε αδερφέ (άλλο αν δεν θα γίνει, θα μπορούσε πάντως) ενώ το μνημείο οχι. Τώρα για το ζωή ή αρχαία, ειλικρινά (παρόλο που καταλαβαίνω το δίλλημα) δεν θα ήθελα ούτε για μια στιγμή να ήμουν κάποιος θα έπρεπε να πάρω τέτοια απόφαση. Αν πάντως υπάρχει εύκολη απάντηση, τότε την ίδια θα πρέπει να δώσουμε και σε περίπτωση πολέμου πχ (τί πιο πολύτιμο, η εδαφική ακεραιότητα ή οι ζωές φαντάρων που την φυλάνε;) αλλά και σε άλλες περιπτώσεις που έχεις από τη μία 1 ζωή και από την άλλη κάτι που θα επηρεάσει πάρα πολύ, όλες τις υπόλοιπες ζωές...
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Η γριά που έφτιαχνε κόλυβα φταίει! Τί άλλο θα μας πούνε!  :headbang:
 

anachron

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
358
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
1
οποιος πιστευει οτι οι φωτιες μπαινουν τυχαια ειναι  :jerking: :cum: :jerking:

Παιδιά ας μην βγάζουμε αβίαστα συμπεράσματα και μάλιστα χωρίς απλά να σκεφτόμαστε. Αν εξαιρέσουμε την Παρασκευή, τις υπόλοιπες ημέρες ο αριθμός των πυρκαγιών που ξέσπασαν, είναι κοντά στο μέσο όρο των πυρκαγιών που έμπαιναν κατά την περίοδο του καλοκαιριού σε ημέρες με αντίστοιχη θερμοκρασία και ανέμους. Απλά, όμως αφού έχουμε ήδη ξεφύγει δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε ΚΑΙ τις καινούργιες...
Την δε Παρασκευή ήταν απλά κάπως μεγαλύτερος. Αν έμπαιναν πχ 80 πυρκαγιές άλλες φορές και τώρα μπήκαν 100 δεν λέει τίποτα.
Σημαίνει φυσικά αυτό που λέω πως οι πυρκαγιές ΔΕΝ είναι έργο εμπρηστών; ΟΧΙ...δεν έχω ιδέα, προφανώς είναι ΚΑΙ εμπρηστών, ΚΑΙ αμέλειας, ΚΑΙ..ΚΑΙ...ΚΑΙ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom