Νέα

Η Samsung παρουσίασε τα νέα Galaxy S6 και S6 Edge

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα company of heroes tho
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 44
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

company of heroes tho

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
5.804
Κριτικές
184
Like
18.597
Πόντοι
30.558
Οι νέες ναυαρχίδες διαθέτουν αναβαθμισμένη εμφάνιση με μέταλλο και γυαλί


Η Samsung προχώρησε στην αποκάλυψη των νέων της ναυαρχίδων στην κατηγορία των smartphones, τα Galaxy S6 και Galaxy S6 Edge με κυρτή οθόνη. Η παρουσίαση των δύο νέων συσκευών έγινε κατά τη συνέντευξη Τύπου στο Mobile World Congress, στην Ισπανία.

Με τα δύο νέα Galaxy, η Samsung τελικά εγκαταλείπει τον πλαστικό σκελετό και τις αφαιρούμενες μπαταρίες, που μέχρι τώρα συναντούσαμε στις προηγούμενες ναυρχίδες του κορεάτη κατασκευαστή, και μπαίνει στο χορό των συσκευών με μεταλλικές γραμμές και γυαλί.

Οι δύο συσκευές είναι σχεδόν παρόμοιες, καθώς και οι δύο τρέχουν Android 5.0 Lollipop και διαθέτουν οθόνες 5,1 ιντσών, υψηλής ανάλυσης. Ωστόσο, το Galaxy S6 Edge συγκεντρώνει πάνω του την προσοχή χάρη στις δύο κυρτές πλάγιες οθόνες που βρίσκονται στα πλάγια της συσκευής.

Η οθόνη 5,1 ιντσών Quad HD Super AMOLED διαθέτει ιδιαίτερα υψηλή πυκνότητα σε pixels (577ppi), ενώ είναι και εξαιρετικά φωτεινή για απρόσκοπτη θέαση σε οποιαδήποτε χώρο.

2105656400000578-0-image-a-12_1421789288229.jpg


Στην καρδιά των δύο συσκευών «χτυπάει» ένας οκταπύρηνος επεξεργαστής Octacore της ίδιας της Samsung 64-bit SoC, συνοδευόμενος από 3GB μνήμης RAM.

Μεταξύ των νέων χαρακτηριστικών που ενσωματώνουν οι δύο συσκευές, περιλαμβάνονται εκτός της αναβαθμισμένης κατασκευής, ο βελτιωμένος αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων καθώς και η λειτουργία Samsung Pay για mobile πληρωμές.

Από την άλλη, από τα S6 και S6 Edge απουσιάζει η αποσπώμενη μπαταρία και η θύρα microSD. Ωστόσο, και οι δύο συσκευές διαθέτουν λειτουργία ασύρματης φόρτισης και συμβατότητα με το κράνος εικονικής πραγματικότητας Gear VR. Επίσης, η ταχύτητα της ενσύρματης φόρτισής τους είναι 1,5 φορά πιο γρήγορη από το Galaxy S5, προσφέροντας περίπου 4 ώρες αυτονομίας, μετά από μόλις 10 λεπτά φόρτισης.

Και οι δύο συσκευές εξοπλίζονται με κάμερες και στις δύο όψεις τους. Οι φακοί με διάφραγμα F1.9 και οι αισθητήρες υψηλής ανάλυσης στη μπροστινή (5ΜΡ) και στην οπίσθια κάμερα (16ΜΡ) εξασφαλίζουν ποιοτικές λήψεις ακόμα και στο σκοτάδι. Επιπροσθέτως, οι λειτουργίες Auto Real-time High Dynamic Range (HDR), Smart Optical Image Stabilization (OIS) και IR Detect White Balance προσφέρουν αναβαθμισμένη ευαισθησία στο φως και υψηλή ευκρίνεια.
Τα Galaxy S6 και Galaxy S6 Edge θα είναι διαθέσιμα στην ελληνική αγορά το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Απριλίου 2015, σε εκδόσεις των 32/64/128 GB, σε χρώματα λευκό, μαύρο, χρυσό, μπλε (μόνο για το Galaxy S6) και πράσινο (μόνο για το Galaxy S6 Edge). Ωστόσο, η Samsung δεν έχει ανακοινώσει ακόμη τις τιμές των συσκευών.


 

Συνημμένα

  • asams3.jpg
    asams3.jpg
    18,6 KB · Εμφανίσεις: 49
  • asams5.jpg
    asams5.jpg
    17,8 KB · Εμφανίσεις: 45

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.520
Like
72.888
Πόντοι
12.756
λειπει και ο Ματζεστικ να κανει καμια καλη ερωτηση για να ενημερωθουμε
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
άντε κακό ψόφο.
κοντά 1 χιλιάρικο για τηλέφωνο.
Πάνε τα τζάνκια και δίνουν 1-2 μισθούς για τηλέφωνα.
 

manasou

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαρ 2013
Μηνύματα
783
Like
7
Πόντοι
6
άντε κακό ψόφο.
κοντά 1 χιλιάρικο για τηλέφωνο.
Πάνε τα τζάνκια και δίνουν 1-2 μισθούς για τηλέφωνα.

Το αστείο τύπε είναι ότι αρχικά τηλέφωνα τέτοιων δυνατοτήτων φτιάχτηκαν για ανθρώπους που τα χρειάζονται στην δουλειά τους ας πούμε ένας φίλος μου είναι αντιπρόσωπος στην μινέρβα και περνάει από όλα τα supermarket τσεκάρει τις πωλήσεις στα διάφορα είδη της μινέρβα, τσεκάρει πόσο επιδρούν διάφοροι παράγοντες στις πωλήσεις, όπως ημερομηνίες λήξεις, εποχές κ.τ.λ και όλα αυτά τα περνάει σε ένα πρόγραμμα που έχει στο κινητό για να βγάλει κάποια ποσοστά τα οποία τσεκάρουν μετά στην εταιρία. Τώρα να έχει ένα τέτοιων δυνατοτήτων κινητό ένας τέτοιος επαγγελματίας ή ένας γραφίστας ή ένας προγραμματιστής π.χ για την δουλειά του το καταλαβαίνω. Αλλά να το παίρνει ο κάθε βλάχος για να πουλάει μούρη την ώρα που το χρησιμοποιεί μόνο για να μπαίνει fb και να ανεβάζει φώτος στο instagram με ξεπερνά...
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Το αστείο τύπε είναι ότι αρχικά τηλέφωνα τέτοιων δυνατοτήτων φτιάχτηκαν για ανθρώπους που τα χρειάζονται στην δουλειά τους ας πούμε ένας φίλος μου είναι αντιπρόσωπος στην μινέρβα και περνάει από όλα τα supermarket τσεκάρει τις πωλήσεις στα διάφορα είδη της μινέρβα, τσεκάρει πόσο επιδρούν διάφοροι παράγοντες στις πωλήσεις, όπως ημερομηνίες λήξεις, εποχές κ.τ.λ και όλα αυτά τα περνάει σε ένα πρόγραμμα που έχει στο κινητό για να βγάλει κάποια ποσοστά τα οποία τσεκάρουν μετά στην εταιρία. Τώρα να έχει ένα τέτοιων δυνατοτήτων κινητό ένας τέτοιος επαγγελματίας ή ένας γραφίστας ή ένας προγραμματιστής π.χ για την δουλειά του το καταλαβαίνω. Αλλά να το παίρνει ο κάθε βλάχος για να πουλάει μούρη την ώρα που το χρησιμοποιεί μόνο για να μπαίνει fb και να ανεβάζει φώτος στο instagram με ξεπερνά...
εγώ σαν προγραμματιστής, firmware γράφω για ενσωματωμένα και fpga, δε βλέπω κάποια χρήση αυτής της μαλακίας.
τα περισσότερα που έδωσα για τηλέφωνο ήταν για ένα nokia n900(100 ευρω), το οποίο βγήκε το 2009, το πήρα καινούριο πέρυσι(γενάρη 2014), το αγόρασα γιατί τρέχει debian(τα οποία χρησιμοποιώ 10 χρόνια κοντά σε laptop/desktop), το πήρα για να μαλακίζομαι με το λειτουργικό. έχει μονοπύρηνο armv7 στα 400 MHz, 256 MB ram και πάει σε όλα σφαίρα, εκτός από τις γαμω-σελίδες που τις έχουν φορτώσει με άπειρα πράγματα. Το μπουρδέλα το πάει αρβάλι.
Το γάμησα όμως γιατί το πείραζα και θέλω να του κάνω format, και θέλω να του παρω και μία μητρική από το neo900.org .

στο θέμα μας τώρα, έχουνε μάθει όλα τα ζώα το αντρόιντ και το ιος, θέλουν 2 γίγα ραμ, 60 γίγα χώρο και μια πούτσα στον κώλο.
Σε αντιστοιχία με ένα desktop, 4 GB ram και 60 GB ssd τρέχεις παπάδες, αλλά στα κινητά, για να παίρνεις τηλέφωνο και να βλέπεις κανένα κώλο στο fb, δεν φτάνουν οι πόροι λαπτοπ του 2008.

οποιοδήποτε κινητό πάνω από 100 ευρώ είναι πολυτέλεια,
οποιοδήποτε λαπτοπ ή desktop πάνω από 500 ευρώ, είναι επίσης πολυτέλεια.
τα tablet δεν έπρεπε καν να υπάρχουν, όπως επίσης και τα mp3 players.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Για λάπτοπ δύσκολα.

Ανάλυσε την σκέψη σου βασικά. :think:
βεβαίως.
900p οθόνη 14",
amd apu (κατά προτίμηση mobile kaveri) a8 ή a10 στα 20Watt TDP
χωρίς discrete vga,
σε ένα φθηνό σασί π.χ. lenovo Gxxx, dell inspiron
με 4 GB ram
και .5 TB hdd
θα βγει γύρω στα 4 κατοστάρικα.
Με αυτή τη μαλακία κάνεις το 100% της δουλειάς σου.
Βέβαια την αγορά την έχει γαμήσει η intel που σου πουλάει κάτι σκουπίδια των 15watt, τα χρυσο-πληρώνεις και είναι πεθαμένα τελείως.
Για να σου δώσω να καταλάβεις πόσο αξίζει ένα λαπτοπ των 1500 ευρώ.
βγάζει η lenovo στην αμερική lenovo Y410p 14", i7 4700qm, nvidia 755m, backlit, 63Whr, 1tb hdd hybrid και κάτι λεπτομέρειες με ultrabay και μαλακίες και το πετάει στο 1.5 χιλιάρικο ευρώ, εκεί γύρω στα 1800 δολλάρια.
σε 3-4 μήνες τα βγάζει προσφορά στα 800 δολλάρια, τουτέστιν γύρω στα 700 κατοστάρικα ευρώ.
(για την ιστορία θα σου πω ότι το έφερα από τις η.π.α με 3 χρόνια εγγύηση στα 800κατοστάρικα. στην ευρώπη δεν κυκλοφορεί)

και σου λέω εγώ λάπτοπ με πιο φθηνό σασί, ίδια οθόνη, επεξεργαστή στη μισή κατανάλωση και στο 1/4 της τιμής, χωρίς εξωτερική κάρτα γραφικών(και χωρίς επιπλέον κυκλώματα ενεργοποίησης/απενεργοποίησης εξωτερικής κάρτας γραφικών), με φθηνότερο hdd. πόσο το κοστολογείς; Αυτό το πράγμα πάνω από 400 κατοστάρικα δεν έπρεπε να πωλείται.

Εγώ πήρα στην αδερφή μου ένα to-shit-ba satellite με amd apu στα 4.5 κατοστάρικα και έπαθα πλάκα. Τότε βέβαια ήμουν σε ένα συνέδριο και το μόνο που έκανα ήταν slides για την παρουσίαση.
Με τα 4.5 κατοστάρικα πήρα κάτι που κράταγε 6ώρες, με κάλυπτε στο 100% της δουλειάς μου εκτός του προγραμματισμού που κάνω εγώ.(ούτως ή άλλως δεν υπάρχει λαπτοπ που να με καλύπτει, με κάτι xeon ή opteron καταφέρνω και γλιτώνω κανένα τέταρτο μεταξύ compile/synthesize και re-flash) και το μόνο που θα άλλαζα πάνω του θα ήταν το σάπιο πληκτρολόγιο.
Συν τοις άλλοις, έχω δώσει για προηγούμενο λαπτοπ 1.3 χιλιάρικα και χάλασε στα 3.5 χρόνια με ένα κάρο προβλήματα. Σε αυτή την αγορά ένοιωσα τελείως μαλάκας, γιατί η γαμω-intel μου πούλησε ένα μισοτελειωμένο cpu(i7-720QM ναι κάτι που κάνει 400$ στα 1000τεμάχια) ενώ η dell μου πούλησε ένα σασί το οποίο δεν είχε τη δυνατότητα να υποστηρίξει cpu+gpu (σε ότι αφορά την έκλυση θερμότητας).


είναι να τραβάς τα βυζιά σου για το πόσο υπερ-κοστολογημένα είναι όλα και γι' αυτό φταίνε τα ολιγοπώλια και κυρίως οι καταναλωτές.
Όπως και στα κινητά, όπου παίρνεις κάτι που έχει έναν σούπερ επεξεργαστή των 10 ευρώ(ναι τόσο κοστίζει ο γαμάτος επεξεργαστής της qualcom ή της apple ή της samsung στην εταιρία που το βάζει στο κινητό της), έτσι και στα λαπτοπ πληρώνεις ακριβά κάτι που κοστίζει ψίχουλα για να φτιαχτεί.
(βασικά στα κινητά, περισσότερα πληρώνεις στη microsoft, απ' ότι δίνεις για τον επεξεργαστή, αλλά αυτό είναι για άλλη συζήτηση)
Το r&d για τέτοιες συσκευές είναι για τον πούτσο. μεγάλο παράδειγμα η κωλο-apple, όπου πούλαγε beta εκδόσεις προιόντων στα ζώα και στο r&d είχε τα μικρότερα ποσά από κάθε άλλη εταιρία του χώρου.
Αγόραζε ο μαλάκας ένα κινητό με 1000 σκατά και 1 καλό και περίμενε τις επόμενες εκδόσεις να τις αγοράσει και αυτές και έλεγε ευχαριστώ και από πάνω.

η αγορά έχει γεμίσει φούσκες και αν δεν ξέρεις πως να τις αποφύγεις, θα πληρώνεις σα μαλάκας.
Ανοίξτε κανένα hwmanager και δείτε ημερομηνία κατασκευής της οθόνης του λαπτοπ σας.
το 90% είναι κατασκευής 2010. Οι γαμημένες εταιρίες σας πουλάνε τεχνολογία 2010.

(απ' ότι βλέπω είναι πουτάνα το κειμενο, 0 σύνταξη, αλλά τα έγραφα χύμα. ότι καταλάβατε καταλάβατε. κράξτε όσο θέλετε)
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
αναμενουμε και τον κινεζικο κλωνο
 

Neymar

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.332
Like
0
Πόντοι
16
Βασικά τα περισσότερα λάπτοπ έχουν πρόβλημα με την θερμότητα λόγω κυρίως της ανυπαρξίας ποιότητας στο σασί.

Γενικά πιστεύω είναι πολύ δύσκολο να βρείς vfm λάπτοπ για να κάνεις την δουλειά σου.

Αν ξέρεις λάπτοπ vfm με 300-400 ευρώ σφύρα το και σε μένα βασικά :grin:

Εγω turbox έχω, το έφτιαξα μόνος μου απο το πλαίσιο και πάλι έχω -αρκετά- θεματάκια.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Βασικά τα περισσότερα λάπτοπ έχουν πρόβλημα με την θερμότητα λόγω κυρίως της ανυπαρξίας ποιότητας στο σασί.

Γενικά πιστεύω είναι πολύ δύσκολο να βρείς vfm λάπτοπ για να κάνεις την δουλειά σου.

Αν ξέρεις λάπτοπ vfm με 300-400 ευρώ σφύρα το και σε μένα βασικά :grin:

Εγω turbox έχω, το έφτιαξα μόνος μου απο το πλαίσιο και πάλι έχω -αρκετά- θεματάκια.
toshiba οπως ειπε βρισκεις με 300 ευρω και καλα
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
Βασικά τα περισσότερα λάπτοπ έχουν πρόβλημα με την θερμότητα λόγω κυρίως της ανυπαρξίας ποιότητας στο σασί.

Γενικά πιστεύω είναι πολύ δύσκολο να βρείς vfm λάπτοπ για να κάνεις την δουλειά σου.

Αν ξέρεις λάπτοπ vfm με 300-400 ευρώ σφύρα το και σε μένα βασικά :grin:

Εγω turbox έχω, το έφτιαξα μόνος μου απο το πλαίσιο και πάλι έχω -αρκετά- θεματάκια.
πρόσφατα έπεσα σε αυτό
σασί thinkpad lenovo-thinkpad-t520-i5-2520m-2-4ghz-4gb-ddr3-4239-46u.html
σασί latitude dell-latitude-e5520-core-i7-2640m-dual-core-2-8ghz-2gb-500gb.html (Εκθεσιακό προϊόν)
σασί επίσης thinkpad lenovo-t410-i5-520m-2-4ghz-4gb-ddr3-250gb-14-3.html (Εκθεσιακό προϊόν (με ελάχιστα σημάδια)) 320 ευρώ
laptop/lenovo-thinkpad-t420-4236ck8.html με κλειστά τα μάτια.
laptop/lenovo-x201-i5-520m.html αν ήταν το x201t θα το έπαιρνα χτες κιόλας.
όλα τα παραπάνω χιλιοχρησιμοποιημένα από συναδέλφους και σκυλιά, οι οποίοι τα έχουν πάρει refurbished, ούτε καν να κάθονται σε βιτρίνα.
 

Neymar

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.332
Like
0
Πόντοι
16
πρόσφατα έπεσα σε αυτό
σασί thinkpad lenovo-thinkpad-t520-i5-2520m-2-4ghz-4gb-ddr3-4239-46u.html
σασί latitude dell-latitude-e5520-core-i7-2640m-dual-core-2-8ghz-2gb-500gb.html (Εκθεσιακό προϊόν)
σασί επίσης thinkpad lenovo-t410-i5-520m-2-4ghz-4gb-ddr3-250gb-14-3.html (Εκθεσιακό προϊόν (με ελάχιστα σημάδια)) 320 ευρώ
laptop/lenovo-thinkpad-t420-4236ck8.html με κλειστά τα μάτια.
laptop/lenovo-x201-i5-520m.html αν ήταν το x201t θα το έπαιρνα χτες κιόλας.
όλα τα παραπάνω χιλιοχρησιμοποιημένα από συναδέλφους και σκυλιά, οι οποίοι τα έχουν πάρει refurbished, ούτε καν να κάθονται σε βιτρίνα.
Ενδιαφέρον φαίνεται!

Μακάρι να είναι αξιόπιστο.
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
66
βεβαίως.
900p οθόνη 14",
amd apu (κατά προτίμηση mobile kaveri) a8 ή a10 στα 20Watt TDP
χωρίς discrete vga,
σε ένα φθηνό σασί π.χ. lenovo Gxxx, dell inspiron
με 4 GB ram
και .5 TB hdd
θα βγει γύρω στα 4 κατοστάρικα.
Με αυτή τη μαλακία κάνεις το 100% της δουλειάς σου.
Βέβαια την αγορά την έχει γαμήσει η intel που σου πουλάει κάτι σκουπίδια των 15watt, τα χρυσο-πληρώνεις και είναι πεθαμένα τελείως.
Για να σου δώσω να καταλάβεις πόσο αξίζει ένα λαπτοπ των 1500 ευρώ.
βγάζει η lenovo στην αμερική lenovo Y410p 14", i7 4700qm, nvidia 755m, backlit, 63Whr, 1tb hdd hybrid και κάτι λεπτομέρειες με ultrabay και μαλακίες και το πετάει στο 1.5 χιλιάρικο ευρώ, εκεί γύρω στα 1800 δολλάρια.
σε 3-4 μήνες τα βγάζει προσφορά στα 800 δολλάρια, τουτέστιν γύρω στα 700 κατοστάρικα ευρώ.
(για την ιστορία θα σου πω ότι το έφερα από τις η.π.α με 3 χρόνια εγγύηση στα 800κατοστάρικα. στην ευρώπη δεν κυκλοφορεί)

και σου λέω εγώ λάπτοπ με πιο φθηνό σασί, ίδια οθόνη, επεξεργαστή στη μισή κατανάλωση και στο 1/4 της τιμής, χωρίς εξωτερική κάρτα γραφικών(και χωρίς επιπλέον κυκλώματα ενεργοποίησης/απενεργοποίησης εξωτερικής κάρτας γραφικών), με φθηνότερο hdd. πόσο το κοστολογείς; Αυτό το πράγμα πάνω από 400 κατοστάρικα δεν έπρεπε να πωλείται.

Εγώ πήρα στην αδερφή μου ένα to-shit-ba satellite με amd apu στα 4.5 κατοστάρικα και έπαθα πλάκα. Τότε βέβαια ήμουν σε ένα συνέδριο και το μόνο που έκανα ήταν slides για την παρουσίαση.
Με τα 4.5 κατοστάρικα πήρα κάτι που κράταγε 6ώρες, με κάλυπτε στο 100% της δουλειάς μου εκτός του προγραμματισμού που κάνω εγώ.(ούτως ή άλλως δεν υπάρχει λαπτοπ που να με καλύπτει, με κάτι xeon ή opteron καταφέρνω και γλιτώνω κανένα τέταρτο μεταξύ compile/synthesize και re-flash) και το μόνο που θα άλλαζα πάνω του θα ήταν το σάπιο πληκτρολόγιο.
Συν τοις άλλοις, έχω δώσει για προηγούμενο λαπτοπ 1.3 χιλιάρικα και χάλασε στα 3.5 χρόνια με ένα κάρο προβλήματα. Σε αυτή την αγορά ένοιωσα τελείως μαλάκας, γιατί η γαμω-intel μου πούλησε ένα μισοτελειωμένο cpu(i7-720QM ναι κάτι που κάνει 400$ στα 1000τεμάχια) ενώ η dell μου πούλησε ένα σασί το οποίο δεν είχε τη δυνατότητα να υποστηρίξει cpu+gpu (σε ότι αφορά την έκλυση θερμότητας).


είναι να τραβάς τα βυζιά σου για το πόσο υπερ-κοστολογημένα είναι όλα
και γι' αυτό φταίνε τα ολιγοπώλια και κυρίως οι καταναλωτές.
Όπως και στα κινητά, όπου παίρνεις κάτι που έχει έναν σούπερ επεξεργαστή των 10 ευρώ(ναι τόσο κοστίζει ο γαμάτος επεξεργαστής της qualcom ή της apple ή της samsung στην εταιρία που το βάζει στο κινητό της), έτσι και στα λαπτοπ πληρώνεις ακριβά κάτι που κοστίζει ψίχουλα για να φτιαχτεί.
(βασικά στα κινητά, περισσότερα πληρώνεις στη microsoft, απ' ότι δίνεις για τον επεξεργαστή, αλλά αυτό είναι για άλλη συζήτηση)
Το r&d για τέτοιες συσκευές είναι για τον πούτσο. μεγάλο παράδειγμα η κωλο-apple, όπου πούλαγε beta εκδόσεις προιόντων στα ζώα και στο r&d είχε τα μικρότερα ποσά από κάθε άλλη εταιρία του χώρου.
Αγόραζε ο μαλάκας ένα κινητό με 1000 σκατά και 1 καλό και περίμενε τις επόμενες εκδόσεις να τις αγοράσει και αυτές και έλεγε ευχαριστώ και από πάνω.

η αγορά έχει γεμίσει φούσκες και αν δεν ξέρεις πως να τις αποφύγεις, θα πληρώνεις σα μαλάκας.
Ανοίξτε κανένα hwmanager και δείτε ημερομηνία κατασκευής της οθόνης του λαπτοπ σας.
το 90% είναι κατασκευής 2010. Οι γαμημένες εταιρίες σας πουλάνε τεχνολογία 2010.

(απ' ότι βλέπω είναι πουτάνα το κειμενο, 0 σύνταξη, αλλά τα έγραφα χύμα. ότι καταλάβατε καταλάβατε. κράξτε όσο θέλετε)

Διαφωνώ και θα σου απαντήσω απ' την πλευρά του κατασκευαστή:

Σίγουρα παίζει ρόλο το brand name. Άλλη τιμή πώλησης έχει το Samsung S6 και άλλη θα έχει ο κλώνος του. Αλλά στο brand name δεν πληρώνεις μόνο την προώθηση (above the line & below the line, mock-ups, δώρα κτλ), πληρώνεις την εγγύηση, την αξιοπιστία, την ύπαρξη ανταλλακτικών και 1.002 πράγματα.

S/W:
Το κάθε προϊόν δεν αποτελείται μόνο από H/W, αφήνεις απ' έξω το κομμάτι των αδειών, του software και του software development, του beta testing κτλ. Επίσης τονίζω -επειδή τα παρουσιάζεις πολύ απλοϊκά- ότι ακόμα και ΕΝΑ (1) πραγματάκι ν' αλλάξεις στο H/W οι διαδικασίες ξεκινούν απ' την αρχή.

H/W:
Τα προϊόντα που αναφέρεις δεν αποτελούνται από 5-10 κωδικούς. Στο BOM τους (Bill of Material, την "συνταγή" τους ας πούμε) μπορεί να έχει 1.000 - 2.000 διαφορετικούς κωδικούς και μπορεί να λέω και λίγα (από φερίτες, αντιστάσεις και πηνία, μέχρι το φελιζόλ και τις ετικετούλες που θα κολλήσεις στα CD που θα βάλεις μέσα).
Πάμε στα κόστη.
Προ παραγωγής: Και μόνο τα δείγματα που αγοράζεις για να καταλήξεις στο τι τελικά θα βάλεις, τα πρωτότυπα που καταστρέφεις (ηθελημένα ή κατα λάθος) και μετά τα golden samples και στα πρώτα samples που πρέπει να στείλεις για δοκιμές, έχεις ένα κόστος χωρίς να έχεις πει "καλημέρα" ακόμα. Αν θέλεις να λέγεσαι σοβαρή εταιρεία και να πας μπροστά, αυτή την δουλειά την κάνεις σχεδόν επί δύο, για να έχεις έτοιμη εναλλακτική αν (α) σε κρεμάσει ένας βασικός προμηθευτής σου (το πιο συνηθισμένο), (β) αν βγάλεις ελαττωματική παρτίδα, (γ) για οποιονδήποτε άλλο λόγο.
MOQ (Minimum Order Quantity των προμηθευτών σου). Μπορεί να θέλεις να φτιάξεις ομελέτα με 3 αυγά αλλά θα πάρεις υποχρεωτικά 6. Σκέψου το για το μέγεθος της ποσότητας του ΒΟΜ που λέγαμε πιο πάνω.
Πιστοποιήσεις: Δεν μιλάω να τυπώσω αυτοκόλλητα CE, RoHS και 1.002 που χρειάζονται αλλά να περάσεις δοκιμές και να έχεις πιστοποιήσεις. Ξέρω περιπτώσεις και στην Ελληνική αγορά.
Συμβόλαιο με τον συναρμολογητή (εργοστάσιο): Όσο και να σου κάνει εντύπωση, μπορεί να φτάνει και το 1/3 του κόστους. Άσε που θέλει MOQ, forecast κτλ.
Εγγύηση, διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και υποστήριξη (εξουσιοδοτημένα σημεία Service που επίσης έχουν συμβόλαια και κόστος).
Πρόσθετα στην τιμή:
- Περιθώρια κόστους (Margin ή markup, ανάλογα την εταιρεία) για (κρατήσου): τους προμηθευτές των 800 υλικών, του συναρμολογητή (εργοστάσιο), του τοπικού σου υποκαταστήματος (πχ Samsumg Hellas), του μεταπωλητή (πχ. Cosmote, Πλαίσιο κτλ) και του καταστήματος. Και πρέπει να το κρατήσεις ψηλά γιατί δεν ξέρεις πως θα πάει το προϊόν σε ΟΛΟ τον κύκλο κατασκευής του.
- Λειτουργικά OpEX και πάγια CapEx κόστη σου (από Κορέα μέχρι και Samsung Hellas.
- Κόστος του χρήματος. Άλλο είναι να πληρώνεις έναν προμηθευτή με Advance Payment, άλλο να τον πληρώνεις σε 180 μέρες)
- Ισοτιμίες. Συνήθως κινείσαι με δολάρια και πουλάς σε ότι νόμισμα μπορείς να φανταστείς.
Και πολλά άλλα που καθορίζουν το λεγόμενο P&L ενός προϊόντος για όλο τον κύκλο παραγωγής του (συνήθως 18 μήνες).

Μην τα μηδενίζουμε όλα.

Επίσης, γι' αυτό που λες για πωλήσεις των r&d του πούτσου προφανώς και δεν ισχύει.

Με το πρώτο σου σχόλιο συμφωνώ σχεδόν απόλυτα, αναφέροντας ότι δίνουν 700-800-900€ και μετά σου κάνουν αναπάντητη.

Και για να επιστρέψω on topic: Πολύ καλά ακούγονται αλλά δεν έχω ανάγκη κάτι τέτοιο.
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.030
Κριτικές
57
Like
6.406
Πόντοι
4.006
Καλημέρα τύποι μου,θα μειλισο καθαρα εμπειρικά ,Δεν είμαι προγραμματιστής κτλ....απλα έχουν πέραση απο τα χέρια μου πολλά κινιτα....θα αναφερθούν πιο 0ολυ στον Τσολιά πιο πανω.....καταρχην σαμσουνγκ ποτε δεν μαρεσε σαν συσκευή...για πολλους λογους..1 εμφάνισης 2 δυσκολίας χρησης...όσο αναφορά την απλές...πολλά κληδοματα...παρα πολλά...μονο ωραίο λουκ...και ωραία ανάκληση παιχνιδιον..ένιωθα λες και είχα ενα προηγμένο game boy ...όσο αναφορά επεξεργαστες που ανέφερε..με 10 ευρο....ελπιζο να ανάφερε μονο σε αππλε και σαμσουνγκ...διότι μολης πήρα το υπερκινιτο για μένα ξαιομι....αλλά και σαν δευτερη συσκευή το μειζου mx3... Brhka to fws mou... Και στο μπου μπαίνουν άνετα και gps εναλλαγή σελιδον κολιματα ο....λουκ τέλειο..και πολλά αλλά..που θα πω αν απαντησης...δεν παιζει αυτά τα 2 να έχουν επεξεργαστές του δεκαδικού...σωστα? Όσο αναφορά..okia n900 μην μηλησο καλύτερα....πιο δυσκολη συσκευή σε χρήση δεν υπάρχη εβερ
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
66
Καλημέρα τύποι μου,θα μειλισο καθαρα εμπειρικά ,Δεν είμαι προγραμματιστής κτλ....απλα έχουν πέραση απο τα χέρια μου πολλά κινιτα....θα αναφερθούν πιο 0ολυ στον Τσολιά πιο πανω.....καταρχην σαμσουνγκ ποτε δεν μαρεσε σαν συσκευή...για πολλους λογους..1 εμφάνισης 2 δυσκολίας χρησης...όσο αναφορά την απλές...πολλά κληδοματα...παρα πολλά...μονο ωραίο λουκ...και ωραία ανάκληση παιχνιδιον..ένιωθα λες και είχα ενα προηγμένο game boy ...όσο αναφορά επεξεργαστες που ανέφερε..με 10 ευρο....ελπιζο να ανάφερε μονο σε αππλε και σαμσουνγκ...διότι μολης πήρα το υπερκινιτο για μένα ξαιομι....αλλά και σαν δευτερη συσκευή το μειζου mx3... Brhka to fws mou... Και στο μπου μπαίνουν άνετα και gps εναλλαγή σελιδον κολιματα ο....λουκ τέλειο..και πολλά αλλά..που θα πω αν απαντησης...δεν παιζει αυτά τα 2 να έχουν επεξεργαστές του δεκαδικού...σωστα? Όσο αναφορά..okia n900 μην μηλησο καλύτερα....πιο δυσκολη συσκευή σε χρήση δεν υπάρχη εβερ

Καλημέρα τύπε μου. Τόσο έχουν τα chipsets αν αγοράσεις κάποια εκατομμύρια επεξεργαστές, μην σου κάνει εντύπωση. Τα υπόλοιπα με τον Τσολιά αφού σ' αυτόν απευθύνεσαι.
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.030
Κριτικές
57
Like
6.406
Πόντοι
4.006
Καλημέρα τύπε μου. Τόσο έχουν τα chipsets αν αγοράσεις κάποια εκατομμύρια επεξεργαστές, μην σου κάνει εντύπωση. Τα υπόλοιπα με τον Τσολιά αφού σ' αυτόν απευθύνεσαι.
Καλημερα τυπεμου αρα είναι η τιμες που τα αγοράζουν οι εταιριες...χοντρική ας πουμε...Αυτό όμως δεν σημαινη οτι οι επεξεργαστές είναι μουφα..σωστα? Αν θες απαντά και εσύ στα παραπάνω αν εχεις αποψη... :rockon:
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.211
Κριτικές
14
Like
4.511
Πόντοι
3.715
Κορεάτικα ναρκωτικά, άκρως εθιστικά.
 
OP
OP
company of heroes tho

company of heroes tho

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
5.804
Κριτικές
184
Like
18.597
Πόντοι
30.558
Γενικά τα Κορεάτικα προϊόντα Είναι ανώτερης  ποιότητας
 

Dude007

Μέλος
Εγγρ.
13 Νοε 2014
Μηνύματα
4.859
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Μια και μιλάμε για το κόστος κατασκευής, το S5 στοίχιζε στην Samsung κατασκευαστικά 185 ευρώ και το πουλούσε 750 ευρώ ενώ το S4 της κόστιζε κατασκευαστικά 171 ευρώ και το πουλούσε αρχικά στην ίδια τιμή με το S5.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom