Νέα

Η επόμενη χρηματοπιστωτική κρίση στη Δύση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα BIG_BIG_BEN
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 88
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Τα χρηματιστήρια σπαν εδώ και καιρό ρεκόρ και φαντάζουν να χτυπάν ταβάνι. Να περιμένουμε μια νέα χρηματοπιστωτική κρίση; Θα φταιν οι τράπεζες, το δημόσιο και το ιδιωτικό χρέος, ή τι; Ή μήπως όλα καλά;

Δεν αναρωτιέμαι για την Ελλάδα ειδικά. Περισσότερο με απασχολεί το διεθνές σκηνικό, το οποίο όμως βέβαια θα συμπαρασύρει κι εμάς.

Ιδέες. Απόψεις. Θέσεις.
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Πολλές οι έγκυρες πηγές που προβλέπουν την κατάρρευση των χρηματιστηρίων μέσα στ χρονιά.

Τα έχουμε ακούσει όμως και πιο πριν, κι από τότε ανέβηκαν τα χρηματιστήρια πολύ ακόμη.

 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.101
Like
50.809
Πόντοι
12.756
Πολλές οι έγκυρες πηγές που προβλέπουν την κατάρρευση των χρηματιστηρίων μέσα στ χρονιά.

Τα έχουμε ακούσει όμως και πιο πριν, κι από τότε ανέβηκαν τα χρηματιστήρια πολύ ακόμη.

μια και καλη θα γινει το μπαμ ΑΝ γινει οπως το 2008
 

PavlakisTheKid

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2023
Μηνύματα
601
Like
1.772
Πόντοι
206
Το θέμα είναι μην ακμάσει το σύστημα, εκεί είναι που θα κλαίμε ο λαός πάλι!!! Λαμόγια...
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.798
Κριτικές
21
Like
10.802
Πόντοι
3.346
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.778
Like
14.457
Πόντοι
3.656
δεν ξερω απο που μαλλον γεωπολιτικα σκηνικα,αλλα ειμαι ΠΑΝΕΤΟΙΜΟΣ...
ΔΕΝ εχω τιποτα:coffee:
Τυχερός είσαι. Εγώ δεν κοιμάμαι πια τα βράδια. Δεν μπορώ να βρω τρόπο να εξασφαλίσω τα 5.000.000€ που έχω στην Ελβετία. Το μόνο που με καθησυχάζει είναι ότι έχω 1.000.000€ σε Bitcoin, κι έτσι έχω μια μικρή εξασφάλιση
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.131
Like
4.657
Πόντοι
1.756
η επομενη κριση θα ειναι η φουσκα των ντολαρς...
απο την μια,πολλα κρατη που πανε με BRICS ξεφορτωνονται τα ντολαρς,και απο την αλλη το λειψανο κοβει ντολαρς αβερτα...
το χρεος αυξανεται 1τρις καθε 90 μερες....!!!!
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
η επομενη κριση θα ειναι η φουσκα των ντολαρς...
απο την μια,πολλα κρατη που πανε με BRICS ξεφορτωνονται τα ντολαρς,και απο την αλλη το λειψανο κοβει ντολαρς αβερτα...
το χρεος αυξανεται 1τρις καθε 90 μερες....!!!!

Σύνθετο θέμα. Αν το δολάριο δεν είχε καμιά αξία πια, τα χρέη των κρατών σε δολάρια δεν θα έπαιζαν κανένα ρόλο πια.

Βεβαίως-βεβαίως θα έχουν κι άλλες λύσεις κατά νου «τα μεγάλα κεφάλια».

Π.χ. να μετατρέψουν τα χρέη των περισσότερων κρατών και ιδιωτών σε κάτι άλλο, όπως ένα ψηφιακό νόμισμα ή ένα νόμισμα στη βάση μεταλλευμάτων και άλλων φυσικών πόρων, πριν αφήσουν το δολάριο να καταρρεύσει, ώστε να απαλλαγούν από τα χρέη τους μόνο εκείνα τα κράτη κι εκείνοι οι ιδιώτες, που δεν υποχρεώθηκαν σε μετατροπή στο «άλλο νόμισμα».

Έχει αρκετά κολπάκια το σύστημα των χρηματοπιστωτικών χρεοκοπιών θεωρώ, δεν είναι υπερβολικά απλό.
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.131
Like
4.657
Πόντοι
1.756
Σύνθετο θέμα. Αν το δολάριο δεν είχε καμιά αξία πια, τα χρέη των κρατών σε δολάρια δεν θα έπαιζαν κανένα ρόλο πια.

Βεβαίως-βεβαίως θα έχουν κι άλλες λύσεις κατά νου «τα μεγάλα κεφάλια».

Π.χ. να μετατρέψουν τα χρέη των περισσότερων κρατών και ιδιωτών σε κάτι άλλο, όπως ένα ψηφιακό νόμισμα ή ένα νόμισμα στη βάση μεταλλευμάτων και άλλων φυσικών πόρων, πριν αφήσουν το δολάριο να καταρρεύσει, ώστε να απαλλαγούν από τα χρέη τους μόνο εκείνα τα κράτη κι εκείνοι οι ιδιώτες, που δεν υποχρεώθηκαν σε μετατροπή στο «άλλο νόμισμα».

Έχει αρκετά κολπάκια το σύστημα των χρηματοπιστωτικών χρεοκοπιών θεωρώ, δεν είναι υπερβολικά απλό.
Σταματησε η "εγγυηση" απο τις ΗΠΑ οτι το ντολαρ θα ειναι "παγκοσμιο νομισμα"...
Καποτε επρεπε να αγορασεις πετρελαιο μονο σε δολλαριο....
Οταν καποιος αποφασιζε να κανει μαλακια και να αμφισβητησει το δολλαριο,εσπευδαν τα αεροπλανοφορα ,και τον "συνετιζαν"....Βλεπε Σανταμ,Κανταφι,Ιραν,Συρια...Ολοι "κακοι δικτατορες"....
Με τοσο πληθωρισμο,ο στρατος των ΗΠΑ,εχει αρχισει να σκουριαζει...
Στρατιωτες δεν υπαρχουν,το 77% των νεων ειναι ακαταλληλο για στρατευση...(Παχυσαρκια,αλκοολ,ναρκωτικα..)
Οποτε οι ΗΠΑ δεν μπορουν να εγγυηθουν το δολλαριο μεσω της ισχυς που ειχαν...
Για αυτο μια-μια οι χωρες σηκωνουν κεφαλι και ζητανε να μπουν στους BRICS...
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Σταματησε η "εγγυηση" απο τις ΗΠΑ οτι το ντολαρ θα ειναι "παγκοσμιο νομισμα"...
Καποτε επρεπε να αγορασεις πετρελαιο μονο σε δολλαριο....
Οταν καποιος αποφασιζε να κανει μαλακια και να αμφισβητησει το δολλαριο,εσπευδαν τα αεροπλανοφορα ,και τον "συνετιζαν"....Βλεπε Σανταμ,Κανταφι,Ιραν,Συρια...Ολοι "κακοι δικτατορες"....
Με τοσο πληθωρισμο,ο στρατος των ΗΠΑ,εχει αρχισει να σκουριαζει...
Στρατιωτες δεν υπαρχουν,το 77% των νεων ειναι ακαταλληλο για στρατευση...(Παχυσαρκια,αλκοολ,ναρκωτικα..)
Οποτε οι ΗΠΑ δεν μπορουν να εγγυηθουν το δολλαριο μεσω της ισχυς που ειχαν...
Για αυτο μια-μια οι χωρες σηκωνουν κεφαλι και ζητανε να μπουν στους BRICS...

Συμφωνούμε. Αλλά έθεσα το θέμα πριν διαφορετικά. Στο πνεύμα του νήματος.

Αν, πες, το δολάριο χάσει την αξία του ως προς πρώτες ύλες και φυσικούς πόρους κατά 95%, το χρέος των κρατών και των πολυεθνικών σε δολάρια τι θα γίνει;

Θα βρεθούν άραγε να μην χρωστάνε ή το ανάποδο; Να χρωστάνε πολύ περισσότερο;

Το χρέος διεθνώς συνεχίζει να υπολογίζεται σε δολάρια.
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.131
Like
4.657
Πόντοι
1.756
Συμφωνούμε. Αλλά έθεσα το θέμα πριν διαφορετικά. Στο πνεύμα του νήματος.

Αν, πες, το δολάριο χάσει την αξία του ως προς πρώτες ύλες και φυσικούς πόρους κατά 95%, το χρέος των κρατών και των πολυεθνικών σε δολάρια τι θα γίνει;

Θα βρεθούν άραγε να μην χρωστάνε ή το ανάποδο; Να χρωστάνε πολύ περισσότερο;

Το χρέος διεθνώς συνεχίζει να υπολογίζεται σε δολάρια.
Εγω λεω δεν θα χρωστανε...
ποσα χρωστουσα 10 δις δολλαρια?? ωραια το δολλαριο εχασε 95%...αρα χρωσταω 500 μυρια....
τα θες?...παρτα!!! δεν τα θες??? τραβα γαμησου....
ΟΙ οικονομιες ομως δεν ειναι μαθηματικα και αριθμοι.....
η οικονομια ειναι "επιβολη ορων"....

Αν ζω σε ενα νησι με 1000 κατοικους και εχω μια καραμπινα,και πω "τα βοτσαλακια που μαζευω ΕΓΩ απο την παραλια εχουν αξια,ενω αυτα που μαζευετε εσεις δεν εχουν αξια" τοτε ετσι ειναι,και παει και τελειωσε.... κανενας αλλος δεν μπορει να μου πει "κατσε ρε μεγαλε,τι μαλακιες μας λες"....γτ εγω ειμαι αυτος με την καραμπινα.....

Τωρα βεβαια προβλεψεις κανουμε γιατι ολα τα νομισματα ειναι ΧΡΕΟΓΡΑΦΑ....ενω το δολλαριο ειναι ΑΞΙΟΓΡΑΦΟ....
Ειναι σαν να παιζεις Μονοπολι και να χρεωκοπει η "μπανκα"...
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.131
Like
4.657
Πόντοι
1.756
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Εγω λεω δεν θα χρωστανε...
ποσα χρωστουσα 10 δις δολλαρια?? ωραια το δολλαριο εχασε 95%...αρα χρωσταω 500 μυρια....
τα θες?...παρτα!!! δεν τα θες??? τραβα γαμησου....
ΟΙ οικονομιες ομως δεν ειναι μαθηματικα και αριθμοι.....
η οικονομια ειναι "επιβολη ορων"....

Αν ζω σε ενα νησι με 1000 κατοικους και εχω μια καραμπινα,και πω "τα βοτσαλακια που μαζευω ΕΓΩ απο την παραλια εχουν αξια,ενω αυτα που μαζευετε εσεις δεν εχουν αξια" τοτε ετσι ειναι,και παει και τελειωσε.... κανενας αλλος δεν μπορει να μου πει "κατσε ρε μεγαλε,τι μαλακιες μας λες"....γτ εγω ειμαι αυτος με την καραμπινα.....

Τωρα βεβαια προβλεψεις κανουμε γιατι ολα τα νομισματα ειναι ΧΡΕΟΓΡΑΦΑ....ενω το δολλαριο ειναι ΑΞΙΟΓΡΑΦΟ....
Ειναι σαν να παιζεις Μονοπολι και να χρεωκοπει η "μπανκα"...

Αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο. Πώς θα γίνει η παγκόσμια αναδιάρθρωση χρέους, κι υπό ποιες συνθήκες.

Ποιος θα έχει το μαχαίρι, ποιος το καρπούζι. Φαντάζει, ότι η ΗΠΑ το παν φιρί-φιρί να τινάξουν την μπάνκα στον αέρα.
 
OP
OP
BIG_BIG_BEN

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Οι Ρώσοι κι οι Κινέζοι δεν χρειάζονται την αναδιάρθρωση χρέους. Δεν χρωστάνε ( στις τράπεζες ) πολλά.

Οι δυτικές χώρες είναι που χρωστάνε. Αλλά χρωστάνε σε τράπεζες της Δύσης.
 
Εγγρ.
12 Μαΐ 2022
Μηνύματα
326
Like
916
Πόντοι
81
μια χρηματοπιστωτικη κριση δεν μπορει να προβλευθει τοσο ευκολα τουλαχιστον με απολυτη χρονικη ακριβεια για το ποτε θα ακουστει ο ηχος του κανονιου......
τι θελω να πω με αυτο, ολοι βλεπουμε και καταλαβαινουμε οτι η αμερικη εχει μεγα θεμα με το χρεος της οχι μονο τωρα αλλα αρκετα χρονια πισω (εγω το τοποθετω απο το 1971 15 αυγουστου συγκεκριμενα) πιστεουμε λοιπον οτι καποιο τυχαιο γεγονος θα προκαλαει την εκρηξη του κανονιου που ολοι βλεπουμε οτι υπαρχει που ολοι περιμενουμε να κανει τον απιστευτο αυτο κροτο και το οστικο κυμα μεσα σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα να συμπαρασυρει και εμας και να μας επιβαλει μια νεα καθημερινοτητα (τουλαχιστον στον εργασιακο τομεα αλλα και στον οικονομικο εν γενη)
ελα ντε ομως που τα πραγματα δεν ειναι ετσι ακριβως , εδω και τουλαχιστον 5 δεκαετιες (54 χρονια απο το 1971) το κανονι εχει εκπυρσοκροτησει και εμεις ζουμε ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΣΤΙΚΟ ΚΥΜΑ που αφησε εμπρος του το ΜΕΓΑ ΚΑΝΟΝΙ ΤΟΥ 1971 (15 αυγουστου συγκεκριμενα) μια χρηματοπιστωτικη κριση οπως αυτη του 2008 αλλα και του 2018 (δεκεμβριος πτωση dow jones πανω απο 20%) ειναι ΑΠΛΕΣ κρισεις του μεγαλου κανονιου του 1971 (15/8) απο τοτε και στο εξεις ΟΛΑ τα νομισματα στον κοσμο γινανε fiat money ή οπως αρεσκονται μερικοι να λενε funny money δλδ πολυχρωμα χαρτακια που δεν εχουν ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΕΝΗ ΑΞΙΑ δλδ κανενα αντικροισμα και αντιπροσοπευουν ΜΟΝΟ την μαζα χαρτιου επανω στην οποια ειναι τυπωμενα
το μεγα ερωτημα (για εμενα) δεν ειναι ποτε θα γινει η επομενη χρηματοπιστωτικη κριση αλλα ποτε θα εχουμε Α Λ Λ Α Γ Η ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΟΣ και επιστροφη σε καποιου ειδους κανονα χρυσου ή (και αλλων εμπορευματων μαζι πετρελαιο-σιτιρα<βλεπε ουκρανια> ασημι <βλεπε πρασινη αναπτυξη> κτλ κτλ κτλ) σε περιπτωση δε που εχουμε ενος τετοιου ειδους ΚΟΛΛΟΣΙΑΙΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ Α Λ Λ Α Γ Η τοτε τα χαρτονομισματα των 500€ θα μοιαζουν χαρτι περιτυλιγματος για σουβλακι

Υ.Γ. στις 15-8-1971 την εκπυρσοκροτιση την γνωριζαν μονο 3 ατομα οτι θα την κανουν αυτος που την εκφωνησε (νιξον) ο υπευθυνος του xαρτοφυλακιου ομολογων της αμερικης (treasury) και ο chair man(προεδρος) της FED ολοι ομως γνωριζαν οτι καποια στιγμη το κανονι θα ηχησει........και απλα περιμεναν!!!!!!
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom