Νέα

Η Εφορία θα μπαίνει σε σπίτια και θα κάνει κατασχέσεις...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα homan
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 543
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
τυπε μην το ψαχνεις πολυ
μια ειναι η λυση

hqdefault.jpg
:2funny: Ο τύπος έχει φοβερή ευφραδεια λογου  :grin:
 

rouKoun13

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.562
Κριτικές
2
Like
58
Πόντοι
16
Δεν ασχολουμαι με Τζημερο. Τον θεωρω γραφικο.
για σχολιασε μου ομως αυτο αν θες φυσικα.
Όλοι οι φόροι λοιπόν που επιβάλλονται στην περιουσία είναι, πρώτον, αντισυνταγματικοί. Το άρθρο 4 αναφέρει σαφώς: Οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους. Ο φόρος στην περιουσία παραβιάζει και το “χωρίς διακρίσεις” και το “ανάλογα με τις δυνάμεις τους”. Αν, π.χ. δύο πολίτες έχουν το ίδιο εισόδημα και ο ένας, αυτά που του μένουν, τα αποταμιεύει για να φτιάξει σπίτι, ενώ ο άλλος τα ξοδεύει σε ταξίδια, ο πρώτος λόγω ΕΝΦΙΑλτη υφίσταται δυσμενή διάκριση σε σχέση με τον δεύτερο. Διαφωνεί κανένας; Επίσης, “δύναμή μου” είναι το εισόδημά μου, δεν είναι τα ντουβάρια. Μπορεί να είναι και χοντρή αδυναμία. Ρωτήστε με πως ένοιωσα όταν πέρυσι, εν μέσω κρίσης, αναγκάστηκα να πληρώσω 25.000 ευρώ για την ολική επισκευή της στέγης ενός σπιτιού στο Πήλιο (με πλάκες σχιστολίθου που τις κουβαλούν τα μουλάρια στο καλντερίμι) γιατί όταν έβρεχε έπεφταν καταρράχτες μέσα και θα γκρεμιζόταν ολόκληρο
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Εκτος απο χαμηλο πνευματικο επιπεδο εισαι ΚΑΙ ανικανος να καταλαβεις αυτα που διαβαζεις.
Εγω δεν σου εγραψα κατι για Εβραιους - Αμερικανους κτλ που αναγραφεις οποτε θεωρω τσαμπα χρονο να ασχοληθω μαζι σου.
Αν δεν εισαι ικανος να καταλαβεις πηγαινε για υπνο και αυριο με το καλο που θα ξυπνησεις...προσπαθησε παλι !!!
Όταν γράφεις ότι αυτοί που ψηφίζεις δεν σε κυβερνάνε προφανώς αναφέρεσαι σε κάποιον που κυβερνά πίσω από αυτούς που ψηφίζεις.Μη πιάνεσαι από το λογοπαίγνιο.
Με απαξιωτικά σχόλια και μάλιστα αποτυχημένα δεν δείχνεις και πολύ ανώτερο μάλλον.Αλλίως μάλλον θα έκανες πραγματικό διάλογο με σοβαρά επιχειρήματα.Αν δε σε κυβερνά αυτός που ψηφίζεις τότε ποιος σε κυβερνά.Πες μας να ξέρουμε.Και πες μας  και καμιά λύση.Από το γυμνάσιο ξέραμε να δίνουμε τις απαντήσεις που μόλις έδωσες.Καληνύχτα και σόρυ αν σε έφερα στη δύσκολη θέση να απαντήσεις κάτι περισσότερο από γενικότητες.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Εκτος απο χαμηλο πνευματικο επιπεδο εισαι ΚΑΙ ανικανος να καταλαβεις αυτα που διαβαζεις.
Εγω δεν σου εγραψα κατι για Εβραιους - Αμερικανους κτλ που αναγραφεις οποτε θεωρω τσαμπα χρονο να ασχοληθω μαζι σου.
Αν δεν εισαι ικανος να καταλαβεις πηγαινε για υπνο και αυριο με το καλο που θα ξυπνησεις...προσπαθησε παλι !!!
Μαλλον εκεινος όμως κερδισε τη συζητηση.
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
για την φορολόγηση της ιδιοκτησίας πάντως έχω τις επιφυλάξεις μου για το πόσο δίκαιη ειναι...
 

πιπης___

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2013
Μηνύματα
3.462
Like
1
Πόντοι
16
Όταν γράφεις ότι αυτοί που ψηφίζεις δεν σε κυβερνάνε προφανώς αναφέρεσαι σε κάποιον που κυβερνά πίσω από αυτούς που ψηφίζεις.Μη πιάνεσαι από το λογοπαίγνιο.
Με απαξιωτικά σχόλια και μάλιστα αποτυχημένα δεν δείχνεις και πολύ ανώτερο μάλλον.Αλλίως μάλλον θα έκανες πραγματικό διάλογο με σοβαρά επιχειρήματα.Αν δε σε κυβερνά αυτός που ψηφίζεις τότε ποιος σε κυβερνά.Πες μας να ξέρουμε.Και πες μας  και καμιά λύση.Από το γυμνάσιο ξέραμε να δίνουμε τις απαντήσεις που μόλις έδωσες.Καληνύχτα και σόρυ αν σε έφερα στη δύσκολη θέση να απαντήσεις κάτι περισσότερο από γενικότητες.

Εχεις συνειδητοποιησει οτι τα τελευταια χρονια ολοι οι νομοι του κρατους που φερνουν για ψηφοφορια στην Βουλη προυπαρχουν σαν οροι στα Μνημονια που εχουν ηδη υπογραψει ?
Μπηκαμε σε μια δανειακη συμβαση με τους επαισχυντους ορους που βιωνουμε σημερα
Μεταφερανε το Δημοσιο Χρεος στο Αγγλικο Δικαιο και εφαρμοζουν το Μνημονιο που υπογραψανε αυτοι που ο κοσμος τους ψηφιζε για 35 χρονια

Υπαλληλους ψηφιζεις πλεον.. και οχι πολιτικους να σε κυβερνησουν.
Εαν δεν εχεις καταλαβει οτι η πορεια ειναι προδεδικασμενη και εχεις μεινει στις πολιτικες της Βουλτεψη... μην ψηφιζεις Συριζα (και καθε Συριζα) γιατι κινδυνευει η συνταξη σου και η παραμονη της χωρας στο ευρω... τοτε τυπε δυστυχως εισαι ανικανος να κρινεις και παιρνεις στον λαιμο σου και τους υπολοιπους οπως εκανε η πλειοψηφια ολα αυτα τα χρονια.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Όχι. Αλλά γνωρίζω προσωπικά τουλάχιστον 30-35 περιπτώσεις την τελευταία διετία.  :grin:
τυπε με το μισθό του 45αρι παίρνει 2 άτομα 24 ετων.οι άνω των 30 ειναι καταδικασμένοι. Όσο για τον τίτλο του θέματος το θέμα ειναι γιατι να αλλάξει ο νόμος κ να μην χρειάζεται παρουσία εισαγγελέα αλλα μονο η εντολή;;;; Γιατι χρειάστηκε να αλλάξει;;;; Τι θέλουν τι φοβούνται;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
δεν σε πιάνω... τι παει να πει αριστερός φόρος;
Αν παρω έναν καφε εγω, και έναν καφε ενας παμπλουτος, τον ιδιο ΦΠΑ θα πληρωσουμε.
Ενώ ενας παμπλουτος θα πληρωσει περισσοτερα για φορολογια ιδιοκτησίας.
 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Εχεις συνειδητοποιησει οτι τα τελευταια χρονια ολοι οι νομοι του κρατους που φερνουν για ψηφοφορια στην Βουλη προυπαρχουν σαν οροι στα Μνημονια που εχουν ηδη υπογραψει ?
Μπηκαμε σε μια δανειακη συμβαση με τους επαισχυντους ορους που βιωνουμε σημερα
Μεταφερανε το Δημοσιο Χρεος στο Αγγλικο Δικαιο και εφαρμοζουν το Μνημονιο που υπογραψανε αυτοι που ο κοσμος τους ψηφιζε για 35 χρονια

Υπαλληλους ψηφιζεις.. και οχι πολιτικους να σε κυβερνησουν.
Εαν δεν εχεις καταλαβει οτι η πορεια ειναι προδεδικασμενη και εχεις μεινει στις πολιτικες της Βουλτεψη... μην ψηφιζεις Συριζα (και καθε Συριζα) γιατι κινδυνευει η συνταξη σου και η παραμονη της χωρας στο ευρω... τοτε τυπε δυστυχως εισαι ανικανος να κρινεις και παιρνεις στον λαιμο σου και τους υπολοιπους οπως εκανε η πλειοψηφια ολα αυτα τα χρονια.
Τότε μάλλον εσύ έχεις ένα θέμα με αυτά που διαβάζεις.Αν μου βρείς ένα ποστ μου που να αναφέρομαι στο τι ψηφίζω εγώ θα σου ζητήσω συγνώμη.Όχι να μου πεις ότι πόσταρα πόσο δεν πάω τον σύριζα η τη χρυσή αυγή για παράδειγμα,βρες μου ένα ποστ που να δηλώνω ότι ψηφίζω νέα δημοκρατία η πασοκ.Άλλοστε είναι μία απόδειξη ακόμα ότι δεν κατάλαβες τι διάβασες γιατί απλά εξέφρασα την αγανάκτιση μου για τον κόσμο όχι για κάποιο κόμμα συγκεκριμένα.Εγώ είπα ότι αν ο κόσμος δε θέλει η νδ και το πασοκ να μη τους ψηφίσει.Αφού τους ψήφισε καλά κάνουν και περνάνε ότι περνάνε.Όταν ψήφισες ήξερες καλά τι έκανες.Η μήπως ο Έλληνας δεν ήξερε επειδή ασχολιόταν μόνο με μπουζούκια και αμάξια?Εσύ όμως δεν μας είπες ούτε μια πρώταση για να τα πάμε καλύτερα ούτε και τι ψιφήζεις(αν θες φυσικά).Επίσης δε μας είπες αν και πόσες φορές έχεις ψηφίσει πασοκ και νδ.Το αποφεύγεις.Σου διευκρίνησα ότι συμφωνώ πως κανένας πολιτικός δεν ενεργεί χωρίς επριασμούς και σε ρωτάω και ευθαίος..Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΘΑ ΕΝΕΡΓΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΠΕΡΙΣΠΑΣΜΟΥΣ? Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΔΕΝ ΕΞΑΓΩΡΑΖΕΤΑΙ?
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
για την φορολόγηση της ιδιοκτησίας πάντως έχω τις επιφυλάξεις μου για το πόσο δίκαιη ειναι...
ειναι δίκαιο να φορολογεί την 1η κατοικία ανεξαρτήτως τετραγωνικών; Ειναι δίκαιο να φορολογεί τα κλειστά ακίνητα;; Ειναι δίκαιο να σε φορολογήσει με τον συντελεστή δόμησης με επιπλέον 40% για όσο ακάλυπτο χώρο έχεις χωρις να τον έχεις κτίσει;;
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Αν παρω έναν καφε εγω, και έναν καφε ενας παμπλουτος, τον ιδιο ΦΠΑ θα πληρωσουμε.
Ενώ ενας παμπλουτος θα πληρωσει περισσοτερα για φορολογια ιδιοκτησίας.

ναι δεν μου φαίνεται άδικο αυτό, είναι ο φόρος στην κατανάλωση που ανέφερες
ο πάμπλουτος όμως θα έχει πληρώσει παραπάνω φόρο στο εισόδημά του οπότε η συνεισφορά του στα έσοδα του κράτους θα είναι μεγαλύτερη...
άρα γιατί να φορολογηθεί η ιδιοκτησία;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom