Νέα

Η ανεργία και η εκμετάλλευση θερίζουν τη νεολαία...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Bourdeliaris22
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 43K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ποια η επαγγελματικη σας κατασταση αυτη τη περιοδο ?

  • Άνεργος ψάχνομαι

    Ψήφοι: 6 50,0%
  • Δουλευω κανονικα (700-1200ευρω το μήνα)

    Ψήφοι: 1 8,3%
  • Δουλευω φουλ (1200 ευρω και βαλε το μήνα)

    Ψήφοι: 3 25,0%
  • Ψευτοδουλευω (700 ευρω και κάτω το μήνα)

    Ψήφοι: 2 16,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    12

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6
Διάβαζα σήμερα σ'ενα άρθρο,ότι  το 78% των νέων 18-25 που έχουν τελειώσει μια σχολή είναι άνεργοι ή έχουν βρεί μια δουλειά που χτυπάνε 8ωρα-10 ωρα..με βασικούς μισθούς και με κακή συμπεριφορά απο τους εργοδότες τους.Τι γίνεται?Υπάρχει τελικά κράτος για τους νέους?ή μόνο για τα λαμόγια και για τους γλύφτες?

Προβληματίζομαι και ρωτάω...

Άμα μπείτε στο site του kariera θα δείτε ότι οι περισσότερες δουλειές είναι μερικής απασχόλησης και σε τηλεφωνικά κέντρα..δουλέύει ένας φίλος μου σε ένα τέτοιο...νομίζω τηλ.πωλήσεις τραπεζ.προϊόντων...και τον έχουν ταράξει..του βάζουν στόχους...πέφτει τρελό άγχος...προϊστάμενοι με άσχημους τρόπους συμπεριφοράς....κι όλα αυτά για 600-700 ευρώ...το μήνα


Αναρωτιέμαι τελικά αξίζει να σπουδάζει ένας νέος στην Ελλάδα και να  ξοδεύονται τα χρήματα των γονιών του και οι κόποι του για ένα άκαρπο μέλλον?Ρωτώ..?
 

Επισκέπτης
Αναρωτιέμαι τελικά αξίζει να σπουδάζει ένας νέος στην Ελλάδα και να  ξοδεύονται τα χρήματα των γονιών του και οι κόποι του για ένα άκαρπο μέλλον?Ρωτώ..?

οχι φιλε μου...με τιποτα...Μονο αν η σχολη ειναι σχετικα καλη και το χαρτι της μετραει να χωθεις σε κανενα δημοσιο.Αλλιως ειναι χασιμο χρονου και κυριως χρηματων οι σπουδες στην Ελλαδα.
Οποιος μπορει να ασχοληθει με καποιο ελευθερο επαγγελμα κτλ τυχερος η αλλοι ας κανουν οτι μπορουν να χωθουν σε κανα δημοσιο...
 

Επισκέπτης
οχι φιλε μου...με τιποτα...Μονο αν η σχολη ειναι σχετικα καλη και το χαρτι της μετραει να χωθεις σε κανενα δημοσιο.Αλλιως ειναι χασιμο χρονου και κυριως χρηματων οι σπουδες στην Ελλαδα.
Οποιος μπορει να ασχοληθει με καποιο ελευθερο επαγγελμα κτλ τυχερος η αλλοι ας κανουν οτι μπορουν να χωθουν σε κανα δημοσιο...
πολι σοστοσ ο μεγασ μιστισ και ασπροσ χιστισ!
 
OP
OP
B

Bourdeliaris22

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
814
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
6
οχι φιλε μου...με τιποτα...Μονο αν η σχολη ειναι σχετικα καλη και το χαρτι της μετραει να χωθεις σε κανενα δημοσιο.Αλλιως ειναι χασιμο χρονου και κυριως χρηματων οι σπουδες στην Ελλαδα.
Οποιος μπορει να ασχοληθει με καποιο ελευθερο επαγγελμα κτλ τυχερος η αλλοι ας κανουν οτι μπορουν να χωθουν σε κανα δημοσιο...

Ωραία δηλαδή ιδιωτικός τομέας δε παίζει στην Ελλάδα??Μου λες δημόσιο..σάμπως είναι εύκολο να μπείς κι εκεί?Γράφεσαι σε λίστες..θέλει ρουσφέτια και χίλιες μαλακίες...Πόσοι και πόσοι είναι οι αδιόριστοι που πινάνε...και μοιράζουνε φυλλάδια στους δρόμους ή καάνουνε χαμαλοδουλείες...
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
Διάβαζα σήμερα σ'ενα άρθρο,ότι  το 78% των νέων 18-25 που έχουν τελειώσει μια σχολή είναι άνεργοι ή έχουν βρεί μια δουλειά που χτυπάνε 8ωρα-10 ωρα..με βασικούς μισθούς και με κακή συμπεριφορά απο τους εργοδότες τους.Τι γίνεται?Υπάρχει τελικά κράτος για τους νέους?ή μόνο για τα λαμόγια και για τους γλύφτες?

Προβληματίζομαι και ρωτάω...

Άμα μπείτε στο site του kariera θα δείτε ότι οι περισσότερες δουλειές είναι μερικής απασχόλησης και σε τηλεφωνικά κέντρα..δουλέύει ένας φίλος μου σε ένα τέτοιο...νομίζω τηλ.πωλήσεις τραπεζ.προϊόντων...και τον έχουν ταράξει..του βάζουν στόχους...πέφτει τρελό άγχος...προϊστάμενοι με άσχημους τρόπους συμπεριφοράς....κι όλα αυτά για 600-700 ευρώ...το μήνα


Αναρωτιέμαι τελικά αξίζει να σπουδάζει ένας νέος στην Ελλάδα και να  ξοδεύονται τα χρήματα των γονιών του και οι κόποι του για ένα άκαρπο μέλλον?Ρωτώ..?

εχεις βασιμες ενδειξεις οτι οι μη πτυχιουχοι βγαζουν περισσοτερα απο τους πτυχιουχους?
απλα πρεπει να δεχτεις οτι θα μαθεις να εισαι πιο παραγωγικος λογω του πτυχιου σου (απο τις γνωσεις που πηρες)
αλλιως γιατι να σου πληρωσει ο αλλος ενα κωλοχαρτο?

και 2ον, πως στο διαολο υποτιματε τη γνωση που εχετε , τι εμπειριες που αποκτησατε και κοιτατε μονο ασφαλεια δημοσιου - λεφτα
αν δηλαδη σας επερναν στο δημοσιο χωρις πτυχιο δεν θα θελατε να μαθετε κατι παραπανω στη ζωη σας?
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
ειναι μεγας μιστις και τον πολιτικον ζιτιματον.... :rockon:
 

Επισκέπτης
Ωραία δηλαδή ιδιωτικός τομέας δε παίζει στην Ελλάδα??Μου λες δημόσιο..σάμπως είναι εύκολο να μπείς κι εκεί?Γράφεσαι σε λίστες..θέλει ρουσφέτια και χίλιες μαλακίες...Πόσοι και πόσοι είναι οι αδιόριστοι που πινάνε...και μοιράζουνε φυλλάδια στους δρόμους ή καάνουνε χαμαλοδουλείες...

ε στον ιδιωτικο τομεα φιλε στην Ελλαδα τα πραγματα ειναι σκατα και θα εισαι συνηθως θυμα των 600 ευρω και με χαλια ορους δουλειας.Οσοι χαλανε χρημα και χρονο για σπουδες το κανουν προφανως για να μπορουν να χωθουν πιο ευκολα δημοσιο (και καλα κανουν).
Στην Ελλαδα για εχεις μια νορμαλ ζωη η ελευθερος επαγγελματιας γινεσαι η δημοσιος υπαλληλος(Η και νταβας :2funny:).Οι αλλοι σκλαβακια ειναι...
Τουλαχιστον στο δημοσιο και χαμηλομισθος εστω οι συνθηκες ειναι πολυ καλυτερες και οι οροι...
Αν καποιος πιστευει οτι με το χαρτι που θα παρει απο τις σπουδες του δεν μπορει να μπει δημοσιο τοτε γιατι να το παρει?


 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Διάβαζα σήμερα σ'ενα άρθρο,ότι  το 78% των νέων 18-25 που έχουν τελειώσει μια σχολή είναι άνεργοι ή έχουν βρεί μια δουλειά που χτυπάνε 8ωρα-10 ωρα..με βασικούς μισθούς και με κακή συμπεριφορά απο τους εργοδότες τους.Τι γίνεται?Υπάρχει τελικά κράτος για τους νέους?ή μόνο για τα λαμόγια και για τους γλύφτες?

Προβληματίζομαι και ρωτάω...

Άμα μπείτε στο site του kariera θα δείτε ότι οι περισσότερες δουλειές είναι μερικής απασχόλησης και σε τηλεφωνικά κέντρα..δουλέύει ένας φίλος μου σε ένα τέτοιο...νομίζω τηλ.πωλήσεις τραπεζ.προϊόντων...και τον έχουν ταράξει..του βάζουν στόχους...πέφτει τρελό άγχος...προϊστάμενοι με άσχημους τρόπους συμπεριφοράς....κι όλα αυτά για 600-700 ευρώ...το μήνα


Αναρωτιέμαι τελικά αξίζει να σπουδάζει ένας νέος στην Ελλάδα και να  ξοδεύονται τα χρήματα των γονιών του και οι κόποι του για ένα άκαρπο μέλλον?Ρωτώ..?

Έχω ξαναπεί παλαιότερα, ότι βλαστημάω την ώρα, που όταν έβγαλα το γυμνάσιο, δεν πήγα αμέσως να γίνω ηλεκτρολόγος η υδραυλικός...
 

Επισκέπτης
και 2ον, πως στο διαολο υποτιματε τη γνωση που εχετε , τι εμπειριες που αποκτησατε και κοιτατε μονο ασφαλεια δημοσιου - λεφτα
αν δηλαδη σας επερναν στο δημοσιο χωρις πτυχιο δεν θα θελατε να μαθετε κατι παραπανω στη ζωη σας?

ειναι δυσκολοι οι καιροι...
Και στο τελος αυτο που μετραει στην ζωη δεν ειναι οι παπαρογνωσεις που δεν σου χρησιμευουν και πρακτικα κατι στην ζωη σου αλλα το αν εχεις μια δουλιτσα και καποια λεφτα για να ζεις αξιοπρεπως και να πεις οτι μπορεις να κανεις κατι...πχ.οικογενεια.
Οποτε ναι...Λογικο το δημοσιο να ειναι η γης της επαγγελιας :2funny:
 

Skilopnixtis

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
213
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
1
φιλαρακια υπαρχουν δουλειες και 3000 και με 4000 και με 5000 το μηνα! αρκη να το θες !
 

sexoula

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.401
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
σιγουρα το να ξερεις μια τεχνη βοηθαει παρα πολυ κι ειδικα αν εισαι τεχνικος, ειτε ηλεκτρολογος ειτε υδραυλικος ακομα και μηχανικος αυτοκινητων το θεμα ειναι να κυνηγας την τυχη σου και να μην μενεις βολεμενος, μονο τοτε θα βρεις το κατι καλυτερο
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
ειναι δυσκολοι οι καιροι...
Και στο τελος αυτο που μετραει στην ζωη δεν ειναι οι παπαρογνωσεις που δεν σου χρησιμευουν και πρακτικα κατι στην ζωη σου αλλα το αν εχεις μια δουλιτσα και καποια λεφτα για να ζεις αξιοπρεπως και να πεις οτι μπορεις να κανεις κατι...πχ.οικογενεια.
Οποτε ναι...Λογικο το δημοσιο να ειναι η γης της επαγγελιας :2funny:


οκ, ειμαι λιγο ρομαντικη
αλλα δεν μπορω να διανοηθω οτι ενα παιδι 18 ετων αντι να εχει ονειρα, θελει βολεμα
αν σου εδιναν θεση στο δημοσιο χωρις να χρειαστεις πτυχιο θα εμενες χωρις να σπουδασεις?

για μενα η μορφωση και οι σπουδες εχιυν αξια απο μονες τους
και στο τελος  ΓΑΜΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ΓΑΜΩ...
δεν ειναι το μονο που μετραει ρε γμτ σ αυτη τη ζωη....
 

Επισκέπτης
οκ, ειμαι λιγο ρομαντικη
αλλα δεν μπορω να διανοηθω οτι ενα παιδι 18 ετων αντι να εχει ονειρα, θελει βολεμα
αν σου εδιναν θεση στο δημοσιο χωρις να χρειαστεις πτυχιο θα εμενες χωρις να σπουδασεις?

για μενα η μορφωση και οι σπουδες εχιυν αξια απο μονες τους
και στο τελος  ΓΑΜΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ ΓΑΜΩ...
δεν ειναι το μονο που μετραει ρε γμτ σ αυτη τη ζωη....

ναι θα προτιμουσα μια θεση στο δημοσιο χωρις να σπουδασω και αφου εχω τα λεφτα μου και την ανεση μου να διαβαζω και να μαθαινω ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΕΓΩ και πιστευω οτι μου ειναι ΧΡΗΣΙΜΟ.

Τα λεφτα δεν τα γαμας ποτε.Γιατι οταν το στομαχι πειναει να δεις πως μετραει το χρημα στην ζωη.Εδω αλλες σπανε το μουνι τους στα τσαρδια για το χρημα και δεν ειναι το παν?
Με τα λεφτα εχεις οτι θελεις.Ωραια γυναικα...δυνατοτητα για οικογενεια...υγεια (γιατι σε μεγαλες ηλικιες με το χρημα θα εχεις την καλυτερη δυνατη ιατρικη περιθαλψη στην Ελλαδα).
Καλες οι αμπελοφιλοσοφιες αλλα οταν το πουλι και το στομαχι δεν ειναι χορτασμενα ολα τα αλλα ειναι μαλακιες.
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
0
Πόντοι
66
ναι θα προτιμουσα μια θεση στο δημοσιο χωρις να σπουδασω και αφου εχω τα λεφτα μου και την ανεση μου να διαβαζω και να μαθαινω ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΕΓΩ και πιστευω οτι μου ειναι ΧΡΗΣΙΜΟ.

Τα λεφτα δεν τα γαμας ποτε.Γιατι οταν το στομαχι πειναει να δεις πως μετραει το χρημα στην ζωη.Εδω αλλες σπανε το μουνι τους στα τσαρδια για το χρημα και δεν ειναι το παν?
Με τα λεφτα εχεις οτι θελεις.Ωραια γυναικα...δυνατοτητα για οικογενεια...υγεια (γιατι σε μεγαλες ηλικιες με το χρημα θα εχεις την καλυτερη δυνατη ιατρικη περιθαλψη στην Ελλαδα).
Καλες οι αμπελοφιλοσοφιες αλλα οταν το πουλι και το στομαχι δεν ειναι χορτασμενα ολα τα αλλα ειναι μαλακιες.

μαλλον εχω χορτασει σε βαθμο που να θελω να ξερασω.....
(οχι δεν εχω τοσα λεφτα...)
 

aswtoss

Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2006
Μηνύματα
47
Like
0
Πόντοι
0
σιγουρα το να ξερεις μια τεχνη βοηθαει παρα πολυ κι ειδικα αν εισαι τεχνικος, ειτε ηλεκτρολογος ειτε υδραυλικος ακομα και μηχανικος αυτοκινητων το θεμα ειναι να κυνηγας την τυχη σου και να μην μενεις βολεμενος, μονο τοτε θα βρεις το κατι καλυτερο

Δυστυχως αυτα τα επαγγελματα δεν εχουν μελλον και ιδιαιτερα μετα την απελευθερωση που ερχεται συντομα. Ολοι οι μεταναστες ειναι ή ηλεκτρολογοι ή υδραυλικοι (αγαπημενη ειδικοτητα των αλβανων) ή πλακάδες (πολωνοί) ή οδηγοί κ.α Ολες οι οικοδομες χτιζονται απο μεταναστες με οτι αυτο συνεπαγεται.
 

tommaso

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2007
Μηνύματα
5.099
Like
2
Πόντοι
66
ναι θα προτιμουσα μια θεση στο δημοσιο χωρις να σπουδασω και αφου εχω τα λεφτα μου και την ανεση μου να διαβαζω και να μαθαινω ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΕΓΩ και πιστευω οτι μου ειναι ΧΡΗΣΙΜΟ.

Τα λεφτα δεν τα γαμας ποτε.Γιατι οταν το στομαχι πειναει να δεις πως μετραει το χρημα στην ζωη.Εδω αλλες σπανε το μουνι τους στα τσαρδια για το χρημα και δεν ειναι το παν?
Με τα λεφτα εχεις οτι θελεις.Ωραια γυναικα...δυνατοτητα για οικογενεια...υγεια (γιατι σε μεγαλες ηλικιες με το χρημα θα εχεις την καλυτερη δυνατη ιατρικη περιθαλψη στην Ελλαδα).
Καλες οι αμπελοφιλοσοφιες αλλα οταν το πουλι και το στομαχι δεν ειναι χορτασμενα ολα τα αλλα ειναι μαλακιες.

ποτε λες να γινει ΑΣΕΠ για τις συμβασεις εργου whitey? σε 1 χρονο το πολυ? η και 2 χρονια?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom