Νέα

Γύφτοι-βΡομά: συμβάντα, απόψεις κλπ.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Anton3566
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 368K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.211
Κριτικές
18
Like
19.995
Πόντοι
4.546
Για αυτό τύποι, ηθικόν δίδαγμα, μακριά από τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.403
Like
2.190
Πόντοι
456
ασε τα αρχικα ποστ, γαμησε τα... μην ψαχνεις πιο πισω...


αλλα ρε συ, πραγματικα, απο το τελευταιο που εγραψα, αυτο καταλαβες?
Ελα εισαι ο επομενος, τι θα μου πεις? οτι οι Ρομα ειναι φιλοι μου και για αυτο τους υπερασπιζομαι?!?

ρε αναγνωση ξερουμε εδω μεσα?
κατα λεξη λεω οτι "καμια παραβατικοτητα δεν ειναι ανεκτη" αυτο το μεταφραζεις σας οδηγια να κανεις οτι κοιμασαι?

απλα ξεκαθαριζω, οτι με συνοικια ρομα στα 200 μετρα απο το σπιτι μου,
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΜΑΔΗΣΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΡΟΜΑ!!

ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ!
Είπα εγώ ότι έχεις φίλους Ρομά; Μην κάνεις σενάρια μόνος σου.
Έχεις παιδική λογική, το καταλαβαίνεις;
Επειδή έχουμε δέκα σοβαρά προβλήματα, πρέπει να ανεχθούμε και άλλο ένα;
Και να σου πω και κάτι; Τι έχουν προσφέρει οι Ρομά στην ελληνική κοινωνία, έτσι να κάνουμε και ένα απολογισμό; Μπορώ να μιλήσω για πρότυπα αλλοδαπούς, δουλευταράδες και οικογενειάρχες, αλλά για Ρομά, σόρρυ αλλά δε μου έρχεται κάτι στο νου.
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.269
Κριτικές
2
Like
772
Πόντοι
96
ή απλα εισαι πονηρουλης!

Απαντας με θερμη στο υποθετικο μερος του λογου μου, το αν ειμαι φιλος με τους Ρομα!
Και κανεις την παπια στην ερωτηση, που αφορα το ποστ σου...

να στην ξανα κανω λοιπον!

Που ειπα να κανεις οτι κοιμασαι?
Και στην τελικη, αντε και πες οτι οι ρομα ειναι ολα αυτα που λες και εσυ και η φυλλαδα το ΠΘ που ανεβαζει πετσινα ποσοστα!

Για την ταμπακιερα τιποτα? Που σημερα, μετα απο 2,5 χρονια, γεμισα το αμαξι με 70€... και ειχα φτασει να δινω 100αρικα!!!

Οι ρομα μου τα φαγανε και αυτα?!? Για κανε τις πραξεις... 2,5 γεμισματα το μηνα με 30€ διαφορα επι 2,5 χρονια ειναι 900€ ΜΟΝΟ για να παω στη δουλεια και να γυρισω ΕΞΤΡΑ ΚΟΣΤΟΣ!!!
 
Τελευταία τροποποίηση:

hyena

Μέλος
Εγγρ.
29 Φεβ 2016
Μηνύματα
186
Κριτικές
8
Like
212
Πόντοι
1
ακούστε τι λέει ο μπαλασκας. σκατογυφτοι κλεβουν καλωδια τρενων, καταλυτες αυτοκινητων, εγκαταστασεις φυσικου αεριου απο πολυκατοικιες. το 87% των κλεφτων ειναι γιουφτοι.

 

Chrys74

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2022
Μηνύματα
154
Like
132
Πόντοι
1

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.178
Like
34.491
Πόντοι
9.931


Αφου τους εκανε ρόμπα ο ΣΚΑΙ με το ρεπορταζ με τους σκατογυφτους που εκαναν πλιάτσικο στον εξοπλισμό του ΟΣΕ, αποφάσισαν να κανουν ντου στους σκουπιδότοπους που κατοικούν.

Το εχω γράψει παλι, μια φορα το μηνα αντε δίμηνο θα έπρεπε να κανουν ντου και να τους γαμανε την μανα.

Και τα drone θα έπρεπε να πετανε πανω απο τους καταυλισμούς μερα-νυχτα, ιδικα την νυχτα!
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.147
Κριτικές
1
Like
2.392
Πόντοι
456


Αφου τους εκανε ρόμπα ο ΣΚΑΙ με το ρεπορταζ με τους σκατογυφτους που εκαναν πλιάτσικο στον εξοπλισμό του ΟΣΕ, αποφάσισαν να κανουν ντου στους σκουπιδότοπους που κατοικούν.

Το εχω γράψει παλι, μια φορα το μηνα αντε δίμηνο θα έπρεπε να κανουν ντου και να τους γαμανε την μανα.

Και τα drone θα έπρεπε να πετανε πανω απο τους καταυλισμούς μερα-νυχτα, ιδικα την νυχτα!
ρε παμε καλα ,ειναι εδω στη λαικη κατι γυφτοι και πουλανε εκει παρανομα φυσκια στο τελος της λαικης ,πηγαν φυσικα να με κλεψουν στο ζυγι σε αμυγδαλα αντι για 500 γρ, 420.το ζυγισα διπλα γυριζω τους λεω λοιπον θα μου βαλεις τωρα 100 γρ παραπανω ,και καθε φορα ,γιατι παιρνω τωρα το διευθυντη της αστυνομιας που εχω τα παιδια του μαθητες στο τυενις και εδω δεν θα ξαναστησεις , οπως και εκανε .εδω κλεβουν ακομη και στο ζυγι ,τι λεμε ,πως δεν θα εκλεβαν πανακριβα καλωδια και εξαρτηματα με χαλκο ? η πως δεν κλεβουν παραπανω απο το μεσο ορο ,αν ειναι να δουλευομαστε και μεταξυ μας να ξερω βρε παιδια
 

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.450
Κριτικές
11
Like
4.760
Πόντοι
746
Πάρε κι άλλη μια περίληψη - εξήγηση @james tiberius kirk
H λύση για είναι μία και την έδειξε πριν περίπου 75 χρόνια ένα αμφιλεγόμενο πολιτικό πρόσωπο με καταγωγή από την Αυστρία...
ή δεν ξέρεις ποιος ήταν ο Αυστριακός ζωγράφος :think:
Βρίσκουν και τα κάνουν, αλλά ας συνεχίσουν να ψωνίζουν από πλανόδιους είτε να ψαρεύουν βρωμιάρες στις πιάτσες €νισχύοντας τη ράτσα τους.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.403
Like
2.190
Πόντοι
456
ή απλα εισαι πονηρουλης!

Απαντας με θερμη στο υποθετικο μερος του λογου μου, το αν ειμαι φιλος με τους Ρομα!
Και κανεις την παπια στην ερωτηση, που αφορα το ποστ σου...

να στην ξανα κανω λοιπον!

Που ειπα να κανεις οτι κοιμασαι?
Και στην τελικη, αντε και πες οτι οι ρομα ειναι ολα αυτα που λες και εσυ και η φυλλαδα το ΠΘ που ανεβαζει πετσινα ποσοστα!

Για την ταμπακιερα τιποτα? Που σημερα, μετα απο 2,5 χρονια, γεμισα το αμαξι με 70€... και ειχα φτασει να δινω 100αρικα!!!

Οι ρομα μου τα φαγανε και αυτα?!? Για κανε τις πραξεις... 2,5 γεμισματα το μηνα με 30€ διαφορα επι 2,5 χρονια ειναι 900€ ΜΟΝΟ για να παω στη δουλεια και να γυρισω ΕΞΤΡΑ ΚΟΣΤΟΣ!!!
Ρε πιτσιρίκο, δεν καταλαβαίνεις ότι η ακρίβεια και η ανέχεια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το πρόβλημα των παρασίτων;
Εσύ μπλέκεις στην αρχή λέγοντας "ναι καλά, σου φταίνε οι Ρομά την ώρα που στα παίρνουν με νόμο οι 300"; Το είπες; Το είπες.
Λοιπόν, είναι δύο διαφορετικά προβλήματα, να στο κάνω λιανά. Ούτε το ένα γουστάρω, ούτε το άλλο.
Το ότι το 70% του πληθυσμού περνάει δύσκολα, δε σημαίνει ότι θα γράψω στα παπάρια μου την παραβατικότητα αυτών των παρασίτων.
Συνεννοηθήκαμε;
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.111
Κριτικές
10
Like
1.543
Πόντοι
506
ο πληθυσμος των τσιγκανων εχει αυξηθει και απο την εισοδο τσιγκανων απο Αλβανια. Η διαβιωση σε χωρια που εχουν τσιγκανους ειναι δυσκολη, δεδομενο.
Οι δοσιλογικες κυβερνησεις τους χρησιμοποιουνε για να εξολοθρευσουν τον ελληνικο πληθυσμο, εαν ηθελαν θα εβρισκαν λυση. Δηλαδη τι κανουν στη Βουλγαρια με μεγαλητερο πληθυσμο τσιγανων και δεν εχουν τα προβληματα που εχουμε στην Ελλαδα; και σε αυτο δηλ. οι βουλγαροι εξυπνοτεροι;

Με αυτο το τσιρκο που υποτιθεται οτι εκλεγεται στη βουλη, ερχονται :alivedick:
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.289
Κριτικές
1
Like
35.316
Πόντοι
6.256
ρε παμε καλα ,ειναι εδω στη λαικη κατι γυφτοι και πουλανε εκει παρανομα φυσκια στο τελος της λαικης ,πηγαν φυσικα να με κλεψουν στο ζυγι σε αμυγδαλα αντι για 500 γρ, 420.το ζυγισα διπλα γυριζω τους λεω λοιπον θα μου βαλεις τωρα 100 γρ παραπανω ,και καθε φορα ,γιατι παιρνω τωρα το διευθυντη της αστυνομιας που εχω τα παιδια του μαθητες στο τυενις και εδω δεν θα ξαναστησεις , οπως και εκανε .εδω κλεβουν ακομη και στο ζυγι ,τι λεμε ,πως δεν θα εκλεβαν πανακριβα καλωδια και εξαρτηματα με χαλκο ? η πως δεν κλεβουν παραπανω απο το μεσο ορο ,αν ειναι να δουλευομαστε και μεταξυ μας να ξερω βρε παιδια
Απο γυφτους πηγες να αγοράσεις;
Μπας και ζαχάρωνες καμια γυφτούλα;
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.170
Κριτικές
26
Like
11.101
Πόντοι
4.746
ρε παμε καλα ,ειναι εδω στη λαικη κατι γυφτοι και πουλανε εκει παρανομα φυσκια στο τελος της λαικης ,πηγαν φυσικα να με κλεψουν στο ζυγι σε αμυγδαλα αντι για 500 γρ, 420.το ζυγισα διπλα γυριζω τους λεω λοιπον θα μου βαλεις τωρα 100 γρ παραπανω ,και καθε φορα ,γιατι παιρνω τωρα το διευθυντη της αστυνομιας που εχω τα παιδια του μαθητες στο τυενις και εδω δεν θα ξαναστησεις , οπως και εκανε .εδω κλεβουν ακομη και στο ζυγι ,τι λεμε ,πως δεν θα εκλεβαν πανακριβα καλωδια και εξαρτηματα με χαλκο ? η πως δεν κλεβουν παραπανω απο το μεσο ορο ,αν ειναι να δουλευομαστε και μεταξυ μας να ξερω βρε παιδια
Mε το μπαρδον απο γυφτους ψωνιζεις ;;;;;;
Αυτοι δεν θελουν καν κουβεντα οχι να αγοραζεις απ αυτους .Οποιος το κανει τα θελει ο κωλος του ποσους ετσι εχουν κλεψει με το να αφησουν γλαστρες με γαρδενιες και καλα στο σπιτι διευκόλυνση και ο πιτσιρικας να κλεβει.
Καποτε εδω που μενω ειναι αγροτικη περιοχη εχει χωματοδρομο και δεν καταληγει πουθενα .Τελος παντων σκαει γυφτος απο εξω και λεει φιλε χαθηκα και τετοια του πεταω δυο δυναμιτακια γουρουνες και του φωναζα σε γαμησα ρε πουστη . Να δεις παντιλικια να κανει το αγροτικο σου λεω καπνος .
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.170
Κριτικές
26
Like
11.101
Πόντοι
4.746
Να φτιαξουν ειδικο σωμα για του γυφτους να παει Βραζιλια να εκπαιδευτούν εκει απο αστυνομικους σε φαβελες εχουν ειδικο σωμα και να γαμησουν τους καταυλισμους .Αλλα ψηφιζουν εμ τοσοι ψηφοι να πανε χαμενοι για μαλακες τους εχεις .
 
Τελευταία τροποποίηση:

Midnight24

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2024
Μηνύματα
124
Κριτικές
5
Like
609
Πόντοι
301
Να φτιαξουν ειδικο σωμα για του γυφτους να παει Βραζιλια να εκπαιδευτούν εκει απο αστυνομικους σε φαβελες εχουν ειδικο σωμα και να γαμησουν τους καταυλισμους .Αλλα ψηφιζουν εμ τοσοι ψηφοι να πανε χαμενοι για μαλακες τους εχεις .
Δεν χρειαζεται ειδικο σωμα. Εχεις τα ΟΠΚΕ πχ. Ας μπουν να τους γαμησουν με οπλα και καληνυχτα.
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.269
Κριτικές
2
Like
772
Πόντοι
96
Ρε πιτσιρίκο, δεν καταλαβαίνεις ότι η ακρίβεια και η ανέχεια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το πρόβλημα των παρασίτων;
Εσύ μπλέκεις στην αρχή λέγοντας "ναι καλά, σου φταίνε οι Ρομά την ώρα που στα παίρνουν με νόμο οι 300"; Το είπες; Το είπες.
Λοιπόν, είναι δύο διαφορετικά προβλήματα, να στο κάνω λιανά. Ούτε το ένα γουστάρω, ούτε το άλλο.
Το ότι το 70% του πληθυσμού περνάει δύσκολα, δε σημαίνει ότι θα γράψω στα παπάρια μου την παραβατικότητα αυτών των παρασίτων.
Συνεννοηθήκαμε;
κοντεψα να πατησω like για το "πιτσιρίκο"!!
Να σαι καλα...

πισω στο θεμα μας, οι κανονικοι κλεφτες λοιπον, διαχρονικα, εχουν φαει ΑΠΕΙΡΑ χρηματα απο ΕΕ και αλους διεθνεις οργανισμους, που ηταν να πανε στην κατευθυνση της ενσωματωσης των Ρομα. Επισης, δεν εχουν ακολουθησει κανενα σοβαρο σχεδιο για την ενσωματωση τους! Γιατι αν τυχων και αυτη επιτευχθει, θα χασουν τα κονδυλια!!

Το οφελος τους λοιπον ειναι πολλαπλο.
1 οι ρομα σε απασχολουν εχεις κατι να τρωγεσαι
2 μασανε τα χρηματα που πανε για δαυτους
3 τσιμπανε και κανα ψηφαλακι σε τοπικο επιπεδο
4 ταιζεται ενα ολοκληρο συστημα δικαστικων / δικηγορων / αστυνομικων κτλ κτλ
5 διοχετευουν τα παρανομα φορτια χωρις να λερωνονται οι ιδιοκτητες της χωρας

Αν σε ενδιεφερε λοιπον το προβλημα, θα σε απασχολουσε η λυση του. Αλλα φεϋ οπως φαινεται, σε ενδιαφερει να το παιξεις μαγκας και να κανεις κοντρες στις παπαριες με ιδεες περι τιμωριων και τροπων αφανισμου... Κλασσικη περιπτωση!
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.943
Κριτικές
5
Like
8.028
Πόντοι
2.306
Πάρε κι άλλη μια περίληψη - εξήγηση @james tiberius kirk

ή δεν ξέρεις ποιος ήταν ο Αυστριακός ζωγράφος :think:
Βρίσκουν και τα κάνουν, αλλά ας συνεχίσουν να ψωνίζουν από πλανόδιους είτε να ψαρεύουν βρωμιάρες στις πιάτσες €νισχύοντας τη ράτσα τους.
Ή να τους μπάζουν στα ΣΠΙΤΙΑ τους για να τους πάρουν τα σκραπ (και μετά να τους πάρουν και τα σωβρακα)
 

jojolie56

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2021
Μηνύματα
164
Like
254
Πόντοι
21
ρε παμε καλα ,ειναι εδω στη λαικη κατι γυφτοι και πουλανε εκει παρανομα φυσκια στο τελος της λαικης ,πηγαν φυσικα να με κλεψουν στο ζυγι σε αμυγδαλα αντι για 500 γρ, 420.το ζυγισα διπλα γυριζω τους λεω λοιπον θα μου βαλεις τωρα 100 γρ παραπανω ,και καθε φορα ,γιατι παιρνω τωρα το διευθυντη της αστυνομιας που εχω τα παιδια του μαθητες στο τυενις και εδω δεν θα ξαναστησεις , οπως και εκανε .εδω κλεβουν ακομη και στο ζυγι ,τι λεμε ,πως δεν θα εκλεβαν πανακριβα καλωδια και εξαρτηματα με χαλκο ? η πως δεν κλεβουν παραπανω απο το μεσο ορο ,αν ειναι να δουλευομαστε και μεταξυ μας να ξερω βρε παιδια
Δεν θα ξεχάσω τα λόγια ενός βΡομά (την εποχή της δραχμής) που έλεγε: " Ρε τι ωραίες εποχές περνάγαμε; Αγοράζαμε το καρπούζι 50 λεπτά, το πουλάγαμε 40 και κονομούσαμε." Αυτόν το συγκεκριμένο έπρεπε να τον καλέσου στο Harvard να κάνει σεμινάριο. :cheesy::cheesy::cheesy::cheesy:
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.403
Like
2.190
Πόντοι
456
κοντεψα να πατησω like για το "πιτσιρίκο"!!
Να σαι καλα...

πισω στο θεμα μας, οι κανονικοι κλεφτες λοιπον, διαχρονικα, εχουν φαει ΑΠΕΙΡΑ χρηματα απο ΕΕ και αλους διεθνεις οργανισμους, που ηταν να πανε στην κατευθυνση της ενσωματωσης των Ρομα. Επισης, δεν εχουν ακολουθησει κανενα σοβαρο σχεδιο για την ενσωματωση τους! Γιατι αν τυχων και αυτη επιτευχθει, θα χασουν τα κονδυλια!!

Το οφελος τους λοιπον ειναι πολλαπλο.
1 οι ρομα σε απασχολουν εχεις κατι να τρωγεσαι
2 μασανε τα χρηματα που πανε για δαυτους
3 τσιμπανε και κανα ψηφαλακι σε τοπικο επιπεδο
4 ταιζεται ενα ολοκληρο συστημα δικαστικων / δικηγορων / αστυνομικων κτλ κτλ
5 διοχετευουν τα παρανομα φορτια χωρις να λερωνονται οι ιδιοκτητες της χωρας

Αν σε ενδιεφερε λοιπον το προβλημα, θα σε απασχολουσε η λυση του. Αλλα φεϋ οπως φαινεται, σε ενδιαφερει να το παιξεις μαγκας και να κανεις κοντρες στις παπαριες με ιδεες περι τιμωριων και τροπων αφανισμου... Κλασσικη περιπτωση!
Αν κρίνω από τη λογική των ποστ, πιτσιρίκος πρέπει να είσαι.
Και κάτι ακόμα...Επιμένεις να γράφεις για τους 300, την ώρα που το θέμα έχει ανοιχτεί για τους Ρομά.
Μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τη ράτσα αυτή. Έχουν την ανυπακοή και την παραβατικότητα στο αίμα τους. Πολλές φυλές μπορεί να ενσωματωθούν εδώ, αυτοί με τίποτα.
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.269
Κριτικές
2
Like
772
Πόντοι
96
Αν κρίνω από τη λογική των ποστ, πιτσιρίκος πρέπει να είσαι.
Και κάτι ακόμα...Επιμένεις να γράφεις για τους 300, την ώρα που το θέμα έχει ανοιχτεί για τους Ρομά.
Μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τη ράτσα αυτή. Έχουν την ανυπακοή και την παραβατικότητα στο αίμα τους. Πολλές φυλές μπορεί να ενσωματωθούν εδώ, αυτοί με τίποτα.
δειξε μου ρε φιλε που τους δικαιολογησα? ετσι για την αλητεια!

επισης, μπορεις να ανοιξεις ενα θεμα για την ποιοτητα των δρομων στην Ελλαδα.. και θα εχεις δικιο, κωλος ειναι!
ομως δεν εγιναν μονοι τους! καποιοι εχουν φαει χρημα και εχουν παρακαμψει διαδικασιες! θα τα βαλουμε με τους οδοποιους? ναι, παραδιδουν εργα ζαβα.

ποιος τους αφηνει?

θες να τσιριζεις λοιπον, για ρομα και γυφτους κτλ κτλ? κανε το, αμα αλλαξει κατι, ελα να μου πεις!

τι σου λεω? οτι τους θρεφει ενα ολοκληρο συστημα, και τους εκμεταλευεται!

η λογικη μου ειναι μια χαρα, απλα δεν κολλαω στο δικο μου οπτικο πεδιο μονο, κανω ενα zoom out να δω λιγο την εικονα απο μακρια
γιατι μπορει ο μπατιρης ο αληταρας ο ρομα να μου κανει μια ζημια, αλλα αυτος που εδραιωνει την κατασταση, και του ρομα ως τετοιου και τη δικια μου που δεν εχω τροπο αμυνας, ε... δεν ειναι ρομα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom