Νέα

Γύφτοι-βΡομά: συμβάντα, απόψεις κλπ.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Anton3566
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 375K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.302
Πόντοι
10.336
Ναι τύπε μου, ανθρωποκτονία από αμέλεια ειναι. Εχω βαρεθεί καθε φορα που γινεται ενα θανατηφορο τροχαιο, να βγαινει ο καθενας και να απαιτεί ισόβια. Προσεξτε παντως τι λετε, γιατι το αν θα σκοτωσεις καποιον σε τροχαιο, ειναι κατι που μπορει να τυχει στον καθενα. Και σε σενα ακομη, αυριο. Και τότε θα κραυγαζουν καποιοι γονεις ή παιδια οτι πρεπει να φας ισόβια. Ελπιζω να εχεις την στοιχειωδη νοημοσυνη να αντιλαμβανεσαι ότι δεν μπορεις να κατηγορεις για "διαφθορά" εναν θεσμο επειδη δεν λειτουργεί οπως γουσταρεις εσυ.
οταν ο αλλος τρεχει με 130+ οπως γραφεται και ουτε καν σε δρομο ταχειας κυκλοφοριας, τοτε το λιγοτερο που πρεπει να γινει ειναι αυτος ο ανθρωπος, για τα επομενα 10 χρονια, να μην ξανακουμπησει τιμονι.

Αμελεια ειναι να σκοτωσω εναν παππου με 50χλμ αμα αυτος φαει τα μουτρα του σε κανενα κεντρικο δρομο οπως περναει πεζος με κοκκινο, αμελεια και να σκοτωσω ενα πιτσιρικι (και στειλω τη μιση οικογενεια του στο νοσοκομειο) επειδη παω γαμιοντας μεθυσμενος και παρατησω κιολας τα θυματα να ψοφησουν στην ασφαλτο σαν σκυλια;

η εγκαταλειψη θυματων (και δη παιδιων) για εσενα αλεξ ειναι κατι το οποιο θα επρεπε να αφηνει ελευθερους τους θυτες;
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.901
Κριτικές
16
Like
14.732
Πόντοι
6.515
Ναι τύπε μου, ανθρωποκτονία από αμέλεια ειναι. Εχω βαρεθεί καθε φορα που γινεται ενα θανατηφορο τροχαιο, να βγαινει ο καθενας και να απαιτεί ισόβια. Προσεξτε παντως τι λετε, γιατι το αν θα σκοτωσεις καποιον σε τροχαιο, ειναι κατι που μπορει να τυχει στον καθενα. Και σε σενα ακομη, αυριο. Και τότε θα κραυγαζουν καποιοι γονεις ή παιδια οτι πρεπει να φας ισόβια. Ελπιζω να εχεις την στοιχειωδη νοημοσυνη να αντιλαμβανεσαι ότι δεν μπορεις να κατηγορεις για "διαφθορά" εναν θεσμο επειδη δεν λειτουργεί οπως γουσταρεις εσυ.
Αυτά να τα πεις αμα πέσει κάποιος μεθυσμένος με 130 πανω σε κάποιον δικον σου
Υπάρχουν γονείς άδικο χαμένων παιδιών που διεκδικουν την αλλαγή του νόμου
Αλλά ξεχασα, εσυ με τον άλλον τον παρανοικο μόνο για τα παιδια της Ουκρανίας νοιαζεσαι
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.302
Πόντοι
10.336
Προσεξτε παντως τι λετε, γιατι το αν θα σκοτωσεις καποιον σε τροχαιο, ειναι κατι που μπορει να τυχει στον καθενα. Και σε σενα ακομη, αυριο. Και τότε θα κραυγαζουν καποιοι γονεις ή παιδια οτι πρεπει να φας ισόβια.
Εσυ να προσεχεις τι λες γιατι αυριο μεθαυριο ενα καυλωμενο νιατο που εχει πιει τα παντα, μπορει να πατησει το παιδι σου και να το παρατησει στη μεση του δρομου σαν σακουλα απο σκουπιδια και μετα να αφεθει ελευθερος. Και μετα απο 3-5 χρονια να φαει μια ποινη της πουτσας με αναστολη. Φοβερη δικαιοσυνη.

Αυτο που δεν σε χαλαει ποτε τιποτα στο συστημα και ολα ειναι τελεια, ειναι παρανοικο, να το κοιταξεις.
Δεν ξερω, εχεις καποιον ψυχαναγκασμο οτι θα πεσει το social credit σου αν κριτικαρεις οποιαδηποτε εξουσια;
Black And White Nft GIF by xponentialdesign
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Αυτά να τα πεις αμα πέσει κάποιος μεθυσμένος με 130 πανω σε κάποιον δικον σου
Υπάρχουν γονείς άδικο χαμένων παιδιών που διεκδικουν την αλλαγή του νόμου
Αλλά ξεχασα, εσυ με τον άλλον τον παρανοικο μόνο για τα παιδια της Ουκρανίας νοιαζεσαι
Ποσο προβλέψιμο το επιχειρημα δεκαχρονου "αυτα να τα πεις αν πεσει καποιος με 130 πανω σε εναν δικο σου".
Το πανευκολο αντεπιχειρημα ειναι τι θα κανεις ΕΣΥ αν πεσει καποιος ΔΙΚΟΣ σου πανω σε αλλον με 130. Θα ζητήσεις να φαει ισόβια, φανταζομαι. Και να μην ευχεσαι να αλλαξει ο νομος και να προβλεπονται ισοβια για την ανθρωποκτονια απο αμελεια. Θα ειμαστε η μονη χωρα στον κοσμο, βεβαια. Και αν τυχει σε εσενα και σκοτωσεις καποιον σε τροχαιο, κατι που ειναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ, μην ξεχασεις να ζητησεις να φας ισοβια απο μονος σου.

Και προς ενημερωση σου, ΝΑΙ, εχω χασει δικο μου σε τροχαιο οπως το περιγραφεις. Αλλά αυτο δεν με εκανε να ξεχναω και τα αυτονοητα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Εσυ να προσεχεις τι λες γιατι αυριο μεθαυριο ενα καυλωμενο νιατο που εχει πιει τα παντα, μπορει να πατησει το παιδι σου και να το παρατησει στη μεση του δρομου σαν σακουλα απο σκουπιδια και μετα να αφεθει ελευθερος. Και μετα απο 3-5 χρονια να φαει μια ποινη της πουτσας με αναστολη. Φοβερη δικαιοσυνη.

Αυτο που δεν σε χαλαει ποτε τιποτα στο συστημα και ολα ειναι τελεια, ειναι παρανοικο, να το κοιταξεις.
Δεν ξερω, εχεις καποιον ψυχαναγκασμο οτι θα πεσει το social credit σου αν κριτικαρεις οποιαδηποτε εξουσια;
Black And White Nft GIF by xponentialdesign
Αν νομιζεις οτι αυτο που λειπει απο την χωρα ειναι να επιβαλλουμε ισοβια για τις ανθρωποκτονιες απο αμελεια στα τροχαια, συγνωμη αλλά δεν κάνω εγω λαθος. Και δεν αντιλαμβανομαι πού κολλάει το περι κριτικης στην εξουσια. Το ζητημα ειναι νομικο. Και επαναλαμβανω. Οσοι ζητατε να μπαινουν φυλακη και μαλιστα για χρονια οσοι σκοτωνουν σε τροχαια (δηλαδη καπου 250 ανθρωποι το χρονο), προσεξτε μην τυχει ΣΕ ΕΣΑΣ. Γιατι ειναι ευκολο να κριτικαρουμε τα παντα, αλλά οταν το αγγούρι πλησιασει τον δικο μας κωλο τα πραγματα μπορει να αλλαζουν.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
οταν ο αλλος τρεχει με 130+ οπως γραφεται και ουτε καν σε δρομο ταχειας κυκλοφοριας, τοτε το λιγοτερο που πρεπει να γινει ειναι αυτος ο ανθρωπος, για τα επομενα 10 χρονια, να μην ξανακουμπησει τιμονι.

Αμελεια ειναι να σκοτωσω εναν παππου με 50χλμ αμα αυτος φαει τα μουτρα του σε κανενα κεντρικο δρομο οπως περναει πεζος με κοκκινο, αμελεια και να σκοτωσω ενα πιτσιρικι (και στειλω τη μιση οικογενεια του στο νοσοκομειο) επειδη παω γαμιοντας μεθυσμενος και παρατησω κιολας τα θυματα να ψοφησουν στην ασφαλτο σαν σκυλια;

η εγκαταλειψη θυματων (και δη παιδιων) για εσενα αλεξ ειναι κατι το οποιο θα επρεπε να αφηνει ελευθερους τους θυτες;
Η εγκαταλειψη τραυματισμενου θυματος ειναι άλλο αδικημα, ειναι "έκθεση" και αν επιφερει το θανατο ειναι κακούργημα. Ειναι άλλο πραγμα
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.302
Πόντοι
10.336
Η εγκαταλειψη τραυματισμενου θυματος ειναι άλλο αδικημα, ειναι "έκθεση" και αν επιφερει το θανατο ειναι κακούργημα. Ειναι άλλο πραγμα
αρα ο τυπος κατηγορειται για κακουργημα (υπαρχει νεκρος και εγκαταλειψη) και αφεθηκε. Οχι;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
αρα ο τυπος κατηγορειται για κακουργημα (υπαρχει νεκρος και εγκαταλειψη) και αφεθηκε. Οχι;
Δεν εγκατελειψε τραυματισμενο θυμα. Τον σκοτωσε επι τοπου.
Ο θανατος δεν ηταν αποτελεσμα της εγκαταλειψης.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.302
Πόντοι
10.336
Δεν εγκατελειψε τραυματισμενο θυμα. Τον σκοτωσε επι τοπου.
με δουλευεις; οι αλλοι 2 που χαροπαλευουν ειναι τραυματισμενα θυματα, το ενα πεθανε στο δρομο.
Ειναι κακουργημα ναι ή οχι;
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
με δουλευεις; οι αλλοι 2 που χαροπαλευουν ειναι τραυματισμενα θυματα, το ενα πεθανε στο δρομο.
Ειναι κακουργημα ναι ή οχι;
Παμε παλι.
Για να εχουμε "εκθεση" που ειναι κακούργημα, θα πρεπει ο θανατος να επελθει λογω της εγκαταλειψης. Π.χ. χτυπαω καποιον με το αυτοκινητο, τον εγκαταλειπω αβοηθητο σε ερημο δρομο ή στο χαντακι, όπου δεν τον βλεπει κανενας, αυτος ψυχορραγεί και πεθαινει εξαιτιας της εγκαταλειψης επειδη δεν έλαβε άμεσα ιατρικη βοηθεια. Σαφές?
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.283
Κριτικές
7
Like
38.180
Πόντοι
10.411

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Τα εξηγησα ολα με τον σαφεστερο τροπο. Οποιος εχει απορια ας ξαναδιαβασει τα ποσταρισματα μου. Εξάλλου αυτο που λεω εγω εκανε ακριβως και ο εισαγγελεας, ασκωντας διωξη για πλημμελημα. Παμε παρακατω
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.302
Πόντοι
10.336
Παμε παλι.
Για να εχουμε "εκθεση" που ειναι κακούργημα, θα πρεπει ο θανατος να επελθει λογω της εγκαταλειψης. Π.χ. χτυπαω καποιον με το αυτοκινητο, τον εγκαταλειπω αβοηθητο σε ερημο δρομο ή στο χαντακι, όπου δεν τον βλεπει κανενας, αυτος ψυχορραγεί και πεθαινει εξαιτιας της εγκαταλειψης επειδη δεν έλαβε άμεσα ιατρικη βοηθεια. Σαφές?
Σαφες. Ρωταμε λοιπον.
δηλαδη εσενα σου φαινεται σωστο και δικαιο, να ειναι πλημμελημα οταν καποιος σκοτωνει και τραυματιζει πολιτες και τους παραταει στη μεση του δρομου; Επισης, σου φαινεται σωστο και δικαιο, να γινεται αναβαθμιση του εγκληματος σε κακουργημα μονο αν το θυμα πεταμενο σα σκυλι στο δρομο πεθανει μετα απο ωρες και οχι αν πεθανει ακαριαια (παλι παρατημενο); Που ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα;

Απεδειξε μου οτι δεν εισαι ελεφαντας λιγο γιατι θα μας τρελανεις.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.472
Πόντοι
8.006
Σαφες. Ρωταμε λοιπον.
δηλαδη εσενα σου φαινεται σωστο και δικαιο, να ειναι πλημμελημα οταν καποιος σκοτωνει και τραυματιζει πολιτες και τους παραταει στη μεση του δρομου; Επισης, σου φαινεται σωστο και δικαιο, να γινεται αναβαθμιση του εγκληματος σε κακουργημα μονο αν το θυμα πεταμενο σα σκυλι στο δρομο πεθανει μετα απο ωρες και οχι αν πεθανει ακαριαια (παλι παρατημενο); Που ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα;

Απεδειξε μου οτι δεν εισαι ελεφαντας λιγο γιατι θα μας τρελανεις.
Α μαλιστα. Αρα αυτο που μου ζητας ειναι να κανω δικαιοπολιτικη κριτικη στο ποινικο δικαιο. Πιστεψε με, εχω άλλες εκατο περιπτωσεις που θα ηθελα να ασκησω κριτικη, το συγκεκριμενο δεν ξερω αν θα ηταν στις εκατο.
Αλλά εγω θα ρωτησω εσενα.
Ποια πραξη εχει μεγαλυτερη απαξια.
Το να σκοτωσεις καποιον παρασυροντάς τον με το αυτοκινητο σου, εξαιτιας μιας αμελούς συμπεριφορας, ή να τον τραυματισεις, να δεις οτι ζει, να τον παρατησεις τραυματισμενο απο το φοβο των συνεπειων και τελικα αυτος να πεθανει εξαιτιας της εγκαταλειψης? Ξερω, ήδη η απαντηση φωτισε το μυαλο σου.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.302
Πόντοι
10.336
Α μαλιστα. Αρα αυτο που μου ζητας ειναι να κανω δικαιοπολιτικη κριτικη στο ποινικο δικαιο. Πιστεψε με, εχω άλλες εκατο περιπτωσεις που θα ηθελα να ασκησω κριτικη, το συγκεκριμενο δεν ξερω αν θα ηταν στις εκατο.
Αλλά εγω θα ρωτησω εσενα.
Ποια πραξη εχει μεγαλυτερη απαξια.
Το να σκοτωσεις καποιον παρασυροντάς τον με το αυτοκινητο σου, εξαιτιας μιας αμελούς συμπεριφορας, ή να τον τραυματισεις, να δεις οτι ζει, να τον παρατησεις τραυματισμενο απο το φοβο των συνεπειων και τελικα αυτος να πεθανει εξαιτιας της εγκαταλειψης? Ξερω, ήδη η απαντηση φωτισε το μυαλο σου.
μα η ενσταση σου ηταν εξ αρχης οτι εμεις λεμε, πως ο νομος δεν ειναι σωστος και κριτικαρουμε (παρεπιπτωντος εγω δεν ειπα την λεξη "ισοβια", αλλα σιγουρα σιγουροτατα διαφωνω με το οτι ο τυπος αφεθηκε ελευθερος). Και ξεκαθαρα ρωταω τον "πολιτη" αλεξανδρο αν θεωρει οτι ειναι σωστη αυτη η διαβαθμιση, δεδομενου οτι και στις 2 περιπτωσεις υπαρχει ενας παρατημενος νεκρος στην ακρη του δρομου. Ή μηπως υπαρχουν στοιχεια οτι ο γυφτος κατεβηκε απο το αμαξι, τσεκαρε σφυγμο στο νεκρο παιδι, ειδε οτι πεθανε ακαριαια, και ειπε δε γαμιεται, πλημμελημα, φευγω; ε;

Δηλαδη αν απλα απο τυχη επιβιωσει το θυμα, αλλαζει κατι στην πραξη και τις ενεργειες του θυτη; Και στις 2 περιπτωσεις αυτος τρακαρει και παραταει. Το αν η μια περιπτωση ειναι χειροτερη απο την αλλη, δηλαδη το οτι υπηρχε δυνατοτητα σωτηριας του θυματος αν επαιρνε τις ευθυνες του ο θυτης, δεν αλλαζει τιποτα απολυτως για τον θυτη.

Ναι ειναι χειροτερο να παρατας καποιον που μπορεις να σωσεις, απο το να παρατας εναν ηδη νεκρο (βεβαια κατα 99% ο θυτης δεν ξερει αν εχει σφυγμο το θυμα). Αν αυτη την απαντηση θες να ακουσεις.

Αυτο για εσενα ειναι ή δεν ειναι κατι που πρεπει να αναβαθμιζεται σε κακουργημα; Και για να μην μιλαμε στον αερα, το οτι ο γυφτος πατησε με το αμαξι 3 ατομα, σκοτωσε 1 και παρατησε τα αλλα 2 να χαροπαλευουν τα οποια απο τυχη δεν πεθαναν (ακομα), ειναι η δεν ειναι αρκετα σοβαρο κατα εσενα, ωστε να υπαρχει αυτη η νυξη για κακουργηματικη πραξη;

Απαντα και σε κατι ομως, δεν θα πεσει η επαγγελματικη σου αξιοπιστια αν πεις οτι ναι, ο τυπος εκανε χοντρη μαλακια, ο νομος ισως θα επρεπε να προβλεπει οτι σε κατι παρομοιο (τροχαιο-εγκαταλειψη-νεκρος και τραυματιες) η πραξη θα επρεπε να ειναι κακουργημα και ο θυτης (ο οποιος γλιτωσε και το αλκοτεστ) να μην αφηνεται ελευθερος.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.341
Κριτικές
1
Like
35.403
Πόντοι
6.256
Πού κολλάει το αυτόφωρο ρε άσχετε? Μπας και πιστευεις οτι οι ανθρωποκτονιες απο αμελεια δικαζονται στο αυτοφωρο? Ο καθενας να πεταξει τη μαλακια του, δεν γινεται.
Αλεξούκο, θα σου δώσω καμια ευχούλα σαν εκεινες που σου δινε ο ρχ τον παλιο καλο καιρό. Τις θυμάσαι;
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.743
Like
1.427
Πόντοι
366
Ναι τύπε μου, ανθρωποκτονία από αμέλεια ειναι. Εχω βαρεθεί καθε φορα που γινεται ενα θανατηφορο τροχαιο, να βγαινει ο καθενας και να απαιτεί ισόβια. Προσεξτε παντως τι λετε, γιατι το αν θα σκοτωσεις καποιον σε τροχαιο, ειναι κατι που μπορει να τυχει στον καθενα. Και σε σενα ακομη, αυριο. Και τότε θα κραυγαζουν καποιοι γονεις ή παιδια οτι πρεπει να φας ισόβια. Ελπιζω να εχεις την στοιχειωδη νοημοσυνη να αντιλαμβανεσαι ότι δεν μπορεις να κατηγορεις για "διαφθορά" εναν θεσμο επειδη δεν λειτουργεί οπως γουσταρεις εσυ.
Οκ, δεκτο, ο νομος ειναι αυτος,... αλλα για να χουμε τα μεγεθη: μιλαμε για νεκρο παιδι, τη μανα του να χαροπαλευει, εγκαταλειψη κι επηρεια αλκοολ.. ..
Ειδικα για το ζητημα της εγκαταλειψης, οταν μαλιστα υπαρχει και νεκρος, ειχε τεθει ζητημα αυστηροποιησης της ποινης, τουτεστιν κακουργηματικου τυπου... δεν νομιζω να αλλαξε κατι ....
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.233
Like
34.724
Πόντοι
9.931
Δεν μπορει να κατηγόρησε για ανθρωποκτονία απο αμέλεια οταν σκοτώσεις παραβιάζοντας STOP η περνώντας με κόκκινο, όταν σκοτώσεις ενω κινείσαι μέσα σε κατοικημένη περιοχή με 80χλμ ενω το οριο ειναι 50, οταν σκοτώσεις ενω εισαι μεθυσμένος η μαστουρωμενος.

Ολα τα παραπάνω για μενα ειναι ανθρωποκτονία απο πρόθεση.
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.743
Like
1.427
Πόντοι
366
Δεν εγκατελειψε τραυματισμενο θυμα. Τον σκοτωσε επι τοπου.
Ο θανατος δεν ηταν αποτελεσμα της εγκαταλειψης.
Αστειο μου ακουγεται αυτο... οφειλεις να σταματησεις και να κανεις οτι μπορεις για να παρασχεις βοηθεια... δεν εισαι σε θεση να ξερεις αν τον εχεις σκοτωσει... τον αν ειναι πεθαμενος ειναι αρμοδιοτητα να το πιστοποιησουν οι γιατροι και μονο οι γιατροι... μ αυτη τη λογικη δεν εχει νοημα να σταματαει κανεις
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.818
Like
15.571
Πόντοι
3.656
Δακρυσαμε....


τυπε τοσες μπουκες κανουν καθε μερα οι γυφτοι και τοσες κλοπες,δεν μενει τιποτα για να ταϊσουν τα μπασταρδα παιδια τους; :think: :confused::confused::confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom