Νέα

Γύφτοι-βΡομά: συμβάντα, απόψεις κλπ.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Anton3566
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 375K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (1 μέλη και 3 επισκέπτες)

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
17.185
Κριτικές
166
Like
27.052
Πόντοι
34.538
Κατι δεν κολλαει στο ολο σεναριο..
Δεν προεκυψαν στοιχεια λεει το δημοσιευμα.
Αν οντως δεν προεκυψαν στοιχεια,πως βαζεις φορα παρτιδα τα προσωπα,
διαπομπευοντας τους..
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.467
Κριτικές
62
Like
45.171
Πόντοι
9.297
Μήπως ήταν όντως τεχνικοί τα παιδιά και βοηθούσαν αφιλοκερδώς; :confused:
Δώρο με την ηλεκτρολογική βοήθεια οι μεταφορικές εργασίες και η ανακαίνιση/διακόσμηση του χώρου.Τρεις δουλειές κάναν τα παιδιά και πληρώνονται για μια....που θα βρεθεί τέτοιο πακέτο ;Σβήσανε τον ανταγωνισμό..
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.467
Κριτικές
62
Like
45.171
Πόντοι
9.297
Από μία πρόσφατη επαφή που είχα με τα δικαστήρια... κατάλαβα/συνειδητοποίησα γιατί συμβαίνει αυτό που όλοι βλέπουμε και αναρωτιόμαστε;
"Δεν υπάρχει δικαιοσύνη! Γιατί τους αφήνουν ελεύθερους με αναστολή. Γιατί τους αφήνουν ελεύθερους γενικά. Γιατί μπαίνουν φυλακή μόνο για τόσο λίγο".

Η απάντηση:
Δεν υπάρχει δικαιοσύνη διότι αν υπήρχε δικαιοσύνη, δεν θα υπήρχαν δικαστές και δικηγόροι.
(Γνωρίζει κανείς ποιός είναι ο μισθός ενός δικαστή; Εγώ όχι αλλά φαντάζομαι ο υψηλότερος όλων των επαγγελμάτων (;))
Οι εγκληματίες είναι οι πελάτες τους!!! Τους χρειάζονται για να έχουν δουλειά.
Σκέψου να έβαζαν όλους τους εγκληματίες στη φυλακή για πάντα/ισόβια. Μετά από κανένα 6μηνο όλοι οι δικαστές και δικηγόροι θα έμεναν άνεργοι...
Γι αυτό και τους αφήνουν ελεύθερους, γι αυτό και μία απλή υπόθεση τραβάει 2-5χρόνια με αναβολές και ότι άλλη μαλακία τους έρθει στο μυαλό, για να έχουν δουλειά εν τω μεταξύ.

Σκέψου ένα κομμωτήριο. Αν έκοβε τα μαλλιά σου και αυτά δεν ξανα μεγάλωναν, μετά από λίγο καιρό θα έκλεινε. Ο κομμωτής θα έμενε άνεργος. Θα έπρεπε να βρει άλλη δουλειά.

Ψόφο στους δικαστές και εισαγγελείς (εύχομαι)
Τροφή για σκέψη αν μη τι άλλο....:think:
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.283
Κριτικές
7
Like
38.175
Πόντοι
10.411

Set_air

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.724
Like
3.431
Πόντοι
456
Κατι δεν κολλαει στο ολο σεναριο..
Δεν προεκυψαν στοιχεια λεει το δημοσιευμα.
Αν οντως δεν προεκυψαν στοιχεια,πως βαζεις φορα παρτιδα τα προσωπα,
διαπομπευοντας τους..
λογικά θα είπαν τους ηλικιωμένους να κάνουν αναγνώριση και αυτοί δεν θα ήταν σίγουροι ή φοβήθηκαν
δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.302
Πόντοι
10.336
αν δεις το βίντεο,είναι εντελώς ελεύθεροι - όχι με εγγύηση ή κάτι άλλο
δεν προέκυψαν λέει,στοιχεία
καλά κάνουν ρε αφού είμαστε ζώα σαν χώρα
αν είχαν πιάσει κάποιον Έλληνα θα του είχαν σκίσει το κωλαράκι ,5 χρόνια θα έτρωγε
τυπε τους γυφτους δεν τους θελουν μεσα στη φυλακη. Πολλοι απο αυτους το βλεπουν κιολας σαν διακοπουλες μιας και εχουν σχετικες ανεσεις (στεγη,φαι,τουαλετα). Ειναι σουπερ βρωμιαρηδες και παναχρηστοι, ενω δεν προσφερουν τιποτα ακομα και για τα δεδομενα μιας φυλακης, κανεις δεν θελει να τους γαμησει, κανεις δεν θελει να κανει νταλαβερια μαζι τους, κανεις δεν τους εμπιστευεται ουτε για βρωμικες δουλειες, κουβεντα δεν μπορεις να κανεις γιατι εχουν μυαλο ορκ, και δεν αξιζουν καν για "συμμορια" γιατι ειναι μικροσωμη φαρα και μεγαλοι χεστες, αν και καυγατζηδες/φωνακλαδες/τσαμπουκαληδες.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.302
Πόντοι
10.336
Τυπε έχεις κάνει κάγκελο και τα ξες αυτά;
Έλα ντε...τόσες εξειδικευμένες πληροφορίες.
πρωτη φορα δηλαδη το ακουτε; Στο στρατο, οταν πηγατε, δεν τους εδιωχναν μαζικα ειτε με αναβολες ειτε με ακαριαια ι5;

οχι δεν εχω κανει καγκελο αλλα εκανα επισκεπτηρια στον Κορυδαλλο για χρονια, ας πουμε σε συγγενη. Οι γυφτοι αν δεν κανουν κανενα αποτροπαιο εγκλημα, βγαινουν γρηγορα. Κανεις δεν θελει να ασχοληθει μαζι τους, ολοι απλα θελουν να τους κρυψουν κατω απτο χαλακι, ακομα και οι (ευκολες) δικες στα δικαστηρια "ξεπετιουνται", οσο αυτο ειναι δυνατο. Γιατι δεν βγαζεις ακρη με αυτους, τωρα που επιασαν 5-6 που αναφερετε στα πιο πισω ποστς, τι να τους κανουν; να γεμισουν ενα κελι για παρτυ τους; τσαμπα θα παει...

Οι μισοι γυφτοι δεν εχουν χαρτια, ή χρησιμοποιουν ονομα συγγενων κτλ. Τους πιανεις και δεν ξερεις ποιος ειναι ποιος, ολοι γιαννης και μαρια, οποτε ειναι ευκολο οσοι εχουν ηδη πιαστει για πολλες μαλακιες να δινουν το ονομα ενος απο τα 15 αδερφια τους. Και στις φωτογραφιες σαν τους κινεζους ειναι ολοι ιδιοι. Απλα δεν βγαζεις ακρη απο οπου κι αν το πιασεις.

Γιαυτο τους εχουν "χαρισει" καποια μερη για καταυλισμους χωρις να τους διωχνουν, γιαυτο ανεχονται τις μικροκλοπες, γιαυτο τους δινουν επιδοματα, γιαυτο τα νοσοκομεια στις εφημεριες ειναι τιγκα με αυτους κτλ κτλ κτλ.
Κανεις δεν θελει να παρει την ευθυνη, και απο οπου κι αν το δεις, μονο "παρανομα" (με την εννοια των ανθρωπινων δικαιωματων) τους ξεφορτωνεσαι. Δεν μπορεις να τους στειρωσεις, δεν μπορεις να τους απελασεις, δεν μπορεις να τους εξοντωσεις, δεν μπορεις να τους εξορισεις σε καμια βραχονησιδα, και σιγουρα, σιγουρα, δεν μπορεις να τους ενταξεις στην κοινωνια με το ζορι.
Τιποτα, θα σε κυνηγανε, ΜΚΟ, ευρ. δικαστηριο, ΟΗΕ, δεν ξερω και γω ποιος :2funny: Απλα δεν μπλεκεις
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.467
Κριτικές
62
Like
45.171
Πόντοι
9.297
πρωτη φορα δηλαδη το ακουτε; Στο στρατο, οταν πηγατε, δεν τους εδιωχναν μαζικα ειτε με αναβολες ειτε με ακαριαια ι5;

οχι δεν εχω κανει καγκελο αλλα εκανα επισκεπτηρια στον Κορυδαλλο για χρονια, ας πουμε σε συγγενη. Οι γυφτοι αν δεν κανουν κανενα αποτροπαιο εγκλημα, βγαινουν γρηγορα. Κανεις δεν θελει να ασχοληθει μαζι τους, ολοι απλα θελουν να τους κρυψουν κατω απτο χαλακι, ακομα και οι (ευκολες) δικες στα δικαστηρια "ξεπετιουνται", οσο αυτο ειναι δυνατο. Γιατι δεν βγαζεις ακρη με αυτους, τωρα που επιασαν 5-6 που αναφερετε στα πιο πισω ποστς, τι να τους κανουν; να γεμισουν ενα κελι για παρτυ τους; τσαμπα θα παει...

Οι μισοι γυφτοι δεν εχουν χαρτια, ή χρησιμοποιουν ονομα συγγενων κτλ. Τους πιανεις και δεν ξερεις ποιος ειναι ποιος, ολοι γιαννης και μαρια, οποτε ειναι ευκολο οσοι εχουν ηδη πιαστει για πολλες μαλακιες να δινουν το ονομα ενος απο τα 15 αδερφια τους. Και στις φωτογραφιες σαν τους κινεζους ειναι ολοι ιδιοι. Απλα δεν βγαζεις ακρη απο οπου κι αν το πιασεις.

Γιαυτο τους εχουν "χαρισει" καποια μερη για καταυλισμους χωρις να τους διωχνουν, γιαυτο ανεχονται τις μικροκλοπες, γιαυτο τους δινουν επιδοματα, γιαυτο τα νοσοκομεια στις εφημεριες ειναι τιγκα με αυτους κτλ κτλ κτλ.
Κανεις δεν θελει να παρει την ευθυνη, και απο οπου κι αν το δεις, μονο "παρανομα" (με την εννοια των ανθρωπινων δικαιωματων) τους ξεφορτωνεσαι. Δεν μπορεις να τους στειρωσεις, δεν μπορεις να τους απελασεις, δεν μπορεις να τους εξοντωσεις, δεν μπορεις να τους εξορισεις σε καμια βραχονησιδα, και σιγουρα, σιγουρα, δεν μπορεις να τους ενταξεις στην κοινωνια με το ζορι.
Τιποτα, θα σε κυνηγανε, ΜΚΟ, ευρ. δικαστηριο, ΟΗΕ, δεν ξερω και γω ποιος :2funny: Απλα δεν μπλεκεις
Αυτη η ανάρτηση θα μπορούσε να λέγεται "Κρατική αντιμετώπιση ρομα"-"Σωστα και λάθη".
 

petheropliktos

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2017
Μηνύματα
146
Like
447
Πόντοι
21
Από 15 χρονών κρατάω την οικογενειακή επιχείρηση. Απ'τα πρώτα πράγματα που μου είπαν οι γονείς μου ήταν να προσέχω τους γύφτους και αν γίνεται να τους διώχνω έμμεσα ή στην ψύχρα. Να λέω "λείπει το αφεντικό", κλείσαμε, σχόλασα κλπ όταν βλέπω τίποτα γύφτους να θέλουν να μπουν. Εγώ φουλ προοδευτικός και αντιρατσιστής, τα θεωρούσα προκαταλήψεις. Και λόγω νιάτων περνιόμουν για πολύ έξυπνος, μάγκας και δυνατός για να μου κουνηθεί ο οποιοσδήποτε. Τώρα, είκοσι χρόνια μετά, συμμερίζομαι απολύτως τους φόβους των γονιών μου, ειδικά αν ήταν να έχω υπάλληλο στο πόδι μου -πόσο μάλλον παιδί μου, πιτσιρικά, άβγαλτο.

Ακόμα και οι αποτυχημένες απόπειρες να σου κλέψουν κάτι ή να σε ξεγελάσουν με τα ρέστα, σου μένουν στην μνήμη και σε εξοργίζουν. Όλα αυτά τα χρόνια λοιπόν, μπορώ να θυμηθώ καθαρά 20-25 "παρατράγουδα" στο μαγαζί, και μόνο σε 2 από αυτά δεν ήταν γύφτοι. Την μία ήταν πιτσιρικάδες έλληνες κάγκουρες και την άλλη ένα πρεζάκι. Κατά τα άλλα, μικροκλοπές από τον εξωτερικό χώρο (10-15 ευρώ εμπόρευμα), "αγόρασμα" ρέστων (όπου φλυαρούν και σε παιδεύουν για να σε ζαλίσουν, παίρνουν τελικά κάτι φτηνό, σου δίνουν αρχίκα κατοστάευρο ή πενηντάευρο, παίρνουν τα ρέστα και μετά "ανακαλύπτουν" ψιλά και σου λένε δώσε πίσω τα χοντρά για να σου δώσω ψίλα, αλλά ελπίζουν να ξεχάσεις να ζητήσεις κι εσύ τα ρέστα που ήδη τους έδωσες), φριχτά παζάρια και ηλίθιες απαιτήσεις ή ζοριλίκια, ενώ συχνά μπουκάρουν και πέντε-δέκα μαζί και μιλάνε φωναχτά κάνοντας το μαγαζί χάος, με την ελπίδα ή να κλέψουν κάτι τα κουτσούβελα ή να σε ζαλίσουν για να τσουρνέψουν κάτι ή να τους κάνεις κάποια απ'τα χατήρια και τις εκπτώσεις που ζητούν.

Όλα αυτά, στην συντριπτική πλειοψηφεία όπως είπα, τα έζησα/ζω από γύφτους. Βοήθησα τον κουνιάδο μου να ανοίξει παρόμοιο μαγαζί και μου έρχεται μια μέρα καμαρωτός-καμαρωτός, μου λέει "έκλεισα μια παραγγελία πεντακόσια ευρώ, θα μου πάρει δυο μέρες να την ετοιμάσω, απλά πρέπει να το πάω σε έναν γάμο στον Δενδροπόταμο". Δαγκώθηκα, του λέω θα έρθω μαζί σου. Μην το βλέπεις έτσι, μου λέει, έχω πληρωθεί προκαταβολικά, είναι και για γάμο, δεν θα θέλουν να χαλάσει το κλίμα, έχουν πάρει κι άλλα πράγματα στο παρελθόν κλπ κλπ. Επίσης θεωρούσε τον εαυτό του πιο προοδευτικό από εμένα. Καλάαα...

Πάμε, γλέντια και χαρές, βγαίνει η νύφη, κοιτάζει την παραγγελία σαν να της πήγαμε σκατά. Τί είναι αυτό;;; λέει. Το ένα δεν της άρεσε, το άλλο δεν της άρεσε, μ@λακίες. Κοντεύουμε να αρπαχτούμε με το κωλόσογο μέσα στο Ισλαμαμπάντ, το ξέρουμε και το ξέρουν ότι δεν μας παίρνει να κάνουμε τίποτα. Ζητάνε πίσω λεφτά, εμείς επίτηδες δεν έχουμε πάρει ούτε ευρώ επάνω μας κι έχουμε ένα κινητό παλιό της μάνας μου, ούτε πενήντα ευρώ αξίας. Τελικά κρατάνε αμανάτι ένα κομμάτι του εξοπλισμού ( ! ) και φεύγουμε.

Το χειρότερο έγινε πρόπερσι, μετά από τις καραντίνες και με τα ταμεία άδεια, κυνηγάμε πελάτη με το ντουφέκι. Έρχεται αρκουδόγυφτος, διαλέγει κάτι ακριβό, μου αρχίζει τα περίεργα ότι είναι έκπληξη για την κυρά του, να πάμε να το παραδώσουμε σε μια εβδομάδα, μόλις μας πάρει τηλέφωνο κλπ κλπ. Αφήνει προκαταβολή τα μισά λεφτά για να καπαρώσει το δώρο και τα άλλα μισά επιμένω να μας τα δώσει πριν φύγουμε για την παραγγελία. Με διάφορες προφάσεις, με πείθει τον μ@λάκα ότι δεν προλαβαίνει να περάσει να δώσει τα λεφτά, και θα μου τα δώσει εκεί. Εν τω μεταξύ έχω ονοματεπώνυμο, διεύθυνση κατοικίας (σε καλή περιοχή της Θεσσαλονίκης), πινακίδες αυτοκινήτου, τα πάντα. Λέω δεν υπάρχει περίπτωση να μου παίξει μλκία, παίρνω και τον πατέρα μου μαζί για ασφάλεια.

Ξεφορτώνουμε το ογκώδες δώρο και ζητάω τα λεφτά. Βγάζει να πληρώσει, του λείπουν 100 ευρώ, άχου ξέχασα να βγάλω απ'το ατμ εδώ κάτω, λέει. Η γύφτισσα εν τω μεταξύ με τα γυφτάκια έχουν περικυκλώσει το δώρο, σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να το πάρω πίσω, σκέφτομαι μήπως να αφήσω τον πατέρα μου εκεί να το προσέχει, σκατά, όλο ηλίθιες σκέψεις. Το θέμα είναι ότι εσύ σαν νορμάλ πωλητής δεν ξέρεις πώς να αντιδράσεις σε τέτοιες καταστάσεις, ενώ οι πεπειραμένοι σε αυτά κλέφτες κινούνται σαν να εκτελούν χορογραφία, ξέρουν τους διαλόγους κλπ.

Του λέω εγώ ο έξυπνος, πάνε εσύ με το αμάξι μπροστά κι εγώ σε ακολουθώ από πίσω. Μην κάνεις καμιά βλακεία γιατί ξέρω ακριβώς πού μένεις, έχω ονόματα, πινακίδες, βίντεο με την φάτσα του από τις κάμερες του μαγαζιού, μέχρι και δελτίο αποστολής όπου φαίνεται ότι δεν έχω εξωφληθεί. Ρε τί ανησυχείς, μου λέει σαν να με λέει χέστη, πάμε.

Πρώτη στροφή, δεύτερη στροφή, παραβιάζει στοπ και αρχίζει να τρέχει σαν τρελός μες στα στενά. Τον ακολουθώ μετά βίας προσέχοντας μην στουκάρω πουθενά, τον κοντεύω, μέχρι που μπαίνει ανάποδα σε μονόδρομο -ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥΣ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ- και τον χάνω. Πώς δεν τράκαρε κανέναν ή δεν παρέσυρε κανέναν πεζό, απορώ. Τρέχω πίσω στο σπίτι, η γυφτο-οικογένεια έχει πάρει το δώρο μέσα και έχει ταμπουρωθεί. Βρίζω, κλωτσάω, τα γυφτάκια με κοροϊδεύουν κιόλας.

Έναν μήνα μετά, κι αφού έχει γίνει κανονικά μήνυση στην Αστυνομία, έρχονται στο μαγαζί και δίνουν τα 100 ευρώ σαν να μην τρέχει τίποτα. Στο Τμήμα μου είπαν από την πρώτη στιγμή ότι είναι γνωστή κωλο-οικογένεια και κάνουν συνέχεια τέτοια. Βασίζονται στον φόβο του απλού νοικοκύρη, ότι δεν θα πάει για 50 και 100 ευρώ να κάνει μήνυση, ρισκάροντας να μπει στο στόχαστρό τους. Όπως φοβόμουν κι εγώ για αρκετό καιρό, μην έρθουν κάνα βράδυ και μου κατεβάσουν την τζαμαρία για εκδίκηση.

Και απορώ: Αυτός ο #ούστης μπήκε σε τόση διαδικασία, όχι για να ταΐσει τα παιδιά του, αλλά για να κάνει ένα ακριβό δώρο στην γυναίκα του, και μπροστά της να γίνει όλο αυτό. Θα τράκαρε κανέναν κακομοίρη που θα κατέβαινε αμέριμνος τον μονόδρομό του, ή θα σκότωνε κανένα παιδάκι, καμιά μάνα με καροτσάκι που θα περνούσαν τον δρόμο. Για ένα κωλοδώρο. ΚΙ ενώ ήξερε ότι είχα ό,τι χρειαζόταν για να του κάνω μήνυση. Και τον αφήνουμε να κυκλοφορεί ελεύθερος, ούτε καν να τρώει πρόστιμο.
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.133
Κριτικές
491
Like
37.452
Πόντοι
41.447

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.228
Like
34.717
Πόντοι
9.931

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.789
Like
17.827
Πόντοι
3.656
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.228
Like
34.717
Πόντοι
9.931

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.899
Κριτικές
16
Like
14.731
Πόντοι
6.515

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom