Νέα

ΦΑΡΜΑΚΟΝΗΣΙ, Έρευνα για τους θανάτους ζητεί η Διεθνής Αμνηστία.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα democrat
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Στις "από κοινού" ληφθείσες αποφάσεις λοιπόν... Μάλιστα...

Και σε αυτές που δεν λαμβάνονται από κοινού, όπως π.χ. οι υπουργικές αποφάσεις, τα πάσης φύσεως διατάγματα... έχουν και  εκεί "υποχρέωση";

Μην μπείτε στον κόπο να απαντήσετε. Το πολίτευμα που περιγράφετε είναι μια παρέκβαση της δημοκρατίας. Είναι η δημοκρατία εκείνη, όπου η υποχρέωση αποδοχής των αποφάσεων του σκληρού  πυρήνα του κόμματος, είναι επιβεβλημένη από τους βουλευτές του. Ο βουλευτής πια, δεν βούλεται. Ο ρόλος του περιορίζεται σε έναν απλά αδρά αμοιβόμένο υποστηρικτή,  και  έτσι τα εκάστοτε "φιρμάνια"  εκτοπίζουν τους νόμους.

Αυτή η παρέκβαση, εκτός του ότι διευκολύνει τους δημαγωγούς των εκάστοτε κομμάτων της βουλής να πολώνουν το κλίμα και να δημιουργούν διχόνοιες και αόρατους εχθρούς,  προκειμένου να αποσπούν την προσοχή των πολιτών από τα πραγματικά προβλήματα, και να συνεχίζουν να βρίσκονται στις καρέκλες τους ομού με τους τυχάρπαστους φίλους τους, με το κρατικό χρήμα να ρέει άφθονο στις τσέπες τους, δημιουργεί ακόμα πιο σημαντικά προβλήματα.  Όσες κοινωνικο-οικονομικές τάξεις έχουν δύναμη να κάνουν την ανατροπή, μπαίνουν εσκεμμένα στο μάτι του κυκλώνα από το κυβερνών κόμμα, κατατρέχονται και αποδυναμώνονται. Το όποιο κύρος των θεσμών υπονομεύεται, και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να  σχηματίζεται μια πολιτεία στην οποία κυριαρχούν τα κομματόσκυλα οι αυλοκόλακες και οι δηλωσίες. Αυτή η μορφή πολιτεύματος προσομοιάζει στην τυραννία και  δεν αποτελεί  πολίτευμα με την ουσιαστική έννοια του όρου.

η εκδοση των υπουργικών αποφάσεων και των προεδρικών διαταγμάτων γίνεται σύμφωνα με νόμο ο οποίος εξουσιοδοτεί τον υπουργό ή τον πρόεδρο της δημοκρατίας να εκδίδει αυτές τις αποφάσεις/διατάγματα .. πολύ απλά ο διαφωνών μπορεί να ζητήσει είτε να κυρωθεί με νόμο είτε να αλλάξει ο εξουσιοδοτικός νόμος ή ακόμη ο νόμος τον οποίον ψήφισε να μην περιέχει τέτοιες εξουσιοδοτήσεις...

και για να τελειώνουμε με το εν λόγω θέμα.. η μοναδική περίπτωση στην οποία παρακάμπτεται η βουλή και δεν μπορεί να εκφραστεί η βούλησις των βουλευτών είναι η έκδοση πράξεων νομοθετικού περιεχομένου...

και ναι μεν έγινε κατάχρησις της δυνατότητος αυτής την τελευταία τριετία αλλά ως προκύπτει () από τις 41 πράξεις που εκδόθηκαν η συντριπτική πλειονότης ήταν ανευ ουσιαστικού περιεχομενου πχ «Τροποποίηση της παρ. 16 του άρθρου 49 του ν. 4030/2011 ‘Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης, ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις’ (Α΄ 249)»

 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.709
Κριτικές
90
Like
36.312
Πόντοι
25.467
η εκδοση των υπουργικών αποφάσεων και των προεδρικών διαταγμάτων γίνεται σύμφωνα με νόμο ο οποίος εξουσιοδοτεί τον υπουργό ή τον πρόεδρο της δημοκρατίας να εκδίδει αυτές τις αποφάσεις/διατάγματα .. πολύ απλά ο διαφωνών μπορεί να ζητήσει είτε να κυρωθεί με νόμο είτε να αλλάξει ο εξουσιοδοτικός νόμος ή ακόμη ο νόμος τον οποίον ψήφισε να μην περιέχει τέτοιες εξουσιοδοτήσεις...

Πράγμα το οποίο εμπίπτει, στην τρίτη και στην τέταρτη παράγραφο της αναρτήσεως μου.

Καλά κρασιά...
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
θα σου απαντήσω αφαιρετικά.. σίγουρα δεν είναι καλής ποιότητας αυτοί που ζητούν να επιβάλλουν στις χώρες που τους φιλοξενούν (και πολλές φορές παρά την θέληση της πλειοψηφίας των κατοικων) αυτά

111015-sharia-europe-020.jpg


062113_2036_JihadistsOc1.jpg


images


sharia-lawmuslim.jpg


europe_cancer.jpg


ναι αυτοί είναι κακής ποιότητας... .
τυπε, ουτε 'μενα μ αρεσουν αυτα....και δεν εθελοτυφλω αναγνωριζω οτι συμβαινουν σε καποιες χωρες...
το θεμα ειναι καταρχην οτι τα παιδακια που πνιγονται δεν φταιν σε τιποτα, κατα δευτερο αυτοι που φευγουν πολυ πιθανον δεν τους αρεσουν τετοιες καταστασεις και ισως φευγουν και για αυτο, και κατα τριτον, κανεις μα κανεις, ακομα και ο πιο αριστερος κι ο πιο αναρχικος δεν θα επιτρεψει τετοιες φασιστικες συμπεριφορες και φονταμενταλιστικες αντιληψεις αφου αυτες απο μονες του συνιστουν εγκληματα κατα του ανθρωπου και ανελευθερια σκεψης.....ειναι αντιφατικο απ τη μια να υποστηριζεις τα ανθρωπινα δικαιωματα κι απ την αλλη να αποδεχεσαι τετοια απεχθη πραγματα...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
τυπε, ουτε 'μενα μ αρεσουν αυτα....και δεν εθελοτυφλω αναγνωριζω οτι συμβαινουν σε καποιες χωρες...
το θεμα ειναι καταρχην οτι τα παιδακια που πνιγονται δεν φταιν σε τιποτα, κατα δευτερο αυτοι που φευγουν πολυ πιθανον δεν τους αρεσουν τετοιες καταστασεις και ισως φευγουν και για αυτο, και κατα τριτον, κανεις μα κανεις, ακομα και τον ο αριστερος κι ο πιο αναρχικος δεν θα επιτρεψει τετοιες φασιστικες συμπεριφορες και φονταμενταλιστικες αντιληψεις αφου αυτες απο μονες του συνιστουν εγκληματα κατα του ανθρωπου και ανελευθερια σκεψης.....ειναι αντιφατικο απ τη μια να υποστηριζεις τα ανθρωπινα δικαιωματα κι απ την αλλη να αποδεχεσαι τετοια απεχθη πραγματα...
και όμως τις επιτρέπει και φωνάζει όταν μια δημοκρατική πολιτεία προσπαθεί να τις απαγορεύσει... οι φωτό είναι ΟΛΕΣ από ευρωπαικές χώρες...

στις οποίες οι κακής ποιότητας μετανάστες που μαζεύονται στην χώρα μας προσπαθούν να μεταφέρουν το περιβάλλον της δικιάς τους χώρας...

και αυτοί που φέυγουν δεν φεύγουν γιατί δεν τους αρέσουν οι καταστάσεις αυτές αλλά με σκοπό να τις μεταλαμπαδεύσουν και αλλού..

όσο για τα παιδάκια.. δίκιο έχεις αλλά μαλακίες γονέων παιδεύουσι τέκνα...
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
τυπε αλλο ειναι το να υποστηριζω τη θρησκευτικη ελευθερια ή το δικαιωμα του αλλου να πιστευει οπου θελει, κι αλλο οι ακραιες μαλακιες "θρησκευτικων χουλιγκανων-καφρων"...δεν ειναι ολοι οι μουσουλμανοι ετσι...δεν ειναι καλο να γενικευουμε

απ το διαμαρτυρομαι για την οποιαδηποτε μαλακια που μ δερνει μεχρι το λοιθοβολω καποιον εχει μια αποσταση.....η φωτο λιθοβολισμου δεν νομιζω να ειναι απο δω

το οτι προσπαθουν να τα μεταφερουν δεν το εχω αντιληφθει να γινεται εδω, κι αν γινοταν, εγω που ειμαι και ελευθεριακων αντιληψεων θα ημουν ο πρωτος που θα εναντιωνοταν (επ ουδεμια περιπτωση δεν θα τους υποστηριζα)  σε κατι τετοιο...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
τυπε αλλο ειναι το να υποστηριζω τη θρησκευτικη ελευθερια ή το δικαιωμα του αλλου να πιστευει οπου θελει, κι αλλο οι ακραιες μαλακιες "θρησκευτικων χουλιγκανων-καφρων"...δεν ειναι ολοι οι μουσουλμανοι ετσι...δεν ειναι καλο να γενικευουμε

απ το διαμαρτυρομαι για την οποιαδηποτε μαλακια που μ δερνει μεχρι το λοιθοβολω καποιον εχει μια αποσταση.....η φωτο λιθοβολισμου δεν νομιζω να ειναι απο δω

το οτι προσπαθουν να τα μεταφερουν δεν το εχω αντιληφθει να γινεται εδω, κι αν γινοταν, εγω που ειμαι και ελευθεριακων αντιληψεων θα ημουν ο πρωτος που θα εναντιωνοταν (επ ουδεμια περιπτωση δεν θα τους υποστηριζα)  σε κατι τετοιο...

λες εεε??


 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
τυπε αλλο ειναι το να υποστηριζω τη θρησκευτικη ελευθερια ή το δικαιωμα του αλλου να πιστευει οπου θελει, κι αλλο οι ακραιες μαλακιες "θρησκευτικων χουλιγκανων-καφρων"...δεν ειναι ολοι οι μουσουλμανοι ετσι...δεν ειναι καλο να γενικευουμε

απ το διαμαρτυρομαι για την οποιαδηποτε μαλακια που μ δερνει μεχρι το λοιθοβολω καποιον εχει μια αποσταση.....η φωτο λιθοβολισμου δεν νομιζω να ειναι απο δω

το οτι προσπαθουν να τα μεταφερουν δεν το εχω αντιληφθει να γινεται εδω, κι αν γινοταν, εγω που ειμαι και ελευθεριακων αντιληψεων θα ημουν ο πρωτος που θα εναντιωνοταν (επ ουδεμια περιπτωση δεν θα τους υποστηριζα)  σε κατι τετοιο...


 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
90
Πόντοι
866
Αυτοι που καθονται κλαρινα στη χωρα τους ερχονται εδω και βγαζουν γλωσσα και δικαιωματα ξαφνικα σα μαγκες.
Δε πειραζει, να φανε και τα ψαρια κατι. Πανω απ'ολα οικολογια.

ευγε ευγε.. και εις ανώτερα. Στην ρουφιανιά έχεις ήδη καλή εξέλιξη. Αλλά δεν σταματάς εκεί. Θέλεις προφανώς να κάνεις καριέρα.
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
για το δευτερο σιγουρα λεω....αν δεν ξερουμε για τον εαυτο μας, τοτε τι ξερουμε ;)

για το πρωτο σου πα δεν εχω αντιληφθει (που σημαινει οτι μπορω να πεφτω κι εξω) να γινεται εδω...κι εσυ μου παραθετεις φωτο απ την αγγλια.....τωρα ως προς το αρθρο, ναι ειναι μαλακια...τι θες να σου πω?...........θες κυριε μουσουλμανε να μην πινεις αλκοολ οπως λεει η θρησκεια σου? ωραια, καντο μην ζητας ομως να απογορευτει κι σ ολα τα μαγαζια..........αυτη ειναι η θεση μου ως προς το αρθρο.
κι ερωτω επειδη καποιοι κολλημενοι φανατικα θρησκευομενοι (στενομυαλοι κατ εμε) θελουν τα δικα τους, πρεπει να πνιγουμε οικογενειες μεσοπελαγα???? τι εινα αυτο πολιτικη σοβαρου κρατους??? ανθρωπια???? πολιτισμος??? ανωτεροτητα?? τι???
και ωραια πες οτι ζητανε αυριο μεθαυριο κατι αντιστοιχο κι εδω (που δεν προκειται, αλλα λεμε τωρα), σημαινει οτι θα γινει κιολας???
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
Σε ευρωπαϊκή χώρα έγινε.

Στημένο δρώμενο που καταγγέλει τις βιαιοπραγίες του Ισλάμ εναντίον των γυναικών. 

ααα λαθος καταλαβα... τι μλκ ειμαι
λεω κι εγω εφαγε κοτρονες κι εχει τετοια εικονα  :huh:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
για το δευτερο σιγουρα λεω....αν δεν ξερουμε για τον εαυτο μας, τοτε τι ξερουμε ;)

για το πρωτο σου πα δεν εχω αντιληφθει (που σημαινει οτι μπορω να πεφτω κι εξω) να γινεται εδω...κι εσυ μου παραθετεις φωτο απ την αγγλια.....τωρα ως προς το αρθρο, ναι ειναι μαλακια...τι θες να σου πω?...........θες κυριε μουσουλμανε να μην πινεις αλκοολ οπως λεει η θρησκεια σου? ωραια, καντο μην ζητας ομως να απογορευτει κι σ ολα τα μαγαζια..........αυτη ειναι η θεση μου ως προς το αρθρο.
κι ερωτω επειδη καποιοι κολλημενοι φανατικα θρησκευομενοι (στενομυαλοι κατ εμε) θελουν τα δικα τους, πρεπει να πνιγουμε οικογενειες μεσοπελαγα???? τι εινα αυτο πολιτικη σοβαρου κρατους??? ανθρωπια???? πολιτισμος??? ανωτεροτητα?? τι???
και ωραια πες οτι ζητανε αυριο μεθαυριο κατι αντιστοιχο κι εδω (που δεν προκειται, αλλα λεμε τωρα), σημαινει οτι θα γινει κιολας???

ειπε κανένας να τις πνίγουμε?? αρκεί να μην τις δεχόμαστε στο έδαφος μας...
 
Εγγρ.
4 Σεπ 2013
Μηνύματα
1.376
Like
1
Πόντοι
16
τυποι μου με λιγοτερο απο 21 ωρες στην διαθεση μου να προλαβω οτι μπορω ακομη απο ελλαδιτσα γιατι παιζει να μην με ξαναβγαλει ο δρομος απο δω, εχω να ευχηθω τα καλλιτερα και τα χειροτερα αναλογως τια αξιζει στον καθενα μας.
χαρηκα που τα λεγαμε με καποιους απο σας.
adios amigos.
 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
90
Πόντοι
866
τυποι μου με λιγοτερο απο 21 ωρες στην διαθεση μου να προλαβω οτι μπορω ακομη απο ελλαδιτσα γιατι παιζει να μην με ξαναβγαλει ο δρομος απο δω, εχω να ευχηθω τα καλλιτερα και τα χειροτερα αναλογως τια αξιζει στον καθενα μας.
χαρηκα που τα λεγαμε με καποιους απο σας.
adios amigos.

στο καλο γέροντα  :) ό,τι καλύτερο
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.709
Κριτικές
90
Like
36.312
Πόντοι
25.467
τυποι μου με λιγοτερο απο 21 ωρες στην διαθεση μου να προλαβω οτι μπορω ακομη απο ελλαδιτσα γιατι παιζει να μην με ξαναβγαλει ο δρομος απο δω, εχω να ευχηθω τα καλλιτερα και τα χειροτερα αναλογως τια αξιζει στον καθενα μας.
χαρηκα που τα λεγαμε με καποιους απο σας.
adios amigos.

Καλή τύχη, γέροντα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom