Νέα

Ευρωεκλογές 2009

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα leonoro
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 453
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

andidote1

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
70
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Κούλαρε andidote, κουβέντα κάνουμε
Με σένα φίλε μου είμαι απολύτως cool, όμως δυστυχώς αυτό το επιχείρημα περί απόλυτων αριθμών το άκουσα και από χείλη υποτίθεται "σοβαρών ανθρώπων" (βλέπε Μεϊμαράκης, και άλλοι). Και καλό είναι να μην τα αφήνουμε να πέφτουν κάτω κάτι τέτοια, αλλιώς υπάρχουν τριγύρω μας μπόλικοι που μπορεί και να τα θεωρήσουν εύλογα. Δυστυχώς άλλωστε οι περισσότεροι άνθρωποι δεν τα πάνε καλά με τα μαθηματικά.
 

NIGHTRIDER1981

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2008
Μηνύματα
598
Like
12
Πόντοι
6
Με σένα φίλε μου είμαι απολύτως cool, όμως δυστυχώς αυτό το επιχείρημα περί απόλυτων αριθμών το άκουσα και από χείλη υποτίθεται "σοβαρών ανθρώπων" (βλέπε Μεϊμαράκης, και άλλοι). Και καλό είναι να μην τα αφήνουμε να πέφτουν κάτω κάτι τέτοια, αλλιώς υπάρχουν τριγύρω μας μπόλικοι που μπορεί και να τα θεωρήσουν εύλογα. Δυστυχώς άλλωστε οι περισσότεροι άνθρωποι δεν τα πάνε καλά με τα μαθηματικά.
και το τελευταίο κάποιοι το εκμεταλλεύονται για να ερμηνεύσουν όπως θέλουν τα αποτελέσματα...
Ο Μεϊμαράκης (για όσους ξέρουν) διέλυσε το στράτευμα...μπάχαλο σας λέω!!!
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
1. Πιθανώς να μην το πρόσεξες, αλλά η Ελλάδα εκπροσωπείται με λιγότερους ευρωβουλευτές. Άρα οι συγκρίσεις ως προς τον αριθμό των εκλεγόμενων ευροβουλευτών απαιτούν αναγωγή των αριθμών - αλλιώς είναι για τον κάλαθο των σκουπιδιών κατευθείαν.
2. Οποιαδήποτε επιχειρηματολογία με βάση τον αριθμό των ψήφων επίσης απαιτεί αναγωγή αφού δεν είναι συγκρίσιμη η αποχή στις δύο εκλογές. Αυτή η μπαρουφολογία με τους απόλυτους αριθμούς μόνο σε μαθηματικά αναλφάβητους μπορεί να σταθεί, καθώς υπονοεί (αχ πόσο βολικό) ότι οι απέχοντες προέρχονται σχεδόν αποκλειστικά από ένα κόμμα.

Με σένα φίλε μου είμαι απολύτως cool

Ωραία, οπότε :
1. Το αποτέλεσμα της εκπροσώπησης ομως θα είναι πιθανόν 8-8 διότι, λόγω της μείωσης, ακόμα και διαφορά 4,5% δεν προσθέτει βουλευτή
2. Δεν έθιξα το θέμα της αποχής, ούτε υπονόησα ότι προέρχονται μόνο από ΝΔ
είπα μόνο ότι η ΝΔ έχει κοντά 1 εκατ. λιγότερους ψήφους για χ,ψ, λόγους και αυτό δεν είναι γεγονός αμελητέο

οι αναγωγές είναι θεμιτό να γίνουν για τα πολιτικά συμπεράσματα, δεν διαφωνώ
 

whoknows

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
149
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Συγκρίνετε Νίκαια, Αιγάλεω, Λιόσια, Δραπετσώνα...με Εκάλη και άλλα βόρεια...
 

andidote1

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
70
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Η σωστή στατιστική θέλει σωστές υποθέσεις εργασίας. Και για να τις έχουμε αυτές θα πρέπει να απαντήσουμε σε μερικά βασικά ερωτήματα, όπως ενδεικτικά:

1. Τι ποσοστό της αποχής συνιστά ψήφο διαμαρτυρίας, και τι ποσοστό οφείλεται σε παράγοντες όπως "προτίμηση της παραλίας", "απόσταση από τον τόπο όπου ψηφίζω", κ.λπ.
Είναι προφανές ότι οι παράγοντες του δεύτερου τύπου είναι μάλλον (ως προς τα δύο μεγάλα κόμματα) εξομαλυσμένοι, δηλαδή είναι λογικό να υποθέσει κανείς ότι η αποχή μοιράζεται αναλογικά. Ως προς την αποχή του πρώτου τύπου είναι εύλογο να υποθέσει κανείς ότι είναι μεγαλύτερη για ψηφοφόρους της όποιας τρέχουσας κυβέρνησης, όμως επειδή πρόκειται για καθαρά πολιτική πράξη (άρα μιλάμε για συνειδητοποιημένους πολίτες) αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι οι άνθρωποι αυτοί θα ψήφιζαν το κόμμα αυτό σε τυχόν βουλευτικές εκλογές.

2. Πώς κατανέμεται η αποχή ηλικιακά, και ιδίως ως προς τους νέους ψηφοφόρους. Ποιο είναι το μοντέλο της πιθανής συμπεριφοράς τους σε περίπτωση μη αποχής τους?

Επειδή όμως εδώ έχουμε να κάνουμε με πολιτικούς, η εικόνα που αυτοί δίνουν προς τα έξω δεν έχει καμία σχέση με την πραγματική στατιστική. Για να δικαιωθεί βεβαίως το περίφημο ρητό (που μας επαναφέρει με κατάλληλο τρόπο και στο site):

"Η στατιστική είναι σαν το μαγκάλι της πουτάνας. Όλους τους ζεσταίνει"
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
8/6 2009 4:07

--------------------------------------------------------------------------------
Εγγεγραμμένοι 9,957,626
Ενσωμάτωση 99.54 %
Ψήφισαν 52.61 %
Εγκυρα 97.45 %
Ακυρα/Λευκά 2.55 %

--------------------------------------------------------------------------------

8 36.66 % πασοκ
8 32.29 % νδ
2 8.35 % κκε
2 7.15 % λαος
1 4.70 % συριζα
1 3.49 % οικολογοι
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Τσιμπρα τσιμπα μου τ' αρχιδι τωρα.
Ετσι για να μαθετε να χαιδευετε τ' αυτια των κουκουλοφορων. Φασιστες ε φασιστες.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616

free

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.150
Κριτικές
150
Like
2.853
Πόντοι
6.925
1. Ποτέ άλλοτε 7% τα διάφορα μικρά κόμματα. Σε βουλευτικές δεν θα το ξαναδούμε, ο κόσμος βρήκε ευκαιρία να διαμαρτυρηθεί με ένα "επίσημο" γκαλοπ.
2. Αδειασε ο ΣΥΝ , καιρός είναι να σοβαρευτεί λίγο (λέμε και καμιά  :jerking: να περνά η ώρα)
3. Οι οικολόγοι πρασινοι ξεσπάθωσαν με εκείνο το 7% που τους δίναν τα γκαλοπ και εκτέθηκαν στα κανάλια, τι θέλαν και βγήκαν, τους την έπεσαν και οι - ταγμένοι - δημοσιογράφοι.
4. Ο Καρατζαφέρης συσπυρώνει τους δεξιούς έως ακροδεξιούς που υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα - όπως υπάρχουν τόσα χρόνια σταθερά κουμουνιστές του ΚΚΕ. Υπάρχουν πολλοί κρυφοβασιλικοί αλλά σε μία τάχα μου δημοκρατία σαν αυτήν που εχουμε έτσι και το πεις θα σε πάρουν με τα νεράτζια. Ενώ να πεις ότι μάχεσαι με το ΚΚΕ για μία ολιγαρχία ανατολικού τύπου του 1960 είσα απλά ένας αριστερός  :jerking:
5. Η ΝΔ που πάει άραγε. Πότε πήρε κόμμα τρίτες εκλογές σερί? Ποτέ. Μόνο ο Γιωργάκης μπορεί αν θέλει να τους βοηθήσει. 4,5% διαφορά με τόσα που έχουν γίνει είναι μάλλον νίκη της ΝΔ  :2funny:
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
αποψή μου ειναι ότιη νδ ηττήθηκε στίς εκλογές όπως καί τό πασοκ πού πανηγυρίζει αδικαιλογητα.. το 36% είναι μικρότερο ποσοσό από αυτο πού πήρε στίς τελευταίες βουλευτικές εκλογές.το κκε επίσης παρουσιάζει μείωση τώ ποσοστών του σέ σύγκριση μέ τίς προηγούμενες ευρωεκλογέςκαί σχεδόν ίδια ποσοστά μέ τίς τελευταίες βουλευτικές εκλογές...επίσης ο συνασπισμός έχει συντριβεί...λόγω τών γεγονότων τού δεκεμβρίου μέ τους κουκουλοφόρους,
πραγματικός νικητής είναι γιά μένα τό λάος καί τά μικρά η πολύ μικρά κόμματα.
η άνοδος τού λάος δέν ωφείλετε τόσο στήν οικονομική πολιτική τής νδ αφού πολλοί ψηφοφόροι τού λάος πιστεύουν ότι είναι τό ίδιο σκατά τά δύο μεγάλα κόμματα,οσο τά προβλήματα τής αυξημένης μετανάστευσης καί τής ανασφάλειας καί τής χαλαρότητας πού υπέδειξε η αστυνομία τόν δεκέμβριο στούς κλεφτοκοτάδες καί ρεμάλια τών εξαρχείων
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
5. Η ΝΔ που πάει άραγε. Πότε πήρε κόμμα τρίτες εκλογές σερί? Ποτέ. Μόνο ο Γιωργάκης μπορεί αν θέλει να τους βοηθήσει. 4,5% διαφορά με τόσα που έχουν γίνει είναι μάλλον νίκη της ΝΔ  :2funny:
κερδισε η ΝΔ; :2funny: :2funny: :2funny:
δεν ειναι κακο να εισαι οπαδος
αλλα να μην σε ψηφισουν ουτε αυτοι που διορισες;
 

Tefktros

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2007
Μηνύματα
98
Like
0
Πόντοι
0
Έτσι για την ιστορία..

Ευρωεκλογές 1989: Λοιπά κόμματα 7,96% (τώρα 7,37%)
Ευρωεκλογές 1999: Δικομματισμός 68,92% (τώρα 68,94%)
Ευρωεκλογές 2004: ΚΚΕ 9,48% (τώρα 8,35%)
Ευρωεκλογές 2004: ΣΥΡΙΖΑ 4,16% (τώρα 4,70%)

Η μόνη διαφορά με άλλες εκλογικές αναμετρήσεις σε επίπεδο ευρωεκλογών είναι τα επίπεδα της αποχής η οποία αυξάνεται σταθερά από το 1981 και το ΛΑΟΣ που σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη έπαιξε σε % κοντά στο 9 με 10% κάτι που για μένα είναι φανόμενο και απότελεσμα επικίνδυνης πολιτικής παρακμής την οποία χρεώνονται τα δυο μεγάλα κόμματα. Οι Πράσινοι θα χρειαστούν κι άλλη αναμέτρηση για να δείξουν αν το % έχει μονιμότερα χαρακτηριστικά. Όσο για τον Κωστάκη χθές μου θύμισε το "όπου και να πάς τον λούτσο θα τον φάς" στήσανε ολόκληρη λαμογία με τα αποτελέσματα για να βγεί να μας πεί συνεχίζουμε σταθερά. Κωστάκη την επόμενη φορά ο λούτσος θα είναι ασάλιωτος γιατί οι πολίτες έχουν μνήμη και στομάχι. Τώρα για τον Γιωργάκη τι να πώ τα λέει (;) όλα μόνος του. Τον σπρώχνουν στην καρέκλα κι αυτός λέει όπως ο Σεφερλής "φοβούμαι....". Ρε που μπλέξαμε!

Αν έγραψα τα παραπάνω σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε όσα έχουν γράψει φίλοι του site αλλά φίλοι μου έλεος πια με τους κοπρολάγνους δημοσιογράφους που προσπαθούν να μας πουν ότι νύχτωσε το καταμεσήμερο.
 

Tefktros

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2007
Μηνύματα
98
Like
0
Πόντοι
0
Και έλεος φίλοι μου ας συγκρίνουμε όμοια πράγματα!. Ποτέ οι ευρωεκλογές δεν είχαν κι ούτε πρόκειται να έχουν σχέση με τις Εθνικές εκλογές.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Έτσι για την ιστορία..

Ευρωεκλογές 1989: Λοιπά κόμματα 7,96% (τώρα 7,37%)
Ευρωεκλογές 1999: Δικομματισμός 68,92% (τώρα 68,94%)
Ευρωεκλογές 2004: ΚΚΕ 9,48% (τώρα 8,35%)
Ευρωεκλογές 2004: ΣΥΡΙΖΑ 4,16% (τώρα 4,70%)

Η μόνη διαφορά με άλλες εκλογικές αναμετρήσεις σε επίπεδο ευρωεκλογών είναι τα επίπεδα της αποχής η οποία αυξάνεται σταθερά από το 1981 και το ΛΑΟΣ που σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη έπαιξε σε % κοντά στο 9 με 10% κάτι που για μένα είναι φανόμενο και απότελεσμα επικίνδυνης πολιτικής παρακμής την οποία χρεώνονται τα δυο μεγάλα κόμματα. Οι Πράσινοι θα χρειαστούν κι άλλη αναμέτρηση για να δείξουν αν το % έχει μονιμότερα χαρακτηριστικά. Όσο για τον Κωστάκη χθές μου θύμισε το "όπου και να πάς τον λούτσο θα τον φάς" στήσανε ολόκληρη λαμογία με τα αποτελέσματα για να βγεί να μας πεί συνεχίζουμε σταθερά. Κωστάκη την επόμενη φορά ο λούτσος θα είναι ασάλιωτος γιατί οι πολίτες έχουν μνήμη και στομάχι. Τώρα για τον Γιωργάκη τι να πώ τα λέει (;) όλα μόνος του. Τον σπρώχνουν στην καρέκλα κι αυτός λέει όπως ο Σεφερλής "φοβούμαι....". Ρε που μπλέξαμε!

Αν έγραψα τα παραπάνω σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε όσα έχουν γράψει φίλοι του site αλλά φίλοι μου έλεος πια με τους κοπρολάγνους δημοσιογράφους που προσπαθούν να μας πουν ότι νύχτωσε το καταμεσήμερο.
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
τα ειπες ολα
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
Και έλεος φίλοι μου ας συγκρίνουμε όμοια πράγματα!. Ποτέ οι ευρωεκλογές δεν είχαν κι ούτε πρόκειται να έχουν σχέση με τις Εθνικές εκλογές.

  To 1989 στα λοιπα θα ηταν και οι οικολογοι και το ΛΑΟΣ , θυμιζω οτι μια χρονια στειλαμε και ενα ευρωβουλευτη απο την ΕΠΕΝ !! Ο ευρωσκεπτικισμος που αναφερονται ολοι ειναι μια παπαρα. Οι Σουηδοι οι Νορβηγοι και οι Ολλανδοι λενε ΟΧΙ στην Ευρωπη της Ρουμανιας της Πορτογαλλίας και της Ελλαδας , εμεις τι να πουμε που ακομα τρωμε τα λεφτα των ευρωπαικων επιδοτήσεων !!!

 Σημαντικο για μενα ειναι τα 130,00 ακυρα/λευκα , 130,000 νοματαιοι πηγαν να ψηφισουν και δεν εκφραζονται απο ΚΑΝΕΝΑ κομμα !!!

 Καλα τα ελεγε ο Λεβεντης χθες το βραδυ. Οσο ο Ελληνας τρωει απο τα ετοιμα θα ψηφιζει ΠΑΣΟΚ-ΝΔ , οταν τελειωσουν τα ετοιμα.......

edit Επισης οι εγγεγραμμενοι ειναι κοντα δεκα εκατομμυρια , σαν πολλοι μου φαινονται!!!
 

lefty

Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2005
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
Αγαπητοί φίλοι,
Αν θέλετε να βγάλετε συμπεράσματα μην κοιτάτε τα ποσοστά μεταξύ 2004 - 2009 να κοιτάξετε τους απόλυτους αριθμούς ψήφων. Εκεί αν πάρετε μια μια τις περιφέρειες θα μπορέσετε να αποκρυπτογραφήσετε το αποτέλεσμα. Βέβαια δεν υπάρχουν μαθηματικοί νόμοι για τους λόγους της αποχής απλώς απαριθμείς μια σειρά από λόγους που εσύ πιστεύεις αλλά και πάλι δεν μπορείς να τους ποσοτικοποιήσεις δηλαδή να τους δώσεις ποσοστά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom