Νέα

Ευρωεκλογές 2009

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα leonoro
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 453
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Αφού το είδα και αυτό θα τα σκίσω τα ρημάδια τα χαρτιά και τα βιβλία που έχω διαβάσει μέχρι τώρα.

Ό,τι μπουρδολογία και να μας τσαμπουνήσουν αύριο-μεθαύριο, είναι απλώς ΑΔΥΝΑΤΟ να είναι συμπτωματική η μέθοδος ΕΠΙΛΟΓΗΣ των προς ενσωμάτωση εκλογικών τμημάτων. Είναι σαφές ότι δεν έγινε τυχαία, και επίσης ότι δεν οφείλεται σε άλλες στοχαστικές παραμέτρους (όπως το πλήθος των ψηφισάντων ανά εκλογικό τμήμα). Διαφοροποίηση της τάξης του 1% (που μπορεί και να φτάσει και στο 1,5%, δηλαδή 50% λάθος ως προς την εμφανιζόμενη διαφορά μεταξύ των κομμάτων) μεταξύ του αποτελέσματος στο 65% και στο 80% απλώς ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΥΧΑΙΑ. Ούτε βέβαια γίνεται τυχαία να αρχίζει η κατάσταση να προσεγγίζει την πραγματικότητα αμέσως μετά την ολοκλήρωση της ομιλίας του πρωθυπουργού.

Αθάνατη Ελλαδάρα, ακόμα και στη στατιστική έχεις τον τρόπο σου να διδάσκεις πώς γίνεται σωστά η δουλίτσα μας.
Πάντα έτσι γίνεται φίλε...η Β' Αθηνών μπαίνει στο τέλος!Μην βλέπετε παντού συνωμοσίες!Στο τέλος θα πείτε ότι επίτηδες τα έξιτ πολ δίνανε μεγαλύτερη διαφορά για να αισθανθούν κερδισμένοι στο τέλος οι νεοδημοκράτες! :grin:
 

andidote1

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
70
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Πάντα έτσι γίνεται φίλε...η Β' Αθηνών μπαίνει στο τέλος!Μην βλέπετε παντού συνωμοσίες!Στο τέλος θα πείτε ότι επίτηδες τα έξιτ πολ δίνανε μεγαλύτερη διαφορά για να αισθανθούν κερδισμένοι στο τέλος οι νεοδημοκράτες! :grin:
Δεν νομίζω καθόλου αγαπητέ, και συνηθίζω όταν μιλάω να έχω κοιτάξει λίγο προσεκτικά. Αν ήταν λοιπόν αυτό η αιτία θα είχαμε ΠΤΩΣΗ στο ποσοστό του ΠΑΣΟΚ (αφού το ποσοστό του στη Β' Αθήνας είναι μικρότερο από το συνολικό) και μεγαλύτερη πτώση στο ποσοστό της ΝΔ. Όμως εδώ είχαμε ΑΝΟΔΟ στο ποσοστό του ΠΑΣΟΚ και πτώση στο ποσοστό της ΝΔ.

Αυτά περί αυτής της βολικής θεωρίας.
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Δεν νομίζω καθόλου αγαπητέ, και συνηθίζω όταν μιλάω να έχω κοιτάξει λίγο προσεκτικά. Αν ήταν λοιπόν αυτό η αιτία θα είχαμε ΠΤΩΣΗ στο ποσοστό του ΠΑΣΟΚ (αφού το ποσοστό του στη Β' Αθήνας είναι μικρότερο από το συνολικό) και μεγαλύτερη πτώση στο ποσοστό της ΝΔ. Όμως εδώ είχαμε ΑΝΟΔΟ στο ποσοστό του ΠΑΣΟΚ και πτώση στο ποσοστό της ΝΔ.

Αυτά περί αυτής της βολικής θεωρίας.
Εμένα προσωπικά δεν με βολεύει τίποτα!Στα @@ μου τους έχω γραμμένους και τους 2! :grin:
Όλοι οι αναλυτές όμως που ξέρανε ποια τμήματα είχανε καταμετρηθεί το λέγανε από νωρίς ότι η διαφορά θα φθάσει στο 4,5% περίπου...
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
α αθηνων γινεται πολεμος στο τελος για το 3ο κομμα
 

bixlas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουν 2007
Μηνύματα
463
Like
4
Πόντοι
1
ΠΑΝΤΑ τα μεγαλα αστικα κεντρα ενσωματωνωνταν τελευταια...
Πρωτα μπαινουν τα χωρια που ψηφιζουν 60-70 ανθρωποι
Δεν θυμαστε στη δεκαετεια του '90 που το πρωτο τμημα που ανακοινωνονταν ηταν της ...ΠΟΤΑΜΟΥΛΑΣ Αιτωλοακαρνανιας?  :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
Αφου μεχρι και στοιχηματα εβαζαν οι πανελιστες ποιο τμημα θα μπει πρωτο, μεχρι που βαρεθηκαν να βλεπουν πρωτη την Ποταμουλα και το σταματησαν...  :2funny: :2funny: :2funny:
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Είναι προφανές ότι δεν ήταν τυχαίο. Περιφέρειες όπου η ΝΔ τα πήγε καλά ενσωματώθηκαν ταχύτατα (Λακωνία, Σέρρες, Α' Αθήνας) ενώ την ίδια στιγμή αυτές στις οποίες πάτωσε πήγαιναν πιο αργά κι'από νεκροφόρα (Β' Αθήνας, Β' Πειραιά, Λασίθι). Δεν επρόκειτο λοιπόν για θέμα επαρχίας/αστικών κέντρων.

Στην Ελλάδα ζούμε, τίποτα δεν πρέπει να μας εκπλήσει. Μπορεί να χάσανε τ'αυγά και τα πασχάλια όσον αφορά το τηλεγράφημα από την Ουρουγουάη, τ'αποτελέσματα όμως μια χαρά τα κανονίσανε ώστε να μην εκτεθεί πολύ η πρωθυπουργάρα μας.
:jerking:
Γιατί θα διάβαζε διαφορετική Έκθεση αν η διαφορά ήταν στο 4% από νωρίς?  :grin:
 

andidote1

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
70
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με το ποιο εκλογικό τμήμα θα ενσωματωθεί τελευταίο, αλλά μάλλον ήταν μια ακόμα επίδειξη της φιλοσοφίας των κυβερνώντων μας "τα πάντα για το θεαθήναι".

Είναι προφανές ότι κάποια εκλογικά τμήματα κρατήθηκαν στην άκρη και ενσωματώθηκαν μετά το τέλος της ομιλίας του πρωθυπουργού. Δεν υπάρχει, και δεν μπορεί να υπάρξει, άλλη εξήγηση για την τόσο κραυγαλέα δυσαρμονία των αποτελεσμάτων μεταξύ 65% και 80%. Και αυτό δεν έχει σχέση με τη φυσιολογική πορεία ενσωμάτωσης των μεγάλων εκλογικών τμημάτων στο τέλος, η οποία κανονικά θα έπρεπε να οδηγήσει σε ελαφριά υποχώρηση του ποσοστού του ΠΑΣΟΚ και μεγαλύτερη υποχώρηση του ποσοστού της ΝΔ.

Όπως σωστά είπαν και σε ένα κανάλι, αυτό ονομάζεται "επικοινωνιακή διαχείριση της ήττας".
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Ναι,δεν υπηρχε.....
Τα εχω όλα τα ψηφοδελτια σπιτι μου,εκτος απο αυτο που εριξα!!!!
Και δεν εριξα το λ.ε.υ.κ.ο. σιγουρα!!

Ασε ρε τύπε, προδόθηκες  :2funny:

Λοιπόν, η διαφορά άντε να πάει 4,4-4,5
Δεν είναι και σοβαρή νίκη του ΠΑΣΟΚ..
Άλλωστε ίδιους βουλευτές εκλέγουν (=8  ;))
Με δεδομένο το γενικό κλίμα, οποιοσδήποτε άλλος να ήταν στη θέση του Γιωργάκη θα ήταν 14%
Εάν ο Κώστας διώξει κάνα όνομα-υπουργό ή κάνει κάνα ψευτοανασχηματισμό και με δεδομένο ότι στις εθνικές θα ψηφίσουν οι νεοδημοκράτες που πήγαν για μπάνιο, μπορεί να το φέρει στα ίσια..
Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο πιο χάλια μπορούν να πάνε τα πράγματα για τη ΝΔ και ο Γιώργος δεν φαίνεται ικανός να απογειώσει την κατάσταση.. Αυτό φάνηκε από την πρώτη στιγμή βέβαια, το θέμα είναι οι πασόκοι πότε θα το καταλάβουν..

Ο Μπράουν στην Αγγλία καταποντίστηκε γιατί υπουργοί του φάγαν ένα σουβλάκι με κρατικά χρήματα (συγκριτικά με το τι φάγαν οι δικοί μας)
Φυσικά δεν είμαστε Άγγλοι..

Αλλά και στην Ιταλία ξαναδώσαν στον Μπερλουσκόνι μεγάλα ποσοστά  :jerking:

Συμπέρασμα, εδώ στη Μεσόγειο έχουμε μεγάλες ανοχές σε ηθικά ζητήματα και μάλλον θέλουμε να μοιάσουμε στα λαμόγια.. :headbang:

 

rakos13

Μέλος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
94
Like
0
Πόντοι
0
οι μονοι κερδισμενοι των ευροεκλογων ηταν το ΛΑΟΣ αντε και το ΠΑΣΟΚ.
Το ΚΚΕ ειχε αυτο το ποσοστο γτ δν ειχε αποχη!!(το ΚΚΕ κ αποχη?)
Ο μονος ουσιαστικα χαμενος ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ που καταποντιστηκε πραγματικα(κ ευτυχως δλδ)
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.280
Κριτικές
94
Like
11.001
Πόντοι
17.885
Κοίτα να δεις που θα το τσιμπήσουμε τελικά το 4,5% ! (και με τους παππούδες/γιαγιάδες στον πάγκο)!  :2funny: :2funny: :2funny:
 

andidote1

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
70
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Μπα, πολύ δύσκολο το 4,5. Τώρα είναι στο 4,37% και τελειώνει ο χρόνος όπου νάναι.
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Μεγάλε, τη φάση που ο Τρεμόπουλος τον αποκάλεσε άτομο με διανοητική στέρηση και του την έπεσε ο Μανώλης της ΝΔ την είδες;
Όχ ρε γαμώτο το έχασα!Τι να πρωτοδώ?Δεν κοιτάζει και ο Τρεμόπουλος τους δικούς του!Η άλλη από πίσω του την ώρα που μιλούσε κουνούσε ένα λουλούδι με υπερηφάνεια! :2funny:
 

KOSTAS_23

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
841
Like
0
Πόντοι
6
Τελικά τα κατάφερε ο ηλίθιος ο Τρεμόπουλος να στείλει ευρωβυλευτή;;;Για φαντλασου τους καφρους να αρχίσουν να λένε τα Σκόπια Μακεδονια!!
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Όχ ρε γαμώτο το έχασα!Τι να πρωτοδώ?Δεν κοιτάζει και ο Τρεμόπουλος τους δικούς του!Η άλλη από πίσω του την ώρα που μιλούσε κουνούσε ένα λουλούδι με υπερηφάνεια! :2funny:
αυτη πισω απτον τρελοπουλο πρεπει ναναι και γαμω τα ατομα :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom