Νέα

Εθνική Ελλάδος μπάσκετ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα geman30
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 130K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σπανουλης

  • Να μεινει

    Ψήφοι: 50 70,4%
  • Επομενος

    Ψήφοι: 21 29,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    71

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
22.985
Κριτικές
8
Like
32.015
Πόντοι
6.536
Δωστα τα καλύτερα στομ πορνομεταναστη Δημητράκη
Λάκισε ο άλλος....

Chicken GIF by Australian Survivor
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.111
Πόντοι
506
Oι Αμερικάνοι μόνο από δική τους χαζομάρα μπορούν να χάσουν το χρυσό. Δεν υπάρχει ομάδα να τους χτυπήσει στα ίσα. Εντάξει, τώρα στα φιλικά μην κοιτάτε. Δεν παίζουν σε όλη τη διάρκεια σοβαρά. Αν μείνουν συγκεντρωμένοι, δεν υπάρχει ομάδα να τους ανταγωνιστεί. Περιμένω βέβαια να χαλαρώσουν σε κάποιες φάσεις ενδεχομένως και κατά τους Ολυμπιακούς, αλλά πιστεύω θα το σηκώσουν και μάλιστα άνετα.

Για να δουμε τι θα κανει το "Alien"

GEcK1HKXYAA_R1-


maxresdefault.jpg



FRANCE roster for the Olympic Basketball Tournament Paris 2024


Starting 5

1. Matthew Strazel, 1.82m (AS Monaco)
2. Evan Fournier, 1.98m (Detroit Pistons)
3. Bilal Coulibaly, 2.03m (Washington Wizards)
4. Victor Wembanyama, 2.24m (San Antonio Spurs)
5. Rudy Gobert, 2.16m (Minnesota Timberwolves)


Roster

Mathias Lessort, 2.06m (Panathinaikos)
Guerschon Yabusele, 2.04m (Real Madrid)
Victor Wembanyama, 2.24m (San Antonio Spurs)
Matthew Strazel, 1.84m (AS Monaco)
Frank Ntilikina, 1.93m (Partizan Belgrade)
Rudy Gobert, 2.16m (Minnesota Timberwolves)
Evan Fournier, 1.98m (Detroit Pistons)
Bilal Coulibaly, 2.03m (Washington Wizards)
Nicolas Batum, 2.03m (LA Clippers)
Isaia Cordinier, 1.96m (Virtus Bologna)
Nando de Colo, 1.95m (ASVEL Villeurbanne)
Andrew Albicy, 1.78m (Dreamland Gran Canaria)



 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.111
Πόντοι
506
A lot of coaches have struggled with adjusting Giannis Antetokounmpo's role within the rules of FIBA Basketball, and finding the right fits among his teammates. A lot of coaches who aren't Vassilis Spanoulis.

He was one of the best European players of all time, now he's already starting a spectacular coaching career, and his new-look Greece gave 12,000 fans in the stands of the Peace and Friendship Stadium in Piraeus plenty of reasons to stand up and sing a song or two during the FIBA Olympic Qualifying Tournament.

All the players have the green light to fire at will, including the seven-footer Georgios Papagiannis, who knocked down 7-of-14 threes across four games at the aforementioned tournament, and the point guard duties belong to another point god.

Nick Calathes runs the game at his own pace. Expect him to throw a bunch of alley-oops during the Olympics, and challenge for the top spot when it comes to assists per game or total assists in France.

This team is much more than just Giannis. It's probably their best generation since coach Spanoulis was a player in mid 2000s and early 2010s.


Greece Starting 5

Thomas Walkup, 1.93m (Olympiakos)
Nick Calathes, 1.98m (AS Monaco)
Kostas Papanikolaou, 2.04m (Olympiakos)
Giannis Antetokounmpo, 2.11m (Milwaukee Bucks)
Georgios Papagiannis, 2.20m (AS Monaco)





 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.111
Πόντοι
506
Πρόβα τζενεράλε

Serbia vs Greece
Δευτέρα 22/7 στις 21:00

Η Εθνική Ελλάδας θα αντιμετωπίσει τη Σερβία το βράδυ της Δευτέρας 22/7 στις 21:00 σε φιλική αναμέτρηση στο Βελιγράδι και στην “Beogradska Arena”, πέντε ημέρες πριν από το πρώτο τζάμπολ στη Λιλ (27/7)

Giannis v Jokic pre-Olympic showdown​


Two of the greatest players in basketball will square off in a glitzy Olympic warmup game on July 22 in Belgrade.

BELGRADE (Serbia) - There are times in our lives as international basketball fans that we put our hands together, look to the heavens and say thanks.

Now is one of those times since we've just discovered that Nikola Jokic and Serbia are hosting Giannis Antetokounmpo and Greece in a pre-Olympic friendly on July 22 in Belgrade.

 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
22.985
Κριτικές
8
Like
32.015
Πόντοι
6.536
@Anderssen_

Τι βλέπεις για τους Γερμανούς?
Σε τι κατάσταση είναι είναι ο Ταϊς?
Πως και παίξανε φιλικό με τους Γάλλους που θα παίξουν μαζί σε λίγες μέρες στο τουρνουά?
Είδα το ματσάκι,νομίζω κρατήσανε δυνάμεις οι Γερμανοί.
Οι Γάλλοι δεν εχουν καθόλου καλή χημεία,ένας Λεσόρ και ένας Φουρνιέ δεν αρκούν.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.569
Like
11.444
Πόντοι
2.406
Για να δουμε τι θα κανει το "Alien"

GEcK1HKXYAA_R1-


maxresdefault.jpg



FRANCE roster for the Olympic Basketball Tournament Paris 2024


Starting 5

1. Matthew Strazel, 1.82m (AS Monaco)
2. Evan Fournier, 1.98m (Detroit Pistons)
3. Bilal Coulibaly, 2.03m (Washington Wizards)
4. Victor Wembanyama, 2.24m (San Antonio Spurs)
5. Rudy Gobert, 2.16m (Minnesota Timberwolves)


Roster

Mathias Lessort, 2.06m (Panathinaikos)
Guerschon Yabusele, 2.04m (Real Madrid)
Victor Wembanyama, 2.24m (San Antonio Spurs)
Matthew Strazel, 1.84m (AS Monaco)
Frank Ntilikina, 1.93m (Partizan Belgrade)
Rudy Gobert, 2.16m (Minnesota Timberwolves)
Evan Fournier, 1.98m (Detroit Pistons)
Bilal Coulibaly, 2.03m (Washington Wizards)
Nicolas Batum, 2.03m (LA Clippers)
Isaia Cordinier, 1.96m (Virtus Bologna)
Nando de Colo, 1.95m (ASVEL Villeurbanne)
Andrew Albicy, 1.78m (Dreamland Gran Canaria)



Περίπτωση μεγάλη αυτή
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
702
Κριτικές
26
Like
1.924
Πόντοι
1.196
Στους ΟΑ πάνε 12 ομάδες, ενώ στο παγκόσμιο 32, δηλαδή παραπάνω από τις χώρες που ασχολούνται σοβαρά με το μπάσκετ. Το να πας παγκόσμιο δε σημαίνει κάτι, το να πας ΟΑ είναι επιτυχία από μόνο του και δεδομένα θα είσαι σε δυνατό όμιλο. Η Ισπανία δεν έχει τη φοβερή ομάδα που είχε παλιά, αν είναι σε καλή μέρα η Ελλάδα ίσως διεκδικήσει μια νίκη, ο Καναδάς είναι όλο NBAers, πολύ δύσκολο να τους παίξουμε, η Αυστραλία δε ξέρω τι ομάδα έχει τώρα.
 

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.254
Κριτικές
7
Like
38.013
Πόντοι
10.411
Α,ρε τι θυμηθήκαμε,ομαδάρα τρόμος....
Από τις καλύτερες όλων των εποχών...
Τότε οι τελικοί στην ΕΡΤ.
Με τον πατέρα μου τους βλέπαμε σε βίντεο την επόμενη μέρα.Εγω δημοτικό,το θυμάμαι σαν χθες όμως...
DETPNV504100B.jpg


:wanker::wanker::wanker:
Ένα τσούρμο κωλόπαιδα αλλά με αστείρευτο ταλέντο.
 

pastelios

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.365
Κριτικές
15
Like
5.299
Πόντοι
1.446
Περίπτωση μεγάλη αυτή
γνωμη μου ειναι οτι ακομα ο Γιαννης τον καταπινει...αλλα σε 1-2 χρονια που θα τον εχουν φτιαξει στο NBΑ οπως θελουν ΑΝ δεν εχει τραυματισμους δεν θα βλεπει κανεναν!!!!!!!
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.569
Like
11.444
Πόντοι
2.406
γνωμη μου ειναι οτι ακομα ο Γιαννης τον καταπινει...αλλα σε 1-2 χρονια που θα τον εχουν φτιαξει στο NBΑ οπως θελουν ΑΝ δεν εχει τραυματισμους δεν θα βλεπει κανεναν!!!!!!!
Περιεργο σκαρί
Λογικά εκεί θα παιχτεί το εργο
Αρκεί να αντέχει
Μου φαίνεται κάπως ασθενικός
 

pastelios

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.365
Κριτικές
15
Like
5.299
Πόντοι
1.446
Περιεργο σκαρί
Λογικά εκεί θα παιχτεί το εργο
Αρκεί να αντέχει
Μου φαίνεται κάπως ασθενικός
ειναι περιεργο δεν εχουμε δει κατι αναλογο με αυτο το υψοςαν ειναι τυχερος και δεν εχει θεματα θα αφησει εποχη !!!!!!!
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
4.136
Κριτικές
5
Like
12.578
Πόντοι
3.786
Δλδ αν βαλουμε στη θεση του γκαλη οποιονδηποτε αλλο λευκο μαυρο η μπλε (εκτος τζορνταν) θα πηγαινε τον αρη στα φαιναλ φορ με τους ιδιους συμπαικτες κ θα εβαζε κ τους ιδιους ποντους;;θα επαιρνε ενα χρυσο κ ενα ασημενιο με την ιδια εθνικη;;θα ηταν πρωτος σκορερ εβερ σε ευρωπαικο κ φαιναλ φορ;(τον περασαν προσφατα μονο που η αναλογια ποντων/ματς ειναι χαωδης υπερ του)
Θυμαμαι απο τα τοτε χρονια που συνεχιζετε κ ακομα στους τωρα νεους μια μεριδα κ καλα «ψαγμενων»οτι εγω βλεπω νβα κ δεν συγκρινονται οι παικτες που παιζουν εκει....λες κ εμεις δεν βλεπαμε η παιζαμε μπασκετ.
Επρεπε να ηταν ενωμενη η γιουγκοσλαβια στη βαρκελωνη κ να επαιζαν κ καμμια 10αρια φορες εναντιον ,της οντως φοβερης αμερικανικης φουρνιας για να τελειωνει το αφηγημα......και κοιτα συμπτωση οι 2 καλυτεροι παιχτες στο νβα τα τελευταια χρονια ειναι πλαβι )
Ο γκαλης στα ντουζενια του δεν σταματιοταν μαγκες...κ αν προσθεσεις κ τον αντικτυπο στην κοινωνια μονο ο ντιεγκο ειχε αντιστοιχο,στην αργεντινη κ στη νοτια ιταλια.
Φίλε τη μικτή κόσμου να έβαζες απέναντι στην αυθεντική Dream Team,θα έχανε άνετα.Να το πάω παραπέρα;Αν μπορούσες να έχεις τους καλύτερους παίχτες από τον υπόλοιπο κόσμο σε μία γενιά,πχ Τζινόμπιλι,Σμιντ,Νοβίτσκι,Γκάλη, Πέτροβιτς,Πάου Γκασόλ,Σαμπόνις,Κούκοτς, Αντετοκούμπο,Ντόντσιτς,Γιόκιτς,Τόνι Πάρκερ,και πάλι θα υπέκυπταν.Οι άλλοι ήταν εξωγήινοι!
 

gidovoskos007

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2013
Μηνύματα
146
Like
358
Πόντοι
21
Καλά καθείστε να δείτε πως θα γλεντήσει ο Καναδας την Ελλαδα στο 1ο ματς
1. Shai Gilgeous-Alexander
2. Jamal Murray
3. RJ Barrett
4. Nickeil Alexander-Walker
5. Luguentz Dort
 

olotyxeros

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Δεκ 2011
Μηνύματα
1.384
Κριτικές
22
Like
2.218
Πόντοι
1.796
Καλά καθείστε να δείτε πως θα γλεντήσει ο Καναδας την Ελλαδα στο 1ο ματς
1. Shai Gilgeous-Alexander
2. Jamal Murray
3. RJ Barrett
4. Nickeil Alexander-Walker
5. Luguentz Dort
Πέρα από τον SGA, οι άλλοι δεν έκαναν τίποτα εντυπωσιακό, όταν τους έπαιξαν άμυνα στα Play-offs. Αν δεν μπουν και τα σουτ του SGA, όλα γίνονται.
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
4.136
Κριτικές
5
Like
12.578
Πόντοι
3.786
@alvanos αν και τώρα που το σκέφτομαι,θα υπήρχε καλή κόντρα αν υπήρχαν όλοι αυτοί οι επίλεκτοι την ίδια εποχή,απέναντι στα τέρατα της Dream Team.Λες να έκαναν την έκπληξη; Οι υπόλοιποι τι λέτε;
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
4.136
Κριτικές
5
Like
12.578
Πόντοι
3.786
Καλά καθείστε να δείτε πως θα γλεντήσει ο Καναδας την Ελλαδα στο 1ο ματς
1. Shai Gilgeous-Alexander
2. Jamal Murray
3. RJ Barrett
4. Nickeil Alexander-Walker
5. Luguentz Dort
Αν είχαν τον Murray πέρσι θα τη σήκωναν την κούπα.Είναι ξεκάθαρα ένα από τα φαβορί για μετάλλιο μαζί με Αυστραλία,Γαλλία και φυσικά ΗΠΑ.Δεν νομίζω η Γερμανία να κάνει δεύτερη συνεχόμενη υπέρβαση.Πρέπει να χάσουμε με μικρή διαφορά από τους δύο Αγγλοσάξωνες και να νικήσουμε άνετα την Ισπανία,για να φτάσουμε στα προημιτελικά.Μετά ανάλογα τη διασταύρωση μπορεί να μπούμε στη ζώνη των μεταλλίων.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
22.985
Κριτικές
8
Like
32.015
Πόντοι
6.536
Αν είχαν τον Murray πέρσι θα τη σήκωναν την κούπα.Είναι ξεκάθαρα ένα από τα φαβορί για μετάλλιο μαζί με Αυστραλία,Γαλλία και φυσικά ΗΠΑ.Δεν νομίζω η Γερμανία να κάνει δεύτερη συνεχόμενη υπέρβαση.Πρέπει να χάσουμε με μικρή διαφορά από τους δύο Αγγλοσάξωνες και να νικήσουμε άνετα την Ισπανία,για να φτάσουμε στα προημιτελικά.Μετά ανάλογα τη διασταύρωση μπορεί να μπούμε στη ζώνη των μεταλλίων.
Γαλλία δεν βλέπω με τίποτα.
Δεν έχει δυνατά γκάρντ,γνώμη μου.
Καναδάς επίσης με τίποτα,δεν έχει ομάδα,καλούς παίκτες ναι.
Η Γερμανία έχει ομαδάρα,βρωμόχερα,με Αμερική όμως που θα έχει και έξτρα κίνητρο,λογικά θα γαμηθούν,εκτος και αν τα βάζουν όλα πάλι.
Και οι Αυστραλοί ίσως ειναι η μοναδική ομάδα που μπορεί να κοντράρει μέχρι τέλους τους Αμερικανούς,έχει κορμιά,παίκτες και δεμένο σύνολο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Ο Φασούλας στα 80s, πριν ακόμα πάει Αμερική, κυκλοφορούσε στη Θεσσαλονίκη με...μοτοποδήλατο!
Κάτι σαν καμηλοπάρδαλη πάνω σε πατίνι δηλαδή.
Εγω θυμαμαι οτι ειχε ενα οτομπιανκι, που ειχε βγαλει το μπροστινο καθισμα και οδηγούσε απο το πισω
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
405
Κριτικές
5
Like
1.326
Πόντοι
481
Περιεργο σκαρί
Λογικά εκεί θα παιχτεί το εργο
Αρκεί να αντέχει
Μου φαίνεται κάπως ασθενικός
Κι εμένα μου φαίνεται επιρρεπής σε τραυματισμούς. Συν το γεγονός ότι είναι Γάλλος και συνήθως οι Γάλλοι (οι περισσότεροι) δεν έχουν αυτή τη σκληράδα και την προσωπικότητα να κάνουν το επόμενο βήμα. Υπήρχε παλαιότερα ένας παίχτης που του έμοιαζε αρκετά, ο Ραλφ Σάμσον που έπαιξε καλό μπάσκετ στους Ρόκετς, μαζί με Ολάζουον, όταν ήταν μικροί (για τους παλαιότερους που μπορεί να θυμούνται), ο οποίος κατά τη γνώμη μου ήταν και πολύ καλύτερος μπασκετικά. Ήταν πραγματικά τρομακτικός στο τι μπορούσε να κάνει, ειδικά εκείνη την εποχή!!!!!
Αλλά τον έφαγαν οι τραυματισμοί και η γενικότερη διαχείριση ψυχολογικά του ταλέντου του. Κάτι ανάλογο περιμένω και με τούτον εδώ.
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
4.136
Κριτικές
5
Like
12.578
Πόντοι
3.786
Γαλλία δεν βλέπω με τίποτα.
Δεν έχει δυνατά γκάρντ,γνώμη μου.
Καναδάς επίσης με τίποτα,δεν έχει ομάδα,καλούς παίκτες ναι.
Η Γερμανία έχει ομαδάρα,βρωμόχερα,με Αμερική όμως που θα έχει και έξτρα κίνητρο,λογικά θα γαμηθούν,εκτος και αν τα βάζουν όλα πάλι.
Και οι Αυστραλοί ίσως ειναι η μοναδική ομάδα που μπορεί να κοντράρει μέχρι τέλους τους Αμερικανούς,έχει κορμιά,παίκτες και δεμένο σύνολο.
Σεβαστή η άποψη σου,αλλά έχουμε δει και οι σταρ να νικάνε το σύνολο.Για αυτό και οι Καναδοί πήραν πέρσι μετάλλιο.Για τη Γαλλία έχεις δίκιο για τα guard,αλλά σε forward και center είναι τρομεροί.Θα πάρουν ώθηση και από την έδρα.Η Αυστραλία όντως είναι η πιο ισορροπημένη ομάδα και μπορεί να νικήσει και physical ομάδες αλλά και πιο "ευρωπαϊκές".Αν η διαιτησία σταθεί στο ύψος της και όχι όπως στον ημιτελικό του 2019 που έχασαν άδικα από τους Ισπανούς,μπορεί να πάρουν και το χρυσό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom