Νέα

Ερώτηση για γνώστες εργασιακών θεμάτων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα laplace
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 35
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
καλημερα!αυριο πιανω δουλεια σε βιομηχανια. με εχουν ειδοποιησει εδω κ 2 εβδομαδεσ οτι 13ξεκινω
αλλα δεν εχω υπογραψει ακομα.δεν μου εχουν πει ουτε μισθο,ουτε αλλεσ λεπτομερειεσ.κανονικα δεν θα πρεπε πριν δουλεψω να υπογραψω κ να ξερω μισθο κλπ?γιατι το αφησαν για τελευταια στιγμη?αυριο πριν υπογραψω,μπορω να διαβασω την συμβαση κ αν διαφωνω να μην υπογραψω η θα εχω επιπτωσεισ επειδη προχωρησαν τισ διαδικασιεσ για την προσληψη μου?
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Δεν είναι ανάγκη να έχεις υπογράψει μέρες πριν.Μπορεί να γίνει αυτό αύριο το πρωί.Τη σύμβαση θα σου την δώσουν να τη διαβάσεις και σε κάθε σελίδα θα μονογράφεις και στην τελευταία θα υπογράψεις κι εσύ και ο εκπρόσωπος της εταιρίας.Για τον μισθό μπορούσες να ρωτήσεις στη συνέντευξη.Αν για οποιοδήποτε λόγο δε σε ικανοποιεί η σύμβαση,μην την υπογράψεις.Δε σε υποχρεώνει κανείς.Αυτά ισχύουν για μεγάλες εταιρίες βέβαια.Αν και ο όρος βιομηχανία σε μεγάλη εταιρία παραπέμπει.Πρόσεξε για το ωράριο που αναφέρει,τις αποδοχές-μεικτές-και τυχόν περιορισμούς που θα έχεις.Μπορεί π.χ να σε υποχρεώνουν να ειδοποιήσεις 10 μέρες νωρίτερα αν σκέφτεσαι να φύγεις.Εννοείται ότι αντίγραφο της σύμβασης θα σου δώσουν κι εσένα.
 
OP
OP
L

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
δηλ παιζει να υπαρχουν κ τετοιοι οροι μεσα?πχ οτι δεν μπορεισ να παραιτηθεισ αν δεν βρεθει αντικαταστατησ κλπ?
 

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
δηλ παιζει να υπαρχουν κ τετοιοι οροι μεσα?πχ οτι δεν μπορεισ να παραιτηθεισ αν δεν βρεθει αντικαταστατησ κλπ?

Συμφωνώντας με τον Fazer600 δεν έχεις καμία υποχρέωση να υπογράψεις χωρίς καμιά συνέπεια / κύρωση εαν το συμφωνητικό δεν συμφωνεί με τα όσα έχουν ειπωθεί κατά τη συνάντηση σας και με τα θέλω σου..

Η αλήθεια είναι ότι ένα συμφωνητικό εργασίας μπορεί να εμπεριέχει αρκετούς όρους...όπως αυτόν που αναφέρεις μέχρι και εμπιστευτικότητας όρους..Εξαρτάται από τη εταιρεία.

Προσοχή σε :

1) Χρόνο σύμβασης ..Ορισμένου,αορίστου,μερικής απασχόλησης κτλ (συμβουλέψου λογιστή).
2) Καθαρές απολαβές..Αρκετές φορές οι υπεύθυνοι προσλήψεων στην ερώτηση ''ποιες θα είναι οι απολαβές μου?΄΄ απαντούν με το μεικτό ποσό..Αν όμως αφαιρέσεις ασφαλιστικό ταμείο,ένσημα και φόρους καταλαβαίνεις ότι το καθαρό ποσό που μπαίνει στη τσέπη είναι διαφορετικό.
3)Περιγραφή εργασίας...Είναι καλό να αναφέρεται η θέση σου με σχετική περιγραφή εντός του συμφωνητικού...
4)Να συμβαδίζει η θέση σου που αναφέρεται στο συμφωνητικό με αυτό που τελικά θα δηλωθείς στο ΙΚΑ. πολλές φορές προσλαμβάνουν πχ πωλητή αλλά στο ΙΚΑ τον δηλώνουν ως γραμματεία ή οδηγό και τελικά τον δηλώνουν ως αποθηκάριο...Έχει να κάνει με την αξία των ενσήμων.

;)

Υ.Γ : Από εργασιακή εμπειρία αγαπητέ...Δεν είμαι όμως λογιστής ή δικηγόρος... :)
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
καλημερα!αυριο πιανω δουλεια σε βιομηχανια. με εχουν ειδοποιησει εδω κ 2 εβδομαδεσ οτι 13ξεκινω
αλλα δεν εχω υπογραψει ακομα.δεν μου εχουν πει ουτε μισθο,ουτε αλλεσ λεπτομερειεσ.κανονικα δεν θα πρεπε πριν δουλεψω να υπογραψω κ να ξερω μισθο κλπ?γιατι το αφησαν για τελευταια στιγμη?αυριο πριν υπογραψω,μπορω να διαβασω την συμβαση κ αν διαφωνω να μην υπογραψω η θα εχω επιπτωσεισ επειδη προχωρησαν τισ διαδικασιεσ για την προσληψη μου?

ειμαι και εγω σε μια αντιστοιχη φαση laplace με τη διαφορα οτι εγω ξεκαθαρισα τα πραματα απο το πρωτο ραντεβου(καθαρο ποσο,τομεας εργασιας τουλαχιστον) και απαιτησα να υπογραψω απο πριν συμβαση εργασιας για να ειμαι κατα το ελαχιστο δυνατον καλυμμενος!βεβαια ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα αλλα τουλαχιστον αυτο που επρεπε απο μεριας μου να κανω,το εκανα.Σου ευχομαι καλη αρχη!
 
OP
OP
L

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
σασ ευχαριστω ολουσ,λαθοσ που δεν πιεσα να μου τα πουν απο πριν.το θεμα ειναι οτι αν δεν μαρεσει κατι,θα την κανω χωρισ να υπογραψω,σιγα μην δεχθω με μιση καρδια,αν κ αν το κανω αυτο λογικα θα στραβωσουν
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
δηλ παιζει να υπαρχουν κ τετοιοι οροι μεσα?πχ οτι δεν μπορεισ να παραιτηθεισ αν δεν βρεθει αντικαταστατησ κλπ?

Να παραιτηθείς μπορείς,αλλά συνήθως θα πρέπει να έχει και η εταιρεία ένα ικανοποιητικό χρονικό διάστημα να επιλέξει αντικαταστάτη.Εντάξει,είναι και θέμα συμπεριφοράς.Δεν μπορείς να αφήσεις μια εταιρεία χωρίς υπάλληλο.Δεν είναι σωστό.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
σασ ευχαριστω ολουσ,λαθοσ που δεν πιεσα να μου τα πουν απο πριν.το θεμα ειναι οτι αν δεν μαρεσει κατι,θα την κανω χωρισ να υπογραψω,σιγα μην δεχθω με μιση καρδια,αν κ αν το κανω αυτο λογικα θα στραβωσουν

και να στραβωσουν στα τετοια σου...εσυ κοιτα το συμφερον σου και πανω απο ολα τα θελω και τις αναγκες και αφου τα συμψηφισεις ολα αυτα πραξε αναλογα!
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Να παραιτηθείς μπορείς,αλλά συνήθως θα πρέπει να έχει και η εταιρεία ένα ικανοποιητικό χρονικό διάστημα να επιλέξει αντικαταστάτη.Εντάξει,είναι και θέμα συμπεριφοράς.Δεν μπορείς να αφήσεις μια εταιρεία χωρίς υπάλληλο.Δεν είναι σωστό.

πανω σε αυτο που λες,εχεις ενα δικιο,αλλα απο την αλλη να σου πω κατι?εξαρταται και απο το πως σου εχουν συμπεριφερθει εκει μεσα...εγω σε αλλη δουλεια τηρησα αυτον τον "κανονα" συμπεριφορας,σε αλλη ομως τους εγραψα στα λαλαρια μου κανονικοτατα και χωρις προειδοποιηση γιατι ηθελα να τους παω λιγο ακαποτα οπως και τους πηγε εξ οσων εμαθα στο μεσοδιαστημα..
 

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
σε αλλη ομως τους εγραψα στα λαλαρια μου κανονικοτατα και χωρις προειδοποιηση γιατι ηθελα να τους παω λιγο ακαποτα οπως και τους πηγε εξ οσων εμαθα στο μεσοδιαστημα..

Μερικές φορές είναι και θέμα ηθικής δικαίωσης,μετά από απανωτά ''ασάλιωτα γαμήσια''...και πολύ καλά έκανες.... :)
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.860
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
Αν εχεις τη δυνατοτητα να διαβασεις τη συμβαση
πριν πιασεις δουλεια (και να την υπογραψεις),
αυτο απο μονο του ειναι καλο σημαδι,
γιατι συνηθως η προσληψη γινεται καμια βδομαδα - 10 μερες αργοτερα,
για να εχει τη δυνατοτητα να σε σουταρει με συνοπτικες αν δε του κανεις..
 

billk

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
839
Κριτικές
4
Like
22
Πόντοι
6
...Αχ τωρα πως θα κοιμηθω
    Αφου οι mods
      μου σβησανε τα posts
...Αντε παω στη Φυλης για να Ξεκουραστω
 
OP
OP
L

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
παντωσ σε οσεσ δουλειεσ εχω παει υπεγραψα πριν.πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.δηλ να παω αυριο η καλυτερα να τηλεφωνουσα να μαθω μισθο κλπ?αν ισχυει αυτο με το 10μερο που λεέι ο φιλοσ,ειναι απατεωνια
 

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
παντωσ σε οσεσ δουλειεσ εχω παει υπεγραψα πριν.πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο.δηλ να παω αυριο η καλυτερα να τηλεφωνουσα να μαθω μισθο κλπ?αν ισχυει αυτο με το 10μερο που λεέι ο φιλοσ,ειναι απατεωνια

Ο νόμος υποχρεώνει από τη πρώτη ημέρα εργασίας να γίνει πρόσληψη (λογιστικά εννοώ)..από την άλλη όμως η σύμβαση εργασίας μπορεί να υπογραφεί και αργότερα (το πολύ σε 2 μήνες)...
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.860
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
Φιλε μην απογοητευεσαι ακομα δεν ξεκινησες..
Και αν δεν υπογραψεις απ την αρχη,
αυτο δε λεει τα παντα απο μονο του.
Θα πρεπει να τα ζυγισεις ολα: λεφτα, αρμοδιοτητα, ωραριο,περιβαλλον..

 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Στον ΟΑΕΔ και στο ΙΚΑ πρέπει να ανακοινωθεί η πρόσληψη την ίδια μέρα που πιάνεις δουλειά.

@Vasos.Ακόμα και σκατά να σου συμπεριφερθούν,πρέπει να τηρήσεις τη λογική.Άλλωστε,δε θα βάλεις την προΰπηρεσία στην εταιρεία αυτή στο βιογραφικό σου;Όπως και να το κάνουμε σε μια δύσκολη στιγμή σου προσφέρει εργασία.Αν είναι μαλάκες οι άλλοι δεν ακυρώνει την προσφορά.
 
OP
OP
L

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
τα εργασιακα,ειναι πιο δυσκολα κ απο τα γκομενικα.αν ρε παιδια σου προσφερουν εργασια που νιωθεισ οτι ειναι κατωτερη των προσοντων σου κ ηταν ολα ετοιμα να ξεκινησεισ κ τελικα προεκυπτε κατι εξαιρετικο κ δεν πηγαινεσ,θα ηταν πουστια αφου ειχατε συμφωνησει να πασ ε?
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Ναι θα ήταν μαλακία.Αλλά σε μια τέτοια περίπτωση απλώς λες στους πρώτους,ότι έχεις μια καλύτερη προσφορά και αν πιστεύεις ότι πρόβλημα είναι π.χ στις αποδοχές μπορεί να κάνουν μια αύξηση.Αλλά πρέπει να έχεις εξασφαλίσει ότι η νέα προσφορά είναι πραγματική.Για να μη μίνεις με το πουλί στο χέρι!
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Κάτι το οποίο θα κάνεις μια και μόνο φορά. Μετά το κουβαδάκι μας και σε άλλες παραλίες....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom