Νέα

Ερώτηση για γνώστες εργασιακών θεμάτων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα laplace
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 35
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Μια φορά θα πείς, κύριοι, βρήκα καλύτερα λεφτά/κλίμα/θέση εργασίας.
Αν πιάσει και προαχθείς/πάρεις αύξηση έχει καλώς.
Δεύτερη φορά φίλε μου καλύτερα να σηκωθείς να φύγεις μόνος σου...
 
OP
OP
L

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
καλα ναι κ με το δικιο τουσ
 

70Silencer

Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2005
Μηνύματα
85
Like
0
Πόντοι
0
Φιλε μου επειδη εχω ασχοληθει αρκετα με θεματα επιχειρησεων και εργαζομενων, μπορω να σου πω τα εξης:

1. Μην σπευσεις να θεωρησεις οτι επειδη δεν σου εχουν ετοιμασει συμβαση ειναι κακοηθεις ή πονηροι - πολλες φορες το προβλημα ειναι εσωτερικη ανοργανωσια η αδρανεια του τμηματος προσωπικου (ειδικα τον Αυγουστο)

2. Αυριο που θα πας για πρωτη μερα, εφοσον δεν τακτοποιηθουν τα τυπικα, ζητα μια συναντηση με το ατομο που σου εκανε την συνεντευξη και σε προσελαβε, και ευγενικα ζητα να μαθεις τις απαντησεις σε συγκεκριμενα ερωτηματα, που θα τα εχεις σκεφτει απο πριν (και μινιμουμ θα περιλαμβανουν το υψος των καθαρων αποδοχων, τους ορους εργασιας, και το ποτε θα ειναι ετοιμα τα χαρτια σου).

3. Σε καμια περιπτωση μην υπογραψεις κατι που δεν εχεις διαβασει πιο πριν, και που δεν εχεις ρωτησει ο,τι δεν καταλαβαινεις - αν ειναι σοβαρη εταιρια και σε θελουν, τοτε θα φερθουν επαγγελματικα και θα σου αφησουν χρονο για να κατοχυρωθεις.

4. Ειναι λαθος που δεν συζητησες τα περι αποδοχων πριν δεχτεις την προταση, εστω για να ξερεις. Αν τα λεφτα που σου δινουν δεν σε καλυπτουν, και προτιμας να συνεχισεις το ψαξιμο, τοτε με επαγγελματικο τροπο ενημερωσε τους οτι ειχες στο μυαλο σου καποιο αλλο ποσο, και κανε την με ελαφρα...

Αυτα τα ολιγα απο μενα,

Silencer
 
OP
OP
L

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
ευχαριστω πολυ φιλε.ρωτησα με τον φοβο μηπωσ υπαρχει καποια 'μαυρη λιστα' , αν τουσ ελεγα οτι διαφωνω με τα χρηματα η με την συμβαση κ δεν πηγαινα
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
62
Πόντοι
6
Προς laplace

1.)Όταν περνάμε από συνέντευξη ΠΑΝΤΑ ρωτάμε και τον μισθό μας σε περίπτωση πρόσληψης. Δεν είναι ντροπή! Είναι υποχρέωση τους. Ο υπάλληλος νοικιάζει τις 8ωρες υπηρεσίες του έναντι ενός μισθού. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ο εργοδότης να του τον προσφέρει.

2.)Δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει όρος ότι δεν μπορείς να παραιτηθείς εκτός και αν αφορά μεμονωμένη περίπτωση σύμβασης έργου όπου αναφέρετε ρητά αλλά από ότι κατάλαβα εσύ θα έχεις υπαλληλική σχέση και όχι σχέση συνεργασίας.

3.)Πουστιές και ξεπουστιές δεν υπάρχουν. Προσφέρεις κύριε καλύτερο μισθό και συνθήκες εργασίας; Μένω. Δεν προσφέρεις; Φεύγω. Θα είναι ωραία όταν ο εργοδότης σε πετάξει σαν στημένη λεμονόκουπα κοιτώντας το συμφέρον του και αδιαφορώντας για τις δικές σου ανάγκες;

4.) Κάνε μια ερώτηση στην επιθεώρηση εργασίας και μάθε τι δικαιούσαι...Για κάθε επάγγελμα υπάρχουν οι νόμιμες αποδοχές και σαφώς θα πρέπει να σου δίνουν τα νόμιμα με βάση την πρόσληψη σου
 
OP
OP
L

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
βασικα μουχαν πει οτι το γραφειο προσωπικου θα μου τηλεφ να μαθω τον μισθο αλλα δεν τηλεφωνησαν..
 

Fazer600

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2007
Μηνύματα
560
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
6
Επιθεώρηση Εργασίας...Μάλιστα...
Μια πονεμένη υπηρεσία με πολύ θέμα..Μίζες,διαφθορά,ίντριγκες.Μετά τα δασαρχεία και τις πολεοδομίες πρέπει να είναι η πιο διεφθαρμένη υπηρεσία ακόμα και από την εφορία..
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Όπως σου γράφει και ο silencer Αύγουστος είναι...
Απ' την άλλη αφού έχουν γραφείο προσωπικού, ε δεν είναι και κανένα μαγαζάκι. Λίγη υπομονή μέχρι αύριο και θα ξέρεις.
Τώρα πέρα απο την συνεντεύξη ο μισθός, η θέση εργασίας και γενικότερα τα πάντα που αφορούν την σχέση σου με την εταιρεία είναι, κατά την άποψη μου, είναι διαρκώς υπό διαπραγμάτευση. Όποτε, καλή αρχή και βλέπουμε.
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.860
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
Παντως απ αυτα που εγιναν και με το συγκεκριμενο τροπο, 
(δηλαδη να ερθουν ετσι τα πραγματα που να ξεκινας
δουλεια χωρις να ξερεις τι λεφτα θα παιρνεις
)         
ανεξαρτητα ποιος εχει την ευθυνη,
δε μου ακουγεται πολυ σοι.

Αν ητανε σοβαρο το "μαγαζι" θα ειχε ξεκαθαρισει τα
πραγματα εξαρχης, χωρις να χρειαστει να πας πρωτα για δουλεια,
και μετα να μαθεις το καθεστως που θα δουλευεις.
(λεφτα,ωραρια κλπ)
 
OP
OP
L

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
ωραριο ξερω,απλα δεν ξερω αν δουλευω σκ κ μισθο.ελπιζω να μην μου πουν ξεκινα κ τα βλεπουμε στην πορεια
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Όπως και να έχει, όφειλαν να πουν από μόνοι τους για το θέμα των απολαβών. Και πολλές εταιρίες (και υπάλληλοι κακά τα ψέμματα) είναι μες στην πονηριά.
 
OP
OP
L

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
τελικα πηγα.ολα καλα απο θεμα χαρτιων,μισθου.το θεμα ειναι οτι εχω ξενερωσει κ ηδη νοσταλγω την παλια δουλεια..τελικα 300ε-400 ευρω παραπανω κ υποσχεσεισ κ φιρματα εργοστασια δεν ειναι τπτ μπροστα στο να νιωθεισ καλα στην δουλεια σου..ασ προσεχα,ειμαι σε φαση μελαγχολιασ κ ακομα ειναι 2η μερα..
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
φιλάρα δεν είναι τίποτα...φυσικό είναι να είσαι έτσι..όταν προσαρμοστείς στο νέο περιβάλλον όλα θα είναι εντάξει...τώρα σου φαίνονται όλα ξένα...περίεργα...μα΄ύρα...καινούργια...σε μιά δυό εβδομάδες θα είσαι εντάξει...κοίτα να μάθεις πως είναι εκεί τα πράγματα και να δείξεις τον καλό σου εαυτό στην αρχή και όλα θα πάνε καλά...
 
OP
OP
L

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
αδελφε σε ευχαριστω,ελπιζω να προσαρμοστω συντομα γιατι με πηρε εντελωσ απο κατω..
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Και τα 400 ευρώ δεν είναι και λίγα...
 

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
τελικα πηγα.ολα καλα απο θεμα χαρτιων,μισθου.το θεμα ειναι οτι εχω ξενερωσει κ ηδη νοσταλγω την παλια δουλεια..τελικα 300ε-400 ευρω παραπανω κ υποσχεσεισ κ φιρματα εργοστασια δεν ειναι τπτ μπροστα στο να νιωθεισ καλα στην δουλεια σου..ασ προσεχα,ειμαι σε φαση μελαγχολιασ κ ακομα ειναι 2η μερα..

Δεν είναι μόνο 400 € εάν το ξανασκεφτείς.Η εργασιακή εμπειρία κοστολογείτε (άλλοι δίνουν και λεφτά για να την αποκτήσουν τη πολυπόθητη..)...αυτή η εταιρία θα σε βοηθήσει στην επόμενη να πάρεις άλλα 400 €.. ;)

Keep Walking..είναι καλά... :)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom