Νέα

Εργένης ψάχνει πόλη να ζήσει

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 679
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Ετσι ειναι η Ελλαδα και λιγα λες.

Καποιοι θα φευγαν σε καθε περιπτωση.

Παντως η Ελλαδα ειναι απο τις καλυτερες επιλογες αν εχεις παθητικο εισοδημα ικανο για:
Να μην πληρωνεις ενοικιο
Πληρωμη ολων των μηνιαιων εξοδων σου
Ιδιωτικη ασφαλιση υγειας
Αυτοκινητο, μηχανακι, πλεουμενο
Να μπορεις να ταξιδευεις 3-4 φορες τον χρόνο
Να βγαινεις οποτε θελεις σε φαγαδικα
Να γαμας 1 εσκορτ την βδομαδα

Να εισαι απαθης σε ολα ,να κλεισεις την τηλεοραση και να ζεις στον κοσμο σου (που να περιλαμβανει φιλους, γκομενες, οικογενεια)
Εντάξει να ζεις δηλαδή σε μια φούσκα, να αγνοείς τους ναρκομανείς και άστεγους στους δρόμους, να κυκλοφορείς μόνο με αμάξι και κλειστές πόρτες και παράθυρα για να μην στην πεσουν στο δρόμο για λεφτά κλπ κλπ και να λες ότι ζεις στον παράδεισο.

Μόνο αρρωστημένα μυαλά μπορούν να πουν κάτι τέτοιο.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Αυτος ηταν ο στοχος μου προ κοβιντ εποχης και το εκανα για 2 χρονια, αν και σε τοπο με αρκετους περιορισμους. Αν ημουν σε αλλη πολη, ισως να ημουν ακομα πανω. Πλεον εχουν αλλαξει πολλα μετα τον κοβιντ, ειδικα με το remote

Παντα εχω το βλεμμα στην Ευρωπη και μου αρεσει εξισου οσο μου αρεσει η Ελλαδα, για διαφορετικους λογους η καθεμια

Εγω θα σου αντιστρεψω το ερωτημα:
Αν εβγαζες πχ 2500+ το μηνα καθαρα ρεμοτε και ειχες δικο σου σπιτι Ελλαδα, θα πηγαινες να μεινεις μονιμα σε συγκεκριμενη ευρωπαικη πολη;
Βγάζω πολλαπλάσια, έχω σπίτι Αθήνα και δεν πλησιάζω.
Όπως κάνουν και άλλοι επαγγελματίες που παίζουν σε αντίστοιχα ή παραπάνω πόσα.
Κατάλαβε το, οι σκέψεις σου είναι εντελώς διαφορετικές από τον επαγγελματία που ξέρει τι σημαίνει σοβαρη χώρα και θέλει να μένει κάπου που βρίσκει αξία.
 
Εγγρ.
4 Ιουλ 2014
Μηνύματα
121
Like
253
Πόντοι
21
Για Ευρώπη, έχεις --σε γενικές γραμμές-- τρεις περιοχές με πολύ διαφορετικές νοοτροπίες, υποδομές και οργάνωση: 1) Τον Νότο (Ελλάδα, Κύπρο, Ιταλία, κλπ), 2) την κεντρο- ανατολική Ευρώπη (Τσεχία, Σλοβακία, Πολωνία, κλπ) και 3) Την βόρεια-δυτική Ευρώπη (Γερμανία, Σκανδιναυικές κλπ). Έχει πολύ κόσμο που δεν αντέχει (2) και (3) και θέλει τον ήλιο κλπ που δίνει το (1). Δεν υπάρχει δηλαδή το απόλυτο σωστό ή λάθος. Ποιές είναι οι προτεραιότητες σου ως προς το περιβάλλον; Π.χ αντέχεις την συννεφιά και το κρύο; Οι προσωπικές επιλογές του καθενός εδώ μέσα δεν νομίζω να έχουν σημασία. Κάτι άλλο που θα πρέπει να σκεφτείς: Αντέχεις την μοναξιά; Διότι αν δεν την αντέχεις, τότε σκέψου το πολύ καλά αν είναι να πας σε μια χώρα που να μην ξέρεις κανέναν.
 

ZORRO___

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2006
Μηνύματα
258
Like
476
Πόντοι
21
να πας να ζησεις Κομοτηνη που εχει μονο γυναικειες σχολες... τιγκα στο μουνι ειναι αυτη η πολη και ολες ψαχνονται!!!
 

ZORRO___

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2006
Μηνύματα
258
Like
476
Πόντοι
21
και αν δεν θελεις ελλαδα να πας να ζησεις μεχρι να πεθανεις στην Ταιλανδη!! θα σου λιωσουν τον πουτσο!!! ειναι οτι ζηταμε να εχει μια γυναικα εκει ειναι ολες ετσι!!!
 

HollywoodInRosa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Ιαν 2023
Μηνύματα
2.242
Κριτικές
1
Like
3.394
Πόντοι
456
Εντάξει να ζεις δηλαδή σε μια φούσκα, να αγνοείς τους ναρκομανείς και άστεγους στους δρόμους, να κυκλοφορείς μόνο με αμάξι και κλειστές πόρτες και παράθυρα για να μην στην πεσουν στο δρόμο για λεφτά κλπ κλπ και να λες ότι ζεις στον παράδεισο.

Μόνο αρρωστημένα μυαλά μπορούν να πουν κάτι τέτοιο.

ολα αυτα στην Αθηνα ? τι λε ρε παιδι μου

Σικαγο γιναμε !

ευτυχως που δεν μας φαγανε τοσα χρονια
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
ολα αυτα στην Αθηνα ? τι λε ρε παιδι μου

Σικαγο γιναμε !

ευτυχως που δεν μας φαγανε τοσα χρονια
Τύπε έχεις περάσει από το κέντρο τα τελευταία 15 χ΄ρονια;
Ή είσαι τυφλός ή απλά δεν ξέρεις τι γίνεται γύρω σου τότε.
Εδώ σφάζουν έγκυες και γέρους στεγνά.
 

alexandros 85

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Αυγ 2021
Μηνύματα
1.057
Κριτικές
17
Like
2.791
Πόντοι
1.206
και αν δεν θελεις ελλαδα να πας να ζησεις μεχρι να πεθανεις στην Ταιλανδη!! θα σου λιωσουν τον πουτσο!!! ειναι οτι ζηταμε να εχει μια γυναικα εκει ειναι ολες ετσι!!!

Ταϊλάνδη όλα τα λεφτά
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Μπορεις να ζησεις Ελλαδα σχεδον ανεπαφος με τα περισσοτερα απο τα προβληματα της, αν δουλευεις remote με εξωτερικο και εξω τριγυρνας μονο σαν καταναλωτης. Η αρρωστια στην Ελλαδα ξεκιναει αν χρειαστει να μπλεξεις με την αγορα εργασιας της.
Προφανως και θα προτεινα σε καθε νεο (η και μεγαλυτερο) που θελει να δοκιμασει το εξωτερικο να κανει το βημα, δεν τιθεται συζητηση. Το εχω κανει κι εγω ο ιδιος στο παρελθον.
Μόνο η αγορά εργασίας; Δηλαδή το κράτος και ο λαός ο ίδιος με την καφρίλα και τη μιζέρια του δεν είναι πρόβλημα; Νομίζεις ότι μπορείς να κλειστείς σε γυάλα και να ζεις ανενόχλητος;

Όλο το κοινωνικό πλαίσιο στην Ελλάδα, μαν, είναι προβληματικό. Όποιος περιορίζει τη διαβίωσή του μόνο στην καλοπέραση μπορεί να βολεύεται, αλλά για άτομα που θέλουν πρόοδο κι ανάπτυξη, είτε ατομική είτε κοινωνική, αυτό το πλαίσιο δεν ενδείκνυται.

Βασικά πέρα από διακοπές σε επιλεγμένα μέρη πχ Σπέτσες, Ύδρα και γενικώς vip καταστάσεις δεν θα με ενδιέφερε προσωπικά.
 

TNT!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2010
Μηνύματα
2.409
Κριτικές
2
Like
2.979
Πόντοι
456
Όλοι οι ξεβρακωτοι που μεγάλωσαν και ζήσαν στα σκατα στο κέντρο της Αθήνας εδώ μαζεύτηκαν...και νομίζουν ότι παντού στη Ελλάδα έτσι είναι...:coffee:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Μόνο η αγορά εργασίας; Δηλαδή το κράτος και ο λαός ο ίδιος με την καφρίλα και τη μιζέρια του δεν είναι πρόβλημα; Νομίζεις ότι μπορείς να κλειστείς σε γυάλα και να ζεις ανενόχλητος;

Όλο το κοινωνικό πλαίσιο στην Ελλάδα, μαν, είναι προβληματικό. Όποιος περιορίζει τη διαβίωσή του μόνο στην καλοπέραση μπορεί να βολεύεται, αλλά για άτομα που θέλουν πρόοδο κι ανάπτυξη, είτε ατομική είτε κοινωνική, αυτό το πλαίσιο δεν ενδείκνυται.

Βασικά πέρα από διακοπές σε επιλεγμένα μέρη πχ Σπέτσες, Ύδρα και γενικώς vip καταστάσεις δεν θα με ενδιέφερε προσωπικά.
Δε θελω να στραφει η συζητηση σε Ελλαδα vs Εξωτερικο και να παρω θεση μονομερως για το ενα απο τα δυο, επειδη οπως εχω πει μου αρεσουν και τα δυο εξισου, με ολα τα καλα και τα ασχημα τους. Και μπορουμε να μιλαμε μες τις ωρες, για να μην πω με τις ημερες-εβδομαδες για αυτο.
Καφριλα και μιζερια εχει και ο βορρας. Δεν ειναι τελεια και εκει. Και εγκληματικοτητα εχει και φτωχεια εχει και πολλα αλλα. Στο Λονδινο τα μαχαιρωματα ειναι καθημερινοτητα.




1679739078689.png
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Τελος να πω πως το Λονδινο ειναι τιγκα στα ποντικια. Τα βλεπεις παντου εξω, σε δρομους, παρκα, κλπ και ειναι μεγαλο προβλημα σε πολλα σπιτια. Σκεψου δηλαδη να δινεις 1500 ευρω για ενα στουντιο 30 τ.μ. στη ζωνη 4 και απο πανω να βλεπεις και ποντικια. Το να μενεις με αλλα 7 ατομα, δεν το συζητω καν. Απολυτος εφιαλτης.
Εξωτερικο ειναι καλα να πας ζευγαρι, να δουλευετε και οι 2 και να πιασετε μονομιας μονοκατοικια παραεξω, με αυλες, κηπο, γκαραζ, κλπ Εκει, ναι ειναι ωραια. Ιδανικα να αγορασετε δικο σας με στεγαστικο. Και το καλο ειναι πως ειναι γεματο μονοκατοικιες ο βορρας και αρκετες απο αυτες σε λογικη τιμη για ζευγαρι (οχι ομως για μοναχικο εργενη αφου βγαινει στο διπλασιο)
Αλλα αυτο το βρισκεις και Ελλαδα σε καθε χωριο.
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Γενικα το εξωτερικο συμφερει για ειδικευμενα ατομα με καλη καριερα. Θα θυσιασει για καποια χρονια ενα σημαντικο ποσο σε στεγαση και μετακινησεις αλλα θα κερδισει σε εμπειριες, γνωσεις, γνωριμιες. Το προτεινω για καθε ειδικευμενο ατομο, τουλαχιστον για μερικα χρονια της νιοτης του η ακομα και μετα τα 50 αν εχει μεγαλα παιδια (για να μην πω πως εκει ειναι η καλυτερη φαση).
Για μονιμα ειναι αλλη συζητηση και μπαινουν πολλα στο τραπεζι.
Για ανειδικευτους ειναι πιθανο να βιωσουν κολαση μεχρι να σταθουν στα ποδια τους και ειναι αμφιβολο αν μπορεσουν να πανε παραπερα. Αλλα ευκαιρες υπαρχουν.
Ελλαδα η αγορα εργασιας ειναι οπως την ξερουμε ολοι. Μια σκετη κολαση. Οι μονοι που καλοπερνανε ειναι οι κληρονομοι, οι ΔΥ, καποιοι επαγγελματιες και επιχειρηματιες, οσοι δουλευουν φουλ μαυρα απο εστιαση-τουρισμο, κλπ καποιοι μιζαδοροι, κρατικοδιαιτοι, κομπιναδοροι, συνδικαληστες, βυσματα, πολιτικοι, δημοσιογραφοι, κλπ
Επιστημονας ανθρωπος στην Ελλαδα θα δεινοπαθησει αν ξεκινησει στην αγορα εργασιας απο το μηδεν. Προφανως και για αυτους συνισταται το εξωτερικο. Εκτος αν μπορει να δουλεψει remote που εκει αλλαζει το πραμα
Για ανειδικευτους η Ελλαδα ειναι πατος. Εχω γνωστους ανειδικευτους που δουλευουν για 600 ευρω στα 45-50 τους. Μια φρικη σκετη. Ιδια λεφτα που παιρναμε το 1990 ως εργατες σε εργοστασια, με τριπλασιο πλεον κοστος ζωης.
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Καφριλα και μιζερια εχει και ο βορρας. Δεν ειναι τελεια και εκει. Και εγκληματικοτητα εχει και φτωχεια εχει και πολλα αλλα. Στο Λονδινο τα μαχαιρωματα ειναι καθημερινοτητα.
Για νοοτροπία μιλούσα. Εσύ το πας σε κοινωνικά φαινόμενα όπως πχ εγκληματικότητα, μίζερες συνθήκες ζωής κλπ που τα βρίσκεις λίγο πολύ σε όλες τις μεγαλουπόλεις. Αυτά τα φαινόμενα, ακόμα κι αν είχαν μειωθεί στην Ελλάδα, θα έμενε η νοοτροπία που την βλέπεις στην καθημερινότητα.
Σιγά μην κάτσω τώρα να ανεχθώ καταστάσεις όπως
-το να με ταλαιπωρεί ένα γίδι που διορίστηκε με μέσον σε μία υπηρεσία
-το να κινδυνεύω επειδή κάποιος περνάει με κίτρινο ή και κόκκινο
-το να κάνει φασαρία ο άλλος από πάνω τα μεσάνυχτα
-το να μου κλέβουν τη σειρά
-το να φυλάγομαι συνέχεια μη με ρίξουν στις συναλλαγές
-το να φοβάμαι μην μου σερβίρουν καμμιά μπόμπα-ποτό
κλπ
Ξέρεις πόσο μακρύς είναι ο κατάλογος;
Και να ψηφίζουν και να βγάζουν μόνιμα τους ίδιους στην πολιτική και να μην αλλάζει τίποτα.
Χίλιες φορές εξωτερικό σε μια καλή πόλη με βολική αεροπορική σύνδεση να βλέπεις τους δικούς σου και τέλος.

Τώρα βέβαια ο καθένας κάνει τις επιλογές του κι έχει τα επιχειρήματά του.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Για νοοτροπία μιλούσα. Εσύ το πας σε κοινωνικά φαινόμενα όπως πχ εγκληματικότητα, μίζερες συνθήκες ζωής κλπ που τα βρίσκεις λίγο πολύ σε όλες τις μεγαλουπόλεις. Αυτά τα φαινόμενα, ακόμα κι αν είχαν μειωθεί στην Ελλάδα, θα έμενε η νοοτροπία που την βλέπεις στην καθημερινότητα.
Σιγά μην κάτσω τώρα να ανεχθώ καταστάσεις όπως
-το να με ταλαιπωρεί ένα γίδι που διορίστηκε με μέσον σε μία υπηρεσία
-το να κινδυνεύω επειδή κάποιος περνάει με κίτρινο ή και κόκκινο
-το να κάνει φασαρία ο άλλος από πάνω τα μεσάνυχτα
-το να μου κλέβουν τη σειρά
-το να φυλάγομαι συνέχεια μη με ρίξουν στις συναλλαγές
-το να φοβάμαι μην μου σερβίρουν καμμιά μπόμπα-ποτό
κλπ
Ξέρεις πόσο μακρύς είναι ο κατάλογος;
Και να ψηφίζουν και να βγάζουν μόνιμα τους ίδιους στην πολιτική και να μην αλλάζει τίποτα.
Χίλιες φορές εξωτερικό σε μια καλή πόλη με βολική αεροπορική σύνδεση να βλέπεις τους δικούς σου και τέλος.

Τώρα βέβαια ο καθένας κάνει τις επιλογές του κι έχει τα επιχειρήματά του.
Δε διαφωνω σε τιποτα απο αυτα, οι καφριλες στην Ελλαδα ειναι πανω κατω γνωστες σε ολους μας. Εγω ειμαι λιγο ιδιαζουσα περιπτωση, επειδη εχω την πολυτελεια να δουλευω ρεμοτε που σε συνδυασμο με τα ονλινε επιτευγματα του πιερακακη, των τραπεζων, κλπ μου δινουν την ευχερεια να αποφευγω το 99% των καφριλων της χωρας.
Το εναπομειναν 1% ειναι στο ευρος του αποδεκτου risk tolerance
Επισης, ολους τους επαγγελματιες-μαγαζια, κλπ τους βρισκω κυριως βασει κριτικων στο Google-facebook-efood-skroutz, κλπ (εκτος αν υπαρχει συσταση απο φιλο), και μεχρι τωρα εχω μεινει σχεδον 100% ικανοποιημενος. Βοηθαει παρα πολυ, τοσο Ελλαδα οσο και εξωτερικο
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.291
Like
3.598
Πόντοι
1.706
Όλοι οι ξεβρακωτοι που μεγάλωσαν και ζήσαν στα σκατα στο κέντρο της Αθήνας εδώ μαζεύτηκαν...και νομίζουν ότι παντού στη Ελλάδα έτσι είναι...:coffee:
Οπουδήποτε στην Ελλάδα είναι σκατά, όταν υπάρχουν άτομα σαν και σένα και κάτι άλλους λούζερς εδώ μέσα που βγάζουν τα κόμπλεξ τους. Και δυστυχώς σας τρώμε στη μάπα και στο διαδίκτυο. :confused:
 

melancholia

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Οκτ 2021
Μηνύματα
311
Κριτικές
7
Like
907
Πόντοι
361
Δε διαφωνω σε τιποτα απο αυτα, οι καφριλες στην Ελλαδα ειναι πανω κατω γνωστες σε ολους μας. Εγω ειμαι λιγο ιδιαζουσα περιπτωση, επειδη εχω την πολυτελεια να δουλευω ρεμοτε που σε συνδυασμο με τα ονλινε επιτευγματα του πιερακακη, των τραπεζων, κλπ μου δινουν την ευχερεια να αποφευγω το 99% των καφριλων της χωρας.
Το εναπομειναν 1% ειναι στο ευρος του αποδεκτου risk tolerance
Επισης, ολους τους επαγγελματιες-μαγαζια, κλπ τους βρισκω κυριως βασει κριτικων στο Google-facebook-efood-skroutz, κλπ (εκτος αν υπαρχει συσταση απο φιλο), και μεχρι τωρα εχω μεινει σχεδον 100% ικανοποιημενος. Βοηθαει παρα πολυ, τοσο Ελλαδα οσο και εξωτερικο

Είσαι τυχερός που είσαι απομονωμένος γιατί οι περισσότεροι από εμάς πρέπει να τρώμε στην μάπα όλη την καφριλα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Είσαι τυχερός που είσαι απομονωμένος γιατί οι περισσότεροι από εμάς πρέπει να τρώμε στην μάπα όλη την καφριλα
Τυπε μεχρι τα 41 μου πηγα σχολειο, ΑΕΙ, στρατο και δουλευα αποκλειστικα Ελλαδα, οποτε την ελληνικη καφριλα την εχω σπουδασει καλα :D:
Αλλα μη νομιζεις πως η διαφορα ειναι στο Ελλαδα vs Εξωτερικο. Περισσοτερο εχει να κανει με το remote vs εντος-γραφειου.
Προσωπικα για να γυρισω ξανα σε γραφειο, θα το εκανα μονο με +1500 ευρω στο μισθο μου ως αποζημιωση και παλι θα το σκεφτομουν.
Ξερεις τι ειναι να μη χρειαζεται να τρως στη μαπα 8 ωρες καθε μερα μαλακες που δεν ταιριαζουν τα χνωτα σας; Αξια ανεκτιμητη και δεν πα να δουλευεις απο τη Γη του Πυρος, τη Γροιλανδια η...τη νησο Ραροτονγκα ΕΔΩ :tooth:

1679827466817.png
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Μερικοί βολεύονται με λίγα χρήματα παραπάνω για να γυρίσουν στην πίκρα του γραφείου.
Οι πιο πολλοί σοβαροί επαγγελματίες που δουλεύουν remote δε γυρνάνε ούτε με 5000€ έξτρα μισθό.

Αυτή είναι άλλη μια μεγάλη διαφορά αντίληψης με κάποια άτομα εδώ μέσα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom