Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
Θα χρειαστεις 3-4 φορες

Αν εχεις κανα φιλαρακι καλυτερα.
Εγω κ πληρωσα κ με πληρωσαν αγνωστοι
Και εξυπηρετησα δωρεαν κ με εξυπηρετησαν δωρεαν
Το κατάφερα να μην μείνω παραπάνω από έξι μιση μήνες Γερμανία,μετά το σοκ ,διόρθωσα λάθη και έχω γυρίσει δύο χρόνια πλέον.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Αν και έκανα την λιποταξία μου θα ήθελα κανένας Έλληνας να μην φύγει για πολλούς λόγους. Πιάστε δύο δουλειές, πιο καλά θα ζείτε εδω , ειδικά αν δεν πληρώνετε ενοικιο
Aν είναι να δουλευεις Ελλάδα 18 ώρες για να βγάλεις....1200€ γαμησε τα .Τι ζωή έχεις δηλαδή;Οτι είσαι Ελλάδα;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Αν ποτέ πάω Αγγλία, το μόνο που δεν θα με χαλάσει, σίγουρα, ειναι ο καιρός..    :rockon:

Εισαι σιγουρος για αυτο;
Εχεις συνηθισει πχ να τρως βροχη για 15 μερες συνεχομενες; Και μετα απο 2 ημερες απλης συννεφιας (οχι ηλιοφανειας, απλα συννεφιας χωρις βροχη) ξανα αλλες 15 μερες βροχη;
Και αυτο για πολλες φορες σε ενα ετος, ωστε να επαληθευτουν τα στατιστικα της περιοχης για τις ετησιες βροχοπτωσεις;

 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Και μια απορία ακόμα, στην Αγγλία τί λένε οι Ελληνίδες εκεί;  :2funny:
Θεσσαλονίκη πολύ ρε φίλε.Οσοι απο βόρεια Ελλάδα δεν πήγαν Γερμανία πρέπει να έχουν έρθει Αγγλία.Κάποιες που γνώρισα ξώφαλτσα το πάνε το γράμμα.Και το φέρνουν.Μετά είναι και εσύ τι ψάχνεις.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Εισαι σιγουρος για αυτο;
Εχεις συνηθισει πχ να τρως βροχη για 15 μερες συνεχομενες; Και μετα απο 2 ημερες απλης συννεφιας (οχι ηλιοφανειας, απλα συννεφιας χωρις βροχη) ξανα αλλες 15 μερες βροχη;
Και αυτο για πολλες φορες σε ενα ετος, ωστε να επαληθευτουν τα στατιστικα της περιοχης για τις ετησιες βροχοπτωσεις;
Ο καιρός αλλάζει 10 φορές μέσα στην ημέρα,απο ηλιοφάνεια σε σύννεφο,σε βροχή ,σε χαλάζι ,σε αέρα και πάλι απο την αρχή.Και τι έγινε;Στα χωράφια δουλεύεις;
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.249
Like
1.599
Πόντοι
216
Εισαι σιγουρος για αυτο;
Εχεις συνηθισει πχ να τρως βροχη για 15 μερες συνεχομενες; Και μετα απο 2 ημερες απλης συννεφιας (οχι ηλιοφανειας, απλα συννεφιας χωρις βροχη) ξανα αλλες 15 μερες βροχη;
Και αυτο για πολλες φορες σε ενα ετος, ωστε να επαληθευτουν τα στατιστικα της περιοχης για τις ετησιες βροχοπτωσεις;
Απόλυτα σίγουρος. Ένα πράγμα που μου τη σπάει στην Ελλάδα και ειδικά στην Αθήνα, είναι ο ήλιος και η ζέστη, και ειδικά η κουφόβραση τώρα το καλοκαίρι  :S
 

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
Εκανες λάθος που πήγες Γερμανία αν δεν ξέρεις την γλώσσα,χωρίς γλώσσα θα είσαι πάντα αυτός που θα μένει στάσιμος.
Για αυτόν το λόγο εγώ διάλεξα Αγγλία αν και έχω συγγενείς στην Γερμανία ,εδώ είμαι μόνος μου αλλά μπορώ να συνεννοηθώ χωρίς πρόβλημα.Ολα τα γραφειοκρατικά τα έκανα μόνος μου,απο την έκδοση ΝΙΝο μέχρι το pre settled status.  
Πήγα οδηγός, νόμιζα θα είναι ανοιχτές όλες οι πόρτες όπως ακόμα και τώρα μίλησα με κάποιον και ζητάνε οδηγούς. Δεν πήγα μόνος, βρήκα ένα παλιό γνωστό που αποδείχθηκε κουφάλα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Απόλυτα σίγουρος. Ένα πράγμα που μου τη σπάει στην Ελλάδα και ειδικά στην Αθήνα, είναι ο ήλιος και η ζέστη, και ειδικά η κουφόβραση τώρα το καλοκαίρι  :S

Δε θα διαφωνησω. Και εμενα μου την εσπαγε η ζεστη στην Αθηνα και πολυ μαλιστα. Εφευγα απο το γραφειο στο κεντρο το μεσημερι και ειχε 45 βαθμους λογω καυσωνα και τσιμεντιλας.

Αλλα και αυτο το πραμα στην Αγγλια (το ακρως αντιθετο) δεν παλευτεται, ειδικα απο εναν μεσογειακο τυπο)

Θα ερθουν ημερες που θα μαλωνεις με τον ουρανο τον ιδιο, θα σηκωνεις το κεφαλι ψηλα και θα φωναζεις "φτανει τοσο δε χορτασες; βγαλε λιγο ηλιο εστω και για 10 λεπτα" και αυτος θα σου απανταει με αλλες 10 ημερες συνεχομενης βροχοπτωσης, μουνταδας, συννεφιας, γκριζιλας, σκοτεινιας, κρυου, αερα, ομιχλης, και ας ειναι Ιουνιος μηνας...
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Απόλυτα σίγουρος. Ένα πράγμα που μου τη σπάει στην Ελλάδα και ειδικά στην Αθήνα, είναι ο ήλιος και η ζέστη, και ειδικά η κουφόβραση τώρα το καλοκαίρι  :S
Περυσι τον Ιούλιο είχαν ρεκορ με 38,5° .Που σε Αργος και Λάρισα το έχουν για ψωμοτύρι.
Και φέτος ο Ιούνης ήταν πολύ ζεστος ,την ίδια εποχή που στην Ελλάδα έκανε παλιόκαιρο.
Αλλά είναι άλλη ζέστη εδώ,ανυπόφορη.Εχει φως απο τις 04:30 μέχρι τις 21:45. Πολλές ώρες.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Ε άμα δουλεύεις στη μια δουλειά 12ωρο και κολλήσεις και μια δεύτερη κανα 4ωρο-5ωρο, τόσο βγαίνει.

Υπάρχουν πολλοί Έλληνες (δεν λέω Αλβανούς ή οτιδήποτε) που έχουν το κουράγιο να ζούνε έτσι;
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.249
Like
1.599
Πόντοι
216
Υπάρχουν πολλοί Έλληνες (δεν λέω Αλβανούς ή οτιδήποτε) που έχουν το κουράγιο να ζούνε έτσι;
Όχι, γιατί συνήθως αν δουλεύεις κάπου 12ωρο δεν είναι πολύ δύσκολο το 12ωρο πολλές φορές να φτάνει μέχρι 15ωρο...
Αν το παθαίνει κάποιος αυτό συνέχεια, δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να κολλήσει δεύτερη δουλειά.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Πάντως είτε εδώ είτε εξωτερικό,μεγάλη υπόθεση η δουλειά που κάνεις να σου αρέσει έστω και λίγο.

Και να μην ξυπνάς κάθε πρωί με βαριά καρδιά λέγοντας 'πού πάω τώρα'.Αυτό σε βάθος χρόνου είναι τέρμα ψυχοφθόρο
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
3.002
Κριτικές
1
Like
711
Πόντοι
96
Αν και έκανα την λιποταξία μου θα ήθελα κανένας Έλληνας να μην φύγει για πολλούς λόγους. Πιάστε δύο δουλειές, πιο καλά θα ζείτε εδω , ειδικά αν δεν πληρώνετε ενοικιο
Εσυ μεινε εκει με τη μαμα σου! Θα εισαι στο πατριντα τουλαχιστον μορτη!  
Θα ζητας 50αρικα απο το μπαμπα σου για βενζινη και θα τρως το αγγουρι 6 μερες για να ανοιγεις πελφετερε το σαββατο μηπως σε κοιταξει κανενα μαλακισμενο που η μονη του ασχολια ειναι ποσοι ειδαν το στορι του στο ινσταγκραμ :jerking:

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ  :s&m_2:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Σωστα αυτα που λες, αν και θελει κουραγιο για να τα κανεις ολα αυτα και πολλους τους τρωει η συνηθεια στα εστιατορια, βαριουνται την αλλαγη, ακομη και αν τρωνε σκατα στο εστιατοριο.

Θυμαμαι εναν τυπο που εγραφε στο patriotaki τις εμπειριες του απο ελληνικα εστιατορια, ειχε παει σε 5 και το καθενα ηταν χειροτερο απο τα προηγουμενα, τα ειχε παιξει τελειως. Καθοταν και εκλαιγε με λυγμους σε ενα παγκακι για την κακοτυχια που τον βρηκε. Περιεγραφε σκηνικα ασσυληπτα απο τον κοινο νου, πχ οταν σε καποιον ειπε οτι θα φυγει, κλειδωσαν την πορτα και τον τραμπουκισαν ασχημα βριζοντας το αφεντικο "απο το μαγαζι μου θα φυγεις οταν το θελησω εγω" και κατι τετοια ωραια. Εναν αλλον που ειχε παει δοκιμαστικα, τον ειχε βαλει ο αρχισερβιτορος να χωρεσει κατι πιατα σε ενα ντουλαπι τα οποια εξ ορισμου δε χωρουσαν. Μετα απο κανα μισαωρο και αφου κανα δυο φορες ο υπαλληλος ειπε οτι δε χωρανε και ο νταλαβερτζης του ελεγε να κοψει το λαιμο του, στο τελος τον εβρισε λεγοντας οτι δεν κανει για τιποτα, και γι αυτο η Ελλαδα χρεοκοπησε κλπ! και βγηκε εξω και εσκαγαν στα γελια με το αφεντικο (γελουσανε με λυγμους, απ οτι θυμαμαι την περιγραφη του)

Μετα απο λιγο καιρο σβηστηκαν τα θρεντ του, ισως απειληθηκε, ισως σπαστηκε απο σχολια ποιος ξερει. Παντως απο τετοιες πηγες μαθαινεις παρα πολλα για το τι παιζιε, οπως φυσικα και απο το νημα εδω του Paralimniou

Ενα αλλο ενδιαφερον νημα ειναι το παρακατω:


Χρησταρα διαβασε το αν ενδιαφερεσαι για εστιατοριο, εχει πολυ ψωμι!
Κάπως έτσι είναι  :2funny: :headbang:πάντος σε ένα διαμέρισμα 80 τετραγωνικά 5-10 άτομα θα είναι σαν της νυχτερίδες στη σπηλιά που κρέμοντε η μία δίπλα στην άλλη  :2funny:Στις Ρωσσικές φυλακές καλύτερα περνάνε  :2funny:
  Όλα όσα λέει τα είδα με τα μάτια μου!Μιλάω με πολλά παιδιά στη Γερμανία όλοι μου μιλάνε γιά φριχτές καταστάσεις  :headbang:

Για αυτο θελει μεγαλη προσοχη που μπλεκει κανεις. Για αυτο και σε ελληνικο εστιατοριο στη Γερμανια πρεπει να παει καποιος ΜΟΝΟ εαν τον κυνηγανε τοκογλυφοι με ροπαλα και σουγιαδες
Δηλαδή ο Αρλούμπας  :2funny:που πήγε στην αρχή στα εστιατόρια και μετά έγινε  νυχτοφύλακας   :2funny:

   
Ξεχασα να συμπληρωσω πως υπαρχει φιλοεργατικη πολιτικη. Αν ο τυπος που τα γραφει αυτα στο πατριωτακι ισχυουν, αν πηγαινε
-στην αστυνομια
-finanzamt εφορια
-arbeitsamt σαν το οαεδ

Θα του κοβαν τον κωλο με συνοπτικες διαδικασιες.
Κλεισιμο μαγαζιου κ εως 50.000€ προστιμο
Δεν περναν αυτα εδω.
Ναι είδαμε σε τι μένει ο φίλος σου ο Βλάκμαν  :2funny:στην αποθήκη του νοσοκομείου που δουλεύει  :headbang: :2funny:.Και είδα πως ζούνε στη Γερμανία όσοι δουλεύουν στα Ελληνικά,χεσμενους τους έχει το σύστημα  :2funny:και αν καταγγείλεις τον εστιάτορα θα του κλάσεις τ'αρχήδια  :2funny:.

   Εμένα δε με έχεζε γιά 200 $ αλλά γιά ταυτότητα βοηθού εισαγγελέα,έχει τεράστια διαφορά  :2funny:

Αγγλία τί κατάσταση επικρατεί, ξέρει κανείς;
Αγγλία είναι 1.000.000 καλύτερα από Γερμανία,εκεί το σύστημα στ'αλήθεια είναι υπέρ του εργαζόμενου.Αδήλωτοι εργαζόμενοι στα εστιατόρια στην Αγγλία δεν υπάρχουν όπως στη Γερμανία!Ναι και η Αγγλία είναι  :vomit: από ζωή σαν την Γερμανία αλλά στην Αγγλία έχεις δικαιόματα σαν εργαζόμενος ενώ στη Γερμανία τίποτα!Στην Αγγλία δε σε κοιτάει κανένας με περιφρόνιση όπως στη Γερμανία.Δε συγκρίνετε το ένα με το άλλο.
   Τώρα από μισθό θα παίρνεις 1.300-1.900 λίρες και ενοίκιο γιά δωμάτιο 4 τετραγωνικά 100χλμ. από το Λονδίνο θα έχεις 360 λίρες αν θες μεγαλύτερο δωμάτιο σε σπίτι υπολόγιζε 500-600 πάντα έξω από το λονδίνο.Στη δουλειά μπορεί να κάνεις 2 ώρες να πας!Γιά να πας Λονδίνο θα θέλεις 15-30 λίρες παγαινε έλα.
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.249
Like
1.599
Πόντοι
216
Δε θα διαφωνησω. Και εμενα μου την εσπαγε η ζεστη στην Αθηνα και πολυ μαλιστα. Εφευγα απο το γραφειο στο κεντρο το μεσημερι και ειχε 45 βαθμους λογω καυσωνα και τσιμεντιλας.

Αλλα και αυτο το πραμα στην Αγγλια (το ακρως αντιθετο) δεν παλευτεται, ειδικα απο εναν μεσογειακο τυπο)

Θα ερθουν ημερες που θα μαλωνεις με τον ουρανο τον ιδιο, θα σηκωνεις το κεφαλι ψηλα και θα φωναζεις "φτανει τοσο δε χορτασες; βγαλε λιγο ηλιο εστω και για 10 λεπτα" και αυτος θα σου απανταει με αλλες 10 ημερες συνεχομενης βροχοπτωσης, μουνταδας, συννεφιας, γκριζιλας, σκοτεινιας, κρυου, αερα, ομιχλης, και ας ειναι Ιουνιος μηνας...
Είναι συνδεδεμένη η διάθεση μου με τέτοιον καιρό ακριβώς, όλως περιέργως - δεν ξέρω γιατί.
Τώρα, βέβαια, αν αυτός ο καιρός της Αγγλίας συνοδεύεται με νοτιάδες, τότε εκεί ίσως τα χαλάμε..  :S
Δεν ξέρω, δεν έχω πάει ποτέ Αγγλία, ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω, έστω και ως τουρίστας, θα ήθελα πολύ να δω και αυτό το ιδιαίτερο στυλ που έχουν τα σπίτια εκεί.
 

waikiki

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2017
Μηνύματα
77
Κριτικές
1
Like
46
Πόντοι
0
Απόλυτα σίγουρος. Ένα πράγμα που μου τη σπάει στην Ελλάδα και ειδικά στην Αθήνα, είναι ο ήλιος και η ζέστη, και ειδικά η κουφόβραση τώρα το καλοκαίρι  :S
Να δεις την γλύκα που με 15 βαθμούς νομίζεις ότι καλοκαιριασε επάνω. Είδα Γερμανό στους 4 βαθμούς να φοράει σορτσάκι. Φαντάσου 30 εκεί στις φάμπρικες. Η βροχή καλοκαιριατικα και μπουφάν ψιλό το βράδυ. Το χειμώνα βέβαια να ξύνεις πάγο από το παρμπρίζ στις 5 το πρωί είναι καταπληκτικά!
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Κάπως έτσι είναι  :2funny: :headbang:πάντος σε ένα διαμέρισμα 80 τετραγωνικά 5-10 άτομα θα είναι σαν της νυχτερίδες στη σπηλιά που κρέμοντε η μία δίπλα στην άλλη  :2funny:Στις Ρωσσικές φυλακές καλύτερα περνάνε  :2funny:
  Όλα όσα λέει τα είδα με τα μάτια μου!Μιλάω με πολλά παιδιά στη Γερμανία όλοι μου μιλάνε γιά φριχτές καταστάσεις  :headbang:
Δηλαδή ο Αρλούμπας  :2funny:που πήγε στην αρχή στα εστιατόρια και μετά έγινε  νυχτοφύλακας   :2funny:

   Ναι είδαμε σε τι μένει ο φίλος σου ο Βλάκμαν  :2funny:στην αποθήκη του νοσοκομείου που δουλεύει  :headbang: :2funny:.Και είδα πως ζούνε στη Γερμανία όσοι δουλεύουν στα Ελληνικά,χεσμενους τους έχει το σύστημα  :2funny:και αν καταγγείλεις τον εστιάτορα θα του κλάσεις τ'αρχήδια  :2funny:.

   Εμένα δε με έχεζε γιά 200 $ αλλά γιά ταυτότητα βοηθού εισαγγελέα,έχει τεράστια διαφορά  :2funny:
Αγγλία είναι 1.000.000 καλύτερα από Γερμανία,εκεί το σύστημα στ'αλήθεια είναι υπέρ του εργαζόμενου.Αδήλωτοι εργαζόμενοι στα εστιατόρια στην Αγγλία δεν υπάρχουν όπως στη Γερμανία!Ναι και η Αγγλία είναι  :vomit: από ζωή σαν την Γερμανία αλλά στην Αγγλία έχεις δικαιόματα σαν εργαζόμενος ενώ στη Γερμανία τίποτα!Στην Αγγλία δε σε κοιτάει κανένας με περιφρόνιση όπως στη Γερμανία.Δε συγκρίνετε το ένα με το άλλο.
   Τώρα από μισθό θα παίρνεις 1.300-1.900 λίρες και ενοίκιο γιά δωμάτιο 4 τετραγωνικά 100χλμ. από το Λονδίνο θα έχεις 360 λίρες αν θες μεγαλύτερο δωμάτιο σε σπίτι υπολόγιζε 500-600 πάντα έξω από το λονδίνο.Στη δουλειά μπορεί να κάνεις 2 ώρες να πας!Γιά να πας Λονδίνο θα θέλεις 15-30 λίρες παγαινε έλα.
Ελα μαλάκα σπάσε,τραβα να βάλεις σκατά στην μουρη σου και να βαρέσεις μαλακίσ στα γατιά σου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom