Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Συμφωνω, ειχα γνωρισει εδω μια ρωσιδα και το εψηνε. Θα επαιρνε και διαβατηριο και θα ηταν κυρια.

Αλλα και παλι, εγω προτιμω να βρω μια , να τη δηλωσω εδω και να μενει οπουδηποτε αλλου. Να παιρνει και 200-300 ευρω το μηνα και να κραταω τη διαφορα. Και ενα ωραιο προγαμιαιο και ειμαι κομπλε.

Τους εικονικούς γάμους τους κυνηγάνε παντού.Αυτό είναι μαλακία τελείως.Το θέμα είναι να φέρεις μια μουνάρα που έχεις σχέση για μαγείρεμα,καθάρισμα,πίπα και να της δίνεις μια στάνταρντ προμήθεια.Αλλιώς δεν έχει νόημα.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Τους εικονικούς γάμους τους κυνηγάνε παντού.Αυτό είναι μαλακία τελείως.Το θέμα είναι να φέρεις μια μουνάρα που έχεις σχέση για μαγείρεμα,καθάρισμα,πίπα και να της δίνεις μια στάνταρντ προμήθεια.Αλλιώς δεν έχει νόημα.

Ναι αλλα μετα θα εχω μπελα στο κεφαλι μου. Ειμαι υπερ του χαμηλου ρισκου χαμηλου οφελους.

Πως καταφεραμε παλι απο την εργασια να το γυρισουμε σε μουναρες που καθαριζουν και πιπωνουν, μονο στο μπουρδελα γινεται αυτο.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ναι αλλα μετα θα εχω μπελα στο κεφαλι μου. Ειμαι υπερ του χαμηλου ρισκου χαμηλου οφελους.

Πως καταφεραμε παλι απο την εργασια να το γυρισουμε σε μουναρες που καθαριζουν και πιπωνουν, μονο στο μπουρδελα γινεται αυτο.

Αυτό για πολλούς θα ήταν ιδανικό.Να γυρίζει ο άλλος μετά από τη σκληρή δουλειά στο δυτικό μπλοκ και να τον περιμένει για να σερβίρει η ημίγυμνη μουνάρα Ανατολική με στολή Γαλλίδας υπηρέτριας,σπίτι λαμπίκο,ψητό έτοιμο και ό,τι λαχταράει και πίπα για επιδόρπιο.
Βέβαια δεν είναι τόσο απλό στην πράξη να συνδυάζεις όλα τα στοιχεία,υπάρχουν ένα σωρό εμπόδια και δυσκολίες.


 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Σε ποια ηλικια τα βγαζεις αυτα? Γιατι στο δικο μου κομματι (οικονομικα/Λογιστικη) το μαξιμουμ που εχω ακουσει μεχρι 34 χρονων ειναι 1400.

Ξερω και δικηγορους στην ιδια ηλικια που παιρνουν 1200.

Μου λες για ιδιοκτητες εμπορικων καταστηματων, ποσα παιρνουν οι πωλητες/πωλητριες.

Πρωτος μισθος στις ελεγκτικες ειναι 700-800 ευρω. Θες πενταετια για να φτασεις τα 1200. Και εχω παραδειγματα απο ΕΥ , kpmg, deloitte.

Σιγουρα παιζουν τα 1500, και σιγουρα υπαρχουν αρκετοι που τα παιρνουν. Αλλα δε τα παιρνουν ολοι και δε τα παιρνουν οταν ειναι 30 η ακομα και 35.

Επισης, τα 1500 αυτοι που τα παιρνουν, τα παιρνουν μαυρα η μετα απο φορους?
Από τους συμφοιτητές μου και πάλι στην δεύτερη δουλειά του πήραν άνω των 1500. Τουτέστιν κάπου στα 30.
Αν παρατήρησες η πληοψηφια των επαγγελμάτων που έβαλα είναι Ελ. Επαγγελματίες και όχι υπάλληλοι και δεν ήταν τυχαίο.
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Εχει πολλούς τέτοιους ψωλάδες,βλάκες καθυστερημένους κτλ έξυπνους που έχουν πιάσει το νόημα αλλά κυρίως έχουν μελετήσει τη μαλακία που δέρνει τους Γερμανούς και τη τρύπια χώρα τους,που κοιτάνε συνέχεια πώς θα εκμεταλευτούν το σύστημα.
Το έφτιαξα λίγο
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Από τους συμφοιτητές μου και πάλι στην δεύτερη δουλειά του πήραν άνω των 1500. Τουτέστιν κάπου στα 30.
Αν παρατήρησες η πληοψηφια των επαγγελμάτων που έβαλα είναι Ελ. Επαγγελματίες και όχι υπάλληλοι και δεν ήταν τυχαίο.

Ακριβως, ενας πραγματικα καλος, ελευθερος επαγγελματιας βγαζει τα κερατα του, γτ δε θα τα δηλωσει κιολας. Και παλι ομως η πλειοψηφια δεν ειναι ετσι.

Αλλα ο μεσος μισθωτος δε εχει προοπτικες. Στην περιπτωση σου ισως ειναι η ειδικοτητα. Εχω φιλους σε μεγαλες εταιριες (Ελεγκτικες, Στοιχιμαν, καποιες πολυεθνικες) ποτε δεν ακουσα τετοια λεφτα. ολοι λιγο πανω απο 30.

Εξαιρεση εχω μια στα 33 που γυρισε σαν μανατζερ ναυτιλιακη, μετα απο χρονια στη Ολλανδια ομως. Πηρε 2300.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456

Αν οι Γερμανοι ειναι τετοια κοροιδα που το αφηνουν καλα κανουν. Εγω κοιταω να βρω γκομενα να παντρευτω για να γλυτωσω φορους δεν ειμαι καλυτερος
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606

Σιγά τους έξυπνους.Οσο έξυπνος είναι ένας που φοράει μαύρο γυαλί και παριστάνει τον αόμματο ή κουτσαίνει και το παίζει ανάπηρος.
Τους ζήτουλες και τους ξέφτιλους τώρα.Ο Ελληναράς είναι παντός καιρού,πάντα όρθιος,δεν έχει σχέση με αυτά τα λαμόγια.
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Αν οι Γερμανοι ειναι τετοια κοροιδα που το αφηνουν καλα κανουν. Εγω κοιταω να βρω γκομενα να παντρευτω για να γλυτωσω φορους δεν ειμαι καλυτερος
Καλά κάνεις! Πως σου φαίνεται όμως που στη χώρα στην οποία δεκάδες χιλιάδες κόσμος μένουν τσάμπα σε σπίτια του κράτους, τσιμπάνε καλά επιδόματα πολύ κοντά στα λεφτά ενός εργαζόμενου και έχουν πρόσβαση στις ίδιες υπηρεσίες υγείας με εσένα χωρίς να κάνουν τίποτα,  ΕΣΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ?
Δεν είναι λίγο κοροϊδία?
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Ακριβως, ενας πραγματικα καλος, ελευθερος επαγγελματιας βγαζει τα κερατα του, γτ δε θα τα δηλωσει κιολας. Και παλι ομως η πλειοψηφια δεν ειναι ετσι.

Αλλα ο μεσος μισθωτος δε εχει προοπτικες. Στην περιπτωση σου ισως ειναι η ειδικοτητα. Εχω φιλους σε μεγαλες εταιριες (Ελεγκτικες, Στοιχιμαν, καποιες πολυεθνικες) ποτε δεν ακουσα τετοια λεφτα. ολοι λιγο πανω απο 30.

Εξαιρεση εχω μια στα 33 που γυρισε σαν μανατζερ ναυτιλιακη, μετα απο χρονια στη Ολλανδια ομως. Πηρε 2300.
Γιατί με 2300 φτιάχνεις λεφτά?
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Καλά κάνεις! Πως σου φαίνεται όμως που στη χώρα στην οποία δεκάδες χιλιάδες κόσμος μένουν τσάμπα σε σπίτια του κράτους, τσιμπάνε καλά επιδόματα πολύ κοντά στα λεφτά ενός εργαζόμενου και έχουν πρόσβαση στις ίδιες υπηρεσίες υγείας με εσένα χωρίς να κάνουν τίποτα,  ΕΣΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ?
Δεν είναι λίγο κοροϊδία?

Δεν είναι έτσι.Αμα ήταν έτσι όλοι οι Γερμανοί θα ψωλάρανε αγρίως για να εισπράττουν τα επιδόματα και η χώρα θα είχε βουλιάξει προ πολλού.
Είναι πιο περίπλοκο το σύστημα.Για να το αναλύσεις χρειάζονται χιλιάδες σελίδες είναι αυτό που λέμε δυτικός πολιτισμός.
Σαν Ελληναράς καταλαβαίνεις τι κάνουνε,οι ίδιοι είναι τα τελευταία 1000 χρόνια.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Καλά κάνεις! Πως σου φαίνεται όμως που στη χώρα στην οποία δεκάδες χιλιάδες κόσμος μένουν τσάμπα σε σπίτια του κράτους, τσιμπάνε καλά επιδόματα πολύ κοντά στα λεφτά ενός εργαζόμενου και έχουν πρόσβαση στις ίδιες υπηρεσίες υγείας με εσένα χωρίς να κάνουν τίποτα,  ΕΣΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ?
Δεν είναι λίγο κοροϊδία?

Και ναι και οχι. Δε δουλευω χαμαλης οποτε ειμαι κομπλε. Επισης ξερω οτι αν ειχα μεινει Ελλαδα θα επαιρνα τα τετοια μου.

Μου τη σπαει αλλα ειναι κατι σε πλαισια που μπορω να αντεξω. Επισης ειμαι τυχερος και πληρωνω λιγοτερα απο οτι αν ημουν Γερμανια μιας και δεν ειμαι εκει.

Αν ομως δουλευα 12 ωρες λαντζα τοτε ναι θα ηταν τελειως κοροιδια. Υπαρχει κοσμο που σκιζεται και εχουμε και τους τεμπελχαναδες π κανουν ολη μερα μπαφο με τα λεφτα του κρατους
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ελλάδα υπάρχει τρελλή συσσώρευση παρασίτων και ψωλάδων.Μιλάμε για τεράστιο ποσοστό που πρέπει να θρέψεις,άπειρα στόματα.Οπότε οι εργατικοί την κάνουν αθόρυβα και χαλαρά και όσοι μένουν πίσω βράζουν.
Φαντάσου τον άλλον Ελλάδα να θέλει να βγάζει δύο χιλιάδες μηνιαίως ψωλάροντας και να το θεωρεί φυσικό του δικαίωμα.Την έχει πολύ άσχημα.
Αδιέξοδο που λένε.Ο τύπος βλέπει μόνο μαύρο,κανένα φως στην άκρη του τούνελ.
Αυτοί βέβαια νομίζουν οτι έχουν δύναμη,οτι μετράνε κτλ.Τώρα μετά από 10 χρόνια φάπας μάλλον έχουν αρχίσει να καταλαβαίνουν τι παίζει.Απλά κωλύονται να το διατυπώσουν.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Γιατί με 2300 φτιάχνεις λεφτά?

Για Ελλαδα ειναι καλα λεφτα για καποιον 33 χρονων. Αν εχει δικο της σπιτι, μπορει να αποταμιευει ακομη και 1000 ευρω το μηνα, ισως και 1500. Μην ξεχνας οτι Ελλαδα τα 2300 ειναι 2680 λογω δωρων Χριστουγεννων κλπ
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.478
Κριτικές
1
Like
6.167
Πόντοι
2.356
..............
Ακόμα και οι Δ.Υ. μετά από κάποια χρόνια υπηρεσίας φτάνουν το παραπάνω ποσό.
Συγκεντρωθείτε κάποιοι δείτε πέρα από τον μικρόκοσμό σας.
Πέστα Χρυσόστομε!

Θα τρελαθούμε μ' αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα. ΔΥ κάτω από χιλιάρικο δεν υπάρχει, κατ' αρχήν.

Αντίστοιχα και μένα όλοι οι γνωστοί και φίλοι (μηχανικοί), είναι πάνω από 1500. Στην πραγματικότητα 2000-2500 είναι ένας μέσος όρος.

Όσο για τους ελεύθερους επαγγελματίες, εκεί δεν υπάρχει οροφή. Από ποιο επάγγελμα να ξεκινήσουμε; Από τους δικηγόρους που δεν έχουν κόψει μια γαμημένη απόδειξη ποτέ;
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.714
Κριτικές
1
Like
4.509
Πόντοι
1.706
Μπορεί να προσάψει πολλά κάποιος για την αμφιλεγόμενη προσωπικότητα του Πορνομετανάστη ένα όμως δεν μπορεί κανένας να αμφισβητήσει ως σωστή επιλογή! Αυτή της χώρας μετανάστευσης! Ή Ρωσία μαζί με την Αμερική είναι οι καλύτερες επιλογές! Ακολουθούν υπόλοιπες Ανατολικοευρωπαικές , Αφρική , Λατινική Αμερική και κάποιες Ασιατικές! Ότι άλλο γράψετε είναι τραγική επιλογή...
Σε αυτες τις χώρες είσαι εσύ και ο εαυτός σου! Είσαι έξυπνος με προσόντα πραγματικά και ικανότητες? Τότε πας μπροστά!
Είσαι ξεφτίλας καρπαζοεισπράκτορας, Ραγιάς και αριστερός? Τότε θα συμβιβαστείς σε μια θεσούλα μαζί με όλους τους φουκαριαριδες θύματα αυτού του κόσμου που θα δουλεύετε για τα τζάμπα επιδόματα και παροχές στους Λάθρο!
Νόημα θα είχε αν πας σε χώρα τριμπούρδελο της Δύσης να τους ξεφτιλίσεις το σύστημα! Επιδόματα , αποζημιώσεις ασφαλειών,  μαύρες δουλειές και περιφρόνηση όλων των κανόνων τους!  Έτσι μάλιστα! Αλλά να δουλεύεις τίμια* σε αυτές τις χώρες είναι χειρότερο και πιο αναξιοπρεπές από το να είσαι Άραβας λαθρομετανάστης!
Ο Δημητράκης έχει κάποια στάνταρ εισοδήματα και επέλεξε μια χώρα σχετικά φτηνή αφού ο μέσος μισθός είναι χαμηλός, δεν ζει παρασιτικά εις βάρος της χώρας που τον φιλοξενεί αντιθέτως εισάγει χρήματα και τέλος δεν είναι ένας από τους χιλιάδες υποψήφιους σφετεριστές των επιδομάτων που καταφτάνουν στις χώρες τις δύσης αφού στη  χώρα που βρίσκεται δεν είναι πολυπολιτισμική χαβούζα και χρειάζεται να το θέλεις πολύ για να μείνεις!

* Για ένα περίεργο λόγο που θα συμφωνήσουν όλοι όσοι μένουν εκεί οι Γερμανοί , μπορούν πιο εύκολα να τα βάλουν με έναν γκασταρμπάιτερ από Ευρωπαϊκή Ένωση,  να τον μειώσουν και να του κάνουν καψώνια παρά με έναν τριτοκοσμικό! Στον ξένο εργαζόμενο εξαντλούν την αυστηρότητα τους ενώ τον τούρκο ή άραβα τεμπέλη δεν τον ενοχλούν και δεν τον αγγίζουν σε τίποτα ενώ απολαμβάνει όλα τα προνόμια του ξένου γκασταρμπάιτερ!
Γιατι ειναι η καλυτερη επιλογη αυτη του διαμερισματομεταναστη μου λες? Πηγε σε μια χωρα με ενα σκοπο, τις γυναικες. Απο την στιγμη που εδω κ 20 χρονια εχουν αλλαξει τα πραματα με τις γυναικες, κι εχουν γινει απροσιτες ομορφες μεν με δυτικη νοοτροπια δε ,και δεν γαμαει τοτε ειναι ή δεν ειναι εκτος στοχου? (Οφσαιντ)
Επειδη του αρεσει η επιδειξη κ προσπαθει βα μειωσει ολους τους αλλους θα μας ειχε πεθανει στις φωτογραφιες.
Φωτογραφιες απο ζαρζαβατικα, κτιρια, πεζοδρομια, αμαξι εχει και βαζει.
Απο γυναικες δεν εχει, δεν βαζει.
Θεωρητικα θα ηταν παραδεισος αλλα....
Αν μου αρεσει ο τζογος κ παω να μεινω στο λας βεγκας αλλα δεν με αφηνουν να μπω εμενα μεσα στα καζινα να λεω ,τι ωραια.....ζω στον παραδεισο του τζογου....

Γιατι ειναι η αμερικη καλυτερη? Με ποια λογικη? Δεν ειμαστε στο 50 που ειχε ποιοτητα ζωης κ ευκαιρειες. Τωρα υπαρχει καθε καρυδιας καρυδι, εγκληματικοτητα, ψυχολογικα προβληματα, λαθρομεταναστευση, πολυ λιγες επαγγελματικες ευκαιρειες.

Δεν εχουν ολοι την οξυδερκεια για κομπινες ειτε ειναι στην γερμανια ειτε στην αφρικη, δεν παιζει ρολο.

Το εξυπνο πουλι απο την μυτη πιανετε. Καλα ειναι στην θεωρια αλλα οχι στην πραξη. Οχι οτι δεν γινοντε τετοια. Επειδη ομως υπαρχει ελεγχος αν σε πιάσουν σε ξεσκισαν. Και πιανουν πολλους.Δεν ειναι ελλαδιτσα να την γλυτωσεις. ΣΕ ΞΕΠΑΤΩΣΑΝ . Μια ζωη θα πληρωνεις.

Το οτι η ρωσια δεν ειναι πολυπολιτισμικη χαβουζα ειναι ζηλευτο.

Περναει ο διαμερισματακης καλυτερα που δεν αγγιζει γυναικα (εκτος απο πουτανες) και ειναι ουσιαστικα εκτος του στοχου του που ηταν οι γυναικες ή ο φιλος μου ο Φανης που εχει κι αυτος 2.000€ εισοδηματα απο ενοικια τιν μηνα και ζει μονιμα στην Παταγια, με τα αμετρητα μουνακια, που γαμαει σιγουρα οποτε θελει, συν τον καλο καιρο, συν την διασκεδαση συν τις παραλιες?

Στην τελευταια παραγραφο σου εισαι τελειως λαθος, υπάρχει κρυφος ρατσισμος εναντια στους τριτοκοσμικους απο τον λαο. Επιλεγοντε σε δευτεροτριτες δουλειες, δεν τους νοικιαζουν καλα σπιτια, δεν τους συμπαθουν.  Υπαρχει ομως  στηριξη απο την κυβερνηση  .

 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.078
Πόντοι
7.216
Για Ελλαδα ειναι καλα λεφτα για καποιον 33 χρονων. Αν εχει δικο της σπιτι, μπορει να αποταμιευει ακομη και 1000 ευρω το μηνα, ισως και 1500. Μην ξεχνας οτι Ελλαδα τα 2300 ειναι 2680 λογω δωρων Χριστουγεννων κλπ
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι καλά λεφτά, σου εξασφαλίζουν μια άνετη ζωή και δυνατότητα αποταμίευσης. Λεφτά όμως δεν θα φτιάξεις αν βάζεις στην ακρη 500-1000€ το μηνα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom