Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Το χειροτερο απ ολα ειναι η εργασιακη υποκρισια, δηλαδη οι περισσοτεροι ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, ενω δεν κανουν τιποτα για ωρες.

Δεν κάνουν τίποτα αλλά μιλάνε πολύ,ντοκουμεντάρουν,κουτσομπολεύουν,κάνουν δίκτυο κτλ οπότε έχουν δύναμη που δεν μπορείς να αγνοήσεις.
Οι Βαλκάνιοι είμαστε της πράξης σιγά μη χάσω χρόνο και ενέργεια με το μπλα μπλα,τις διαδικασίες,τα πώς πρέπει και τα οργανωτικά ζητήματα και τις μαλακίες.Με εκνευρίζουν αυτά και κυρίως η δυτική υποκρισία δεν τα αντέχω τα συστήματά τους.Και αυτοί εμετό θέλουν να κάνουν δε νομίζω να τα γουστάρουν αλλά έτσι είναι.
Μπορεί και να γουστάρουν βέβαια να ηδονίζονται με τις απαγορεύσεις και τους κανόνες,ποιος ξέρει.
Είναι διαφορετικοί,έχουν άλλη ψυχολογία.Ξέρω τι κάνουνε αλλά η ψυχολογία τους μου είναι ξένη.Αυτά που τους αρέσουν δεν τα καταλαβαίνω σαν πηγή ευχαρίστησης.Αυτά που αρέσουν σε εμένα αυτοί τα θεωρούν μαλακίες.Αυτά που αρέσουν σε αυτούς,μου φαίνονται πολύ σκληρά και βαρετά.
Σε αυτούς αρέσει η ειρωνία,σε εμένα ο χαβαλές.Εμένα με εκνευρίζει η ειρωνία και ο σαρκασμός,αυτούς τους εκνευρίζει ο χαβαλές και ο σταρχιδισμός.
Αυτούς τους αρέσει να τρώνε στη δουλειά όλοι μαζί και να κουβεντιάζουν εμένα μου αρέσει να τρώω μόνος χωρίς να με ενοχλούνε.
Σε αυτούς αρέσουν τα διαλείμματα και το κουτσομπολιό,εμένα μου φαίνονται ανούσια και βαρετά προτιμώ να δουλεύω ή να γαμάω στον ελεύθερο χρόνο.

Και για τους περισσότερους Ελληνες πιστεύω τα ίδια ισχύουν.Γιατί να χαίρεσαι που βλέπεις τη χοντρή να τρώει μαζί σου και να λες εξυπνάδες.Οι Γερμανοί γουστάρουν βέβαια,άλλη φάση.

Εγώ διδάσκω ελληνικό πολιτισμό τους έχω μάθει το μπράβο,το έλα ρε πούστη,το γαμώτο,το ρε μαλάκα,ρε φίλε κτλ και ακούω που το λένε και μεταξύ τους.Αλλά δεν έχουν απλά το mindset του Ελληνα,είναι τελείως outlandish για εμάς.
Είναι αλλιώς,πιστεύω το 80% των Ελλήνων δεν καταλαβαίνει Χριστό εδώ.Δεν πιάνουν ποτέ πώς λειτουργεί το σύστημα.Μόνο οι ευρωπαίζοντες το καταλαβαίνουν και γουστάρουν.Οι άλλοι τα ζώα μου αργά.Ζουν Γερμανία 40 χρόνια και στο μυαλό τους έχουν συστήματα Ελλάδας.Ειδικα΄όσοι έρχονται από επαρχία,μικρές πόλεις και χωριά.Είναι τόσο hard geared ο Ελληναράς που ανάθεμα και αν καταλαβαίνει τίποτα ή έχει τη διάθεση να προσαρμοστεί στοιχειωδώς.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Πάντως, έχω φίλο, που ενώ τόσα χρόνια μας έπρηζε τι υπεργαμάτα περνάει στην πρωτεύουσα του Βελγίου (όπου δούλευε σε μια εταιρία που έκανε κάτι έρευνες αγοράς και κάτι συμβουλευτικά και γενικά τέτοιες αεριτζήδικες δουλειές για λογαριασμό της Ε.Ε., η οποία πλήρωνε πολύ αδρά), αφού ο φίλος μας έδειξε χίλια βίντεο από "επαγγελματικά" ταξίδια από όλα τα μέρη του κόσμου, αφού μας έλεγε ξανά και ξανά τι μεγαλοφυής ιδέα ήταν να πάει να δουλέψει στο εξωτερικό, ε λοιπόν πριν λίγες μέρες μας έσκασε τη βόμβα πως ούτε τα λεφτά ήταν τόσο καλά όσο έλεγε, ούτε τα ταξίδια τόσο σπουδαία όσο μας έδειχνε στα βίντεο, οι Βρυξέλλες έχουν τόση νυχτερινή ζωή όση και τα ορεινά χωριά της Ευρυτανίας, αλλά το χειρότερο είναι πως όλες αυτές οι "ξεκ#λιάρες" ξένες, αποδείχθηκαν πολύ πιο συντηρητικές από ότι λένε οι φήμες και έχει να πάει με γυναίκα κάτι χρόνια. Έτσι, ψάχνει να βρει αλλού δουλειά.

Ηθικό δίδαγμα: ότι κι αν μας λένε οι άλλοι από εκεί μακριά στα ξένα, δε μπορούμε να το ελέγξουμε και τελικά, δε μπορούμε να ξέρουμε τίποτα με σιγουριά. Εξάλλου, αν κανείς ξενιτευτεί και του βγει μάπα το καρπούζι, τι θα κάνει; Θα παραδεχτεί "ήταν η μεγαλύτερη μαλακία της ζωής μου" ή θα αρχίσει τα "παίδες περνάω υπερτέλεια και γαμάω αβέρτα";
Τρομερό παράδειγμα.
Βρήκες ένα ψεύτη του εξωτερικού.
Ενώ όλοι οι Έλληνες της Ελλάδας, τα καλύτερα παιδιά, ε;
Κανένα ψέμα,ε;
Για το τι δουλειά κάνουν, τι λεφτά βγάζουν και πόσες γκόμενες σκίζουν.

Ηθικό δίδαγμα;
Ψεύτες υπάρχουν παντού.
Και όποιος σου τα βγάλει όλα τέλεια στο εξωτερικό, τότε κάνει μπαμ ότι είναι ψεύτης.
Γιατί δεν υπάρχει τέλειο σενάριο.
Απλά έχεις κάποια καλύτερα δεδομένα έξω και αν σου κόβει θα προχωρήσεις πολύ πιο εύκολα σε χρήματα και θέση.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Πάντως, έχω φίλο, που ενώ τόσα χρόνια μας έπρηζε τι υπεργαμάτα περνάει στην πρωτεύουσα του Βελγίου (όπου δούλευε σε μια εταιρία που έκανε κάτι έρευνες αγοράς και κάτι συμβουλευτικά και γενικά τέτοιες αεριτζήδικες δουλειές για λογαριασμό της Ε.Ε., η οποία πλήρωνε πολύ αδρά), αφού ο φίλος μας έδειξε χίλια βίντεο από "επαγγελματικά" ταξίδια από όλα τα μέρη του κόσμου, αφού μας έλεγε ξανά και ξανά τι μεγαλοφυής ιδέα ήταν να πάει να δουλέψει στο εξωτερικό, ε λοιπόν πριν λίγες μέρες μας έσκασε τη βόμβα πως ούτε τα λεφτά ήταν τόσο καλά όσο έλεγε, ούτε τα ταξίδια τόσο σπουδαία όσο μας έδειχνε στα βίντεο, οι Βρυξέλλες έχουν τόση νυχτερινή ζωή όση και τα ορεινά χωριά της Ευρυτανίας, αλλά το χειρότερο είναι πως όλες αυτές οι "ξεκ#λιάρες" ξένες, αποδείχθηκαν πολύ πιο συντηρητικές από ότι λένε οι φήμες και έχει να πάει με γυναίκα κάτι χρόνια. Έτσι, ψάχνει να βρει αλλού δουλειά.

Ηθικό δίδαγμα: ότι κι αν μας λένε οι άλλοι από εκεί μακριά στα ξένα, δε μπορούμε να το ελέγξουμε και τελικά, δε μπορούμε να ξέρουμε τίποτα με σιγουριά. Εξάλλου, αν κανείς ξενιτευτεί και του βγει μάπα το καρπούζι, τι θα κάνει; Θα παραδεχτεί "ήταν η μεγαλύτερη μαλακία της ζωής μου" ή θα αρχίσει τα "παίδες περνάω υπερτέλεια και γαμάω αβέρτα";

Το ειπαμε πολλες φορες και το ξαναλεμε για να εμπεδωθει:

Οι του εξωτερικου εχουν παντρευτει το παινεμα και το φουσκωμα.
"Περναω καλα", "βγαζω αρκετα", κλπ ειναι οι συνηθεις φρασεις τους

Οι του εσωτερικου, εχουν παντρευτει την κλαψα και τη γκρινια
"Περναω χαλια", "δε μου φτανουν τα λεφτα" κλπ

Απ ότι σου λέει ότι πληρώνεται ο Έλλην του εξωτερικού, υπολόγιζε 30-40% λιγότερα
Απ ότι σου λέει ότι βγάζει ο Έλλην του εσωτερικού, υπολόγιζε 30-40% περισσότερα (από χαρτζιλίκια, εξτρα ενοίκια, μαύρα, ελαιόδεντρα, κλπ)
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Δεν κάνουν τίποτα αλλά μιλάνε πολύ,ντοκουμεντάρουν,κουτσομπολεύουν,κάνουν δίκτυο κτλ οπότε έχουν δύναμη που δεν μπορείς να αγνοήσεις.
Οι Βαλκάνιοι είμαστε της πράξης σιγά μη χάσω χρόνο και ενέργεια με το μπλα μπλα,τις διαδικασίες,τα πώς πρέπει και τα οργανωτικά ζητήματα και τις μαλακίες.Με εκνευρίζουν αυτά και κυρίως η δυτική υποκρισία δεν τα αντέχω τα συστήματά τους.Και αυτοί εμετό θέλουν να κάνουν δε νομίζω να τα γουστάρουν αλλά έτσι είναι.
Μπορεί και να γουστάρουν βέβαια να ηδονίζονται με τις απαγορεύσεις και τους κανόνες,ποιος ξέρει.
Είναι διαφορετικοί,έχουν άλλη ψυχολογία.Ξέρω τι κάνουνε αλλά η ψυχολογία τους μου είναι ξένη.Αυτά που τους αρέσουν δεν τα καταλαβαίνω σαν πηγή ευχαρίστησης.Αυτά που αρέσουν σε εμένα αυτοί τα θεωρούν μαλακίες.Αυτά που αρέσουν σε αυτούς,μου φαίνονται πολύ σκληρά και βαρετά.
Σε αυτούς αρέσει η ειρωνία,σε εμένα ο χαβαλές.Εμένα με εκνευρίζει η ειρωνία και ο σαρκασμός,αυτούς τους εκνευρίζει ο χαβαλές και ο σταρχιδισμός.
Αυτούς τους αρέσει να τρώνε στη δουλειά όλοι μαζί και να κουβεντιάζουν εμένα μου αρέσει να τρώω μόνος χωρίς να με ενοχλούνε.
Σε αυτούς αρέσουν τα διαλείμματα και το κουτσομπολιό,εμένα μου φαίνονται ανούσια και βαρετά προτιμώ να δουλεύω ή να γαμάω στον ελεύθερο χρόνο.

Και για τους περισσότερους Ελληνες πιστεύω τα ίδια ισχύουν.Γιατί να χαίρεσαι που βλέπεις τη χοντρή να τρώει μαζί σου και να λες εξυπνάδες.Οι Γερμανοί γουστάρουν βέβαια,άλλη φάση.

Εγώ διδάσκω ελληνικό πολιτισμό τους έχω μάθει το μπράβο,το έλα ρε πούστη,το γαμώτο,το ρε μαλάκα,ρε φίλε κτλ και ακούω που το λένε και μεταξύ τους.Αλλά δεν έχουν απλά το mindset του Ελληνα,είναι τελείως outlandish για εμάς.
Είναι αλλιώς,πιστεύω το 80% των Ελλήνων δεν καταλαβαίνει Χριστό εδώ.Δεν πιάνουν ποτέ πώς λειτουργεί το σύστημα.Μόνο οι ευρωπαίζοντες το καταλαβαίνουν και γουστάρουν.Οι άλλοι τα ζώα μου αργά.Ζουν Γερμανία 40 χρόνια και στο μυαλό τους έχουν συστήματα Ελλάδας.Ειδικα΄όσοι έρχονται από επαρχία,μικρές πόλεις και χωριά.Είναι τόσο hard geared ο Ελληναράς που ανάθεμα και αν καταλαβαίνει τίποτα ή έχει τη διάθεση να προσαρμοστεί στοιχειωδώς.

Θα μπορουσα να μιλαω για ωρες-μερες για τον τροπο εργασιας και τη νοοτροπια στο εξωτερικο.
Πανω κατω ειναι οπως τα λες.
Το παν ομως ειναι να καταλαβεις γρηγορα τι παιζει, και ειτε να δωσεις τελος νωρις στη φαρσοκωμωδια, ειτε να προσπαθησεις εμπρακτως να προσαρμοστεις και να αφησεις τον εαυτο σου να απορροφηθει απο το συστημα.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Απλά στο εξωτερικό είσαι στον ελεύθερο ανταγωνισμό πότε είναι εύκολο να αναδειχτείς αν είσαι πάνω από το μέσο όρο.
Σαν Ελληναράς είσαι έτσι κι αλλιώς πάνω από το μέσο όρο παγκοσμίως οπότε στο εξωτερικό αναδεικνύεσαι.Δηλαδή και μέσος όρος για τα ελληνικά δεδομένα να είσαι.
Κάπως έτσι είναι χοντρικά.
Είναι σα να λέμε σα Μεσογειακός είσαι πιο ελκυστικός εμφανισκά για Σλάβες,Ασιάτισσες ή μαύρες σε σχέση με τους δικούς τους.
Σα μέσος Μεσογειακός.
Αμα είσαι και ανώτερος από το μέσο όρο Ελλάδα από πλευράς απόδοσης,καταλαβαίνεις τι γίνεται.Εκεί κάνεις πάρτυ Δύση.
Συνήθως τέτοιοι πάνε Δύση,άτομα άνω του μέσου όρου οπότε κάνουν παπάδες.
Αλλά και μέσος όρος Ελληνα να είσαι,πάλι είσαι ανώτερος από το  μέσο όρο μετανάστη στις χώρες τους και είσαι κοντά ή πάνω από το δικό τους μέσο όρο.
Είναι φυσική ανωτερότητα Ελληναρά,μιλάνε τα γονίδια.Οπερ έδει δείξαι φάση.Ιστορικά δεδομένα.

Ετσι κι αλλιώς εξωτερικό δεν πάνε ψωλάδες,βλάκες,καθυστερημένοι,βυσματίες,γόνοι κτλ αφού θα τον πιουν πολύ χειρότερα από Ελλάδα.Οπότε ο Ελληνας έχει καλό όνομα.
Είναι και ποσώς τεχνητό είναι και γενετικό,ιστορικό αυτό που γίνεται αλλά το ένα τροφοδοτεί το άλλο.
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.705
Κριτικές
15
Like
361
Πόντοι
326
Η κυβέρνηση θα τους γυρίσει όλους πίσω τώρα
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Δείτε το απλά,ο Ελληνας έχει κάνει 3 χρόνια φροντιστήρια,έχει μάθει ξένες γλώσσες του έχει βγει ο κώλος σε σπουδές κόντρα σπουδές,αποστήθιση κτλ,και έχει πίσω του αρχαία γλώσσα και ελληναράδικη παράδοση.
Ο ξένος τι έχει από αυτά?Δε μιλάμε για τον τυχαίο,ανατολικοευρωπαίο,Αραβα κτλ.
Ο Δυτικός εντάξει έχει το στυλ του ελεύθερου βάρβαρου δεν υπετάχθη.
Ο Ελληνας έχει το στυλ ραγιά λόγω ιστορίας.

Οπότε το στοκ του Ελληναρά είναι φύσει ανώτερο και οι Δυτικοί μας προτιμούν.Οπως οι Βυζαντινοί προτιμούσαν Βίκινκς ελευθέριους αλλά πειθαρχημένους πολεμιστές με τις σπάθες,τα τσεκούρια κτλ,οι Ρωμαίοι προτιμούσαν Γότθους,ψηλούς και ψαρωτικούς για την αυτοκρατορική φρουρά έτσι και για δουλειά οι Δυτικοί προτιμούν Ελληνες.Είναι λογικό λόγω δυνατοτήτων.
Είμαστε σε επαφή 1000 χρόνια τώρα,ο ένας ξέρει τον άλλον,άσχετα το πολιτισμικό σοκ των δύο πλευρών.Δηλαδή εμείς λέμε τι μαλάκες είναι αυτοί και αυτοί λένε τι μαλάκες είναι αυτοί αλλά αναγνωρίζουμε αμοιβαίως αξία.
Αυτοί είναι καλύτεροι στα διοικητικά,οργανωτικά,νόμους,ομαδική προσπάθεια κτλ,ο Ελληνας καλύτερος στην εκτέλεση,non stop,αυτοσχεδιασμούς,ατομισμούς,πώς να βγάλεις το φίδι από την τρύπα φάση.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Εχεις ανοίξει το κουτί με τις μαλακίες ,,,,,να δω πότε θα τελειώσουν μπας και ησυχάσουμε .Χειρότερος και απο το ζαβό με τα διαμερίσματα και τις γάτες κατάντησες.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Γιατί τι από αυτά που γράφω είναι λάθος.
Επειδή ο μπoυχέσας βλάκας θα βρίσει τα φροντιστήρια ως παραπαιδεία,δε σημαίνει οτι ο Ελληνας χάρη στα φροντιστήρια έχει τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με το Δυτικό ίδιας ηλικίας?
Αυτό δε θα το γράψουν οι συμβατικοί παπάρες,θα το γράψω εγώ.Δε θα ανοίξει το θέμα,θα το ανοίξω εγώ.Και θα βάλω και το πλαίσιο έτσι.

Αλλά έτσι είναι στην πράξη.Οπως και τα άλλα που γράφω.
Τα λέω χύμα όχι politically correct.Σιγά μην τα προσαρμόσω στην κυρίαρχη άποψη και το mainstream.
Ας αντιδράσει το mainstream,στα αρχίδια μου.Ας έρθουν να τους κεράσω πούτσο.
 
Εγγρ.
4 Ιουλ 2014
Μηνύματα
121
Like
253
Πόντοι
21
Εξάλλου, αν κανείς ξενιτευτεί και του βγει μάπα το καρπούζι, τι θα κάνει; Θα παραδεχτεί "ήταν η μεγαλύτερη μαλακία της ζωής μου" ή θα αρχίσει τα "παίδες περνάω υπερτέλεια και γαμάω αβέρτα";

Δεν χρειάζεται να κάνει ούτε το ένα ούτε το άλλο.  Θα πάει αλλού. Θα πρέπει να πάει αλλού.

Πολλοί μιλάνε για εξωτερικό σαν πως και είναι μια συγκεκριμένη πόλη ή χώρα.  Η επαγγελματική και η κοινωνική ζωή διαφέρει στην κάθε πόλη της κάθε χώρας. Επομένως το "Να φύγω για εξωτερικό;" δεν μπορεί να απαντηθεί.  Πού βρίσκεσαι τώρα και τί κάνεις και πού σκοπεύεις να πας για να κάνεις τί ακριβώς;  Τότε μόνο ίσως να μπορούμε να συγκρίνουμε (και μόνο αν έχουμε τις απαραίτητες πληροφορίες) και να απαντήσουμε.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Γιατί τι από αυτά που γράφω είναι λάθος.
Επειδή ο μπoυχέσας βλάκας θα βρίσει τα φροντιστήρια ως παραπαιδεία,δε σημαίνει οτι ο Ελληνας χάρη στα φροντιστήρια έχει τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με το Δυτικό ίδιας ηλικίας?
Αυτό δε θα το γράψουν οι συμβατικοί παπάρες,θα το γράψω εγώ.Δε θα ανοίξει το θέμα,θα το ανοίξω εγώ.Και θα βάλω και το πλαίσιο έτσι.

Αλλά έτσι είναι στην πράξη.Οπως και τα άλλα που γράφω.
Τα λέω χύμα όχι politically correct.Σιγά μην τα προσαρμόσω στην κυρίαρχη άποψη και το mainstream.
Ας αντιδράσει το mainstream,στα αρχίδια μου.Ας έρθουν να τους κεράσω πούτσο.

Στα πιο πολλα εχεις δικιο, αλλα σε μερικα κανεις λαθος.
Πχ διαφωνω οτι ο Ελληνας εχει μαθει ραγιας.
Απλα ειναι αυτος ο ρατσισμος εναντια στον οποιονδηποτε μεταναστη που δουλευει εναντιον του, σαν κουμπακι σε μηχανη

Εσυ για παραδειγμα η οποιοσδηποτ Ελληνας καθεσαι να σκεφτεις τι ειναι ο Συριος-Λιβανεζος-Ιρανος που εχεις απεναντι σου στο κεντρο της Αθηνας;
Αν καθησεις και δεις την ιστορια του, μπορει να ειναι ενα αξιοθαυμαστο ατομο με σποδυες, ξενες γλωσσες καταγωγη, εργατικοτατος, τιμιοτατος, και αλλες πολλες αρετες (ειδικα οι Συριοι ειναι απο τους καλους λαους και οι περισσοτεροι που ερχονται εδω ειναι η αφροκρεμα-πλουσιοι τους που μπορουν να πληρωσουν)

Εσυ ομως βλεπεις απλα εναν ακομα Συριο.

Ετσι σε βλεπει και εσενα ο Γερμανος. Εσυ καθεσαι και σκεφτεσαι ολα αυτα που λες για Βυζαντια, υπεροχες, κλπ και ο αλλος βλεπει μονο μια ακομα κωλοτρυπιδα που ηρθε στον τοπο του να την πηδηξει οπως γουσταρει
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Στα πιο πολλα εχεις δικιο, αλλα σε μερικα κανεις λαθος.
Πχ διαφωνω οτι ο Ελληνας εχει μαθει ραγιας.
Απλα ειναι αυτος ο ρατσισμος εναντια στον οποιονδηποτε μεταναστη που δουλευει εναντιον του, σαν κουμπακι σε μηχανη

Εσυ για παραδειγμα η οποιοσδηποτ Ελληνας καθεσαι να σκεφτεις τι ειναι ο Συριος-Λιβανεζος-Ιρανος που εχεις απεναντι σου στο κεντρο της Αθηνας;
Αν καθησεις και δεις την ιστορια του, μπορει να ειναι ενα αξιοθαυμαστο ατομο με σποδυες, ξενες γλωσσες καταγωγη, εργατικοτατος, τιμιοτατος, και αλλες πολλες αρετες (ειδικα οι Συριοι ειναι απο τους καλους λαους και οι περισσοτεροι που ερχονται εδω ειναι η αφροκρεμα-πλουσιοι τους που μπορουν να πληρωσουν)

Εσυ ομως βλεπεις απλα εναν ακομα Συριο.

Ετσι σε βλεπει και εσενα ο Γερμανος. Εσυ καθεσαι και σκεφτεσαι ολα αυτα που λες για Βυζαντια, υπεροχες, κλπ και ο αλλος βλεπει μονο μια ακομα κωλοτρυπιδα που ηρθε στον τοπο του να την πηδηξει οπως γουσταρει

Δεν είναι έτσι.Ο Ελληνας έχει ειδικό βάρος.Κανείς εδώ δε λέει ο Αραβας,ο Τούρκος,ο Ρουμάνος,ο Ρώσος κτλ.
Λένε ο Ελληνας.Είμαστε το άλλο.Εχουμε βάρος δηλαδή.
Φαινόμαστε εξάλλου,ξεχωρίζουμε.
Μας συμπαθούνε.Σα να είναι αυτοί και εμείς είμαστε οι άλλοι,συμπαθείς όμως.
Και εγώ δεν ξέρω γιατί μας συμπαθούνε τόσο.
Αυτό δηλαδή που για εμάς είναι αυτοννόητο σαν ελληνική συμπεριφορά,στυλ,τρόπος ομιλίας,φαγητό,συνήθειες κτλ,σε αυτούς αρέσει πάρα πολύ.
Οι Ελληνες είναι γενικά και ευχάριστοι κάπως σε σχέση με το μέσο όρο Ευρωπαίου,δεν είναι τόσο αρχιδοσπαστικοί και psycho,κολλημένοι με κανονισμούς,δικαιώματα ούτε βήμα πίσω και είμαστε κάπως ανάλαφροι,ευέλικτοι,έμπορες φάση,με καλό σέρβις και πιο ανθρώπινοι και όλα αυτά τους αρέσουνε.
Είναι ένς συνδυασμός πραγμάτων θα έλεγα,γενικά τον θέλουν τον Ελληνα μέσα.
Από την άλλη έχει και πολλούς αδύναμους Ελληνες σωματικά και ψυχικά που το σκληρό δυτικό περιβάλλον σε αντίθεση με το μαλακό μεσογειακό τους διαλύει εντελώς.Δεν είναι απλά φτιαγμένοι για σκληρές επιδόσεις,παραείναι μαλθακοί.Αυτοί συνήθως ασθενούν καταλήγουν στα επιδόματα ή σε χαμηλοαμοιβόμενες δουελιές και λολλάνε με άλλους Ελληνες αφού δεν μπορούν να αντικρύσουν τη φρίκη και να αντέξουν τη σκληρή κατάσταση.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
(ειδικα οι Συριοι ειναι απο τους καλους λαους και οι περισσοτεροι που ερχονται εδω ειναι η αφροκρεμα-πλουσιοι τους που μπορουν να πληρωσουν)

Εσυ ομως βλεπεις απλα εναν ακομα Συριο.

Ναι,βλέπουμε και τους Σύριους.Όλα τα ορκ ίδια είναι

www.protothema.gr/greece/article/975708/friki-stou-zografou-me-to-nekro-vrefos-den-dinoun-apadiseis-oi-goneis/]https://www.protothema.gr/greece/article/975708/friki-stou-zografou-me-to-nekro-vrefos-den-dinoun-apadiseis-oi-goneis/[/url]
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Γιατί τι από αυτά που γράφω είναι λάθος.
Επειδή ο μπoυχέσας βλάκας θα βρίσει τα φροντιστήρια ως παραπαιδεία,δε σημαίνει οτι ο Ελληνας χάρη στα φροντιστήρια έχει τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με το Δυτικό ίδιας ηλικίας?
Αυτό δε θα το γράψουν οι συμβατικοί παπάρες,θα το γράψω εγώ.Δε θα ανοίξει το θέμα,θα το ανοίξω εγώ.Και θα βάλω και το πλαίσιο έτσι.

Αλλά έτσι είναι στην πράξη.Οπως και τα άλλα που γράφω.
Τα λέω χύμα όχι politically correct.Σιγά μην τα προσαρμόσω στην κυρίαρχη άποψη και το mainstream.
Ας αντιδράσει το mainstream,στα αρχίδια μου.Ας έρθουν να τους κεράσω πούτσο.

Μεγάλες αλήθειες.
Φυσικά ξέρεις ότι μεγάλες αλήθειες έλεγαν μεγάλοι άνδρες όπως ο μιλτιάδης , ο θεμιστοκλής, ο φειδίας ... ο ρωμανός ο β' .... ξέρεις πως φέρθηκε σε όλους αυτός ο κωλολαός .....
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Μεγάλες αλήθειες.
Φυσικά ξέρεις ότι μεγάλες αλήθειες έλεγαν μεγάλοι άνδρες όπως ο μιλτιάδης , ο θεμιστοκλής, ο φειδίας ... ο ρωμανός ο β' .... ξέρεις πως φέρθηκε σε όλους αυτός ο κωλολαός .....

Εγω του το χω πει του kman
Καθεται και καταστρεφει τον εαυτο του εκει στους γαμοφριτζηδες
Τρωει τα σωθικα του
Αξιζει για πολλα παραπανω και το ξερει και ο ιδιος

Απλα ξεκινησε στραβα πηγαινοντας εξω στην κακη περιοδο της κρισης, και συνεχιζει ακομα στην αδρανεια εκεινης της εποχης

Πλεον ζει εναν γορδιο δεσμο και ολοι ξερουμε τι ελεγε ο μεγας προγονος μας για τους γορδιους δεσμους
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556

Καλα εσυ, δε χρειαζεται να ποσταρεις καθολου. Μπορουμε να σε θεωρουμε σαν τα χαντικαπ στις ιπποδρομιες. Καποια κιλα στην πλατη, εισς βαρους του αλογου

Οτι ειπωθει, θα εισαι παντα το χαντικαπ

Το σακι με την αμμο
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Ο Ελληνας είναι ανταγωνιστικός,τι να λέμε τώρα.Και επί οθωμανικής αυτοκρατορίας,οι Δυτικοί τον Ελληνα υπολόγιζαν και φοβούνταν σα στοιχείο της αυτοκρατορίας,όχι τον Τούρκο ανατολίτη μπουνταλά.Και στο Βυζάντιο το ίδιο,τους Ελληνες υπολόγιζαν σαν πιο δυναμικό και κυρίαρχο στοιχείο.
Ο Ελληνας είναι πάντα υπολογίσιμος όπως ο Εβραίος κτλ ασχέτως ιστορικών συνθηκών.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Απλα ξεκινησε στραβα πηγαινοντας εξω στην κακη περιοδο της κρισης, και συνεχιζει ακομα στην αδρανεια εκεινης της εποχης

Πλεον ζει εναν γορδιο δεσμο και ολοι ξερουμε τι ελεγε ο μεγας προγονος μας για τους γορδιους δεσμους

Μα η κρίση μόλις άρχισε.
Η πρώτη φτώχια που ήρθε, ήταν το ξεκίνημα.
Σε λίγο θα έρθει ο λιμός, οι άστεγοι , η πραγματική βία και αιματοχυσία και ο αφανισμός.

Τα άσχημα πέρασαν , αλλά τα χειρότερα δεν ήρθαν ακόμη.
Τα χείριστα , είναι μακριά.

 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Ο Ελληνας είναι ανταγωνιστικός,τι να λέμε τώρα.Και επί οθωμανικής αυτοκρατορίας,οι Δυτικοί τον Ελληνα υπολόγιζαν και φοβούνταν,όχι τον Τούρκο ανατολίτη μπουνταλά.
Ο Ελληνας είναι πάντα υπλογίσιμος όπως ο Εβραίος κτλ.

Φυσικα. Αλλα ηταν ανταγωνιστικοι επειδη ηταν δαιμονιοι στις επιχειρησεις.
Ολο το εμποριο, οι τεχνες και τα γραμματα της Δυτικης Οθωμανιας, σε ελληνικα χερια ηταν
Αλλα οι περισσοτεροι ηταν επιχειρηματιες, στη χειροτερη ΕΕ
Οχι υπαλληλοι

Τον υπαλληλο δεν το σεβεται κανεις
Ουτε ποτε κανεις τον σεβαστηκε σε ολη την ανθρωπινη ιστορια

Υπαλληλος θεωρειται καποιος που κανονικα θα ηταν δουλος αν δεν ειχε καταργηθει η δουλεια
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Μα η κρίση μόλις άρχισε.
Η πρώτη φτώχια που ήρθε, ήταν το ξεκίνημα.
Σε λίγο θα έρθει ο λιμός, οι άστεγοι , η πραγματική βία και αιματοχυσία και ο αφανισμός.

Τα άσχημα πέρασαν , αλλά τα χειρότερα δεν ήρθαν ακόμη.
Τα χείριστα , είναι μακριά.

Οχι. Θα τα παμε πολυ καλα. Σε 20 χρονια θα προσπαθουν οι γαμοΕλβετοι να μας μιμηθουν. Αντε σε 30
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom