Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Σε φορμα σε βλεπω τζοβενε  :happy:
Παρολα αυτα ο Πορδομιτσος εχει εν μερη δικιο

ο πορδομίτσος είναι ένα σκουπίδι και νομίζει ότι όλοι όσοι πάνε στο εξωτερικό είναι ανειδίκευτα ντουγάνια με μηδενικά προσόντα και αρνητικό δείκτη νοημοσύνης σαν και του λόγου του
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Εγώ πάντως γιατρό που να παίρνει 600 το μήνα στην Ελλάδα δεν έχω γνωρίσει ποτέ...τη μέρα ναι, ξέρω κάμποσους.
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
Brutto 100
Δηλ 60000 σε ελληνικη μετάφραση
Κι αν εχει φολτσαιτ
Κι αν ειναι σε μεγαλη πολη
Κι αν....
Κι αν
......
.......wenn die Note stimmt, darf´s auch etwas mehr sein ;)

........

In renommierten Großkanzleien winken direkt zum Einstieg bis zu 140.000 Euro im Jahr.

.......

Vor allem transatlantische Megakanzleien locken mit schnellen Karrierechancen, internationalem Flair – und attraktiven Gehältern. Jungjuristen steigen hier mit 70.000 € bis 100.000 € Jahresbrutto ein – einzelne Top-Absolventen mit Prädikatsexamen, Zusatztitel und perfekten Englischkenntnissen können die sechsstellige „Schallmauer“ auch bereits zu Anfang ihrer Karriere durchbrechen. Laut JURAcon erhielten die Top-Einsteiger inklusive Bonus ein Spitzengehalt von rund 140.000 €. Wer es zum Partner in einer Großkanzlei schafft, wird am Gewinn beteiligt. Das dies eine durchaus lukrative Perspektive sein kann, zeigt das Beispiel der Großkanzlei Mayer Brown: Hier verdienten die Partner  je rund 700.000 € im Jahr. Staranwälte in den großen Megakanzleien können sich auch über Gehälter im siebenstelligen Bereich freuen. Jahresgehälter von 3-4 Millionen Euro pro Jahr und das für bis zu 5 Jahre garantiert sind laut Headhuntern momentan drin. Diese Summen, die selbst Investmentbanker erblassen lassen, sind vor allem durch US-Kanzleien getrieben, die im lukrativen Geschäft mit deutschen Unternehmen angreifen wollen. Besonders attraktiv ist das M&A Geschäft, das derzeit sehr gut läuft. Etablierten Partner mit Zugang zu den Topetagen der deutschen Wirtschaft winken Signing-Boni von 1 Mio. Euro und mehr. Doch dieses Geld muss selbstverständlich auch erst wieder verdient werden. Bei amerikanischen Kanzleien liegt der Umsatz je Partner bei rund 5-7 Mio €. Die Arbeitsatmosphäre ist von hohem Zeit-, Leistungsdruck und Risiko geprägt.

 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Καλά αυτοί που βγάζουν τα χοντρά γκαφρά για να φτάσουν εκεί έχουν φτύσει αίμα.Αλλά καμιά φορά τα καταφέρνουν και απλώς κοινωνικοί,τίποτα το ιδιαίτερο.
Γενικά Δύση έχει πολύ χρήμα,η Γερμανία έχει μαζέψει όλα τα ευρώ.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
ο πορδομίτσος είναι ένα σκουπίδι και νομίζει ότι όλοι όσοι πάνε στο εξωτερικό είναι ανειδίκευτα ντουγάνια με μηδενικά προσόντα και αρνητικό δείκτη νοημοσύνης σαν και του λόγου του
Εχεις αυτογνωσία  :2funny:σκουπίδι είσαι  :2funny:
 
ρε μαλάκα μου έβαλες τις εντυπώσεις δύο απόκληρων... ο πρώτος μόνιμος στο Hartz και ο δεύτερος ανειδίκευτος - οδηγός λεωφορείου... ουστ ρε σκουπίδι...
Γιατί εσύ καλύτερος τους είσαι? :2funny:τουλαχιστον αυτοι δεν κρύβονται όπως εσύ και λένε την αλήθεια!Ενώ εσύ μας παραμυθιάζεις  :jerking:.
 Αυτοί το λένε ξεκάθαρα φύγαμε από την Ελλάδα γιατί δεν υπάρχουν λεφτά.
 Εγώ είμαι Πορνομετανάστης αυτή είναι η διαφορά μας  :2funny:έφυγα από την Ελλάδα γιά να γαμάω όσο γίνεται περισσότερο  :2funny:ενώ και ο Βλάκμαν εσύ φυγατε από την Ελλάδα γιατί δεν είχατε δουλειά  :2funny:.
 Οσο γιά τα 20.000 που βγάζεις!Υπάρχει κάποιος αλλος στο σά'ι'τ που σε ξέσκισε στην  :jerking:έγραψε ότι κάνει τζίρο 1.000.0000 ευρώ το μήνα  :jerking: :2funny:εσύ σε πόσο καιρό άραγε θα μας πεις ότι κάνεις τέτοιους τζίρους? :jerking: :2funny:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Καλά, το να έχει γνώμη για τα εργασιακά κάποιος που δεν έχει δουλέψει ποτέ στην ζωή του μόνο στο bou.com συμβαίνει.

Και ο Δημητράκαρος είναι τόσο άσχετος που δεν ξέρει ούτε καν τι μισθοί παίζουν στην Ρωσία.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Καλά, το να έχει γνώμη για τα εργασιακά κάποιος που δεν έχει δουλέψει ποτέ στην ζωή του μόνο στο bou.com συμβαίνει.

Και ο Δημητράκαρος είναι τόσο άσχετος που δεν ξέρει ούτε καν τι μισθοί παίζουν στην Ρωσία.
Τεραστια πατρικη περιουσια? :think:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Μολις εκανα μια αναζητηση στο linkedin για ατομα με μικρο ονομα Νικολαος που δουλευουν στη Γερμανια
Μου εβγαλε 769 ατομα
Παρακατω ειναι οι ρολοι των πρωτων 10:

Software Developer at DTS Systeme GmbH
Bielefeld Area, Germany

Financial Accountant
Berlin Area, Germany

Unternehmensinhaber Praxis zum Kurpark,Zahnarztpraxis
Frankfurt Am Main Area, Germany

Architect at GRAFT GmbH
Berlin Area, Germany

Program Manager at UniCredit Services S.C.p.A.
Munich Area, Germany

BI Architect - Senior Data Engineer at Intel
Munich Area, Germany

Senior Software Engineer at TeamViewer
Stuttgart Area, Germany

Senior Software Engineer at FUNKE Digital TV Guide GmbH
Berlin Area, Germany

Construction Site Manager
Cologne Area, Germany

Telecommunications Engineer
Dresden Area, Germany

Παρομοιοι ειναι και οι υπολοιποι 759
Και ειναι μονο οι Νικολαοι, φανταστειτε ποσες χιλιαδες ειναι συνολικα.
Αυτοι αποτελουν τον μεσο ορο του νεοελληνα μεταναστη και ολοι αμοιβονται με τουλαχιστον 2000 ευρω, καποιοι πολυ παραπανω και ζουν φυσιολογικες ζωες. Ελλαδα θα την εβγαζαν με 700-800 ευρω, αν εβρισκαν δουλεια
Φυσικα υπαρχουν και οι ανειδικευτοι που δουλευουν σε εστιατορια, δεν ξερουν τη γλωσσα και υποφερουν και ζουν οπως περιγραφει ο Δημητρακης, μιζεροι σε τρωγλες
Αλλα ο μεσος ορος δεν ειναι ετσι

Φανταστειτε τι αιμοραγια εχει υποστει η χωρα μας απο ικανα στελεχη
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Και μια αναζητηση για γυναικες.
Με το ονομα Ελενη μου βγαλε 689
Οι δουλειες για τις 10 πρωτες ειναι:

Talent Acquisition Advisor, EMEA at Dell Technologies
Munich Area, Germany

Production & Management Engineer / Wirtschaftsingenieurin
Cologne Area, Germany

Consultant at SDG Group
Munich Area, Germany

Software Developer at esanum
Berlin Area, Germany

Talent Acquisition Manager, Europe & UK at Freshworks Inc.
Berlin Area, Germany

Lawyer, Senior Expert Recruitment
Germany

Lawyer
Frankfurt Am Main Area, Germany

Data Scientist/Biostatistician at Bayer
Berlin Area, Germany

Senior Engineer at Fraunhofer IIS
Nürnberg Area, Germany

DevOps Engineer at Far-Galaxy Networks
Munich Area, Germany
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Τεραστια πατρικη περιουσια? :think:

παπαριές... οι γέροι του τον έχουν αποκληρώσει και του έχουν δώσει ένα αρχικό καπιτάλι το οποίο το μετέφρασε σε δύο-τρία σαράβαλα διαμερίσματα στην Ρωσία, ζεί στο ένα και εισπράττει τα νοίκια από τα άλλα δύο και πορεύεται... 
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
παπαριές... οι γέροι του τον έχουν αποκληρώσει και του έχουν δώσει ένα αρχικό καπιτάλι το οποίο το μετέφρασε σε δύο-τρία σαράβαλα διαμερίσματα στην Ρωσία, ζεί στο ένα και εισπράττει τα νοίκια από τα άλλα δύο και πορεύεται... 
Μακάρι να μου είχαν δώσει οι γονείς μου λεφτά να πάρω εδώ διαμερίσματα!Το αντίθετο με εκβιάσαν όταν έμαθαν ότι αγωράζω διαμερίσματα γιά να τα χάσω και να γυρίσω Ελλάδα!
  Εγώ πάντος δεν μένω 100+ χλμ. από την πόλη  :2funny:ούτε μένω σε κελιά 4-6 τετραγωνικά  :2funny:ούτε χρειάζεται να πηγαίνω το πρω'ι' με το λεωφορείο στη δουλειά :2funny:το πρω'ι' όταν εσύ περιμένεις μες τη βροχή το λεωφορείο εγώ κοιμάμαι :2funny:
 

Συνημμένα

  • C-X4FWwxXVM.jpg
    C-X4FWwxXVM.jpg
    489,7 KB · Εμφανίσεις: 14
  • Dbh6lMVUwDE.jpg
    Dbh6lMVUwDE.jpg
    416,2 KB · Εμφανίσεις: 48

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
Δεν ηξερα οτι εχει τιμησει τον Δημητρη ο Λαζοπουλος

Εβαλε βεβαια πολυ λάιτ βιντεακι

Θα προτιμουσα το βιντεακι με το χεσιμο στο Μεταξουργειο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom