Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
340
Πόντοι
36
Εγώ την αλήθεια λέω.Απλά δεν καταλαβαίνει ο Ελληνας πώς τα φέρνεις τσίμα τσίμα Γερμανία με 5000 ευρώ καθαρά το μήνα όταν Ελλάδα ζουν οικογένειες με 800 ευρώ.
Της Ελλάδας χαρτζιλικώνονται κυρίως από γονείς μέσω συντάξεων και ενοικίων,βέβαια έχει και νόημα αυτό σου λέει ο παππούς,αυτός μου έκανε εγγονάκι,έμεινε να με φροντίζει,ο άλλος ο ανεπρόκοπος την έκανε εξωτερικό και τα τρώει όλα στις πουτάνες ή στον τζόγο,μας έγραψε στα αρχίδια του.Οπότε έχεις άλλη αντιμετώπιση,εξωτερικό σε αντιμετωπίζουν σαν αρχίδα,άσωτο υιό ενώ αν μείνεις μέσα σα σωστό παιδί,τίμιο παληκάρι.

Σε αυτο φταιει η γενια του πολυτεχνειου η οποια δεν εζησε μεταναστευση και την εχει δαιμονοποιησει
Το 60 αμα εφευγες εξω μια χαρα σε αντιμετωπιζαν σαν αρχοντα και σωτηρα, αφου το κασερι που εστελνες καθε μηνα ηταν πιο πολυ απ οτι θα αποταμιευε η οικογενεια σε 3 χρονια στην Ελλαδα
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Σε αυτο φταιει η γενια του πολυτεχνειου η οποια δεν εζησε μεταναστευση και την εχει δαιμονοποιησει
Το 60 αμα εφευγες εξω μια χαρα σε αντιμετωπιζαν σαν αρχοντα και σωτηρα, αφου το κασερι που εστελνες καθε μηνα ηταν πιο πολυ απ οτι θα αποταμιευε η οικογενεια σε 3 χρονια στην Ελλαδα

Αμα στέλνεις κασέρι κάτι γίνεται.Απλά τώρα είμαστε πιο ασόβαροι από τη γενιά του 60,κοιτάμε να γαμήσουμε να επωφεληθούμε της καταστάσεως οπότε δημιουργούμε και πολύ χειρότερη φήμη στυλ γαμιάς της γειτονιάς φάση από ό,τι ο προηγούμενος 40 χρόνια πριν που δούλευε στο εργοστάσιο μανιωδώς 10 χρόνια μέχρι να φτιάξει προίκα να παντρευτεί η αδερφή του.
Εμείς είμαστε άλλη πάστα τελείως,πιο παρτάκηδες,σταρχιδιστές και δε μας το συγχωρούν.
Για εμένα δεν έχει διαφορά άμα στείλω 20000 ευρώ σε σπονσορέτς στο μπλοκ να γαμάω ή στους γονείς αλλά για τους εγχώριους είναι τρομκτικό.Τα βλέπουν όλα αλλιώς από άλλη οπτική γωνία.
Ηταν διαφορετικοί οι παλαιοί,πώς τα βλέπανε ρε πούστη μου?Βέβαια και οι νέωπες είναι αλλιώς.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
340
Πόντοι
36
Εγώ την αλήθεια λέω.Απλά δεν καταλαβαίνει ο Ελληνας πώς τα φέρνεις τσίμα τσίμα Γερμανία με 5000 ευρώ καθαρά το μήνα όταν Ελλάδα ζουν οικογένειες με 800 ευρώ.
Γενικά άμα είσαι εξωτερικό και δείχνεις τρελά εισοδήματα,εισπράττεις αντίστοιχα και απαιτήσεις.Κανείς δεν καταλαβαίνει τι σκληρό είναι το περιβάλλον εδώ,πόσο άγριες καταστάσεις αντιμετωπίζεις.Νομίζουν οτι βιώνεις χαβαλέ και καραπουτσαριό στυλ Ελλάδας.

Παντως το να τρως τσιμπουκια και να μην αποταμιευεις στο εξωτερικο ειναι ο χειροτερος συνδυασμος
Αν περνας καλα και στη δουλεια και εκτος και τρως ολα σου τα λεφτα, το καταλαβαινω, εξαλλου μια ζωη την εχουμε
Αλλα να ειναι καποιος δυστυχης στη δουλεια η να περναει μιζερα εκτος δουλειας και να μην μαζευει λεφτα, ειναι τελειως ατοπο
Χιλιες φορες Ελλαδα, αραλικι και μποεμικη ζωη, ειδικα αυτα τα χρονια που ειναι τελειως ρεκλα και χειμαδιο και δεν εχει νοημα γενικως να δουλευεις σκληρα
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Παντως το να τρως τσιμπουκια και να μην αποταμιευεις στο εξωτερικο ειναι ο χειροτερος συνδυασμος
Αν περνας καλα και στη δουλεια και εκτος και τρως ολα σου τα λεφτα, το καταλαβαινω, εξαλλου μια ζωη την εχουμε
Αλλα να ειναι καποιος δυστυχης στη δουλεια η να περναει μιζερα εκτος δουλειας και να μην μαζευει λεφτα, ειναι τελειως ατοπο
Χιλιες φορες Ελλαδα, αραλικι και μποεμικη ζωη, ειδικα αυτα τα χρονια που ειναι τελειως ρεκλα και χειμαδιο και δεν εχει νοημα γενικως να δουλευεις σκληρα

Δε νομίζω οτι περνάνε καλά Ελλάδα τώρα.Ψευδαίσθηση είναι.Τι να περνάς καλά με 5 ευρώ στην τσέπη και να βλέπεις τη γκόμενα να τη γαμάει ο πάκης,ο Αράπης ή ο βλάκας μουσάτος ή παπάρας τζιτζιφιόγκος?
Τουλάχιστον εξωτερικό έχεις μια ευκαιρία.Είναι δύσκολα,πολύ δύσκολα και μπορεί να χάσεις,αλλά έχεις μια ευκαιρία να πιάσεις την καλή.Ενώ Ελλάδα είσαι μπλοκαρισμένος από παντού,απλά δε σου δίνεται καμία ευκαιρία.
Εντάξει το 80% θα πιάσουν τα αρχίδια τους εξωτερικό,το ίδιο θα ζήσουν όπως και Ελλάδα αλλά είχαν μια ευκαιρία παρόλα αυτά.
Αν αρπάξεις την ευκαιρία και πετύχεις ή σου σκίσουν τον κώλο είναι άλλο θέμα.Die hard or die trying.
Ελλάδα γενικά παίζει πολύς σανός και ψευδαίσθηση.Για να καταλάβει κάποιος πού στέκεται πραγματικά,ποιος είναι όντως πρέπει να έρθει εξωτερικό να τον ξεσκίσουν στην πίπα.Και πάλι δε θα καταλάβει δηλαδή,χρειάζεται ισχυρό σοκ reality check.
Γενικά εξωτερικό είναι πιο εύκολα να κονομήσεις λόγω έλλειψης ανταγωνισμού.Δηλαδή είναι πολύ πιο εύκολα για το μέσο όρο Ελλήνων και όσους είναι άνω του μέσου όρου.Είναι ψιλογελοία η κατάσταση η στατιστική είναι skewed υπέρ μας,το σύστημα μας ευνοεί απεριόριστα.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.935
Like
340
Πόντοι
36
Δε νομίζω οτι περνάνε καλά Ελλάδα τώρα.Ψευδαίσθηση είναι.Τι να περνάς καλά με 5 ευρώ στην τσέπη και να βλέπεις τη γκόμενα να τη γαμάει ο πάκης ή ο βλάκας μουσάτος ή παπάρας τζιτζιφιόγκος?
Τουλάχιστον εξωτερικό έχεις μια ευκαιρία.Είναι δύσκολα,πολύ δύσκολα και μπορεί να χάσεις,αλλά έχεις μια ευκαιρία να πιάσεις την καλή.Ενώ Ελλάδα είσαι μπλοκαρισμένος από παντού,απλά δε σου δίνεται καμία ευκαιρία.
Εντάξει το 80% θα πιάσουν τα αρχίδια τους εξωτερικό,το ίδιο θα ζήσουν όπως και Ελλάδα αλλά είχαν μια ευκαιρία παρόλα αυτά.
Αν αρπάξεις την ευκαιρία και πετύχεις ή σου σκίσουν τον κώλο είναι άλλο θέμα.Die hard or die trying.

Το εξωτερικο αξιζει να το ζησεις υπο προυποθεσεις, τις οποιες δυστυχως οι περισσοτεροι αγνοουν και τρωνε τελικα αγγουρι στον κωλο
Εχεις ενα 20% πιθανοτητα να περασεις καλα, οπως ειπες κι εσυ. Κατα 80% θα κακοπερασεις και δεν αξιζει, εκτος αν εχεις μεγαλο προβλημα επιβιωσης που εκει δεν υπαρχει επιλογη
Παρακατω ειναι μερικοι τροποι για να περασεις καλα στο εξωτερικο:

1. Δουλειες με τρομερη ζητηση, οπου τους εισαι απαραιτητος και αναντικαταστατος, οποτε εχεις το πανω χερι (γιατρος, κλπ)
2. Δουλειες με εξουσια (μανατζερ, auditor, κλπ)
3. Δουλειες οπου δεν υπαρχει παρουσια προισταμενου η και συναδελφων (οδηγος, κλπ)
4. Εργασια απ το σπιτι (προγραμματιστης, κλπ)
5. Δουλειες οπου μπορεις να δοκιμασεις πολλες εταιριες-μαγαζια-αφεντικα κλπ σε μικρο χρονικο διαστημα και να κατασταλαξεις καπου που θα σου αρεσει. Αν και συνηθως ειναι δυσκολο λογω οτι τετοιες δουλειες ειναι συνηθως στον πατο (κουζινα, σερβιτορος, κλπ)
6. Δουλειες με μαυρα και επιδοματα
7. Δικο σου μαγαζι, εταιρια, κλπ
8. Γαμο με ντοπια και απολαυση ολων των προνομιων που συνεπαγονται (γνωριμιες, διευκολυνσεις, μεσο, προικα, υπηκοοτητα, κλπ)
9. Δουλειες με τρελο μισθο, πανω απο 10000 το μηνα, οποτε και δε σε νοιαζει τιποτα και ο χρονος μετραει υπερ σου
10. Σημαντικη ενισχυση και γενικοτερα πλουτος απο Ελλαδα, οποτε μακροπροθεσμα εισαι αραχτος, δε σε νοιαζει τιποτα ουσιαστικα, εκτος του πως θα περασεις καλα σημερα.

Με τους παραπανω τροπους μπορεις να περασεις καλα, οχι παντα βεβαια.
Η αναλογια ειναι 20-80. Ενα 20% περναει πραγματικα καλα στο εξωτερικο, οι υπολοιποι φυτοζωουνε
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Παντως το να τρως τσιμπουκια και να μην αποταμιευεις στο εξωτερικο ειναι ο χειροτερος συνδυασμος
Αν περνας καλα και στη δουλεια και εκτος και τρως ολα σου τα λεφτα, το καταλαβαινω, εξαλλου μια ζωη την εχουμε
Αλλα να ειναι καποιος δυστυχης στη δουλεια η να περναει μιζερα εκτος δουλειας και να μην μαζευει λεφτα, ειναι τελειως ατοπο
Χιλιες φορες Ελλαδα, αραλικι και μποεμικη ζωη, ειδικα αυτα τα χρονια που ειναι τελειως ρεκλα και χειμαδιο και δεν εχει νοημα γενικως να δουλευεις σκληρα

:thumbsup:

Δεν ξέρω αν ο αρχηγός τρώει τσιμπούκια στη Γερμανία,αλλά δεν θυμάμαι να έχει γράψει και τίποτα καλό για τη ζωή εκεί.Δηλαδή πέρα από τα καλά λεφτά,λέει για κρύο,για περιορισμούς,για πίεση στη δουλειά,για τις καλές Γερμανίδες που θέλουν μόνο Γερμανούς,γενικώς βγάζει αρνητικότητα για το μέρος.Πιστεύω μόνο όταν περνάει τον Όντερ ξαναβρίσκει τη χαρά της ζωής.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
:thumbsup:

Δεν ξέρω αν ο αρχηγός τρώει τσιμπούκια στη Γερμανία,αλλά δεν θυμάμαι να έχει γράψει και τίποτα καλό για τη ζωή εκεί.Δηλαδή πέρα από τα καλά λεφτά,λέει για κρύο,για περιορισμούς,για πίεση στη δουλειά,για τις καλές Γερμανίδες που θέλουν μόνο Γερμανούς,γενικώς βγάζει αρνητικότητα για το μέρος.Πιστεύω μόνο όταν περνάει τον Όντερ ξαναβρίσκει τη χαρά της ζωής.

Ας παρουμε δυο συμβατικούς Ελληνες αρχίδες.Ο ένας ταξιδεύει Görlitz,καταπληκτική γερμανική πόλη με φοβερή αρχιτεκτονική,έδρα κουλτούρας και ο άλλος πάει Zgorzelec,στο πολωνικό κομμάτι της πόλης το δίδυμο αδερφάκι ανατολικά του Oder με αρχιτεκτονική για τον πούτσο εντελώς,κανένα αξιοθέατο αλλά με τις Πολωνέζες στα κλαμπ με ζαρτιέρες έκφυλες έτοιμες για όλα.
Προφανώς ο πρώτος θα θεωρεί το δεύτερο μαλάκα εντελώς και το αντίστροφο.
Τυχαίος διάλογος.
Μαλάκα μου πήγα Görlitz και την έβγαλα σε θεική πλατεία,δε φαντάζεσαι αρχιτεκτονική και μνημεία.
Ασε ρε μαλάκα,τοίχους γάμησες?Εγώ πήγα στα κλαμπ Zgorzelec στην παρακμή και τον έσφιξα σε Πολωνέζα τρελλό ψωλάκι μου έβγαλε όλα τα γούστα.Απίθανο μπούκι.Πόσα κιλά μαλάκας είσαι να μην περάσεις τη γέφυρα?
Το απόλυτο challenge δηλαδή του δυτικόφιλου και γερμανογαμιά vs σταρχιδιστή σλαβόφιλου είναι αν θα διασχίσει το ποτάμι προς τη μία ή την άλλη πλευρά.
Φυσικά ο πότσος δείχνει πάντα ανατολικά,σταθερή πυξίδα να περάσεις τη γέφυρα,Drang nach Osten φάση.Εχει όμως και πιο μυαλωμένους τύπους που επιμένουν δυτικά.
Και το αντίστροφο.Είναι θέμα προτεραιοτήτων.
Αν κυριαρχεί το πάνω ή το κάτω κεφάλι.Η δοκιμασία της γέφυρας στον Οντερ που λένε.

Görlitz


vs Zgorzelec


Πού καυλώνετε περισσότερο?
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Φανταστείτε τώρα έναν πονηρό Βαλκάνιο Ελληναρά να θέλει να μένει Γκαίρλιτς με δυτικό μισθό για να γαμάει τα βράδυα Ζγκόρζελετς μουνάρες Ανατολικές.
Δε θα είναι ο τύπος για πολλές φάπες?
Πόσο θα τον ξεσκίσουν όλοι?
Τι σκέφτηκε ο παπάρας που απέτυχαν να σκεφτούν τα μιλιούνια πριν από αυτόν?Σε τι διαφέρει δηλαδή,πώς κάνει τη διαφορά?
Σας δίνω περίπου τη δυτική οπτική για να καταλάβετε το παίγνιο,την παγίδα και την αποπαγίδευση πώς σκίζεις τα δεσμά ή σε κάνουν τρυπητήρι οι Τεύτονες.Αν είσαι ή δεν είσαι.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Το εξωτερικο αξιζει να το ζησεις υπο προυποθεσεις, τις οποιες δυστυχως οι περισσοτεροι αγνοουν και τρωνε τελικα αγγουρι στον κωλο
Εχεις ενα 20% πιθανοτητα να περασεις καλα, οπως ειπες κι εσυ. Κατα 80% θα κακοπερασεις και δεν αξιζει, εκτος αν εχεις μεγαλο προβλημα επιβιωσης που εκει δεν υπαρχει επιλογη
Παρακατω ειναι μερικοι τροποι για να περασεις καλα στο εξωτερικο:

1. Δουλειες με τρομερη ζητηση, οπου τους εισαι απαραιτητος και αναντικαταστατος, οποτε εχεις το πανω χερι (γιατρος, κλπ)
2. Δουλειες με εξουσια (μανατζερ, auditor, κλπ)
3. Δουλειες οπου δεν υπαρχει παρουσια προισταμενου η και συναδελφων (οδηγος, κλπ)
4. Εργασια απ το σπιτι (προγραμματιστης, κλπ)
5. Δουλειες οπου μπορεις να δοκιμασεις πολλες εταιριες-μαγαζια-αφεντικα κλπ σε μικρο χρονικο διαστημα και να κατασταλαξεις καπου που θα σου αρεσει. Αν και συνηθως ειναι δυσκολο λογω οτι τετοιες δουλειες ειναι συνηθως στον πατο (κουζινα, σερβιτορος, κλπ)
6. Δουλειες με μαυρα και επιδοματα
7. Δικο σου μαγαζι, εταιρια, κλπ
8. Γαμο με ντοπια και απολαυση ολων των προνομιων που συνεπαγονται (γνωριμιες, διευκολυνσεις, μεσο, προικα, υπηκοοτητα, κλπ)
9. Δουλειες με τρελο μισθο, πανω απο 10000 το μηνα, οποτε και δε σε νοιαζει τιποτα και ο χρονος μετραει υπερ σου
10. Σημαντικη ενισχυση και γενικοτερα πλουτος απο Ελλαδα, οποτε μακροπροθεσμα εισαι αραχτος, δε σε νοιαζει τιποτα ουσιαστικα, εκτος του πως θα περασεις καλα σημερα.

Με τους παραπανω τροπους μπορεις να περασεις καλα, οχι παντα βεβαια.
Η αναλογια ειναι 20-80. Ενα 20% περναει πραγματικα καλα στο εξωτερικο, οι υπολοιποι φυτοζωουνε

Αυτοί που πάνε εξωτερικό δεν τα πολυζυγίζουν τα πράγματα.Πάνε βλέποντας και κάνοντας.
Σου λέει και τι θα χάσω?Αν πάω και τον πιω κλαρίνο,στη χειρότερη γυρνάω Ελλάδα.
Πάνε δηλαδή τυχοδιώκτες φάση και άμα κάτσει έκατσε.
Που συνήθως κάθεται για τους λόγους που προανέφερα οτι οι Ελληναράδες έχουμε τρομερό προβάδισμα έναντι του ανταγωνισμού,των άλλων ξένων δηλαδή.Είμαστε καταδικασμένοι να επιτύχουμε όχι γιατί αξίζουμε ή είμαστε κάτι το ιδιαίτερο αλλά απλά γιατί ο ανταγωνισμός είναι για τον πούτσο,τους έχουμε όλους δηλαδή χαλαρά.
Αυτό ο Ελλην το πιάνει αμέσως και συνεχίζει την καριέρα του.
Στα αρχίδια του δηλαδή πώς έγινε,γιατί έγινε,αν έπρεπε να είναι έτσι,ποιος είναι ο σκοπός,παίρνει σα δεδομένο οτι έτσι είναι και μένει εξωτερικό γιατί γαμάει.
Μιλάμε για πρακτική ρεαλιστική θεώρηση.
Αν τον πιεις σημαίνει οτι δεν έχεις σκληραγωγηθεί αρκετά ή οτι κάνεις κάποιο σοβαρό λάθος και πρέπει να διορθωθείς.
Πάντα ο Ελληναράς καταλαβαίνει τι κάνει λάθος.
Ενας γόνος,ψωλόβυσμα κτλ φυσικά δε θα πάει εξωτερικό οπότε αυτοί που πάνε νιώθουν ήδη ικανοί και το ένστικτό τους λέει την αλήθεια.
Βασικά δεν μπορούν να μας τυποποιήσουν οι ξένοι,αν ξέρανε την ανωτερότητά μας θα έβαζαν δυο σκαλιά πάνω δυσκολίες στους Ελληνες σε σχέση με τους άλλους ξένους απλά λόγω λύσσας και αισθήματος δικαιοσύνης αλλά δε μας ξέρουν ή δε μας έχουν μάθει ακόμα οπότε ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα.
Και να μας μάθουν δηλαδή που δεν πρόκειται,θα τους τραβήξουμε κι έναν πούτσο,ο Ελληναράς δε συγκρίνεται με τίποτα είναι ειδική κατηγορία εντελώς και είναι αντιοικονομικό να μας τυποποιήσουν.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Το εξωτερικο αξιζει να το ζησεις υπο προυποθεσεις, τις οποιες δυστυχως οι περισσοτεροι αγνοουν και τρωνε τελικα αγγουρι στον κωλο
Εχεις ενα 20% πιθανοτητα να περασεις καλα, οπως ειπες κι εσυ. Κατα 80% θα κακοπερασεις και δεν αξιζει, εκτος αν εχεις μεγαλο προβλημα επιβιωσης που εκει δεν υπαρχει επιλογη
Παρακατω ειναι μερικοι τροποι για να περασεις καλα στο εξωτερικο:

1. Δουλειες με τρομερη ζητηση, οπου τους εισαι απαραιτητος και αναντικαταστατος, οποτε εχεις το πανω χερι (γιατρος, κλπ)
2. Δουλειες με εξουσια (μανατζερ, auditor, κλπ)
3. Δουλειες οπου δεν υπαρχει παρουσια προισταμενου η και συναδελφων (οδηγος, κλπ)
4. Εργασια απ το σπιτι (προγραμματιστης, κλπ)
5. Δουλειες οπου μπορεις να δοκιμασεις πολλες εταιριες-μαγαζια-αφεντικα κλπ σε μικρο χρονικο διαστημα και να κατασταλαξεις καπου που θα σου αρεσει. Αν και συνηθως ειναι δυσκολο λογω οτι τετοιες δουλειες ειναι συνηθως στον πατο (κουζινα, σερβιτορος, κλπ)
6. Δουλειες με μαυρα και επιδοματα
7. Δικο σου μαγαζι, εταιρια, κλπ
8. Γαμο με ντοπια και απολαυση ολων των προνομιων που συνεπαγονται (γνωριμιες, διευκολυνσεις, μεσο, προικα, υπηκοοτητα, κλπ)
9. Δουλειες με τρελο μισθο, πανω απο 10000 το μηνα, οποτε και δε σε νοιαζει τιποτα και ο χρονος μετραει υπερ σου
10. Σημαντικη ενισχυση και γενικοτερα πλουτος απο Ελλαδα, οποτε μακροπροθεσμα εισαι αραχτος, δε σε νοιαζει τιποτα ουσιαστικα, εκτος του πως θα περασεις καλα σημερα.

Με τους παραπανω τροπους μπορεις να περασεις καλα, οχι παντα βεβαια.
Η αναλογια ειναι 20-80. Ενα 20% περναει πραγματικα καλα στο εξωτερικο, οι υπολοιποι φυτοζωουνε
Η αναλογια ειναι 99-1 απο νεοελληνες που πανε εξωτερικο.
Δεν μιλαμε για παλιους.

 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
469
Πόντοι
36
:hi: παιδια θελω να με βρειτε ενα μερος USA  με καλυτερο καιρο απο ελλαδα!!  να βγαζω την ημερα με αραλΙκι χωρις αγχος 180 δολαρια 8ωρο+ Σπιτι φαγητο ολα τζαμπα. διπλα σε θαλασσα με πολυ καλες γκομενες  και 5ημερο  δουλειας.  και + 150 δολαρια την εβδομαδα εχτρα για το night life moy
τσιμπα ντενεκε ξεγανωτε..
εκει θα εισαι τζαμι..
Εχουν τεραστια ελλειψη απο κλοουν κ το κυριοτερο(για εσενα δηλαδη)ειναι ολοι δροσεροι κιναιδοι..το οτι την μιση χρονια αλληλογαμιουνται στους +50 κ την αλλη μιση στους -40,ειμαι σιγουρος οτι θα το ξεπερασεις ευκολα..
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Ένα 20% λέει περνάει καλά έξω.
Καλά από στατιστική ανάλυση σκίζεις.
Πες μας και τις τρομερές πηγές σου όμως. Ή βγαίνουν από προσωπικές έρευνες ρωτώντας άλλους ελληναράδες στο εξωτερικό;

Γιατι εγώ από όσους σοβαρούς επαγγελματίες Έλληνες ξέρω στο εξωτερικό, 8/10 ούτε για πλάκα δεν θέλουν να γυρίσουν Ελλάδα.
Προφανώς δεν περνάνε καλά λες;
Ή κατάλαβαν πόσο μπουρδελο ήταν τόσα χρόνια η χώρα και όταν βρήκαν ένα καλύτερο περιβάλλον δεν θέλουν να το αφήσουν για κανένα λόγο;
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
195
Πόντοι
1.390
:thumbsup:

Δεν ξέρω αν ο αρχηγός τρώει τσιμπούκια στη Γερμανία,αλλά δεν θυμάμαι να έχει γράψει και τίποτα καλό για τη ζωή εκεί.Δηλαδή πέρα από τα καλά λεφτά,λέει για κρύο,για περιορισμούς,για πίεση στη δουλειά,για τις καλές Γερμανίδες που θέλουν μόνο Γερμανούς,γενικώς βγάζει αρνητικότητα για το μέρος.Πιστεύω μόνο όταν περνάει τον Όντερ ξαναβρίσκει τη χαρά της ζωής.

οσους ξερω Γερμανια το μονο που σκεφτονται ειναι ποτε θα πανε διακοπες η τριημερα καπου,φαντασου τι ζωαρα που κανουν
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.832
Like
1.284
Πόντοι
216
εξωτερικο = αυτοκτονια

Τα έχω πει εγώ. Αν δεν έχετε αρχίδια και ειδικά προσόντα καθήστε σπίτια σας.
Υπάρχουν άτομα που γύρισαν στην κάσα. Έμπλεξαν ατύχησαν δεν ξέρω τι. Τους βρήκαν απλά πεθαμένους. Δεν μιλάμε για πρεζάκια που πήγαν να βρουν την τύχη τους. Παιδιά της καθημερινότητας.
Οι μανάδες τους πλήρωσαν και εκτελωνιστικά στο Ελευθέριος Βενιζέλος για την σορό. Αν δεν το πιστεύετε ανεβάζω έγγραφο.
:priest:

 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Τα έχω πει εγώ. Αν δεν έχετε αρχίδια και ειδικά προσόντα καθήστε σπίτια σας.
Υπάρχουν άτομα που γύρισαν στην κάσα. Έμπλεξαν ατύχησαν δεν ξέρω τι. Τους βρήκαν απλά πεθαμένους. Δεν μιλάμε για πρεζάκια που πήγαν να βρουν την τύχη τους. Παιδιά της καθημερινότητας.
Οι μανάδες τους πλήρωσαν και εκτελωνιστικά στο Ελευθέριος Βενιζέλος για την σορό. Αν δεν το πιστεύετε ανεβάζω έγγραφο.
:priest:

Δυστυχώς ξέρω κι εγώ.
Δεν πιστεύω να ξέρουμε τον ίδιο , που πέθανε στο λονδίνο , πριν 2-3 χρόνια , 40κάτι και τον βρήκε η αστυνομία σπίτι μετά από μέρες νεκρό ....
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
οσους ξερω Γερμανια το μονο που σκεφτονται ειναι ποτε θα πανε διακοπες η τριημερα καπου,φαντασου τι ζωαρα που κανουν
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Έχει ωραία κάστρα σε όλη τη χώρα, αν γουστάρει κανείς να κάνει εκδρομούλες.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.066
Like
3.712
Πόντοι
606
Δυστυχώς ξέρω κι εγώ.
Δεν πιστεύω να ξέρουμε τον ίδιο , που πέθανε στο λονδίνο , πριν 2-3 χρόνια , 40κάτι και τον βρήκε η αστυνομία σπίτι μετά από μέρες νεκρό ....

Και στην Ελλάδα εαν ζεις μόνος και πεθάνεις,πάλι μετά από μέρες θα σε βρουν
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.876
Πόντοι
3.846
Πωπω τι είπατε...
Πάνε έξω και κάποιοι πέθαναν..

Ενώ Ελλάδα δεν κρεμιουνται κάθε μέρα και πόσοι από την ευτυχία που μένουν σε αυτήν την ευλογημένη χώρα.

Τι άλλες ιστορίες θα ακούσουμε ως επιχειρήματα του ότι το εξωτερικό είναι κάτι τρομακτικό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom