Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.790
Πόντοι
3.656
Μάλλον δεν έχεις ιδέα από την αγορά τυπε, όπως επίσης φαίνεται να μην ξέρεις να διαβάζεις τα ποστ ατόμων που ότι γράφουν βγαίνουν από εμπειρία από πράγματα που έχουν ζήσει.

Οι περιπτώσεις που αναφέρω έρχονται από φίλους και άτομα που ξέρω προσωπικά στο εξωτερικό εδώ και 8 χρόνια και είμαι σίγουρος ότι ισχύει και για πολλές άλλες χώρες.

Αλήθεια τι σου κάνει εντύπωση; Ότι κάποιος χωρίς μόρφωση μπορεί να βγάλει πιο πολλά λεφτά από κάποιον με πτυχία;
Αν αυτό σου φαίνεται περίεργο, τότε μάλλον δεν γνωρίζεις πολλά από την αγορά.

Και μένα τραβηγμένο μου φαίνεται να πάει τώρα κάποιος ανειδικευτος και να κάνει χρήμα.Λογικά θα'ναι μεμονωμένες περιπτώσεις και ίσως με πολλή τύχη
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.314
Πόντοι
446
Και μένα τραβηγμένο μου φαίνεται να πάει τώρα κάποιος ανειδικευτος και να κάνει χρήμα.Λογικά θα'ναι μεμονωμένες περιπτώσεις και ίσως με πολλή τύχη

Αυτό ακριβώς .Πριν από χρόνια αυτό μπορούσε να παίξει , αλλά σήμερα όχι , και όντως πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις . Άσε που παίζει και αρκετό παραμύθι . Ανειδίκευτος σήμερα [ και ειδικά ηλικίας 40 συν ] σημαίνει ότι στο εσωτερικό την γάμησα πολύ άσχημα , και στο εξωτερικό με λίγη τύχη απλά δεν θα είμαι στον δρόμο
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.729
Like
17.790
Πόντοι
3.656
Αυτό ακριβώς .Πριν από χρόνια αυτό μπορούσε να παίξει , αλλά σήμερα όχι , και όντως πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις . Άσε που παίζει και αρκετό παραμύθι . Ανειδίκευτος σήμερα [ και ειδικά ηλικίας 40 συν ] σημαίνει ότι στο εσωτερικό την γάμησα πολύ άσχημα , και στο εξωτερικό με λίγη τύχη απλά δεν θα είμαι στον δρόμο

Και ειδικευόμενος την έχει άσχημα,αν δεν βγάζει τουλάχιστον 1000 το μήνα
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
αφου λοιπον εισαι τοοσο βγαλμενος και της αγορας, για πες μας τα παραδειγματα που ξερεις, τομεα της οικονομιας;

Σαφως και καποιος χωρις πτυχιο μπορει να βγαλει περισσοτερα χρηματα απο καποιον με πτυχιο, ειναι για σενα αυτο ο κανονας;
Θα σου πω, αλλά αφού φαίνεται ήδη ότι αγνοείς βασικά πράγματα, είναι μάλλον πιθανόν να μην καταλάβεις καν τις ειδικότητες που θα αναφέρω.

Επίσης κάποιοι μιλάνε για μεμονωμένες περιπτώσεις και τύχη. Ε έχω γνωρίσει δεκάδες τέτοια άτομα σε μεγάλες εταιρείες που έχω δουλέψει ή που ξέρω. Δεν γίνεται να είναι όλες μεμονωμένες περιπτώσεις και να είχαν τρελή τύχη. Απλά σίγουρα παίρνει χαρακτήρα και Ρίσκο. Κάτι που οι πολλοί δεν έχουν και για αυτό εδώ τα βλέπουν όλα δύσκολα και αδύνατα.

Θα ξεκινήσω από το πιο βασικό: customer support. Ξέρω εταιρίες στο εξωτερικό που για άτομα με άριστη γνώση σε ξένες γλώσσες (και καμία άλλη ειδικότητα) ξεκινάνε από 1.800€ και ανάλογα το πόσο καλοί είναι στην απόδοσή τους, τον μήνα παίρνουν έξτρα 500-700€ ως μπόνους.
Επόμενο στάδιο:CRM. Και αρκετοί που έχουν όρεξη να ψαχτουν με άλλα τμήματα, ξέρω άτομα που δουλεύουν στο τμήμα RISK&FRAUD, Compliance, AML και πλέον περνάνε τα 3κ τον μήνα.

Χαρίζω τσάμπα γνώση. Ο βλάκας θα σνομπάρει και θα νομίζει ότι όλα αυτά δεν γίνονται. Ο έξυπνος θα ψάξει τα τμήματα αυτά και τι γίνεται στο εξωτερικό με τέτοιες εταιρίες.
Με βλάκες δεν ασχολούμαι αλλιώς θα δούλευα ακόμη για 1200€ στην Ελλάδα.
Όποιος έχει σκοπό να πάει εξωτερικό θα ξέρει να ρωτήσει και ανάλογα.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.576
Like
17.701
Πόντοι
3.656
Το οτι η Ινδια ειναι μια απειρως διεθφαραμενη χωρα, δε μειωνει καθολου την αξια του παραπανω Ινδου (αληθεια τι θα μπορουσε να κανει ο ιδιος επ αυτου ως ατομο, περαν απο καποιες μεμονωμενες προσπαθειες, που προφανως και θα εκανε αλλα θα απηυδησε) ουτε το γεγονος οτι το Λουξεμβουργο ειναι μια οργανωμενη χωρα (κατι στο οποιο ο ιδιος ως ατομο καθολου δε συνεβαλε), εξυψωνει το ανωτερω ρεμαλι ως ατομο.
Αντικειμενικα αυτος ειναι το σκουπιδι και ο Ινδος το διαμαντι
Τα σκουπίδια που λες στο λουξεμβούργο ή τη γερμανία με τα επιδόματα, είναι λίγοι ως ποσοστό και η ζωή που κάνουν είναι σκατά σε επίπεδο , σε σχέση με ειδικευμένο εργάτη συμπατριώτη τους.

Στην ελλάδα όμως, ένας ρομά, που μέχρι τα 17 έκανε 3 παιδιά με τη 14χρονη, μπορεί να παίρνει παραπάνω λεφτά σε επιδόματα και παροχές,
από τον άριστο μαθητή , που μπήκε με την αξία του στην ιατρική και δουλεύει ... στο ΕΣΥ .... 1300€ καθαρά το μήνα , στα 40 του, χωρίς εφημερίες.

Τα σκουπίδια στη δύση, είναι πολύ λιγότερα από τους ξυσταρχίδηδες στην ελλάδα. Αν είναι 5% εκεί , εδώ είναι 35%. Και στην ελλάδα τα σκουπίδια κάνουν ζωάρα.

Αντίθετα ο ΣΥΝΟΜΙΛΗΚΟΣ , που μπήκε μέχρι το 2010 σε ΔΕΗ , ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, ΕΘΕΛ, ΗΣΑΠ , ΗΛΠΑΠ , ΟΣΕ, ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ/ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ , ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ, ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ , παίρνει από 2500€ το μήνα και βάλε (στη ΔΕΗ Χ14) , ενώ συχνά μπορεί να παίρνει πάνω από 4000€ το μήνα .
Κι αυτό επειδή ήταν κομματόσκυλο ή είχε μπάρμπα στην κορώνη.

Επίσης στη διεφθαρμένη ινδία που λες, υπάρχει πολύ μεγαλύτερη αξιοκρατία , για το φτωχό που θα γίνει επίσης ιατρός. Μπαίνει στην άρχουσα τάξη, Κάνει ζωή όπως οι μεγαλογιατροί στην ελλάδα. Αν είναι σε περιοχή με ξένους, μπορεί να παίρνει ένας παθολόγος 30$ επίσκεψη από ξένους, όταν εργάτης δεν τα παίρνει αυτά σε μια εβδομάδα, με υπερωρίες. Το ότι στην Ινδία, έχει πολλούς μεγιστάνες, με πλούτο πολλών γενεών , δεν την καθιστά διεφθαρμένη. Μη μου πεις ότι στην ελλάδα ο γόνος εργαζόμενων ή μεσαίας κλάσης, θα κοντράρει μεγιστάνες ! Απλά οι μεγιστάνες είναι λιγότεροι λόγω μεγέθους της χώρας.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.576
Like
17.701
Πόντοι
3.656
Χαρίζω τσάμπα γνώση. Ο βλάκας θα σνομπάρει και θα νομίζει ότι όλα αυτά δεν γίνονται. Ο έξυπνος θα ψάξει τα τμήματα αυτά και τι γίνεται στο εξωτερικό με τέτοιες εταιρίες.
Με βλάκες δεν ασχολούμαι αλλιώς θα δούλευα ακόμη για 1200€ στην Ελλάδα.
Όποιος έχει σκοπό να πάει εξωτερικό θα ξέρει να ρωτήσει και ανάλογα.
Έχει διαφορά 1200€ στην ελλάδα με 2800€ στην αγγλία ;;; ή με 2500€ στη γερμανία ;;; ή και 3000€ ;;;;
 

xxx_male

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
2.001
Like
7.430
Πόντοι
1.056
Θα σου πω, αλλά αφού φαίνεται ήδη ότι αγνοείς βασικά πράγματα, είναι μάλλον πιθανόν να μην καταλάβεις καν τις ειδικότητες που θα αναφέρω.

Επίσης κάποιοι μιλάνε για μεμονωμένες περιπτώσεις και τύχη. Ε έχω γνωρίσει δεκάδες τέτοια άτομα σε μεγάλες εταιρείες που έχω δουλέψει ή που ξέρω. Δεν γίνεται να είναι όλες μεμονωμένες περιπτώσεις και να είχαν τρελή τύχη. Απλά σίγουρα παίρνει χαρακτήρα και Ρίσκο. Κάτι που οι πολλοί δεν έχουν και για αυτό εδώ τα βλέπουν όλα δύσκολα και αδύνατα.

Θα ξεκινήσω από το πιο βασικό: customer support. Ξέρω εταιρίες στο εξωτερικό που για άτομα με άριστη γνώση σε ξένες γλώσσες (και καμία άλλη ειδικότητα) ξεκινάνε από 1.800€ και ανάλογα το πόσο καλοί είναι στην απόδοσή τους, τον μήνα παίρνουν έξτρα 500-700€ ως μπόνους.
Επόμενο στάδιο:CRM. Και αρκετοί που έχουν όρεξη να ψαχτουν με άλλα τμήματα, ξέρω άτομα που δουλεύουν στο τμήμα RISK&FRAUD, Compliance, AML και πλέον περνάνε τα 3κ τον μήνα.

Χαρίζω τσάμπα γνώση. Ο βλάκας θα σνομπάρει και θα νομίζει ότι όλα αυτά δεν γίνονται. Ο έξυπνος θα ψάξει τα τμήματα αυτά και τι γίνεται στο εξωτερικό με τέτοιες εταιρίες.
Με βλάκες δεν ασχολούμαι αλλιώς θα δούλευα ακόμη για 1200€ στην Ελλάδα.
Όποιος έχει σκοπό να πάει εξωτερικό θα ξέρει να ρωτήσει και ανάλογα.

Έχεις δίκιο..!!

Ένα παράδειγμα ακόμα:

Αγγλία ψάχνουν για οδηγούς (δεν έχω καμία σχέση με το επάγγελμα) και πληρώνουν £50.000 το χρόνο (€60.000).

Μεγάλες εταιρείες δεν έχουν αρκετούς οδηγούς για να μεταφέρουν το εμπόρευμά τους στα μαγαζιά λιανικής και προτιμούν να πληρώσουν κάτι παραπάνω για να βρουν οδηγό να κάνει το δρομολόγιο, από το να χαλάνε τα προϊόντα στις αποθήκες...

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε λόγο Brexit, γιατί τώρα πια δε μπορούν να προσλάβουν ανειδίκευτους εργάτες από την Ευρωπαϊκή Ένωση και οι οδηγοί που είναι στην Αγγλία δεν φτάνουν.!!

Ένας γιατρός ξεκινάει να δουλεύει στο νοσοκομείο με £30.000 το χρόνο...
Έχουν γιατρούς, πολλούς, γιατί όλοι γιατροί σπουδάζουν.!

Στις πλούσιες χώρες δεν βρίσκουν ανειδίκευτους εργάτες γιατί όλοι προέρχονται από σχετικά ευκατάστατες οικογένειες και όλοι σπουδάζουν για να καταλήξουν να δουλέψουν σε ένα γραφείο, με αποτέλεσμα να μη θέλει κανείς να κάνει τη δουλειά του "εργάτη".!!!

Supply and demand.!!
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.576
Like
17.701
Πόντοι
3.656
Αγγλία ψάχνουν για οδηγούς (δεν έχω καμία σχέση με το επάγγελμα) και πληρώνουν £50.000 το χρόνο (€60.000).
Γνωστός μου , δουλεύει νταλίκα, αγγλία, νυχτερινή βάρδια για πιο καλά λεφτά. Μου είπε ότι παίρνει βδομαδιάτικο , 780 στερλίνες.
Αυτό μας κάνει κάπου 38 χιλιάδες στερλίνες το χρόνο . Η γυναίκα του πωλήτρια , παίρνει 21 χιλιάδες στερλίνες το χρόνο .
Δεν νομίζω ότι κάνει καλύτερη ζωή από κάποιον που παίρνει 1200 το μήνα στην ελλάδα και η γυναίκα του 750 .
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Έχει διαφορά 1200€ στην ελλάδα με 2800€ στην αγγλία ;;; ή με 2500€ στη γερμανία ;;; ή και 3000€ ;;;;
Σωστή παράμετρος. Οι μισθοί που αναφέρω είναι απο χώρες με νοίκι στα 700-1000€. Όχι στα 1600€-1800€ που έχει σε Λονδίνο, Βερολίνο κλπ.
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.314
Πόντοι
446
Θα σου πω, αλλά αφού φαίνεται ήδη ότι αγνοείς βασικά πράγματα, είναι μάλλον πιθανόν να μην καταλάβεις καν τις ειδικότητες που θα αναφέρω.

Επίσης κάποιοι μιλάνε για μεμονωμένες περιπτώσεις και τύχη. Ε έχω γνωρίσει δεκάδες τέτοια άτομα σε μεγάλες εταιρείες που έχω δουλέψει ή που ξέρω. Δεν γίνεται να είναι όλες μεμονωμένες περιπτώσεις και να είχαν τρελή τύχη. Απλά σίγουρα παίρνει χαρακτήρα και Ρίσκο. Κάτι που οι πολλοί δεν έχουν και για αυτό εδώ τα βλέπουν όλα δύσκολα και αδύνατα.

Θα ξεκινήσω από το πιο βασικό: customer support. Ξέρω εταιρίες στο εξωτερικό που για άτομα με άριστη γνώση σε ξένες γλώσσες (και καμία άλλη ειδικότητα) ξεκινάνε από 1.800€ και ανάλογα το πόσο καλοί είναι στην απόδοσή τους, τον μήνα παίρνουν έξτρα 500-700€ ως μπόνους.
Επόμενο στάδιο:CRM. Και αρκετοί που έχουν όρεξη να ψαχτουν με άλλα τμήματα, ξέρω άτομα που δουλεύουν στο τμήμα RISK&FRAUD, Compliance, AML και πλέον περνάνε τα 3κ τον μήνα.

Χαρίζω τσάμπα γνώση. Ο βλάκας θα σνομπάρει και θα νομίζει ότι όλα αυτά δεν γίνονται. Ο έξυπνος θα ψάξει τα τμήματα αυτά και τι γίνεται στο εξωτερικό με τέτοιες εταιρίες.
Με βλάκες δεν ασχολούμαι αλλιώς θα δούλευα ακόμη για 1200€ στην Ελλάδα.
Όποιος έχει σκοπό να πάει εξωτερικό θα ξέρει να ρωτήσει και ανάλογα.


Το είπες και μόνος σου . Είπες άτομα με άριστες γνώσεις σε ξένες γλώσσες .Δηλαδή κάποιος που έχει άριστες γνώσεις και πτυχία ξενών γλωσσών κτλ και λόγο αυτού έχει τα προσόντα για αυτήν την θέση κτλ είναι ο κλασικός ανειδίκευτος για εσένα ? Κάπου το μπερδεύουμε λιγάκι .
 

xxx_male

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
2.001
Like
7.430
Πόντοι
1.056
Γνωστός μου , δουλεύει νταλίκα, αγγλία, νυχτερινή βάρδια για πιο καλά λεφτά. Μου είπε ότι παίρνει βδομαδιάτικο , 780 στερλίνες.
Αυτό μας κάνει κάπου 38 χιλιάδες στερλίνες το χρόνο . Η γυναίκα του πωλήτρια , παίρνει 21 χιλιάδες στερλίνες το χρόνο .
Δεν νομίζω ότι κάνει καλύτερη ζωή από κάποιον που παίρνει 1200 το μήνα στην ελλάδα και η γυναίκα του 750 .
Απάντησα στο:

Ανειδίκευτος vs πτυχιούχος...

Δεν έκανα καμία σύγκριση μεταξύ χωρών...
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.576
Like
17.701
Πόντοι
3.656
Απάντησα στο:

Ανειδίκευτος vs πτυχιούχος...

Δεν έκανα καμία σύγκριση μεταξύ χωρών...
Δεν υπάρχει το ανειδίκευτος vs πτυχιούχος.
Με απολυτήριο λυκείου στη ΔΕΗ, πριν το 2010 , δηλαδή ΠΑΛΙΟΣ ΔΕΗΤΖΗΣ , σήμερα ξεκινά από 2500€ Χ 14 = 35000€ το χρόνο .
Ελάχιστοι πτυχιούχοι παίρνουν τόσα στην ελλάδα, ειδικά από το δημόσιο . Ο παλιός ΔΕΗΤΖΗΣ, είχε μπει ως δημόσιος .
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.576
Like
17.701
Πόντοι
3.656
Σωστή παράμετρος. Οι μισθοί που αναφέρω είναι απο χώρες με νοίκι στα 700-1000€. Όχι στα 1600€-1800€ που έχει σε Λονδίνο, Βερολίνο κλπ.


Λονδίνο 1800 , νοικιάζεις δωμάτιο . Τα σπίτια είναι παντού πολύ ακριβότερα , από λαϊκές συνοικίες στην ελλάδα.
Αλλά και εισιτήριο τρένου λεωφορείου .... για να πάει κάποιος δουλειά .... είναι Χ 5 σε άλλες χώρες.
Οπότε δεν νομίζω ότι ο 1200€ στην ελλάδα, ειναι πολύ χειρότερα από κάποιον στη γερμανία με 2500€ .
 
  • Like
Αντιδράσεις: iliasl

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.576
Like
17.701
Πόντοι
3.656
Με τέτοιους όρους, καλύτερα εξωτερικό είναι μόνο κάποιος που πάει με τα πόδια στην δουλειά, δεν βγαίνει ποτέ, τρώει σπίτι φθηνά και μαζεύει τα λεφτά για να τα φέρει ελλάδα. Τότε ναι . Αλλά μιλάμε για σκυλίσια ζωή.
 

xxx_male

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
2.001
Like
7.430
Πόντοι
1.056
Δεν υπάρχει το ανειδίκευτος vs πτυχιούχος.
Με απολυτήριο λυκείου στη ΔΕΗ, πριν το 2010 , δηλαδή ΠΑΛΙΟΣ ΔΕΗΤΖΗΣ , σήμερα ξεκινά από 2500€ Χ 14 = 35000€ το χρόνο .
Ελάχιστοι πτυχιούχοι παίρνουν τόσα στην ελλάδα, ειδικά από το δημόσιο . Ο παλιός ΔΕΗΤΖΗΣ, είχε μπει ως δημόσιος .
Διαβάζεις τι γράφω ή μόνο πληκτρολογείς ότι σου κατέβει στο κεφάλι?

Το ίδιο λέμε.!!
Ανειδίκευτος με μόνο απολυτήριο σχολείου παίρνει πιο πολλά από πτυχιούχο.!!
Απλά εγώ μιλούσα για άλλη χώρα.!
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
1
Like
6.149
Πόντοι
2.356
Στις πλούσιες χώρες δεν βρίσκουν ανειδίκευτους εργάτες γιατί όλοι προέρχονται από σχετικά ευκατάστατες οικογένειες και όλοι σπουδάζουν για να καταλήξουν να δουλέψουν σε ένα γραφείο, με αποτέλεσμα να μη θέλει κανείς να κάνει τη δουλειά του "εργάτη".!!!
Αρχηγέ μου και στο Ελλαδιστάν, δεν θέλει κανένας να κάνει τη δουλειά του "εργάτη". Γιατί πας μακριά;

Ψάχνουν στο χωριό μου να βρουν εργάτες για να μαζέψουν τις ελιές και δεν υπάρχουν ούτε Αλβανοί τώρα πια.

Έλληνες δεν κάνουν τέτοιες δουλειές από το ΄91 και μετά. Μπορεί και από πιο πριν... όταν μπήκε η πασοκάρα στα κόλπα. :jerking:
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.314
Πόντοι
446
Έχεις δίκιο, είναι ακαδημαϊκός.!! :jerking:

Ανειδίκευτος είναι αυτός που δεν έχει ειδικότητα . Και ειδικότητα δεν έχουν μόνο οι ακαδημαϊκοί . Ειδικότητες υπάρχουν και σε άλλους κλάδους .πχ σε τεχνικούς κλάδους και παντού .Και ναι ο επαγγελματίας οδηγός δεν είναι ανειδίκευτος εργάτης επειδή δεν έχει πχ πτυχίο νομικής . Είναι επαγγελματίας οδηγός και αυτό είναι ειδικότητα και μάλιστα επίσημα κατοχυρωμένη
 
Τελευταία τροποποίηση:

xxx_male

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
2.001
Like
7.430
Πόντοι
1.056
Ανειδίκευτος είναι αυτός που δεν έχει ειδικότητα . Και ειδικότητα δεν έχουν μόνο οι ακαδημαϊκοί . Ειδικότητες υπάρχουν και σε άλλους κλάδους .πχ σε τεχνικούς κλάδους και παντού .Και ναι ο επαγγελματίας οδηγός δεν είναι ανειδίκευτος εργάτης επειδή δεν έχει πχ πτυχίο νομικής . Είναι επαγγελματίας οδηγός και αυτό είναι ειδικότητα και μάλιστα επίσημα κατοχυρωμένη
Ωραία.!!
Για την Αγγλία που μιλούσα, ο οδηγός είναι ανειδίκευτος.!!

Παίρνουν τους Πολωνούς και τους Ρουμάνους, τους κάνουν ένα training τριών ημερών και τους βάζουν στο τιμόνι.!! Ούτε τη γλώσσα δεν ξέρουν καλά καλά.!!

Ξέρω τι θα πεις τώρα:
Training σημαίνει ότι έχουν εκπαίδευση.!!
Στην Αγγλία θεωρούνται ανειδίκευτοι εργάτες.!!!

Μην το αναλύουμε άλλο σε παρακαλώ…
Έδωσα ένα παράδειγμα ότι υπάρχουν επαγγέλματα ανειδίκευτου εργάτη που βγάζουν τα διπλάσια από πτυχιούχους.!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom