Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.905
Κριτικές
21
Like
11.180
Πόντοι
4.546
Με 20ευτω ελλαδισταν γαμας κολονο και τρως και 2 πίτουρα.. Που να τα κάνεις αυτά Γερμανία? Αράξτε εδώ να σας κερνάει και τζάμπα πούτσα ο τροβαδουρος?
Με 20 ευρώ γαμάς, τρώως και σου μένουν και λεφτά για βενζίνη!
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Ισπανια και Ιταλια ειναι τα ιδια χαλια με Ελλαδα λιγο πολυ.Μεγαλη ανεργια,δουλειες του κωλου,διαφθορα,μεσογειακη κουλτουρα(λαμογια και κουτοπονηρια παντου).Βρωμια,ακαταστατη κοινωνια,αυθορμητισμος κτλ.Η Ισπανια εχει τρομερη νυχτερινη ζωη.Ολες οι μεγαλες πολεις της Ισπανιας εχουν φοβερη διασκεδαση,βγαζεις καλα γουστα.Ιταλια ειναι για τον πουτσο καβαλα.Μονο κουζινα,ρεστοραντ και κανα καφε.Βραδυ περιορισμενα πραγματα.Ισπανια εχει Βαρκελωνη.Πολυ πλουσια περιφερεια με καλες δουλειες.Ιταλια κυριως Λομβαρδια και γενικοτερα τα βορεια τμηματα ειναι εξισου καλα για να ζησεις αλλα σε καμμια περιπτωση δεν συγκρινονται με Γερμανια,Ολλανδια,Αυστρια και Ελβετια.
τι εννοεις βρωμια και ακαταστατη κοινωνια τυπε;
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
τι εννοεις βρωμια και ακαταστατη κοινωνια τυπε;
Εσυ τι καταλαβαινεις?Συγκρινεις Γερμανια-Αυστρια-Ολλανδια σε θεμα καθαριοτητας και οργανωσης με την Ισπανια και την Ιταλια?
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Εσυ τι καταλαβαινεις?Συγκρινεις Γερμανια-Αυστρια-Ολλανδια σε θεμα καθαριοτητας και οργανωσης με την Ισπανια και την Ιταλια?
καταλαβαινω οτι δεν εχεις σχεση με την ισπανια.το καρναβαλι στο λας παλμας,την πρωτευουσα ενος νησιου σα τη ροδο δλδ,μαζευε περισσοτερους απο 500.000 ξετσιπωτους.μετα τον τελευταιο καρναβαλιστη,περνουσαν τα συνεργεια του δημου και δεν καταλαβαινες τι ειχε συμβει.σε ο,τι αφορα το κρατος,επειδη η ισπανια ειχε 40 χρονια φρανκο,το κρατος της ειναι ιδιαιτερα οργανωμενο και πολυ καλυτερα δομημενο απο το γερμανικο που χρειαστηκε να στελνω 6 μηνες το ιδιο χαρτι για να παρω το επιδομα του παιδιου.
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
καταλαβαινω οτι δεν εχεις σχεση με την ισπανια.το καρναβαλι στο λας παλμας,την πρωτευουσα ενος νησιου σα τη ροδο δλδ,μαζευε περισσοτερους απο 500.000 ξετσιπωτους.μετα τον τελευταιο καρναβαλιστη,περνουσαν τα συνεργεια του δημου και δεν καταλαβαινες τι ειχε συμβει.σε ο,τι αφορα το κρατος,επειδη η ισπανια ειχε 40 χρονια φρανκο,το κρατος της ειναι ιδιαιτερα οργανωμενο και πολυ καλυτερα δομημενο απο το γερμανικο που χρειαστηκε να στελνω 6 μηνες το ιδιο χαρτι για να παρω το επιδομα του παιδιου.
Kαλα ενταξει.Εγω οσες φορες πηγα Βαρκελωνη και Βαλενθια ειδα βρωμια και ακαταστασια.Μονο τα κεντρικα μερη πλατειες και παραλιες ηταν σε λιγο καλυτερη κατασταση λογο τουρισμου.Τωρα για τα υπολοιπα που γραφεις γελανε και τα πληκτρολογια που γραφουμε.Συγκριση μεταξυ Γερμανιας-Ισπανιας :2funny::2funny::2funny:....Συνεχισε να μας διασκεδαζεις!!!!!!
 
Εγγρ.
29 Οκτ 2021
Μηνύματα
364
Like
430
Πόντοι
21
καταλαβαινω οτι δεν εχεις σχεση με την ισπανια.το καρναβαλι στο λας παλμας,την πρωτευουσα ενος νησιου σα τη ροδο δλδ,μαζευε περισσοτερους απο 500.000 ξετσιπωτους.μετα τον τελευταιο καρναβαλιστη,περνουσαν τα συνεργεια του δημου και δεν καταλαβαινες τι ειχε συμβει.σε ο,τι αφορα το κρατος,επειδη η ισπανια ειχε 40 χρονια φρανκο,το κρατος της ειναι ιδιαιτερα οργανωμενο και πολυ καλυτερα δομημενο απο το γερμανικο που χρειαστηκε να στελνω 6 μηνες το ιδιο χαρτι για να παρω το επιδομα του παιδιου.
Για πες για γερμανια εντυπωσεις
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Kαλα ενταξει.Εγω οσες φορες πηγα Βαρκελωνη και Βαλεθνια ειδα βρωμια και ακαταστασια.Μονο τα κεντρικα μερη πλατειες και παραλιες ηταν σε λιγο καλυτερη κατασταση λογο τουρισμου.Τωρα για τα υπολοιπα που γραφεις γελανε και τα πληκτρολογια που γραφουμε.Συγκριση μεταξυ Γερμανιας-Ισπανιας :2funny::2funny::2funny:....Συνεχισε να μας διακσεδαζεις!!!!!!
οσες φορες πηγες βαρκελωνη...εγω ζουσα 4 χρονια,σιγουρα ξερεις καλυτερα.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Για πες για γερμανια εντυπωσεις
τυπε,η γερμανια ειναι χωρα για οικογενειαρχες.σε αυτη τη φαση που ειμαι τωρα,ειναι ο,τι καλυτερο μου συνεβη οικονομικα,υγειονομικα κτλ.ως εργενης θα σε γαμει η εφορια και το ενοικιο,δλδ καλυτερα ελλαδα με ενα μετριο μισθο.
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
οσες φορες πηγες βαρκελωνη...εγω ζουσα 4 χρονια,σιγουρα ξερεις καλυτερα.
Mπραβο σου.Εγω δεν θα ζουσα ποτε σε μια χωρα οπως η Ισπανια ιδιως οταν μιλαμε για την αριστεροστροφη Βαρκελωνη.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Mπραβο σου.Εγω δεν θα ζουσα ποτε σε μια χωρα οπως η Ισπανια ιδιως οταν μιλαμε για την αριστεροστροφη Βαρκελωνη.
ποιος γαμαει τη βαρκελωνη και τον καθε τουριστα που παει εκει ρε τυπε;για οργανωση κρατους μιλαμε.στη γερμανια στελνεις ακομη γραμματα στις δημοσιες υπηρεσιες,στην ισπανια τα κανεις ολα μεσω ιντερνετ.
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
ποιος γαμαει τη βαρκελωνη και τον καθε τουριστα που παει εκει ρε τυπε;για οργανωση κρατους μιλαμε.στη γερμανια στελνεις ακομη γραμματα στις δημοσιες υπηρεσιες,στην ισπανια τα κανεις ολα μεσω ιντερνετ.
Aυτο παλι πρωτη φορα το ακουω.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Aυτο παλι πρωτη φορα το ακουω.
τι ακους πρωτη φορα τυπε;ανοιξα μαγαζι στην ισπανια,υγειονομικου ενδιαφεροντος και το εκανα σε 2 μερες.καινουρια επιχειρηση.για πες μας ποσο χρονο χρειαζεσαι στη γερμανια;
για ρωτα οσοι πανε στη γερμανια με οικογενεια,οχι μονοι που δε χρειαζεται να σε ξερουν,ποσες φορες χρειαζεται να πας στο ταχυδρομειο για μια βεβαιωση.να μου πεις οτι η γερμανια εχει πιο κοινωνικο κρατος,να συμφωνησω με 1000.πιο οργανωμενο ομως οχι.
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
τι ακους πρωτη φορα τυπε;ανοιξα μαγαζι στην ισπανια,υγειονομικου ενδιαφεροντος και το εκανα σε 2 μερες.καινουρια επιχειρηση.για πες μας ποσο χρονο χρειαζεσαι στη γερμανια;
για ρωτα οσοι πανε στη γερμανια με οικογενεια,οχι μονοι που δε χρειαζεται να σε ξερουν,ποσες φορες χρειαζεται να πας στο ταχυδρομειο για μια βεβαιωση.να μου πεις οτι η γερμανια εχει πιο κοινωνικο κρατος,να συμφωνησω με 1000.πιο οργανωμενο ομως οχι.
Στην Γερμανια μπορει να υπαρχει μια πιο γραφειοκρατικη προσεγγιση ως προς τους νεομεταναστες αυτο ειναι αληθεια αλλα και παλι εγω προσωπικα εκανα δουλειες και απο υπολογιστη και απο κοντα σε σχετικα συντομο χρονο.Τρεπεζες,λογαριασμοι,ταυτοτητες ιστοριες δεν ειχα τετοια θεματα.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
Στην Γερμανια μπορει να υπαρχει μια πιο γραφειοκρατικη προσεγγιση ως προς τους νεομεταναστες αυτο ειναι αληθεια αλλα και παλι εγω προσωπικα εκανα δουλειες και απο υπολογιστη και απο κοντα σε σχετικα συντομο χρονο.Τρεπεζες,λογαριασμοι,ταυτοτητες ιστοριες δεν ειχα τετοια θεματα.
επειδη χρειαστηκε να κανω χαρτια και στις 2 χωρες,σου λεω υπευθυνα οτι αν δε με επαιρνε απ το χερακι ενα ζευγαρι γερμανων,δε θα ειχα τελειωσει ακομη μετα απο 2 χρονια.μου επεστρεψαν τα χαρτια για το επιδομα του παιδιου επειδη δεν καταλαβαιναν τη διαφορετικη καταληξη που εχει το επωνυμο της κορης κι επρεπε να τους εξηγησουμε την ελληνικη γραμματικη.ειπαμε,ειναι και γαμω τα κοινωνικα κρατη,κανεις λεφτα αλλα τοσο οργανωμενο οσο νομιζει ο κοσμος δεν ειναι.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
καταλαβαινω οτι δεν εχεις σχεση με την ισπανια.το καρναβαλι στο λας παλμας,την πρωτευουσα ενος νησιου σα τη ροδο δλδ,μαζευε περισσοτερους απο 500.000 ξετσιπωτους.μετα τον τελευταιο καρναβαλιστη,περνουσαν τα συνεργεια του δημου και δεν καταλαβαινες τι ειχε συμβει.σε ο,τι αφορα το κρατος,επειδη η ισπανια ειχε 40 χρονια φρανκο,το κρατος της ειναι ιδιαιτερα οργανωμενο και πολυ καλυτερα δομημενο απο το γερμανικο που χρειαστηκε να στελνω 6 μηνες το ιδιο χαρτι για να παρω το επιδομα του παιδιου.
ρε τυπε οι ισπανοι ειναι βρωμιαρηδες και γτπ,ολοι το ξερουν.
Το τελευταιο το εχεις γραψει και εσυ παλιοτερα,χωρις να ειμαι σιγουρος γραφεις για πρωτη φορα ομως για τα καλα του αγιου χενεραλισιμο,νομιζω επειδη εισαι αριστερος ,αναγκαζεσαι ομως να παραδεχτεις και εσυ οτι αυτοι οι "υπανθρωποι"σπανιολοι οφειλουν το θαυμα τους στη χουντα ,τα εχω ξαναγραψει για το φρανκο και την ατυχια που δεν ειχαμε ενα τετοιο να γαμησει το μουνι που πεταγε ολους τους αριστερους για καμμια 40αρια χρονια και τωρα θα ειμασταν καλυτερα απο τους σπανιολους γιατι στη φυτρα μας δεν εχουμε τοσα κακα οσα αυτοι,αλλα ειχαμε τον φλωρο τον παπαδοπουλο που καποιοι λενε κιολας οτι κακως βγηκε γιατι λέει εδωσε πατημα μετα στην αριστερα γιατι λεει τους βασανιζε και μετα αυτοι για εκδικηση γαμησαν την Ελλαδα,δηλαδη αν ο παπαδοπουλος ηταν σκληρος ο φρανκο τι ήταν?
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.568
Κριτικές
4
Like
497
Πόντοι
36
ρε τυπε οι ισπανοι ειναι βρωμιαρηδες και γτπ,ολοι το ξερουν.
Το τελευταιο το εχεις γραψει και εσυ παλιοτερα,χωρις να ειμαι σιγουρος γραφεις για πρωτη φορα ομως για τα καλα του αγιου χενεραλισιμο,νομιζω επειδη εισαι αριστερος ,αναγκαζεσαι ομως να παραδεχτεις και εσυ οτι αυτοι οι "υπανθρωποι"σπανιολοι οφειλουν το θαυμα τους στη χουντα ,τα εχω ξαναγραψει για το φρανκο και την ατυχια που δεν ειχαμε ενα τετοιο να γαμησει το μουνι που πεταγε ολους τους αριστερους για καμμια 40αρια χρονια και τωρα θα ειμασταν καλυτερα απο τους σπανιολους γιατι στη φυτρα μας δεν εχουμε τοσα κακα οσα αυτοι,αλλα ειχαμε τον φλωρο τον παπαδοπουλο που καποιοι λενε κιολας οτι κακως βγηκε γιατι λέει εδωσε πατημα μετα στην αριστερα γιατι λεει τους βασανιζε και μετα αυτοι για εκδικηση γαμησαν την Ελλαδα,δηλαδη αν ο παπαδοπουλος ηταν σκληρος ο φρανκο τι ήταν?
η βρωμια που εχει ο ισπανος,δεν εχει να κανει με την οργανωση του κρατους.εδω γραφω για το κρατος το οποιο καλως ή κακως,ας το κρινουν αλλοι,το οργανωσε αυτος.αν κατα τη σιεστα του κοιμαται στο πεζοδρομιο καταχαμα,δεν εχει να κανει με το δημοσιο.
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
ρε τυπε οι ισπανοι ειναι βρωμιαρηδες και γτπ,ολοι το ξερουν.
Το τελευταιο το εχεις γραψει και εσυ παλιοτερα,χωρις να ειμαι σιγουρος γραφεις για πρωτη φορα ομως για τα καλα του αγιου χενεραλισιμο,νομιζω επειδη εισαι αριστερος ,αναγκαζεσαι ομως να παραδεχτεις και εσυ οτι αυτοι οι "υπανθρωποι"σπανιολοι οφειλουν το θαυμα τους στη χουντα ,τα εχω ξαναγραψει για το φρανκο και την ατυχια που δεν ειχαμε ενα τετοιο να γαμησει το μουνι που πεταγε ολους τους αριστερους για καμμια 40αρια χρονια και τωρα θα ειμασταν καλυτερα απο τους σπανιολους γιατι στη φυτρα μας δεν εχουμε τοσα κακα οσα αυτοι,αλλα ειχαμε τον φλωρο τον παπαδοπουλο που καποιοι λενε κιολας οτι κακως βγηκε γιατι λέει εδωσε πατημα μετα στην αριστερα γιατι λεει τους βασανιζε και μετα αυτοι για εκδικηση γαμησαν την Ελλαδα,δηλαδη αν ο παπαδοπουλος ηταν σκληρος ο φρανκο τι ήταν?
Ενταξει τυπε αραξε... και ο Ελληναρας απεχει παρα πολυ απο τα γερμανικα κρατη τοσο σε συμπεριφορα,κουλτουρα,καθαριοτητα,παιδεια κτλ.Γενικοτερα οι μεσογειακοι λαοι ειναι αρκετα σκαλοπατια κατω απο τα γερμανικα κρατη του βορα.Εδω θα μας περασουν(που ηδη συμβαινει) οι σλαβοι της ανατολικης ευρωπης.Οποτε μην κραζεις τους Ισπανους διοτι και εμεις μια απο τα ιδια ειμαστε.
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
η βρωμια που εχει ο ισπανος,δεν εχει να κανει με την οργανωση του κρατους.εδω γραφω για το κρατος το οποιο καλως ή κακως,ας το κρινουν αλλοι,το οργανωσε αυτος.αν κατα τη σιεστα του κοιμαται στο πεζοδρομιο καταχαμα,δεν εχει να κανει με το δημοσιο.
Τον Φρανκο παντως η μιση Ισπανια των βριζει και τον μισει και η αλλη μιση τον αγαπαει και πινει κρασι στο ονομα του.Το θεμα ειναι οτι η Ελλαδα θα επρεπε να παιρνει ως παραδειγμα τα κρατη του βορα και οχι Ισπανια,Ιταλια,Γαλλια και αλλες μεσογειακες χωρες που εχουν μεινει στασιμες τα τελευαια χρονια.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
η βρωμια που εχει ο ισπανος,δεν εχει να κανει με την οργανωση του κρατους.εδω γραφω για το κρατος το οποιο καλως ή κακως,ας το κρινουν αλλοι,το οργανωσε αυτος.αν κατα τη σιεστα του κοιμαται στο πεζοδρομιο καταχαμα,δεν εχει να κανει με το δημοσιο.
με το δημοσιο εχει να κανει γιατι το θεαμα του να ξαπλωνει μετα τη σιεστα και να τον τρωνε οι μυγες ηταν κατι πολυ συνηθες στην ισπανια μεχρι τη δεκαετια του 70,μετα αλλαξαν τα πραγματα και με την υποδομη που ειχε χτισει με σιδηρα πυγμη ο φρανκο το δημοσιο σου εριχνε κλωτσια αμα σε εβλεπε χυμα,απο τους ισπανους εχω δει απιστευτους κρετινισμους αλλα και απιστευτα ευρωπαικη συμπεριφορα σε αντιθεση με εμας ,αυτο ειναι μια αντιφαση που γινεται κατανοητη μονο αν γνωριζεις την ιστορικη και πολιτικη διαδρομη της ισπανιας
Ενταξει τυπε αραξε... και ο Ελληναρας απεχει παρα πολυ απο τα γερμανικα κρατη τοσο σε συμπεριφορα,κουλτουρα,καθαριοτητα,παιδεια κτλ.Γενικοτερα οι μεσογειακοι λαοι ειναι αρκετα σκαλοπατια κατω απο τα γερμανικα κρατη του βορα.Εδω θα μας περασουν(που ηδη συμβαινει) οι σλαβοι της ανατολικης ευρωπης.Οποτε μην κραζεις τους Ισπανους διοτι και εμεις μια απο τα ιδια ειμαστε.
στα αρχιδια μου οι γερμανοι τυπε,λέμε για τους νοτιους,ασε τους σλαβους ,μη κανεις το κλασσικο λαθος και πας στη συγκριση με το πρωην μπλοκ,για να κατανοησει καποιος τη ζημια που εχει γινει στη χωρα η απολυτη συγκριση που πρέπει να γινεται ειναι με τους ισπανους
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.130
Like
2.078
Πόντοι
396
με το δημοσιο εχει να κανει γιατι το θεαμα του να ξαπλωνει μετα τη σιεστα και να τον τρωνε οι μυγες ηταν κατι πολυ συνηθες στην ισπανια μεχρι τη δεκαετια του 70,μετα αλλαξαν τα πραγματα και με την υποδομη που ειχε χτισει με σιδηρα πυγμη ο φρανκο το δημοσιο σου εριχνε κλωτσια αμα σε εβλεπε χυμα,απο τους ισπανους εχω δει απιστευτους κρετινισμους αλλα και απιστευτα ευρωπαικη συμπεριφορα σε αντιθεση με εμας ,αυτο ειναι μια αντιφαση που γινεται κατανοητη μονο αν γνωριζεις την ιστορικη και πολιτικη διαδρομη της ισπανιας

στα αρχιδια μου οι γερμανοι τυπε,λέμε για τους νοτιους,ασε τους σλαβους ,μη κανεις το κλασσικο λαθος και πας στη συγκριση με το πρωην μπλοκ,για να κατανοησει καποιος τη ζημια που εχει γινει στη χωρα η απολυτη συγκριση που πρέπει να γινεται ειναι με τους ισπανους
ΔΛΔ ρε τυπε ο ελληναρας που πεταει το τσιγαρο κατω και την γοπα δεν ειναι μπιχλας και βρωμιαρης?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom