Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
Φιλος προγραμματιστης λονδινο 10 χρονια προυπηρεσια καθαριζει 7000 λιρες και στο δημοσιο ο μονιμος 850 ευρω στο ελλαδα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
καλησπερα :) παιδια αδελφικου μου φιλου συγγενικο προσωπο που είναι καθηγητης σε πανεπιστήμιο:rockon: στην αμερικη ποσα λεφτα περνει τον μηνα? οποιος το βρει είναι ατσιδας:cheesy: :hi:

8000 δολλαρια το μηνα συμφωνα με αυτο

 

χρηστος1011

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2013
Μηνύματα
14.703
Like
2.447
Πόντοι
606
καλησπερα :) παιδια αδελφικου μου φιλου συγγενικο προσωπο που είναι καθηγητης σε πανεπιστήμιο:rockon: στην αμερικη ποσα λεφτα περνει τον μηνα? οποιος το βρει είναι ατσιδας:cheesy: :hi:

8000 δολλαρια το μηνα συμφωνα με αυτο

εχασες δεν λεω το ποσό περιμενω άλλη απαντηση να πουν και αλλοι:hi:
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
καλησπερα :) παιδια αδελφικου μου φιλου συγγενικο προσωπο που είναι καθηγητης σε πανεπιστήμιο:rockon: στην αμερικη ποσα λεφτα περνει τον μηνα? οποιος το βρει είναι ατσιδας:cheesy: :hi:

8000 δολλαρια το μηνα συμφωνα με αυτο

εχασες δεν λεω το ποσό περιμενω άλλη απαντηση να πουν και αλλοι:hi:
Kαι τι μας νοίαζει ρε τυπε;Μαγκιά του όσα και να παιρνει.Εσύ τι ζορίζεσαι;Του ζητησες δανεικά και σου αρνήθηκε;
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.728
Like
3.135
Πόντοι
506
Που χαθήκατε όλοι ρε μάγκες;
Φίλε Γιώργο δεν βρίσκω σχεδόν καθόλου χρόνο για να γράψω στο φορουμ επειδή γαμάω πολλές βυζαρούδες Τσεχοσλοβάκες και Γερμανίδες φοιτήτριες.

Δόξα τω θεώ, είναι θαυμάσια η ζωή στο εξωτερικό!
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Λακης και Κορσο ουδεποτε εξεφρασαν (στα ποστς που ανεβηκαν εδω) προτιμηση για τραβελια και κωλοδαχτυλιασματα. Αν το γουσταρουν η οχι ειναι αλλο θεμα , αλλα απο τα συγκεκριμενα ποστ δε φαινεται κατι τετοιο. Οποτε η ολη αντιπαραθεση ειναι ανουσια. Βεβαια αν ο ΚΜΑΝ δεν βρισκεται στον πυργο ελεγχου ευρωπυραυλων και λειπουν ο Μητσος με τους γκασταρμπαιτα , χανεται το ενδιαφερον.

Βεβαια ακομα περιμενουμε να ποσταρει λεφτα ο Φυλλοβιος. Το οποιο (αν θυμαμαι σωστα) το ειχε υποσχεθει.

χρηστος1011, τι μαλακιες ρωτας συνεχεια ρε τυπε. Αν θες να εισαι τρολ, εμπνευσου απο Μαρκελο/Μητσο που το εχουν αναγαγει σε επιστημη.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
καλησπερα :) παιδια αδελφικου μου φιλου συγγενικο προσωπο που είναι καθηγητης σε πανεπιστήμιο:rockon: στην αμερικη ποσα λεφτα περνει τον μηνα? οποιος το βρει είναι ατσιδας:cheesy: :hi:

8000 δολλαρια το μηνα συμφωνα με αυτο

εχασες δεν λεω το ποσό περιμενω άλλη απαντηση να πουν και αλλοι:hi:
Εγώ να ρωτήσω εσένα βασικά.

Μετά από τόσους μήνες ερωτήσεων για εξωτερικό κλπ πήρες την απόφαση να κάνεις το βήμα;
Ή μόνο στο μπλα μπλα μείναμε;
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Απο την παρασκευη ανοιξαν τα fkk στην γερμανια. Εμας τους gastarbeiter να μας συγχωρειτε για λιγο καιρο.

Ο δημητρακης αναρρώνει κ δεν μπορει μετα τις φαπες που πεσανε. Μαζι του μαρκελος κ 2-3 ακομη κλωνοι.

Καναδυο ακομη παρεξηγιαρηδες , να μην τους πεις καμμια κουβεντα παραπανω ,αμεσως να παρεξηγηθουν κ να χαθουν.


Πιστευω πως το σαητ με την νεα του μορφή εχει χασει την αιγλη κ γοητεια του. Δεν ειναι οπως ηταν ,το παλιο κλασικο, καλτ, thrush σαητ
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Διαβασα το αρθρο που ποσταρε καποιος για αυτους που επεστρεψαν απο εξωτερικο. Βλεπω και μεσα στο αρθρο τις 3 κατηγοριες Ελληνων που εχω γνωρισει και εγω και που εχουν γυρισει.

1)Καποιος που εχει γυρισει για μια πραγματικα καλυτερη δουλεια. Εχω συνολικα ενα ατομο απο τον κυκλο μου που το εκανε αυτο και μπραβο του (μετα απο περιπου 10 χρονια εξωτερικο)
2) Ελληνες με ψιλο μετριες δουλειες Δυτ Ευρωπη,που δεν την παλευαν στο κρυο και στον ανταγωνισμο (ενα σωρο τετοιοι).Προθυμοι να γυρισουν σε δουλειες των 1200-1400 ευρω αντι να συγκατοικουν και να ειναι στο κρυο χωρις να βλεπουν φως στο τουνελ.
3)Ακυροι Γιωταδες, σαν τον τυπο του αρθρου που ηταν Ουγγαρια και ειχε γκομενα Θεσσαλονικη(!!!!!! και μαλιστα τον χωρισε αυτη στο ενδιαμεσο, πιο πυρφορος πεθαινεις) και του ελειπαν οι γονεις (και καλα) αλλα θα το ξανασκεφτοταν για εξωτερικο (λες και μετα η αποσταση θα ειναι μικροτερη).

Ειδικα για την κατηγορια 3 (αλλα και 2) αυτο που παιζει ειναι οτι τα ασφαλιστικα ταμεια ανα την Ευρωπη εχουν καταλαβει οτι πολλοι δουλευουν απο την πατριδα τους για κανα τριμηνο το χρονο και συνεπως αλλαζουν πραγματα και σχετικα με την ασφαλιση αλλα ενδεχομενως και με τη φορολογηση. Αυτο καθιστα τις εταιριες υπευθυνες (αν και το κρατος δε μπορει να το ελεγξει) καθως μεσω VPN ξερουν που και ποτε βρισκεται ο υπαλληλος. Συνεπως καποιοι προτιμουν να γυρισουν πισω μιας και αυτο το αβανταζ χανεται πλεον ,ανα την Ευρωπη.

Το αρθρο
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.108
Κριτικές
33
Like
7.348
Πόντοι
4.746
Ότι πεις κοπέλι μου.
Σε ζητουν.. στα τσοντο-Cinema. Στις βρωμ-αίθουσες π' αγαπουσες- στα τρενακια τα τρελά. Σε ζητουν.. ζομπ-γέροι στη δουλεια- στα τηλεφωνα που κλεινεις- στις παραστασεις των 9 !
 

Karamanis Stratos

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
5.485
Like
8.418
Πόντοι
2.356
Οπως ειχα πει πιο πανω...


ΔΕ ΠΑΕΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ
ΠΙΑΣΑΜΕ ΠΑΤΟ

ΠΟΥ ΣΑΙ ΜΑΡΚΕΛΛΟ
ΠΟΥ ΣΑΙ ΜΗΤΣΑΚΟ

:confused:
 

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
557
Like
623
Πόντοι
86
Απο την παρασκευη ανοιξαν τα fkk στην γερμανια. Εμας τους gastarbeiter να μας συγχωρειτε για λιγο καιρο.

Ο δημητρακης αναρρώνει κ δεν μπορει μετα τις φαπες που πεσανε. Μαζι του μαρκελος κ 2-3 ακομη κλωνοι.

Καναδυο ακομη παρεξηγιαρηδες , να μην τους πεις καμμια κουβεντα παραπανω ,αμεσως να παρεξηγηθουν κ να χαθουν.


Πιστευω πως το σαητ με την νεα του μορφή εχει χασει την αιγλη κ γοητεια του. Δεν ειναι οπως ηταν ,το παλιο κλασικο, καλτ, thrush σαητ
καλά εσύ πρέπει να είσαι εντελώς καθυστερημένος :2funny: τι να πας να κάνεις στα ffk :jerking: αφού είσαι διπλό βάρδιες συνέχεια λες και έχεις χρόνο και ενέργεια να πας να γανησεις ποιος ξέρει τώρα θα σε βάλουν να δουλεύεις 18 ώρες την ημέρα και δεν θα έχεις κουράγιο να χεσεις και θα το παίζεις εδώ μέσα ότι δεν έχεις χρόνο και πας και γαμας :jerking::2funny: το σαιτ δεν έχει νέες ιδέες, ούτε το διαγωνισμό του αρχιμαλακα της χρονιάς δεν μπορούν να κάνουν θα σας ψήφιζα με χαρά όλους τους φουκαράδες εγώ ο Μήτσος και οι κλώνοι του Μήτσου :2funny::angel: αντε έρχεται τέλος του μήνα πλήρωσες της υποχρεώσεις στην πρώην και την τραοεζα, το fkk θέλει λεφτά, εσύ κάνεις αιματηρές οικονομίες και τρως γαρίδες και βλέπεις δωρεάν ποδόσφαιρο της Ελλάδας, το fkk σε μάρανε, δεν παίρνεις κάνα ρεπό να ηρεμήσεις να ρίξεις κάνα μανίκι σε καμία γκόμενά :2funny: ο κλώνος μου εκανε νέο βίντεο, δυστυχώς το παλιό κεντρικό κανάλι του που είχε πολλά views του το ρίξανε κίναιδοι, ελλεονιδες και ζωοφιλοι επειδη ήθελε να πηδηξει κατσίκες :2funny:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.396
Like
23.057
Πόντοι
5.506
Λακης και Κορσο ουδεποτε εξεφρασαν (στα ποστς που ανεβηκαν εδω) προτιμηση για τραβελια και κωλοδαχτυλιασματα. Αν το γουσταρουν η οχι ειναι αλλο θεμα , αλλα απο τα συγκεκριμενα ποστ δε φαινεται κατι τετοιο. Οποτε η ολη αντιπαραθεση ειναι ανουσια. Βεβαια αν ο ΚΜΑΝ δεν βρισκεται στον πυργο ελεγχου ευρωπυραυλων και λειπουν ο Μητσος με τους γκασταρμπαιτα , χανεται το ενδιαφερον.

Βεβαια ακομα περιμενουμε να ποσταρει λεφτα ο Φυλλοβιος. Το οποιο (αν θυμαμαι σωστα) το ειχε υποσχεθει.

χρηστος1011, τι μαλακιες ρωτας συνεχεια ρε τυπε. Αν θες να εισαι τρολ, εμπνευσου απο Μαρκελο/Μητσο που το εχουν αναγαγει σε επιστημη.




Σωστά θυμάσαι.

Για την ακρίβεια, μας είχε πρήξει τα μεζέα οτι μόλις δει κασέρι θα ποστάρει αμέσως φωτο με τα 5πλάσια.


Από τότε λοιπόν, κοκοκο ο Λάκης, εξαφανίστηκε και ποστάρει σε νήματα για τη διάσωση της μεσογειακής φώκιας, αναζήτηση μελών για επιχείρηση κατασκευής παπουτσιών για σαρανταποδαρούσες και πως θα απαλλαγούμε από κοκκαλλιάρες μοντέλες ελλεηνίδες.


ΚΡΑΚΑΡΕ δηλαδή.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Διαβασα το αρθρο που ποσταρε καποιος για αυτους που επεστρεψαν απο εξωτερικο. Βλεπω και μεσα στο αρθρο τις 3 κατηγοριες Ελληνων που εχω γνωρισει και εγω και που εχουν γυρισει.

1)Καποιος που εχει γυρισει για μια πραγματικα καλυτερη δουλεια. Εχω συνολικα ενα ατομο απο τον κυκλο μου που το εκανε αυτο και μπραβο του (μετα απο περιπου 10 χρονια εξωτερικο)
2) Ελληνες με ψιλο μετριες δουλειες Δυτ Ευρωπη,που δεν την παλευαν στο κρυο και στον ανταγωνισμο (ενα σωρο τετοιοι).Προθυμοι να γυρισουν σε δουλειες των 1200-1400 ευρω αντι να συγκατοικουν και να ειναι στο κρυο χωρις να βλεπουν φως στο τουνελ.
3)Ακυροι Γιωταδες, σαν τον τυπο του αρθρου που ηταν Ουγγαρια και ειχε γκομενα Θεσσαλονικη(!!!!!! και μαλιστα τον χωρισε αυτη στο ενδιαμεσο, πιο πυρφορος πεθαινεις) και του ελειπαν οι γονεις (και καλα) αλλα θα το ξανασκεφτοταν για εξωτερικο (λες και μετα η αποσταση θα ειναι μικροτερη).

Ειδικα για την κατηγορια 3 (αλλα και 2) αυτο που παιζει ειναι οτι τα ασφαλιστικα ταμεια ανα την Ευρωπη εχουν καταλαβει οτι πολλοι δουλευουν απο την πατριδα τους για κανα τριμηνο το χρονο και συνεπως αλλαζουν πραγματα και σχετικα με την ασφαλιση αλλα ενδεχομενως και με τη φορολογηση. Αυτο καθιστα τις εταιριες υπευθυνες (αν και το κρατος δε μπορει να το ελεγξει) καθως μεσω VPN ξερουν που και ποτε βρισκεται ο υπαλληλος. Συνεπως καποιοι προτιμουν να γυρισουν πισω μιας και αυτο το αβανταζ χανεται πλεον ,ανα την Ευρωπη.

Το αρθρο

Δεν μπορεσα να διαβασω πανω απ τις πρωτες σειρες του αρθρου κ κοντεψα να ξερασω,απ την αρχη καταλαβαινει κανεις οτι ο τυπος που το γραψε θελει να πει ενα μπραβο στον Κουλη κ την κυβερνηση που δημιουργει συνθηκες επαναπατρισμου!

Μια αποφαση τετοια περιλαμβανει πολλα περισσοτερα και πολλες φορες τιποτ αλλο παρα την εκμεταλευση της δυνατοτητας του "ζω οπου θελω"

Κατι τετοιο ειμαι ετοιμος να κανω κ γω,μιας που ο αρχικος μου στοχος δεν ηταν να "πεθανω" στη Γερμανια.

Θεωρω πως το 2021 θα χω φυγει,το πολυ 2022 για τριτη ομως χωρα,εκμεταλευομενος του δικαιωματος "παω οπου γουσταρω"
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Τυπε αν δεν εχεις δικο σου σπιτι Ελλαδα και εχεις μια αξιοπρεπη δουλεια/ζωη ποιος ο λογος να γυρισεις?

Το εργασιακο περιβαλλον? Η ευκολια στην καθημερινη ζωη?η θα γαμας παραπανω?

Εκτος αν εισαι ο ελληναρας ναυαγιο του εξωτερικου (που οντως υπαρχουν πολλοι, εχει δικιο σε αυτο ο δημητρακης) που δεν γαμαει, δε εχει σοβαρη δουλεια,δεν ξερει γλωσσα, πινει φραπε και λεει ολη την ωρα τι ωραια που ειναι η ελλαδα κλπ.

Για να προβαλλω και ενα παραδειγμα, διαβασα πριν κανα τριμηνο για μια ελληνικη εταιρεια την μπλουγκραουντ (σταρταπ πρεπει να ηταν) η οποια απελυσε το 75% του προσωπικου. Να εχεις γυρισει απο εξωτερικο για καμια τετοιτα περιπτωση και να μενεις με το πουλι στο χερι (γιατι επιδοματα ελλαδα δε πρεπει να παιζουν)
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.874
Πόντοι
3.846
Άστα στοιχήματα το ξέρεις ότι αυτα δεν γίνονται  :jerking:αν είχες γκόμενα θα μας την έβαζες εδώ να τη δούμε.Μόνο μούφα φωτογραφίες από πισίνες μας βάζεις.
 Για το στοίχημα δεν ξέρω υπάρχουν 2 εκδοχές ή είσαι τόσο μαλάκας που νόμισες ότι θα μου φας λεφτά? :jerking: :2funny: επειδή η φτωχομπινεδιά σου σε έχει βαρέσει στο κεφάλι  :headbang: :2funny: καλά δεν ξέρεις ότι αμέσως θα σε μαζεύαν?   ή ξέρεις πολύ καλά ότι στοιχηματα δεν γίνονται οπότε γ'αυτό τα λες.
 το γελοίο είναι ότι συνεχίζεις και γράφεις μετά το ξεφτίλισμα που έφαγες τοτε από το πουλί  :2funny:που αποκάλυψε όλα τα ψέματα σου και σε έκανε σκουπίδι  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


κο κο κο
ουστ μωρη παλιοκοταρα

αν θες παμε και σε συμβολαιογραφο
νομιμα και προβλεπομενα
Δεν είσαι ο μόνος που πήγε να βάλει στοίχημα με Xeftilaki29 και εκείνος κοτεψε.
Γιατί νομίζεις τον φωνάζω αδερφαρα και ότι δεν φοράει παντελόνια;
Γιατί δεν είναι άνδρας όταν του λες ή βουλωστο ή δέξου το στοίχημα.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Τυπε αν δεν εχεις δικο σου σπιτι Ελλαδα και εχεις μια αξιοπρεπη δουλεια/ζωη ποιος ο λογος να γυρισεις?


Το εργασιακο περιβαλλον? Η ευκολια στην καθημερινη ζωη?η θα γαμας παραπανω?

Εκτος αν εισαι ο ελληναρας ναυαγιο του εξωτερικου (που οντως υπαρχουν πολλοι, εχει δικιο σε αυτο ο δημητρακης) που δεν γαμαει, δε εχει σοβαρη δουλεια,δεν ξερει γλωσσα, πινει φραπε και λεει ολη την ωρα τι ωραια που ειναι η ελλαδα κλπ.

Για να προβαλλω και ενα παραδειγμα, διαβασα πριν κανα τριμηνο για μια ελληνικη εταιρεια την μπλουγκραουντ (σταρταπ πρεπει να ηταν) η οποια απελυσε το 75% του προσωπικου. Να εχεις γυρισει απο εξωτερικο για καμια τετοιτα περιπτωση και να μενεις με το πουλι στο χερι (γιατι επιδοματα ελλαδα δε πρεπει να παιζουν)

Υπαρχουν και αλλα πραγματα στη ζωη,προσωπικα οντως δε γαμαω,ελλαδα ή εξωτερικο,ουτε πληρωνω,ισως μια φορα το χρονο ενα κωλ γκερλ.

Δεν θα παω αρχικα Ελλαδα,αλλα μαλλον Ελβετια!
 

hustler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.975
Κριτικές
1
Like
4.812
Πόντοι
456
Γειά σου Μαρκέλα με τα ωραία σου

 

edigno

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2020
Μηνύματα
447
Κριτικές
1
Like
60
Πόντοι
1
Στο λονδινο με πτυχιο πληροφορικης προυπηρεσια 10 χρονια μισθος 7000 λιρες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom