Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 998K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 36 άτομα (0 μέλη και 36 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,0%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 267 75,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    356

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765

Τέτοιο ανθρωποειδές πιθηκι μόνο για πειράματα αξίζει να υπάρχει.
Είναι κάτι μεταξύ Νεάντερταλ και Αυστραλοπιθηκα.

Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως το χέσιμο που του έκαναν είναι στα πλαίσια πειράματος για εξέταση δερματικης αντίδρασης στα σκατα.
Αλλά καθώς είναι συνηθισμένος σε αυτά, η έρευνα δεν έδειξε τίποτα.

Πότε θα ξεκινήσει να φοράει την ροζ φούστα δεν ξέρω. Παντελόνια πάντως σίγουρα δεν αξίζει να φοράει. [/quote]





--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------




Καλά πήγαινε στην παραλία να χαζέψεις της τουρίστριες και μετά κάτσε στο μπαλκόνι να τρως φέτα και να τραβάς μαλακία και άσε με εμένα :2funny:
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.065
Πόντοι
6.796
Οι φάσεις κάποιων που φεύγουν στην Ευρώπη για δουλειά:

1. Άφιξη σε μια ταπεινή ευρωπαϊκή πόλη αν και προσδοκούσε κάτι σαν Μανχάταν, νιώθει μικρός/-ή. Τον/την απορροφά η νέα πραγματικότητα.
1. Πρώτη επίσκεψη στην πατρίδα μετά από 3 μήνες έξω, αγκαλιάζει γονείς και φίλους σαν να είχε να τους δει χρόνια ενώ μιλάει κάθε μέρα με βιντεοκλήση.
2. Βγαίνει έξοδο για ποτό μετά από πολλούς μήνες στην αλλοδαπή με Έλληνες γνωστούς από Ελλάδα που βρήκε εκεί (brain drain άλλωστε) διότι δεν έχει αναπτύξει ακόμα οικειότητες με ντόπιους. Ποστάρει φωτογραφίες και η έξοδος αυτή φαντάζει κοσμοϊστορικό γεγονός. Το μαγαζί πολύ ταπεινό για ελληνικά δεδομένα.
3. Επόμενη επίσκεψη στην Ελλάδα με αέρα "είμαι ευρωπαίος που κάνει καριέρα στο εξωτερικό" παρόλο που με το ζόρι τα βγάζει οικονομικά με σπίτι 2Χ2 και μία έξοδο το μήνα. Αφηγήσεις πόσο προχω είναι τα πράγματα εκεί και και πόσο πίσω είμαστε εδώ
4. Επόμενο στάδιο γενιτσαρισμός "δεν νιώθω πια τόσο Έλληνας μου ταιριάζει η Ευρώπη", ποσταρίσματα που κάνει κήρυγμα στον Έλληνα ιθαγενή ότι δεν έχει κοινωνική συνείδηση επειδή πετάει σκουπίδια στην ανακύκλωση ή παρκάρει ατάκτως και ότι "αυτή η χώρα δεν θα πάει μπροστά", "η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της", "δεν εκτιμούν τις ικανότητες και τις σπουδές σου στην Ελλάδα" θεωρώντας ότι είναι κάτι ιδιαίτερο που έχει πτυχίο ΑΕΙ στην Ελλάδα που έχει πλέον το 80%.
5. Καλή η οργάνωση, η τάξη και η ασφάλεια, αλλά δεν βρίσκει εύκολα ταίρι και τα χρόνια περνάνε, υπάρχει όσο να ναι κάποια μοναξιά εκεί, παπούτσι από τον τόπο σου σκέφτεται.
Πονάει επίσης που βλέπει τα πατριωτάκια πίσω στην ψωροκώσταινα να βγαίνουν συνέχεια, να γκομενίζουν, να παντρεύονται, να κάνουν παιδιά, να πετάγονται για μπανάκι το ΣΚ, να κινείται η ζωή. Η γονεϊκή αγκαλιά επίσης αναντικατάστατη για τον νεοέλληνα
6. Γυρίζει πίσω ως άσωτος υιός, μετριάζει όσα κακά είπε για την πατρίδα, συμβιβάζεται με μια λιγότερο καλή δουλειά, τελικά δεν έβαλε στην άκρη όσα νόμιζε ότι θα βάλει, μια γλυκιά ταπείνωση επιστροφής. Live your myth in Greece.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Δημητρακη
Ο πατερας μου εκανε μια ζωη χειρονακτικη εργασια και τωρα στα 70 του μικροδειχνει ειναι υγειεστατος και fit
Εσυ που εχεις σαπισει μια ζωη στο καθισιο εχεις γινει σαν μπαμπογρια απο τα 45 σου ενω το μυαλο σου εχει ζαμπονιασει σαν πρεζακι
Αυτό φένεται αμέσως ότι είσαι παιδί φτωχομπινέδων και κακομοίρηδων ::

Εσυ ο γονος δοσιλογων που δημιουργησαν περιουσια σε σκοτεινες περιοδους, αναμεσα σε πολεμους κ εμφυλιους , δεν μιλας.

Οραν γινοντε τετοιες συζητησεις εσυ να λουφαζεις ,να μην μιλας για να ξεχνιετε.

Μονος σου τα ελεγες

:
Η πλάκα είναι ότι όλοι οι κακομοίρηδες και αποτυχημένοι είναι ή ΚΚΕ ή χρυσή αυγή :2funny::2funny::2funny:κάποιοι σα το Ρουπακιά από το ΚΚΕ πήγαν στη χρυσή αυγή :2funny:



Τι σχεση εχουν ολα αυτα κκε χρυση αυγη με αυτα που λεμε?

Χαλασμενο ριζογαλο εφαγες?
Καλά δεν ξέρεις ότι ο κλώνος του Ακαποέ'ι'ρα είναι ναζιστής?:2funny::jerking:
Εσύ είσαι με το ΚΚΕ ή με την χρησή αυγή?:2funny::jerking:
Βάλε μας κ'άλλες αγγελίες γιά δουλειά στη Γερμανία :2funny::2funny::2funny:βάλε και καμιά ακόμα φωτογραφία γιά να :2funny:


Μιλάει και για πολιτική αυτό το αδαές και ανύπαρκτο σκουπίδι που έγραφε ότι έχει "υψηλή κυριότητα".

Ένα τίποτε είναι που δεν ξέρει τίποτε.

Μόνο να φοράει σεντόνια και να κάνει τον Αρχαίο Έλληνα ξέρει ο καραγκιόζης.

Μέχρι εκεί φτάνει.

Και πως να ξέρει Ελληνικά; Μογγόλος είναι.

(Επίσης είναι σίγουρο ότι δεν ξέρει Αγγλικά και πολύ αμφιβάλω αν ξέρει σωστά Ρώσικα με γραμματική και συντακτικό).

Αυτό είναι τώρα το πρόβλημα σου βρε κακομοίρη?:2funny::jerking:αν το έγραψα σωστά ή όχι?:2funny::jerking:
Εσύ βγάζεις άλλο κόπλεξ του τύπου εγώ που έχω τελειώσει το ΤΕΙ και είμαι πολύ μορφωμένος με τεράατιες δυνατότητες γυρνάω με φθαρμένα ρούχα και κάθομαι στο Ελ Μπάσσα και περιμένω το Σκρουτζ να μου φέρει της τυρόπιτες που δεν πούλησε γιά να φάω :2funny:
Για δεν πας κ'εσύ στη Γερμανία να δουλέψεις?να βγάλεις πολλά λεφτά :2funny::jerking:να έχεις τα Γερμανικά στάνταρ :2funny:όταν θα αρρωστήσεις απο τη δουλειά θα έχεις τσάμπα νοσοκομείο :2funny:τι κάθεσαι Ελλάδα?:2funny:

Δημητρακη
Ο πατερας μου εκανε μια ζωη χειρονακτικη εργασια και τωρα στα 70 του μικροδειχνει ειναι υγειεστατος και fit
Εσυ που εχεις σαπισει μια ζωη στο καθισιο εχεις γινει σαν μπαμπογρια απο τα 45 σου ενω το μυαλο σου εχει ζαμπονιασει σαν πρεζακι
Αυτό φένεται αμέσως ότι είσαι παιδί φτωχομπινέδων και κακομοίρηδων :2funny::2funny::2funny::2funny:Και όπως άφραγκος γεννήθηκες έτσι θα πεθάνεις :2funny:γ'αυτο σου κάνει εντύπωση ότι πήγες μιά φορά στη ζωή σου σε μιά πισσίνα :2funny::jerking:και γ'αυτό δεν έχεις δει 500άρικο στη ζωή σου :2funny:
Και αυτό αποδεικνύει ότι πιλότος είσαι μόνο στον ύπνο σου :2funny: γιατί γιά να γίνεις πιλότος θέλεις 80.000 ευρώ!Εξωπραγματικό ποσό γιά σένα!:2funny:
Όπως και ότι είσαι νεοναζί :2funny::jerking:όλα τα σκουπίδια και οι κακομοίρηδες έχουν τέτοια ιδεολογία :2funny::jerking:
Γιά μένα εσείς οι φουκαράδες είσαστε το ίδιο με τους ΑΛγερινούς :2funny: και όπως γελάω με τα χάλια των Αλγερινών γελάω και με τα δικά σας :2funny:
Το πως φένομαι μπορεί να το δει κάποιος στα βιντεάκια μου και όχι στις φωτογραφίες που έχει επεξεργαστεί ο Ιωσήφ :jerking:
Πόσο ανάρχιδος μπορεί να είσαι μωρή μουμια;Ντροπή του ανθρώπινου γένους; Λάθος της φύσης;Πως μιλάς έτσι για τους γονείς του ρε μαλάκα;
Εχεις αγοράσει σάβανα με τσέπες για να τα πάρεις μαζί σου;Μονο για λεφτά μιλάς.Δεν ξέρεις τίποτα άλλο.Σε γηροκομείο θα καταλήξεις και θα τρως τα σκατά σου ανεπροκοπε.



Ο ένας κακομοίρης πάει να υποστηρίξει τον άλλον κ εσυ εισαι κατα φαντασίαν μετανάστης στο εξωτερικό :2funny:κ εσυ είσαι φουκαράς σαν κ'αυτόν :2funny:κ'εσύ είσαι άφραγκος στην Ελλάδα και αν σε γυρίσουν ανάποδα θα πέσουν 2-3 ευρώ :2funny:
Η κακομοιριά σας φένεται αμέσως :2funny::2funny::2funny:και ταιριάζεται
Κλάψε μαλάκα .Ουτε τα σκουλήκια δεν θα σε φάνε όταν πεθάνεις.Με το σκατό που έχει ποτισει ως και το μυαλό σου είσαι πιο βρώμικος και απο αυτά
.Κακομοίρης είναι αυτός που νομίζει ότι βγαίνει απο πάνω με το να δείχνει λεφτά ,να τρώει σκατά , να γαμάει πεπόνια και να χέζει σαν σκύλος στον δρόμο.Αυτά δείχνεις.Τίποτα άλλο.Αυτά είναι ολα τα επιτευγματα σου .
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
33.229
Like
13.392
Πόντοι
2.606
Οι φάσεις κάποιων που φεύγουν στην Ευρώπη για δουλειά:

1. Άφιξη σε μια ταπεινή ευρωπαϊκή πόλη αν και προσδοκούσε κάτι σαν Μανχάταν, νιώθει μικρός/-ή. Τον/την απορροφά η νέα πραγματικότητα.
1. Πρώτη επίσκεψη στην πατρίδα μετά από 3 μήνες έξω, αγκαλιάζει γονείς και φίλους σαν να είχε να τους δει χρόνια ενώ μιλάει κάθε μέρα με βιντεοκλήση.
2. Βγαίνει έξοδο για ποτό μετά από πολλούς μήνες στην αλλοδαπή με Έλληνες γνωστούς από Ελλάδα που βρήκε εκεί (brain drain άλλωστε) διότι δεν έχει αναπτύξει ακόμα οικειότητες με ντόπιους. Ποστάρει φωτογραφίες και η έξοδος αυτή φαντάζει κοσμοϊστορικό γεγονός. Το μαγαζί πολύ ταπεινό για ελληνικά δεδομένα.
3. Επόμενη επίσκεψη στην Ελλάδα με αέρα "είμαι ευρωπαίος που κάνει καριέρα στο εξωτερικό" παρόλο που με το ζόρι τα βγάζει οικονομικά με σπίτι 2Χ2 και μία έξοδο το μήνα. Αφηγήσεις πόσο προχω είναι τα πράγματα εκεί και και πόσο πίσω είμαστε εδώ
4. Επόμενο στάδιο γενιτσαρισμός "δεν νιώθω πια τόσο Έλληνας μου ταιριάζει η Ευρώπη", ποσταρίσματα που κάνει κήρυγμα στον Έλληνα ιθαγενή ότι δεν έχει κοινωνική συνείδηση επειδή πετάει σκουπίδια στην ανακύκλωση ή παρκάρει ατάκτως και ότι "αυτή η χώρα δεν θα πάει μπροστά", "η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της", "δεν εκτιμούν τις ικανότητες και τις σπουδές σου στην Ελλάδα" θεωρώντας ότι είναι κάτι ιδιαίτερο που έχει πτυχίο ΑΕΙ στην Ελλάδα που έχει πλέον το 80%.
5. Καλή η οργάνωση, η τάξη και η ασφάλεια, αλλά δεν βρίσκει εύκολα ταίρι και τα χρόνια περνάνε, υπάρχει όσο να ναι κάποια μοναξιά εκεί, παπούτσι από τον τόπο σου σκέφτεται.
Πονάει επίσης που βλέπει τα πατριωτάκια πίσω στην ψωροκώσταινα να βγαίνουν συνέχεια, να γκομενίζουν, να παντρεύονται, να κάνουν παιδιά, να πετάγονται για μπανάκι το ΣΚ, να κινείται η ζωή. Η γονεϊκή αγκαλιά επίσης αναντικατάστατη για τον νεοέλληνα
6. Γυρίζει πίσω ως άσωτος υιός, μετριάζει όσα κακά είπε για την πατρίδα, συμβιβάζεται με μια λιγότερο καλή δουλειά, τελικά δεν έβαλε στην άκρη όσα νόμιζε ότι θα βάλει, μια γλυκιά ταπείνωση επιστροφής. Live your myth in Greece.
:thumbsup:
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Eπιτέλους μπορώ να γράφω στο φορουμ.Δεν ξέρω τι κόλλημα είχε φάει μέχρι τωρα και δεν εμφάνιζε τις απαντήσεις μου.Βλέπω ότι ο μαλάκας του φόρουμ και πασών των Ρωσιών δεν έχει αλλάξει καθόλου.Βάλε καμια φωτό με 500ευρα Μήτσο.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Eπιτέλους μπορώ να γράφω στο φορουμ.Δεν ξέρω τι κόλλημα είχε φάει μέχρι τωρα και δεν εμφάνιζε τις απαντήσεις μου.Βλέπω ότι ο μαλάκας του φόρουμ και πασών των Ρωσιών δεν έχει αλλάξει καθόλου.Βάλε καμια φωτό με 500ευρα Μήτσο.
Δεν έγραφες και τίποτα :jerking:είσαι ένας κακομοίρης που έγραφε από το διαμέρισμα που μένει με τους γονείς του και μας έλεγε ότι είναι στην Αγγλία και αν τον ρώταγες τίποτα γιά να στο αποδείξη σου έβαζε λινκ σχετικά με την Αγγλία:2funny::jerking:

 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Οι φάσεις κάποιων που φεύγουν στην Ευρώπη για δουλειά:

1. Άφιξη σε μια ταπεινή ευρωπαϊκή πόλη αν και προσδοκούσε κάτι σαν Μανχάταν, νιώθει μικρός/-ή. Τον/την απορροφά η νέα πραγματικότητα.
1. Πρώτη επίσκεψη στην πατρίδα μετά από 3 μήνες έξω, αγκαλιάζει γονείς και φίλους σαν να είχε να τους δει χρόνια ενώ μιλάει κάθε μέρα με βιντεοκλήση.
2. Βγαίνει έξοδο για ποτό μετά από πολλούς μήνες στην αλλοδαπή με Έλληνες γνωστούς από Ελλάδα που βρήκε εκεί (brain drain άλλωστε) διότι δεν έχει αναπτύξει ακόμα οικειότητες με ντόπιους. Ποστάρει φωτογραφίες και η έξοδος αυτή φαντάζει κοσμοϊστορικό γεγονός. Το μαγαζί πολύ ταπεινό για ελληνικά δεδομένα.
3. Επόμενη επίσκεψη στην Ελλάδα με αέρα "είμαι ευρωπαίος που κάνει καριέρα στο εξωτερικό" παρόλο που με το ζόρι τα βγάζει οικονομικά με σπίτι 2Χ2 και μία έξοδο το μήνα. Αφηγήσεις πόσο προχω είναι τα πράγματα εκεί και και πόσο πίσω είμαστε εδώ
4. Επόμενο στάδιο γενιτσαρισμός "δεν νιώθω πια τόσο Έλληνας μου ταιριάζει η Ευρώπη", ποσταρίσματα που κάνει κήρυγμα στον Έλληνα ιθαγενή ότι δεν έχει κοινωνική συνείδηση επειδή πετάει σκουπίδια στην ανακύκλωση ή παρκάρει ατάκτως και ότι "αυτή η χώρα δεν θα πάει μπροστά", "η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της", "δεν εκτιμούν τις ικανότητες και τις σπουδές σου στην Ελλάδα" θεωρώντας ότι είναι κάτι ιδιαίτερο που έχει πτυχίο ΑΕΙ στην Ελλάδα που έχει πλέον το 80%.
5. Καλή η οργάνωση, η τάξη και η ασφάλεια, αλλά δεν βρίσκει εύκολα ταίρι και τα χρόνια περνάνε, υπάρχει όσο να ναι κάποια μοναξιά εκεί, παπούτσι από τον τόπο σου σκέφτεται.
Πονάει επίσης που βλέπει τα πατριωτάκια πίσω στην ψωροκώσταινα να βγαίνουν συνέχεια, να γκομενίζουν, να παντρεύονται, να κάνουν παιδιά, να πετάγονται για μπανάκι το ΣΚ, να κινείται η ζωή. Η γονεϊκή αγκαλιά επίσης αναντικατάστατη για τον νεοέλληνα
6. Γυρίζει πίσω ως άσωτος υιός, μετριάζει όσα κακά είπε για την πατρίδα, συμβιβάζεται με μια λιγότερο καλή δουλειά, τελικά δεν έβαλε στην άκρη όσα νόμιζε ότι θα βάλει, μια γλυκιά ταπείνωση επιστροφής. Live your myth in Greece.

Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι που όταν πάνε στην Ελλάδα λένε ιστορίες γιά αγρίους σχετικα με τη ζωή τους στο εξωτερικό :2funny:.Σχετικά με την καριέρα και την επητυχία τους στο εξωτερικό :2funny::jerking:
Όταν ακούω αυτό με της παροχές με πιάνουν :2funny:λες και είμαι κάνας γέρος και μπαινοβγαίνω στα νοσοκομεία :2funny:
Όσο για την ασφάλεια και την τάξη αυτά ήταν παρελθόν :2funny:οι Έλληνες εκεί μένουν σε γειτονιές που είναι γεμάτες Τούρκους και άλλους πρόσφυγες και με αυτούς συναναστρέφονται γιατί οι ντόπιοι τους θεωρούνε σκουπίδια και τους έχουν στην ίδια κατηγορία με τους Τούρκους και τους βορειοαφρικάνους.Θέλουν να είναι Ευρωπαίοι αλλά οι Ευρωπαίοι τους θεωρούνε σκουπίδια :2funny:.
Τώρα η επιστροφή,όποιος μπορεί επιστρέφει στην Ελλάδα.Αλλά τα 2 παραδείγματα που έχουμε στο σά'ι'τ ο Βλάκμαν και ο νυχτοφύλακας Ελλάδα δεν έχουν τίποτα,που να πάνε?ο δε νυχτοφύλακας θα παει και φυλακη γιατί χρωστάει :2funny:.
Η τάση να φευγουν ηταν το 2008-2010 που άκουγαν τα παραμύθια γιά το εξωτερικό,τώρα φεύγουν οι εντελώς άφραγκοι!Οι περισσότεροι που πήγαν και είχαν κάτι στην Ελλάδα γύρισαν πίσω και έμειναν οι εντελώς άφραγκοι!Το έχω πει ότι είναι μεγάλη :jerking:να φυγει καποιος στο εξωτερικο αν εχει στην Ελλάδα ένα δωματιο να μενει και 300 ευρώ χαρτζιλίκι.

Ένα άλλο αστείο μ'αυτούς είναι που όταν πας στη Γερμανία,Αγγλία αποφεύγουν να σε συναντήσουν γιά να μην δεις τα χάλια τους :2funny:
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Όπως τα λέει ο Μήτσος...πάρτε σαν παράδειγμα το ρημάδι που μένει και τις παρέες που κάνει.:confused::confused::confused:
Μέχρι και γκόμενο Αραβότουρκο βρήκε.:grin:



 

Συνημμένα

  • ρημαδιο.jpg
    ρημαδιο.jpg
    215 KB · Εμφανίσεις: 22
  • ρημαδι.jpg
    ρημαδι.jpg
    156,4 KB · Εμφανίσεις: 24
  • Αλγερινος χουφτωνει καραφλα.png
    Αλγερινος χουφτωνει καραφλα.png
    2 MB · Εμφανίσεις: 27

Karamanis Stratos

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
5.485
Like
8.418
Πόντοι
2.356
Ολοσωστος ο Μητσος!

Εχω αναλυσει κι εγω πως μπορεις να ζεις με 3€ κοστος την ημερα στην Αθηνα αν περνεις 100-200€ χαρτζιλικι απο τους γονεις!

Βαζεις και στην ακρη! :2funny:

Τωρα αν ο καθενας ονειρευεται να παει στη μαυρη ξενιτια για να γινει το πουτανακι του γερμανου η ολλανδου μανατζερ που θα τον χωνει σε υοερωριες θεωροντας τον υπανθρωπο ενω οι ντοπιοι θα κατεβαζουν τα μπιρονια τους παρεα με μεθυσμενες ξεκωλες ντοπιες, και το βραδυ θα γυρισει για να κοιμηθει στον θαλαμο του που βρωμαει ποδαριλα μαζι με αλλους 6-7 μαχρεμπ, αραβοτουρκοπακηδες, ινδους και λοιπους υπανθρωπους, δικαιωμα του...:2funny:

Μη μας το παιζει ομως και υπερανω!
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.037
Κριτικές
4
Like
16.698
Πόντοι
3.936
Συμφωνώ με που-Στράτο,ο καράφλας έχει γίνει το πουτανάκι του κάθε Τουρκαλά-Αλγερινού.
Μήτσο γύρνα πίσω να τρως ντόπια πούτσα Ελληνική.:tooth::tooth::tooth:
 
  • Like
Αντιδράσεις: rigass

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Eπιτέλους μπορώ να γράφω στο φορουμ.Δεν ξέρω τι κόλλημα είχε φάει μέχρι τωρα και δεν εμφάνιζε τις απαντήσεις μου.Βλέπω ότι ο μαλάκας του φόρουμ και πασών των Ρωσιών δεν έχει αλλάξει καθόλου.Βάλε καμια φωτό με 500ευρα Μήτσο.
Δεν έγραφες και τίποτα :jerking:είσαι ένας κακομοίρης που έγραφε από το διαμέρισμα που μένει με τους γονείς του και μας έλεγε ότι είναι στην Αγγλία και αν τον ρώταγες τίποτα γιά να στο αποδείξη σου έβαζε λινκ σχετικά με την Αγγλία:2funny::jerking:
Συνέχισε να είσαι ο περίγελος του φόρουμ .Ούτε καν οίκτο δεν προκαλείς,αηδία και αποστροφή μονο για ένα ναυάγιο της ζωής.
Βαλε καμια φωτό απο 500€
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.196
Like
767
Πόντοι
146
Οι φάσεις κάποιων που φεύγουν στην Ευρώπη για δουλειά:

1. Άφιξη σε μια ταπεινή ευρωπαϊκή πόλη αν και προσδοκούσε κάτι σαν Μανχάταν, νιώθει μικρός/-ή. Τον/την απορροφά η νέα πραγματικότητα.
1. Πρώτη επίσκεψη στην πατρίδα μετά από 3 μήνες έξω, αγκαλιάζει γονείς και φίλους σαν να είχε να τους δει χρόνια ενώ μιλάει κάθε μέρα με βιντεοκλήση.
2. Βγαίνει έξοδο για ποτό μετά από πολλούς μήνες στην αλλοδαπή με Έλληνες γνωστούς από Ελλάδα που βρήκε εκεί (brain drain άλλωστε) διότι δεν έχει αναπτύξει ακόμα οικειότητες με ντόπιους. Ποστάρει φωτογραφίες και η έξοδος αυτή φαντάζει κοσμοϊστορικό γεγονός. Το μαγαζί πολύ ταπεινό για ελληνικά δεδομένα.
3. Επόμενη επίσκεψη στην Ελλάδα με αέρα "είμαι ευρωπαίος που κάνει καριέρα στο εξωτερικό" παρόλο που με το ζόρι τα βγάζει οικονομικά με σπίτι 2Χ2 και μία έξοδο το μήνα. Αφηγήσεις πόσο προχω είναι τα πράγματα εκεί και και πόσο πίσω είμαστε εδώ
4. Επόμενο στάδιο γενιτσαρισμός "δεν νιώθω πια τόσο Έλληνας μου ταιριάζει η Ευρώπη", ποσταρίσματα που κάνει κήρυγμα στον Έλληνα ιθαγενή ότι δεν έχει κοινωνική συνείδηση επειδή πετάει σκουπίδια στην ανακύκλωση ή παρκάρει ατάκτως και ότι "αυτή η χώρα δεν θα πάει μπροστά", "η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της", "δεν εκτιμούν τις ικανότητες και τις σπουδές σου στην Ελλάδα" θεωρώντας ότι είναι κάτι ιδιαίτερο που έχει πτυχίο ΑΕΙ στην Ελλάδα που έχει πλέον το 80%.
5. Καλή η οργάνωση, η τάξη και η ασφάλεια, αλλά δεν βρίσκει εύκολα ταίρι και τα χρόνια περνάνε, υπάρχει όσο να ναι κάποια μοναξιά εκεί, παπούτσι από τον τόπο σου σκέφτεται.
Πονάει επίσης που βλέπει τα πατριωτάκια πίσω στην ψωροκώσταινα να βγαίνουν συνέχεια, να γκομενίζουν, να παντρεύονται, να κάνουν παιδιά, να πετάγονται για μπανάκι το ΣΚ, να κινείται η ζωή. Η γονεϊκή αγκαλιά επίσης αναντικατάστατη για τον νεοέλληνα
6. Γυρίζει πίσω ως άσωτος υιός, μετριάζει όσα κακά είπε για την πατρίδα, συμβιβάζεται με μια λιγότερο καλή δουλειά, τελικά δεν έβαλε στην άκρη όσα νόμιζε ότι θα βάλει, μια γλυκιά ταπείνωση επιστροφής. Live your myth in Greece.

Αυτό που θέλω να προσθέσω είναι που όταν πάνε στην Ελλάδα λένε ιστορίες γιά αγρίους σχετικα με τη ζωή τους στο εξωτερικό :2funny:.Σχετικά με την καριέρα και την επητυχία τους στο εξωτερικό :2funny::jerking:
Όταν ακούω αυτό με της παροχές με πιάνουν :2funny:λες και είμαι κάνας γέρος και μπαινοβγαίνω στα νοσοκομεία :2funny:
Όσο για την ασφάλεια και την τάξη αυτά ήταν παρελθόν :2funny:οι Έλληνες εκεί μένουν σε γειτονιές που είναι γεμάτες Τούρκους και άλλους πρόσφυγες και με αυτούς συναναστρέφονται γιατί οι ντόπιοι τους θεωρούνε σκουπίδια και τους έχουν στην ίδια κατηγορία με τους Τούρκους και τους βορειοαφρικάνους.Θέλουν να είναι Ευρωπαίοι αλλά οι Ευρωπαίοι τους θεωρούνε σκουπίδια :2funny:.
Τώρα η επιστροφή,όποιος μπορεί επιστρέφει στην Ελλάδα.Αλλά τα 2 παραδείγματα που έχουμε στο σά'ι'τ ο Βλάκμαν και ο νυχτοφύλακας Ελλάδα δεν έχουν τίποτα,που να πάνε?ο δε νυχτοφύλακας θα παει και φυλακη γιατί χρωστάει :2funny:.
Η τάση να φευγουν ηταν το 2008-2010 που άκουγαν τα παραμύθια γιά το εξωτερικό,τώρα φεύγουν οι εντελώς άφραγκοι!Οι περισσότεροι που πήγαν και είχαν κάτι στην Ελλάδα γύρισαν πίσω και έμειναν οι εντελώς άφραγκοι!Το έχω πει ότι είναι μεγάλη :jerking:να φυγει καποιος στο εξωτερικο αν εχει στην Ελλάδα ένα δωματιο να μενει και 300 ευρώ χαρτζιλίκι.

Ένα άλλο αστείο μ'αυτούς είναι που όταν πας στη Γερμανία,Αγγλία αποφεύγουν να σε συναντήσουν γιά να μην δεις τα χάλια τους :2funny:
Ποιος να θελει να βγει μαζί σου;Να γεμίσουν σκατά;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Οι φάσεις κάποιων που φεύγουν στην Ευρώπη για δουλειά:

1. Άφιξη σε μια ταπεινή ευρωπαϊκή πόλη αν και προσδοκούσε κάτι σαν Μανχάταν, νιώθει μικρός/-ή. Τον/την απορροφά η νέα πραγματικότητα.
1. Πρώτη επίσκεψη στην πατρίδα μετά από 3 μήνες έξω, αγκαλιάζει γονείς και φίλους σαν να είχε να τους δει χρόνια ενώ μιλάει κάθε μέρα με βιντεοκλήση.
2. Βγαίνει έξοδο για ποτό μετά από πολλούς μήνες στην αλλοδαπή με Έλληνες γνωστούς από Ελλάδα που βρήκε εκεί (brain drain άλλωστε) διότι δεν έχει αναπτύξει ακόμα οικειότητες με ντόπιους. Ποστάρει φωτογραφίες και η έξοδος αυτή φαντάζει κοσμοϊστορικό γεγονός. Το μαγαζί πολύ ταπεινό για ελληνικά δεδομένα.
3. Επόμενη επίσκεψη στην Ελλάδα με αέρα "είμαι ευρωπαίος που κάνει καριέρα στο εξωτερικό" παρόλο που με το ζόρι τα βγάζει οικονομικά με σπίτι 2Χ2 και μία έξοδο το μήνα. Αφηγήσεις πόσο προχω είναι τα πράγματα εκεί και και πόσο πίσω είμαστε εδώ
4. Επόμενο στάδιο γενιτσαρισμός "δεν νιώθω πια τόσο Έλληνας μου ταιριάζει η Ευρώπη", ποσταρίσματα που κάνει κήρυγμα στον Έλληνα ιθαγενή ότι δεν έχει κοινωνική συνείδηση επειδή πετάει σκουπίδια στην ανακύκλωση ή παρκάρει ατάκτως και ότι "αυτή η χώρα δεν θα πάει μπροστά", "η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της", "δεν εκτιμούν τις ικανότητες και τις σπουδές σου στην Ελλάδα" θεωρώντας ότι είναι κάτι ιδιαίτερο που έχει πτυχίο ΑΕΙ στην Ελλάδα που έχει πλέον το 80%.
5. Καλή η οργάνωση, η τάξη και η ασφάλεια, αλλά δεν βρίσκει εύκολα ταίρι και τα χρόνια περνάνε, υπάρχει όσο να ναι κάποια μοναξιά εκεί, παπούτσι από τον τόπο σου σκέφτεται.
Πονάει επίσης που βλέπει τα πατριωτάκια πίσω στην ψωροκώσταινα να βγαίνουν συνέχεια, να γκομενίζουν, να παντρεύονται, να κάνουν παιδιά, να πετάγονται για μπανάκι το ΣΚ, να κινείται η ζωή. Η γονεϊκή αγκαλιά επίσης αναντικατάστατη για τον νεοέλληνα
6. Γυρίζει πίσω ως άσωτος υιός, μετριάζει όσα κακά είπε για την πατρίδα, συμβιβάζεται με μια λιγότερο καλή δουλειά, τελικά δεν έβαλε στην άκρη όσα νόμιζε ότι θα βάλει, μια γλυκιά ταπείνωση επιστροφής. Live your myth in Greece.

Στα περισσότερα έχεις δίκιο, εκτός από μία κατηγορία Ελλήνων που είναι τελείως διαφορετική και δεν είναι καθόλου μικρό ποσοστό. Είναι αυτοί που διάβαζαν από μικροί στο σχολείο, σπούδασαν μία επιστήμη, δέθηκαν με αυτή και είναι αυτή που τους καθοδηγεί σε κάθε τους βήμα, είτε Ελλάδα, είτε εξωτερικό.
Αν βάλεις ότι σε κάθε σχολική τάξη με 30 παιδιά υπάρχουν 5-6 διαβαστεροί που βγάζουν πάνω από 18-18,5 τότε έχουμε περίπου 2.000.000 τέτοιους Έλληνες συνολικά εκ των οποίων οι 700.000 περίπου ήταν-είναι σε ηλικία μετανάστευσης (25-40) τώρα ή σε κάποια προηγούμενη χρονιά μέσα στην κρίση (2010-σήμερα).
Από αυτούς, το 70% περίπου έχει βολευτεί στην Ελλάδα είτε σε δικές του δουλειές (γιατροί, δικηγόροι, λογιστές, κλπ που βγάζουν καλά λεφτά) είτε έχει μπει στο Δημόσιο, είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο δε θέλει να μεταναστεύσει. Απομένουν περίπου 200.000 Έλληνες, αυτής της κατηγορίας, η οποία έχει φύγει στο εξωτερικό. Αυτοί κρατάν το κεφάλι ψηλά οι περισσότεροι και με σημαία τους την επιστήμη και τις γνώσεις τους έχουν χτυπήσει καλές δουλειές, έχουν χτίσει καλό όνομα, έχουν καλούς μισθούς και μπορούν να βρουν άνετα δουλειά όποτε και όπου θελήσουν. Αυτοί δεν έχουν καμία σχέση με όσα περιγράφεις. Ωστόσο οι υπόλοιποι 500.000 στην πλειοψηφία τους ανειδίκευτοι ή ειδικευόμενοι σε μη επιστημονικές δουλείες και εύκολα αντικαταστήσιμοι, ναι από αυτούς οι περισσότεροι έχουν τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις, ειδικά όσοι μπλέκουν με το καλημέρα με ελληνικά εστιατόρια, συνεργεία καθαρισμού, αποθήκες, κλπ
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
george71 τα νούμερα που λες, είναι εκτός πραγματικότητας.

Στην ελλάδα ιατροί , λογιστές, δικηγόροι κάτω των 45-47 ετών , το 80% βγάζει αρχίδια.
Απλά κάποιοι έχουν περιουσίες, γονείς με συντάξεις, συζύγους με λεφτά, έτοιμα λεφτά και τη βγάζουν .

Από αυτούς που βγάζουν , είναι παιδιά πλούσιων , γόνοι που και οι παππούδες έκαναν το ίδιο επάγγελμα , τζάκια βουλευτών δημάρχων κτλ κτλ

Από αυτούς που έφυγαν έξω , οι περισσότεροι μπορούν και επιβιώνουν μόνοι τους, αλλά δεν κάνουν τίποτε. Μεροδούλι μεροφάϊ είναι . ΟΥΤΕ ΙΧ ΕΧΟΥΝ , ΟΥΤΕ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΠΟΤΕ, ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ... απλά ήταν άτυχοι και στην ελλάδα ΘΑ ΠΕΙΝΑΓΑΝ.

Άντε ένα 10% να ζει καλά στο εξωτερικό , με την έννοια ότι έχουν ανέσεις και ζούνε καλά ... ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ... μπορεί να αγοράσουν στην ελλάδα κάτι .....

Με τον πληθωρισμό των πτυχιούχων , τα καθίκια της πολιτικής, έκαναν με τους μορφωμένους, αυτό που γινόταν παλιά με τους αγράμματους.
ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΚΟΛΗΓΟΥΣ. ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΥΣ.

Οι αγράμματοι του 50 , δούλευαν μόνο οι άνδρες και όχι μόνο ζούσαν οικογένειες με ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ, αλλά έφτιαχναν και σπίτια.

Οι μορφωμένοι του 2020 , ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΝΔΡΕΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, με 1 ή 2 παιδιά ή και καθόλου παιδιά οι νεότεροι και ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΠΟΤΕ
αλλά ...


ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ !!!!!!!!


Και χαίρονται που έχουν ... κινητά !!!!!!

 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.398
Like
23.057
Πόντοι
5.506
Πωπω ο βλακας συγκρινει το σημερα με τη δεκαετια του 50.


Χειροτερευει η κατασταση του παιδες.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Σερβιτόρε ... ανάλυσέ μας τις διαφορές !
Στο νυχτερινό επαλ που πήγαινες (εντάξει δεν πήρες το χαρτί , δεν πειράζει) θα πήρες σίγουρα γνώσεις μακρο-οικονομικών !
Πως κρατάς τόσα χρόνια τη θέση σε νυχτερινό μαγαζί ;;;;
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.712
Κριτικές
1
Like
4.497
Πόντοι
1.706
Αγαπητές και αγαπητοί φίλες και φίλοι.
Επειδή αρκετές φορές έχουμε εμπλακεί εδώ μέσα για το θέμα, των συνθηκών ζωής στο εξωτερικό όσο και στην Ελλάδα, πρέπει να δούμε τα πράγματα αντικειμενικά.
Καταρχήν θα πρέπει να παραδεχτούμε, ότι γη της επαγγελίας δεν υπάρχει πουθενά. Παντού είναι δύσκολα και πόσο μάλιστα σε μία ξένη χώρα.
Επίσης αυτό που πρέπει να παραδεχτούμε είναι, ότι κάποιες χώρες έχουν καταφέρει να φτιάξουν το κράτος τους καλύτερα από το δικό μας και αναφέρομαι στις λειτουργίες του καθώς και ότι, η κοινωνική πολιτική τους, δεν έχει καμία σχέση με αυτήν που έχει η χώρα μας αυτή την στιγμή.
Επίσης πρέπει να παραδεχτούμε ότι, κανένας δεν θέλει να φύγει από την πατρίδα του έτσι για πλάκα. Ο κυριότερος λόγος που φεύγει κάποιος είναι βιοποριστικός.
Επίσης πρέπει να δεχτούμε ότι λόγω του υψηλού κόστους διαβίωσης στο εξωτερικό κυρίως στα ενοίκια, είναι δύσκολο να τα βγάλει πέρα κάποιος μόνος του.
Μία άλλη παραδοχή είναι ότι, στην Ελλάδα του 2020 με τις δουλειές που έχουν απομείνει και με τους μισθούς που έχουν διαμορφωθεί, ένα ζευγάρι για να τα βγάλει πέρα, πρέπει να συνδράμουν οι συντάξεις των γονιών τους, γιατί απλά δεν βγαίνει ο λογαριασμός.
Δεν θα αναφερθώ ούτε για τις δουλειές, ούτε για τους μισθούς ούτε για τις βοήθειες που προσφέρει στους πολίτες της η Γερμανία και για το κοινωνικό κράτος που έχει, γιατί απλώς αυτά τα γνωρίζω και τα γνωρίζετε και δεν χρειάζεται να τα επαναλάβουμε.
Ας δούμε τώρα τι ισχύει αυτή την στιγμή στην Ελλάδα.
Εδώ και πάρα πολλά χρόνια με τις πολιτικές των κυβερνήσεων μας και με το κομματικό κράτος που έχει δημιουργηθεί, η αγροτική παραγωγή ατόνησε όπως η βιομηχανία και η βιοτεχνία διαλύθηκαν τελείως. Αυτή την στιγμή η μεταποίηση στην Ελλάδα προσφέρει μόνο 9% στο συνολικό ΑΕΠ της χώρας.
Αντίθετα αναπτύχθηκε πολύ ο τριτογενής τομέας (Τουρισμός και υπηρεσίες) οι οποίες προσφέρουν 80% στο συνολικό ΑΕΠ της χώρας.
Αυτό αποδείχτηκε τραγικό λάθος και το βιώνουμε ειδικά τώρα με την πανδημία.
Ο μέσος μισθός στις υπηρεσίες στον τουρισμό και στο εμπόριο, αυτή την στιγμή κυμαίνεται στα 600€ καθαρά. Το επίδομα παιδιών τον μήνα για δύο παιδιά ανέρχεται στα 70€. Η επίσημη ανεργία βρίσκεται στο 19%. Γράφω επίσημη γιατί η ανεπίσημη είναι πάνω από το 25% με τάση αύξησης από αυτό τον μήνα και μετά.
Στην Ελλάδα μας, λόγω ότι διαλύσαμε το ΕΣΥ, αναγκάζεσαι να πληρώνεις μέσω των κρατήσεων σου για γιατρούς και νοσοκομεία, αλλά στην ουσία σε αναγκάζουν να στραφείς στον ιδιωτικό τομέα με αποτέλεσμα να πληρώνεις έξτρα χρήματα ακόμη και για φάρμακα. Η συμμετοχή του κράτους για μια εγχείρηση σε ιδιωτικό νοσοκομείο είναι σχεδόν μηδαμινή.
Η εκπαίδευση είναι τέτοια που σε αναγκάζουν από την πρωτοβάθμια βαθμίδα να στραφείς στα φροντιστήρια, με επιπλέον κόστος.
Τα είδη πρώτης ανάγκης (super market), είναι αρκετά ποιο ακριβά λόγω διαφοράς στο ΦΠΑ και λόγω ότι τα περισσότερα είναι εισαγωγής.
Αναφέρομαι τώρα στα ενοίκια γιατί πολύς ντόρος γίνεται για αυτά.
Μια τετραμελής οικογένεια χρειάζεται ένα ενοίκιο γύρω στα 400€ χωρίς όμως να συμπεριλάβουμε κανένα άλλο πάγιο μέσα σε αυτά.
Τα καύσιμα τα οποία χρησιμοποιούμε τόσο για την κίνηση μας όσο και για να ζεσταθούμε τον Χειμώνα, λόγω της υπερβολικής φορολόγησης είναι από τα ακριβότερα στην Ευρώπη.
Για να μην σας κουράζω άλλο, αυτή την στιγμή τις Ελληνικές οικογένειες, τις στηρίζουν οι συντάξεις των γονιών και γι΄αυτό κάθε μέρα στις ενημερωτικές εκπομπές και στις ειδήσεις, το θέμα των συντάξεων βρίσκεται στα πρώτα θέματα.
Θα κλείσω όπως άρχισα. Γη της επαγγελίας δεν υπάρχει πουθενά. Απλώς κάποιες χώρες λειτουργούν καλύτερα όσον αφορά τις κρατικές δομές και έχουν πολύ καλύτερη κοινωνική πολιτική καθώς δίνουν περισσότερες ευκαιρίες για εργασία απ΄ότι η χώρα μας.
Δυστυχώς η μετανάστευση θα συνεχιστεί, όπως και η διαρροή των πτυχιούχων παιδιών μας προς το εξωτερικό.
Καλή συνέχεια σε όλες και σε όλους.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
george71 τα νούμερα που λες, είναι εκτός πραγματικότητας.

Στην ελλάδα ιατροί , λογιστές, δικηγόροι κάτω των 45-47 ετών , το 80% βγάζει αρχίδια.
Απλά κάποιοι έχουν περιουσίες, γονείς με συντάξεις, συζύγους με λεφτά, έτοιμα λεφτά και τη βγάζουν .

Από αυτούς που βγάζουν , είναι παιδιά πλούσιων , γόνοι που και οι παππούδες έκαναν το ίδιο επάγγελμα , τζάκια βουλευτών δημάρχων κτλ κτλ

Από αυτούς που έφυγαν έξω , οι περισσότεροι μπορούν και επιβιώνουν μόνοι τους, αλλά δεν κάνουν τίποτε. Μεροδούλι μεροφάϊ είναι . ΟΥΤΕ ΙΧ ΕΧΟΥΝ , ΟΥΤΕ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΠΟΤΕ, ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ... απλά ήταν άτυχοι και στην ελλάδα ΘΑ ΠΕΙΝΑΓΑΝ.

Άντε ένα 10% να ζει καλά στο εξωτερικό , με την έννοια ότι έχουν ανέσεις και ζούνε καλά ... ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΠΟΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ... μπορεί να αγοράσουν στην ελλάδα κάτι .....

Με τον πληθωρισμό των πτυχιούχων , τα καθίκια της πολιτικής, έκαναν με τους μορφωμένους, αυτό που γινόταν παλιά με τους αγράμματους.
ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΚΟΛΗΓΟΥΣ. ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΥΣ.

Οι αγράμματοι του 50 , δούλευαν μόνο οι άνδρες και όχι μόνο ζούσαν οικογένειες με ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ, αλλά έφτιαχναν και σπίτια.

Οι μορφωμένοι του 2020 , ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΝΔΡΕΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, με 1 ή 2 παιδιά ή και καθόλου παιδιά οι νεότεροι και ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΠΟΤΕ
αλλά ...


ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ !!!!!!!!


Και χαίρονται που έχουν ... κινητά !!!!!!

Σε πολλα εχεις δικιο, αλλα δεν φταιει μονο ο πληθωρισμος των πτυχιουχων. Κυριως φταιει η εισοδος των γυναικων στην αγορα εργασιας που διπλασιασε την προσφορα καταβαραθρονωντας τους μισθους, ουσιαστικα κατα καποιο τροπο καθε ανδρογυνο προσφερθηκε αφιλοκερδως να δουλευουν και οι δυο για τα ιδια λεφτα σε σχεση με πριν που δουλευε μονο ο ανδρας.
Επισης για την Ελλαδα δουλεψαν εις βαρους μας οι ισοτιμιες μεταξυ των κρατων, που για τις περισσοτερες δυτικες χωρες τεινουν να εξισωθουν. Πρακτικα ο Ελληνας δεν εχει πουθενα στον πλανητη να παει και δουλευοντας για τον βασικο μισθο, η λιγο παραπανω, να βαλει σημαντικα λεφτα στην ακρη. Αντιθετα οι μεταναστες του 60 εχτιζαν σπιτια με 5 χρονια δουλειας σε Γερμανιες, Αμερικες, Αυστραλιες, κλπ
Το ιδιο και οι Αλβανοι το 90 δουλευοντας στην Ελλαδα. Το ιδιο και οι Πακιστανοι-Ινδοι σημρα δουλευοντας στη Δυση.

Ουσιαστικα οι Ελληνες ειναι σε δυσμενεστερη θεση ως λαος, σε σχεση με φτωχες χωρες, γιατι οι κατοικοι των φτχων χωρων εχουν τουλαχιστον το δικαιωμα να ονειρευτουν οτι θα παν καπου στον πλανητη και δουλευοντας 5-10 χρονια θα γυρισουν μετα στην πατριδα τους και θα εχουν 1-2 σπιτια ετοιμα και λεφτα στην ακρη να ζησουν και επισης οταν γερασουν θα περιμενουν ενα ποσοστο συνταξης δυτικης χωρας, εστω 100-200 ευρω, τα οποια για τη χωρα τους θα ισοδυναμουν με 2000 ευρω
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom