Νέα

Erasmus-Βοήθεια στην επιλογή Πανεπιστημίου/πόλης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nimertis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 79
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Που να πάω για Erasmus?

  • University of Zagreb

    Ψήφοι: 1 5,0%
  • University of Lower Silesia-Wroclaw

    Ψήφοι: 2 10,0%
  • Eötvös Loránd University-Budapest

    Ψήφοι: 3 15,0%
  • Metropolitan University of Prague

    Ψήφοι: 8 40,0%
  • Universidad del Pais Vasco-Bilbao

    Ψήφοι: 6 30,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    20
OP
OP
nimertis

nimertis

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2009
Μηνύματα
2.049
Κριτικές
1
Like
51
Πόντοι
16
Δίγλωσοι είναι. Και Ισπανικά και Βάσκικα. Στα χωριά γύρω από το Μπιλμπάο κάποιοι μιλάνε μόνο Βάσκικα, αλλά με Ισπανικά πουθενά δεν είσαι off.

AN κάποιος γουστάρει νταρντάνες, θα του αρέσουν οι Βάσκες. ΑΝοικτόχρωμες, καμμία σχέση με Ισπανίδες, ειδικά του Νότου.

Η Πράγα είναι κούκλα, οι άνθρωποι κρύοι και ψιλομαλάκες.

Οι Πολωνοί είναι και γαμώ τα παιδιά. Το Wroclaw ωραία πόλη. Βότκα καλή, μπύρα μέτρια όμως. Στη Σιλεσία περνάς όμορφα!

Τέτοια ν' ακούω! :boobies:
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Καλησπέρα σας,

Μέχρι τις 17 πρέπει να παραδώσω την αίτηση για Εράσμους και είμαι ακόμη αναποφάσιστη.

Ιταλίες, Γερμανίες, Γαλλίες μένουν εκτός λόγω κόστους.

Με ενδιαφέρει να μην είναι πολύ ακριβά, αλλά να υπάρχει και κάτι το ιδιαίτερο.

Μιλάμε για κοινωνικές επιστήμες πάντα, εξού και επέλεξα αυτά τα 5 πανεπιστήμια.

Στην αίτηση μπορώ να βάλω τα τρία. Βοηθήστε χριστιανοί και μη

Αν σε ενδιαφερει απλα να περασεις καλα να πας Πραγα. Απο τις αγαπημενες μου πολεις.

Αν σε ενδιαφερει να το κυνηγησεις για δουλεια εξω να πας Βροσλαβ. Η Πολωνια αναπτυσεται.

Βεβαια εσυ μιλας για κοινωνικες επιστημες, οποτε δεν ξερω τι απαιτησεις μπορει να εχεις, σε τι θεση περιμενεις να απασχοληθεις...

Γαλλια ποιο πανεπιστημιο ειχες ως επιλογη και το απερριψες;

ΥΓ. Χωρις να εχω διαβασει το θεμα ειμαι βεβαιος πως ο ντοπας θα ρωτησε καποια μαλακια σχετικα με βογγητα και εστιες...
 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
62
Πόντοι
166
Οταν η συζητηση πηγαινει στις σχεσεις με το αλλο φυλο, σου βγαινουν οι κακιες σου. Σαν τον Αχαχουχα που κοιταζε με θυμο τα ζευγαρακια στις καφετεριες.

ο φιλος του οχι ο αχαχουχας κ οχι με θυμο αλλα εντονα επιμονα


ειχε γινει κ ενας τσαμπουκας με εναν νεαρο που ηταν ζευγαρι με μια κοπελιτσα
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Έκανα Εράσμους στην Αγγλία αρχές δεκαετίας του 90.

Πώς καταντήσαμε, ο έλληνας φοιτητής αποκλείεται για οικονομικούς λόγους από τα πανεπιστήμια της δυτικής Ευρώπης και καταλήγει στο Βρότσλαβ.
Ισχυρή Ελλάδα.

Η Πράγα έχει το καλό, μπορείς part time να βελτιώσεις τα οικονομικά σου με κανένα γυρισματάκι...
 
OP
OP
nimertis

nimertis

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2009
Μηνύματα
2.049
Κριτικές
1
Like
51
Πόντοι
16
Αν σε ενδιαφερει απλα να περασεις καλα να πας Πραγα. Απο τις αγαπημενες μου πολεις.

Αν σε ενδιαφερει να το κυνηγησεις για δουλεια εξω να πας Βροσλαβ. Η Πολωνια αναπτυσεται.

Βεβαια εσυ μιλας για κοινωνικες επιστημες, οποτε δεν ξερω τι απαιτησεις μπορει να εχεις, σε τι θεση περιμενεις να απασχοληθεις...

Γαλλια ποιο πανεπιστημιο ειχες ως επιλογη και το απερριψες;

ΥΓ. Χωρις να εχω διαβασει το θεμα ειμαι βεβαιος πως ο ντοπας θα ρωτησε καποια μαλακια σχετικα με βογγητα και εστιες...

Καλά κάτι μπορώ να βρω και στην ειδικότητα που έχω πλέον, στην οποία έχω και εδώ εμπειρία,
ας πούμε στην Επικοινωνία.Αλλά έχω και σπουδές σε κοινωνικές επιστήμες.

Γαλλία: Paris Descartes V, Paris X Nanterre, Paris Ouest Nanterre la Defense, Paris 13,
Paris 8-Saint Dennis, Toulouse I Capitole, University of Strasburg, Universite de Toulon,Aix Marseille, Institut d'Etudes Politiques de Toulouse, Lyon 2, Bordeaux 3 και πολλά άλλα Normandie etc

Τελικά, βουρ για Πολωνία, θα βάλω και επιλογή το Γκντανσκ αν δεν με πάρουν σε Βρότσλαβ και Ζάγκρεμπ.


Έκανα Εράσμους στην Αγγλία αρχές δεκαετίας του 90.

Πώς καταντήσαμε, ο έλληνας φοιτητής αποκλείεται για οικονομικούς λόγους από τα πανεπιστήμια της δυτικής Ευρώπης και καταλήγει στο Βρότσλαβ.
Ισχυρή Ελλάδα.

Η Πράγα έχει το καλό, μπορείς part time να βελτιώσεις τα οικονομικά σου με κανένα γυρισματάκι...

Δεν γίνεται είμαι Ελλεινίδα τύπε μου  :hi:
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
Δε συνδυαζονται σπουδες κ δουλεια σπαταλατε ασκοπα το χρονο σας για να μη δουλεψετε ετσι πιστευω.
 

Τσάρκας4

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.434
Like
785
Πόντοι
96
Ξέρουμε που κάνουν πάρτυ τα εράσμους στην Αθήνα;
 

iohanes

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2016
Μηνύματα
67
Κριτικές
1
Like
106
Πόντοι
0
Ψηφισα Βουδαπεστη λογο φημης αν και οπως ανεφερε ενας φιλος πριν ειναι λιγο τσουχτερη σε σχεση με τις αλλες πολεις σε νοικια κτλ κτλ.Γαλλια τωρα εκει ειναι το Τοπ,οποια απ τα Πανεπιστημια που αναφερεις να επιλεξεις εισαι μεσα και εχεις και μελλον για μετα την σχολη αλλα ενταξει το κοστος ζωης λιγο απαγορευτικο.
Καλη τυχη σε οτι επιλεξεις και ολα να σου πανε καλα.

Υ.Γ ειδα οτι προβαδισμα εχει η Πραγα,τυχαιο?  :cheesy: :cheesy: :cheesy:
 
OP
OP
nimertis

nimertis

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2009
Μηνύματα
2.049
Κριτικές
1
Like
51
Πόντοι
16
Έβαλα Ζάγκρεμπ, Μπιλμπάο και Βαρσοβία (άλλαξα το Βόρτσλαβ).

Θενκς φορ εβριθιν πιπολ <3
 

ZeroHedge

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2017
Μηνύματα
764
Like
41
Πόντοι
6
αφου εισαι κοπελα μονο μπιλμπαο..με τους λατινους θα περασεις φινα ! αλλιως πραγα ή βαρσοβια ..αλλα εχει ανταγωνισμο!
 
OP
OP
nimertis

nimertis

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2009
Μηνύματα
2.049
Κριτικές
1
Like
51
Πόντοι
16
Τι παρτούζες μωρέ, όλα τα άρθρα στα ίντερνετς λένε πως οι Βάσκοι δεν φλερτάρουν και
οι Κροάτες μένουν με τη μαμά και τον μπαμπά μέχρι τα 35. :crazy:

:blowup:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom