Νέα

Επίθεση με τσεκούρι στη ΔΟΥ Κοζάνης – Τραυμάτισε 3 υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα O Mitsos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 466
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Τι πιστεύετε ότι οδήγησε στην επίθεση με τσεκούρι στην εφορία της Κοζάνης

  • Ο δράστης είναι τρελλός

    Ψήφοι: 40 40,8%
  • Απελπίστηκε λόγω των υπερβολικών φόρων και ξέσπασε

    Ψήφοι: 32 32,7%
  • Του είχαν κάνει κάτι οι υπάλληλοι στους οποίους επιτέθηκε

    Ψήφοι: 26 26,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    98

Διαγραμμένο μέλος 85965

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.283
Κριτικές
5
Like
1.328
Πόντοι
216
Αυτό υπάγεται στην πρόταση που έγραψα

"Α, επίσης χρειάζεται και ΙΣΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ-ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ μεταξύ κράτους και πολίτη."

Δε γίνεται εσύ σα φορολογούμενος να πληρώνεις ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ φόρο και το κράτος να σου πιστώνει χρήματα συμψηφίζωντας το ποσό με ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ σου υποχρεώσεις.


Ξέχασα κάτι πριν, όχι μόνο μεταξύ κράτους πολίτη αλλά και πολίτη-πολίτη, πρέπει να γίνει επιτέλους κάτι με το χρόνο ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ σε ένα σοβαρό κράτος, δικαστικές διαμάχες που φτάνουν στη δεκαπενταετία να τελεσιδικήσουν και μάλιστα όλα αυτά τα χρόνια έχουν αλλάξει και εκεί νόμοι και ποινές είναι κατ ουσίαν ΧΑΟΣ.
Είπαμε νομος και ταξη, μείωση φορολογίας, τέλος στην αρνησιδικια, αλλαγή συνδικαλιστικου νομου, εξαφάνιση της γραφειοκρατίας,τερμα στις διαδηλώσεις καθε τρείς και λίγο, απόλυση όλων των περιττών δημοσίων υπαλλήλων και ποσα άλλα που πρέπει να γίνουν για να γίνει αυτος ο βοθρος κρατισμου σύγχρονη χωρα με ανάπτυξη
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Αρνησιδικία στην ουσία. Άλλο μεγάλο ελληνικό αίσχος. Είχε τον ιδιοκτήτη του Costa Navarino και περιέγραφε τις δικαστικές περιπέτειές του με το ελληνικό κράτος. [size=20pt]Εικοσιπενταετία και βάλε.[/size]


Κατά την οποία το ΚΟΣΤΟΣ, οι ΣΥΝΘΗΚΕΣ, το ΠΛΑΝΟ και το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ της επένδυσης παίζει να άλλαξαν καμιά 150.000 φορές.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Είπαμε νομος και ταξη, μείωση φορολογίας, τέλος στην αρνησιδικια, αλλαγή συνδικαλιστικου νομου, εξαφάνιση της γραφειοκρατίας,τερμα στις διαδηλώσεις καθε τρείς και λίγο, απόλυση όλων των περιττών δημοσίων υπαλλήλων και ποσα άλλα που πρέπει να γίνουν για να γίνει αυτος ο βοθρος κρατισμου σύγχρονη χωρα με ανάπτυξη


Έλα όμως που ΟΛΑ ΑΥΤΑ θα επηρεάσουν τη βόλεψη πολλών και διαφόρων καστών που ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ από τα "κεκτημένα" τους.


Και μάντεψε, όλοι αυτοί είναι ΠΟΛΙΤΕΣ.

Άρα δε φταίει μόνο το (γενικά και αόριστα) κράτος.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.462
Κριτικές
1
Like
6.141
Πόντοι
2.356
Για όλα αυτά που λέτε, έγραφε για χρόνια ο Μαρίνος στον Οικονομικό Ταχυδρόμο, τώρα τα γράφει ο Στούπας στο capital, τα περιγράφει ο Τζήμερος χρόνια στα social media κλπ.

Όμως το χρήμα στο γρανάζι της παρασιτικής Ελληνικής μη-οικονομίας, μπαίνει ακριβώς επειδή υπάρχει ένα αχρείο δαιδαλώδες μπουρδελο-σύστημα πολυνομίας και καραγκιόζ-μπερντέ απονομής δικαιοσύνης. :jerking:

Ακόμη και η θεάρα η Maggie, δε νομίζω να μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα εδώ χάμω. :S
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.462
Κριτικές
1
Like
6.141
Πόντοι
2.356
Κώδικας Βιβλίων και Στοιχείων - κάτσε καλά σε λέω. :jerking:

 

μιτσος123

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.244
Like
70
Πόντοι
16
υπαρχουν πολλα παρασιτα που τρωνε απο τον δημοσιο κορβανα
δε νεινα ιμοον το ενα μυριο υπαληλοι υπαρχουν και τα λαμογια που εχουν επιχειρησεις και δουλευουν αποκλειστικα με το δημοσιο χρεωνοντας τρελες τιμες και μην ξεχναμε και τους "τυχερους" που νοικιαζουν τα κτηρια τους στο δημοσιο για να στεγαστουν διαφορες υπηρεσιες

ολοι αυτοι φυσικα και δεν θελουν να αλλαξει τιποτα

το σωστο θα ηταν εσοδα εξοδα και μια φορολογια του 10% στα καθαρα κερδη
ετσι ο πολιτης θα ειχε κερδος και θα ζητουσε αποδειξη απο ολους για ολα

πχ παω στον μηχανικο θα του ζητησω αποδειξη και ο μηχανικος με την σειρα του θα ζητησει αποδειξη απο τον εμπορα που πηρε τα ανταλακτικα

τωρα που δεν υπολογιζονται αυτα τα εξοδα στα παπαρια μου η αποδειξη, παω στον μηχανικο μου κανει ενα ψαλιδι στην τιμη τα παιρνει μαυρα και ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν καταλαβαίνουν ότι όταν βαραει κανόνι μια χωρα,οι μισθοί τους γίνονται ανατολικου μπλοκ δεκαετίας 90.
Μαραίνονται τα λεφτοδεντρα.
Ευτυχώς δε μας έβγαλε η Βαρουφω απο το ευρώ.
Τοτε θα βλέπαμε τι θα ελεγαν!
Θα πληρωνονταν με κάλπικη λιρα δραχμουλα.
Ενα κιλο δραχμες το μισο κιλο ντομάτες

Μάγκα έτσι όμως, όσοι μπορούσαν να κάνουν το οτιδήποτε, έστω και πίπες σε πάκια,
θα έφευγαν από το δημόσιο . Θα έμεναν μόνο τα τσιμπούρια.
Οι άλλοι θα προσπαθούσαν να κάνουν καριέρα, έστω αδειάζοντας τα χύσια από τις καπότες των ρδέλων
και πουλώντας τες για ανακύκλωση.

Θα αυξανόταν σύντομα το ποσοστό των αυτοαπασχολούμενων.

Δηλαδή μετά από μία νέμεση λίγων ετών , η οικονομία θα έπαιρνε μπροστά
και θα γινόταν αληθινή.

Ενώ τώρα θέλουν να γυρίσουμε πάλι εκεί που ο λεωφορειατζής έπαιρνε τα 4πλασια από το χειρουργό.

 

Luka Bazuka

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2018
Μηνύματα
5.339
Κριτικές
1
Like
6.340
Πόντοι
2.356
υπαρχουν πολλα παρασιτα που τρωνε απο τον δημοσιο κορβανα
δε νεινα ιμοον το ενα μυριο υπαληλοι υπαρχουν και τα λαμογια που εχουν επιχειρησεις και δουλευουν αποκλειστικα με το δημοσιο χρεωνοντας τρελες τιμες και μην ξεχναμε και τους "τυχερους" που νοικιαζουν τα κτηρια τους στο δημοσιο για να στεγαστουν διαφορες υπηρεσιες

ολοι αυτοι φυσικα και δεν θελουν να αλλαξει τιποτα

το σωστο θα ηταν εσοδα εξοδα και μια φορολογια του 10% στα καθαρα κερδη
ετσι ο πολιτης θα ειχε κερδος και θα ζητουσε αποδειξη απο ολους για ολα

πχ παω στον μηχανικο θα του ζητησω αποδειξη και ο μηχανικος με την σειρα του θα ζητησει αποδειξη απο τον εμπορα που πηρε τα ανταλακτικα

τωρα που δεν υπολογιζονται αυτα τα εξοδα στα παπαρια μου η αποδειξη, παω στον μηχανικο μου κανει ενα ψαλιδι στην τιμη τα παιρνει μαυρα και ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι
:hi: :hi: :hi: :hi:
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.594
Πόντοι
4.765
Μάγκα έτσι όμως, όσοι μπορούσαν να κάνουν το οτιδήποτε, έστω και πίπες σε πάκια,
θα έφευγαν από το δημόσιο . Θα έμεναν μόνο τα τσιμπούρια.
Οι άλλοι θα προσπαθούσαν να κάνουν καριέρα, έστω αδειάζοντας τα χύσια από τις καπότες των ρδέλων
και πουλώντας τες για ανακύκλωση.

Θα αυξανόταν σύντομα το ποσοστό των αυτοαπασχολούμενων.

Δηλαδή μετά από μία νέμεση λίγων ετών , η οικονομία θα έπαιρνε μπροστά
και θα γινόταν αληθινή.

Ενώ τώρα θέλουν να γυρίσουμε πάλι εκεί που ο λεωφορειατζής έπαιρνε τα 4πλασια από το χειρουργό.
η νεμεση και ενα ειρηνικο restart οπως στο Μπλοκ δεν αφορα την ελλαδα που θα αντιμετωπιζε χειροτερα της γιουγκο προβληματα λογω ταγιπ
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.217
Κριτικές
27
Like
4.020
Πόντοι
4.895
ρε eagean δεν ξέρω αν πρέπει να σε λυπηθώ ή να σε παραδεχθώ, από ένα γρήγορο πέρασμα που έκανα βλέπω τόση φάπα μάζεψες στις προηγούμενες σελίδες και ακόμη είσαι εδώ. πάντως αυτό που μου έγραψες χθες σου πάει γάντι τελικά

Απαλασσεσαι ευθυνών και βαρύτητας λόγων!
Επόμενος
 

billGor

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
3.217
Κριτικές
27
Like
4.020
Πόντοι
4.895
 για όσα γράφουν wrath και markosp εν συντομία νομίζω ότι εν μέρει ο καθένας έχει τα δίκια του αν το δεις από τη σκοπιά του καθενός.
 όμως :
-wrath το κακό με τη βασική σου πρόταση (ότι πληρωμή φόρων από όλους θα οδηγούσε σε μείωση της φορολογίας)είναι πως υποθέτεις ότι οι ανάγκες του κράτους θα παραμείνουν σταθερές καθώς θα βλέπει θα έσοδα του να αυξάνουν αφού όλοι θα αποδίδουν τους φόρους τους . Αυτό που φοβούνται όλοι είναι ότι στην πράξη το κράτος όπως λειτουργεί σήμερα δεν θα κάνει αυτό αλλά θα επιλέξει την εύκολη λύση, να κρατήσει τους ίδιους φορολογικούς συντελεστές που θα το φέρουν επιπλέον έσοδα και άνεση να (ξανα)γίνει σπάταλο

-markosp ανεξάρτητα αν συμφωνώ ή όχι με την οπτική σου το παρακάτω που έγραψες χάλασε όλη την εικόνα σου:
Ο,τι δινει ο πελάτης σε εμενα, είναι ολοδικο μου.
Το κράτος αθετησε τη συμφωνία μας.
Οταν επενδυσα τα λεφτα μου ηταν 13% ΦΠΑ,20% φορολογια,χωρις 100% προκαταβολή φόρου,χωρις ΕΝΦΙΑ,χωρις τέλος επιτηδεύματος.
Ας προσεχε το κράτος νταβατζης-εκβιαστης
χωρίς παρεξήγηση αν όντως το πιστεύεις είσαι μέρος του προβλήματος όπως σου έγραψε και ο wrath. Ελπίζω πραγματικά να είσαι απλά αγανακτισμένος από την αναξιοπιστία του κράτους και όχι κάποιος που θέλει να βουτήξει στο μέλι και ψάχνει μια εύσχημη δικαιολογία όπως τόσοι έλληνες που έχω συνομιλήσει, συνεργαστεί κλπ.
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
745
Like
588
Πόντοι
86
....

Αυτά σε ότι αφορά τα έσοδα.

Στα έξοδα θα συμφωνήσουμε σε αρκετά από όσα λες.

Έχεις δίκιο Bill, του το είπα κι εγώ το πρόβλημα έχει 2 μέρη : Έσοδα και Έξοδα.

Απλά μιλούσαμε για τα έσοδα του κράτους.

 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.462
Κριτικές
1
Like
6.141
Πόντοι
2.356
Καμία σχέση. Μια Ρωσίδα που ποστάρει φωτος στο xhamster είναι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom