Νέα

Επιχειρηματικές (και άλλες) ανησυχίες του majestic69

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα majestic69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 74K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.940
Like
11.166
Πόντοι
2.606
Υπάρχουν τεράστια κεφάλαια στην αγορά (όχι σε τράπεζες ελληνικές) που θέλουν να επενδύσουν άνθρωποι σε ιδέες όχι σε καφέ, μπαρ και τέτοια. Δυστυχώς όμως η Ελλάδα τόσο στα πανεπιστήμια όσο και στη τεχνολογία και στην ανάπτυξη πάει πολύ πίσω. Ότι δούλεψε τόσα χρόνια ήταν χάρη στον καταναλωτισμό, τις επιδοτήσεις, τα δάνεια κλπ. Τώρα με την ανεργία να έχει εκτιναχθεί, τη γραφειοκρατία να σε πνίγει δύσκολα θα επιχειρήσεις με λίγα χρήματα.

Όλοι φαίνονται σαν να περιμένουν κάτι. Ίσως έξοδο από ευρώ ίσως ανάπτυξη, δεν ξέρω. Πάντως αυτή η στασιμότητα καλά κρατεί.

Σκεφτείτε μόνο το εξής: Το 2009 είχαμε 1.000.000 λιγότερους ανέργους απ ότι σήμερα. Αυτό και μόνο αρκεί. Και όσο πάει χειροτερεύει το πράγμα.

Προτροπή μου προς όσους έχετε ή γνωρίζετε ανθρώπους που έχουν παιδιά σχολείου: ΔΙΩΞΤΕ ΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Δεν υπάρχει μέλλον. Ούτε επιχειρηματικές ιδέες να εφαρμόσουν ούτε να εργαστούν ποτέ σοβαρά. Θα υπαρχουν κάποιοι που θα πιάσουν καλές δουλειές αλλά θα είναι ελάχιστοι και σουπερμεν... Οι υπόλοιποι θα ψωμοζούν μαζικά.

Σε αυτή τη χώρα θελουμε 1000 χρόνια μνημόνια για να συνέλθουμε και να καταλάβουμε ότι μόνο με κίνητρα προς τον ιδιωτικό τομέα θα πάμε μπροστά. Αλλιώς όλα μηδέν.


ΥΓ Και μη μου έρθει κανείς βλάκας αμόρφωτος και μου αρχίσει τις θεωρίες του αρχιτεμπέλη Μαρξ περί αναδιανομής πλούτου και υπεραξίας γιατί δεν είμαστε μικρά παιδιά.
...Aνιδεος ,κλισε,αμορφωτος,αουγκαλος.......πολυ καλα κανεις και προτρεπεις τους νεους να φυγουν απο το εδω μπουρδελο....εδω μονο αμοιβαδες του βεληνεκους σου ,που το μονο τους μελημα ειναι ΤΑ ΚΑΚΑ ΚΩΜΜΟΥΝΙΑ...Με τα μυαλα που κουβαλας οχι 1000 ,τουλαχιστον 7000 μνημονια  και δυο επεμβασεις στον εγκεφαλο θες....
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.707
Κριτικές
11
Like
12.579
Πόντοι
5.060
Αξίζει να επενδύσει κανείς σε ακίνητα περιμένοντας ότι στο μέλλον η αξία τους θα ανέβει; Όταν λέω ακίνητα, εννοώ μεταξύ των άλλων και κάτι διαμερίσματα στο κέντρο που έχουν αυτή τη στιγμή 10000 ευρώ.
 

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
Αξίζει να επενδύσει κανείς σε ακίνητα περιμένοντας ότι στο μέλλον η αξία τους θα ανέβει; Όταν λέω ακίνητα, εννοώ μεταξύ των άλλων και κάτι διαμερίσματα στο κέντρο που έχουν αυτή τη στιγμή 10000 ευρώ.
η αναμονη μπορει να ειναι μεγαλη ακομα κ πανω απο 10 χρονια
λογω κρισηςμπορει  και πανω απο 15 χρονια αναμονη
αν μπορεις να περιμενεις τοσο . τα ακινητα περνανε κ αυτα την κριση τους
εχω φιλους που ζημιωθηκαν απο ακινητα . δεν ειναι τοσον σιγουρα ως επενδυση οσο λεγεται
σκεψου κ τους μεγαλους φορους που πληρωνεις ενφια κτλ ....
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
παιδια με τους ντονατσαδες στην Ελλαδα τι γινετε?

που εχει παει το θεμα?

ποιοι ειναι οι μεγαλοι?
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
εχω κανει μια νεα μπιζνα και μεχρι να την στρωσω εφευγα 7 το πρωι απο το σπιτι μου και γυρναγα 9 το βραδυ.οποτε δεν ειχα χρονο για τιποτα σχεδον.
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
εχω κανει μια νεα μπιζνα και μεχρι να την στρωσω εφευγα 7 το πρωι απο το σπιτι μου και γυρναγα 9 το βραδυ.οποτε δεν ειχα χρονο για τιποτα σχεδον.
Κάνε τουρισμό ρε :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
χαχαχα.

παιδες απο μουνια μοντελε εχει εμφανιστει κανενα καλο??
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
εχω κανει μια νεα μπιζνα και μεχρι να την στρωσω εφευγα 7 το πρωι απο το σπιτι μου και γυρναγα 9 το βραδυ.οποτε δεν ειχα χρονο για τιποτα σχεδον.

Γιατί δε μας λες και μας ρε τύπε;

Πάνω-κάτω, όχι λεπτομέρειες...
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
ρε μαγκες να σας πω κατι.....Ρωτατε ολοι γενικα τι μπιζνα και τι μπιζνα.Καταρχας κανεις δεν θα γινει πλουσιος η να εχει διαρκεια η επιχειρηση του αν δεν δωσει κωλο.Για να παρεις κωλο πρεπει πρωτα να δωσεις (για την δουλεια παντα).Εγω και να σας πω την μπιζνα θα μπορεσετε να την κανετε?Τι θελω να πω οτι το σωστο ειναι ο καθενας μας να μαθει μια δουλεια απο το μηδεν να κανει ολα τα ποστα για να ξερει τι του γινετε γιατι αν δεν ξερεις δεν θα πετυχεις.Δηλαδη με ενα παραδειγμα ας πουμε οτι θελει καποιος να γινει εστιατορας.Για μενα πρεπει να παει να δουλεψει 2 μηνες λατζα 2 μηνες σερβιτορος 2 μηνες παραγγελιες 2 μηνες delivery 2 μηνες βοηθος σεφ η οσο νομιζει αυτος ωστε να ξερει τα παντα.Μετα αν εχει χρημα να κανει μια επενδυση να την πονεσει και πιστευω οτι θα του αποφερει κερδη.Για μενα οσο εχω διαβασει και οποιος εχει κανει λεφτα και εχει διαρκεια η εταιρια του αυτο κανανε ολοι απο το μηδεν ξεκινησαν.Μια αποφαση ειναι τιποτα αλλο.Η εχεις τα αρχιδια και το κανεις η μενεις ανεργος και δημοσιος υπαλληλος.πηγαιντε να δουλεψετε με λιγοτερα λεφτα απο οσα δινουν με σκοπο σας να μαθετε την δουλεια.
 

kaki_epiroi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2012
Μηνύματα
952
Κριτικές
6
Like
1.275
Πόντοι
486
μεγαλε ποσες ριζες ελιες πες μας και ασε τα χωραφια. αν δεν εχει 400-500 δεντρα στο συνολο το εμποριο ξεχασε το. αλλιως θα πηγαινεις στο ελαιοτριβειο θα βγαζεις το λαδι τις χρονια σου και ενα ψιλομεροκαμματο.

Μαγκες οι ριζες που εχω ειναι 1000-1200(περιπου δεν εχω κατσει να τις μετρησω,2 σεζον μονο ασχολουμαι πιο σοβαρα με το μαζεμα αλλα παω χρονια και την ξερω την ολη φαση στο μαζεμα).
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
ρε μαγκες να σας πω κατι.....Ρωτατε ολοι γενικα τι μπιζνα και τι μπιζνα.Καταρχας κανεις δεν θα γινει πλουσιος η να εχει διαρκεια η επιχειρηση του αν δεν δωσει κωλο.Για να παρεις κωλο πρεπει πρωτα να δωσεις (για την δουλεια παντα).Εγω και να σας πω την μπιζνα θα μπορεσετε να την κανετε?Τι θελω να πω οτι το σωστο ειναι ο καθενας μας να μαθει μια δουλεια απο το μηδεν να κανει ολα τα ποστα για να ξερει τι του γινετε γιατι αν δεν ξερεις δεν θα πετυχεις.Δηλαδη με ενα παραδειγμα ας πουμε οτι θελει καποιος να γινει εστιατορας.Για μενα πρεπει να παει να δουλεψει 2 μηνες λατζα 2 μηνες σερβιτορος 2 μηνες παραγγελιες 2 μηνες delivery 2 μηνες βοηθος σεφ η οσο νομιζει αυτος ωστε να ξερει τα παντα.Μετα αν εχει χρημα να κανει μια επενδυση να την πονεσει και πιστευω οτι θα του αποφερει κερδη.Για μενα οσο εχω διαβασει και οποιος εχει κανει λεφτα και εχει διαρκεια η εταιρια του αυτο κανανε ολοι απο το μηδεν ξεκινησαν.Μια αποφαση ειναι τιποτα αλλο.Η εχεις τα αρχιδια και το κανεις η μενεις ανεργος και δημοσιος υπαλληλος.πηγαιντε να δουλεψετε με λιγοτερα λεφτα απο οσα δινουν με σκοπο σας να μαθετε την δουλεια.



Σωραίος μαγκίτη!

Ρισπέκτ τύπε.



Πως το βλεπετε αξιζει??

Ακουω την επιχειρηματικη σας αγαμια.......
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.081
Like
72.148
Πόντοι
12.756
ρε μαγκες να σας πω κατι.....Ρωτατε ολοι γενικα τι μπιζνα και τι μπιζνα.Καταρχας κανεις δεν θα γινει πλουσιος η να εχει διαρκεια η επιχειρηση του αν δεν δωσει κωλο.Για να παρεις κωλο πρεπει πρωτα να δωσεις (για την δουλεια παντα).Εγω και να σας πω την μπιζνα θα μπορεσετε να την κανετε?Τι θελω να πω οτι το σωστο ειναι ο καθενας μας να μαθει μια δουλεια απο το μηδεν να κανει ολα τα ποστα για να ξερει τι του γινετε γιατι αν δεν ξερεις δεν θα πετυχεις.Δηλαδη με ενα παραδειγμα ας πουμε οτι θελει καποιος να γινει εστιατορας.Για μενα πρεπει να παει να δουλεψει 2 μηνες λατζα 2 μηνες σερβιτορος 2 μηνες παραγγελιες 2 μηνες delivery 2 μηνες βοηθος σεφ η οσο νομιζει αυτος ωστε να ξερει τα παντα.Μετα αν εχει χρημα να κανει μια επενδυση να την πονεσει και πιστευω οτι θα του αποφερει κερδη.Για μενα οσο εχω διαβασει και οποιος εχει κανει λεφτα και εχει διαρκεια η εταιρια του αυτο κανανε ολοι απο το μηδεν ξεκινησαν.Μια αποφαση ειναι τιποτα αλλο.Η εχεις τα αρχιδια και το κανεις η μενεις ανεργος και δημοσιος υπαλληλος.πηγαιντε να δουλεψετε με λιγοτερα λεφτα απο οσα δινουν με σκοπο σας να μαθετε την δουλεια.

Στρωσε την δουλεια, βγαλε τα φραγκα και μοσχοπουλατην σε κανα κορόιδο  :rockon: :rockon: :rockon:
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
Υπαρχουν παντως επιχειρηματικες ευκαιριες με παραδειγματα που βγαλαν και βγαζουν τρελα λεφτα μες τη κριση.Καταστημα ρουχων σε αγορα,διπλα σε εκκλησια,γωνιακο,μεγαλο μαγαζι,30 χρονια σ αυτο το σημειο,δεν εβγαζε τιποτα πλεον και αναγκαστηκε να κλεισει.Το ανοιξαν μετα απο ωραια ανακαινιση,μπουγατσοπωλειο.Λιγα πραγματα,λιγες μπουγατσες,τυροπιτες,τα εφτιαχναν εκει,σιγα σιγα μαθευτηκε το καλο και απεκτησε σταθερη πελατεια.Μετα απο ενα χρονο πουλανε την επιχειρηση.Ο καινουριος ιδιοκτητης εβαλε μηχανημα μεσα για να αυξησει τη παραγωγη λογω αυξανομενης ζητησης.Και απο κει που ξεκινησε με μια σκετη μπουγατσα,εχει γεμισει τη βιτρινα και δε ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις.Επισης προσελαβε τρεις κοπελες και εβαλε παραλληλα καφεδες,τσαι,ροφηματα.Οσο δουλεια ειχε στα φαγωσιμα αλλο τοσο απεκτησε και στο κομματι με καφεδες.Βγαζει απιστευτα λεφτα.Αρα η ποιοτητα παντα αποδιδει.Το ιδιο εγινε και μ εναν φουρνο εκει κοντα.Τον ειχε μια οικογενεια φουρναραιων που ειχε να κανει ανακαινιση 30 χρονια.Τον πουλησε σε αλλον μια και ειναι σε κεντρικο σημειο και εχει πολυ δουλεια.Ειναι φορτωμενος με πραγματα.Αρτοποιηματα,γλυκα,παστες,του ταψιου,κουλουρια,τα παντα.Και οποτε πηγαινεις εχει ουρα.Δε λεω οτι ειναι ευκολο,αλλα υπαρχουν πολλοι που βγαζουν πολλα χρηματα.
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
Το νήμα μπορεί να μπει στο μνήμα.


Ο νηματοθέτης πήρε τις πληροφορίες που ήθελε. Τις εφάρμοσε. Πέτυχε. Σίγησε.


Παρακαλώ να σφραγιστεί/ενταφιαστεί το παρόν.
 

KavlomenosPoutanos

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2014
Μηνύματα
389
Like
23
Πόντοι
1
Αγορινα δεν ξερω ποτε εχεις γραφτει στο σαιτ αλλα εχω ποσταρει εκατο χιλιαδες ιδεες.Ε μα ολες μου τις εχουν ακυρωσει να φανταστεις.Ξερεις γιατι?Γιατι οταν ενας ανθρωπος φοβαται και δεν εχει τολμη μια ζωη υπαλληλος θα ειναι.Αν δεν ρισκαρεις στην ζωη σου παντα ο ιδιος θα εισαι με τα ιδια χρηματα του μισθωτου.Εκτος αν ζεις με την ελπιδα και καποια στιγμη κερδισεις το τζοκερ αλλα τοτε θα εχεις φτασει ηδη στα εξηντα σου και η ζωη θα εχει πεταξει.Γιαυτο μαγκες ξυπνατε και οσοι κανετε μια δουλεια των 400 η 500 ευρω βρειτε καινουριες ιδεες και καντε της την επομενη μερα.Μην φοβασται τιποτα.Ο Μεγαλυτερος φοβος του ανθρωπου ειναι ο θανατος.Δεν ειναι ουτε το ενοικιο ουτε το τεβε ουτε το ικα θεληση για δουλεια να εχετε και ολα γινονται.Καλημερα σας!

ΥΓ : Παραθετω το λινκ του ανθρωπου που αυτη την ιδεα που ειπα την εκανε επιχειρηση πρωτος στην Ελλαδα.οποιος θελει ας παει να το δει απο κοντα και να μηλισει και με τον ιδιο.Ο Ανθρωπος ηταν απολυμενος απο μεγαλη εταιρεια εκδοσεων.Τι επρεπε να κανει να το ριξει στο κλαμα.Ετσι ειναι η ζωη δτστυχως.



Majestic το website τους δεν δουλευει πλέων... λες να έκλεισαν ; ξέρει κανεις ;
 
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Μαγκες καιρο εχουμε να τα πουμε......Αλλα εχω βγει εκτος λογω δουλειας και κουρασης αλλα τα call girlρακια παιζουν καργα.....

Παμε λιγο στα του θεματος......αν ξερει καποιος ας μου απαντησει η εχει αναλογες εμπειριες-περιπετειες....

1.Σε μια ΑΕ τι δικαιωματα εχει ενα απλο μελος του ΔΣ.Μπορει να κανει καποιο ελεγχο στην εταιρεια για παραδειγμα?Μπορει να ζητησει το οτιδηποτε? μιλαμε για νομιμα πραγματα παντα....

2.Επισης ενας μετοχος με 10% αν απο τους αλλους μετοχους τρωει ΄΄γραψιμο'' τι μπορει να κανει για να τους ταρακουνησει ? τι δικαιωματα εχει αυτος ο μετοχος με το 10% γενικα?

3.Επισης πλειοψηφια σε μια ΑΕ ειναι το 51 η μπορει να εχει οριστει και πανω απο το 60 και αν ναι αυτο αναιρειται?
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Σε μια ΑΕ τι δικαιωματα εχει ενα απλο μελος του ΔΣ.
Μπορει να ζητησει το οτιδηποτε?
μιλαμε για νομιμα πραγματα παντα....

Ναι, μπορεί, από τους υπαλλήλους της Α.Ε.

Για το αν ο κώλος είναι νόμιμη απαίτηση, θα αποφασίσει το ΣτΕ.
Έχουν γίνει προσφυγές.

 

Συνημμένα

  • DC.jpg
    DC.jpg
    79,9 KB · Εμφανίσεις: 28
OP
OP
majestic69

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
:kissass: :kissass: :kissass: :kissass: :kissass: :kissass: :kissass: :kissass: :kissass:

Μιληστε σοβαρα μπρεεεεεεεεεεεεεεε............
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom