Νέα

Επαγγελματικό δίπλωμα Δ' κατηγορίας. Πούλμαν και λεωφορείο.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jim28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 94
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

AGNWSTOS89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2013
Μηνύματα
171
Κριτικές
7
Like
677
Πόντοι
301
Αυτη την στιγμή το επάγγελμα εχει μεγάλη ζητηση δεν υπάρχουν οδηγοί ειδικά στα πουλμαν.Γενικα να ξερεις οτι κατω απο 10ωρο δεν παιζει και γενικα τα ωραρια ειναι πολυ περιεργα.Τωρα για μισθο οπως είπαν και οι φιλοι απο πανω ξενικανε απο 400-500€ σε σχολικα στα τουριστικα παιζει γυρω στα 700-1200 αλλα για να παρεις αυτα τα λεφτα ξεχνας σπιτι.Οσο για σεζον αν αντεχεις τα ωράρια μπορει να παιρνεις μισθο 2χιλιαρικα συν τιπς
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
Φίλε καφεαρκουδα που το θυμήθηκες το 703 που περνάει την θηβων (το περνω κάποιες φορές .Και αργεί ).Να είσαι καλά .Φίλε τζιμ σου εύχομαι το καλύτερο αν έχεισ δίπλωμα αυτης της κατηγορίας δώσε και σε δήμους (σε καταλαβαίνω δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω .)Να είσαι καλά .
Το είχα δουλέψει 2 χρόνια φίλε Φαραώ, εποχή που δεν υπήρχε ούτε Μετρό ούτε τίποτα!!! Κόλαση!!! Στους Δήμους για απορριμματοφόρα χρειάζεται Γ' κατηγορίας, ψηφιακό ταχογράφο και ΠΕΙ. Κάποιοι δήμοι έχουν νταλίκες Ε' κατηγορία.
 

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Σοβαρολογείς μπράβο σου είναι δύσκολο να τα οδηγήσεις αυτά τα αμαξια φιλε καφεαρκουδα (και εκεί στην θηβων το θυμάμαι ότι πριν γίνει το μέτρο είχε τρομερή κίνηση κάτι που έχει Δυστυχως και τώρα ) .Μακάρι ο φίλος ο τζιμ να μπει στον δημο είναι πολύ καλά (ναι στα απορριμματοφόρα θα του έλεγα που βλέπω ότι ζητάνε ).Γενικά εγώ πιστεύω ότι στις δημόσιες υπηρεσίες είναι καλύτερα (θυμάμαι κάποτε σε παρακαλαγανε και τώρα δεν μπορείς να μπεις ).Όπου μπορείς φίλε τζιμ να δώσεις και σε τράπεζες και οδηγός και ότι ξέρεις .Μακάρι φίλε μου να βρεις αυτό που σου αξίζει .
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Παντως το τιμονι αγαπιεται. Κι εγω κανω χρονια δουλεια γραφειου, αλλα πολλες φορες, ειδικα Παρασκευη βραδυ, μετα το σχολασμα, σκεφτομαι ποσο θα γουσταρα να επιανα ενα τιμονι και να δουλευω ολο το βραδυ, ειτε ταξι, ειτε νταλικα, κλπ Μου αρεσει πολυ η οδηγηση
Να κανω μια ερωτηση ασχετοσυνης: Αν παρει καποιος το διπλωμα Δ, αυτοματως εχει και διπλωμα Γ' η χρειαζεται ξεχωριστη εξεταση;
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
923
Like
1.475
Πόντοι
206
Δεν ξέρω για εσάς στις μεγάλες πόλεις αλλά εδώ στις μικρές υπάρχει θέμα με τα απορριμματοφόρα και γενικά τα σκουπίδια. Κανένας δεν πάει σαν οδηγός καθώς φοβάται την εικόνα του. Το αποτέλεσμα είναι να έχουν γ@μήσει τους παλιούς.

Το τραγικό είναι ότι δουλεύουν ελάχιστα. Απ' όσο ξέρω λόγω της υγειονομικής κατάστασης θεωρείται ειδική κατηγορία με αποτέλεσμα μετά την αποκομιδή να τελειώνουν και να πηγαίνουν σπίτια τους. Κάποιοι μου έλεγαν για 3-4 δουλειά και πάπαλα.
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
Παντως το τιμονι αγαπιεται. Κι εγω κανω χρονια δουλεια γραφειου, αλλα πολλες φορες, ειδικα Παρασκευη βραδυ, μετα το σχολασμα, σκεφτομαι ποσο θα γουσταρα να επιανα ενα τιμονι και να δουλευω ολο το βραδυ, ειτε ταξι, ειτε νταλικα, κλπ Μου αρεσει πολυ η οδηγηση
Να κανω μια ερωτηση ασχετοσυνης: Αν παρει καποιος το διπλωμα Δ, αυτοματως εχει και διπλωμα Γ' η χρειαζεται ξεχωριστη εξεταση;
Όχι φίλε, το Γ' είναι για φορτηγά χωρίς ρυμούλκα, το Ε'για ρυμουλκούμενο - επικαθήμενο, νταλίκα. Το Δ' είναι ξεχωριστή κατηγορία, άλλη εξέταση, έχει να κάνει με τη μεταφορά ανθρώπων.
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
Δεν ξέρω για εσάς στις μεγάλες πόλεις αλλά εδώ στις μικρές υπάρχει θέμα με τα απορριμματοφόρα και γενικά τα σκουπίδια. Κανένας δεν πάει σαν οδηγός καθώς φοβάται την εικόνα του. Το αποτέλεσμα είναι να έχουν γ@μήσει τους παλιούς.

Το τραγικό είναι ότι δουλεύουν ελάχιστα. Απ' όσο ξέρω λόγω της υγειονομικής κατάστασης θεωρείται ειδική κατηγορία με αποτέλεσμα μετά την αποκομιδή να τελειώνουν και να πηγαίνουν σπίτια τους. Κάποιοι μου έλεγαν για 3-4 δουλειά και πάπαλα.
Δεν είναι "τραγικό" το ότι δουλεύουν λίγο!!! Η νομοθεσία λέει 6 ώρες και 35' λόγω των σκουπιδιών! Κάθε Δήμος έχει τα δικά του όμως!!! Πολλοί δουλεύουν τύπου εργολαβία! Σου λέει, έχεις να πάρεις αυτούς και αυτούς τους δρόμους, και να ξεφορτώσεις στο ΧΥΤΑ. Αν έχεις καλούς εργάτες και τα πάρεις σε 5 ώρες, σχόλασες!!! Πολλές φορές όμως 2 και 3 ώρες είναι μόνο η αναμονή για να ξεφορτώσεις!!! Ξαναλέω!!! Κάθε Δήμος έχει τα δικά του!!!
 

Jelly Bean

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.175
Κριτικές
53
Like
6.649
Πόντοι
7.636
Δεν ξέρω για εσάς στις μεγάλες πόλεις αλλά εδώ στις μικρές υπάρχει θέμα με τα απορριμματοφόρα και γενικά τα σκουπίδια. Κανένας δεν πάει σαν οδηγός καθώς φοβάται την εικόνα του. Το αποτέλεσμα είναι να έχουν γ@μήσει τους παλιούς.

Το τραγικό είναι ότι δουλεύουν ελάχιστα. Απ' όσο ξέρω λόγω της υγειονομικής κατάστασης θεωρείται ειδική κατηγορία με αποτέλεσμα μετά την αποκομιδή να τελειώνουν και να πηγαίνουν σπίτια τους. Κάποιοι μου έλεγαν για 3-4 δουλειά και πάπαλα.
Για να γίνει κάποιος οδηγός εκεί πέρα από όλα τα άλλα διπλώματα κλπ θέλει και αίτηση και μόρια σωστά;
Είναι δουλειά σε δημόσια υπηρεσία δεν πιάνεις δουλειά από τη μία ημέρα στην άλλη
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
Για να γίνει κάποιος οδηγός εκεί πέρα από όλα τα άλλα διπλώματα κλπ θέλει και αίτηση και μόρια σωστά;
Είναι δουλειά σε δημόσια υπηρεσία δεν πιάνεις δουλειά από τη μία ημέρα στην άλλη
Αν μιλάς για μόνιμους, πρέπει ο Δήμος να προκυρήξει διαγωνισμό ΑΣΕΠ και να γίνει πλήρωση οργανικών θέσεων, κάτι που έχει παγώσει από το 2010 περίπου!!! Όλοι οι βλάχο δήμαρχοι κουτσοβολεύονται με συμβασιούχους (που παίρνει μαγείρεμα), τους κρατούν ομήρους (ψηφαλάκια) και τους υπόσχονται μονιμοποίηση, κάτι που δεν περνά από το χέρι τους!!! Αυτοί, μόλις λήξουν οι συμβάσεις κάνουν ασφαλιστικά και παραμένουν κλπ. Οι δήμαρχοι παραπονιούνται πως δεν έχουν προσωπικό (αλήθεια είναι αυτό) και απειλούν με ιδιωτικοποίηση κι η γη γυρίζει κι γη γυρίζει...
 

Άχθος Αρούρης

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.222
Κριτικές
60
Like
20.257
Πόντοι
14.936
Adr κανενας δεν εχει?
Διπλωμα πιστοποιησης για επικινδυνα φορτια ειναι αυτο..
Καυσιμα,δυναμιτες,νοσοκομειακα αποβλητα κλπ κλπ...
 

sisax87

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.452
Κριτικές
40
Like
2.168
Πόντοι
1.206
έχω Ε κατηγορία, ναυτικός ξηράς πολλά χιλιόμετρα, εγώ θα πρότεινα στον φίλο να βγάλει γ, το δ δεν αξίζει λόγο του ότι έχεις να κάνεις με κόσμο , ενώ στα άλλα είσαι μόνος σου, εσύ κ το εμπόρευμα. τώρα όμως οφείλω να σου πω ότι το τιμόνι θέλει σεβασμό κ υπομονή, αρχικά θα υδρωνεις στην αρχή λόγο τού όγκου του οχήματος. Για να μην πλατιαζω ξεκινά με γ δούλεψε το να δεις αν σου αρέσει κ αν σου ταιριάζει κ να πάρεις εμπειρία κ μετά προχώρα. Είναι μια δουλειά που έχει ζήτηση μέχρι στιγμής. οι μισθοί είναι από 800€ μέχρι 1200€ στο περίπου.
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
Adr κανενας δεν εχει?
Διπλωμα πιστοποιησης για επικινδυνα φορτια ειναι αυτο..
Καυσιμα,δυναμιτες,νοσοκομειακα αποβλητα κλπ κλπ...
Είχα φτάσει κοντά να το βγάλω φίλε κούτα αλλά συνέβη κάτι (καλό) και δεν το χρειάστηκα!!! Για μερικά χρόνια κουβαλούσα νοσοκομειακά (αδρανή), έτσι, χωρίς πιστοποίηση! Η αλήθεια είναι ότι τόσα χρόνια στους δρόμους, καύσιμα δεν δούλεψα ποτέ!!!
 

Jelly Bean

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.175
Κριτικές
53
Like
6.649
Πόντοι
7.636
Αν μιλάς για μόνιμους, πρέπει ο Δήμος να προκυρήξει διαγωνισμό ΑΣΕΠ και να γίνει πλήρωση οργανικών θέσεων, κάτι που έχει παγώσει από το 2010 περίπου!!! Όλοι οι βλάχο δήμαρχοι κουτσοβολεύονται με συμβασιούχους (που παίρνει μαγείρεμα), τους κρατούν ομήρους (ψηφαλάκια) και τους υπόσχονται μονιμοποίηση, κάτι που δεν περνά από το χέρι τους!!! Αυτοί, μόλις λήξουν οι συμβάσεις κάνουν ασφαλιστικά και παραμένουν κλπ. Οι δήμαρχοι παραπονιούνται πως δεν έχουν προσωπικό (αλήθεια είναι αυτό) και απειλούν με ιδιωτικοποίηση κι η γη γυρίζει κι γη γυρίζει...
Οπότε σαν μόνιμη δουλειά το ξεχνάμε όπως και όλες αυτές που έχουν να κάνουν με δημόσια υπηρεσία καθώς προσωπικό μόνιμο πλέον δεν κάνουν προσλήψεις
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
Οπότε σαν μόνιμη δουλειά το ξεχνάμε όπως και όλες αυτές που έχουν να κάνουν με δημόσια υπηρεσία καθώς προσωπικό μόνιμο πλέον δεν κάνουν προσλήψεις
Δύσκολα πολύ!!! Αν όμως το ψάχνεις, δεν αποκλείεται!!! Κατά καιρούς προκυρήτουν διαγωνισμούς αλλά σκέψου πως παίρνουν μέρος και οι ήδη συμβασιούχοι, οι οποίοι έχουν 5 + χρόνια προϋπηρεσία στον οικείο Δήμο!!!
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.730
Like
3.117
Πόντοι
506
Καλησπέρα πουτανιάρηδες. Όπως λέει και ο τίτλος, το θεμα αφορα το επάγγελμα του επαγγελματία οδηγού πούλμαν. Θα ήθελα όσοι γνωρίζουν το οτιδήποτε ( ώρες εργασίας, συνθήκες, αποδοχές κλπ, μορφή αγοράς ) για το συγκεκριμένο επάγγελμα να το αναφέρουν, διότι σκέφτομαι να βγάλω δίπλωμα Δ κατηγορίας και θέλω να συγκεντρώσω πληροφορίες.
Αν ενδιαφερεσαι για εξωτερικο:

Ζητουν αβερτα οδηγους στη Γερμανια
Οι στανταρ μισθοι ειναι 2.655-2.989 Euro ακαθαριστα το μηνα βασικος μισθος για 40 ώρες την εβδομάδα, επιπλεον καθαρα 700-1000 ευρω δωρο χριστουγεννων + καθαρα 750 ευρω επίδομα άδειας.

Αν εισαι ανυπαντρος και δεν εχεις παιδια, ο καθαρος μισθος ειναι περιπου 2000 ευρω το μηνα.
Αν παντρευτεις και κανεις παιδια ο καθαρος μισθος κυμαινεται απο 2400 με 2700 ευρω το μηνα (εξαρταται απο το κρατιδιο) + 219 ευρω επίδομα τεκνων για καθε σου παιδι τον μηνα

Με λιγα λογια βρισκεις μια μπαμπατσικη γερμανιδα, κανεις 2 παιδακια και καθαρισες


Was verdient ein Busfahrer im Linienverkehr?​

Das Busfahrer-Gehalt hängt von der Dauer der Betriebszugehörigkeit ab. Bei einer 40-Stunden-Woche liegt das Standardgehalt eines Busfahrers im Linienverkehr zwischen 2.655 und 2.989 Euro im Monat. Hierzu kommen noch Zuschläge zum Verdienst für jede Überstunde sowie Samstags-, Sonn- und Feiertagsarbeit. Dafür zahlt die Schillinggruppe einen überdurchschnittlichen Stundenlohn von 20,16 Euro – und das unabhängig davon, wie lange man als Busfahrer dem Betrieb angehört. Zusätzlich zum Standardgehalt zahlt die Schillinggruppe für alle Busfahrer ein Weihnachtsgeld zwischen 700 und 1.000 Euro sowie ein Urlaubsgeld zwischen 675 und 750 Euro, abhängig von der Betriebszugehörigkeit.
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.493
Like
21.861
Πόντοι
5.006
Adr κανενας δεν εχει?
Διπλωμα πιστοποιησης για επικινδυνα φορτια ειναι αυτο..
Καυσιμα,δυναμιτες,νοσοκομειακα αποβλητα κλπ κλπ...
τοτε που κουβαλουσες σκατα, χρειαζοτανε adr?
:think:
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
Αν ενδιαφερεσαι για εξωτερικο:

Ζητουν αβερτα οδηγους στη Γερμανια
Οι στανταρ μισθοι ειναι 2.655-2.989 Euro ακαθαριστα το μηνα βασικος μισθος για 40 ώρες την εβδομάδα, επιπλεον καθαρα 700-1000 ευρω δωρο χριστουγεννων + καθαρα 750 ευρω επίδομα άδειας.

Αν εισαι ανυπαντρος και δεν εχεις παιδια, ο καθαρος μισθος ειναι περιπου 2000 ευρω το μηνα.
Αν παντρευτεις και κανεις παιδια ο καθαρος μισθος κυμαινεται απο 2400 με 2700 ευρω το μηνα (εξαρταται απο το κρατιδιο) + 219 ευρω επίδομα τεκνων για καθε σου παιδι τον μηνα

Με λιγα λογια βρισκεις μια μπαμπατσικη γερμανιδα, κανεις 2 παιδακια και καθαρισες


Was verdient ein Busfahrer im Linienverkehr?​

Das Busfahrer-Gehalt hängt von der Dauer der Betriebszugehörigkeit ab. Bei einer 40-Stunden-Woche liegt das Standardgehalt eines Busfahrers im Linienverkehr zwischen 2.655 und 2.989 Euro im Monat. Hierzu kommen noch Zuschläge zum Verdienst für jede Überstunde sowie Samstags-, Sonn- und Feiertagsarbeit. Dafür zahlt die Schillinggruppe einen überdurchschnittlichen Stundenlohn von 20,16 Euro – und das unabhängig davon, wie lange man als Busfahrer dem Betrieb angehört. Zusätzlich zum Standardgehalt zahlt die Schillinggruppe für alle Busfahrer ein Weihnachtsgeld zwischen 700 und 1.000 Euro sowie ein Urlaubsgeld zwischen 675 und 750 Euro, abhängig von der Betriebszugehörigkeit.
Και στην Αγγλία ζητάνε οδηγούς Ε' από Ε. Ε με καλά λεφτά από όσο ξέρω.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.299
Κριτικές
1
Like
35.329
Πόντοι
6.256
Προσπάθησα να βαλω φωτο μεσω gov για το νεο διπλωμα και δεν τα καταφερα, ξερει κανεις κανα κολπο ή να παω σε φωτογραφείο
 

Jelly Bean

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.175
Κριτικές
53
Like
6.649
Πόντοι
7.636
Δύσκολα πολύ!!! Αν όμως το ψάχνεις, δεν αποκλείεται!!! Κατά καιρούς προκυρήτουν διαγωνισμούς αλλά σκέψου πως παίρνουν μέρος και οι ήδη συμβασιούχοι, οι οποίοι έχουν 5 + χρόνια προϋπηρεσία στον οικείο Δήμο!!!
Ε ναι τα ξέρω...Γενικά μανίκι μια τέτοια θέση
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom