Νέα

Επαγγελματικό δίπλωμα Δ' κατηγορίας. Πούλμαν και λεωφορείο.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jim28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 94
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.892
Κριτικές
16
Like
14.716
Πόντοι
6.515
Νταλίκα καλυτερα, χωματουργικα, αρχίζουν τα έργα στο ελληνικό και θα χρειαστουν κοσμο
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Οποιος προγραμματιζει μακροχρονια καριερα σαν οδηγος και ειναι στο ξεκινημα, ας λαβει υποψη τους κινδυνους απο τη χρηση αυτοματων οχηματων. Σε καποιες χωρες νομιζω εχουν πολλα φορτηγα αυτοματα, χωρις οδηγο. Αυτο σημαινει σημαντικη απωλεια θεσεων εργασιας.
Βεβαια απο την αλλη ειναι ενα επαγγελμα οπου δεν εχεις ανταγωνισμο απο τον γυναικειο πληθυσμο, που σημαινει μισο ανταγωνισμο παγκοσμιως σε σχεση με αλλα επαγγελματα και αυτο ειναι πολυ καλο
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Είχα γείτονα χιμπαντζή, οδηγός με δική του νταλίκα. Κάποτε που είχε μεθυσει μου είπε τον πόνο του, είχε κάνει ένα πιθηκακι εξώγαμο στην Βουλγαρία, και το είχε και φωτογραφία παναθεμα τον, ίδιος αυτός διαιωνησε το ελληνικό DNA....
 
OP
OP
jim28

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.947
Κριτικές
27
Like
2.372
Πόντοι
6.955
Κανεις τετοια αλλαγη επειδη το θελεις/σου αρεσει η αναγκαστικα επειδη δε βρισκεις δουλεια γραφειου;
Δεν βρίσκω δουλεία γραφείου, απλά.
100χιλ με μηχανή, που ταξιδεψες?
9 χρόνια πήγαινε ελα δουλειά σπίτι και προσωπικές μετακινήσεις.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.728
Πόντοι
2.356
Είμαι οδηγις 30 χρόνια μόνο λεωφορείο τα τελευταία 8 δουλεύω Βιέννη σε αστική συγκοινωνία μισθός 2000 αλλά θέλει γερμανικα
Κάτι άσχετο να ρωτήσω. Τα 2000 ευρώ στη Βιέννη είναι αρκετά για να ζήσει κανείς αξιοπρεπώς; Έχω την εντύπωση ότι εκεί όλα είναι ακριβά. Σόρρυ για το άσχετο.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.728
Πόντοι
2.356
Γράφεις:
Τραπεζικός υπάλληλος και λίγο ως εργάτης σε εργασίες συντήρησης σκαφών (όπου τα πήγα θαυμάσια!). Πτυχίο μεταπτυχιακό αγγλικά.....μην νομίζεις όμως πως το γεγονός ότι έκανα δουλεία γραφείου με καθιστά ακατάλληλο για άλλες δουλειές, εμένα τουλάχιστον.

Σόρρυ αλλά με αυτά τα προσόντα μάλλον κάτι λάθος κάνεις και δεν βρίσκεις εργασία. Ειδικά τα αγγλικά είναι τρελό προσόν και το γεγονός ότι έχεις μεταπτυχιακό σε βοηθάει. Νομίζω δεν αξίζει να πας για οδηγός ΕΚΤΟΣ αν σου αρέσει και θες να το δεις.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Γράφεις:
Τραπεζικός υπάλληλος και λίγο ως εργάτης σε εργασίες συντήρησης σκαφών (όπου τα πήγα θαυμάσια!). Πτυχίο μεταπτυχιακό αγγλικά.....μην νομίζεις όμως πως το γεγονός ότι έκανα δουλεία γραφείου με καθιστά ακατάλληλο για άλλες δουλειές, εμένα τουλάχιστον.

Σόρρυ αλλά με αυτά τα προσόντα μάλλον κάτι λάθος κάνεις και δεν βρίσκεις εργασία. Ειδικά τα αγγλικά είναι τρελό προσόν και το γεγονός ότι έχεις μεταπτυχιακό σε βοηθάει. Νομίζω δεν αξίζει να πας για οδηγός ΕΚΤΟΣ αν σου αρέσει και θες να το δεις.
Το μεγαλο προβλημα για τους τραπεζικους ειναι οτι εφυγαν πολλοι με εθελουσιες ολα αυτα τα χρονια, πολλοι εκ των οποιων ειναι εργασιακα ενεργοι και αυτο εκτινασσει τον ανταγωνισμο στα παραεμφερη επαγγελματα στα υψη. Συν ολους τους νεους που βγαινουν απο πισω και ειναι ορεξατοι για δουλεια και καριερα. Συν το γεγονος οτι ο κλαδος εχει παρα πολλες γυναικες (σχεδον ολες οι γυναικες θα ηθελαν να δουλεψουν σε τραπεζα) με αποτελεσμα τα πραγματα να ειναι πολυ σκουρα για αντρα τραπεζικο. Επισης, οι τραπεζες γενικα δεν προσλαμβανουν πολυ κοσμο, μονο καποιες σποραδικες προσληψεις πολλες εκ των οποιων με μεσο η με τρελη ειδικευση, πχ προγραμματιστες σε συγκεκριμενες γλωσσες.
Παιζει να ειναι ο δυσκολοτερος κλαδος για να βρεις δουλεια σημερα στην Ελλαδα αν εισαι πανω απο 40-45.
Κατανοω τον φιλο και ισως η κινηση που κανει να του βγει σε καλο.
Ισως θα ηταν καλυτερα να ψαχτει γυρω απο τις συντηρησεις σκαφων που εχει εμπειρια, γιατι εκει εχει πολυ ψωμι
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.461
Κριτικές
2
Like
5.728
Πόντοι
2.356
Το μεγαλο προβλημα για τους τραπεζικους ειναι οτι εφυγαν πολλοι με εθελουσιες ολα αυτα τα χρονια, πολλοι εκ των οποιων ειναι εργασιακα ενεργοι και αυτο εκτινασσει τον ανταγωνισμο στα παραεμφερη επαγγελματα στα υψη. Συν ολους τους νεους που βγαινουν απο πισω και ειναι ορεξατοι για δουλεια και καριερα. Συν το γεγονος οτι ο κλαδος εχει παρα πολλες γυναικες (σχεδον ολες οι γυναικες θα ηθελαν να δουλεψουν σε τραπεζα) με αποτελεσμα τα πραγματα να ειναι πολυ σκουρα για αντρα τραπεζικο. Επισης, οι τραπεζες γενικα δεν προσλαμβανουν πολυ κοσμο, μονο καποιες σποραδικες προσληψεις πολλες εκ των οποιων με μεσο η με τρελη ειδικευση, πχ προγραμματιστες σε συγκεκριμενες γλωσσες.
Παιζει να ειναι ο δυσκολοτερος κλαδος για να βρεις δουλεια σημερα στην Ελλαδα αν εισαι πανω απο 40-45.
Κατανοω τον φιλο και ισως η κινηση που κανει να του βγει σε καλο.
Ισως θα ηταν καλυτερα να ψαχτει γυρω απο τις συντηρησεις σκαφων που εχει εμπειρια, γιατι εκει εχει πολυ ψωμι
Καλά, δεν είπαμε να ψάχνει μόνο τραπεζικός αλλά οδηγός είναι λίγο σκότωμα. Αν το έχει με τα τεχνικά, δε ξέρω τι ηλικία έχει, ας πάει κάπου προς τα εκεί.
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.177
Κριτικές
18
Like
3.550
Πόντοι
1.446
Τραπεζικός υπάλληλος και λίγο ως εργάτης σε εργασίες συντήρησης σκαφών (όπου τα πήγα θαυμάσια!). Πτυχίο μεταπτυχιακό αγγλικά.....μην νομίζεις όμως πως το γεγονός ότι έκανα δουλεία γραφείου με καθιστά ακατάλληλο για άλλες δουλειές, εμένα τουλάχιστον.
Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν για πολλά (σε άσχετους τομείς και αντικείμενα μεταξύ τους), εσύ μάλλον σε αυτή την κατηγορία ανήκεις...
Σχετικά με αυτό που ρωτάς θα σου παραθέσω την εμπειρία φίλου μου, που δεν ανέλαβε τον γερανό του πατέρα του, για δικούς του λόγους (και δεν του άρεσε και δεν έκανε για αυτό) καιο πατέρας του ξέροντας ότι ο γιος του είναι δραστήριος :jerking2:, πήρε την πρωτοβουλία και του έβγαλε επαγγελματικό δίπλωμα για νταλίκα (απλώς λαδώνεις τον δάσκαλο και αυτός τους ελεγκτές του υπουργείο εννοείται). Στις εξετάσεις απλώς του είπαν να ανέβει στο φορτηγό και να κατέβει, όπως μου είπε ο ίδιος...
Όπου πήγε για να ζητήσει δουλειά με βάση το δίπλωμα αυτό, του ζητούσαν προϋπηρεσία, την οποία δεν είχε... Ποιος να πάρει έναν 35 χρονών σαν οδηγό νταλίκας που δεν είχε προϋπηρεσία στο αντικείμενο αυτό;
Ο φίλος μου μου είπε ότι ο πατέρας του επέμενε να του βγάλει το δίπλωμα για την υποτιθέμενη επαγγελματική του εξειδίκευση...
Βέβαια σε λίγο καιρό "έχασε" το δίπλωμα αυτό, αφού έχει συχνή σχετικά ανανέωση και τα παράβολα είναι σχετικά υψηλά (τα οποία δεν είχε νόημα να πληρώνει, αφού δεν έβρισκε δουλειά)...
 

GREECE_1981

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
93
Like
333
Πόντοι
20
250.000 ΧΛΜ με αυτοκίνητο και πάνω από 100.000 ΧΛΜ με μηχανή. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η δεξιότητα αποκτιέται με την εμπειρία . Μια και είσαι οδηγός απο ότι φαίνεται πες μου την γνώμη μου διότι θα μου είναι χρήσιμη. Αυτό που έχω αποφασίσει είναι πως το Γ κατηγορίας δεν με αφορά διότι όσο κι αν γοητεύει η οδήγηση φορτηγού δεν είμαι διατεθιμένος να κουβαλάω με χέρια φορτία.
Έχεις εντύπωση πως 250.000χλμ κ 100 με μηχανή έχουν σημασία; Έχω πάνω από 1.300.000 και κάθε μέρα μαθαίνω. Κ οδηγάω από 12 όντας από χωριό. Τρακτέρ με πλατφόρμες φορτωμένες κλούβες κτλ, φορτηγό με άνθρωπο δίπλα να λέει κ να λέει κ να λέει. Κ ακόμα μαθαίνω.
Αν δε θες να κουβαλάς βάρη με τα χέρια, κάνε εικονα να κάθεσαι στο κάθισμα, να κοιτάς το μεσαίο καθρέφτη κ να βλέπεις 50 ψυχές. Κ εσύ να είσαι υπεύθυνος να φτάσουν σωες. Φίλε εγώ προσωπικά ΜΙΑ φορά έκατσα σε κάθισμα ΑΔΕΙΟΥ λεωφορείου κ ΔΕΝ ξαναεκατσα.
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
Έχεις εντύπωση πως 250.000χλμ κ 100 με μηχανή έχουν σημασία; Έχω πάνω από 1.300.000 και κάθε μέρα μαθαίνω. Κ οδηγάω από 12 όντας από χωριό. Τρακτέρ με πλατφόρμες φορτωμένες κλούβες κτλ, φορτηγό με άνθρωπο δίπλα να λέει κ να λέει κ να λέει. Κ ακόμα μαθαίνω.
Αν δε θες να κουβαλάς βάρη με τα χέρια, κάνε εικονα να κάθεσαι στο κάθισμα, να κοιτάς το μεσαίο καθρέφτη κ να βλέπεις 50 ψυχές. Κ εσύ να είσαι υπεύθυνος να φτάσουν σωες. Φίλε εγώ προσωπικά ΜΙΑ φορά έκατσα σε κάθισμα ΑΔΕΙΟΥ λεωφορείου κ ΔΕΝ ξαναεκατσα.
Στο αρθρωτό (φυσαρμόνικα)στο 703 είχα μέσα 150 "ψυχές" τη δεκαετία του 2000 που έβριζαν και καταριόνταν ,εμένα, τη μανούλα μου, τον πατέρα μου, όλο μου το είναι, 12 γενιές πίσω και 14 επόμενες!!! Μόνο και μόνο επειδή ο προγραμματισμός της εταιρείας έλεγε πως έπρεπε να κάνω 1 ώρα και 15' ένα δρομολόγιο που ακόμα και Κυριακή ξημέρωμα χρειαζόσουν 2 ώρες!!! :cheesy::cheesy::cheesy:
 

Driver1981

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Απρ 2022
Μηνύματα
2.039
Like
6.614
Πόντοι
1.056
Στο αρθρωτό (φυσαρμόνικα)στο 703 είχα μέσα 150 "ψυχές" τη δεκαετία του 2000 που έβριζαν και καταριόνταν ,εμένα, τη μανούλα μου, τον πατέρα μου, όλο μου το είναι, 12 γενιές πίσω και 14 επόμενες!!! Μόνο και μόνο επειδή ο προγραμματισμός της εταιρείας έλεγε πως έπρεπε να κάνω 1 ώρα και 15' ένα δρομολόγιο που ακόμα και Κυριακή ξημέρωμα χρειαζόσουν 2 ώρες!!! :cheesy::cheesy::cheesy:
Πωπω τι μου θυμισες, συνέχεια το έπαιρνα αυτό 2000-2002 που ειμουν φαντάρος αλλά δεν θυμάμαι από ποια περιοχή... Πειραιά?
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
Πωπω τι μου θυμισες, συνέχεια το έπαιρνα αυτό 2000-2002 που ειμουν φαντάρος αλλά δεν θυμάμαι από ποια περιοχή... Πειραιά?
Από Άγιο Διονύση Πειραιά, μέχρι Αγ. Ελευθέριο Πατήσια, μέσω Θηβών!!!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Στο αρθρωτό (φυσαρμόνικα)στο 703 είχα μέσα 150 "ψυχές" τη δεκαετία του 2000 που έβριζαν και καταριόνταν ,εμένα, τη μανούλα μου, τον πατέρα μου, όλο μου το είναι, 12 γενιές πίσω και 14 επόμενες!!! Μόνο και μόνο επειδή ο προγραμματισμός της εταιρείας έλεγε πως έπρεπε να κάνω 1 ώρα και 15' ένα δρομολόγιο που ακόμα και Κυριακή ξημέρωμα χρειαζόσουν 2 ώρες!!! :cheesy::cheesy::cheesy:

Κατ εμε φυσαρμονικες δεν επρεπε απλα να υπαρχουν στους δρομους. Καλυτερα να εβαζαν διωοροφα λεωφορεια στη θεση τους, οπως στο Λονδινο. Πιστευεις κατι τετεοιο ειναι εφικτο; Αν ναι, θα αλλαζαν εντελως προς το καλυτερο οι συγκοινωνιες σε Αθηνα Θεσσαλονικη αλλα και σε αλλες πολεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: jim28

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
Κατ εμε φυσαρμονικες δεν επρεπε απλα να υπαρχουν στους δρομους. Καλυτερα να εβαζαν διωοροφα λεωφορεια στη θεση τους, οπως στο Λονδινο. Πιστευεις κατι τετεοιο ειναι εφικτο; Αν ναι, θα αλλαζαν εντελως προς το καλυτερο οι συγκοινωνιες σε Αθηνα Θεσσαλονικη αλλα και σε αλλες πολεις
Έγινε το πείραμα και απέτυχε αδερφέ!!! Κανείς δεν ήθελε να ανέβει στον επάνω όροφο!!! Εδώ δεν κάνουν χώρο για να μπουν οι επόμενοι μέσα!!! Δε φταίνε οι νταλίκες!!! Η κακή νοοτροπία φταίει!!! Παρκαρισμένα ΙΧ παντού, παράνομα, καμιά αστυνόμευση καμιά βοήθεια προς τα ΜΜΜ, πρόχειρος προγραμματισμός από τη μαμά εταιρεία, ελλιπής εκπαίδευση στους οδηγούς (όχι οδηγική), ελλιπής υποστήριξη στα Λ/Φ (γερανοί κλπ) Μου είχε τύχει να έχω κλείσει την πλ. Εξαρχείων 25' επειδή κάποιος είχε διπλοπαρκάρει επάνω στη στροφή πατώντας τα πορτοκαλί κολωνάκια και ο γερανός (του ΟΑΣΑ με συνοδό τροχαία) είχε αποκλειστεί στη Μεσογείων. Ο δεύτερος ήταν Πειραιά!!! Επίσης οι επιβάτες καλούνται να πληρώσουν εισιτήριο για υπηρεσία που ΔΕΝ λαμβάνουν και όπου τη λαμβάνουν (υπάρχουν κι αυτά) δε θέλουν να πληρώσουν!!! Από όπου κι αν το πιάσεις βρωμάει!!! Ριγμένος πάντα ο πολίτης, ο φτωχός, ο μεροκαματιάρης!!! Πίστεψέ με και οι οδηγοί των Λ/Φ απλοί άνθρωποι είναι!!! Υπάρχουν και μουνόπανα αλλά εισπράτουν όλη την οργή του κόσμου επειδή είναι μπροστινοί!!! Η εταιρεία πουθενά!!!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Έγινε το πείραμα και απέτυχε αδερφέ!!! Κανείς δεν ήθελε να ανέβει στον επάνω όροφο!!!
Ποτε εγινε αυτο; Αθηνα;
Μου φαινεται παραξενο, ειδικα για τους νεους. Μια διαδρομη στον επανω οροφο ειναι πολυ πιο απολαυστικη λογω θεας και μεγαλυτερης ανεσης. Εγω στο Λονδινο 9 στις 10 φορες στον επανω οροφο καθομουν και απολαμβανα τη θεα της διαδρομης
 

kafearkoudas

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
4.112
Κριτικές
26
Like
17.835
Πόντοι
4.496
Ποτε εγινε αυτο; Αθηνα;
Μου φαινεται παραξενο, ειδικα για τους νεους. Μια διαδρομη στον επανω οροφο ειναι πολυ πιο απολαυστικη λογω θεας και μεγαλυτερης ανεσης. Εγω στο Λονδινο 9 στις 10 φορες στον επανω οροφο καθομουν και απολαμβανα τη θεα της διαδρομης
Δεκαετία '80
Screenshot_20220917_191520.jpg
Screenshot_20220917_191506.jpg
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Φίλε καφεαρκουδα που το θυμήθηκες το 703 που περνάει την θηβων (το περνω κάποιες φορές .Και αργεί ).Να είσαι καλά .Φίλε τζιμ σου εύχομαι το καλύτερο αν έχεισ δίπλωμα αυτης της κατηγορίας δώσε και σε δήμους (σε καταλαβαίνω δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω .)Να είσαι καλά .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom