Νέα

Ενοικιασμένο αυτοκίνητο απο την goldcar. Τί ισχύει σε περίπτωση ζημιάς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα urlauber
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27
  • Εμφανίσεις 2K
  • Ετικέτες
    αυτοκίνητα
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Νοικασα ενα αμαξι απο την goldcar. Χθες διαπιστωσα πως εχει δημιουργηθει μια τρυπουλα (τερμα δεξια κατω) στο παρμπριζ ,πιθανως απο καποιο πετραδακι απο καποιο αλλο οχημα ή υπηρχε η τρυπουλα οταν το παρελαβα και δεν την ειχα δει γιατι ηταν νυχτα.
Η τρυπουλα ειναι περιπου 1,5 cm. Αυτο το λεω γιατι ξερω πως κατω απο 5 cm δεν εχει ο ενοικιαστης του αυτοκινητου επιπτωσεις . Αλλα αυτο εκτος απο το αμαξωμα ισχυει και για τα παραθυρα?

Επισης δεν εχω κανει καποια εξτρα ασφαλεια κ διαθετω μόνο αυτες που καλυπτει ο νόμος. Διαθετω ομως μια δωρεαν ασφαλεια ζημιών CDW που μου την παρεχει δωρεαν η εφαρμογή που εκανα την κράτηση.
Η ασφαλεια CDW νομιζω ομως πως δεν καλυπτει και τα τζάμια.

Δεν βρηκα αναλυτικες πληροφοριες στο ιντερνετ.


Ποιος απο την τεχνικη υπηρεσια του bou γνωριζει κατι να μας πει?
Να πηγαινω κανονικα στις πουτανες ή να κρατησω τα λεφτα μου γιατι θα μου χρειαστουν για την ζημιά?

20211224_081250.jpg
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
κρατα καλυτερα τα χρηματα σου μεχρι να παραδωσεις το αυτοκινητο (και να ευχεσαι να μην δει την τρυπουλα ο υπαλληλος που θα το παραλαβει)

η μικτη ασφαλεια cdw των νοικιαρικων συνηθως δεν καλυπτει ζημιες σε ελαστικα, τζαμια και εσωτερικο των αυτοκινητων
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.691
Κριτικές
183
Like
43.796
Πόντοι
21.896
Παρέδωσε το νύχτα κ εσυ κ ζητά closed invoice άμεσα με την παράδοση
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.145
Like
50.879
Πόντοι
12.756
δυστυχως εσυ πληρωνεις την ζημια..
 

taxidiaris

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
681
Κριτικές
20
Like
310
Πόντοι
5.785
Η cdw καλυπτει ζημιες απο 600€ κ πανω. Δλδ αν η ζημια ειναι 1000€ η ασφαλεια πληρωνει τα 400€ κ εσυ τα 600€. Δεν καλυπτει ζημιες στο κατω μερος του αμαξωματος, καθρεφτες και κεραια συνηθως. Η ασφαλεια fdw σου παρεχει πληρη απαλλαγη απο ζημιες. Λογικα θα σου πουν να καλυψεις τη ζημια. Στη θεση σου θα ρωτουσα σε μια carglass το κοστος για να εχω μια ιδεα
 

spyros21athens

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2015
Μηνύματα
362
Like
896
Πόντοι
81
Αφού το παρέλαβες βράδυ κάνε τη δουλεια βράδυ...Πήγαινε στις ρυθμίσεις του κινητού και αλλαξε ημερομηνία και ώρα...βάλε την ημερομηνία και ώρα που το παρέλαβες...μετά τράβηξε όλο το αμάξι φωτό συν ότι χτυπήματα γρατσουνιές έχει...όταν έρθει η ώρα να το ελέγξουν εσύ θα έχεις τις φωτό στο κινητό....το έχω κάνει και δούλεψε
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Αφού το παρέλαβες βράδυ κάνε τη δουλεια βράδυ...Πήγαινε στις ρυθμίσεις του κινητού και αλλαξε ημερομηνία και ώρα...βάλε την ημερομηνία και ώρα που το παρέλαβες...μετά τράβηξε όλο το αμάξι φωτό συν ότι χτυπήματα γρατσουνιές έχει...όταν έρθει η ώρα να το ελέγξουν εσύ θα έχεις τις φωτό στο κινητό....το έχω κάνει και δούλεψε
Στο συμβολαιο γραφει ξεκαθαρα πως φευγοντας απο κει αποδεχεσαι τις ζημιες που θα καταγραφουν κατα την επιστροφη. Υπεγραψα ,το πηρα, εφυγα.
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Επικοινωνησα ανώνυμα με την Goldcar.

Την ζημιά την χρεώνομαι εγω ,φταιω δεν φταιω.
Την ζημια την χρεωνομαι στο ανωτερο δυνατο ποσόν για πληρες παρμπριζ, δλδ 400€. Ισχυει τιμοκαταλογος.
Δλδ, παρολο που η τρυπουλα ειναι 1,5cm ,θεωρητικα μπορει να μεγαλωσει εως στο τέλος να σπασει. Οποτε σου χρεωνουν ΟΛΟΚΛΗΡΟ παρμπρίζ κ μια χαρά.

Πηρα τηλεφωνο carglass, 78€ καλυψη με ρητινη
Πηρα τηλεφωνο σε ιδιωτη, κανα 50€ καλυψη με ρητινη.

Το αφηνω σε ακινησια μεχρι την δευτερα, δεν εχω να παω καπου οπωσδηποτε.
Γκαντεμιά

Ειναι να μη σου τυχει τελευταια στιγμή
 
  • Λύπη
Αντιδράσεις: 968

spyros21athens

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2015
Μηνύματα
362
Like
896
Πόντοι
81
Στο συμβολαιο γραφει ξεκαθαρα πως φευγοντας απο κει αποδεχεσαι τις ζημιες που θα καταγραφουν κατα την επιστροφη. Υπεγραψα ,το πηρα, εφυγα.
δηλαδή το αμάξι είναι χαρτί ? Δεν έχει κάποιο πεδίο στο συμβόλαιο που να αναφέρει τις ήδη υπάρχουσες ζημιές ??
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.883
Πόντοι
3.846
Άλλη φορά να πάρεις ανεξάρτητη ασφάλεια για ενοικιαζόμενα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
60-70€ τον χρόνο θέλει και καλύπτει όλη την Ευρώπη.
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Άλλη φορά να πάρεις ανεξάρτητη ασφάλεια για ενοικιαζόμενα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
60-70€ τον χρόνο θέλει και καλύπτει όλη την Ευρώπη.
Καλο αυτο, θα ρωτησω τον ασφαλιστη μου , δεν το ξερα
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
δηλαδή το αμάξι είναι χαρτί ? Δεν έχει κάποιο πεδίο στο συμβόλαιο που να αναφέρει τις ήδη υπάρχουσες ζημιές ??
Υπαρχει ενα χαρτι που σημειωνει ο πελατης τις ζημιες κατα τον οπτικο ελεγχο κ πρέπει να το δηλωσει αμέσως
Αν πχ σου πουν προφορικα πως ολα ειναι οκ
αλλα υπαρχει ενα χτυπημα και φυγεις χωρις να το δηλωσεις, το επιβαρυνεσαι.
 

spyros21athens

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2015
Μηνύματα
362
Like
896
Πόντοι
81
Υπαρχει ενα χαρτι που σημειωνει ο πελατης τις ζημιες κατα τον οπτικο ελεγχο κ πρέπει να το δηλωσει αμέσως
Αν πχ σου πουν προφορικα πως ολα ειναι οκ
αλλα υπαρχει ενα χτυπημα και φυγεις χωρις να το δηλωσεις, το επιβαρυνεσαι.
Ναι ναι το ξέρω αυτό....απλά επειδή το έκανα πρόσφατα σε ξένη χωρα και έπιασε το είπα μπας και...αλλά η δικιά σου περίπτωση στο μπαρμπιζ δεν αξίζει να το ρισκάρεις όπως εγώ...δίνεις τα 70-80 μπας και γλυτώσεις το 400αρι
 

taxidiaris

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
681
Κριτικές
20
Like
310
Πόντοι
5.785
Γκαντεμια.. ζητα να το κρατησεις μια μερα ακομα και αντε στον ιδιωτη να στο φτιαξει :-)
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.305
Κριτικές
1
Like
35.336
Πόντοι
6.256
Νοικασα ενα αμαξι απο την goldcar. Χθες διαπιστωσα πως εχει δημιουργηθει μια τρυπουλα (τερμα δεξια κατω) στο παρμπριζ ,πιθανως απο καποιο πετραδακι απο καποιο αλλο οχημα ή υπηρχε η τρυπουλα οταν το παρελαβα και δεν την ειχα δει γιατι ηταν νυχτα.
Η τρυπουλα ειναι περιπου 1,5 cm. Αυτο το λεω γιατι ξερω πως κατω απο 5 cm δεν εχει ο ενοικιαστης του αυτοκινητου επιπτωσεις . Αλλα αυτο εκτος απο το αμαξωμα ισχυει και για τα παραθυρα?

Επισης δεν εχω κανει καποια εξτρα ασφαλεια κ διαθετω μόνο αυτες που καλυπτει ο νόμος. Διαθετω ομως μια δωρεαν ασφαλεια ζημιών CDW που μου την παρεχει δωρεαν η εφαρμογή που εκανα την κράτηση.
Η ασφαλεια CDW νομιζω ομως πως δεν καλυπτει και τα τζάμια.

Δεν βρηκα αναλυτικες πληροφοριες στο ιντερνετ.


Ποιος απο την τεχνικη υπηρεσια του bou γνωριζει κατι να μας πει?
Να πηγαινω κανονικα στις πουτανες ή να κρατησω τα λεφτα μου γιατι θα μου χρειαστουν για την ζημιά?

20211224_081250.jpg
Low cost η gold car που σημαινει οτι χρεωνουν ακριβα τις ζημιες,
Τζαμια δεν καλυπτονται απο ασφαλειες ομως αναλογα απο τους ορους καθε εταιρειας .

Πριν την παραδοση φροντισε να ειναι βρεγμενο το παρπριζ ετσι ισως κρυφτει η ρωγμη
 

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.046
Κριτικές
63
Like
17.942
Πόντοι
17.785
Νοικασα ενα αμαξι απο την goldcar. Χθες διαπιστωσα πως εχει δημιουργηθει μια τρυπουλα (τερμα δεξια κατω) στο παρμπριζ ,πιθανως απο καποιο πετραδακι απο καποιο αλλο οχημα ή υπηρχε η τρυπουλα οταν το παρελαβα και δεν την ειχα δει γιατι ηταν νυχτα.
Η τρυπουλα ειναι περιπου 1,5 cm. Αυτο το λεω γιατι ξερω πως κατω απο 5 cm δεν εχει ο ενοικιαστης του αυτοκινητου επιπτωσεις . Αλλα αυτο εκτος απο το αμαξωμα ισχυει και για τα παραθυρα?

Επισης δεν εχω κανει καποια εξτρα ασφαλεια κ διαθετω μόνο αυτες που καλυπτει ο νόμος. Διαθετω ομως μια δωρεαν ασφαλεια ζημιών CDW που μου την παρεχει δωρεαν η εφαρμογή που εκανα την κράτηση.
Η ασφαλεια CDW νομιζω ομως πως δεν καλυπτει και τα τζάμια.

Δεν βρηκα αναλυτικες πληροφοριες στο ιντερνετ.


Ποιος απο την τεχνικη υπηρεσια του bou γνωριζει κατι να μας πει?
Να πηγαινω κανονικα στις πουτανες ή να κρατησω τα λεφτα μου γιατι θα μου χρειαστουν για την ζημιά?

20211224_081250.jpg
Είμαι πρωην εργαζόμενος στο μαγαζί αυτό. Λοιπόν αν δεν πλήρωσες πλήρη ασφάλεια το κόστος είναι 250 ευρώ. Αν μπορέσεις φτιάχτο σε καμιά Carglass, θα σου έρθει πιο φθηνά. Τρίτη επιλογή λάδωσε αυτόν που θα στο τσεκάρει κανα 50αρι για να κάνει τα στραβά μάτια.

Αυτά.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.305
Κριτικές
1
Like
35.336
Πόντοι
6.256
Είμαι πρωην εργαζόμενος στο μαγαζί αυτό. Λοιπόν αν δεν πλήρωσες πλήρη ασφάλεια το κόστος είναι 250 ευρώ. Αν μπορέσεις φτιάχτο σε καμιά Carglass, θα σου έρθει πιο φθηνά. Τρίτη επιλογή λάδωσε αυτόν που θα στο τσεκάρει κανα 50αρι για να κάνει τα στραβά μάτια.

Αυτά.
Αν το φτιαξει μονος του καλυτερα να παει σε κανα μπαρμπα μήτσο με χωρις αποδειξη κλπ.
Καρ γκλας και φιλης εχουν γινει πανακριβοι.
Σε μικρο αμαξι το μπροστινο τζαμι κανει 170 ευρω περιπου χωρις αποδειξη.
Αν εβαζε μια καλη φωτο ο φιλος θα κριναμε καλυτερα την κατασταση
 
  • Like
Αντιδράσεις: srek7

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.046
Κριτικές
63
Like
17.942
Πόντοι
17.785
Αν το φτιαξει μονος του καλυτερα να παει σε κανα μπαρμπα μήτσο με χωρις αποδειξη κλπ.
Καρ γκλας και φιλης εχουν γινει πανακριβοι.
Σε μικρο αμαξι το μπροστινο τζαμι κανει 170 ευρω περιπου χωρις αποδειξη.
Αν εβαζε μια καλη φωτο ο φιλος θα κριναμε καλυτερα την κατασταση
Αν βρει μαγαζί ανοιχτο τέτοιες μέρες! Στη goldcar, πελάτες σαν το παλικάρι είναι καθημερινότητα. Κανονικά δεν σου επιτρέπουν να βάλεις χέρι στο αμαξι, διότι είναι ιδιοκτησία τους. Αν αντιληφθούν ότι άλλαξες ή επισκευασες κάτι θα σε χρεώσουν πάλι . Η εγγύηση δεν απελευθερώνεται αμέσως.
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Είμαι πρωην εργαζόμενος στο μαγαζί αυτό. Λοιπόν αν δεν πλήρωσες πλήρη ασφάλεια το κόστος είναι 250 ευρώ. Αν μπορέσεις φτιάχτο σε καμιά Carglass, θα σου έρθει πιο φθηνά. Τρίτη επιλογή λάδωσε αυτόν που θα στο τσεκάρει κανα 50αρι για να κάνει τα στραβά μάτια.

Αυτά.
Ευχαριστω φιλε.

1-Στο τηλεφωνο ο υπαλληλος μου ειπε πως βασει ταριφας ειναι 400€ (ισως να ειναι 250€ οπως γραφεις)
2-Καλυτερα να το φτιαξω την δευτερα ,μου ειπαν κανα 50ρικο κ να τελειωνω
3-Το να λαδωσω υπαλληλο ,δεν ειναι εγγυημενο ,τελευταια στιγμη ,το αεροπλανο να φευγει σε λιγο, κατι να στραβωσει,

Συμφερει η επιλογη 2, ετσι νομιζω
 
OP
OP
urlauber

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.704
Κριτικές
1
Like
4.482
Πόντοι
1.706
Αν βρει μαγαζί ανοιχτο τέτοιες μέρες! Στη goldcar, πελάτες σαν το παλικάρι είναι καθημερινότητα. Κανονικά δεν σου επιτρέπουν να βάλεις χέρι στο αμαξι, διότι είναι ιδιοκτησία τους. Αν αντιληφθούν ότι άλλαξες ή επισκευασες κάτι θα σε χρεώσουν πάλι . Η εγγύηση δεν απελευθερώνεται αμέσως.
Ακριβως ετσι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom