Νέα

Έμβασμα στο εξωτερικό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pefotismenos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 33
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.791
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
για να σε πληρωσει καποιος απο εξωτερικο με sepa στελνεις απλα το iban της ελληνικης τραπεζας σου η θελει καποια διαδικασια πρωτα με την τραπεζα στην ελλαδα ?
 

Frank DeSimone

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
379
Like
964
Πόντοι
81
μεγαλα ποσα απο Φιντεκ εταιρειες τυπου ρεβολουτ-σημαινει και κινδυνος να παγωσουν τα χρηματα απο μερικες ωρες εωςκαι μερικους..μηνες. Εχουν αυτοματοποιημενους αλγοριθμους για AML και εαν ως πελατης μεχρι τωρα διακινουσες μικρα ποσα και ξαφνικα πας να χωσεις 50-100-150 Κ, κατευθειαν τρως Φριζ ακαουντ. Οποτε πρωτα μιλας με τη διευθυνση εκει -τους εξηγεις και μετα προχωρας. Οχι στα κουτουρου
 

markisiosLOG

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2021
Μηνύματα
171
Κριτικές
40
Like
1.978
Πόντοι
2.391
Ο ασφαλεστερος ολον ειναι μεσω τραπεζας
 

nickobetin

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2010
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
Η revolut δινει καποια καρτα για αγορες στην Ελλαδα. Και αν ναι εχει καποια προμηθεια ή οχι?
 

Le Blanc

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Νοε 2018
Μηνύματα
1.941
Κριτικές
27
Like
4.294
Πόντοι
1.446
για να σε πληρωσει καποιος απο εξωτερικο με sepa στελνεις απλα το iban της ελληνικης τραπεζας σου η θελει καποια διαδικασια πρωτα με την τραπεζα στην ελλαδα ?
Του στέλνεις iban,bic τραπεζας και όνομα δικαιούχου. Τώρα αμα κανεις εξαγωγη που μπλεκονται φορτωτικα πλοιων,εγγραφα,promissory notes και ιστορίες πηγαινε σε τραπεζα που θα πληρωσεις μεν αλλα θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.885
Κριτικές
16
Like
14.707
Πόντοι
6.515
και πως τα μεταφερεις απο την τραπεζα στη wise ρε παιδια?
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.675
Πόντοι
2.606
Western Union ασυζητητί. Εκεί μου είπε ο Νιγηριανός δικηγόρος να του στείλω τα 1000 ευρώ για κάτι έξοδα φακέλου που χρειάζεται για να αποδεσμεύσει την κληρονομιά των 250000 δολαρίων που ο αποθανών από covid-19 μακρινός συγγενής μου με είχε βάλει στην διαθήκη.. Ο συγγενής είχε κάτι φυτείες καφέ έξω από το Λάγος αλλά δεν είχε άλλους συγγενείς.
Μετά με τον ίδιο τρόπο θα μου αποστείλει το ποσό άμεσα.
:zombie: :zombie: :zombie:
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Τι 250.000 ρε τυπε? για πασατέμπο μιλαμε? Εμενα μια απο Συρια μου ειπε οτι εχει 10.000.000 και αν την βοηθησω να τα φερει Ελλαδα θα μου δωσει τα 2. Της ειπα οτι για κατω απο 7 δεν κουνιεμαι και δεν μου ξαναπαντησε. Επρεπε να ζητησω 6.5
:confused: :confused: :confused:
 
Τελευταία τροποποίηση:

PsYcHo_777

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2006
Μηνύματα
2.502
Like
4.201
Πόντοι
456
Απλα η μλκια εδω με τη revo που ειπα και πιο πανω ειναι οτι ειναι ενα κατοσταρι και ισως ειναι καλυτερο απο μεριας διαφανειας και μη πρηξιματων να το ριξεις κατεθυειαν απο online banking διατραπεζικα Και να υποστεις το κοστος.

Αν και εγω προσωπικα θα το εσπαγα σε 20αρια και θα τα εστελνα με revolut.
Ξερω ατομα που παιζουν και με 100ρια με online επιχειρησεις αλλα εδω μιλαμε για personal account και δε ξερω τα implications.
 
OP
OP
P

pefotismenos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2008
Μηνύματα
410
Like
3
Πόντοι
1
Δηλαδη θα εμπιστευοσασταν μεγαλα ποσα της ταξης των 100.000 ευρω σε revo και wise?

Πιστευω μεσω τραπεζας ειναι μονοδρομος για μεγαλα ποσα για να εχει καποιος το κεφαλι του ησυχο, σιγουρα θα παρουν προμηθεια και θα φανε σε συναλλαγμα αφου θα σου δωσουν αναλογια λιρας-ευρω ευνοικη για αυτους. Το θεμα ειναι αν υπαρχει καποιος τροπος να πληρωσεις οσο το δυνατον λιγοτερο, π.χ. online και λιγα ποσα καθε φορα, η ολα μαζι μεσω καταστηματος;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Μιλάς για να σου κάνει θέμα η Ρεβο για 100€? Κατάλαβα καλά;
Γιατί δεν υπάρχει τέτοιο θέμα
Τη δουλεύω εδώ και 6-7 χρόνια σε διαφορετικές χώρες, έχω σπρώξει και δεχτεί μέχρι 1-2.000 (όχι είναι σπουδαία ποσά), αλλά δεν θα σου κάνουν θέμα για τόσα λίγα.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.256
Κριτικές
2
Like
2.039
Πόντοι
216
Η πραγματική ερώτηση, εδώ, είναι ΓΙΑΤΙ να θέλεις να στείλεις εκατό χιλιάρικα με έμβασμα, σε μία μονή συναλλαγή. Είναι ρητορική η ερώτηση, μην τρελαθούμε, αλλά...
σε τέτοια level χρημάτων, απλά όσα μάτια τσεκάρουν συναλλαγές, θα κλειδώσουν πάνω σου. Κυρίως αν δεν είναι μια συναλλαγή που είναι κάτι το συνηθισμένο για το οικονομικό σου προφίλ. Σημείωση, το ίδιο ισχύει ακόμα και αν είναι να λάβεις αυτά τα χρήματα. Οτιδήποτε ξεπερνά το μέσο ετήσιο εισόδημα ενός μέσου υπαλλήλου μιας ανεπτυγμένης χώρας (και 150 χιλιάδες είναι περίπου τρείς φορές το ετήσιο εισόδημα ενός καλοπληρωμένου υπαλλήλου σε ΗΠΑ και Ε.Ε) σε μια συναλλαγή, μεταξύ ιδιωτών και οχι εταιρειών, τραβά ΠΟΛΛΗ προσοχή.
Συμβουλή μου, θα ήταν να σπάσεις το ποσό σε 4-5 τουλάχιστον δόσεις, ιδανικά με διαφορετικό τρόπο για κάθε μία. Και γλυτώνεις τα πολλά βλέμματα, και μειώνεις το ρίσκο να χαθούν όλα τα χρήματα, αν στραβώσει το οτιδήποτε στην πορεία
 
  • Like
Αντιδράσεις: vril

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Η πραγματική ερώτηση, εδώ, είναι ΓΙΑΤΙ να θέλεις να στείλεις εκατό χιλιάρικα με έμβασμα, σε μία μονή συναλλαγή. Είναι ρητορική η ερώτηση, μην τρελαθούμε, αλλά...
σε τέτοια level χρημάτων, απλά όσα μάτια τσεκάρουν συναλλαγές, θα κλειδώσουν πάνω σου. Κυρίως αν δεν είναι μια συναλλαγή που είναι κάτι το συνηθισμένο για το οικονομικό σου προφίλ. Σημείωση, το ίδιο ισχύει ακόμα και αν είναι να λάβεις αυτά τα χρήματα. Οτιδήποτε ξεπερνά το μέσο ετήσιο εισόδημα ενός μέσου υπαλλήλου μιας ανεπτυγμένης χώρας (και 150 χιλιάδες είναι περίπου τρείς φορές το ετήσιο εισόδημα ενός καλοπληρωμένου υπαλλήλου σε ΗΠΑ και Ε.Ε) σε μια συναλλαγή, μεταξύ ιδιωτών και οχι εταιρειών, τραβά ΠΟΛΛΗ προσοχή.
Συμβουλή μου, θα ήταν να σπάσεις το ποσό σε 4-5 τουλάχιστον δόσεις, ιδανικά με διαφορετικό τρόπο για κάθε μία. Και γλυτώνεις τα πολλά βλέμματα, και μειώνεις το ρίσκο να χαθούν όλα τα χρήματα, αν στραβώσει το οτιδήποτε στην πορεία
Aυτο με το να σπασεις το ποσο, ειναι γνωστη τεχνικη και το παλι το πιανει το "ρανταρ". Το καλυτερο ειναι να εχεις ετοιμο καποιο δικαιολογητικο εγγραφο που να υποστηριζει το διαφανες και το σκεπτικο της συναλλαγης και εισαι οκ.
 

Wrath_

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2020
Μηνύματα
745
Like
588
Πόντοι
86
Η Revolut είναι 100% αξιόπιστη, έχω σταθερά εδώ και 2 χρόνια σεβαστά πόσα και δεν είχα ποτέ κανένα θέμα.

Για τέτοια πόσα δεδομένα θα σου ζητηθούν documents που να αποδεικνύουν την προέλευση των χρημάτων.

Τη wise προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, οπότε δε γνωρίζω. Έχει πάντως καλή φήμη.

Αν δεις τις ληστρικες ισοτιμίες που δίνουν οι main street banks στην Ελλάδα θα κατανοήσεις αμέσως ότι δεν παίζει αυτή η λύση. Κάνε μια βόλτα σε ΕΤΕ, Eurobank κλπ και θα σου λυθούν οι απορίες.
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Η Revolut είναι 100% αξιόπιστη, έχω σταθερά εδώ και 2 χρόνια σεβαστά πόσα και δεν είχα ποτέ κανένα θέμα.

Για τέτοια πόσα δεδομένα θα σου ζητηθούν documents που να αποδεικνύουν την προέλευση των χρημάτων.

Τη wise προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, οπότε δε γνωρίζω. Έχει πάντως καλή φήμη.

Αν δεις τις ληστρικες ισοτιμίες που δίνουν οι main street banks στην Ελλάδα θα κατανοήσεις αμέσως ότι δεν παίζει αυτή η λύση. Κάνε μια βόλτα σε ΕΤΕ, Eurobank κλπ και θα σου λυθούν οι απορίες.
Δε το συζηταμε οτι οι fintech ειναι για αυτη τη δουλεια.Εξαλλου τους ελεγχους θα τους κανει η καθε τραπεζα, ολοι υποκεινται στους ιδιους κανονισμους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom