Νέα

Ελλάς Γαλλία Συμμαχία ή μήπως Ουτοπία;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 107
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.404
Πόντοι
2.786
Η Τουρκία έχει ήδη ανακηρύξει ΑΟΖ στη Μεσόγειο. Μερικώς. Και πιέζει έντονα την Αίγυπτο και το Λίβανο να οριοθετήσουν μεταξύ τους. Παρόλο που και οι δύο χώρες έχουν συμφωνήσει με Κύπρο. Ενώ πριν μερικούς μήνες ο Αντιπρόεδρος του ΑΚΡ δήλωσε πως έχουν συμφωνήσει με τη Συρία.
Ναι για τους ίδιους λόγους που έκανε και με την Ρωσία. Την Τουρκία την ενδιαφέρει η υφαλοκρυπίδα. Η ΑΟΖ ανακηρύσσεται, η υφαλοκρυπίδα υπάρχει μεταξύ των κρατών. Η ΑΟΖ είναι θαλάσσια έκταση μέσα στην οποία ένα κράτος έχει δικαίωμα έρευνας και εκμετάλλευσης πόρων. Δεν συμπεριλαμβάνεται όμως η υφαλοκρηπίδα σε απόσταση μεγαλύτερη των 200 ναυτικών μιλίων από τις ακτές.

Εξαίρεση είναι οι περιπτώσεις όπου οι ακτογραμμές χωρών απέχουν λιγότερο από 400 μίλια. Στην περίπτωση που οι ΑΟΖ αλληλοεφάπτονται, έγκειται στις χώρες που τις διεκδικούν να ορίσουν από κοινού θαλάσσια σύνορα.

Τεσπα.... μεγάαααααααλη κουβέντα όλο αυτό!
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Ναι για τους ίδιους λόγους που έκανε και με την Ρωσία. Την Τουρκία την ενδιαφέρει η υφαλοκρυπίδα. Η ΑΟΖ ανακηρύσσεται, η υφαλοκρυπίδα υπάρχει μεταξύ των κρατών. Η ΑΟΖ είναι θαλάσσια έκταση μέσα στην οποία ένα κράτος έχει δικαίωμα έρευνας και εκμετάλλευσης πόρων. Δεν συμπεριλαμβάνεται όμως η υφαλοκρηπίδα σε απόσταση μεγαλύτερη των 200 ναυτικών μιλίων από τις ακτές.

Εξαίρεση είναι οι περιπτώσεις όπου οι ακτογραμμές χωρών απέχουν λιγότερο από 400 μίλια. Στην περίπτωση που οι ΑΟΖ αλληλοεφάπτονται, έγκειται στις χώρες που τις διεκδικούν να ορίσουν από κοινού θαλάσσια σύνορα.

Τεσπα.... μεγάαααααααλη κουβέντα όλο αυτό!
Η υφαλοκρηπίδα είναι μέρος της ΑΟΖ. Για να μη γράφω κατεβατά που θα κουράσουν χωρίς λόγο, μια καλή εξήγηση των τεκταινομένων δίνει ο ναύαρχος εδώ.
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
437
Κριτικές
2
Like
770
Πόντοι
81
Μαλλον δεν εχεις αντιληφθει οτι το προβλημα δεν ειναι το κεντρο του Αιγαιου, αλλά η περιοχη νοτια και νοτιοανατολικα της Κρητης.

Αν το θεμα ειναι να κλεισεις το Αιγαιο, μπορεις πολυ απλα να το κηρυξεις "αρχιπελαγος" και να το κλεισεις ολοκληρο. Εχεις τα κοτσια? Οχι βεβαια. Γιατι την επομενη ημερα θα φτασουν οι Ρωσοι ως τα Κυθηρα.
Οσον αφορα την αλιεία, αυτη ειναι προβλημα στις περιοχες των νησιων που γειτνιαζουν με την μικρασιατικη ακτη, όπου ΔΕΝ τιθεται θεμα χωρικων υδατων γιατι οι αποστασεις δεν το επιτρεπουν. Αρα ακυρο το επιχειρημα της αλιείας.
Κάνοντας επέκταση στα 12 μίλια νότια ανατολικά της Κρήτης ακυρώνεται επί της ουσίας το τουρκολιβυκό σύμφωνο .
Σε επίσημο επίπεδο, σχετικά πρόσφατα, ο υπεξ της Ρωσίας Λαβρόφ έχει δηλώσει ότι το δικαίωμα επέκτασης των χωρικών υδάτων της Ελλάδας είναι αναφαιρετο δικαίωμα .
Φαντάζομαι ότι κάποιους διαδρόμους ελεύθερης ναυσιπλοΐας θα προβλέπεται ώστε να μην θίγεται καμμία χώρα .
Το γεγονός ότι τα τουρκικά ψαράδικα έρχονται όλο και πιο κοντά στα ελληνικά νησιά δεν είναι και τόσο αθώο.
Για την Αοζ της Τουρκίας και τις προθέσεις της δες στον ΣΚΑΪ το βιντεάκι .
Το περιβόητο "casus belli" αντίκειται στην χάρτα του ΟΗΕ .
Ελπίζω ότι εκεί είναι το ζουμί της Ελληνογαλλικής συμφωνίας .
Δηλαδή σε πρώτη φάση επέκταση χωρικών υδάτων στην Κρήτη και σιγά σιγά δρομολόγηση και για τα υπόλοιπα
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Χμ ναι. Και ποια ειναι η συνεπεια της παραβίασης του όρου ας πουμε απο την Αιγυπτο? Γιατι καλοι ειναι οι οροι, αλλά να δουμε και τι συνεπειες εχουν οι παραβιασεις τους.
Μπορείς να ακυρώσεις τη συμφωνία οριοθέτησης που τώρα είναι υπέρ της Αιγύπτου. Και μεγάλο μέρος των πιθανών κοιτασμάτων τα παραχωρήσαμε οικειοθελώς. Χωρίς να μας το επιβάλλει κάποιος όρος της UNCLOS.
Μαλλον δεν εχεις αντιληφθει οτι το προβλημα δεν ειναι το κεντρο του Αιγαιου, αλλά η περιοχη νοτια και νοτιοανατολικα της Κρητης.

Αν το θεμα ειναι να κλεισεις το Αιγαιο, μπορεις πολυ απλα να το κηρυξεις "αρχιπελαγος" και να το κλεισεις ολοκληρο. Εχεις τα κοτσια? Οχι βεβαια. Γιατι την επομενη ημερα θα φτασουν οι Ρωσοι ως τα Κυθηρα.
Οσον αφορα την αλιεία, αυτη ειναι προβλημα στις περιοχες των νησιων που γειτνιαζουν με την μικρασιατικη ακτη, όπου ΔΕΝ τιθεται θεμα χωρικων υδατων γιατι οι αποστασεις δεν το επιτρεπουν. Αρα ακυρο το επιχειρημα της αλιείας.
Να το κηρύξεις αρχιπέλαγος δε μπορείς, γιατί στη συζήτησh για την UNCLOS θεωρήθηκε πως χώρες σαν τη δική μας δε μπορούν να χαρακτηριστούν αρχιπέλαγος. Οπότε με βάση το Δίκαιο της Θάλασσας παραμένει πέλαγος. Αν και το προσπαθήσαμε σκληρά, είναι η αλήθεια.
Αλλά και να μπορούσες, υποθετικά, να το κλείσεις, είσαι υποχρεωμένος να αφήσεις διόδους αβλαβούς διέλευσης. Και τώρα που μιλάμε το μεγαλύτερο κομμάτι της ναυσιπλοΐας στο Αιγαίο γίνεται μέσω των χωρικών μας υδάτων. Η επέκταση στα 12 πρακτικά δε θα αλλάξει τίποτα, οπότε ο ντόρος περί κλεισίματος γίνεται για συγκεκριμένο λόγο από τους συνήθεις υπόπτους. ΕΛΙΑΜΕΠ, Ντόκους και σία.....
Η αλιεία είναι πρόβλημα στα δικά μας νερά. Γιατί εμείς έχουμε περιορισμούς πχ από την ΕΕ που δεν παραβιάζουμε, ενώ οι Τούρκοι αδιαφορούν και επίσης οι Τουρκοι ψαρεύουν εδώ και χρόνια στα νερά μας από τη μέσα πλευρά του Αιγαίου, χωρίς να τους ενοχλεί κανείς. Στη Μ. Θάλασσα που το επιχείρησαν, το Λιμενικό των αντιστοίχων χωρών τους αντιμετώπισε με πυρά και είχαν νεκρούς, οπότε σταμάτησαν να παραβιάζουν το όριο εδώ και χρόνια.
 

markisiosLOG

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2021
Μηνύματα
171
Κριτικές
40
Like
1.978
Πόντοι
2.391
Εγω νομιζω ειναι μια καλη κινηση θα μας βγει σε καλο
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.404
Πόντοι
2.786
Η υφαλοκρηπίδα είναι μέρος της ΑΟΖ. Για να μη γράφω κατεβατά που θα κουράσουν χωρίς λόγο, μια καλή εξήγηση των τεκταινομένων δίνει ο ναύαρχος εδώ.
Δεν ξέρω αν το διάβασες όλο αλλά σε κάποια φάση λέει ξεκάθαρα ότι "Η Υφαλοκρηπίδα θα μπορούσε να θεωρηθεί σε γενικές γραμμές σαν υποσύνολο της ΑΟΖ όμως αν και ο βυθός και το υπέδαφος περιλαμβάνονται και στις δύο ζώνες, για την εκμετάλλευση τους το Διεθνές Δίκαιο παραπέμπει στις διατάξεις που αφορούν την Υφαλοκρηπίδα. Συνεπώς αν και η Υφαλοκρηπίδα φαίνεται σαν μέρος της ΑΟΖ διατηρεί την αυτοτέλεια της σε ό,τι αφορά στην εκμετάλλευση των υδρογονανθράκων για αυτό απαιτείται οριοθέτηση και των δύο αυτών θαλασσίων ζωνών".

Αυτό είπα κι εγώ παραπάνω. Γι΄αυτό σου λέω είναι μεγαααααααλη κουβέντα!
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Δεν ξέρω αν το διάβασες όλο αλλά σε κάποια φάση λέει ξεκάθαρα ότι "Η Υφαλοκρηπίδα θα μπορούσε να θεωρηθεί σε γενικές γραμμές σαν υποσύνολο της ΑΟΖ όμως αν και ο βυθός και το υπέδαφος περιλαμβάνονται και στις δύο ζώνες, για την εκμετάλλευση τους το Διεθνές Δίκαιο παραπέμπει στις διατάξεις που αφορούν την Υφαλοκρηπίδα. Συνεπώς αν και η Υφαλοκρηπίδα φαίνεται σαν μέρος της ΑΟΖ διατηρεί την αυτοτέλεια της σε ό,τι αφορά στην εκμετάλλευση των υδρογονανθράκων για αυτό απαιτείται οριοθέτηση και των δύο αυτών θαλασσίων ζωνών".

Αυτό είπα κι εγώ παραπάνω. Γι΄αυτό σου λέω είναι μεγαααααααλη κουβέντα!
Δεν παραθέτω ποτέ κείμενα που δεν εχω διαβάσει μέχρι και τις παραπομπές τους.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.404
Πόντοι
2.786
Δεν παραθέτω ποτέ κείμενα που δεν εχω διαβάσει μέχρι και τις παραπομπές τους.
ΟΚ, απλά μου έκανε εντύπωση γιατι βασικά αυτό γράφει.

Και μην νομίζεις ότι κι εγώ τα ξέρω καλά, δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τα γεωπολιτκά!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom