Νέα

Eκκλησία,να φορολογηθεί επιτέλους;;;;;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mounakiasgr
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 244
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Eκκλησία να φορολογηθεί επιτέλους;;;;;

  • Nαι

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΌΧι

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Δεν ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16
Δεν καταλαβες, δεν λεω να κανεναν να πιστευει σε κατι συγκεκριμενο. Λεω οτι πρεπει να εχουμε ματια και αυτια ανοιχτα, και να ψαχνομαστε. Και ναι το συγκεκριμενο δηλαδη ενδιαφεροντα στοιχεια για τις ομοιοτητες του Χριστου με αλλες θεοτητες της αρχαιοτητας...
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
Το να πιστευεις στο zetgeist και λοιπές συνομωσιολογίες, είναι πιο ανόητο από τα πιστεύεις στη βίβλο ή στο κοράνι...
Συντροφε αγωνιστη,
εχει προγραμματιστει κανα μπαχαλο συντομα? Η τραπεζα επικοινωνησε με το στεκι και μας ενημερωσε για το ποια υποκαταστηματα ειναι αδεια απο λεφτα αλλα εχουνε ασφαλστει σα γεματα! Η βοηθεια μας ειναι πολυτιμη για τους φιλους τραπεζιτες! Θα κανουμε κανενα ντου?
 

madk4speed

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2006
Μηνύματα
2.785
Κριτικές
5
Like
1
Πόντοι
16

al capone

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2005
Μηνύματα
404
Like
0
Πόντοι
1
Καλησπερα αυτα τα περι μη φορολογησης της εκλησιας ειναι οτι πιο γελοιο εχω ακουσει Α μια και το εφερε η κουβεντα ξερετε ποσες ημερες νηστιας εχει η θρησκεια μας ? σιγουρα παρα πολλες η απορια ειναι πως το 90% των παπαδων ειναι τετραπαχοι
 

Επισκέπτης
Καλησπερα αυτα τα περι μη φορολογησης της εκλησιας ειναι οτι πιο γελοιο εχω ακουσει Α μια και το εφερε η κουβεντα ξερετε ποσες ημερες νηστιας εχει η θρησκεια μας ? σιγουρα παρα πολλες η απορια ειναι πως το 90% των παπαδων ειναι τετραπαχοι
Oι αγελάδες επίσης!!! :grin:

Άλλο ερώτημα;;; :cheesy: :think:
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Καλησπερα αυτα τα περι μη φορολογησης της εκλησιας ειναι οτι πιο γελοιο εχω ακουσει Α μια και το εφερε η κουβεντα ξερετε ποσες ημερες νηστιας εχει η θρησκεια μας ? σιγουρα παρα πολλες η απορια ειναι πως το 90% των παπαδων ειναι τετραπαχοι
και οι αγελάδες τετράπαχες είναι, αλλά τρώνε μόνο χόρτα!
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.456
Like
19
Πόντοι
166
Καλησπερα αυτα τα περι μη φορολογησης της εκλησιας ειναι οτι πιο γελοιο εχω ακουσει Α μια και το εφερε η κουβεντα ξερετε ποσες ημερες νηστιας εχει η θρησκεια μας ? σιγουρα παρα πολλες η απορια ειναι πως το 90% των παπαδων ειναι τετραπαχοιθ
απ΄τον θυροειδη.....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δεν καταλαβες, δεν λεω να κανεναν να πιστευει σε κατι συγκεκριμενο. Λεω οτι πρεπει να εχουμε ματια και αυτια ανοιχτα, και να ψαχνομαστε. Και ναι το συγκεκριμενο δηλαδη ενδιαφεροντα στοιχεια για τις ομοιοτητες του Χριστου με αλλες θεοτητες της αρχαιοτητας...

Μα η θρησκεία είναι προϊόν του ανθρώπινου πνεύματος και ως τέτοιο, επηρρεάζεται, εξελίσσεται. μεταλλάσσεται...
Ασφαλώς και ο χριστιανισμός όσο εξαπλωνόταν "πατούσε" σε προϋπαρχοντα θρησκευτικά μοτίβα (πχ η επικράτηση των εικονολατρών) ενώ το δόγμα καθορίστηκε μέσα από οικουμενικές συνόδους όπου έπεφτε πολύ μαγείρεμα και επεξεργασία, ανάλογα με τις συνθήκες...
 

Taiwanos

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2009
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
Ορισμενες φορες γελαω πολυ με τους γνωστους ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥΣ του site...
Ειδικα με το "ευρος" του "ανοιχτου μυαλου" που αντιμετωπιζουν ολες τις αλλες θρησκειες...
Ειναι τυχεροι βεβαια που ζουν στην Ελλαδα και επισημη θρησκεια ειναι ο Χριστιανισμος,που ειναι η πιο δημοκρατικη και φιλελευθερη θρησκεια...
Ηθελα να ηξερα,εαν ζουσαν σε μια μουσουλμανικη χωρα,θα ειχαν τετοια "ανεση" να καταδικαζουν συνεχως την επισημη θρησκεια του κρατους και σε καθε ευκαιρια να υποστηριζουν τις αλλες θρησκειες?
Η θα τους ειχαν κρεμασει,τους ιδιους και ολο τους το σοι? :think:

Φιλε μου επετρεψε μου να παρατηρησω κατι, δεν ειναι η θρησκεια (οποιαδηποτε) δημοκρατικη ή οχι αλλα η χωρα και οι κατοικοι οι οποιοι εξασκουν την οποιαδηποτε θρησκεία.
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Φιλε μου επετρεψε μου να παρατηρησω κατι, δεν ειναι η θρησκεια (οποιαδηποτε) δημοκρατικη ή οχι αλλα η χωρα και οι κατοικοι οι οποιοι εξασκουν την οποιαδηποτε θρησκεία.
ναι έχεις και κάποιο δίκιο αλλά ο χριστός λέει "αν σε χτυπήσει κάποιος γύρνα και το άλλο μάγουλο" ενώ οι ισλαμιστές λένε "θάνατο στους άπιστους".
έχει διαφορά και καθορίζει συμπεριφορές σε όποιο κράτος κι αν εφαρμοστεί.
 

Taiwanos

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2009
Μηνύματα
196
Like
1
Πόντοι
1
ναι έχεις και κάποιο δίκιο αλλά ο χριστός λέει "αν σε χτυπήσει κάποιος γύρνα και το άλλο μάγουλο" ενώ οι ισλαμιστές λένε "θάνατο στους άπιστους".
έχει διαφορά και καθορίζει συμπεριφορές σε όποιο κράτος κι αν εφαρμοστεί.

Λαθος συγκριση φιλε μου, Ο Χριστός ειπε πολλα υπεροχα λογια, (ισως και τα πιο ομορφα λογια που εχουν ακουστει σε αυτην την γη) Αλλα αλλο τι ειπε ο Χριστός και αλλο τι καναν και λεγαν οι Χριστιανοί οταν δεν ηταν και τοσο δημοκρατικός ο δυτικός πολιτισμος, λεγανε αυτο που εσυ εβαλες στο στομα των Ισλαμιστων, δηλαδη το "θανατος στους απιστους" και δεν το λεγανε κιολας, το κανανε και οχι μονο στους απιστους αλλα και στους αλλοδοξους. Σταυροφοριες, κονκουισταδορες....

Οι Ισλαμιστες λενε...ειπες, ναι συμφωνω λενε πολλα και λεγανε πολλα και κανανε πολλα και αυτοι αλλα αλλο τι κανανε και τι λεγανε αυτοι και αλλο τι ειπε ο Προφητης τους. Η συγκριση πρεπει να γινεται Ιερο Προσωπο-Ιερο Προσωπο και πιστοι-πιστοι
 

DANAHTRANS

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.983
Like
6
Πόντοι
66
Καλησπερα αυτα τα περι μη φορολογησης της εκλησιας ειναι οτι πιο γελοιο εχω ακουσει Α μια και το εφερε η κουβεντα ξερετε ποσες ημερες νηστιας εχει η θρησκεια μας ? σιγουρα παρα πολλες η απορια ειναι πως το 90% των παπαδων ειναι τετραπαχοι
τρωνε τις μεγαλες φακες.... οχι τις μικρες γιαυτο....
 

fffanatic

Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
4.130
Like
12
Πόντοι
16
Aυτη ειναι η μεγαλη αληθεια!

Ετσι προσευχονται αυτοι οι <<Μεγαλοι>> της Εκκλησιας.

Η αλλιως η μεγαλη των μασονων Εκκλησια!
 

Συνημμένα

  • eeo.jpg
    eeo.jpg
    15,4 KB · Εμφανίσεις: 24

o palios

Μέλος
Εγγρ.
18 Οκτ 2007
Μηνύματα
956
Like
2
Πόντοι
6
καλα ας φορολογηθουν πρωτα οι τραπεζες και μετα βλεπουμε.
Μεγαλη απατη και αυτη η κυβερνηση με πολυ δυναμη στους δημοσιογραφους.
Και καλα ολοι τωρα αγανακτισαν με την εκκλησια ,οταν πριν 2 χρονακια τρεχανε να φιλισουν το χερι του εφραιμ.
Η κυβερνηση βαραει το ντεφι και τρεχουν οι μαλακες.
Τη μια οι δημοσιοι υπαλληλοι (λες και δουλευει τωρα το κρατος ,φαντασου ν α απολυσει κιολας)
μετα η Εκκλησια μετα δεν ξερω τι.
εεε ολους θα μας γαμησουνε στο τελος!
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Πρόταση:

Να φορολογηθεί η εκκλησία.Ναι
Αλλά να φορολογηθούν και όλες οι άλλες εκκλησίες.
να πάψουν να πληρώνονται οι άλλοι σαν δημόσιοι υπάλληλοι (βλ μουσουλμάνοι)
να πάψει η Ελλάδα να χτίζει με ΔΙΚΑ ΤΗΣ λεφτά τζαμιά κτλ

και φυσικά να δώσουν όλες οι άλλες εκκλησίες το 80% της περιουσίας τους (όπως έκανε και η ορθόδοξη εκκλησία μας)

τοτε θα είμαστε όλοι ίσοι :rolleyes:
 

12sageb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2009
Μηνύματα
639
Κριτικές
21
Like
0
Πόντοι
236
Ναι, να φορολογηθούν όλες οι εκκλησίες, αλλά ξέρεις εσύ καμία να έχει την περιουσία της ορθόδοξης; Για τους άλλους δεν ξέρω από που πληρώνονται κλπ, αλλά για τους δικούς μας ξέρω.Μήπως θυμάστε και ποιοι ήταν εκείνοι που πρώτοι και σχεδόν μόνοι διαμαρτυρήθηκαν όταν αποφάσισαν να "κοπούν" οι λιμουζίνες;Σαφώς και υπάρχουν και άθρωποι της εκκλησίας που επιτελούν "σωστά" το έργο τους,αλλά τα λεφτά που έχει φάει η εκκλησία είναι απίστευτα.Μέχρι και επιδότηση από την ΕΕ έχει πάρει για αναβάθμιση των υπηρεσιών της και ηλεκτρονική εξυπηρέτηση του κοινού.Είδε κανένας τίποτε από όλα αυτά;
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Ναι, να φορολογηθούν όλες οι εκκλησίες, αλλά ξέρεις εσύ καμία να έχει την περιουσία της ορθόδοξης; Για τους άλλους δεν ξέρω από που πληρώνονται κλπ, αλλά για τους δικούς μας ξέρω.Μήπως θυμάστε και ποιοι ήταν εκείνοι που πρώτοι και σχεδόν μόνοι διαμαρτυρήθηκαν όταν αποφάσισαν να "κοπούν" οι λιμουζίνες;Σαφώς και υπάρχουν και άθρωποι της εκκλησίας που επιτελούν "σωστά" το έργο τους,αλλά τα λεφτά που έχει φάει η εκκλησία είναι απίστευτα.Μέχρι και επιδότηση από την ΕΕ έχει πάρει για αναβάθμιση των υπηρεσιών της και ηλεκτρονική εξυπηρέτηση του κοινού.Είδε κανένας τίποτε από όλα αυτά;

δεν έχουν καλό ίντερνετ τύπε?
μάλλον αυτό θα φταίει.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
καλα ας φορολογηθουν πρωτα οι τραπεζες και μετα βλεπουμε.
Μεγαλη απατη και αυτη η κυβερνηση με πολυ δυναμη στους δημοσιογραφους.
Και καλα ολοι τωρα αγανακτισαν με την εκκλησια ,οταν πριν 2 χρονακια τρεχανε να φιλισουν το χερι του εφραιμ.
Η κυβερνηση βαραει το ντεφι και τρεχουν οι μαλακες.
Τη μια οι δημοσιοι υπαλληλοι (λες και δουλευει τωρα το κρατος ,φαντασου ν α απολυσει κιολας)
μετα η Εκκλησια μετα δεν ξερω τι.
εεε ολους θα μας γαμησουνε στο τελος!
Eαν απολυσει τοτε ειναι που θα δουλέψει το κράτος.Γιατι??? Απλό δεν θα σου λενε πηγενε σε καθε τμήμα γιατι δεν ειναι δικη μου δουλεια ή αρμοδιοτητα γενικα.Τοτε ναι ισως δουλέψει
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom