Νέα

Εκκένωση μαχητικών από Πτέρυγα Μάχης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα riding
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 572
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

koskam

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.716
Κριτικές
24
Like
9.982
Πόντοι
3.446
τυπε ακου στα ιμια οταν χρειαστηκε να εκκενωσουμε τη μοναδα απο τα αρματα στους χωρους διασπορας οι οδηγοι ημασταν οι μισοι απο τα αρματα και πηγαμε τα μισα και γυρισαμε να παρουμε και τα αλλα αρα αν θεωρητικα τα αρματα μας ηταν 40 πχ πρακτικα ειχαμε λειτουργικα τα 20 την δεδομενη στιγμη τα αλλα θα λειτουργουσαν σαν στατικα πυροβολα
τα συμπερασματα δικα σου
που ήσουν;; τότε ήμουν αυλωνα και οι πυροβολητες έφυγαν για μονάδες αλλά οι ΟΔΜΑ κάτσαμε περισσότερο χρόνο για εκπαίδευση και αυτό που λες μας το έλεγαν οι οδηγοί που μας (χρέωσαν) τα άρματα που δεν είχαν οδηγούς, και μόλις απολύθηκαν μετά από 3 μήνες από όταν πήγαμε εμείς, είχαμε χρεωμένα από 2 έως 3 άρματα ο κάθε ΟΔΜΑ :cheesy:
 

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
11.816
Κριτικές
2
Like
73.116
Πόντοι
12.056

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.894
Like
12.904
Πόντοι
2.606
που ήσουν;; τότε ήμουν αυλωνα και οι πυροβολητες έφυγαν για μονάδες αλλά οι ΟΔΜΑ κάτσαμε περισσότερο χρόνο για εκπαίδευση και αυτό που λες μας το έλεγαν οι οδηγοί που μας (χρέωσαν) τα άρματα που δεν είχαν οδηγούς, και μόλις απολύθηκαν μετά από 3 μήνες από όταν πήγαμε εμείς, είχαμε χρεωμένα από 2 έως 3 άρματα ο κάθε ΟΔΜΑ :cheesy:
μ48 α3 α5 μολφ κει που πανε αυτα συγκεκριμενα
 

koskam

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.716
Κριτικές
24
Like
9.982
Πόντοι
3.446
μ48 α3 α5 μολφ κει που πανε αυτα συγκεκρινα
εγώ ήμουν leopard αλλά ακριβώς αυτά που έγραψες, έλεγαν και αυτοί που βρήκα εγώ στην μονάδα. στα μισά ήταν μέσα όλο το πλήρωμα, περίμεναν όλο το βράδυ στην σειρά στις πύλες της μονάδας (αφού είχαν ξηλώσει τα πάντα όπως ειπες) και μετά 6α γύριζαν να πάρουν κ τα υπόλοιπα.
 

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
7.907
Κριτικές
20
Like
26.850
Πόντοι
8.346
θα απολυσει πρωτα τον διοικητη στον βολο και μετα θα φυγει
Αφού ειναι ολοι τους ανίκανοι. Κανονικά έπρεπε ο Λουδοβίκος να παρει τα κεφάλια όλων. Τον έχουν κοτζαμ ηγεμόνα με 40αρια στην Αθήνα να κυκλοφορεί με τσαλακωμενο πουκάμισο κ αξύριστος, ενω θα μπορούσε να μπαλαμουτιαζει την υπερκομψη σε καποια πλαζ και μετα στο δωμάτιο να τον στραποναρει
 

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
11.816
Κριτικές
2
Like
73.116
Πόντοι
12.056
Αφού ειναι ολοι τους ανίκανοι. Κανονικά έπρεπε ο Λουδοβίκος να παρει τα κεφάλια όλων. Τον έχουν κοτζαμ ηγεμόνα με 40αρια στην Αθήνα να κυκλοφορεί με τσαλακωμενο πουκάμισο κ αξύριστος, ενω θα μπορούσε να μπαλαμουτιαζει την υπερκομψη σε καποια πλαζ και μετα στο δωμάτιο να τον στραποναρει
μην μιλας για στραπον γιατι υπαρχουν ζηλιαρηδες εδω μεσα
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.178
Like
34.484
Πόντοι
9.931

Σύμφωνα με πληροφορίες, η αποθήκη που εξερράγη ήταν υπέργεια και βρισκόταν σε απόσταση περίπου 6 χλμ από τις κύριες εγκαταστάσεις της αεροπορικής βάσης. Σε αυτήν βρίσκονταν αποθηκευμένες κυρίως συμβατικές βόμβες των 500, 1000, και 2000 λιβρών, τις οποίες φέρουν τα F-16. Η περιοχή γύρω από την αποθήκη και σε μία ακτίνα 60 μέτρων ήταν πλήρως αποψιλωμένη, ενώ ό,τι πιο κοντινό υπήρχε σε βλάστηση ήταν μόνο ένας ελαιώνας, ο οποίος ακόμη και αυτός βρίσκονταν αρκετά μέτρα πιο μακριά από την αποψιλωμένη περίμετρο. Τα πυρομαχικά ήταν αποθηκευμένα σύμφωνα με τις νατοϊκές προδιαγραφές, κάτι το οποίο σημαίνει ότι ο αποθηκευτικός χώρος ήταν κατασκευασμένος από μπετόν και γύρω υπήρχε χώμα, χωρίς καθόλου βλάστηση. Μυστήριο αποτελεί πάντως πώς έγινε η έκρηξη αφού τα συγκεκριμένα βλήματα δεν σκάνε αλλά… λιώνουν. Επίσης για να εκραγούν χρειάζονται πυροκροτητές, οι οποίοι θεωρητικά ποτέ δεν αποθηκεύονται στον ίδιο χώρο με τις βόμβες. Παρόλα αυτά πάντως υπάρχει ένα ενδεχόμενο, σύμφωνα με κύκλους της Πολεμικής Αεροπορίας, η ανάφλεξη των πυρομαχικών να έγινε λόγω των πολύ υψηλών θερμοκρασιών που αναπτύχθηκαν στην περιοχή, κάτι που όμως, όπως συμπληρώνουν, είναι εξαιρετικά πρόωρο ώστε να ειπωθεί με βεβαιότητα, δεδομένου ότι πλήρη πρόσβαση στα σχετικά στοιχεία θα μπορούν να έχουν μόνο οι ειδικοί που θα αναλάβουν τις έρευνες.
 

kostad1nos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2019
Μηνύματα
1.122
Κριτικές
2
Like
3.568
Πόντοι
456
ρε μαγκες καλως σχολιαζει ο καθενας συμφωνα με οσα γνωριζει . μηπως , ομως, δεν τα γνωριζουμε ολα ?
1) οταν ημουν εγω φανταρος προ του 1995 , οι φωτιες καιγανε τις αποθηκες πυρομαχικων μονο οταν οι ηγετες μας ειχαν πουλησει τα μπλιμπλικια στους αραβες και τους αφρικανους ή επρεπε να ανανεωσουμε τον οπλισμο μας με οποιεσδηποτε συνεπειες και δαπανες.
2) οσοι εχτε παει φανταροι ξερετε οτι ειναι πιο ευκολο να μπει καποιος στο στρατοπεδο απο το να καει λογω φωτιας περιξ.
3) δεν μιλαμε για καποιο στρατοπαιδο στο πουθενα. μιλαμε για πτερυγα μαχης απο τις 3 πιο σημαντικες . με αποθηκες υπογειες που δεν παραβιαζονται ουτε με βομβαρδισμο.
4) μονο τυχαιο δεν θεωρω το γεγονος οτι δεν καιγονται μερη που υπαρχουν "μεταναστες" εξ ανατολων . ουτε θεωρω τυχαιο οτι οι καμενες περιοχες γινονται πεδια επενδυσεων .

μην ακουτε τους δημοσιογραφους και τους λοιπους υπαλληλους .οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι και παρουσιαζονται ειδικοι για τα παντα . απο το βιτριολι που ριχνει καποιος μεχρι τα πυρομαχικα των F35. και ΟΛΟΙ τους λενε αυτα που θελουνε να ακουσουμε . πρεπει να θεωρουμε τυχερους τους εαυτους μας που παπαδκηδες, ευαγγελατοι και λοιποι δημαγωγοι δεν εχουν αυτη τη στιγμη εκπομπη .αναρρωτιεμαι τί αλλο θα ειχαν ακουσει τα αυτια μας για τις φωτιες αν αυτοι δεν ητανε διακοπες με τα σκαφη τους στα νησια.

προσωπικα , η δουλεια μου μυριζει δολιοφθορα τοσο στην αγχιαλο οσο και στη ροδο αλλά εγω μπορει να ειμαι αφελης ή κακεντρεχης .η ιστορια θα δειξει.
 
OP
OP
R

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.746
Πόντοι
1.056

Σύμφωνα με πληροφορίες, η αποθήκη που εξερράγη ήταν υπέργεια και βρισκόταν σε απόσταση περίπου 6 χλμ από τις κύριες εγκαταστάσεις της αεροπορικής βάσης. Σε αυτήν βρίσκονταν αποθηκευμένες κυρίως συμβατικές βόμβες των 500, 1000, και 2000 λιβρών, τις οποίες φέρουν τα F-16. Η περιοχή γύρω από την αποθήκη και σε μία ακτίνα 60 μέτρων ήταν πλήρως αποψιλωμένη, ενώ ό,τι πιο κοντινό υπήρχε σε βλάστηση ήταν μόνο ένας ελαιώνας, ο οποίος ακόμη και αυτός βρίσκονταν αρκετά μέτρα πιο μακριά από την αποψιλωμένη περίμετρο. Τα πυρομαχικά ήταν αποθηκευμένα σύμφωνα με τις νατοϊκές προδιαγραφές, κάτι το οποίο σημαίνει ότι ο αποθηκευτικός χώρος ήταν κατασκευασμένος από μπετόν και γύρω υπήρχε χώμα, χωρίς καθόλου βλάστηση. Μυστήριο αποτελεί πάντως πώς έγινε η έκρηξη αφού τα συγκεκριμένα βλήματα δεν σκάνε αλλά… λιώνουν. Επίσης για να εκραγούν χρειάζονται πυροκροτητές, οι οποίοι θεωρητικά ποτέ δεν αποθηκεύονται στον ίδιο χώρο με τις βόμβες. Παρόλα αυτά πάντως υπάρχει ένα ενδεχόμενο, σύμφωνα με κύκλους της Πολεμικής Αεροπορίας, η ανάφλεξη των πυρομαχικών να έγινε λόγω των πολύ υψηλών θερμοκρασιών που αναπτύχθηκαν στην περιοχή, κάτι που όμως, όπως συμπληρώνουν, είναι εξαιρετικά πρόωρο ώστε να ειπωθεί με βεβαιότητα, δεδομένου ότι πλήρη πρόσβαση στα σχετικά στοιχεία θα μπορούν να έχουν μόνο οι ειδικοί που θα αναλάβουν τις έρευνες.
Να σημειωθεί για τις υψηλές θερμοκρασιες οτι εχθες ηταν η πρωτη μερα της κατακόρυφης πτώσης της θερμοκρασίας,δλδ Φαντασου με τα 44 εξωτερική τιβθα γινοταν.

Εχθες ηταν ως τους 30 εξωτερική θερμοκρασια στην περιοχη
 

Ιζνογκουντ

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2014
Μηνύματα
4.048
Κριτικές
5
Like
9.119
Πόντοι
2.586

Σύμφωνα με πληροφορίες, η αποθήκη που εξερράγη ήταν υπέργεια και βρισκόταν σε απόσταση περίπου 6 χλμ από τις κύριες εγκαταστάσεις της αεροπορικής βάσης. Σε αυτήν βρίσκονταν αποθηκευμένες κυρίως συμβατικές βόμβες των 500, 1000, και 2000 λιβρών, τις οποίες φέρουν τα F-16. Η περιοχή γύρω από την αποθήκη και σε μία ακτίνα 60 μέτρων ήταν πλήρως αποψιλωμένη, ενώ ό,τι πιο κοντινό υπήρχε σε βλάστηση ήταν μόνο ένας ελαιώνας, ο οποίος ακόμη και αυτός βρίσκονταν αρκετά μέτρα πιο μακριά από την αποψιλωμένη περίμετρο. Τα πυρομαχικά ήταν αποθηκευμένα σύμφωνα με τις νατοϊκές προδιαγραφές, κάτι το οποίο σημαίνει ότι ο αποθηκευτικός χώρος ήταν κατασκευασμένος από μπετόν και γύρω υπήρχε χώμα, χωρίς καθόλου βλάστηση. Μυστήριο αποτελεί πάντως πώς έγινε η έκρηξη αφού τα συγκεκριμένα βλήματα δεν σκάνε αλλά… λιώνουν. Επίσης για να εκραγούν χρειάζονται πυροκροτητές, οι οποίοι θεωρητικά ποτέ δεν αποθηκεύονται στον ίδιο χώρο με τις βόμβες. Παρόλα αυτά πάντως υπάρχει ένα ενδεχόμενο, σύμφωνα με κύκλους της Πολεμικής Αεροπορίας, η ανάφλεξη των πυρομαχικών να έγινε λόγω των πολύ υψηλών θερμοκρασιών που αναπτύχθηκαν στην περιοχή, κάτι που όμως, όπως συμπληρώνουν, είναι εξαιρετικά πρόωρο ώστε να ειπωθεί με βεβαιότητα, δεδομένου ότι πλήρη πρόσβαση στα σχετικά στοιχεία θα μπορούν να έχουν μόνο οι ειδικοί που θα αναλάβουν τις έρευνες.
Εκρηξη "εκ συμπαθείας " λεγεται παλικαρια ...εχει ξανασυμβει ...
 
OP
OP
R

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.746
Πόντοι
1.056
ρε μαγκες καλως σχολιαζει ο καθενας συμφωνα με οσα γνωριζει . μηπως , ομως, δεν τα γνωριζουμε ολα ?
1) οταν ημουν εγω φανταρος προ του 1995 , οι φωτιες καιγανε τις αποθηκες πυρομαχικων μονο οταν οι ηγετες μας ειχαν πουλησει τα μπλιμπλικια στους αραβες και τους αφρικανους ή επρεπε να ανανεωσουμε τον οπλισμο μας με οποιεσδηποτε συνεπειες και δαπανες.
2) οσοι εχτε παει φανταροι ξερετε οτι ειναι πιο ευκολο να μπει καποιος στο στρατοπεδο απο το να καει λογω φωτιας περιξ.
3) δεν μιλαμε για καποιο στρατοπαιδο στο πουθενα. μιλαμε για πτερυγα μαχης απο τις 3 πιο σημαντικες . με αποθηκες υπογειες που δεν παραβιαζονται ουτε με βομβαρδισμο.
4) μονο τυχαιο δεν θεωρω το γεγονος οτι δεν καιγονται μερη που υπαρχουν "μεταναστες" εξ ανατολων . ουτε θεωρω τυχαιο οτι οι καμενες περιοχες γινονται πεδια επενδυσεων .

μην ακουτε τους δημοσιογραφους και τους λοιπους υπαλληλους .οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι και παρουσιαζονται ειδικοι για τα παντα . απο το βιτριολι που ριχνει καποιος μεχρι τα πυρομαχικα των F35. και ΟΛΟΙ τους λενε αυτα που θελουνε να ακουσουμε . πρεπει να θεωρουμε τυχερους τους εαυτους μας που παπαδκηδες, ευαγγελατοι και λοιποι δημαγωγοι δεν εχουν αυτη τη στιγμη εκπομπη .αναρρωτιεμαι τί αλλο θα ειχαν ακουσει τα αυτια μας για τις φωτιες αν αυτοι δεν ητανε διακοπες με τα σκαφη τους στα νησια.

προσωπικα , η δουλεια μου μυριζει δολιοφθορα τοσο στην αγχιαλο οσο και στη ροδο αλλά εγω μπορει να ειμαι αφελης ή κακεντρεχης .η ιστορια θα δειξει.
Ναι τυπε οσο δειχνει και στα Τεμπη.

Η ιστορια τιποτα δεν θα δειξει ή αν δειξει αυτο θα ειναι πολυ υψηλά ποσοστα αυτοδυναμίας
 

kostad1nos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2019
Μηνύματα
1.122
Κριτικές
2
Like
3.568
Πόντοι
456
το οτι το δυστυχημα στα τεμπη μπαινει στην ιδια κουβεντα με τα πυρομαχικα στην αγχιαλο με ξεπερναει. μαλλον ειμαι περισσοτερο αφελης απο κακεντρεχης τελικα....
τα εχουμε ισοπεδωσει ολα . αυτο , σιγουρα , τους βολευει αδερφε (και οχι "τυπε"). οσο απαξιωνουμε το συστημα τοσο αυτο ανεξαρτητοποειται και δεν μας χρειαζεται. γνωμη μου.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.178
Like
34.484
Πόντοι
9.931
Εφοσον οι βομβες θα επρεπε να λιώσουν και οχι να εκραγούν πολυ απλα σημαίνει οτι μεσα στην αποθήκη δεν ηταν μονο οι βομβες αλλα και αλλου ειδους πυρομαχικα τα οποια αυτα εκρήγνυνται σε υψηλες θερμοκρασίες με αποτέλεσμα με την εκρηξη τους να πυροδοτησαν και τις βομβες.
 

Obi-Wan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2007
Μηνύματα
9.434
Κριτικές
3
Like
3.382
Πόντοι
786
προσωπικα , η δουλεια μου μυριζει δολιοφθορα τοσο στην αγχιαλο οσο και στη ροδο αλλά εγω μπορει να ειμαι αφελης ή κακεντρεχης .η ιστορια θα δειξει.
Μυρίζει και μάλιστα έντονα, τουλάχιστο στην Ρόδο.
 
OP
OP
R

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.746
Πόντοι
1.056
το οτι το δυστυχημα στα τεμπη μπαινει στην ιδια κουβεντα με τα πυρομαχικα στην αγχιαλο με ξεπερναει. μαλλον ειμαι περισσοτερο αφελης απο κακεντρεχης τελικα....
τα εχουμε ισοπεδωσει ολα . αυτο , σιγουρα , τους βολευει αδερφε (και οχι "τυπε"). οσο απαξιωνουμε το συστημα τοσο αυτο ανεξαρτητοποειται και δεν μας χρειαζεται. γνωμη μου.
Τα Τεμπη με εδω εχουν ενα κοινο,κατι που ουτε εγω έδινα σημασια.

Το μανιτάρι & τα οποια δημιουργούνται υπο προϋποθέσεις.

Στ αρχιδια μου το συστημα,ουτως η αλλως συντηρείτε μια χαρα απο κομματόσκυλα κ δεν περιμενει εμενα ή εμας να απαξιωθει
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Απο τις λίγες σωστές κουβέντες που άκουσα στο Στρατό.
Ανθύπας καραβανέξ, ο οποίος ξεκίνησε απο μόνιμος δεκανέας,μου είπε.
"Η φωτιά σε κάθε μονάδα, είναι η γιορτή του διαχειριστή. Όλα τα ελλείμματα στη φωτιά θα τα ρίξει.Και σώβρακα να του λείπουν στη φωτιά , θα πει οτι χάθηκαν .."
(...και ο νοών,νοείτω)
Έχουν έλλειμα σε βόμβες και πυραύλους απο F16 ??? :priest:
 

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
7.907
Κριτικές
20
Like
26.850
Πόντοι
8.346
Που είναι το μπουρδέλο ο Μητσοτάκης, βγήκε να κάνει κάνα διάγγελμα?
Ή ακόμα οι επικοινωνιολόγοι του προσπαθούν να γράψουν ενα κείμενο της προκοπής να μην γίνει τελείως ρόμπα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom