Νέα

Εκκένωση μαχητικών από Πτέρυγα Μάχης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα riding
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 572
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.546
Πόντοι
8.846

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
11.816
Κριτικές
2
Like
73.118
Πόντοι
12.056
Πως θα λενε οι καραβαναδες «γαμω τα κωλοφανταρα,δεν μ άφησαν να {συμμαζεψω} το -χ- τμημα» που ανηκουν.

Απ την αλλη πως θα συντηρηθεί το βισμα.
μην μιλησω για μονιμαδες ..αυτοι ειναι χειροτερη την αλλη φορα μου λεει ενας ανθυπας αμα γινει πολεμος σιγα μην παω λιποτακτης θα γινω χεστηκα αφου δεν με πληρωνουν καλα ......
 
OP
OP
R

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.746
Πόντοι
1.056
μην μιλησω για μονιμαδες ..αυτοι ειναι χειροτερη την αλλη φορα μου λεει ενας ανθυπας αμα γινει πολεμος σιγα μην παω λιποτακτης θα γινω χεστηκα αφου δεν με πληρωνουν καλα ......
Φαινονται τ αποτελεσματα Αγχιαλο τυπε
 

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
11.816
Κριτικές
2
Like
73.118
Πόντοι
12.056
Φαινονται τ αποτελεσματα Αγχιαλο τυπε
λυπηρα πραγματα..αγοραζουμε εξοπλισμο χωρις να εχουμε αξιομαχες ενοπλες δυναμεις.... μπορει να εχουμε καλους πιλοτους καλους κομμαντο και καλο ναυτικο ο κορμος ομως που ειναι ο στρατος ξηρας ειναι για τα μπαζα
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
3.433
Like
7.016
Πόντοι
1.056
Μερικές χρήσιμες φράσεις για ώρα ανάγκης. Thank me later :

  • hoşgeldiniz komşular (καλωσήρθατε γείτονες)
  • kendini evinde gibi hisset (σα στο σπίτι σας)
  • sakso/masaj ister misiniz ? (θα θέλατε πιπούλα/μασαζάκι ;)
  • kıçım da veriyorum (δίνω και κώλο)
  • sürekli , cesurca , ileri (σταθερά, τολμηρά , μπροστά)
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.431
Κριτικές
3
Like
12.213
Πόντοι
3.506
Απο τις λίγες σωστές κουβέντες που άκουσα στο Στρατό.
Ανθύπας καραβανέξ, ο οποίος ξεκίνησε απο μόνιμος δεκανέας,μου είπε.
"Η φωτιά σε κάθε μονάδα, είναι η γιορτή του διαχειριστή. Όλα τα ελλείμματα στη φωτιά θα τα ρίξει.Και σώβρακα να του λείπουν στη φωτιά , θα πει οτι χάθηκαν .."
(...και ο νοών,νοείτω)
 

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
11.816
Κριτικές
2
Like
73.118
Πόντοι
12.056
Απο τις λίγες σωστές κουβέντες που άκουσα στο Στρατό.
Ανθύπας καραβανέξ, ο οποίος ξεκίνησε απο μόνιμος δεκανέας,μου είπε.
"Η φωτιά σε κάθε μονάδα, είναι η γιορτή του διαχειριστή. Όλα τα ελλείμματα στη φωτιά θα τα ρίξει.Και σώβρακα να του λείπουν στη φωτιά , θα πει οτι χάθηκαν .."
(...και ο νοών,νοείτω)
εδω σε μοναδα αντιεροπορικη που υπηρετησα περνανε σφαιρες βληματα απο 50αρι και ραιμενταλ κατα δεκαδες και περιμεναν να γινει ασκηση για να τα δικαιολογησουν...ενα μεγαλο μπουρδελο ειναι ο στρατος
 
OP
OP
R

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.746
Πόντοι
1.056
:think::think:
IMG_6615.jpeg
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
768
Like
1.132
Πόντοι
206
μην μιλησω για μονιμαδες ..αυτοι ειναι χειροτερη την αλλη φορα μου λεει ενας ανθυπας αμα γινει πολεμος σιγα μην παω λιποτακτης θα γινω χεστηκα αφου δεν με πληρωνουν καλα ......
Ενω
Αν τον πληρώνανε καλά
Θα καθότανε να σκοτωθεί.

Με ποιόν μαλάκα έμπλεξες ?
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.123
Κριτικές
8
Like
32.272
Πόντοι
6.536
Απο τις λίγες σωστές κουβέντες που άκουσα στο Στρατό.
Ανθύπας καραβανέξ, ο οποίος ξεκίνησε απο μόνιμος δεκανέας,μου είπε.
"Η φωτιά σε κάθε μονάδα, είναι η γιορτή του διαχειριστή. Όλα τα ελλείμματα στη φωτιά θα τα ρίξει.Και σώβρακα να του λείπουν στη φωτιά , θα πει οτι χάθηκαν .."
(...και ο νοών,νοείτω)
Γαμησέ τα....
Τα ίδια γινόντουσαν μέχρι 2004-5 στην Αμερικάνικη βάση στην Σούδα....
Είχε γεμίσει όλη η Κρήτη με Μίνιμι και μπερέτες πεζοναυτών...
 
OP
OP
R

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.746
Πόντοι
1.056
Παντως να τα βλεπουμε κ λιγο θετικα τα πραγματα…

Κυριος Κυριακος φρόντισε να υπαρχουν καυσιμα στα αεροπλανα κ ελικόπτερα ωστε να πετάξουν κ να εκκενώσουν,ουτε που μπορω να φανταστω τιβθα γινοταν με καταληψία :confused:
 

Νταης

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Δεκ 2013
Μηνύματα
4.265
Κριτικές
4
Like
7.284
Πόντοι
2.586
Παντού εμπρησμοί, αυτό όχι;
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.894
Like
12.904
Πόντοι
2.606
τυποι παω μοναστηρακι να παρω κανενα κρανος μη μου'ρθει τιποτα ουρανοκατεβατο απο την νεα αγχιαλο :confused::confused::confused:
καλου κακου μια που πας παρε και μια μασκα βιολογικου πολεμου :2funny:
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.894
Like
12.904
Πόντοι
2.606
λυπηρα πραγματα..αγοραζουμε εξοπλισμο χωρις να εχουμε αξιομαχες ενοπλες δυναμεις.... μπορει να εχουμε καλους πιλοτους καλους κομμαντο και καλο ναυτικο ο κορμος ομως που ειναι ο στρατος ξηρας ειναι για τα μπαζα
τυπε ακου στα ιμια οταν χρειαστηκε να εκκενωσουμε τη μοναδα απο τα αρματα στους χωρους διασπορας οι οδηγοι ημασταν οι μισοι απο τα αρματα και πηγαμε τα μισα και γυρισαμε να παρουμε και τα αλλα αρα αν θεωρητικα τα αρματα μας ηταν 40 πχ πρακτικα ειχαμε λειτουργικα τα 20 την δεδομενη στιγμη τα αλλα θα λειτουργουσαν σαν στατικα πυροβολα
τα συμπερασματα δικα σου
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.546
Πόντοι
8.846
Μερικές χρήσιμες φράσεις για ώρα ανάγκης. Thank me later :

  • hoşgeldiniz komşular (καλωσήρθατε γείτονες)
  • kendini evinde gibi hisset (σα στο σπίτι σας)
  • sakso/masaj ister misiniz ? (θα θέλατε πιπούλα/μασαζάκι ;)
  • kıçım da veriyorum (δίνω και κώλο)
  • sürekli , cesurca , ileri (σταθερά, τολμηρά , μπροστά)
Τύπε τα ξέρεις καλά βλέπω...
Ατιμούλικο...
 

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
11.816
Κριτικές
2
Like
73.118
Πόντοι
12.056
τυπε ακου στα ιμια οταν χρειαστηκε να εκκενωσουμε τη μοναδα απο τα αρματα στους χωρους διασπορας οι οδηγοι ημασταν οι μισοι απο τα αρματα και πηγαμε τα μισα και γυρισαμε να παρουμε και τα αλλα αρα αν θεωρητικα τα αρματα μας ηταν 40 πχ πρακτικα ειχαμε λειτουργικα τα 20 την δεδομενη στιγμη τα αλλα θα λειτουργουσαν σαν στατικα πυροβολα
τα συμπερασματα δικα σου
συμφωνω απολυτα μαζι σου εγω εζησα τον πρωτο περσικο ημουν σε αντιεροπορικη μοναδα οδηγος υπαξ αλλα ειχα ικανοτητες να ρυμουλκησω οπλο 4δημο πενηνταρι ,ραειμενταλ κλπ.. ολη η μοναδα ειχε 4 οδηγους ρημουλκου επρεπε να καλυψουμε την δυτικη πλευρα του νησιου με 12 οπλα επειδη οι αλλοι ξερανε μονο να οδηγουν και οχι να βαλουν ρυμουλκουμενο οπλο σε θεση στο βουνο τελικα πηγα και στα 12 διαφορετικα σημεια και τα εβαλα εγω ..οταν τελειωσε μετα απο 36 ημερες το πανιγηρι προταθηκα απο τον υπολοχαγο μου για τιμητικη ο διοικητης μου την εκοψε γιατι λεει ημουν υποχρεωμενος να το κανω ...
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.059
Κριτικές
9
Like
13.015
Πόντοι
3.836
Δέχομαι ότι αυτά που λέει ο τύπος είναι σωστά:

1. Η αποψίλωση γίνεται εντός της περιμέτρου. Τώρα βέβαια μέσα στην περίμετρο δεν ξέρω τι βρήκε η φωτιά να κάψει, παρατημένα λάστιχα, ξύλινες πόρτες ,είχε δέντρα το στρατόπεδο;

2. Παίκτη μην τα κάνουμε όλα χυλό. Στην πυρκαγιά όλα καίγονται. Όλα. Οι θερμοκρασίες είναι απίστευτες και παραμένοντας η φωτιά στο ίδιο σημείο μπορεί να τα καταστρέψει όλα. Άρα ό,τι προδιαγραφές και να είχαν τα πυρομαχικά σίγουρα δεν ήταν ασφαλή σε 3ψηφια και 4ψηφια νούμερα θερμοκρασίας. Και αντοχή στους 600 βαθμούς να είχαν (δεν ξέρω αν υπάρχουν τέτοια υλικά) μέσα σε λίγα λεπτά η αίσθηση είναι πάνω από 1000 βαθμούς.

3. Αυτό δεν το γνωρίζουμε. Επίσης δε μπορούμε να ξέρουμε ποια πυρομαχικά ανατινάχτηκαν, ποια φυγαδεύτηκαν (αν φυγαδεύτηκαν) και ποια έμειναν ανέπαφα. Και λόγω στρατιωτικού απορρήτου ίσως δε μάθουμε.

4. Επειδή όπως λες έχεις κάνει φαντάρος ξέρεις πολύ καλά ότι τέτοιες επισκέψεις από υψηλόβαθμα στελέχη είναι για τα μάτια του κόσμου. Την καθαριότητα ελέγχουν (προειδοποιούν 1-2 μήνες πριν να τα έχουν όλα πένα) και πίνουν καφέ με το διοικητή.

5. Αυτό είναι το μεγάλο ερώτημα. Έχει απαντήσει κανείς σε αυτό;

6. Συνδέεται με το 3. Αν λιώσει το περίβλημα και φτάσει στην εκρηκτική ύλη θα γίνει μπουμ. Επίσης μπορεί να έσκασαν βαρέλια με καύσιμα οχημάτων, δεν έχει γίνει ακόμη αυτοψία.


Υπηρέτησα στο Πεζικό 2004-2005. Τότε μου είπαν ότι οι αποθήκες οπλισμού και πυρομαχικών απέκτησαν πρόσφατα διαμερισματοποίηση με μεταλλικά χωρίσματα για τα όπλα που κλείδωναν με λουκέτο επειδή λίγο πριν είχε γίνει η κλοπή όπλων στην Κω. Μέχρι τότε τα είχαν όλα ΧΥΜΑ!!!!!
Να πω για το πόσα βαρέλια με καύσιμα ήταν εκτός υπόστεγου;

Και επειδή στην Ελλάδα πρώτα γίνεται η μαλακία και μετά παίρνουμε μέτρα (πότε απέκτησε πυροδιαδρόμους η Πάρνηθα;) ρωτάω: Φεύγοντας το προσωπικό δεν υπήρχε πρόβλεψη πως θα βγουν έξω πυρομαχικά και καύσιμα; Εντάξει τα αεροπλάνα θα πετάξουν, εκεί ας πούμε είναι εύκολη περίπτωση. Δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχουν οχήματα που θα απομακρύνουν τα βλήματα και να υπήρχαν οχήματα να απομακρύνουν το προσωπικό. Στείλτε μεταγωγικά ελικόπτερα στη χειρότερη ,δηλαδη το μόνο που έκαναν είναι να κάθονται να κοιτάνε;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom