Νέα

Εεε όχι φόρο και στην βαρκούλα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Moutzomenios
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 113
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.966
Κριτικές
1
Like
2.667
Πόντοι
606
Το τελωνείο είναι επίσημα η μεγαλύτερη απατεωνιά και κλεψιά όλων των εποχών.
Όποιος παραγγέλνει έστω μικρο μαλακίες από Αμερική ξέρει. Δεν ανταποκρίνονται πουθενά τα κόμιστρα, απλά βάζει κάποιος ότι του κατέβει στο ξερό.
Η μεγαλύτερη απατεωνιά αυτου του γελοίου κράτους είναι ότι είναι το μοναδικό στην Ευρώπη που στα αυτοκίνητα πληρωνεις τελωνείο ακόμα και αν είναι από χώρα της ΕΕ..
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.593
Like
17.713
Πόντοι
3.656
Δε βγαίνει έτσι το τελωνείο Λάκη. Θέλει την άδεια να δουμε ρυπους (v7) βασικά αλλά και αλλά. Σίγουρα πανω απο 5000 γιατί έχει μεγάλη εργοστασιακή αξία προ φόρων
153 g/km γράφουν τα σπεκς στο νετ
 

Okanenas_

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2024
Μηνύματα
124
Like
154
Πόντοι
1
Το κόκκινο τηλέφωνο απ' τη Φρανκφούρτη μίλησε . 19% φόρο για ποσό πολύ κατω από 20 χηνες. Ακόμα και οι συνταξιούχοι με 800 ευρώ πληρώνουν φόρο. Αλλά κάτι προσθέτουν ,κάτι αφαιρούν. Αερολογιες ειπώθηκαν . Next. Να δούμε τώρα τι θα πει για τα τελωνεία η πορτοκαλί γραμμή.
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.436
Like
20.265
Πόντοι
6.056
Ρε τύποι σταματήστε να τσακώνεστε για μαλακίες! Άλλος είναι ο αντίπαλος, το έχετε καταλάβει?
Το νημα αφορά μια άνευ λόγου έξτρα φορολόγηση για να δοθούν τα επιδόματα του Κούλη και να συνεχίσουν να τρώνε με χρυσά κουτάλια οι ημέτεροι. Ας είμαστε ενωμένοι τουλάχιστον!
Tυπε κατι τετοια γραφετε και γιναμε κοσμοπολιταν,ασε να εκτονωθουν οι τυποι να αποκτησει λιγο κινηση το νημα:coffee::coffee::confused::confused::confused:
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.966
Κριτικές
1
Like
2.667
Πόντοι
606
Yπαρχει περιπτωση να χρεωνει καθε τελωνειο οσο θελει?(Να βαζουν κατιτις στην τσεπη?):confused::confused::confused:
Υπάρχει περιπτωση ο εκτελωνιστης να το δηλώσει ως φτωχότερη έκδοση. Υπάρχει πχ σε εξέλιξη το σκάνδαλο με τα κασκαι που όλα εκτελωνιστηκαν ως έκδοση ασεντα και ας ήταν και τέκνα. Αν γίνει έλεγχος όμως, θα έχεις πρόβλημα.
 
OP
OP
M

Moutzomenios

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2009
Μηνύματα
118
Like
106
Πόντοι
1
Να τες οι βαρκούλες μας:

 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.239
Κριτικές
18
Like
20.029
Πόντοι
4.546
Να τες οι βαρκούλες μας:

Άντε πάλι, θα τρώνε καλά τα εκάστοτε κομματόσκυλα και θα δημιουργούνται επιπλέον έχθρες.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.164
Κριτικές
1
Like
2.628
Πόντοι
456
Αν δεν θες να πληρωνεις φορους για την ροδα, παρε απο Γερμανια ενα tesla 3, 16-17k κοστιζει μεταχειρισμενο. Ως ηλεκτροκινητο δεν πληρωνεις τελωνειο, ουτε τελη κυκλοφοριας, ουτε φορους καυσιμων, ουτε παρκομετρα
Να το κάνεις τι ρε τύπε το Τέσλα;
Πρώτον είναι playmobile για πέταμα, δεύτερον που θα το φορτίζεις; Αν θες να πας κανα ταξίδι π.χ.;
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.893
Κριτικές
16
Like
14.716
Πόντοι
6.515
Θα πάει στο γάμο του αντετοκουμπο τυπε.
Θα φάει του σκασμού εκεί.
Θα πάρει και ταπερ σπίτι.
Θα βρει πολλές "βαρκούλες" εκεί να φορολογησει
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Νομίζω πληρώνει οτιδήποτε είναι νηολογημενο
Μη βάζετε ιδέες, έχω ένα κανο
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.016
Κριτικές
23
Like
7.620
Πόντοι
3.346
Αν χρησιμοποιειτε η βαρκα καλα κανουν.. εχει ενας θειος μου στην πιερια μια βαρκα περιπου στα 5+ μετρα. το τι ψαρι εχει πιασει αυτος ο ανθρωπος στην ζωη του θα ζηλευαν και οι επαγγελματιες ψαραδες, οποτε γιατι να μην το φορολογησουν;;
 

mito

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2009
Μηνύματα
45
Κριτικές
2
Like
104
Πόντοι
0
Ο φόρος νομίζω είναι για σκάφη άνω των πέντε μέτρων.
Δε σε πιάνει
Not!
Αν χρησιμοποιειτε η βαρκα καλα κανουν.. εχει ενας θειος μου στην πιερια μια βαρκα περιπου στα 5+ μετρα. το τι ψαρι εχει πιασει αυτος ο ανθρωπος στην ζωη του θα ζηλευαν και οι επαγγελματιες ψαραδες, οποτε γιατι να μην το φορολογησουν;;
Μάλιστα.
Τι να πρωτοπώ τώρα...
Οτι οι βαρκες ηδη δηλώνονται στην εφορία και αποτελουν τεκμήριο,
Οτι ο τροπος υπολογισμου του φορου καμία σχεση με βαρκες δεν εχει αλλα με πλοία? (υπολογισμος χωρητικοτητας με κόρους) ,
Οτι η 2 μετρα πρέπει να πληρωσει οσο η 6.99 ανεξαρτητα απο ιπποδύναμη καιι αξια,
Οτι δεν εχουν ολες αποστολη να πιανουν ψαρια,
Οτι ακομα και να πιάνουν ψαρια δεν αιτιολογειται νομικα ο φορος ως προς αυτο?

Δηλαδ αν πουν οτι βαζουν εξτρα φορο, ιδιο σχεδον σε ολα τα αυτοκίνητα, ανεξαρτητα μαλιστα απο κυβικα, ισχυ, εμπορικη αξια, αυτο θα είναι θεμιτο γιατι κανουν πολλα χιλιομετρα?
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.016
Κριτικές
23
Like
7.620
Πόντοι
3.346
Not!

Μάλιστα.
Τι να πρωτοπώ τώρα...
Οτι οι βαρκες ηδη δηλώνονται στην εφορία και αποτελουν τεκμήριο,
Οτι ο τροπος υπολογισμου του φορου καμία σχεση με βαρκες δεν εχει αλλα με πλοία? (υπολογισμος χωρητικοτητας με κόρους) ,
Οτι η 2 μετρα πρέπει να πληρωσει οσο η 6.99 ανεξαρτητα απο ιπποδύναμη καιι αξια,
Οτι δεν εχουν ολες αποστολη να πιανουν ψαρια,
Οτι ακομα και να πιάνουν ψαρια δεν αιτιολογειται νομικα ο φορος ως προς αυτο?

Δηλαδ αν πουν οτι βαζουν εξτρα φορο, ιδιο σχεδον σε ολα τα αυτοκίνητα, ανεξαρτητα μαλιστα απο κυβικα, ισχυ, εμπορικη αξια, αυτο θα είναι θεμιτο γιατι κανουν πολλα χιλιομετρα?
Ειναι κατι σαν ενφια αλλα για τις βαρκες.. το τι κανει ο καθενας με την βαρκα τους δεν τους πολυ ενδιαφερει..εχει το λιμενικο για αυτο. Εγω απλα εγραψα το παραδειγμα γιατι ο νηματοθετης ειπε οτι καθεται η βαρκα του.. και περναει η εντυπωση οτι ολες η μικρες βαρκες ειναι ετσι..ενω στην πραγματικοτητα ειναι διαφορετικα, μεχρι και ψαρια πουλανε!
 

gpikasso

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.690
Κριτικές
16
Like
4.405
Πόντοι
2.727
Μην το πολυαναλυουμε, είναι παράλογο σε μια χώρα με θάλασσα να φορολογείς τις βάρκες. Όπως παράλογος είναι και ο ΕΝΦΙΑ για κάτι που έχεις πληρώσει πολλάκις και ο φόρος 60% στα καυσιμα. Ετοιμαστείτε να φορολογήσουν τα ποδήλατα και τις τηλεοράσεις στα σπίτια. Και για να προλάβω αντιδράσεις, συμφωνω πως υπάρχει φοροδιαφυγή και πως από κάπου πρέπει να πληρωθεί η λειτουργία του κράτους. Γινεται ομως με λάθος τρόπο.
 

j_thess

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2023
Μηνύματα
385
Like
692
Πόντοι
81
Ειναι κατι σαν ενφια αλλα για τις βαρκες.. το τι κανει ο καθενας με την βαρκα τους δεν τους πολυ ενδιαφερει..εχει το λιμενικο για αυτο. Εγω απλα εγραψα το παραδειγμα γιατι ο νηματοθετης ειπε οτι καθεται η βαρκα του.. και περναει η εντυπωση οτι ολες η μικρες βαρκες ειναι ετσι..ενω στην πραγματικοτητα ειναι διαφορετικα, μεχρι και ψαρια πουλανε!
θα φορολογηθουν τα ψαρια τοτε, οχι η βαρκα.
Μια προταση ειπες 10 μαλακιες πεταξες με μιας
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.016
Κριτικές
23
Like
7.620
Πόντοι
3.346
θα φορολογηθουν τα ψαρια τοτε, οχι η βαρκα.
Μια προταση ειπες 10 μαλακιες πεταξες με μιας
Δεν εχεις ιδεα τι γινεται.. υπαρχουν χιλιαδες χομπιστες ψαραδες στην Ελλαδα και αρκετοι απο αυτους οτι πιανουν τα πουλανε.
Κανουν μεγαλη ζημια στους επαγγελματιες και οχι μονο.
Δεν μπορει να τους ελεγξει κανενας..οποτε μια λυση ειναι να τους φορολογησουν ετσι
Σιγουρα θα την πατησουν αυτοι που εχουν μια βαρκα σε ακινησια..αλλα δεν γινεται αλλιως.
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.016
Κριτικές
23
Like
7.620
Πόντοι
3.346
Μιλησα σημερα με τον θειο μ για το θεμα.
- του λεω, τι εγινε σας φορολογουν το χομπι;;
γελασε..για την βαρκα μου λες;
-ναι του λεω.. και τι μου λεει
σιγα τα λεφτα, θα πουλησω λιγα ψαρια και θα μου μεινουν και για ουζακι, γελοντας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom