Νέα

Δημοσκόπηση-μηνιαίο εισόδημα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 55
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Πόσα λεφτά βγαζετε τον μήνα?

  • έως 700 ευρώ

    Ψήφοι: 3 18,8%
  • 701-900 ευρώ

    Ψήφοι: 5 31,3%
  • 901-1100 ευρώ

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • 1101-1300 ευρώ

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • 1301-1500 ευρώ

    Ψήφοι: 3 18,8%
  • 1501-1800 ευρώ

    Ψήφοι: 1 6,3%
  • 1801-2200 ευρώ

    Ψήφοι: 1 6,3%
  • 2201-3000 ευρώ

    Ψήφοι: 1 6,3%
  • άνω 3000 ευρώ

    Ψήφοι: 2 12,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Θελέστα και παθέστα είναι η απάντηση.... Μόνο στην Ελλάδα έχει ευρεθεί ο όρος της 6μηνης επιταγήςΤο σώμα της επιταγής είναι αντι μετρητών και άμεσα εισπρακτέο την ημέρα έκδοσής της. Όταν λοιπόν έχεις το περιθώριο να δώσεις 6μηνη επιταγή, επαναπαύεσαι, αν είσαι ντιριντάκτας τρως τα λεφτά και δεν βάζεις στην άκρη για πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου με αποτέλεσμα την ημέρα είσπραξης να τρέχεις πανικόβλητος για να καλύψεις την επιταγή. Ξέρετε πόσο διαφορετικό θα ήταν το σύστημα αν η αγορα πληρωνε με μετρητά (πελάτες-προμηθευτές);;; 
Παρότι δεν είναι σωστή η μεταχρονολόγηση της επιταγής δεν είναι αυτός ο λόγος που σκάνε τόσες επιτάγες.
Πρώτον, οι τράπεζες ανοίγουν πολύ εύκολα λογαρισμούς και μοιράζουν αβέρτα τα μπλοκάκια. Κάποιες φορές ίσως και να σε ταλαιπωρήσουν λίγο για να στο δώσουν αλλά μόνο 5 λεπτά κρατάει αυτή η ταλαιπωρία.
Δεύτερον, και πιο σημαντικό κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο εκδότης μιας επιταγής που δεν θα πληρωθεί στην ώρα της δεν έχει καμία σημαντική συνέπεια. ΑΝ προκύψει κάτι θα είναι μετά απο αρκετό καιρό.
Όσοι τα έχετε τραβήξει θα καταλάβετε τι εννοώ.
 

Επισκέπτης
...κι απ΄ τους οποίους οι μισοί είναι στην Μαύρη Λίστα τού Τειρεσία!

το 99% στον Λευκό Τειρεσία το 80% στον Μάυρο

Δεύτερον, και πιο σημαντικό κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο εκδότης μιας επιταγής που δεν θα πληρωθεί στην ώρα της δεν έχει καμία σημαντική συνέπεια. ΑΝ προκύψει κάτι θα είναι μετά απο αρκετό καιρό.
Όσοι τα έχετε τραβήξει θα καταλάβετε τι εννοώ.

Το ξέρεις ότι είναι ποινικό αδίκημα η μη κάλυψη της επιταγής; Ξέρεις τη διαδικασία έχει αφου σφραγιστεί;; Ο προμηθευτής που του την έχεις δώσει παίρνει τα αρχίδια σου, εσύ που την έχεις δώσεις μπορεί να μπεις για λίγο φυλακή και να πληρώσεις κάτι στο δημοσιο (φυσικά δεν έχεις τίποτα στο όνομά σου, γι' αυτό σε τέτοιες δίκες οι δικογραφίες του κατήγορου είναι γεμάτες με τη λέξη ΔΟΛΟΣ) και τέλος ξαναανοίγεις επιχείρηση στο όνομα άλλου και πάει λέγοντας.

Τι είσαι μετά απο όλα αυτά; Ένα ΛΑΜΟΓΙΟ που διαιωνιζει την πιστωτική κρίση 
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Το ξέρεις ότι είναι ποινικό αδίκημα η μη κάλυψη της επιταγής; Ξέρεις τη διαδικασία έχει αφου σφραγιστεί;; Ο προμηθευτής που του την έχεις δώσει παίρνει τα αρχίδια σου, εσύ που την έχεις δώσεις μπορεί να μπεις για λίγο φυλακή και να πληρώσεις κάτι στο δημοσιο (φυσικά δεν έχεις τίποτα στο όνομά σου, γι' αυτό σε τέτοιες δίκες οι δικογραφίες του κατήγορου είναι γεμάτες με τη λέξη ΔΟΛΟΣ) και τέλος ξαναανοίγεις επιχείρηση στο όνομα άλλου και πάει λέγοντας.

Τι είσαι μετά απο όλα αυτά; Ένα ΛΑΜΟΓΙΟ που διαιωνιζει την πιστωτική κρίση 
Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό.
Και το έμαθα απο την καλή αφού κυνηγάω έναν τέτοιο πουτάνας γιο απο το 2001.
Ο δόλος αποδυκνείεται ΠΑΡΑ πολυ δύσκολα.
Και είναι απίστευτα δύσκολο να στείλεις κάποιον μέσα για χρέη/σφραγισμένη επιταγή.
Άσε που αμα το καταφέρεις θα πρέπει να του πληρώνεις και κάθε μέρα που περνάει στην ψειρού.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό.
Και το έμαθα απο την καλή αφού κυνηγάω έναν τέτοιο πουτάνας γιο απο το 2001.
Ο δόλος αποδυκνείεται ΠΑΡΑ πολυ δύσκολα.
Και είναι απίστευτα δύσκολο να στείλεις κάποιον μέσα για χρέη/σφραγισμένη επιταγή.
Άσε που αμα το καταφέρεις θα πρέπει να του πληρώνεις και κάθε μέρα που περνάει στην ψειρού.

ΕΤΣΙ είναι...
Κι εμένα μου οφείλει εδώ και χρόνια ένα λαμόγιο 50.000 e και δεν μπορώ να πάρω τα λεφτά μου αφού δεν έχει τίποτα στ΄όνομά του...
Στο μεταξύ, εκείνος έκλεισε την Α.Ε. που χρωστούσε παντού (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ιδιώτες κλπ) και άνοιξε καινούργια, συνεχίζοντας να ψάχνει για κορόϊδα...
 

Επισκέπτης
Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό.
Και το έμαθα απο την καλή αφού κυνηγάω έναν τέτοιο πουτάνας γιο απο το 2001.
Ο δόλος αποδυκνείεται ΠΑΡΑ πολυ δύσκολα.
Και είναι απίστευτα δύσκολο να στείλεις κάποιον μέσα για χρέη/σφραγισμένη επιταγή.
Άσε που αμα το καταφέρεις θα πρέπει να του πληρώνεις και κάθε μέρα που περνάει στην ψειρού.

Δεν είπα φίλε μου ότι είναι εύκολο, απλά περιέγραψα τη διαδικασία

ΕΤΣΙ είναι...
Κι εμένα μου οφείλει εδώ και χρόνια ένα λαμόγιο 50.000 e και δεν μπορώ να πάρω τα λεφτά μου αφού δεν έχει τίποτα στ΄όνομά του...
Στο μεταξύ, εκείνος έκλεισε την Α.Ε. που χρωστούσε παντού (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ιδιώτες κλπ) και άνοιξε καινούργια, συνεχίζοντας να ψάχνει για κορόϊδα...

Δυστυχώς φίλε Duracell τέτοιου είδους λαμόγια δεν έχουν τίποτα στο όνομα τους, αλλά γιατί δεν τη ψάχνεις και με άλλους τρόπους;;

 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Δυστυχώς φίλε Duracell τέτοιου είδους λαμόγια δεν έχουν τίποτα στο όνομα τους, αλλά γιατί δεν τη ψάχνεις και με άλλους τρόπους;;

Εχω κάνει ότι μπορούσα! Αν όμως κάποιος συναγωνιστής έχει κάποια ΣΟΒΑΡΗ πρόταση συνεργασίας για την είσπραξη της οφειλής... δέχομαι και pm ;)
 

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
191
Πόντοι
6.055
Στο in.gr είχε μια δημοσκόπηση πρόσφατα, που το αποτέλεσμα ήταν πως το 70% δεν θα πάει διακοπές λόγω οικονομικών.

Κι εγώ στην πιάτσα είμαι και σκάνε επιταγές συνέχεια, μετά το καλοκαίρι παιδιά κάποιοι θα είναι φυλακή για χρέη, και πολλοί άλλοι θα τρέχουν να τα κουκουλώσουν.

Και όπως ενας φίλος προείπε, και το έχω ακούσει απο αρκετούς επαγγελματίες, ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΑΚΟΜΑ στα οικονομικά.

Στα νησιά μάγκες, οι ξένοι που έχουν έρθουν σκάσει μύτη, δεν χαλάνε λεφτά παρά μόνο για τα βασικά.

Πού θα πάει αυτή η ιστορία δεν ξέρω....πότε θα πιάσει πάτο  :think:
 

Επισκέπτης
Στο in.gr είχε μια δημοσκόπηση πρόσφατα, που το αποτέλεσμα ήταν πως το 70% δεν θα πάει διακοπές λόγω οικονομικών.

Κι εγώ στην πιάτσα είμαι και σκάνε επιταγές συνέχεια, μετά το καλοκαίρι παιδιά κάποιοι θα είναι φυλακή για χρέη, και πολλοί άλλοι θα τρέχουν να τα κουκουλώσουν.

Και όπως ενας φίλος προείπε, και το έχω ακούσει απο αρκετούς επαγγελματίες, ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΗΡΘΑΝ ΑΚΟΜΑ στα οικονομικά.

Στα νησιά μάγκες, οι ξένοι που έχουν έρθουν σκάσει μύτη, δεν χαλάνε λεφτά παρά μόνο για τα βασικά.

Πού θα πάει αυτή η ιστορία δεν ξέρω....πότε θα πιάσει πάτο  :think:

το θυμάστε το κραχ της Αμερικής; Ακόμα χειρότερο θα γίνει στην Ελλάδα
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.557
Κριτικές
4
Like
2.317
Πόντοι
506
Εχω κάνει ότι μπορούσα! Αν όμως κάποιος συναγωνιστής έχει κάποια ΣΟΒΑΡΗ πρόταση συνεργασίας για την είσπραξη της οφειλής... δέχομαι και pm ;)
θα πας να μπλέξεις με τον υπόκοσμο;, θα τα βρεις μετά μπροστά σου...  :(
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=15pt]P.S[/size] : τα αποτελεσματα θα τα δουμε μετα απο 2 ημερες....
Φίλε Civil, πολύ βιαστικός ήσουν.
Εγώ απόψε την είδα, και δε πρόλαβα να ψηφίσω.

Τέτοιες δημοσκοπήσεις, θέλουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ εβδομάδα, να μη πω μήνα.
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Έπρεπε να υπήρχαν υποκατηγορίες στην κατηγορία "άνω των 3000 ευρώ/μήνα", ώστε να μπορούν να εκφραστούν σωστά και οι εργολάβοι. Γι' αυτό βλέπετε και το μεγάλο ποσοστό (περίπου 19%) στη συγκεκριμένη κατηγορία. Άλλο είναι να βγάζεις 3000 ευρώ/μήνα και άλλο 30.000 ευρώ/μήνα. Τεράστια διαφορά.

Επίσης, η ψηφοφορία έπρεπε να διαρκέσει περισσότερο αφού πολλοί εργολάβοι - μέλη του σάιτ είναι σε διακοπές και δεν μπαίνουν κάθε μέρα.

 

Lawman

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2007
Μηνύματα
9
Κριτικές
3
Like
0
Πόντοι
0
Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό.
Και το έμαθα απο την καλή αφού κυνηγάω έναν τέτοιο πουτάνας γιο απο το 2001.
Ο δόλος αποδυκνείεται ΠΑΡΑ πολυ δύσκολα.
Και είναι απίστευτα δύσκολο να στείλεις κάποιον μέσα για χρέη/σφραγισμένη επιταγή.
Άσε που αμα το καταφέρεις θα πρέπει να του πληρώνεις και κάθε μέρα που περνάει στην ψειρού.
Αγαπητέ cretan335, επίτρεψέ μου, ως ειδικός, να σε πληροφορήσω τα κάτωθι:
Στο αδίκημα της έκδοσης ακάλυπτης επιταγής, ο δόλος στο ποινικό δικαστήριο είναι δεδομένος. Δεν χρειάζεται καν να τον αποδείξεις, γιατί τεκμαίρεται, αρκεί να είναι έγκυρη η επιταγή ( που στο 99,9% είναι ). Οπότε, αν υποβάλεις έγκληση ( μήνυση ) στον εκδότη της ακάλυπτης επιταγής, 100% μία φυλακισούλα μερικούς μήνες την τρώει, να την έχει να τη χαίρεται. Αλλά και εσύ ατομικά, ανεξάρτητα από την ποινική διαδικασία, αν του κάνεις αγωγή αδικοπραξίας, και πάρεις την απόφαση στα χέρια σου, μπορείς να στείλεις το δικαστικό επιμελητή να τον συλλάβει. Βέβαια, κάποιος θα πει ότι αργεί πολύ, κάποιος άλλος ότι δεν έχει πολλά κελιά για τους χρεοφειλέτες, τα επιχειρήματα όμως και η μαγκιά του οφειλέτη τελειώνουν όταν ανοίγει η μεγάλη πύλη ( Κορυδαλλός ). Όλοι την τελευταία στιγμή βρίσκουν ένα κρυμένο κομπόδεμα... trust me....! ;)
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
  Δεν ξερω αν ο Ελληνας ειναι φτωχος-πλουσιος-τεμπελης δουλευταρας αλλ ξερω οτι ειναι

  [size=15pt]ΚΟΡΟΙΔΟ[/size]

  Αφου τα στοιχεια για τα εισοδηματα υπαρχουν στην εφορια τι συζηταμε??? Απλα πετανε μια μαλακια οτι κλεβουμε την εφορια και ησυχάζουμε. Μισθωτοι συνταξιουχοι παντως ΣΙΓΟΥΡΑ δεν την κλεβουν οποτεας μας πουν τι μεσος ορος βγαινει. Ωραιο το παραμυθι του μαυρου χρηματος αλλα.... (με αυτο το παραμυθι μπηκαμε στην ΟΝΕ, δηθεν θα το ασπρίζαμε το χρημα αλλα αμα δεν υπάρχει τι να ασπρισεις??). Πλουσιοι υπήρχαν και θα υπάρχουν αντε να ειναι ενα 10% του πλυθησμου αντε 20% ενα ακομα 20% δεν εχει στον ηλιο μοιρα! Απο το 60% που απομενει οσοι εχουν κανα σπιτακι-γραφειακι-μαγαζακι ιδιοκτητο θα επιβιωσουν επισης θα φυτοζησουν καμια 20ετια οσοι πουλησουν κανα χωραφακι-κτηματακι!!

  Οσοι ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι θα ζησουν απο την δουλεια τους να ξυπνησουν απο το λήθαργο!!  Οταν οι αλλοι πανικοβαλονται με τον πληθωρισμο στο 3.5%  εμεις  :jerking: για "διεθνη κριση" οταν ΠΡΙΝ την "κριση" ειχαμε 3.5% και τωρα εχουμε 5% πληθωρισμο. Αρα παμε για φουντο ως οικονομία!

  Το μελλον επιφυλασει 2 κατευθυνσεις ειτε διωχνουμε τους ξενους και γινομαστε οι μισοι Ελληνες ΥΠΗΡΕΤΕΣ των αλλων μισών (εννοω οτι το 60% θα υπηρετει το πλουσιο 20% το 20% των φτωχων δεν εχει τυχη) ή οι σχετικα  απόκληροι την κανουν για αλλες πολιτειες!!

  Μαλλον να διωξουμε τους ξενους θελουΝε (για αυτο ισως και το σφραγισμα στα μπουρδελα) μια και του Ελληνες τους θεΛουΝ μαντρωμενους και αποβλακωμενους  στην "ομορφοτερη χωρα του κοσμου"!!!

  Καλυτερα παντως να επιλεγαμε μια οργανωμενη μεταναστευση! Τωρα το να εχουμε μια μορφωμενη  γενια φορτωεκφορωτων δεν ξερει ποσο καλο θα ειναι στο μέλλον!!!!

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom