Νέα

Δεύτερο ΙΧ ή σκούτερ;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Bestman
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 77
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Wolf21

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2018
Μηνύματα
187
Κριτικές
4
Like
577
Πόντοι
21
Στις μεγάλες εταιρείες ανταλλακτικά υπάρχουν.Ακόμα και αν σταματήσουν τα γνήσια υπάρχουν τα After market που ούτως ή άλλως είναι αυτές οι εταιρείες που φτιάχνουν και τα "εργοστασιακά".
Ένα αμάξι δεν το πουλάς επειδή δεν είναι εντάξει,το πουλάς επειδή το βαρέθηκες ή επειδή έχουν αλλάξει οι ανάγκες σου.Και όχι δε γυρίζουν όλοι τα χιλιόμετρα...
 
OP
OP
B

Bestman

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2024
Μηνύματα
97
Like
152
Πόντοι
0
Όταν ζεις σε προάστιο, ενα δεύτερο αμάξι το χρειάζεσαι είτε γιατί δεν θες να βρέχεσαι με το δίκυκλο, ή δεν θες να οδηγήσεις δίκυκλο για διάφορους λόγους.. φοβάσαι, δεν ξέρεις κτλ..
Δλδ δεν σε νοιάζει αν δουλεύει ο γρύλος του συνοδηγού, ή είναι σπασμένο το πίσω φανάρι..
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.882
Κριτικές
6
Like
3.653
Πόντοι
736
Όταν ζεις σε προάστιο, ενα δεύτερο αμάξι το χρειάζεσαι είτε γιατί δεν θες να βρέχεσαι με το δίκυκλο, ή δεν θες να οδηγήσεις δίκυκλο για διάφορους λόγους.. φοβάσαι, δεν ξέρεις κτλ..
Δλδ δεν σε νοιάζει αν δουλεύει ο γρύλος του συνοδηγού, ή είναι σπασμένο το πίσω φανάρι..
Αν πας σε δεύτερο αμάξι μπορείς να δείς και κάτι σαν αυτό το opel , εγω έχω ένα τέτοιο εδω και 6 - 7 χρόνια (παίζει και περισσότερα δεν θυμάμαι ακριβώς) και δεν μου έχει βγάλει σχεδόν τίποτα απο βλάβες. Πρέπει να είναι αξιόπιστο μοντέλο αυτό ... η εγώ ήμουν τυχερός δεν ξέρω.

 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.642
Κριτικές
2
Like
6.178
Πόντοι
2.356
(Αν μένεις Αθήνα ΔΥΣΤΥΧΩΣ σκούτερ.) ΜΕ αμάξι υποφέρεις όπου και αν πας.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.642
Κριτικές
2
Like
6.178
Πόντοι
2.356
Όπως έχω γράψει και σε άλλα όμορα νήματα, είναι πλέον σχεδόν "αυτοκτονία" σ επόλεις σαν την Αθήνα να έχεις ακόμα και ένα αμάξι. Απορώ όλοι εσείς που συζητάτε για 2ο αμάξι τι κάνετε στη ζωή σας; Χάνετε κανα τρίωρο κάθε μέρα στους δρόμους; Δεν είναι ταλαιπωρία όλο αυτό;
Δεν έχει να παρκάρεις πουθενά, κίνηση παντού τροχαία ανύπαρκτη, όλες τις ώρες οι δρόμοι πήχτρα, όλοι μέσα στα νεύρα, ταξιτζήδες και επαγγελματίες πάνε όπως 'να ναι και άλλα πολλά. Και με όλα αυτά θέλετε κάποιοι και 2ο αμάξι. Πόσα πάρκινγκ έχετε στα σπίτια σας ρε σεις;
 

ΑΝΤΖΕΛΟ

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2012
Μηνύματα
46.432
Like
30.317
Πόντοι
5.006

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.642
Κριτικές
2
Like
6.178
Πόντοι
2.356

BestNot

Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2024
Μηνύματα
189
Like
321
Πόντοι
21

ΑΝΤΖΕΛΟ

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2012
Μηνύματα
46.432
Like
30.317
Πόντοι
5.006

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.642
Κριτικές
2
Like
6.178
Πόντοι
2.356
Σου είναι ασύμφορο το σκούτερ ?
Δουλεύεις ?
Απαντώ (επί προσωπικού):
Δεν μου είναι ασύμφορο το σκούτερ - απλά δεν καβαλούσα ποτέ μηχανές ή παπάκια και γενικά δεν το ήθελα και δεν το θέλω. Δεν έχω καν δίπλωμα για μηχανάκι.

Για αμάξι δεν έχω πάρκινγκ στο σπίτι και στη περιοχή μου θες μία ώρα για να παρκάρεις.

Δουλεύω σε εργασία που είναι με τα πόδια από το σπίτι ή με συγκοινωνία πχ μέχρι μισάωρο (η προηγούμενη εργασία μου)

Είχα αμάξι για 15 έτη μέχρι το 2022. Αν χρειαστώ στην εργασία μου αμάξι για να μετακινούμαι ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ με βαριά καρδιά θα αγοράσω. Αλλά τώρα δεν το χρειάζομαι. Στις διακοπές ενοικιάζω - και όταν θα βγω θα πιω αλκοόλ και έτσι ούτως η άλλως παίρνω ταξί.

Δεν είμαι κατά του αμαξιού γενικά - απλά πλέον δεν με συμφέρει σήμερα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.642
Κριτικές
2
Like
6.178
Πόντοι
2.356
Και πολλοί έξω στους δρόμους δεν μπορούν να έχουν αμάξι - ασχέτως αν το έχουν. Έχουν αλλάξει οι εποχές και πολλοί δεν αντιλαμβάνονται ότι σταδιακά, στην πόλη όπως η Αθήνα εκτός από μια ταλαιπωρία γίνεται και άχρηστο έξοδο - ειδικά αν δεν έχεις οικογένεια ή αν δεν το χρειάζεσαι στα σοβαρα για μετακίνηση.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.642
Κριτικές
2
Like
6.178
Πόντοι
2.356
Τα δίκυκλα είναι μια καλή λύση με όλες τις συνέπειες και όλα τα σοβαρά ρίσκα (ρίσκα που πλέον αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο...)
 

White Othellos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.444
Κριτικές
7
Like
5.571
Πόντοι
736
Αν πρόκειται για μετακίνηση από και προς εργασία (εφόσον ο καιρός είναι σχετικά καλός, το οποίο σημαίνει όχι βροχερός) το σκούτερ είναι λύση. Αν πρόκειται για βόλτες κλπ επιβάλλεται αυτοκίνητο γιατί υπάρχουν πολλοί αοματοι/ες και κινδυνεύεις να βρεθείς στο νοσοκομείο το λιγότερο αν η μετακίνηση είναι πάνω σε δύο ρόδες. Υπόψιν οδηγώ 30 χρόνια δίκυκλο.....
 

bourdelo

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2006
Μηνύματα
613
Κριτικές
1
Like
225
Πόντοι
26
scooter με κλειστά μάτια
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.255
Κριτικές
14
Like
4.659
Πόντοι
3.715
βρες κανένα twingo που χωράει τα πάντα και δεν καίει
αλλά και πάλι, δέσμιος της κίνησης θα είσαι
τώρα για skooter δεν έχω οδηγική άποψη γιατί δεν έχω οδηγήσει ποτέ κάτι πέραν ποδηλάτου και γενικώς επειδή έχω χάσει φιλαράκια με δίτροχα για αυτό το λόγο δε θα το πρότεινα, όμως είναι προσωπική άποψη. Εν πάσει περιπτώσει, η Αθήνα είναι μια επικίνδυνα παρανοϊκή πόλη που εσύ προσέχεις αλλά ο άλλος αν δεν τον αντιμετωπίζεις ως εν δυνάμει ψυχάκια, σχιζοφρενή, ανώμαλο και πιθανό δολοφόνο κινδυνεύεις από την απροσεξία τους, αν είσαι οκ με αυτό τότε ναι, στην εξωφρενική κίνηση και το μπάχαλο που επικρατεί είναι μονόδρομος.
 

john255

Μέγας
Εγγρ.
9 Μαΐ 2008
Μηνύματα
281
Κριτικές
21
Like
525
Πόντοι
4.180
Έστω ότι έχω να διάθεσω 1.500€, τι διαλέγω;
Πεζό 206, Φίατ πουντο, μοντέλα 2002 πχ,
Ή Beverly, citycom 300 κυβικά;
Δεν υπάρχει δεύτερη θέση πάρκινγκ, το σκούτερ όμως κάπου θα χωρέσει στην πυλωτη..
Υπάρχουν παιδιά τα οποία εξυπηρετούνται με το οικογενειακό ιχ..
με 1,500 ευρω πλεον φιλε ουτε ασφαλεια δεν κανεις οποτε για ενα νορμαλ αυτοκινητο νομιζω το ξεχνας. για premium scooter οπως ας πουμε yamaha nmax στα 155 κυβικα (καλα το xmax ουτε συζητηση) το ξεχνας γιατι κρατανε παρα πολυ αξια καθως το αγοραζεις 18 χρονων και στα 60 ακομα το εχεις και δουλευει. πανε σε κανενα παλιο kymco agility που θα το βρεις σε αυτα τα λεφτα ειναι τιμια μηχανακια ...και λεφτα να ειχες παντως εαν Μενεις Αθηνα ή Θεσσαλονίκη το αμάξι είναι πολυτέλεια με τέτοια κίνηση
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom