Νέα

Car battles, νέα μοντέλα, βελτιώσεις κλπ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mad_max
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Προτιμάτε αμάξι...

  • Γερμανικό

    Ψήφοι: 5 55,6%
  • Ιαπωνικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Ιταλικό

    Ψήφοι: 2 22,2%
  • Γαλλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αγγλικό

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Αλλο...

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Τίποτα! Βολεύομαι με ΤΑΧΙ & ΜΜΜ...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    9

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
495
Πόντοι
4.906
Καλησπέρα! Ανοίγω αυτό το θεματάκι για να ακούσω την γνώμη σας σχετικά με ποιο αυτοκίνητο πιστεύετε ότι είναι καλύτερο.
Βρισκόμαστε ανάμεσα σε 2 επιλογές

1. Volkswagen Polo Μοντέλο 2006, 1400cc, 85 hp...
2. Peugeot 206 Μοντέλο 2006 , 1400cc, 75 hp...

Ευχαριστώ.
πολο χαλαρα....
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
52
Πόντοι
2.945

Αξιοπιστια, ποιοτητα κατασκευης και ασφαλεια.
Αν και τα VW δεν ειναι τα πιο αξιοπιστα Γερμανικα.
Εγω προσωπικα για γαλλικο αμαξι δε δινω πανω απο 3000 ευρω.
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
VolksWagen Polo.

Μην το ψαχνεις.
 

panosbr

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
118
Like
1
Πόντοι
1
Διαφωνώ, τα γαλλικά αυτικίνητα είναι ταυτόσημα με την έννοια του καλού "κρατήτματος".

ετσι ειναι μην ξεχναμε peugeot 106,205,306 αυτοκινητα με αγωνιστικες καταβολες και συστημα διευθυνσης-αναρτηση-φρενα που μονοπωλησε τον ανταγωνισμο την εποχη που βγηκανε.

τωρα για το 206 ειναι μεν αργο (75 αλογα,8βαλβιδος κινητηρας),αλλα εχει καποια καλα γαλλικα στοιχεια,υπαρχει βεβαια και 206 1,4 με 90 αλογα
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.216
Κριτικές
2
Like
731
Πόντοι
96
εχει μια ταση το σαιτ να παιρνει μια κουβεντα για την επιλογη αναμεσα σε δυο αυτοκινητα και να την φτανει σε λινκ για το Μιτο και πως να στειλεις την αδερφη σου στην Αττικη οδο με 180 την ωρα...
Τελος παντων.

Τελικα αποφασισες τι θα παρεις? ή ακομα το ψαχνεις??!?
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
εχει μια ταση το σαιτ να παιρνει μια κουβεντα για την επιλογη αναμεσα σε δυο αυτοκινητα και να την φτανει σε λινκ για το Μιτο και πως να στειλεις την αδερφη σου στην Αττικη οδο με 180 την ωρα...
Δεν πιστεύω να πειράζει, ε? :rolleyes:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
VW!!μπορει να ναι πιο ακριβο αλλα θα ναι σιγουρα πιο ποιοτικο!
αν το παρουμε και σαν αξια μεταπωλησης! το 206 χανει την αξια του εν συγκριση με το πολο! αυτο ισως πολλοι δεν το σκεφτονται!! μια χαρα αμαξακι ειναι! ο γερμανος ειναι λιγο τσιμπημενος στις τιμες του αλλα.........ετσι ειναι παιρνεις VW και οχι pegeuot!! και σαν ομορφια VW!!!!
μην συγκρινουμε ποιο εχει καλυτερο περπατημα-γκαζι κλπ κλπ! καποιος που εχει μπει σε σοβαρα και γρηγορα αμαξια καταλαβαινει οτι αυτα ειναι αυτοκινητα πολης και για να κανεις την δουλεια σου αξιοπρεπεστατα! δεν ειναι ουτε για να τα βαλεις χερι κλπ......αποψη μου! το 206 μου φενεται πολυ πιο φτωχο μπροστα στο πολο!
 

Ass_Intruder

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2007
Μηνύματα
161
Like
0
Πόντοι
1
Το έχω από χθες το αμαξάκι. Και το όνομα αυτού vw polo. Με χάλασε λίγο η συντηρητική εικόνα που έχει στο εσωτερικό του αλλά θα του βάλω καμιά μαλακιούλα σιγά σιγά να δείξει διαφορετικά. Εξωτερικά δεν το συζητώ.Μ' αρέσει πολύ. Και στην οδήγηση είναι άνετο με σχετικά καλή ανάρτηση. Α, και στο 206 το κάθισμα έτριζε, οπότε φαντάζομαι τι θα συμβεί μετά από 1-2 χρόνια.Αυτά!  ;)
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Είσαι υπερβολικός.Αν το αμάξι που είδες δεν ήταν σε καλή κατάσταση δε σημαίνει ότι όποιο 206 και αν έβλεπες θα έτριζε το κάθισμα!
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Τα Γαλλικά αμάξια είναι φημισμένα για τα εξαιρετικά κρατήματά τους.Απο τις Citroen GSA και από τα Peugeot 205 και 106 rally έως τα Renault Fuego/clio και φυσικά το "εργαλείο" Renault 5GT turbo.

Επίσης το 206 είναι κατά πολύ πιο όμορφο από το polo.
Πάντως αφού επέλεξες polo καλά ταξίδια και το μυαλό στο κεφάλι.
 

alexm4n

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
9.036
Κριτικές
61
Like
14
Πόντοι
1.366
καπου στην Σ Πατση  έχει ένα γνωστο όνομα στις μετατροπες
Αλλιως ψαξε για faster tunning
διαφορετικα  ψαξε στα αντίστοιχα forum (πχ vw group, 20valve-ιδα)η καποιο που
να αντιστοιχει στο μοντέλο του αυτοκινητου σου για more info, ακόμα
δες και στα περιοδικά του χώρου.
 

sexoula

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.401
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
16
παιδια ξερει κανεις σας κανεναν οικο βελτιωσεις απο τους παρακτω??? βασικα θελω να βελτιωσω τον κινητηρα μου κ μπηκα τυφλα στο google...






τους παραπανω δεν τους ξερω αλλα για προγραμμα παραλληλους κλπ πολυ αξιολογοι ειναι οι e-tuners
δεν θυμαμαι ομως αν η σελιδα τους ειναι σε com ή gr
 

alexm4n

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
9.036
Κριτικές
61
Like
14
Πόντοι
1.366
Για όλους τους φιλους  μια warning
το ότι πρωτινω κάποιον δεν σημαίνει ότι εγγυώμαι εγω προσωπικά για την δουλειά η την
προσοχη που θα δeiξει στην πείπτωση σας, κατά καιρους εχου συμβεί σημεία και τέρατα
Για βελτιώσεις στην ισχυ που μπορώ να σας πω κάποια πράγματα παραπάνω ό καλυτερος
τρόπος να ελεγξετε το πρόγραμα την σκουπα την εξατμιση είναι να βρείτε μία διaδρομη που
την ξέρετε καλά και να δοκιμάσετε το αυτοκίνητο σας εκεί πριν την μετατροπή βελτίωση...
και αφου γίνει η μετατροπή παλι να δοκιμάσετε την ίδια μετατροπή, αν αυτος που σας έκανε την μετατροπή είναι
σωστος επαγγελματίας θα σας πεί το ίδιο.
Δεν υπάρχουν εγγυήσεις στις μεταροπές, (στα ανταλλακτικά στην μηχανή κτλ.)
Αν το μοτερ σπάσει- βγάλει προβλημα ψηλά ..κεφαλάρια βαλβίδεςκτλ. φταίει πιθανότατα το προγραμα ή η  μετατροπή
(καποιοι χάρτες δεν χρειάζεται να πάνε στον θεό γιατί είναι προστατευτικοι ούτε  οταν το αυτοκινητο κάνει πιο πολύ θόρυβο
και μουγγρίζει έχει πιο πολυ δυναμη)
αν βγεί χαμηλά σασμαν κτλ,τότε μάλλον το μοτέρ είχε ήδη πρόβλημα και θα τρέχετε...
ηδη είπα πολλα
θα επανέλθω αργότερα αν υπάρχει ενδοιαφέρον στο thread
 

zironvenom

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
833
Κριτικές
8
Like
381
Πόντοι
286
παιδες εχω παρει το καινουργιο το hond civic 1.4 και ηθελα καποια αποψη για καποια βελτιωση επανω στο αμαξι. Σκεφτομαι να κανω τον κινητηρα 1,8 και να αυξησω την ιπποδυναμη αφου εχει 100 μεχρι στιγμης. Μπορει να πει κανεις την αποψη του για τον αν συμφερει να το κανω, η μαλακια θα ειναι και θα εχω τραβιγματα. Επισης τα φιμε τζαμια μου φαινονται καλη ιδεα, αν και νομιζω πως ειναι παρανομα και τρως προστιμο αν σε σταματησουν. οποιαδηποτε ιδεα και παροτρυνση δεκτη.
 

jd

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
991
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Δε νομίζω ότι ο κινητήρας που φοράς είναι δεκτικός σε βελτιώσεις. Για 1,8 που λές πως θα το κάνεις με αλλαγή κινητήρα ή με υπερκυβισμό. Στη πρώτη περίπτωση θα σου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι, καλύτερα να το έπαιρνες από την αρχή 1.8 να τελιωνες. Για τη 2η περίπτωση ούτε καν το συζητάω. Σε κάθε περίπτωση πάντως αποχαιρετάς την εγγύηση, και μάλλον το παντρεύεσαι το αμάξι οπότε δε το συνιστώ. Καλύτερα να το πουλήσεις και να πάρεις άλλο με μεγαλύτερη ιπποδύναμη αν δεν είσαι ευχαριστημένος. Πάντως και για το δικό μου 1.8 δεν υπάρχουν βελτιώσεις από ότι εχω δει εκτός από κάτι τύπους στο εξωτερικό που τα τουρμπίζουν. Το μόνο που προτείνω είναι φίλτρο εξάτμιση αλλά δε θα δεις τίποτα σημαντικό. Μπες και στο forum του hondaclub να δεις τί λένε και αλλοι. Λυπάμαι αν σε στεναχώρησα.
 

alexm4n

Τιμημένος
Εγγρ.
13 Αυγ 2009
Μηνύματα
9.036
Κριτικές
61
Like
14
Πόντοι
1.366
καταρχην εφόσον είναι το αυτοκινητο ακόμα στην εγγυηση μην το πηραζεις
σε γενικες γραμμες μετατροπη ατμοσφαιφρικου σε turbo 3000-5000
(turbo+εξατμισεις+πολλαπλες+προγραμμα+ισως intercooler)και αυτα αν έχεις χωρο
κατω από το καπο!!!
το πιο δυσκολο είναι να γίνει σωστο προγραμμα για την πλακετα (μεχρι και 2000+3000Ε)
καλυτερα να μην το δοκιμασεις το τουρμπισμα
 

Φυλης104

Ιερόδουλη
Εγγρ.
25 Ιαν 2009
Μηνύματα
10.097
Like
8
Επισης τα φιμε τζαμια μου φαινονται καλη ιδεα, αν και νομιζω πως ειναι παρανομα και τρως προστιμο αν σε σταματησουν. οποιαδηποτε ιδεα και παροτρυνση δεκτη.

τα φιμε μαναρι μου εχουν καποιες βαθμιδες σκουρης αποχρωσης
το πρωτο (το καπως ποιο ανοιχτο δηλ αυτο που εχω και εγω) ειναι νομιμο και εκει που θα το βαλεις σου δινουν και κατι σαν εγγυηση που σε προστατευει απ το προστιμο ;)
απλα εχεις το χαρτι στο ντουλαπακι σου και αν σου πει τιποτα η τροχαια το δειχνεις και ξεμπερδευεις ;)
αν βαλεις βεβαια κατι πολυ σκουρο εκει εχεις προβλημα :-

πολλα φιλακια :smitten: :grouphug: :smitten:
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
παιδες εχω παρει το καινουργιο το hond civic 1.4 και ηθελα καποια αποψη για καποια βελτιωση επανω στο αμαξι. Σκεφτομαι να κανω τον κινητηρα 1,8 και να αυξησω την ιπποδυναμη αφου εχει 100 μεχρι στιγμης. Μπορει να πει κανεις την αποψη του για τον αν συμφερει να το κανω, η μαλακια θα ειναι και θα εχω τραβιγματα. Επισης τα φιμε τζαμια μου φαινονται καλη ιδεα, αν και νομιζω πως ειναι παρανομα και τρως προστιμο αν σε σταματησουν. οποιαδηποτε ιδεα και παροτρυνση δεκτη.

Φυλα τα χρηματα της μετατροπης , κανε υπομονη , δουλεψε να βγαλεις κι αλλα και οταν μπορεις παρε ενα καλυτερο μοντελο.

Και αν ειναι μια φορα κοροϊδια οι βελτιωσεις , στην περιπτωση σου που απο οσα γραφεις φαινεται οτι εισαι ασχετος με το θεμα , θα ειναι 10 φορες κοροϊδια αφου θα σε κατακλεψουν οι διαφοροι "μαστορες".
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom